Hererák, amitől minden férfi retteg…
A férfiak körében az egyik leggyakrabban előforduló rákos megbetegedés. Szűréssel és a tüntek időbeni felismerésével azonban teljes mértékben gyógyítható.
A herék
A herék, vagyis férfi ivarmirigyek legfőbb funkciója a spermiumok és a férfi nemi hormonok termelése, legfőképpen a tesztoszteroné. A herék a herezacskóban helyezkednek el, amelynek állományát nagyrészt a herecsatornák rendszere töltik ki, itt termelődnek a hímivarsejtek. A tesztoszteront a a csatornák közötti szövetállomány egyes sejtcsoportjai, a Leyding-féle sejtek termelik. Míg gyermekkorban csak a mellékvesekéregből származik tesztoszteron, addig serdülőkorban a herékben is megindul a termelés.
A herék betegségei
Heregyulladás: a felnőttkorban jelentkező gyulladás a mellékhere gyulladásával kezdődik, a kórokozók a a szervezet más területén lévő gyulladt területről a vérárammal, vagy a fertőzött húgycsőből, prosztatából jut az ondóvezetéken keresztül jutnak a herékhez.
Herevízsérv: a herezacskóban folyadék gyűlik fel, általában halványsárga savó.
Hereciszta: gyakori, jóindulatú elváltozás. A mellékherében is megjelenhetnek ciszták, amelyek legtöbbször fájdalommentesek.
Herevisszér (varicokele): gyakran megfigyelhető tizenéves fiúknál, hogy a here mellett és a herevezetékekben lévő vénák visszerességet mutatnak. Ez akár a nemzőképesség zavarát is okozhatja.
A heredaganat tünetei
A legfontosabb, önvizsgálattal észrevehető jel a kicsi, legtöbbször fájdalmatlan csomó a herékben.
Árulkodó tünet e here megnagyobbodása, nehezebbé és érzékenyebbé válása.
Folyadékfelhalmozódás a herékben.
Enyhe fájdalom, illetve húzó érzés mind az intim területeken, mind az alsó hastájékon.
Távolabbi, de tipikus tünet a mellek megduzzadása.
Vizsgálati módszerek
Hererák gyanúja esetén a beteget teljes kivizsgálásnak vetik alá, valamint felveszik a családi kórtörténetet is. Az urológus tapintással, illetve ultrahanggal is megerősíti a diagnózist, valamint végeztet vérvizsgálatot is, ugyanis a vérben található tumormarkerek utalhatnak az esetleges daganatra is.
Ha bebizonyosodik a rák, akkor széleskörű vizsgálatokat hajtanak végre, hogy kiderítsék, nincs-e áttét valahol a szervezetben.
A hererák stádiumai
A hererákot kiterjedése alapján három stádiumba osztják a szakemberek. Az első stádiumban a daganat nem terjed a herén kívülre, maximum közvetlen környezetére.
Hozzászólás zárolva.