Monumentális hegyek, sivatagi homokdűnék, szemet kápráztató királyi városok - az Ezeregyéjszaka meséi egy varázslatos világ titkait őrzik, és akinek már volt szerencséje ellátogatni Marokkóba, az bizonyára megtapasztalta kígyóbűvölő furulyák hangját a medinák szédületes forgatagában, elveszett az utcán járva a jellegzetes fűszerek színében és illatában, és hatással volt rá az ámulatba
ejtő színpompa - legyen szó művészetről, építészetről, vagy épp az étkezési kultúráról egyaránt. Ezer színű ország, ezer színű gasztronómia; a berber, arab, andalúz, szenegáli és francia behatások által formált marokkói konyhát nem lehet nem szeretni, és ezt a közelmúltban a belvárosi Mazel Tov étterem is bebizonyította.
Világjáró jazz vacsora’ néven indított eseménysorozatuk első állomásán a marokkói gasztronómia különleges fogásait tűzték menüsorra. A kulináris élvezetek mellett az esemény főszervezői számára legalább olyan fontos volt az autentikus zenei aláfestés, így az afrikai és az arab kultúra metszéspontján kialakuló, erős érzelmi hatást kiváltó “gnawa” műfajt idehaza ismertté tevő Said Tichitit és zenekarát kérték fel az est házigazdájának. A Mazel Tov programszervezői a telt házas vacsoraestjüket követően immár a következő “úticélon” törik a fejüket, így október közepén remélhetőleg a libanoni konyha jellegzetes ételei kerülnek terítékre.
Egyelőre úgy tűnik, hogy egy ideig még igazán körülményes lesz a külföldre való utazás, ezért némi feltöltődés gyanánt érdemes időnként felfedezni a különleges nemzetek konyháját képviselő éttermek tematikus eseményeit, de otthonotokban is könnyedén távol- és közel-keleti hangulatot varázsolhattok egy-egy különleges recept, és egy jól megválasztott lejátszási lista segítségével. Ehhez küldik szeretettel a harira leves receptúráját, amelynek elkészítése egy kissé időigényes, ugyanakkor az első kanál minden fáradtságot kárpótol. Az eredetileg ünnepi ételt, amelyet jellemzően Ramadan idején, naplemente után szolgálnak fel a marokkói térségben, elkészítésében és állagában talán a gulyásleveshez lehetne hasonlítani leginkább. Tartalmas, laktató leves, a gyömbér és fahéj erőteljes aromáival.
BÁRÁNY HARIRA LEVES
Hozzávalók: (6 főre) 2 fej hagyma, 4 gerezd fokhagyma, 7 szár angol zeller, 1 kg bárány comb, 200 g sárgarépa, 200 g lencse, 200 g főtt csicseriborsó, 3 ek. sűrített paradicsom, 1 ek. füstölt pirospaprika, 3 ek. só, ½ tk. bors, 2 ek. fahéj, 150 g friss gyömbér, 1 marék friss, petrezselyem, 1 marék friss koriander, 3 l hús- vagy zöldség alaplé.
Elkészítés:
1. Az elkészítés előtti napon áztassuk be, és egy kanál szódabikarbónával főzzük puhára a csicseriborsót. Szűrjük le, dobozban tegyük a hűtőbe.
2. A sárgarépát és a zellert vágjuk kockákra, reszeljük le a gyömbért, vágjuk apróra a fokhagymát. Vágjuk kis darabokra a báránycombot is.
3. Nagyobb lábosban olívaolajon karamellizáljuk a hagymát, adjuk hozzá a répát, az angol zellert, a gyömbért és a fokhagymát, majd a kockákra vágott báránycombot. Nagy lángon süssünk kérget a húsra, majd adjuk hozzá a sűrített paradicsomot és a pirospaprikát.
4. Öntsük fel hús- vagy zöldség alaplével, végül adjuk hozzá a lencsét és a csicseriborsót. Főzzük 2-3 óráig, vagy amíg a hús teljesen meg nem puhul. (Ha nagyon fiatal a bárány, rövidebb idő is elég.)
4. A végén ízesítsük fahéjjal, őrölt gyömbérrel és kevés friss, reszelt gyömbérrel. A kész leves tetejére szórjunk egy-egy marék friss koriander- és petrezselyem levelet.