Meddőség cikkek

Sporttal a ciszták ellen
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb endokrin női betegség, a női meddőség hátterében az esetek 15 -20%-ban igazolható. Ez az állapot élethosszan elkísérheti a beteget, ezért egy életen keresztül kezelésre, orvosi követésre szorulhat.A PCOS-ben szenvedő nők gyermekvállalási esélyeiről a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet két szakértőjét, Dr. Csajbók Éva endokrinológust és Vági Zsolt dietetikust kérdeztük.

Korunk pestiséről, az endometriózisról
Az endometriózis egyike a legrejtélyesebb betegségnek, és még megbecsülni se tudjuk, hogy Magyarországon hány nő szenved tőle. A betegség tünetei közé tartozik, hogy komoly fájdalommal jár a menstruációt megelőző, illetve a menstruáció alatti néhány nap, ami jóval erősebb, mint a „szokásos" menstruációs görcs.

Tracie és Joshua tragédiája- PCOS szindróma
Maga a PCOS szindróma rengeteg nőt érint, ugyanis a probléma gyökere egy olyan hormonrendszeri betegség, amely világszerte a becslések alapján mintegy 5-10 millió nőt érint, és a női meddőség hátterében is igen gyakran szerepel.

Az ivarsejt adományozásból született gyermekekről
Magyarországon számos olyan pár vágyik gyermekre, akiknél a férfi, vagy a női oldalról meddőségi probléma áll fent, illetve előfordul, hogy a pár mindkét tagjánál szomatikus, azaz testi okokból akadályoztatott a gyermekvállalás. Az ilyen esetekben többnyire felmerül az ivarsejt-donáció lehetősége, mely során rokon, vagy anonim donor ivarsejtje (petesejtje, vagy spermiuma) segítségével fogan meg a baba. Mivel az ilyen esetekben a nő saját maga hordhatja ki a közös gyermeket, ezért a környezet nem feltétlenül szerez tudomást arról, hogy a kisbaba ivarsejt-adományozás útján születik. A szülőkben ilyenkor számos kétség merülhet fel, például hogy elmondják-e munkahelyükön, családjuknak, illetve születendő gyermeküknek, hogy donációs programban vettek részt?

Veled leszünk egy család! – Az örökbefogadás lelki háttere
Napjainkban a becslések alapján hazánkban hozzávetőlegesen 150.000 pár küzd meddőségi problémával, azonban más esetekben is előfordulhat, hogy két ember úgy dönt, hogy más vér szerinti gyermekét szeretné a sajátjaként nevelni.

Sokat tettek azért, hogy gyermekük szülessen!
Bökényi Beáta szőke hajú mosolygós fiatal nő, aki három éve él házasságban férjével - „Szerelmi kapcsolat volt a miénk, így hamar össze is házasodtunk, ráadásul természetes úton meg is fogantam. Úgy tűnt, hogy minden rendben van, a vizsgálati eredményeim is erre utaltak. Aztán a hatodik hónapban hirtelen elvetéltem.

Érdemes-e minden próbálkozás előtt megismételni a szűrést?
Az ESHRE, vagyis az Európia Humán Reprodukciós és Embriológiai Társaság évente több tudományos konferenciával is várja a meddőség területén dolgozó szakembereket. A Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet szakemberei is részt vettek a Stockholmban tartott konferencián. Segítségükkel megtudhatjuk, hogy miként küszöbölhetik ki a meddőségi klinikák a Hepatitis vírus terjedését azon meddő páciensek körében, akik az ivarsejt donációt veszik igénybe.

Nézd csak meg,visszeres a herezacskód? Akkor orvoshoz!
Gyakran előforduló betegség a fiatal fiúknál, férfiaknál, hogy a herevezetéken futó vénák megszaporodnak, s a visszeresség lábon is ismert tüneteit mutatják. Ez - mivel a későbbiekben a nemzőképességet befolyásolhatja - sokszor műtéti beavatkozást igényel.

