Életforma.hu


Mit ittak a gyerekeink szilveszterkor?

Mit ittak a gyerekeink szilveszterkor? 

A köznyelvben kölyökpezsgőnek nevezett termékeket vizsgált Szupermenta terméktesztjének évzáró számában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Az ellenőrzés középpontjába ezúttal 9 almalé alapú alkoholmentes szénsavas ital került, de 2 szőlőlé alapú terméket, illetve 2 alkoholmentes borból készült habzó italt is górcső alá vettek. Laboratóriumban mértek – többek között – színezék, cukor- és édesítőszer tartalmat, illetve a habzó italok esetében a tényleges alkoholtartalom vizsgálatát is elvégezték.
Így vágj bele az edzésbe sérülés után

Így vágj bele az edzésbe sérülés után 

A sportsérülések helyes kezelése és rehabilitációja döntő jelentőségű lehet egy élsportoló, de akár egy nagyobb kihívás előtt álló hobbisportoló számára is. Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ szakmai igazgatója a sportrehabilitáció profi kivitelezésére hívta fel a figyelmet.

A legszebb újévi fogadalom 

Népszerű szokás újévkor fogadalmat tenni, ezeknek azonban sokszor nagyobb a füstje, mint a lángja. A K&H gyógyvarázs mesedoktorok program bátorít mindenkit, hogy újévi fogadalomként válassza az önzetlenséget. Az új évben 46 kórház, összesen majd 1000 meseórával várja azokat, akik egy vidám történettel szeretnének segíteni a beteg gyerekeknek.
Még mindig másnapos vagy? Nem biztos, hogy a bor az oka!

Még mindig másnapos vagy? Nem biztos, hogy a bor az oka! 

Valahányszor megiszom, akár csak egy kis pohár bort is, irracionálisan komoly másnapos tüneteim lesznek. Az ünnepi időszakomat is végig kísérte a hányinger, migrén, hasfájás és rosszullét. Ha e mondatok ismerősen csengenek, dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosának sorai magyarázatot adhatnak a zavaró tünetekre.
Hódoljunk a téli örömöknek - egészségesen

Hódoljunk a téli örömöknek - egészségesen 

Egyet jelentenek a megfázásos és influenzás megbetegedésekkel a téli hónapok. Az évszaknak nem megfelelő öltözék, a borongós idő és a korai sötétedés miatti rossz hangulat, a kevés napfény, valamint a nyári hónapokhoz képest kevesebb természetes vitaminforrás mind felelősek lehetnek a megbetegedésekért. De valóban elkerülhetetlen, hogy lázas betegen nyomjuk az ágyat? Megúszhatjuk meghűlés vagy influenza nélkül a telet?
Veszélyes ünnepi játékok

Veszélyes ünnepi játékok 

Az év egyik legvidámabb ünnepe a Szilveszter. Egyre elterjedtebb szokás, hogy különféle pirotechnikai eszközök használatával tesszük színesebbé, izgalmasabbá. Annak ellenére, hogy minden évben több fórumon is felhívják a figyelmet azok veszélyeire, sokan vásárolnak különböző legálisan árusított tűzijátékokat és illegális petárdákat is. Magyarországon továbbra is érvényben van az a rendelkezés, mely tiltja a petárda birtoklását és felhasználását. Ez a tilalom az év minden szakára - a szilveszterre is – vonatkozik!
Nézzünk a pohár fenekére!

Nézzünk a pohár fenekére! 

Miért és hogyan habzik a pezsgő, miről árulkodik a habja? Hogyan jönnek létre a stabil buborékok? Mi a szerepe mindebben a pohárnak? Miért ne tegyük a pezsgőspoharat mosogatógépbe? Fehérjék, cukrok, cellulóz – a habzás főszereplői. Itt a szilveszter, a Laboratorium.hu-n pezsgőkémia következik...
Az aurás migrén növeli a stroke kockázatát

Az aurás migrén növeli a stroke kockázatát 

Egy kutatás szerint azoknál, akik a migrén során tapasztalják az aurajelenséget, bizonyos mértékben megnő a stroke kialakulásának kockázata. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta az összefüggésekről és a kardiológiai kivizsgálás jelentőségéről beszélt.
A legcukrosabb ünnep egy cukorbetegnek

