Terhesség cikkek

Kislányom, ne ülj a földre, mert nem lesz gyereked!
Kislányom, ne ülj a földre, mert nem lesz gyereked című mondatot gyakran hallottuk szüleinktől, s mondjuk mi is gyerekeinknek, nem ok nélkül. Az egyszerű felfázás is okozhat vesemedence-gyulladást, sőt petefészek-gyulladást is ami könnyen meddőséghez vezethet

Van elég jódod?
A pajzsmirigy kellő működéséhez naponta megfelelő mennyiségű jódot kell a szervezetbe juttatni. Az adagolásnál azonban nemcsak az életkort, hanem a meglévő betegségeket is tanácsos figyelembe venni.

Vigyázat! A Lyme-kór a magzatot is megfertőzheti!
A Lyme-kór szövődményei ellen csak a mielőbbi felismerés, és az idejében megkezdett antibiotikum-kezelés nyújt védelmet. Ez fontos kismamák esetében, a kórokozó ugyanis a magzatot is megfertőzheti, és a fertőzés koraszülést is okozhat.

Sztívia, a sokoldalú és kalóriamentes édesítő
Egyre jobban terjed Európában is a sztívia felhasználása. Otthoni körülmények között remek édesítőszert nyerhetünk belőle, ami természetes, ráadásul kalóriamentes és a vércukorszintet sem emeli meg, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják. Soroljuk a további előnyeit...

Mitől romlanak könnyebben várandósság alatt a fogak? És mitől nem?
A baba „elszívja” a szervezetből a fogak számára szükséges anyagokat, ezért romlik az anyuka foga. Ez az egyik leggyakoribb tévhit a várandós nők körében. De nem ez az egyetlen: nem kellene félni a röntgentől és a fájdalomcsillapítástól sem. Ami pedig a legfontosabb: a fogak romlása könnyedén megelőzhető!

Ez a fejlődési rendellenességek egyik legfőbb oka
A terhesség ideje alatt a szervezet vitamin- és ásványianyag-szükséglete jelentősen megváltozik. Másfélszeresére emelkedik a kalcium- és duplájára a vasszükséglet, amelyet csak kevesebb mint a kismamák harmada pótol megfelelően.

A leggyakoribb bőrproblémák kismamáknál
A várandósság hónapjai alatt a női test jelentős fizikai változásokon megy át, és természetesen igaz ez a bőrre is. Dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza arról beszélt, mit lehet tenni a hiperpigmentáció, a terhességi csík és a pattanások ellen.

Mennyit hízhatsz terhesség alatt?
Vajon mennyi az ideális súlygyarapodás egy kismama életében? Hatással lehet a babára is a túlsúlyunk? Ezekre a kérdésekre ad választ Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, testsúlygyógyász, aki több, mint 20 éve kutatja a fogyókúra különböző területeit.

Gombafertőzés - szex nélkül
Vannak olyan kellemetlen betegségek, melyekkel szinte minden nő találkozik élete során. Ilyen a hüvely gombás fertőzése is, amiről gyakorisága ellenére igen keveset tudnak az emberek. A kialakulás okairól és a kezelési lehetőségekről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszél.