A pajzsmirigybetegségek gyógyításának természetes módja
A hagyományos orvoslás mellett érvelők rendszerint kétkedve fogadják az egyes gyógynövények hatékonyságát igazoló eredményeket. A természet ajándékainak felhasználása azonban korántsem a mai kor vívmánya, egyes gyógynövényeket már az ókori görögök is sikerrel alkalmaztak, például a hormonális problémák kezelésében.

A testsúly rendezése esélyt ad a terhességre?
Ki lehet mondani, hogy az elhízás összefügg a meddőséggel, különösen, ha a testsúlyproblémák miatt úgynevezett PCOS (policisztás ovárium szindróma) is kialakul. A kapcsolódási pontokról és a megoldási lehetőségekről dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza beszélt.
Leküzdöttem a rákot, és most gyermeket várok!
Melinda és György terhességi ultrahang vizsgálatra érkeztek Dr. Vereczkey Attila meddőségi és endoszkópos specialistához. A beszélgetést nagy örömmel vállalták, mivel nagyon hálásak a főorvos úrnak és klinikája egész csapatának. Mindketten őszintén hisznek abban, hogy történetük megosztásával sok hasonló helyzetben szenvedő sorstársuknak segíthetnek. A pár 2008-ban házasodott össze, de a közös történetük már jóval előbb kezdődött.
Zita és Kornél 6 év után gyermeket várnak
Zita és Kornél 1999-ben házasodtak össze, és 2004. januárban döntötték el, hogy gyermeket szeretnének. Fél évig természetes úton próbálkoztak, amikor azonban nem jött a baba úgy döntöttek, hogy kivizsgáltatják magukat. Kálváriájuk innentől kezdve 6 évig tartott, erre az időszakra még mindig nehéz visszaemlékezniük, hiszen a mostani tudásukkal már sok mindent máshogy csinálnának.
Szabad 50 éves kor után gyermeket vállalni?
A nők átlagéletkora folyamatosan növekszik. Ami régebben a fiatalabb generáció privilégiuma volt, az mára már az 50-es években járó nők számára is természetes. De mi a helyzet a gyermekvállalással? A XXI. század 50. évében járó nők elutasítják, hogy „öregnek" titulálják őket. Emma Thompson 40 évesen adott életet első gyermekének, Marcia Cross pedig 44 éves korában szülte meg ikreit, de megemlíthetnénk Nicole Kidmant, Halle Berry-t, Brooke Shields-et, Susan Sarandont is, akik 40 év fölött adtak életet gyermeküknek. Ők mind olyan nők, akik sok éves tapasztalattal rendelkeznek, de tudják, hogy még rengeteg áll előttük.
Túlsúlyosan is vállalhatok gyermeket?
Bár a szépségideálok korról-korra változnak, azt azonban ma már tudjuk, hogy az elhízás számos betegség, sőt akár a terméketlenség hátterében is állhat. Az utóbbi évtizedekben aggasztó mértékben növekedett a túlsúly és az elhízás előfordulása mind a jóléti társadalmakban, mind a Közel-Keleten, Indiában, Kínában és Afrika egyes területein is. Világszerte több mint 1 milliárd ember túlsúlyos, míg 300 millióan elhízottnak tekinthetőek. Ez az arány olyan magas, hogy az elhízottak aránya az Európai Unióban a férfiak körében 29%, míg a nőknél 38 %. Ezek a riasztó adatok is azt igazolják, hogy az elhízással mint problémával igenis foglalkozni kell, különösen egy olyan társadalomban, ahol a népesség folyamatosan csökken.
Hiperstimuláció nélküli lombikbébi kezelés
A meddőségi technikák nagyon sokat fejlődtek az évtizedek során, azonban még mindig sokszor hallhatunk olyan esetekről, amikor a szervezet túlreagálja a kezelést, és úgynevezett hiperstimulációs szindróma lép fel. Hogyan lehet elkerülni ezeket a kellemetlen, sőt sokszor veszélyes tüneteket úgy, hogy mégis megfelelő mennyiségű petesejtet nyerhessenek a szakemberek? Meddőségi specialistáink segítenek választ találni a kérdésekre.
