Életforma.hu


November a cukorbetegség hónapja

November a cukorbetegség hónapja 

November a cukorbetegség hónapja – Filmmel, emléktábla-avatóval és könyvbemutatóval készül a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért.
Kolodko szurikáta szobra a cukorbeteg gyermekekért, gyermekeknek készült

Kolodko szurikáta szobra a cukorbeteg gyermekekért, gyermekeknek készült 

Fontos dologra hívja fel a figyelmet Kolodko Mihály új szobra.
Indul a nyaralási szezon! Mire figyelj nyaralás során ha kettes típusú diabétesszel élsz?

Indul a nyaralási szezon! Mire figyelj nyaralás során ha kettes típusú diabétesszel élsz? 

A nyaralási szezon beindulásával hajlamosak vagyunk kicsit nagyobb hangsúlyt feketetni a strandolásra, lángosra evésre, fagyizásra, és a fogyókúrát, helyes és kiegyensúlyozott táplálkozást felfüggeszteni.
Cukorbetegség - minden tizedik magyar érintett

Cukorbetegség - minden tizedik magyar érintett 

Több, mint egymillió magyar ember cukorbeteg, ráadásul a betegség a fiatalabb korosztályt is veszélyezteti.
A magyarok a legkövérebbek Európában

A magyarok a legkövérebbek Európában 

Európában miénk a dicstelen elsőség elhízás tekintetében, de világviszonylatban is alig maradunk le a dobogóról, mindössze az USA, Mexikó és Új-Zéland előz meg minket.
Megvan a gyógyszer az elhízás ellen?!

Megvan a gyógyszer az elhízás ellen?! 

Obezitológusok és diabetológusok mindig azt mondják, a fogyás kemény munka, nem elég bekapni egy pirulát. De egy angol kísérlet azt mutatja, hogy talán mégis.
A cukorbetegség az ünnepek alatt sem megy pihenőre

A cukorbetegség az ünnepek alatt sem megy pihenőre 

Az ünnepi időszakban a legtöbben felfüggesztik az egészséges életmódjukat, kevesebbet sportolnak és átadják magukat a gasztronómiai élvezeteknek. A cukorbetegek azonban a karácsonyi lakomák alatt sem feledkezhetnek meg a diétáról és a vércukorszintjükről. Az alábbiakban összegyűjtöttünk pár olyan tanácsot, amik megkönnyíthetik a diabétesszel élők ünnepi időszakát.
15 éves az Egy Csepp figyelem Alapítvány!

15 éves az Egy Csepp figyelem Alapítvány! 

Újabb, fiataloknak szóló egészségprogramokkal készül az új tanévben a másfél évtizedes fennállását ünneplő Egy Csepp Figyelem Alapítvány – hangzott el a szervezet tegnapi sajtótájékoztatóján. A kezdeményezések célja átfogó ismeretek közvetítése az egészséges életmód, a sport és a táplálkozás szerepéről az olyan krónikus betegségek megelőzésért, mint a cukorbetegség és az elhízás.
Tartsuk kordában az időskori cukorbetegséget

Tartsuk kordában az időskori cukorbetegséget 

Civilizációs betegségnek számít a cukorbetegség manapság. Kialakulása összefügg a környezeti hatásokkal, stresszes, mozgásszegény élettel, helytelen táplálkozással, káros szokásokkal és genetikai tényezőkkel. Napjainkban a társadalom elöregedése és a korszerű terápiás lehetőségek következtében egyre több az idős cukorbeteg. Életkoruk okán számos nehezítő körülmény jelentkezik a betegség kezelésekor, ezért fontos, hogy az érintettek kövessék orvosuk tanácsait, és pontosan betartsák az előírt terápiákat.
Cukorbetegen karácsonykor – mire figyeljünk?

Cukorbetegen karácsonykor – mire figyeljünk? 

Karácsonykor egymást érik a rokonlátogatások, ahol általában ínycsiklandó ételektől roskadozó asztalokkal találjuk szembe magunkat, így óriási a kísértés, hogy mindent felfaljunk. A cukorbetegség és a különféle ételérzékenységek azonban egyre több embert érintenek manapság, ezért könnyen előfordulhat, hogy épp nálunk vagy valamelyik családtagunknál diagnosztizáltak ilyen problémát. Az alábbiakban összefoglaljuk, mire érdemes odafigyelni az ünnepek alatt, hogy a cukorbetegek is felhőtlenül élvezhessék ezt a meghitt időszakot.