A férfi csak élvezze, a többi a nő dolga!
A férfiak a nemi betegségeknél is jobban tartanak a nem kívánt terhességtől, ennek ellenére több mint negyedük (27%) egyáltalán nem szokott gondoskodni a védekezésről, további 13%-uk pedig rendszeresen megfeledkezik róla.Szerintük a védekezés a nők dolga, és nem értik melyik módszer okozhat kellemetlenséget a nőknek.
Egy kis terpesz, így kapsz nemi herpeszt!
Fura reklámszlogennek tűnik, ám a betegség mégsem ilyen vicces. Sokáig lappang és mire észrevesszük, fertőzéssel már tovább is adtuk. Hogyan ismerjük fel a tüneteket és miként szabadulhatunk meg a kellemetlenségektől?
Terhesség pajzsmirigy problémával - mennyire veszélyes?
Azt szinte mindenki tudja, hogy ha gond van a pajzsmirigyével, akkor a terhessége is bajos lehet. de hogy mire is nyomra rá a bélyegét ez a szerv, az már nem ennyire tiszta. Hiszen a terhesség alatt a nőknek nem csak saját hormonjaikról kell gondoskodniuk, hanem a magzatuk megfelelő ellátásáról is.A témában dr. Lőricz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza van a segítségünkre.
Meddőséget okozhat a korai menopauza
Magyarországon minden századik nőt érinthet a korai menopauza, ám kevesen tudják, mi okozza panaszaikat. A tünetek megegyeznek a változókorban tapasztaltakkal, viszont a rendszertelen menzesz, a hőhullámok, a hangulatingadozás már 40 éves kor előtt jelentkeznek. Dr. Szőnyi György nőgyógyász azt javasolja: akinek a családjában előfordult már hasonló probléma, az vállaljon minél hamarabb babát, mert a korai klimax meddőséget okozhat.
Fogamzásgátlás: mit vegyünk be az utolsó pillanatban?
Nem megfelelő vagy elmaradt védekezés esetén jöhet szóba a sürgősségi fogamzásgátlás, amely egy tabletta bevételét jelenti, a szeretkezés után 48-72 órában. Dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyásza szerint ez a módszer azonban semmiképp sem helyettesítheti az előrelátó védekezést.
A korai menopauza tünetei
Napjainkban a későbbi terhességek, a 35, vagy akár 40 év feletti gyermekvállalások sem olyan ritkák. Ám azzal számolni kell, hogy egyes esetekben az a bizonyos óra sajnos gyorsabban ketyeg, mint ahogyan számítanánk rá. A témában dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.
Meddőség: még nem biztos, hogy nem lehet gyereked!
Sok nők számára talán az a legszörnyűbb, amikor több hónapos vagy éves sikertelen próbálkozást követően orvosuktól kapnak egy papírt, amin ez áll: meddőség. Érdemes tisztázni, hogy a meddőség egészen mást jelent a köznyelvben, mint orvosi értelemben, és persze a kiváltó okok között szép számmal találunk olyanokat, melyeket a szakember közreműködésével kezelni-gyógyítani lehet. Mindebben dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza segít.
Mitől fájhat a női mell?
A nőknek több, mint ötven százaléka tapasztalja a mellfájdalmat, többnyire középkorukban. De az esetek döntő többségében nem az emlődaganat jele. Akkor mégis mi okozza?
8 biztos tipp a fogzománc védelmében
A fogzománc a test legkeményebb és legtöbb ásványi anyagot tartalmazó anyaga. De még ezt az erős védelmet is megbonthatják táplálkozási és fogápolási szokásaink. Mindezek következményeiről, a fogérzékenységről és a fogszuvasodásról is beszélt dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Fogászat szakorvosa.
Kényeztető ápolás kismamáknak – várandósság előtt és után
Áldott állapot. Várandósság. Kilenc hónap. Ez az az időszak minden nő életében, amikor minden korábbinál fontosabb, hogy remekül érezze magát a bőrében. A bekövetkező testi-lelki változásokkor minden kismamának kötelessége, hogy fokozott figyelmet fordítson saját testére. Hiszen ha ők maguk jól vannak, akkor nagyobb eséllyel érzi ugyancsak jól magát a magzat, majd később az újszülött is. Ezért a várandósság, majd a szoptatás idején is érdemes kiemelten ápolni, óvni a bőrt, és tekintettel a megváltozott hormonháztartásra, ilyenkor bizony speciális kozmetikumokkal is barátságot kell kötni.
Egy tablettát se hagyj ki!
A magyar nők 21%-a az elmúlt egy évben egyáltalán nem védekezett a szexuális együttlétekkor, de aggasztóan népszerű volt a megszakításos közösülés is – derült ki a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság megbízásából készített kutatásból.
A várandós anyák legnagyobb félelme
A HELLP szindróma a várandós nők nagy félelme, hiszen ez egy olyan állapot, mely a magzatot és az anyukát is veszélyezteti. Bár kialakulásának pontos oka egyelőre nem ismert, ám a szakemberek szerint gyakrabban alakul ki azoknál, akiknél az V-ös alvadási tényező úgynevezett Leiden mutációját állapították meg.
