Életforma.hu


Tényleg a mozaikcsalád lesz a trendi?

Tényleg a mozaikcsalád lesz a trendi? 

Véget ért a házasság hete a szinglik, minglik, élettársi kapcsolatban élők, elváltak, özvegyek és házasok számára egyaránt. Ezen a héten is többször felmerült a kérdés, igaz, hogy a házasságot sok helyen már nem a szeretet, hanem a rezsiköltség, vagy éppen a  vagyon tartja össze...?
Baj van a férfiak spermaképével!

Baj van a férfiak spermaképével! 

Népszaporulati témában főleg nőkről szóló statisztikákat olvashatunk, így ha kimondatlanul is, őket okoljuk a népességfogyásért. Holott statisztikák szerint a párok 50%-ánál, újabb szülészorvosi tapasztalatok szerint a párok 60%-ánál a férfi megtermékenyítő képességével van baj.
Nem tudsz teherbe esni? Ezeket a hormonvizsgálatokat kérd!

Nem tudsz teherbe esni? Ezeket a hormonvizsgálatokat kérd! 

Meddőségről abban az esetben beszélünk, amikor védekezés nélkül egy év után sem jön létre terhesség. Ennek oka több minden is lehet, ám sokszor a nő hormonális zavarai állnak a sikertelenség mögött. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa a legfontosabb hormonvizsgálatokat sorolja meddőség esetén.
Hogyan hat a pajzsmirigyműködés a fogantatásra?

Hogyan hat a pajzsmirigyműködés a fogantatásra? 

A meddőség és a pajzsmirigyműködés közötti kapcsolat már bizonyított. Ennek ismerete és kivizsgálása alapvetően fontos meddő párok esetében. A sokszor tünetmentes elváltozások felismerésével és kezelésével a várt gyermekáldás is létrejöhet.
Inzulinrezisztencia: te is veszélyben vagy? Teszteld!

Inzulinrezisztencia: te is veszélyben vagy? Teszteld! 

Bár gyakran a sikertelen teherbeesés és a menstruációs zavarok hívják fel a figyelmet az inzulinrezisztenciára, ennek ellenére sokszor igen általános tüneteket okoz, így az emberek nem is sejtik, hogy náluk is fennállhat a probléma. Teszteld, vajon a hétköznapinak tűnő tünetek mögött nem IR áll-e?
Doktornő kérem, mi lesz most a szexuális életemmel?

Doktornő kérem, mi lesz most a szexuális életemmel? 

A 40 év fölöttiek számára ő volt szexuálpszichológia nagyasszonya. Olyan témákról beszélt nyilvánosan, a maga jólmegmondó stílusában, melyekről akkor a hálószobákban is csak susogni szabadott, mert a szex az időtájt még tabu volt. A napokban hunyt el Dr. Lux Elvira, klinikai pszichológus, egyetemi adjunktus, életének 88. évében.
A D-vitamin is segíthet a meddőség ellen

A D-vitamin is segíthet a meddőség ellen 

A legújabb kutatások rámutattak arra, hogy a PCOS kezelésében a D-vitaminnak is nagy szerepe lehet, hiszen a kalcium-anyagcsere révén egy sor folyamatot befolyásol a testben. A témában dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját kérdeztük.
Nem is akartalak megszülni, de azért jó, hogy vagy

Nem is akartalak megszülni, de azért jó, hogy vagy 

Egyszerű statisztikai tény, hogy szélesebb populációból több zseni láthat napvilágot. Ezért a gyermekvállalás szándékos elmulasztása önzés és pazarlás is egyben!?
Mi a manó? Jönnek a mesterséges spermiumok?

Mi a manó? Jönnek a mesterséges spermiumok? 

Tudósoknak sikerült laboratóriumban előállítaniuk mesterséges spermiumokat, ami sok meddő férfinak adhat reményt az apává váláshoz. A megvalósulásához azonban még szükséges a humán technika teljes kifejlesztése, és az orvosetikai kérdések tisztázása.
A fogamzás az agyban és nem az ágyban dől el

A fogamzás az agyban és nem az ágyban dől el 

A nők és a férfiak egyszerre abba az ördögi körbe esnek, amikor már a teljesítmény kényszerétől, a megfelelési vágytól vezérelve, dacosan kísérleteznek a megtermékenyítéssel. A szakember szerint a sikeres fogamzás sok esetben nem az ágyban, hanem a párok agyában dől el.