Mi a közös a cukorbetegségben és a demenciában? 

Cukorbetegség akkor alakul ki, amikor a szervezetünk nem tud megfelelő mennyiségű inzulint termelni, vagy az inzulinfelhasználás nem megfelelő. Az inzulin segítségével a szervezet szabályozza a cukor mennyiségét a szövetekben, beállítja a megfelelő vércukorszintet. A cukor (glükóz) az egyike a szervezet legfontosabb energiaforrásainak, és elengedhetetlen az alapvető életfunkciók működéséhez.

Szív- és érrendszeri szövődmények miatt hal meg a legtöbb cukorbeteg 

Minden negyedik magyar halála közvetve vagy közvetlenül összefügg a cukorbetegséggel. Becslések szerint évente a betegség 100 milliárd forintos nagyságrendű egészségbiztosítási kezelési költséggel jár. A legtöbben a szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) szövődmények miatt veszítik életüket, ami annak fényében nem meglepő, hogy a 2-es típusú cukorbetegség a koszorúérbetegség és a stroke előfordulási gyakoriságát 2-4 szeresére, a szívelégtelenség előfordulási esélyét 2-6-szorosára emeli.

Köhögésre egyél bodzást 

Citromfű, hibiszkusz, fehérbabhéj – idén is sok izgalmas és újszerű gyógynövényi összetevőt használtak a pályázók a hobbicukrászoknak kiírt Magyarország Cukormentes Tortája háziversenyen. A bükki füvesember legjobb gyógynövényes tortáért járó különdíját egy bodzás-túrókrémes alkotás érdemelte ki.

Előzzük meg a szövődményeket! 

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint évente több mint 3 600 cukorbeteg lábát kell amputálni, vagyis naponta 10 ember veszti el alsó végtagját. A betegek többségénél idegbántalom áll az amputációk hátterében, jelentős részük megelőzhető lenne. Egyebek közt erről volt szó az Egy Csepp Figyelem Alapítvány sajtóeseményén, ahol a cukorbetegségre vonatkozó adatokat és tendenciákat ismertették. Ennek jegyében indította el az alapítvány idén is országos szűréseit Egyszer Élünk Körút néven, és immár országosan folytatódik a tavaly 5 iskolában sikerrel elindított KiDS elnevezésű iskolai oktatási program.

Akkor most kinek az egészsége fontosabb? 

Nem csupán saját magára nézve, hanem születendő babájára nézve is veszélyes, amennyiben a kismama cukorbeteg, és nem foglalkozik annak kezelésével szakorvos bevonásával! Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa megnyugtat mindenkit: gyakran elegendő az életmód terápia betartása!

Sikér és siker - együtt! 

Nem a glutén hiánya, hanem a rosszul összeállított gluténmentes étrend hajlamosíthat cukorbetegségre! A napokban jelent meg a Diabetologia folyóiratban közölt kutatás, mely leegyszerűsítve azt állítja, hogy a gluténmentes étrend növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Szarka Dorottyát, a Budai Allergiaközpont dietetikusát arról kérdeztük, aggódjunk-e, ha valamilyen okból mi magunk is gluténmentesen étkezünk.

Zsibbad a lábad? Nem gyógyul a sebed? 

A perifériás artériás betegséget nem mindig könnyű diagnosztizálni, éppen ezért fontos felismerni, és az orvosnak elsorolni a tüneteket. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa szerint a veszélyeztetett pácienseknek tisztában kell lenniük a gyanús jelekkel.

Autóval? Repülővel? Így utazz, ha cukorbeteg vagy! 

Cukorbetegként a nyaralás, utazás megtervezése külön feladatot jelent. Más-más előkészítést igényel, ha a szabadság pihenésből vagy aktív programokból áll. Egyeztetni kell az légitársasággal és a szállodával is. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusának hasznos tanácsai.

Ezzel csökkenthető a cukorbetegség kockázata 

Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg a családban előfordul ez a betegség, fontos tudnia, hogy a mozgás bizonyos formái komoly védelmet jelenthet a diabétesszel szemben. Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája nemcsak elméletben segít.

Vércukormérő kisokos: kinek, mikor, hányszor? 

