Életforma.hu


A stressz kezelése legyen olyan, mint a fogmosás!

A stressz kezelése legyen olyan, mint a fogmosás! 

Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Ahogy a bölcsesség is szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Szigeti Réka pszichológussal a Lélekkel az Egészségért Alapítvány munkájáról, benne a Sulinyugi programról beszélgettünk.
Klímakávézók: segítség az éghajlatváltozás okozta szorongás lekűzdésében

Klímakávézók: segítség az éghajlatváltozás okozta szorongás lekűzdésében 

Kulcsfontosságú lehet a klímavészhelyzet körüli tehetetlenség és szorongás leküzdésében, ha az emberek közösen dolgozzák fel a változással kapcsolatos negatív érzéseiket. Ebben segíthet sokaknak az Angliában egyre több helyen létrejövő klímakávézók intézménye.
A COVID-19 a stressz és bizonytalanság felé taszította a gyerekeket

A COVID-19 a stressz és bizonytalanság felé taszította a gyerekeket 

Minden ötödik gyerek szorong és boldogtalan a mostani járvány sújtotta helyzetben - derül ki öt gyermekjogi szervezet közös vizsgálatából.
Mentális cunami, vagy kezelhető probléma?

Mentális cunami, vagy kezelhető probléma? 

Egy angliai kutatás most arra hívja fel a figyelmet, hogy bár nagyon is komolyan kell venni azokat a mentális problémákat, melyeket a pandémia okozta hosszan tartó elszigetelődés válthat ki, azok eltúlzása legalább annyira káros lehet; alááshatja a lakosság egészségének védelmére irányuló erőfeszítéseket, és a válság elmúltával a kilábalást is megnehezítheti.
"Sokan a második hullám prevenciója miatt jönnek"- videóinterjú Jászberényi Éva siatsu mesterrel

"Sokan a második hullám prevenciója miatt jönnek"- videóinterjú Jászberényi Éva siatsu mesterrel 

A járvány alatt megnövekedett azok száma, akik a bezártság okozta lelki tünetek, szorongás, depresszió miatta pszichológushoz fordultak. Az online kommunikáció pedig a segítségükre sietett, személyes találkozó nélkül is hozzá lehetett jutni a kezelésekhez, a pszichoterápia jól működött a zoom-on keresztül is. Ugyanakkor számtalan más formája is létezik a lélek karbantartásának. Ilyen például a shiatsu is, egy sajátos keleti kezelési forma, mely érintéssel gyógyítja a pszichés problémákat. Márpedig a testi kontaktus ebben az esetben mással nem pótolható. Jászberényi Éva, a Három Forrás shiatsu központ szakmai vezetője beszélt a karanténban eltöltött hónapokról, a kényszerű szünetről, és arról, miért is fordulnak a vírus második hulláma előtt egyre többen hozzá.
Kezeljük a stresszt!

Kezeljük a stresszt! 

Óhatatlanul együtt jár mindennapi életünkkel a stressz. Amikor ez állandósul, az agy és a test egyéb sejtjeinek károsodását eredményező kémiai majd érrendszeri változások következnek be. A stressz csökkentése kedvezően hat a szellemi egészségre, és csökkenti a demencia előfordulásának kockázatát.
Hogyan segíti ezt átvészelni az érzelmi intelligencia?

Hogyan segíti ezt átvészelni az érzelmi intelligencia? 

Még nagyon az elején járunk a koronavírus miatt kialakult helyzetnek. A megelőzés érdekében a diákságnak otthoni távoktatásra, a munkavállalók nagy részének pedig home office-ra kellett átállnia. Az új élethelyzetben is a legfontosabb a tudatosság, az odafigyelés, az empátia és a türelem.
Hogy megy az agyunkra a maratoni sorozatnézés?

Hogy megy az agyunkra a maratoni sorozatnézés? 

