Vérnyomás cikkek

Így kell helyesen vérnyomást mérni
Vérnyomás-probléma esetén fontos, hogy otthon is rendszeresen ellenőrizzük a vérnyomásunkat. Ehhez azonban ismernünk kell a készülékeket, a mérés lépéseit és az értékhatárokat.

Állítsd be magadnak!
Mielőtt bárki kizárólag a genetikára fogná a magas vérnyomását, fontos tudni, hogy az életmódunkkal jelentősen befolyásolható ez az érték. Dr. Babai László, az Életmód Orvosi Központ orvosa, kiemelt szakmai vezetője szerint az életmódorvoslással nemcsak az esetleges fejfájástól szabadulhatunk meg, de jelentősen csökkenthetjük az infarktus kockázatát is.

Az erős szívdobogásérzés leggyakoribb okai
Az éjszakai alvásból felébresztő szívdobogásérzés, a napközbeni erős kalapálás, - amikor majd kiugrik az ember szíve a mellkasából - szívritmus zavarra utal. Ilyenkor gyakori, hogy a nyakban, a fülben is érezhető a szívdobogás. Melyek a szívdobogásérzés leggyakoribb kiváltó okai, miért nagyon fontos az alapos kivizsgálás? Szakembert kérdeztünk.

Amíg a szívem utolsót nem dobban...
…szeretni foglak az életemnél is jobban” – áll a híres idézetben. Ma Valentin napon különösen sokat foglalkozunk a szívügyeinkkel, szerelmünkkel, szeretteinkkel, azonban szívünk egészségéről hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Pedig a szív egészsége a hosszú, és teljes élet meghatározó része, amely egészséges életmóddal és rendszeres szűrővizsgálatokkal megőrizhető erre hívják fel a figyelmet a Szív tudatosság hónap szervezői világszerte.

Vigyázat! A szédülés, kettős látás stroke-ot is jelezhet!
Hazánkban évente megközelítőleg 40-50 ezer embert érintő szélütésnek általában vannak bizonyos előjelei, illetve ismerjük azokat a betegségeket is, amelyek megnövelik a kialakulásának a kockázatát. Erről kérdeztük dr. Kapocsi Judit tanárnőt, a Kardioközpont magas vérnyomás specialistáját.

Honnan tudom, hogy ez szívinfarktus vagy pánikroham?
Heves szívdobogás, szapora szívverés, szorító mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés és félelemérzet – ijesztő tünetek. Szívinfarktus vagy pánikroham? Hogyan lehet megkülönböztetni, és mikor kell kivizsgáltatni, hogyan kell kezelni?

A szívritmuszavar jelei, okai és kivizsgálása
Ha valaki dobszerű szívverést tapasztal, mellkasi remegésérzése, légszomja van, szédül, a mellkasában, a torkában, a gyomor tájékon furcsa fájdalmat, szúrést érez, lehetséges, hogy szívritmus zavarban szenved. Ennek a betegségnek számos formája létezik, és többféle kockázati tényező is vezethet a kialakulásához.

A stroke tünetei
Nem vesszük komolyan, vagy nem is gondoljuk, hogy az előjelek a stroke-ra utalnak, amely ma már a harmadik leggyakoribb haláloknak számít a világon. Ezért fontos hogy tisztában legyünk a tünetekkel, és ha a szélütésnek csak a gyanúja is felmerül, azonnal hívjunk mentőt.

Rendetlenkedő vérnyomás? Lehet, hogy Conn-szindrómája van!
Rohanó világban élünk, ahol az embernek nincs igazán ideje a pihenésre. Ha azonban folyton fáradt, nem lehet csökkenteni vérnyomását és gyakori izomgörcsök gyötrik, annak hátterében komoly betegség is állhat. A Conn-szindrómáról, és annak kezelési lehetőségeiről szakember beszél.

