Vendégváró Stefánia vagdalt
A Stefánia vagdalt a tökéletes vendégváró fogások közé tartozik. Aki a fasírtot szereti, rossz ember nem lehet, jöjjön is egy főtt tojással sült változat receptje, melynek megalkotója egy igazi hercegné volt.
A darált húsos gombócoknak számtalan verzióját ismerjük, ám mind közül talán a Stefánia vagdalt tűnik a legelegánsabb variációnak. Főként, ha megismerjük az eredetét. Történt ugyanis, hogy az 1880-as években Stefánia belga királyi hercegnő beleszeretett a magyar földbirtokos, Lónyay Elemér grófba, de apja, a belga király és a bécsi udvar hosszú éveken át ellenezte a rangon aluli házasságot. 1900 február 22-én mégis összeházasodtak. A hercegnő cserébe lemondott rangjáról és vagyonáról. Stefánia hercegnő ezután Lónyay feleségeként Magyarországon élt. Kedvelte az országot és a magyar konyhát. Számos új ételkompozíciót talált ki, így született a Stefánia vagdalt vagy másként töltött fasírtrolád is.
Stefánia vagdalt
Hozzávalók:
50 dkg darált sertés hús
1 zsemle
1 tojás
5 főtt tojás
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 kiskanál mustár
só, bors, majoránna, piros paprika
olaj
zsemlemorzsa
Elkészítés:
A zsemlét vízben puhára áztatjuk, majd kivesszük, kinyomkodjuk. Öt tojást keményre főzünk, a hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, apróra vágjuk. A hagymát kevés olajon a megdinszteljük és hozzáadjuk a fokhagymát is. A darált húst villával szétmorzsoljuk, hozzáadunk egy nyers tojást, a dinsztelt hagymát-fokhagymát és a jól kinyomkodott zsemlét. Fűszerezzük sóval, borssal, mustárral esetleg pirospaprikával és majoránnával. A masszát alaposan összedolgozzuk. A főtt tojásokat meghámozzuk, a végüket levágjuk, hogy egyenesek legyenek, így majd tökéletesen egymás mellé tudjuk helyezni őket. A munkalapra alufóliát vagy folpackot teszünk, melyet közepén csíkban megszórunk zsemlemorzsával. Erre a csíkra fektetjük hosszúkásan a húsos masszát. Közepébe mélyedést készítünk. A tojásokat egymás mellé a mélyedésbe tesszük. A folpack vagy fólia segítségével a húst henger alakúvá formázzuk. Egy tepsi kiolajozunk, majd óvatosan rátesszük a húshengert. Tetejét kevés olajjal kenjük meg és 200 fokos sütőben 1 órát sütjük. Ha a teteje túlzottan barnul, takarjuk le fóliával. Sütés közben néha meglocsolgathatjuk a szaftjával. Ha kész, hagyjuk a tepsiben kihűlni és csak ezután szeleteljük fel.
Hozzászólás zárolva.