Míg 10-20 évvel ezelőtt legalább egy hetet kellett várni az aktuálisan futó sorozatok új epizódjaira, a filmek Kánaánjának számító streaming-oldalak elterjedésével mára teljesen megváltoztak a sorozatnézési szokásaink. Világszerte egyre inkább jellemző jelenség a binge watching, vagyis a sorozatok darálása, amikor egymás után, szünet nélkül nézünk meg több részt, sőt évadot. A Netflix, az HBO GO, az Apple TV+ és a többi streaming-szolgáltató is rájött arra, hogy az előfizetők nem akarnak napokat várni például a Vaják, a Westworld vagy a The Morning Show új részeire, ezért gyakran az egyes évadokat egyben teszik elérhetővé. De vajon milyen hatással van az agyunkra a binge watching?
Depresszió és szorongás Alzheimer-kórban

Depresszió és szorongás Alzheimer-kórban 

Az agyi változásokkal és a szellemi képességek hanyatlásával a viselkedés akár drasztikus megváltozása is jellemző lehet az Alzheimer-kórra és más demenciákra.
Sümi, a kisfiú, aki múzsa lett

Sümi, a kisfiú, aki múzsa lett 

Kisgyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond… De valóban így van? Nem igazán. Minden bölcsis és ovis életében gyorsan eljönnek azok a pillanatok, amikor muszáj saját magának megküzdenie a különféle élethelyzetekkel. Mit tegyen, amikor már nincs ott a szülő, hogy segítsen? Mi történik, ha a kudarcokat nem tudja feldolgozni, ha nehezen talál magának barátot, vagy ha éppen nagyon szeretne ő a legjobb lenni valamiben, de nem sikerül? A legtöbb szülő ilyenkor kétségbe esik, pedig minden helyzetre a legegyszerűbb megoldást érdemes alkalmazni: mesélni. Sárvári Györgyi Sümi-meséit egy igazi kisfiú ihlette, akinek rengeteget segítettek ezek a történetek.

Örökölt családi minták a lelkünkben 

Sokszor vesszük észre magunkon, hogy a szüleink, nagyszüleink mondatait, szófordulatait, gesztusait használjuk, és ekkor még nem gondolunk bele a tudat alatt ható, ismeretlennek tűnő mozgatórugóinkba. Pedig ezek észrevétlenül hagynak lenyomatot az életünkön, befolyásolják a kapcsolataink alakulását, a pénzügyeinket, vagy egyszerűen csak ugyanazokat a hibákat követjük el újra és újra. Amikor önmagunkat szabotálva kiszolgáltatottságot érzünk, amin nem tudunk úrrá lenni. Szerencsére az önmegismerés lehetőségei is fejlődnek, amivel ezek a nehézségek is leküzdhetők.

Dallamokkal az Alzheimer ellen 

Már évek óta ismert tény, hogy a zene segíthet az Alzheimer-kór és a demencia tüneteinek enyhítésében. A BBC pedig most létrehozott egy olyan honlapot, ahol a demenciával élő betegek megtalálhatják az általuk szeretett dalokat. Hosszú távon a terv az, hogy egy olyan oldal jöjjön létre, ahol az emlékek előhívását segítő zenei adatbázist találhat a felhasználó.

Viszlát pánikroham! 

Egyre több és több ember mindennapjait keseríti meg a pánikroham, ám szerencsére már számos hatékony megoldás létezik a szorongás és az ezzel járó kellemetlen rohamok leküzdésére. Lássunk 7 szuper módszert, melyek már sokakon segítettek!

A magas pulzus és a szorongás is okozhat mellkasi fájdalmat 

A mellkasi fájdalom ijesztő tünet, aminek számos forrása lehet, és amelynek mindenképpen utána kell járni. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a lehetséges okokra hívta fel a figyelmet.

Alvászavaron és fejfájáson is segít a neurológus 

Fejfájás, szédülés, alvászavar, nyugtalan láb szindróma. Mind olyan tünetek, melyek nagy részét sikerrel fogja tudni kezelni a neurológus. Dr. Kapás István az Oxygen Medical neurológus szakorvosa kifejtette, rendelése során a fent említett tünetekkel találkozik leggyakrabban. Hozzátette, ezeket követik még az eszméletvesztéssel járó rosszullétek, a különböző neuropátiák okozta végtagi fájdalmak, járászavar, szellemi hanyatlás. Kitért arra is, hogy a fontosabb kórképek a stroke, epilepszia, szklerózis multiplex, valamint a daganatos betegségek.