Mindent a petesejt és spermadonorokról
Napjainkban a magyar párok 15-25%-a fogamzási problémával küzd. Ilyenkor sajnos gyakran előfordul, hogy egy ismeretlen segítségére van szükség ahhoz, hogy egy párnak gyermeke szülessen. Emellett az is egyre gyakoribb, hogy egyedülálló nők a termékeny éveik vége felé közeledve spermadonor segítségét veszik igénybe annak érdekében, hogy teherbe essenek. Előző cikkünkben arra kerestünk választ, hogy kik azok, akiknek egy ismeretlen segítségére van szükségük ahhoz, hogy utódjuk legyen. https://www.eletforma.hu/orvosi_rendelo/ismeretlentol_lesz_gyermekem__az_ivarsejt_adomanyozasrol_.html
Ismeretlentől lesz gyermekem? - az ivarsejt adományozásról
Magyarországon a jogszabályok engedélyezik, hogy bizonyos esetekben ivarsejtet (hímivarsejt, petesejt), vagy preembriót adományozzanak donáció útján. Sok párnak csak ilyen módon nyílik lehetősége arra, hogy gyermekük szülessen. A kérdés azért sem könnyű, hiszen a jövendőbeli szülők úgy vállalnak gyermeket, hogy genetikai állományuk fele, vagy akár teljes egésze nem öröklődik, és a donor személye sokszor ismeretlen marad. Az ivarsejt donációról szóló cikksorozatunk első részében a gyermekre vágyók szemszögéből járjuk körbe a kérdést egy meddőségi specialista orvos, valamint egy pszichológus segítségével.
Edények, zöldségek és mosószerek ártalma a hormonrendszerre
Teflon edények, műanyag palackok és mosószerek. A mindennapi életben használatuk természetes, az egészségünkre gyakorolt hatásaik pedig csak évek múlva jelentkeznek. Utána jártunk, vajon tényleg veszélytelenek-e a környezetünkben található vegyi anyagok.
Hogyan javítható a gyermekszületési statisztika hazánkban?
A születés hete újra felhívta figyelmünket arra, hogy milyen fontos lenne újra meghozni a nők kedvét a szüléshez, amihez persze még több felelősségteljes édesapára is szükség lenne. Egy pszichológus és egy meddőségi specialista segítségével annak jártunk utána, hogy mi az oka annak, hogy ilyen riasztóak a születési statisztikák hazánkban?
Az endometriózist nem véletlenül nevezik korunk pestisének
Mirtill 30 éves, mosolygós, 5 hónapos gyermekével várandós fiatal nő. Szerencsésnek tartja magát, hogy viszonylag hamar megfogant a gyermeke azokhoz az ismerőseihez képest, akik már évek óta próbálkoznak sikertelenül. „Mindig azt hittem, hogy nekem gond nélkül sikerül majd teherbe esnem.
Igaz történet- a gyermekhez vezető út
Ivett (25) szép, mosolygós fiatal nő, akinek kicsit gömbölyödő pocakját pulóver fedi el a kora tavaszi hideg miatt. Dietetikus konzultációra érkezett a budapesti meddőségi klinikára, ahol első gyermeke Dr. Vereczkey Attila meddőségi és endoszkópos specialista segítségével fogant meg. A 12. hétben levő várandós anyuka szívesen megosztja történetét mindazokkal, akik hasonló cipőben járnak, hiszen nem volt könnyű számára a gyermekhez vezető út, s úgy érzi, segíthet sorstársainak abban, hogy kitartsanak ezen a rögös és bizonytalanságokkal teli úton.
Mikromanipulációs technikák és gyermekáldás
Egyre több pár esetében merül fel a mesterséges megtermékenyítés szükségessége, azonban a legtöbbször mindössze orvosi szakfolyóiratok leírásaiból tájékozódhatunk ezekről az eljárásokról - általában nem igazán közérthető nyelvezettel. Éppen ezért egy olyan laborvezető biológust kértünk meg arra, hogy avasson be minket a mikromanipulációs technikák világába, aki nemcsak mindennapi munkájaként végzi ezeket a nagy precizitást igénylő beavatkozásokat, hanem a pácienseket rendszeresen tájékoztatja is arról, hogy szükség esetén milyen lépéseket kell alkalmazni a gyermekáldás érdekében.