Cukorbetegség fennállása esetén a betegeknek  vizsgálniuk kell a vércukor értékeiket, hiszen így egyrészt az alkalmazott terápia sikeressége ellenőrizhető, valamint fény derülhet a hipo-esetleg a hiperglikémia fennállására is. Hogy pontosan hogyan is kell ellenőrizni a vércukor értékeket, arról dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa adott felvilágosítást.

Erre figyelj a grillpartin, ha cukorbeteg vagy 

A nyári hónapokban igen sokan tartanak - és mennek el - kerti partikra, ahol a bogrács és a grill mellett különböző alkoholos italok is előkerülnek. Viszont felvetődhet a kérdés, hogy vajon koccinthatnak-e velük a cukorbetegek, vagy inkább mást töltsenek a poharukba? A kérdést Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont dietetikusa válaszolja meg.

D, mint D-vitamin 

Kétszer annyi férfi van bajban, mint nő! Bár az utóbbi években javultak a magyarok D-vitamin-pótlási szokásai, egy friss kutatás szerint minden harmadik ember továbbra is extrém hiányban szenved. Ez vezethet - többek között - csontfogyáshoz, depresszióhoz, az autoimmun betegségek, fertőzések és bizonyos cukorbetegségek kockázatához is.

Metabolikus szindróma vagy cukorbetegség? 

A metabolikus szindróma több kóros állapotot is magába foglaló betegség, mely megfelelő kezelés hiányában könnyen 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet. Dr. Porochnavecz Mariettával, a Cukorbetegközpont diabetológusával a metabolikus szindrómáról, és annak veszélyeiről beszélgettünk.

5 tévhit a cukorbetegségről 

Egyre több embernél diagnosztizálnak 2-es típusú cukorbetegséget, ennek ellenére több tévhit is kering az állapottal kapcsolatban a köztudatban. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a leggyakoribbakat szedte össze.

Mi a fene? Hullik a hajam? Ugyan mitől? 

Időnként mindannyian tapasztalhatjuk, hogy kissé jobban hullik a hajunk a megszokottnál, ám rövidesen a probléma rendszerint megszűnik. Ezt okozhatja időjárás változás, stressz, de akár bizonyos gyógyszeres mellékhatásaként is felléphet. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint azonban gyakran hormonzavarok okozzák a panaszt.

Egy csepp figyelem! 

Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány november 12-én, vasárnap 10-18 óra között új helyszínen, Budapesten a Millenáris B épületében tartja ingyenes családi egészségnapját, az Egy Csepp Világnapot. Fellép többek között Tóth Vera, a Kolompos Együttes, a Talamba Ütőegyüttes, az X-Faktor énekesei és előadást tart Szabó György, büki füvesember is. Pataki Zita, Vadon Jani, Rákóczi Feri, a Barátok közt szereplői - Erős Antónia vezetésével - interaktív Egészség-Talkshowk-ban működnek közre. Lesz Egy Csepp Konyha és a Magyarország Cukormentes Tortája verseny győztesét, a Pöttyös Pannit is megkóstolhatják az érdeklődők.

Mi van, ha cukorbetegen lépsz a változó korba? 

A menopauza érkezése már önmagában nagy változásokat eredményez a szervezetben, és több folyamatra is hatással van, így léteznek olyan betegségek és állapotok, melyek nagyobb eséllyel alakulnak ki ekkor. Viszont felvetődhet a kérdés, hogy mi a helyzet akkor, amikor már eleve betegen, pl. cukorbetegséggel lép be a változókorba az illető? Miként hat a diabetes-re a klimax? Szükség van-e valamilyen változtatásra? A kérdéseket dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.

Az 5 leggyakoribb kérdés a cukorbetegségről 

A cukorbetegség az egész életre kiható állapot, mely teljes életmódváltást kíván. Mind a frissen diagnosztizált, mind a „régebbi” diabetes- esek megannyi kérdéssel találhatják szemben magukat. Most a leggyakoribbak válaszolja meg a szakorvos.

Hány éves a szíved? Most kiderítheted 

Szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja. Ha valaki dohányzik, magas a vérnyomása és a koleszterinszintje, jelentős esélye van annak, hogy a szíve öregebb, mint a valós életkora. Mit lehetünk magunkért, és mit tehet a kardiológus?