A legcukrosabb ünnep egy cukorbetegnek 

A karácsonyi ételarzenál különösen nagy kihívás elé állítja azokat, akik valamilyen ételallergiával vagy alapanyagokhoz köthető betegséggel küzdenek. Az egyik ilyen, mind több embert érintő probléma világszerte és nálunk is a diabétesz. A cukorbetegséggel élők arányának az elmúlt évtizedekben tapasztalt növekedése miatt egyre sürgetőbb lett, hogy bizonyítékokon alapuló információkkal rendelkezzünk arról, hogy az alacsony kalóriatartalmú édesítőszerek hogyan segíthetnek a túlzott cukorbevitel csökkentésében azok számára, akik ragaszkodnak az édes ízhez.
A magas pulzus és a szorongás is okozhat mellkasi fájdalmat

A magas pulzus és a szorongás is okozhat mellkasi fájdalmat 

A mellkasi fájdalom ijesztő tünet, aminek számos forrása lehet, és amelynek mindenképpen utána kell járni. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a lehetséges okokra hívta fel a figyelmet.

Miért nem múlik a fejfájásom? 

Egyre ismertebbek a különböző ételintoleranciák. Az általuk okozott szerteágazó tünetektől – gyomor-és bélrendszeri panaszok, bőr- és idegrendszeri tünetek - sokan szenvednek. A felnőttek 15-30 százaléka érzékeny valamilyen ételre. Ilyenkor diétázni kezdenek, rendszerint a leggyakrabban problémákat okozó összetevőket: glutént, tejet és cukrot hagyják el, ám sok esetben a tüneteik idővel mégsem javulnak. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa szerint ilyen a kevésbé ismert, alacsony-hisztamintartalmú étrend is segíthet.

Akik segítenek megtalálni az igazit 

Magyarországon több blog is foglalkozik társkeresőknek szóló tanácsadással, illetve párkapcsolatban élőknek, esetleg valamilyen személyes elakadással (önbizalomhiány) rendelkezők számára életviteli útmutatással. A verseny meghirdetését az a gondolat adta, hogy kevés elismerést kapnak azok a szakmai bloggerek, akik más emberek problémáin próbálnak meg segíteni, akár szabadidejükben, akár a munkájukból kifolyólag. Az Első Találkozás Magazin ezen szeretett volna változtatni, így elhatározták, hogy versenyt indítanak a hazai párkapcsolati bloggerek között, akik a témában rendszeresen publikálnak.

6 alattomos tünet, amiről tudnod kell 

A menedzser életmódot folytató nők és férfiak életében jelenlévő stressz számos probléma forrása lehet. A bajt nemcsak a feltűnő mellkasi fájdalom és az erős szívdobogás jelezheti, de apróbb tünetek is. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa azokra a jelekre hívja fel a figyelmet, amelyeket a menedzserkardiológia hivatott kivizsgálni. 

Kismama, ettől még nem lesz allergiás a gyerek 

Megelőzés céljából nem érdemes terhesség és szoptatás alatt kizárni az étrendből a gyakori allergéneket – tej, tojás, glutén, mogyoró – mert ezzel nem csökkentjük a gyermeknél az esetleg megjelenő allergia kockázatát. Dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy diétázni csak abban az esetben szükséges, ha a gyermeknél már megjelentek az allergiás tünetek.

Kávé, cigi, alkohol, stressz - na, ezt mind nem kéne! 

Szenved a stressztől a magyar lakosság 61%-a. 13%-uk pedig rendszeresen tapasztal szorongásos tüneteket. Az azonos arányban résztvevő nők és férfiak csupán negyede éli mindennapjait feszültségmentesen, a legnagyobb terhelést a 20-29 éves korosztály éli meg. 

Szorító érzés van a nyakában? Irány az ultrahang! 

Ismerős az az érzés, mintha szorítaná a nyakát a ruhája? Állandóan igazgatja az ingét, blúzát, nyakkendőjét, hogy véget vessen a kellemetlen, fojtogató panasznak, ám hiába? Meglehet, hogy pajzsmirigy betegség okozza a zavaró érzést.

Komoly baj lehet a szabálytalan szívverés hátterében 

A szívritmuszavar leggyakoribb formája a pitvari remegés, azaz pitvarfibrilláció, amelynek olyan súlyos szövődményei lehetnek, mint a szívelégtelenség vagy a stroke, ha nem kezelik megfelelően. A legutóbbi egészségjelentés adatai szerint 2015-ben a halálozások hátterében legnagyobb arányban a keringési rendszer megbetegedései álltak. A nők esetében ez azt jelenti, hogy halálozások 55%-át okozta a keringési rendszer betegsége, míg a férfiaknál ez az arány 45% volt.

Kék-zöld foltok! Megvertek? 

Előfordulhat, hogy a véralvadásgátló terápiát a betegnek élete végéig alkalmazni kell, hogy elkerülhesse az újabb trombózis kialakulását. Igen ám, viszont sokaknak problémát okoz, hogy a készítmény szedése során kék-zöld foltok tarkítják a bőrüket. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük arról, vajon mi minden állhat a gyakori panasz hátterében.