Kislányom, ne ülj a földre, mert nem lesz gyereked! 

Kislányom, ne ülj a földre, mert nem lesz gyereked című mondatot gyakran hallottuk szüleinktől, s mondjuk mi is gyerekeinknek, nem ok nélkül. Az egyszerű felfázás is okozhat vesemedence-gyulladást, sőt petefészek-gyulladást is  ami könnyen meddőséghez vezethet

A folyékony spermagyilkos 

Azt már szinte mindenki tudja, hogy az alkohol, a drog, a cigaretta, a helytelen táplálkozás és a stressz károsítja a méhmagzatot, de vajon azt is tudják a párok, hogy mindezek kihatással vannak a fogamzás sikerére, pontosabban sikertelenségére is?

A pasikon múlik a világ 

Ha nem változtatunk, a férfi meddőség 2035-re olyan kritikus szintre éshet, hogy átlagos spermaszámuk miatt sokan nem lesznek képesek a megtermékenyítésre. A népességfogyásról és a férfi meddőségről szervezett kerekasztal beszélgetésen neves szakemberek elemezték a problémát.

Lelki okok a meddőség mögött 

Akár éveket vesztegethet el egy pár a baba utáni vágyakozással, ha nem ismeri fel, a terméketlenség mögött stressz, lelki gondok, párkapcsolati feszültség állhat. Magyarországon több mint háromszázezren érintettek a funkcionális meddőségben, pedig csupán a lélekkel kellene többet foglalkozni a lombik előtt és alatt.  

Gyakori válóok a meddőség 

Magyarországon minden ötödik pár meddőségi problémával küzd, ami közrejátszik abban, hogy 1000 házasságkötésre már 562 válás jut. A meddőség odafigyeléssel, egyszerű módszerekkel és modern készítményekkel sok esetben megelőzhető, kezelhető lenne.

Nemzetfogyás Európában - az egyénközpontú társadalmak csapdái 

Sokat beszélünk Európa elöregedéséről, Magyarországon egyre gyakrabban hangzik el a nemzetfogyás, sőt a nemzetpusztulás drámai kifejezése. A népszaporulat kérdésével, meddőségi problémák kezelésével foglalkozó Dr. Ősapay György szerint a probléma lelki és testi kiváltó okain is lehet segíteni.

A spermák nem szeretnek telefonálni 

Károsíthatja a férfiak nemzőképességét a mobiltelefonok sugárzása. Aki naponta egy óránál többet beszél a készüléken, annál kétszeresére nőhet a spermaszám terméketlenséggel fenyegető csökkenésének a kockázata - állapították meg izraeli kutatók.

Meddőség: még nem biztos, hogy nem lehet gyereked! 

Sok nők számára talán az a legszörnyűbb, amikor több hónapos vagy éves sikertelen próbálkozást követően orvosuktól kapnak egy papírt, amin ez áll: meddőség. Érdemes tisztázni, hogy a meddőség egészen mást jelent a köznyelvben, mint orvosi értelemben, és persze a kiváltó okok között szép számmal találunk olyanokat, melyeket a szakember közreműködésével kezelni-gyógyítani lehet. Mindebben dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza segít. 

Nagy baj van a spermákkal! 

A gyermekáldások elmaradása világszerte problémaként jelentkezik, Magyarországon kifejezetten kritikus értéknél tart a termékenységi arányszám. A probléma egyik fő oka a nagyszámú nemfunkcionális férfimeddőség, amelyen lehet segíteni, ám az érintettek sokszor nem is tudják, hogy mit tehetnének.

Egy furcsa dolog, ami meddőséget is okozhat 

Azok a párok, akik régóta sikertelenül próbálkoznak gyermekvállalással, sajnos sokszor szembesülhetnek a petevezetők átjárhatatlanságának problémájával. Ez is egy gond, ami meddőséget okoz. Az elzáródás okairól, és a lehetséges megoldásokról szülész-nőgyógyász beszél.