A táplálkozás és a meddőség kapcsolata
Talán meghökkentőnek tűnik a kérdés, mégis a termékenység nem pusztán hormonális szinten dől el, számos egyéb más dolog is befolyásolja. A testi, lelki tényezők mellett a nő és a férfi étkezése is döntő fontosságú abban, hogy szülőkké válhatnak-e, s ha igen, gyermekük milyen esélyekkel jön a világra.
A női meddőségről kérdeztük Dr.Vereczkey Attila főorvost
E témában Dr. Vereczkey Attilát, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet főorvosát kérdeztük szakértőként: „Ha a pár több, mint egy éve hiába próbálkozik azzal, hogy a vágyott terhesség létrejöjjön, jobb, ha mielőbb orvoshoz, meddőségi szakemberhez fordulnak. Ugyanis számos betegség - rendellenesség vagy zavar - okozhat meddőséget. Ne várjanak jelekre, mert a legtöbb betegség nem jár - fájdalmas - tünetekkel, és csak célzott termékenységi vizsgálatok során derülhet rá fény." Vegyük akkor sorra a női meddőség okait, a gyakori, illetve ritkán előforduló, akár rejtett betegségeket, melyek útjában állhatnak a sikeres teherbeesésnek!
Megoldás a meddőség folyamatosan növekvő problematikájára
A meddőség oka nagyon sokrétű lehet. Napjainkban egyre duzzad azoknak az okoknak a száma tudományosan is bizonyítottan, amelyek meddőséghez vezethetnek, így egy folyamatosan növekvő problematikáról beszélhetünk.
A szervezet a fokozott stresszre meddőséggel reagál
„7 éve próbálkoztunk a férjemmel, már nagyon vágytunk egy gyermekre. Volt egy nőgyógyászati műtétem, de ezt követően is váratott magára a baba. Aztán elmentünk a férjemmel nyaralni Angliába, ahol végre sikerült mással is lekötni a gondolataimat, és csak a városban gyönyörködtem, akkor fogant meg a kislányom. Két évvel később szintén egy nyaralás alkalmával lettem várandós második gyermekemmel, úgyhogy valószínűleg nekem tényleg sokat segített, hogy kimozdultam a hétköznapok őrlődéséből. Máig azt vallom, hogy a hitem, a nőgyógyászaim segítsége, és a stresszmentes pihenés együtt segítettek abban, hogy két gyönyörű gyermekem szülessen..." - meséli egy anyuka.
Világszínvonalú géndiagnosztikai laboratórium nyílik
Robert Edwards professzor, 2010-ben orvosi-élettani Nobel-díjat kapott a szervezeten kívüli megtermékenyítés „lombikbébi” módszerének fejlesztésért. Ezt akár úgy is lehet értékelni, hogy mára vált teljes mértékben elfogadottá a lombik-kérdés világszerte. Valamint nemrég az is napvilágra került, hogy Németországban, Olaszországban – valamint tavaly Angliában is - megszülettek az első olyan lombikbébik, akik még a beültetés előtt teljes kromoszóma vizsgálaton estek át. E két hírből kiindulva kérdeztük szakértőinket, Dr. Vereczkey Attila főorvost, meddőségi és endoszkópos specialistát, és Dr. Tölgyesi Gergely molekuláris biológust a hazánkban újonnan megnyíló Reprogenex géndiagnosztikai laboratóriumról.
Antioxidánsok a meddőség hátterében?
Amennyiben másfél-két évnyi rendszeres, védekezés nélküli házasélet mellett nem jön létre terhesség, indokolt a pár meddőségi kivizsgálása. A kivizsgálás lépéseiről és egy új, izgalmas kutatási irányzatról beszélt dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyász szakorvosa.