Ezek a hormonális eltérések fordulnak elő a leggyakrabban IR mellett 

Az inzulin-értékek magasabb szintje egy sor más hormonális zavart idézhet elő, ezért az inzulinrezisztencia mellett gyakran más endokrin problémák is jelen vannak. Hogy mik fordulnak elő a legtöbb esetben, arról dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája beszélt.

Miért vitték le a vérnyomás értékeket? 

Miért emelték a magas vérnyomással diagnosztizáltak számát 75 millióról 103 millióra az amerikai szakmai szervezetek? Miért kell az idősebbeknél is azokat az értékeket megcélozni, mint a fiatalabbaknál? Miért olyan fontos az életmód a magas vérnyomás kezelésében? Ezekre a kérdésekre kereste a választ dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája és dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke.

Hogyan szabaduljunk meg a hívatlan albérlőktől? 

Orrdugulás, a kivörösödött, viszkető, könnyező szemek a légúti allergiáknak jól ismert tünetei, melyet nemcsak pollenek, hanem a lakáson belüli allergének, például a házi poratka is okozhat. Milyen módon lehet hatékonyan és tartósan enyhíteni a tüneteket?

Leggyakoribb tévhitek a pajzsmirigyzavarokról 

Szinte nincs is olyan család, melynek tagjai közt ne lenne legalább egy valaki, aki ne küzdene valamilyen pajzsmirigyzavarral. Sajnos a probléma népbetegségnek számít, és számtalan gondot generál. Bár sokakat érint, mégis rengeteg a tévhit vele kapcsolatban. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája a leggyakoribbakat oszlatta el.

Lehet, hogy a gerince miatt fáj a lábfeje? 

Gyakran tapasztaljuk a lábfejfájdalmat, amelyet az esetek többségében a nem megfelelő cipő viselése okoz. Ám nem mindig a lábbeli a hibás, előfordulhat, hogy anatómiai vagy a gerincből kiinduló idegi probléma miatt jelentkezik a zavaró tünet. Derítsük ki az okát!

Nekem szól! De figyelj csak, neked is! 

Átadták a Nekem Szól! Egészségértés Díj 2017 pályázat díjait! Az első ezúttal az Országos Gerincgyógyászati Központ lett. Az elismerést  az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete álmodta meg. Köszöjük!

Hoppá! Mától december 10. az ASZÚ VILÁGNAPJA! Ünnepeljünk! 

Ha a karácsonynak íze volna, olyan lenne, mint a tokaji aszúé! Tele mézzel, aszalt gyümölcsökkel, fűszerekkel, naranccsal, karamellel. Magyarország egyik legősibb, de mindenképpen legismertebb bora a tokaji aszú, és azon belül is a mádi bor. Ezt a vidéket még az őslények is láthatták, mert magasabban állt a Király-dűlő, mint a Pannon-tenger vízszintje. ...És ez csak pár dolog, amit megtudhattunk a nem borszakértők, de kedvelők Wineglass sajtóklubjának Mádi Kör Eredetvédelmi Egyesület bemutatóján.  

Mosásból is megárt a sok 

A hölgyek természetes törekvése, hogy mindig frissek, tiszták és illatosak legyenek. Igaz ez az intim területeikre is, ám az intimhigiénia gyakran kényszeres tisztálkodásba csap át. Ez viszont többet árt, mint használ, különösen akkor, ha az irrigálásról van szó.

Görbe az ujjad? Lehet, hogy autoimmun betegséged van! 

A szkleroderma egy olyan autoimmun betegség, melynek több típusát ismerjük. Ezek egyike a szisztémás szkleroderma, másnéven progresszív szisztémás szklerózis, mely komoly szövődményekkel jár, elsősorban a belső szervek – tüdő, vese, belek – betegszenek meg, és az ujjak végleges görbületével is járhat. Hogy egy kicsit áttekinthetőbbé tegyük az autoimmun betegségek működését, az említett fogalmak értelmezéséhez dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosának segítségét kértük.

Amikor a tudás meghajlik a csoda előtt 

A Semmelweis Egyetem Pető András Pedagógiai Intézetének jótékonysági gálaműsorán nemcsak a kicsiket, hanem a tudományos élet neves képviselőit is varázsbuborékok repítették el a csodák birodalmába. A Fővárosi Nagycirkusz karácsonyi műsorának sztárja Agustín Viglione héliummal teli szappanbuborékai nemcsak létükkel kápráztatták el a Magyar Tudomány Ünnepe záró eseményének résztvevőit, hanem azt is jól igazolták, hogy az emberi szorgalommal, leleménnyel és hallatlan türelemmel végrehajtható csodák legnemesebb szimbóluma az artistaművészet.