Akár meddőséget is okozhat az endometriózis 

Sok nő panaszkodik erős hasi fájdalmakra, mely jelentkezhet folyamatosan, de van, akinek ez a ciklusának csak bizonyos napjain tér vissza hónapról-hónapra. Sajnos előfordulhat, hogy a háttérben betegség áll, amivel fontos foglalkozni. Ha ugyanis elhanyagolják, akkor a gondok jelentősen megnőhetnek. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza az endometriózisról, a tünetekről és a lehetséges kezelésekről beszél.

Nem a méret a férfiak legnagyobb problémája! 

A magyar férfiak megtermékenyítő képessége az elmúlt húsz évben a megtermékenyítésre alkalmatlan szint felé mutat. Pedig létezik megoldás a férfiak meddőségének kezelésére, például stressz megelőzésével, öltözködési szokások ésszerűsítésével és készítményekkel.

A nők rejtélyes betegsége: az endometriózis 

A meddőséggel küzdő nők tizede szenved ettől a betegségtől, amely sokszor kellemetlen vagy fájdalmas tünetekkel is jár. Az érintettek gyakran bélbetegséggel is küzdenek. Hogyan kezelhető? A lehetőségekről szakember beszél.

Megdöbbentő! Ezért meddő a legtöbb férfi! 

A gyermektelenség okát nem csak a nőben lehet keresni, a férfiaknál is előfordulhat meddőség. A férfi terméketlenség okairól és a kezelési lehetőségekről beszél a szakember.

Hideg a méhem, ezért nem lehet gyerekem 

A meddőség egyre több fiatal nőt érint, melynek hátterében több ok is állhat. Az egyik ilyen a „hideg méh” néven ismert elváltozás, melyre szakember hívja fel a figyelmet.

A női depresszió titka 

Gyakran diagnosztizálnak főként a fogamzóképes nőknél PCOS-t. Az úgynevezett policisztás ovárium szindróma egyik tünete a depresszió - fedezték fel a Columbia Egyetem tudósai.

Rod Steward bevállalta - de ez rajtad is segít, ha gyereket akarsz! 

A világhírű énekes, Rod Stewart és felesége, Penny Lancaster, hosszú évekig tartó próbálkozás és két sikertelen lombik-kezelés után, az alternatív diagnosztikát választotta. Végül a hajszövet analízis világított rá arra a tényre, hogy Penny szervezetében kóros mennyiségű higany halmozódott fel, ez gátolta meg a természetes megtermékenyülést illetve a mesterségesen beültetett embriók megtapadását.

Új felfedezés: a cukorbetegség, de a meddőség ellen is fontos 

A mio-inozitol hatékony segítség a diabétesz, IR és pajzsmirigygyulladás kezelésében. Számos kedvező tulajdonságára az utóbbi időben derült fény. Folsav szedésével kombinálva, a vizsgálatok szerint a felsorolt betegségek mellett a menstruációs ciklus szabályozásában, és a termékenység növelésében is fontos szerepet játszik.

Ez is állhat a férfi meddőség hátterében 

Napjainkban egyre több gyermekre vágyó párral vannak tele a meddőségi intézetek.  Sokan úgy gondolják, általában a nők felelősek a problémáért, ám több statisztika szerint is az utóbbi pár évtizedben rohamosan romlott a férfiak spermaképe, így gyakori, amikor a pár férfi tagja miatt késik a gyermekáldás. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája szerint nem ritka, amikor ennek hátterében hipertónia áll.

Innováció a meddőség kezelésében 

A természetes úton létrejövő várandósság alatt és a lombikbébi programok során történő vetélésekért a legtöbb esetben az embrió kromoszómaszámbeli rendellenessége felelős. 37 éves anyai életkor felett a természetes és a mesterséges úton megfogant embriók közel 70%-a, 40 év felett pedig 80-100%-a hordoz ilyen rendellenességet (Hassold & Hunt, 2001). Ezekben az esetekben a terhesség általában vetéléssel végződik, vagy az újszülöttek súlyos genetikai rendellenességgel jönnek világra. A legtöbbször azonban meg sem tapad a kromoszómaszámbeli rendellenességet hordozó embrió az anyaméhben, ezért kiemelt jelentősége van az ezt feltáró PGD-A módszer alkalmazásának a lombikbébi-kezelések során.