Mézes sebkezeléssel a fekély ellen 

Egy friss tanulmány szerint a diabéteszes láb és a cukorbetegség okozta fekély kezelésében az orvosi méz terápiás alkalmazásával gyorsabb és eredményesebb gyógyulást lehet elérni, így hiba lenne az orvoslás mellőzni ezt a módszert. A mézes sebkezelés előnyeiről, hatásáról dr. Arnold Dénes Arnolddal, a Cukorbetegközpont sebészével beszélgettünk.

Amin lehet, azon kell is változtatni 

A szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőit 2 fő csoportra lehet osztani: a megváltoztathatatlan és a megváltoztatható tényezőkre. A jó hír, hogy rengeteget tehetünk a saját egészségünkért! Ezeket ismerteti Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke.

Száraz az - úgymond - édes élet 

Világszerte 422 millió cukorbeteget tartanak nyilván, csak Magyarországon a becslések szerint 800 ezren szenvednek ettől. A diabétesz egyik fő tünetegyüttese a bőr állapotában mutatkozik be, ráadásul a fekélyes, sebes szövődmények megelőzésében is kulcsfontosságú a megfelelő bőrápolás. Az egyik igen ismert kozmetikai cég összegyűjtött néhány natúr bőrápolási tippet, amelyek hasznosak lehetnek betegeknek és egészségeseknek egyaránt.

Nem vetted észre, hogy megsérültél? Hűha! 

Nyáron, a vízparton a legtöbben papucs nélkül mászkálnak, ezért óhatatlanul is előfordulhat egy-egy kisebb sérülés. Egy élesebb kő, törött csigaház, vagy egy üvegszilánk mind felsérthetik a bőrt, akár vérzést is okozva. A cukorbetegeknek erre különösen ügyelniük kell, hiszen náluk fokozottabban fennáll a fertőzésveszély, ezért a sebet mihamarabb fertőtleníteni szükséges. De mi a helyzet akkor, ha a beteg nem érzi, hogy baj történt? Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint az érzéketlenség akár komoly problémára is utalhat!

Telediabetológiával könnyebb a cukrosoknak 

A cukorbetegség megfelelő terápiája mind az orvos, mind a beteg részéről nagy odafigyelést kíván, hiszen a páciensnek egy merőben más életmódra szükséges ekkor áttérnie, mint amit addig követett. A diabetes-szel küzdőknek nagy segítséget nyújt a telediabetológia, mellyel a beteg még nagyobb biztonságban érezheti magát, hiszen ekkor az orvos-páciens kommunikáció két konzultáció közt is megmarad. Az újdonságnak számító szolgáltatásról dr. Babai Lászlót, a Cukorbetegközpont telediabetológia szakértőjét kérdeztük.

Lökéshullámokkal a fekély ellen 

A diabéteszes fekély hosszútávú kezelése gyakran nehézségekbe ütközik, ugyanis nehezen mutat gyógyulási hajlandóságot, ráadásul nem ritka, amikor a probléma kiújul. Sajnos az panasz igen gyakori szövődménye a diabetes-nek, melyet jobb megelőzni, mint kezelni. Ám ennek ellenére mégis sokan küzdenek vele, nagyban rontva az életminőséget. Dr. Pop Gábor, a Cukorbeteg Központ sebésze szerint bár gyakran igen nehéz a gyógyítása, több tanulmány is igazolta már a lökéshullám terápia hatékonyságát, mellyel eredményesen fel lehet venni a harcot a diabéteszes fekély ellen.

Lappangó, láthatatlan gyilkosaink 

Több olyan betegség létezik, ami lappangva, szinte tünetmentesen, láthatatlanul pusztítja szervezetünket. Ezek a rafinált kórképek a magyar emberek mentalitásával kiegészülve - nem kell orvoshoz menni, hisz nem fáj semmim -  könnyedén életveszélyes párost alkothatnak. A WEBBeteg.hu összegyűjtöttea leggyakrabban előforduló, rejtőzködő betegségeket...

Lehet, hogy cukros vagy!? Töltsd ki őszintén! 

Gyakran csak akkor derül fény a cukorbetegségre, amikor már súlyos szövődményeket okozott, hiszen tünetei félrevezetőek lehetnek, és a beteg még csak nem is sejti, hogy diabétesz áll a problémái hátterében. Az alábbi tesztünk segítségével azonban felmerülhet a gyanú, hogy a panaszokat talán cukorbetegség okozza.