Mikor és hogyan váltsunk iskolát? 

Egy gyermek életében nem csak az iskolakezdés jelenthet nehézséget, hanem az iskolaváltás is. Ezt nagyban meghatározza, hogy milyen okból, és mikor kerül rá sor. A szakember szerint ha nem muszáj, év közben ne váltsunk iskolát...

Elsős lesz? Így könnyítsd meg számára az iskolakezdést! 

Az iskolakezdés mégis okozhat nehézséget a kicsik számára, hiszen egy teljesen új világba csöppennek, amikor első osztályosokká válnak. Ez az időszak nem csupán fizikailag és szellemileg jelenthet plusz kihívást a gyerekeknek, hanem pszichésen is megterhelő lehet. Hogyan könnyíthető meg az átmenet? Mit tehet a szülő?

A te cicád is szoronghat! 

Míg néhány évtizede inkább az egerészés miatt tartották a cicákat, mára a doromboló szőrgombócok igazi házikedvencekké, sőt, a család teljes jogú tagjává váltak. A szeretetteljes környezet ellenére azonban számos tényező szorongást okozhat a kedvenceknél, ami igencsak megnehezíti a gazdik mindennapjait is. A téma szakértőinek segítségével nézzük, hogy mitől alakulhat ki a macskastressz, melyek az árulkodó jelek, illetve hogyan lehet kezelni a problémát.

Adventi szorongások 

Van, akinek az óriási ünnep, van, akinek a gyerekkor, van, akinek a mérhetetlen rohangálás és készülődés jut eszébe a karácsonyról. Ki hogyan éli meg az adventi időszakot, mit jelent a karácsony társadalmunknak? A Nilsen piackutató cég ebből az alkalomból készített interjút Tuulia Ortner pszichológusnővel.   

Nem akar az elsős suliba menni? Segítsünk neki...! 

Az iskolakezdést minden kisgyermek izgatottan várja, ám egyben kihívást is jelent számukra. A megváltozott élethelyzeteket nem egyformán élik meg, van, aki m ár az első napokban feladja.Megértéssel, türelemmel és pozitív megerősítéssel azonban csodákat tehetünk!

Tolvai Reni majréja 

Van, aki a legkínosabb helyzetekből is nevetve vágja ki magát, míg más szó szerint elmenekül egy cikis szituációból. A Második Randi következő civil szereplője az utóbbi csoporthoz tartozik: a szorongás leküzdéséhez a VIVA stábját hívta segítségül. Iszak Eszti és sztárvendége, Tolvai Reni nem hagyták magára a bizonytalan Vikit, aki a népszerű énekesnőtől egy különleges feszültségoldó technikát is elleshetett.

Menő vagy? És nem tudsz aludni? Nem vagy egyedül! 

Álmatlansággal, fáradtsággal jár a mindig pörgő, nem bölcsen élő menedzser élete. Az ok egyszerű, nem tudja leállítani egy-egy téma köré csoportosuló gondolatait. Egyszóval, hiába fekszik le pihenni, zavarja őt „saját kerekei zaja”. A jó hír, hogy van kiút! Nem vagy egyedül! Gondosan olvasd el a szakember véleményét!

7 dolog, amit megtehetsz a saját boldogságodért 

Ma van a boldogság világnapja, ami arra a hőn áhított, harmonikus, tartósan kiegyensúlyozott állapotra hívja fel a figyelmet, amit a legtöbb ember egész életében keres. Elérni nehéz, de nem lehetetlen, sőt a boldogság tanulható. Íme 7 boldogságfokozó technika  Bagdi Bella életmódfejlesztő trénertől, a Jobb Veled a Világ Alapítvány elnökétől és az országos Boldogságprogram elindítójától, ami hozzásegíthet boldogságunk eléréséhez.

Mi kell a nőnek az ágyban? 