Vigyázat! Mellrákot okozhat a magas inzulinszint 

Az inzulin fontos szerepet játszik az anyagcsere folyamatokban, így az egyik legjelentősebb hormonunk. Megemelkedett mennyisége azonban komoly betegségekhez vezethet, ráadásul a legújabb kutatások szerint a mellrák kialakulásával is összefüggésben lehet. A magas inzulinszint tüneteire hívja fel a figyelmet a szakértő.  

6 diétás jó tanács PCOS esetére 

Napjainkban a PCOS - policisztás ovárium szindróma - a női meddőség egyik fő oka, megközelítőleg a nők 5–10 százalékát érinti. A betegség kezelésének 3 pillére közül a speciális diéta az egyik, amelyet, ha betart az érintett, nagyban hozzásegíti magát állapota gyors javulásához. Most a PCOS-étrendről ad tanácsokat szakértőnk!

Endokrinológus is segíthet a teherbe esésben 

Ha két év védekezés nélküli házasélet után sem jön össze a baba, mindkét félnél érdemes meddőségi kivizsgálást kezdeni. A nőgyógyászok gyakran küldik tovább endokrinológushoz a páciensüket, hogy kiderüljön, meghúzódhat-e hormonális eltérés a probléma mögött.

Meddőség: lehet, hogy az étrendben van a bibi? 

A meddőség drámai méreteket öltött a fejlett országokban az elmúlt húsz évben. A párok 25–50 százalékánál már az első gyermek fogantatása is nehézségekbe ütközik. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában többtényezős problémáról van szó.

Veszélyes lehet a túl szűk farmer? 

Egyre nagyobb a meddőségi probléma a férfiak körében, akiket a stressz, az alkohol, a dohányzás, az egészségtelen, mozgáshiányos élet, a környezetszennyezés, a tartós gyógyszerhasználat és a helytelen öltözködés is veszélyeztet. Bár a segítő lehetőségek köre példátlanul szélesedett az elmúlt években, ezekkel kevesen élnek.

Nem tud teherbe esni? Ezek állhatnak a hátterében! 

Egy nő életében az egyik legfontosabb döntése az, amikor elhatározza, hogy gyermeket szeretne. A legtöbben igen optimistán tekintenek a jövőbe, és remélik, hogy már az első hónapokban foganatja lesz a próbálkozásoknak. Azonban olykor sajnos megesik, hogy még egy év után sem mutat pozitívat a terhességi teszt. A meddőség okairól és kezelési lehetőségeiről dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa beszélt.

„7 év után csoda történt” – egy kitartó pár története 

Judit mosolygós kismamaként ül párjával a váróban, kislányukat megmutatni érkeztek a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézetbe kezelőorvosukhoz, Dr. Vereczkey Attilához, akinek – saját kitartásuk mellett – gyermekük születését is köszönhetik. Azért vállalkoztak az interjúra, mert szeretnék megosztani történetüket azokkal a párokkal, akik még útjuk elején járnak, hiszen hosszú utat jártak be, mire kislányukat végre szülővé válhattak.

Meddőség, menstruációs problémák – az ösztrogéndominancia tünetei 

Az elmúlt évtizedek egészségi állapotunk terén is jelentős változásokat eredményeztek. Bizonyos betegségek – köszönhetően a korszerű védőoltásoknak és gyógyszereknek – szinte eltűntek, míg mások, főként az életmódunkból fakadóan, egyre gyakrabban jelentkeznek. A korunk népbetegségének számító szív- és érrendszeri elváltozások és allergiák mellett egyre több embert érintenek a rendszerint igen szerteágazó tüneteket produkáló hormonális betegségek.

Amit a méhen kívüli terhességről tudni kell... 

A méhen kívüli terhesség egy olyan állapot, amelyet a gyermekre vágyó párok, és a családtervezésre még egyáltalán nem vágyó nők, és meddőségi programok résztvevői egyaránt szeretnének elkerülni. Szakértőnk, Dr. Sávay Sándor szülész-nőgyógyász segítségével azt jártuk körbe, hogy milyen okok állhatnak a méhen kívüli terhesség kialakulásának hátterében, milyen kockázatai vannak ennek az állapotnak, és hogyan lehet felismerni a tüneteket?