11 szív-érrendszeri tünet, amikre a nőknek figyelniük kell 

Egyre többen tisztában vannak vele, hogy a menopauzával megszűnik a nők korábbi relatív védettsége a szív-érrendszeri betegségekkel szemben. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta azokra a tünetekre hívja fel a figyelmet, amelyeket ajánlott kivizsgáltatni.

Matricát a felhőből! 

Folyamatosan növekszik a Simple applikáción és az online felületen vásárolt autópálya matricák száma. Az OTP Mobil szerint a tavalyi tranzakciószám a háromszorosára is növekedhet idén. A legtöbben heti matricát vásároltak, a legnépszerűbb időszakok az év eleje valamint a nyári iskolai szünet hónapjai. Van néhány fontos változás, amire érdemes odafigyelni: a 2018-as matricák elővásárlása már december elsején elindult, illetve lesznek új fizetős szakaszok is, így érdemes már ezekkel is számolni a 2018-as utazások tervezésénél.

Ingadozó vércukorszint - mit tehetünk ellene? 

Cukorbetegség esetén nagy gondot kell fordítani a megfelelő vércukorszint beállítására. Előfordulhat azonban, hogy az illető gyakran ingadozó értékeket produkál, és hol túl alacsony, hol pedig túl magas vércukor értékeket mér. Ennek nemcsak rövid, hanem hosszú távon is van szerepe a szövődmények kialakulásában.  Ezek okairól és kezeléséről dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Élhetnek boldogan a pikkelysömörösök? 

Globális boldogságfelmérést készített a LEO Innovációs Laboratórium, a LEO Pharma független szervezete, mely szerint a magányosság és az orvosokba vetett bizalom erősen összefügg a pikkelysömörösök boldogságérzetével. A kutatás alapján a psoriasissal élők a latin-amerikai országokban a legboldogabbak. Magyarországon a „Tegyünk együtt az egészséges bőrért!” rendezvény keretében mutatták be a vizsgálat eredményeit.

Szabadságszabályok: ebben az esetben átvihető a szabadnap jövőre 

A munkavállalónak rendelkeznie kell a ki nem vett, fizetett éves szabadsághoz való jog átvitelének és felhalmozásának lehetőségével, amennyiben a munkáltató nem biztosítja e munkavállaló számára a fizetett éves szabadsághoz való jogának gyakorlását. Az uniós joggal ellentétes az, ha a munkavállalót arra kötelezik, hogy még az előtt vegye ki a szabadságát, hogy meggyőződhetne arról, hogy annak idejére jogosult-e fizetett szabadságra – mondta ki az Európai Bíróság.

7 tipp a piros betűs napokra 

A menstruáció idején a higiénia még jobban felértékelődik, ilyenkor szükséges fokozottan ügyelnünk intim területeink tisztántartására. Dr. Supák Dorina, a Neutromed szülész-nőgyógyász klinikai orvosa egy csokorba gyűjtötte azon tippjeit, amelyek megfogadásával minimálisra csökkenthető a diszkomfort érzés a piros betűs napokon.

Az 1000 éves határ mentén 

Erdélyben járt a zuglói Dr. Mező Ferenc Általános Iskola 66 tanulója és 7 tanára 2017. október 9-13 -ig a Határtalanul! elnevezésű pályázat segítségével. Óriási élményekkel tértek haza a fiatalok!

5 dolog, amire figyeljen, ha ételallergiást lát vendégül! 

Az előttünk álló ünnep, a rokonlátogatással egybekötött ebédek és vacsorák időszakában azokra is figyelnünk kell, akik ételallergiával küzdenek. Érdemes tájékozódni az allergia jellegéről, hogy ne hozzuk magunkat, de a vendégünket se kényelmetlen helyzetbe, amikor kínálunk. Sasvári-Szekeres Anita, a Budai Allergiaközpont dietetikusa a speciális diétát tartók nehézségeiről tájékoztat.

5 jel, amiből csecsemőknél felismerhető a fülgyulladás 

Kisgyermekek és óvodások már könnyen elpanaszolják, de hogyan deríthetjük ki, ha csecsemőnknek fáj a füle? Az ebben az életkorban előforduló fülgyulladás okairól és tüneteiről dr. Holpert Valéria  fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.