Túrógombóc zabpehellyel 

Inzulinrezisztenseknek és cukorbetegeknek kerülniük kell a fehér lisztet, darát, de egy kis leleménnyel azok is lecserélhetők okos szénhidrátokra.

Apró konyhai trükkök IR diéta esetén 

Azok, akik inzulinrezisztenciában szenvednek, jól tudják, hogy a cukron kívül a fehér lisztből készült ételeket érdemes rostosabb változatra cserélni. Ez első hallásra könnyűnek tűnhet, ám főzéskor, sütéskor előjöhetnek a problémák: Mivel sűrítsünk? Hogy lehet kelt tésztát, illetve piskótát készíteni? Mivel panírozzunk? Ezeket a mindennapokban felmerülő kérdéseket Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa válaszolta meg.

Itt a beszélő vércukormérő - látássérülteknek 

Egy magyar fejlesztésű, a beteget szóban is tájékoztató vércukormérő segíti a látássérült diabéteszes betegeket. Azzal, hogy az utasításokat és felolvassa a mérési eredményt, lehetővé teszi a vércukormérést önállóan is - közölte a készüléket gyártó magyar vállalkozás kedden az MTI-vel.

9 tévhit a szív- és érrendszeri betegségekről 

Amennyiben nem ismerjük a szív- és érrendszeri betegségek rizikófaktorait, jeleit, a kivizsgálás és kezelés jelentőségét, vagy ha fél-információink, esetleg tévképzeteink vannak róluk, könnyen bajba kerülhetünk. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont szakorvosa a leggyakoribb tévedésekre hívta fel a figyelmet.  

10 élelmiszertípus, ami nélkül nincs egészség! 

Tudtad, hogy a halálozások felét a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke és a 2. típusú diabétesz okozzák? A betegségek kialakulásában a táplálkozásnak óriási a szerepe. Vajon mire van alapvetően szükségünk, és mennyit fogyasszunk belőle?

Epres túrókrém, a diéta ékköve 

Cukorbetegségben is jár az édesség, és a nassolás élvezete, csak nem mindegy, mikor hódolunk ennek, és főleg az nem mindegy, hogy milyen mennyiségben, minőségben visszük be az édességet. Tízórainak, uzsonnának tökéletesen alkalmas ez az édesség, melynek szénhidrát tartalma 20 gramm.

Miért gyógyul olyan nehezen a lábszárfekély? 

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye a lábszárfekély, mely nem csupán esztétikailag nyújt zavaró látványt, de igen fájdalmas is lehet, súlyos esetben akár az érintett végtag amputációjához is vezethet. A betegek gyakran orvostól orvosig járnak problémájukkal, de lényeges változást nem tapasztalnak az állapotukban. A Cukorbeteg Központ munkatársai, Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus és dr. Pop Gábor sebész szerint ennek egyik fő oka az, hogy az érintettek nem részesülnek komplex terápiában.

Valóban annyi idős vagy, mint az ereid? 

Egy felnőtt érhálózatának hossza a hajszálerekkel együtt elérheti a 100 ezer km-t, ami az Egyenlítő két és félszerese. Kézenfekvő, hogy vigyáznunk kell rá, és rendszeresen felül kell vizsgáltatnunk ezt az érzékeny rendszert - tanácsolja Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.

Lelkifurdalás mentes amerikai palacsinta 

Egyre többen vannak, akik száműzik étkezésükből a fehér liszteket. Nekik sem kell lemondaniuk a megszokott finomságaikról, például amerikai palacsintát is süthetnek maguknak, ha lecserélik a lisztet benne.

Csokis-banános rakott palacsinta 

A palacsinta teljes kiőrlésű lisztből készült, így az a jó hírünk van, hogy mértékkel, de cukorbetegek is fogyaszthatják. Persze a töltelék megválasztásánál is ügyelniük kell speciális étrendjük betartására.

Mi nem jojózunk, mi fogyunk! 

Villámdiéta? Káposztaleves-kúra és csodakapszulák? Ha összeszámoljuk, mennyi energiát és pénzt fordítottunk eddig fogyókúrákra, megdöbbentő eredményre juthatunk. Varga Dóra dietetikus, az Életmód Orvosi Központ szakmai vezetője szerint az is döbbenetes, hogy a „kúrázók” 80-90 százaléka annak ellenére újra és újra próbálkozik csodaszerekkel, hogy csak a jojó-effektust tapasztalta meg.