Meddőségi kivizsgálás
Hazánkban a meddő párok aránya eléri a 25%-ot. Fontos hangsúlyozni, hogy - a legtöbbször legalábbis - párokról van szó, hiszen a fogamzási nehézség legszűkebb értelemben véve is két embert érintő probléma. Ennek ellenére még mindig népszerű az a felfogás, hogy a meddőségért a nő a felelős.
Életmód és gyermekvállalás
A gyermekre vágyók sok esetben semmit sem változtatnak az életvitelükön, a kívánt fogamzás mégis bekövetkezik. Előfordulnak extrém esetek, amikor például fogamzásgátló szedése mellett, vagy egy nagyon stresszes időszakban érkezik a baba, azonban jellemzően a gyermekáldás igazodik a természet törvényeihez. Például megfigyelték, hogy a háborús időszakban sokkal kevesebb gyermek fogan meg még akkor is, ha az életmódban semmiféle változás nem következett be. A téma körüljárásában szakértőnk, Dr. Vereczkey Attila, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet főorvosa volt segítségünkre.
A nap, amikor az ondó vizsgálatra indul…
A férfiak azt hiszik, hogy az egész világ tudja, amikor ők andrológiai vizsgálatra mennek. Ezért aztán szégyenérzettől vagy hiúságból, sokan ódzkodnak is a fájdalommentes „beavatkozástól", melynek legfontosabb része, - az ondóvizsgálat.
Már egy sejt is elég a diagnosztikai vizsgálathoz
A jövő a néhány, vagy akár csak egyetlen egy sejtből történő molekuláris biológiai vizsgálaté. Egyetlen egy sejtből képes diagnosztikai vizsgálatot végezni az az új - idén Magyarországon is megjelenő - technológia, amelynek során a mesterséges megtermékenyítés során az emberi szervezeten kívül megtermékenyített osztódó petesejtet is képesek vagyunk megvizsgálni a visszaültetést megelőzően - így segítve az embriológust a több megtermékenyített petesejt közül a legalkalmasabb kiválasztásában - magyarázza Dr. Bezzegh Attila, az orvosi laboratóriumi diagnosztika szakorvosa.
Sikersztori! 45 évesen újra átélni anyaság örömeit
Negyven éves kor után nehéz terhességet létrehozni, ilyenkor általában már több problémával is szembesülünk. Mire elérik ezt az életkor, addigra a párok már nagyon sok helyen jártak, és lelkileg, anyagilag egyaránt kimerültek. Nagy bátorság kell ahhoz, hogy számszerűsítsük a biológiát és a természetet, ennek ellenére tény, hogy 45 év fölött nagyon nehéz terhességet létrehozni. Azonban nem lehetetlen! Az 5% is esély, ha a páciens úgy érzi, hogy ő bele kíván tartozni ebbe a körbe, akkor meg lehet próbálni. Ám ez az ő döntése kell, hogy legyen.
Az erősebbik nem kétségek között – az apaság aspektusa
Ha egy férfi lelkileg mélyponton van, nem csupán párja szülői- anyai- élettársi alkalmasságát kérdőjelezheti meg (tőle akar- e gyereket; ha megszületik a gyermek, kitart- e párja mellett.), de a saját maga alkalmasságát illetően is elbizonytalanodhat (elég érett- e az apasághoz; egzisztenciálisan el tudja- e tartani majd a gyermeket és a családot.), s ezekről a férfiak többnyire egyáltalán nem beszélnek, nem kérnek - még szakembertől sem - segítséget, mert azt gondolják, ezt nekik maguknak kell megoldaniuk. Ezek a dilemmák (az apaság aspektusa, a bizonytalanság önmagunkkal szemben) is tudnak funkcionálisan zavarokat okozni, ahogyan szakértőnktől megtudhattuk.
A férfi meddőség pszichés háttere
Azt gondoljuk, készen állunk a gyermekvállalásra, miközben a gyermek- (vagy akár csecsemő-) korban szüleink részéről elszenvedett, majd felnőttkorba magunkkal „cipelt" traumák, a lelkünk mélyén eltemetett, lezáratlan vagy fel nem dolgozott konfliktusok miatt a tudatalattink hevesen tiltakozik? Esetleg az jelent gondot, hogy már- már túlságosan görcsösen akarjuk azt a babát, és emiatt nem jön össze? A lelki faktor vitathatatlanul lényeges tényező a fertilizációs és a megtermékenyülési folyamatban, a psziché reprodukciós kapcsolata nagyon fontos szempont.