Ha a meddőség oka a stressz 

Anyasági hormonként is ismert, sok esetben mégis épp túlzott termelődése akadályozza a teherbeesést. Mi okozhatja a prolaktin szint emelkedését és hogyan kezelhető?

A korai petefészek elégtelenségről-szakorvostól 

A korai petefészek kimerülés szindróma, azaz premature ovarian failure (POF) sajnos számos nőt foszt meg attól a lehetőségtől, hogy saját gyermekük szülessen. A témával kapcsolatban Dr. Csajbók Éva endokrinológust, valamint Dr. Vereczkey Attila meddőségi és endoszkópos specialistát kérdeztük.

Egészséges táplálkozás a gyermekáldásért 

Közhely, de igaz, egy nő bármit megtenne azért, hogy ne legyen gyermeke és azért is, hogy legyen. Szakértőnk, Schmidt Judit - a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet dietetikusának - segítségével bemutatjuk, hogy az étkezés terén mi mindent tehet meg egy tudatos nő a gyermekáldásért…

Pszichológus segít, hogy gyermekem születhessen? 

Magyarországon több mint 150.000 pár küzd fogamzási problémával, sokan közülük meddőségi központ segítségét kérik, hogy végre gyermekük születhessen. A párok közül sokakat az idő is sürget, vagy speciális egészségügyi problémával küzdenek, míg mások egyedülállóként keresik fel a szakembereket, hiszen évek óta nem találtak olyan párt, akikkel családot tudtak volna alapítani. A meddőség lelki hátteréről Dr. Süli Ágota pszichoterapeutát, és Higi Vera pszichológust, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet szakembereit kérdeztük.

Meddő nők egészséges kisbabáknak adtak életet? 

Az elmúlt hetekben világszenzációként harangozta be a sajtó, hogy meddő nők egészséges kisbabáknak adtak életet Amerikában, miután petesejtjeiket az orvosok génkezelték. A hír azonban több szempontból is félrevezető, a legfontosabb: nem új gyógymódról, pusztán genetikai kísérletről beszélhetünk - mutat rá dr. Elekes Tibor, az RMC-Magzati Medicina Központ szülész-genetikusa.

A korai petefészek elégtelenségről és tüneteiről 

A korai petefészek kimerülés szindróma, azaz premature ovarian failure (POF) sajnos számos nőt foszt meg attól a lehetőségtől, hogy saját gyermekük szülessen. A témával kapcsolatban Dr. Csajbók Éva endokrinológust, valamint Dr. Vereczkey Attilát, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet meddőségi és endoszkópos specialistáját kérdeztük. 

Miért nem esek teherbe? 

A nőgyógyászati rendellenességek kizárása után, vagy a vizsgálatokkal egy időben gyakran felmerül, hogy a meddőség hátterében hormonális probléma áll. A hormonrendszer eltéréseit pedig gyakran a helytelen táplálkozás, vagy a túlsúly okozza. 

A teherbeesést is gátolhatja... 

A termékeny korú nők leggyakoribb hormonális megbetegedése a policystás ovárium (PCO) szindróma, amelynek jellemzően szerepe van a peteérés zavarára visszavezethető meddőségben is. A betegség minden tízedik nőt érint és nemcsak a teherbeesést gátolhatja, hanem hosszú távon komoly belgyógyászati és nőgyógyászati betegségeket okozhat. Az alábbiakban Dr. Kelemen Csaba, a Rózsakert Medical Center szülész-nőgyógyász szakorvosa ismerteti a PCO szindrómával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. 

Petefészkemen endometriózist találtak, most gyermeket várok! 

Andrea rövid barna hajú, fiatal kismama, aki 6 hetes várandósan érkezett a beszélgetésre. Mozgásán is látszik, hogy óvatos, odafigyel szinte minden mozdulatára, ami nem is csoda, hiszen egy egészségügyi problémával, azaz az endometriózissal is meg kellett küzdenie ahhoz, hogy megfoganhasson a baba.