6 dolog, amit nem tudtunk a kötelezőről 

Tudta, hogy jelenleg hazánkban a legolcsóbb a kötelező biztosítások díja? Szomszédjaink közül Ausztriában a legdrágább a biztosítás, ott a az ötszöröse, de a többi szomszédos országban is átlagosan a kétszerese a magyar díjnak az autósok által fizetendő díj. De van itt még más is, amiről még nem hallottunk...

Honnan tudom, hogy hatástalan nálam az aszpirin? 

Egy esetleges szívinfarktus vagy stroke megelőzése gyanánt sokan szednek alacsony dózisú aszpirint, mely köztudottan –vérlemezke- thrombocyta aggregáció gátló hatással is rendelkezik.Néhányuknál azonban a kívánt eredmény elmarad, és mégis kialakulnak életveszélyes vérrögök. Mi ennek az oka?

Fogyás után is feszes has 

Sokszor elképzelted, hogy milyen lesz majd, ha sikerült lefogyni a felszedett kilókat? Láttad magad fitten és csinosan? Szinte biztos, hogy ebben a képben nem szerepelt a megereszkedett bőr a hason. A jelentős fogyás - nem kívánt – következményeként gyakran megereszkedik, elvékonyodik a hason bőr. A gond sajnos a leadott kilók számával arányos. Azonban jó eséllyel nem kell kés alá feküdni, a legtöbb esetben létezik más megoldás.

Mindent elfelejtesz? Lehet, hogy a pajzsmirigyed a hibás 

Hová tettem a kulcsom? Miért is mentem át a másik szobába? Mit is mondott a kollégám a tegnapi értekezleten? Ezek és ehhez hasonló kérdések szinte kivétel nélkül minden ember fejében megfordulnak, ám van, hogy a feledékenység már zavaró méreteket ölt. Azonban még mielőtt kezdődő Alzheimer-t diagnosztizálna magának, érdemes megnézetni pajzsmirigye működését, mivel meglehet, hogy a túl kevés pajzsmirigy hormon okozza a panaszt. A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa beszélt.

Igenis meg lehet szabadulni a szemölcstől! 

Akinek volt már dolga szemölccsel, tudja, hogy nem olyan könnyű megszabadulni tőle. A különböző szemölcsöket a humán papillomavírus – HPV – okozza, amelynek több mint 65 típusa ismert. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza a sokakat érintő vírusfertőzés kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

5 tévhit a fogamzásgátlókról 

Igen sokan nyúlnak fogamzásgátló tablettákhoz a nem kívánt teherbeesés ellen, melyek csaknem 100 %-os védelmet nyújtanak. Bár már jó ideje forgalomban vannak ezek a készítmények, még így is számos tévhit kering a köztudatban velük kapcsolatban. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza a leggyakoribbakat szedte össze.

Legyen télen is olyan, mint a babapopsi 

Fokozott igénybevételnek van kitéve bőrünk a hideg hónapokban. A beltéri és kültéri hőingadozás, a páratartalom, a gyakran jeges szél és az ilyenkor fokozódó légszennyezettség rendkívüli módon megviseli a bőrt. A Barnängen szakértőinek tanácsát megfogadva garantáltan megőrizheted bőröd puhaságát és egészségét a téli időszakban is.

Segítség, anyuka szeretnék lenni! 

Nagyon sok nő keseredik el azon, hogy egyszerűen nem sikerül természetes módon teherbe esnie. Próbálkoznak sok dologgal, amik közül jó néhány hatékony is, de először mindenképpen rendbe kell tenni az alapokat, amikre építkezni lehet. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyászt kérdezte a ratkotunde.hu.

Kell-e felmentés testnevelésből az asztmás gyereknek? 

Ha a gyerek fizikai terhelésre rendszeresen befullad, nehezen veszi a levegőt, akkor kerülni fogja a testmozgást, így azonban idővel nemcsak az asztmájával, hanem a plusz kilók miatti következményekkel is meg kell küzdenie. A sport kerülése lenne a megoldás?

Mobiltelefontól könyökfájdalom? Van segítség! 

A mobiltelefon-könyök egy olyan probléma, értelemszerűen a mobiltelefon túl gyakori használata miatt alakulhat ki. A szakorvosok által alagút-szindrómának nevezett jelenség okairól, tüneteiről, kezeléséről Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze tájékoztat.

Sport és intim higiénia 

A rendszeres sport nagyon jó hatással van a szervezetre, ám a mozgás alatt és után számos kellemetlenség érhet bennünket. Dr. Supák Dorina, a Neutromed szülész-nőgyógyász klinikai orvosa összegyűjtött hét tippet, hogy a sportolás semmiképpen se vezessen diszkomfort-érzéshez.