Facebook hozzászólás
367

Miért ennyire gyakoriak a gerincfájdalmak?

Kutatások szerint a felnőtt lakosság 90%-a szenved életében legalább egyszer valamilyen gerinc-elváltozás miatt jelentkező fájdalomtól, ami az érintetteknél gyakran a munkából való kieséssel is jár. Megfelelő életmóddal a problémák nagy része megelőzhető lenne, ám akkor is van megoldás, ha a már kialakult fájdalmat kell kezelni. Erre nyújt lehetőséget az aktív gerincterápia.

Labdán ülő ember, Kép: staticflickr
Nemcsak a gyógytornához, az irodai munkához is jó az óriáslabda, Kép: staticflickr

Mi okozza a gerincproblémákat?

Dr. Arnold Dénes Arnold aktív fájdalomspecialista elmondta, hogy a hozzá forduló betegeknél a legtöbb gondot a deréktájon megjelenő panaszok okozzák. A betegek többségénél ezek a tünetek a nem megfelelő életvitelre vezethetők vissza, ami elsősorban az inaktív életmód és az ülőmunka következményeként jelenik meg. Ülünk a munkában a számítógép előtt, a buszon, kocsiban és otthon is, és csak kevesen szakítunk időt ennek ellensúlyozására, a rendszeres sportolásra. Nagyon sok a túlsúlyos ember, amely plusz terhet jelent a gerincet tartó csigolyákra, ízületekre, szalagokra.

A gerinc elváltozásaira jellemző, hogy az egyre erősödő fájdalmak után idővel megjelennek a szövődmények, a gyakran már csak műtéti úton kezelhető elváltozások. Érdemes ezért nem megszokni a fájdalmat, hanem már az első panaszokkal orvoshoz fordulni, amikor még rendszerint szelíd gyógymódokkal is orvosolni tudjuk a problémát.

Melyek a leggyakoribb tünetek?

A fő tünet a fájdalom, amely leginkább ülés közben fokozódik, illetve megfigyelhető a reggeli ízületi merevség, az ágyból való felkelés nehézsége. Előfordulhat kényszertartás is: a beteg felveszi a számára legkevésbé fájdalmas pozíciót. Az előrehajlás kimondottan nehezére esik a páciensnek, továbbá a gerinc melletti izmok, szalagok fokozott nyomásérzékenysége, feszülése is megfigyelhető. A probléma kiváltó okától függően előfordulhat zsibbadás, a kéz, láb ujjainak bizsergése, izomgyengeség, reflexkiesés, a nyaki gerincproblémáknál szédülés, fejfájás, látászavar, fülzúgás jelentkezhet.

Térdfájdalom: a síelők gyakori gondja
A térdízület, a síelés kulcs ízülete. A folyamatos, intenzív terhelés miatt, a térdben lévő porcok, szalagok, ízületek gyakran sérülnek, kopnak és ennek következtében intenzív térdfájdalmat okoznak. Melyek a térdet érintő, hosszabb távon kialakuló sí ártalmak, és milyen kezelést javasol a térdfájdalmak megszüntetésére, és a teljes felépülés elősegítésére? Szakembert kérdeztünk.

Fontos az alapos diagnózis!

Az első és legfontosabb lépés az alapos kivizsgálás, amivel meg tudjuk határozni a fájdalom eredetét. Ezt követi a személyre szabott terápia, amely akkor hatékony, ha a fájdalmakat gyorsan és hatékonyan csillapítja és emellett a betegséget kiváltó okokat is kezeli. Meg kell állapítani a kórelőzményeket (a fájdalom kezdete, kialakulásának körülményei). Fel kell mérni a fájdalom erősségét, illetve tisztázni kell, hogy a beteg beszámol-e zsibbadásról, érzékelési zavarról, izomgyengeségről.  Előfordulhat, hogy köhögés, tüsszentés hatására fokozódik a fájdalom, illetve súlyos esetben gátolt lehet a vizelet- vagy széklet ürítése. A szakorvos rákérdezhet a beteg pszichés állapotára is, hiszen ezek a tényezők (depresszió, stressz, alvászavar, szorongás, kimerültség) is fokozhatják a tüneteket.

Hogyan kezelhetők a gerinc betegségei aktív gerincterápiával?

Az okokat megszüntető kezelés lényege a fájdalmak gyors és hatékony csillapítása, majd a megfelelő funkcionális gyógytorna megkezdése. – A hozzám forduló betegeknél az aktív fájdalomcsillapító terápiát alkalmazom – mondja Dr. Arnold Dénes Arnold.

Az aktív gerincterápia lényege, hogy szteroid mentes, a probléma gyökerénél ható természetes alapanyagokból álló injekciós terápiával szüntetjük meg a fájdalmat. Amint ezek enyhülnek, és a gyulladás megszűnik, megkezdjük a kiváltó okok kezelését, az izmok-inak-ízületek statikai egyensúlyát helyreállító mozgásterápiát, szakképzett gyógytornász segítségével. A terápia során tehát több oldalról támogatjuk a gyógyulást, hosszú távon megoldást nyújtva. A fájdalmak csillapodása után pár nap elteltével a páciens már folytathatja eredeti életvitelét.

Mivel segíthetjük még a gyógyulást?

Hasznos lehet néhány masszázskezelés a fájdalom miatt görcsössé vált izomzat fellazítása céljából. A terápia fontos része, hogy megfelelő életmódváltással is támogassuk a gyógyulást. A rendszeres mozgás beiktatása az hétköznapokba, a relaxáció a stressz kivédése érdekében, a testsúly megfelelő szinten tartása, a helyes táplálkozás valamint a folyadékfogyasztás mind-mind fontos összetevői a betegség kezelésének.

(Forrás: Fájdalomközpont)

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!