Szorosan összefügg a nő szexuális szorongása a férfi figyelmének hiányával és teljesítményre való összpontosításával, emellett a nők negyede számolt be arról, hogy a korai magömlés a kapcsolat felbomlásához vezetett! Ez derült ki abból a kutatásból, amit a The Journal of Sexual Medicine című folyóirat közölt egy új kutatást ismertetve. Azt vizsgálták, vajon a nő hogyan éli meg partnere korai magömlését, valamint hogy ez milyen hatással van a párkapcsolat minőségére, a szakításra, és a szexuális kielégülésre. 

A feledékenység hűlt helye: 5 tény a ginkgo bilobáról 

A ginkgo biloba az egyik legrégebbi időkből fennmaradt gyógynövényünk, mégis kevesen ismerik a jótékony hatásait. Pedig érdemes lenne tisztában lenni ezekkel, mert ma hazánkban vészesen növekszik azoknak a száma, akik mentális kimerültségre, ingerlékenységre, gyengülő memóriára panaszkodnak. Ennek ellenére a lakosság mindössze 5%-a használ valamilyen agyi vérkeringést karban tartó készítményt, például ginkgo bilobát ezen tünetek enyhítésére, pedig a páfrányfenyő levelének kivonata remek ellenszere a fenti panaszoknak, emellett oldja a szorongást is. Itt az ideje, hogy jobban is megismerjük a gyógynövényt, ebben pedig dr. Vida Zsuzsanna PhD neurológus segít. 

Hol a biztonság mostanában? 

Mindenki szorong. Van, aki adott helyzetekben, van, aki helyzettől függetlenül bizonytalanodik el önmagában. A könnyed túllépéstől, az egész napos rágódásig, vagy akár a teljes leblokkolásig tart az állapot. Miközben mindenki valami kapaszkodót szeretne.

Szorongat a halálfélelem, de van bátorságom 

A maga módján mindenki fél a haláltól. Egyeseknél ez a félelem kézzel fogható, míg másoknál más tünetek alá rejtett. Sokszor a súlyos betegségek, közeli hozzátartozó halála vagy pedig fizikai fenyegetettség megélése  hozza előtérbe a haláltól való szorongást.

6 biztos jel, hogy a kisgyerek szorong a közösségben! 

Nagy változás a kicsiknek a bölcsőde, óvoda, így természetes, hogy az első hetekben, hónapokban szoronganak. De milyen jelei lehetnek ennek a szorongásnak? Meddig normális a szorongás és miből tudhatjuk, hogy valami változásra van szükség? Segítünk!

Így lesz belőled is hikikomorik! Igaz történet… 

Az internetnek hála ma már szinte mindent elintézhetünk otthonról: bevásárolhatunk, beszélgethetünk a barátainkkal, tájékozódhatunk. Akadnak azonban olyanok, akiknek az egész élete ebből áll, mert képtelenek elhagyni a lakásukat. Ahogy ez a lány is...

6 tévhit a szoptatásról 

Vannak anyukák, akik csak hat hónapig, míg mások egészen hatéves koráig szoptatják a gyereküket. Meddig szükséges és meddig normális ezt az időszakot nyújtani? Igaz az, hogy várandósan nem lehet szoptatni? Meddig van a tejnek tápértéke? Eloszlatunk pár tévhitet...

Ne tűnj el anya! - avagy miért szorong a kisbaba? 

Matricaként tapad rád, egy pillanatra sem téveszt szem elől, mert nélküled nem érzi magát biztonságban. A legtöbb totyogó egyáltalán nem anyafüggő, mások viszont csak testközelben képesek „életben maradni”. Min múlik ez? Mikor kezdődik, és meddig tart a szeparációs szorongás? Most minden kérdésedre választ kaphatsz!

Hogyan élheted valaki másnak az életét? 

Többször találkoztam már egy olyan sajnálatos és szomorú jelenséggel, amibe hosszú-hosszú évekre is bele tudnak ragadni az emberek. Olyannal, ami bizony szépen lassan fel is fogja őrölni az embert, és egyszer csak arra fog majd kelni, hogy Uram Isten, így éltem le az életemet? Erről fog szólni ez a cikk, hogy számodra ne jöjjön el az a nap, amikor azzal ébrednél hogy hazugságban élted le az életed.