7 fontos tipp a kismamák étrendjéhez
A kismamák étrendje nem csak a saját egészségük, de a magzat optimális fejlődése miatt is nagy jelentőségű. Dr. Demjén László, az Oxygen Nőgyógyászat szakorvosa a legfontosabb szempontokról beszélt.
Természetes E-vitaminnal a terhességi és fogyási csíkok ellen
Kevesen tudják, hogy az E vitaminnak fontos szerepe van az öregedésgátló folyamatokban, antioxidációs védőfaktorként is számon tartják, sőt a szerelmi élet megújításáért is felelős. Kiváló tulajdonságait ma már a kozmetikai ipar is felismerte, a Dr. Organic díjnyertes E-vitaminos termékei pedig természetes megoldást nyújtanak a fogyási és terhességi csíkokra, striákra.
Visszeres vagy? Még a gyerekvállalás előtt kezeltetni kell!
Még a gyermekáldás előtt kezeltessed a visszereket az állapot súlyosbodásának és az esetleges szövődmények kialakulásának megelőzése érdekében - tanácsolja Dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa.
Mikor van szükség trombózis megelőzésre terhesség során?
A várandósság és a gyermekágyi időszak megnöveli a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát elsősorban a szervezetben végbemenő hormonális változások következtében. Természetesen ez még nem egyenlő azzal, hogy a kismamánál ki is alakul véralvadási probléma, így az esetek többségében a terhesség zavartalanul zajlik. Dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosnőjétől megtudhatja, hogy mégis mikor van szükség prevencióra.
10 dolog, ami miatt feleslegesen aggódsz, ha terhes vagy
A terhességgel együtt jár az aggódás, amit sokan mesteri szintre képesek fejleszteni. Képesek minden fiziológiai jelről azt gondolni, hogy ettől valami baja lesz a babának. Nézzük, mi minden miatt szoktak az anyukák feleslegesen aggódni!
Mire emlékszik a magzat?
Manapság sokat foglalkoztatja az anyukákat, vajon mire emlékszik a baba a magzati korból? Milyen élményei vannak, és vajon az első napokra, a szülés utáni élményekre emlékszik-e?
Málnalevél tea - csodaszer a gyors szüléshez?
A málnalevél tea közismerten jó méregtelenítő tea, többek között ezért is ajánlják a terhesség utolsó heteiben fogyasztani. Vannak azonban helyzetek, amikor nem szabad inni és az sem mindegy, hogyan készíted el.
A magzat arcán látszik, ha a mama bagózik
Az anya dohányzásának káros hatásai tükröződhetnek a méhben lévő magzat arcán - mutatták ki négydimenziós ultrahangfelvételek elemzésével brit kutatók.
Innováció a meddőség kezelésében
A természetes úton létrejövő várandósság alatt és a lombikbébi programok során történő vetélésekért a legtöbb esetben az embrió kromoszómaszámbeli rendellenessége felelős. 37 éves anyai életkor felett a természetes és a mesterséges úton megfogant embriók közel 70%-a, 40 év felett pedig 80-100%-a hordoz ilyen rendellenességet (Hassold & Hunt, 2001). Ezekben az esetekben a terhesség általában vetéléssel végződik, vagy az újszülöttek súlyos genetikai rendellenességgel jönnek világra. A legtöbbször azonban meg sem tapad a kromoszómaszámbeli rendellenességet hordozó embrió az anyaméhben, ezért kiemelt jelentősége van az ezt feltáró PGD-A módszer alkalmazásának a lombikbébi-kezelések során.
Tényleg segítik a várandós vitaminok a fogamzást?
A nő többsége nagyon aggódik, szinte bepánikol, amikor hosszú ideig nem esik teherbe. Ha semmilyen indok nem támasztja alá a várandósság elmaradását, érdemes az ásványi anyagok, nyomelemek felé fordulni.
Ez a gyógyszer nem árt a magzatnak sem! Sőt!
A várandósság során kerülni kell a legtöbb gyógyszer szedését, legalábbis ezt javasolják az orvosok. De mi a helyzet akkor, amikor az anyuka olyan betegségben szenved, ami akadályozza a baba normál fejlődését? Ilyenkor tovább kell szedni az addig előírt adagot, vagy módosítani kell?
10 gyakori tévhit a teherbeesésről
Újra meg újra felbukkannak olyan tévhitek, melyek a teherbeesésről, a fogantatás ideális időpontjáról és a terhesség első jeleiről szólnak. Összegyűjtöttük a 10 leggyakrabban előforduló félreértést.
Rendellenességet is okozhat a D-vitamin hiánya várandósság alatt!
A magzat vitaminellátásáról az anya szervezete gondoskodik, így várandósság idején a kismamáknak még nagyobb D vitamin mennyiségre van szükségük a szokásosnál. Mennyi az optimális mennyiség és milyen következményei lehetnek a vitamin hiányának? Szakembert kérdeztünk.
Tejcsorgás terhesség nélkül? A férfiaknál is lehetséges!
A tejcsorgás teljesen normális jelenség a várandósság és a szoptatás időszakában, ám előfordulhat, hogy terhesség fennállása nélkül tapasztaljuk, sőt, akár férfiként is. Ekkor érdemes hormonzavarra gondolni, ugyanis nagy valószínűséggel prolaktin túltermelés áll a háttérben.