A női eredetű meddőség leggyakoribb oka
Az ovuláció rendellenességeit a női eredetű meddőség leggyakoribb okaként tartják számon. A diagnózis felállításában a kórtörténet, a hormonszint-meghatározások, a testhőmérséklet-változás elemzése és az ultrahang-diagnosztika segít.
Jó az ágyban, de lehet, hogy terméketlen?
A túlzott alkoholfogyasztás, a szoros nadrág és a gyakori, hosszú forró fürdők mind a nemzőképesség esküdt ellenségei. Azonban megeshet, hogy a spermák egészen más okból kifolyólag nem képesek megtermékenyíteni a petét.
A kor és a meddőség kapcsolata
A kor és a meddőség kapcsolata egy nagyon érdekes kérdés. A témával kapcsolatban szakértőnket, Dr. Vereczkey Attilát, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet főorvosát kérdeztük.
Érdekességek a meddőségről
A meddőség a női és a férfi reprodukciós rendszer betegsége, mely során csökken a fogantatás esélye, valamint a terhesség kihordásának lehetősége is. Meddőségről akkor beszélünk, ha egy pár esetében 1 éven keresztül fogamzásgátlástól mentes, rendszeres házasélet mellett nem következik be a kívánt terhesség. Magyarországon kb. 150 000 párt érint a meddőség problémája. Még mielőtt azonban a meddőség problémakörébe mélyen beleásnánk magunkat, felvetődhet néhány érdekes kérdés...
"Gyűlölöm magam, mert meddő vagyok"!
A mindennapjainkat kísérő stressz, az egyre későbbre halasztott gyermekvállalás, a férfiak spermaszámának drámai csökkenése, a népbetegség státuszára emelkedett elhízás valamint a nemi úton terjedő fertőzések megsokszorozzák a meddő párok számát.
Ha védekezés nélküli házasélet után sem jön össze a baba...
Ha két év védekezés nélküli házasélet után sem jön össze a baba, mindkét félnek érdemes elkezdeni egy meddőségi kivizsgálás. A nőgyógyászok gyakran küldik tovább endokrinológushoz a páciensüket, és sokszor valóban hormonális eltérések állnak a meddőség hátterében. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa azonban holisztikus szemléletű természetgyógyász, reflexológusként az életmódbeli és a lelki okokat is kutatja.
A ciszta, a meddőség és az érelmeszesedés összefügg?
A pubertáskortól a menopauzáig bármikor kialakulhat petefészekciszta, amely az esetek egy részében tünetmentesen el is múlik. Előfordulhat azonban, hogy a rutinvizsgálat során felfedezett ciszta akár meglepően nagyra nő, ilyenkor elkerülhetetlen a műtéti eltávolítás. A petefészek-tömlők kialakulásáról, kezelésük lehetőségeiről dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyász szakorvosa beszélt.
A lisztérzékenység meddőséget is okozhat
Világszerte emberek millió szenvednek a lisztérzékenység miatt jelentkező panaszoktól. A betegség szerteágazó tünetei miatt azonban a páciensek a legtöbb esetben nem is sejtik, hogy panaszaikat a búza, árpa és rozs elfogyasztása okozza, így nem is fordulnak orvoshoz.
Meddőséget okoz a biciklizés?
Termékenységi szakértők vizsgálatai szerint az intenzív kerékpáros edzés során a biciklisták több abnormális spermát termelnek, ami a legaktívabb sportolók esetében akár meddőséget is eredményezhet.
10 ok, ami meddőséghez vezet
Általában nem szabad túlságosan aggódni, ha nem sikerül azonnal teherbe esni. Fontos, hogy odafigyeljen egészségére, és hogy egészséges életet éljen. Azonban gyakran ez sem lehet elég. Ekkor bátran forduljon szakorvohoz segítségért.