Hasmenésed van, vagy szorulásod? Lelki okok 

Bizonyára ismerős a vizsgák, állásinterjúk előtti folyamatos WC-re rohangálás. De az ellenkezője, a szorulásos gondok is, amikor idegen helyen vagyunk, utazunk, vagy éppen hosszasan érleljük a dolgot? Félelmeink gyakran úgy keletkeznek, hogy bizonyos benyomásokat nem dolgozunk fel, nem tesszük a helyükre azokat, ezért aztán nyomasztanak bennünket.

Egy nagyon elterjedt személyiségzavarról, a halogatásról 

Tudjuk, hogy mit kellene tennünk, elvégeznünk, miért szükséges, mik az előnyei, s mi lesz a következménye, ha későbbre hagyjuk - mégis halogatunk. A bibliai magyarázat szerint ez a jóra való restség.

Hatalmas ütemben növekszik az öngyilkosságok száma... 

Megdöbbentő eredményre jutottak a Cambridge-i Egyetem szociológusai: hatalmas ütemben növekszik Európa-szerte az öngyilkosságok száma, amit ők a gazdasági-pénzügyi krízis számlájára írnak. A depresszió és szorongás ellen muszáj tudatosan védekezni, és ha kell, segítséget kérni szakemberektől. 

A depresszió fáj? 

A hőmérséklet és a napos órák számának csökkenésével egyenes arányban nő a depresszió előfordulása. Napjainkban egyre többet tudunk a depresszióról, mégis akad e betegségnek olyan vonatkozása, amelyről kevés szó esik.

Miért félünk? Mitől félünk? 

A félelem az élet legősibb alapérzése. A mulandósággal együtt született. Szepes Mária az univerzum anarchistájának nevezi, mert robbant, gyilkol, kiírt, mérgez és szüntelenül nemz, kivezető út és kulcsok nélkül. Semmit meg nem old, és sehová nem vezet.

Van okunk a félelemre? 

Amelyik kutya ugat, az nem harap. Hogy mennyire igaz a mondás, azt azért nem érdemes kipróbálni. A kutya falkaállat, és mint ilyen, ösztönösen szabályokat követ. Természetesen vannak zavart, neurotikus kutyák is, akik szinte minden esetben agresszívan viselkednek, de ez azért ritkaság. Általánosságban elmondható, hogy a kutyák bizonyos szituációkban ugyanúgy viselkednek, azaz kiszámíthatóak. Ha fél, vagy fenyegetve érzi magát, lehet, hogy harap. Egy ilyen helyzetben nem tud szabadon dönteni, támadjon-e, vagy sem, az ösztöneit követi.  

Aki vallásos az nem stresszel, de vannak mellékhatásai... 

Az istenhit segít gátolni a szorongást és minimalizálja a stresszt, állítja a Torontoi Egyetem tanulmánya, mely kimutatta a hívők és nem hívők agya közti pontosan kivehető különbséget.

Amikor a testi rendellenesség nem magyarázható... 

A Magyar Dermatológiai Társulat (MDT) 2010. december 9 és 11 között tartotta éves tudományos kongresszusát, amelynek a SOTE Elméleti Tömbje adott otthont. A Társulat fennállása óta 83. alkalommal megrendezett szakmai nagygyűlésen többek között a bőrgyógyászat és annak határterületeit érintő legfrissebb kutatási eredményeket, a dermatológiai kezelési, ellátási módszerekben bevezetésre kerülő új szemléletmódot is részletezték a szakemberek.

"Nem én félek, a szomszéd riogat" 

A szorongás valamilyen szintje szinte minden ember sajátja, mégis nehéz róla beszélnünk. Ennek az az oka, hogy a szorongás nehezen megfogalmazható, bizonytalan feszültségi állapotot jelent, amit gyakran belső konfliktusok hoznak létre.