6 gyógynövény, ami segíti a teherbeesést
Teherbe esni olykor a legnehezebb dolognak tűnhet, így nem csoda, hogy egyre többen hívják segítségül a gyógynövényeket. Dr. Csókáné Török Orsolya, a Budai Endokrinközpont fitoterapeutája olyan természetes módszereket ajánlj, melyek elősegíthetik a peteérést, valamint a beágyazódást.
Miért hizlal a legtöbb terhes vitamin?
A terhesség testsúlygyarapodással jár, ez tény. Sok kismama azonban lényegesen többet szed magára a kelleténél, amiért a terhesvitaminokat is hibáztatják – természetesen nem ok nélkül. Hogyan lehet ezt kivédeni?
6+5 létfontosságú ásványi anyag és nyomelem a terhesség alatt
Hazánkban minden negyedik terhesség végződik a magzat elvesztésével, melynek egyik oka az ásványi anyagok és a vitaminok hiánya. A létfontosságú anyagok nélkül a fertőzések, betegségek gyakoribbak, ami akár vetéléshez is vezethetnek.Összegyűjtöttük a legszükségesebbeket!
Babavárás vitaminokkal? – Nem mindegy, mit veszel be!
A terhesség korai szakaszában érdemes valamilyen várandósoknak ajánlott készítménnyel támogatni a szervezetet, hogy a vitamin és ásványi anyag utánpótlás kielégítő legyen. A sokféle készítményből azonban nem mindig a legjobbat választjuk. Mit érdemes szem előtt tartani, amikor döntünk?
Ezek a legjobb vasforrások! Innen pótolj!
A vashiány a világ leggyakoribb hiánybetegsége, amely főleg a nőket és a gyerekeket érinti. Eredhet többek közt sérülésből, vérveszteségből, túl erős menstruációból, de akár elégtelen C-vitamin és fehérjefogyasztásból is. Hogyan juthatunk hozzá?
Terhességi toxémia, a várandós nők rettegett kórképe
A várandósság egy egészséges nő életében is megnöveli a trombózis esélyét, és amennyiben az illető trombofíliás – azaz megnövekedett trombózishajlama van-, a vérrögösödés valószínűsége megsokszorozódik, ráadásul vetéléseket is okozhat. Megelőzhető-e?
4 fontos genetikai szűrés a biztonságos terhesség érdekében
Érdemes célirányos genetikai vizsgálatokat végeztetnie annak, akinél már előfordult trombózis, többszöri vetélés - vagy a családjában volt ilyen –, hogy biztonságban tudja babája és saját maga egészségét. A terhesség és a szülés utáni időszak ugyanis lényegesen megnöveli a mélyvénás trombózis, a vetélés és a koraszülés esélyét, ha trombóziskockázatot okozó genetikai örökséget hordozunk.
Vége a retteget AFP-nek!
Júliusban végre hivatalosan is eltörölték a kötelező magzati szűrővizsgálatok palettájáról a rettegett, mégis a hazai terhesgondozás eddig alapköveként számon tartott AFP-vizsgálatot, amely bizony sok kismamának okozott álmatlan éjszakát, hiszen egy teszt esetén még „normális(nak mondható)” hibaszázalékon túl jóval gyakrabban mutatott pontatlan eredményt, így tévesen engedett következtetni a magzat fejlődési rendellenességének valószínűségére.
Máj, kávé, szex és a többiek – Mit szabad terhesség alatt?
Számos mendemonda, tévhit kering arról, hogy mit tegyünk, együnk, és főleg mit ne, terhesség idején. Összegyűjtöttünk néhány kérdést a leggyakoribbakból. Természetesen választ is adtunk rá, szakértő segítségével.
Ezt ne kend magadra, ha gyermeket vársz!
Várandósok számára kifejezetten kerülendők a szőrtelenítő krémek és a hajfestékek, mivel mind a kettő allergiát okozó szer. A terhesség tulajdonképpen immunhiányos állapot, amikor a szervezet csökkent ellenálló képességgel rendelkezik annak érdekében, hogy képes legyen kihordani a testidegen magzatot. Ezek a szerek így könnyebben okozhatnak allergiát a bőrbe szívódásuk után. De van még más is, amit jobb kerülni.
Ha stresszes vagy terhesen, a gyereked is az lesz! Vagy mégsem?
Költözés, munkahelyi problémák, baleset, egészségügyi komplikációk, aggódás a baba miatt, párkapcsolati gondok Számos ok lehet, ami miatt úgy gondolod, hogy nem volt tökéletes a terhességed. De vajon mit érez mindebből a pocaklakó? Hatással van-e mindez a későbbi viselkedésére?
Újabb országban jöhet az abortusztabletta
Míg Európa egyes országaiban hatalmas tiltakozások alakultak ki a kémiai úton történő terhesség-megszakítással kapcsolatban, addig Szerbiát már csak néhány lépés választja el a gyógyszer regisztrációjától: Csehországhoz hasonlóan itt is abortusztablettát vezetnének be a közeljövőben.
Endokrinológus is segíthet a teherbe esésben
Ha két év védekezés nélküli házasélet után sem jön össze a baba, mindkét félnél érdemes meddőségi kivizsgálást kezdeni. A nőgyógyászok gyakran küldik tovább endokrinológushoz a páciensüket, hogy kiderüljön, meghúzódhat-e hormonális eltérés a probléma mögött.