Sztívia, a sokoldalú és kalóriamentes édesítő
Egyre jobban terjed Európában is a sztívia felhasználása. Otthoni körülmények között remek édesítőszert nyerhetünk belőle, ami természetes, ráadásul kalóriamentes és a vércukorszintet sem emeli meg, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják. Soroljuk a további előnyeit...
Hogyan előzhető meg a stroke?
A magas vérnyomás és koleszterinszint is rizikófaktora a rettegett betegségnek, a stroke-nak. Dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical radiológusa azokra a kockázati tényezőkre hívta fel a figyelmet, amelyek indokolják a rendszeres kivizsgálást.
Óvatosan! Könnyen a fa alatt végezhetjük!
Az ünnepek előtti rohangálás hatalmas megterhelés, amely sokszor odáig fajul, hogy az ember rosszul lesz. megszédül, megfájdul a feje, szaporán kezd verni a szíve, izzad, esetleg fekete körök, vagy más, múló látászavar jelentkezik nála. A legtöbben ilyenkor legyintenek egyet, nem foglalkoznak a jelenséggel, hiszen majd csak elmúlik. De sajnos előfordulhat, hogy ahogyan a stressz, úgy a tünetek sem múlnak el nyomtalanul, újra és újra jelentkeznek, ami már komoly betegségre, a magasvérnyomásra is felhívhatja a figyelmet.
Nem a hossz, hanem a minőség a fontos!
A napi hat óránál kevesebbet alvókat könnyebben ledönti a lábáról a nátha. A pihentető alvás pedig nem csak az alvásidő hosszán múlik, hanem az alvás minősége is lényeges az egészség megőrzésének szempontjából - derült ki egy legutóbbi felmérésből. Akkor most mennyit és hogyan aludjunk?
A nap kérdése: hány éves a szíved?
Ma van szív világnapja. Azt tudtad, hogy annak, aki dohányzik, magas a vérnyomása és a koleszterinszintje, könnyen előfordulhat, hogy a szíve „öregebb”, mint a valós életkora? Dr. Marton Anna, az Oxygen Medical kardiológusa az összefüggésekre és a tennivalókra hívta fel a figyelmet.
Mi az oka, ha nem használ a vérnyomáscsökkentő kezelés?
A magasvérnyomás életveszélyes szövődményekkel is járhat. Éppen ezért fontos a megfelelő, személyre szabott kezelése, mely magában foglalja a gyógyszeres terápiát, a rendszeres testmozgást, valamint a diétát. Ennek ellenére előfordulhat, hogy lényeges javulás nem következik be az állapotban. Vajon mi az oka?
Így kezeld a vérnyomást hőség idején!
Bár a jó időnek a legtöbben örülnek, viszont a kánikulának megvannak az árnyoldalai is, hiszen egyes esetekben a nagy meleg fejfájást vagy levertséget eredményez, de ezek mellett a vérnyomás változásával is számolni kell. Hogy miért, arra dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája ad választ.
Hormonzavar is okozhat magas vérnyomást
A néma gyilkosnak is nevezett magas vérnyomás állapot olyan súlyos szövődményeket okozhat, mint a stroke vagy a szívinfarktus, így kezelése kiemelt jelentőséggel bír. Előfordulhat azonban, hogy hiába a gyógyszeres terápia, a beteg értékei nem javulnak. Ebben az esetben nem kizárt, hogy hormonális zavar áll a háttérben.
Mikor lehet abbahagyni a vérnyomáscsökkentő szedését?
A vérnyomáscsökkentés leghatásosabb módszere az életmódváltás mellett a gyógyszeres kezelés. Ezek legtöbbször segítenek az értékek normalizálásában, azonban felmerülhet a kérdés, hogy vajon mikor szabad elhagyni a gyógyszereket?
A hormonok is hatnak a vérnyomásra
A legtöbben csak legyintenek, ha a közelükben valaki a túl alacsony vérnyomásáról panaszkodik. Tény, hogy így lényegesen kisebb például a stroke kockázata, azonban a mindennapos kellemetlenségek mellett – szédülés, álmosság – az alacsony vérnyomás is komoly betegségekkel járhat.
5 tévhit a magas vérnyomásról
A magasvérnyomás-betegség a kor előrehaladtával egyre gyakrabban fordul elő, ami kezeletlenül életveszélyes szövődményekkel járhat. Bár az állapotot –akár hallomásból - mindenki ismeri, ám vannak olyan kérdések, melyek sokak számára nem egyértelműek.
A vérnyomásnak sem tesz jót a hideg
Bár sokáig váratott magára a tartósabb hűvös időjárás, ám ha hinni lehet az előrejelzéseknek, hamarosan beköszönt az igazi késő őszi idő. Ez sajnos nemcsak az ember hangulatát befolyásolja, de sok esetben az egészségét is, hiszen amint hidegebbre fordul odakint, úgy emelkedhet a vérnyomás is. Most az évszakváltás okozta problémákról és a teendőkről lesz szó.
Baj van a vérnyomásoddal? Ezek lehetnek a lelki okai!
Vérünk egy cseppjében egész egyéniségünk, temperamentumunk foka és módja benne van. Ha a vérnyomásunk a normálistól eltérő vagy ingadozik, az mindig a lelkünkről is üzen. Hasonló a helyzet a vérszegénységgel is. Lássuk az okokat!
8 fontos dolog a magas vérnyomásról, amit neked is tudnod kell!
Azt gondoljuk, hogy mindent tudunk a magas vérnyomásról, ám számos tévhit él még vele kapcsolatban. Öröklődik? Hozzájárul a túlsúly? Sportolhatunk vele? Ihatunk kávét? Most ezekre a kérdésekre is megkapod a választ!
6 fontos dolog, amivel csökkentheted a frontérzékenységedet
Az időjárás nagymértékű ingadozásait minden korosztály megérzi. Bár a frontokat az idősebbek viselik nehezebben, ma már a fiatalok is megsínylik ezeket az időszakokat. Mit tehetünk, hogy átvészeljük ezeket az időszakokat? Szakemberünk elmondja, mi lehet a megoldás.
Vérnyomáscsökkentő? Nem árt néha változtatni a dózison
Azok, akiknél egyszer már megállapították a hipertóniát, legtöbbször kénytelenek egész életükben vérnyomáscsökkentőt szedni. Igen ám, de ez még nem jelenti azt, hogy mindig ugyanolyan dózisban kell kapják a tablettákat, előfordulhat, hogy többre, esetleg kevesebbre van szükségük. Mikor kell változtatni a gyógyszeradagon?
Így mérje meg rendszeresen a vérnyomását!
Bizonyára tisztában van azzal, hogy a magas vérnyomás sokszor nem okoz semmiféle tünetet. Éppen ezért érdemes otthon olykor-olykor elővennie a vérnyomásmérőjét, mert – főleg ha stresszes, keveset mozog és dohányzik-, meglehet, hogy meglepetésként fogja érni az eredmény.
A kis vérkörre is veszélyes a magas vérnyomás!
A magas vérnyomás egy komoly betegség, ráadásul nem is csak egy vérkört érinthet. Hiszen előfordulhat az is, hogy nem a test, hanem a tüdő vérkörének nyomása tolódik el, ez azonban – ahogyan dr. Kapocsi Judit tanárnőtől, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistájától megtudhattuk - más tüneteket, és más kezelést is igényel.
Idős korban is oka van a magas vérnyomásnak
Egy idős nénit magasvérnyomás betegséggel szállítottak kórházba, amelyet korábban sokan a kor természetes velejárójának tekintettek. Dr. Marton Anna, az Oxygen Medical belgyógyásza, kardiológusa, diabetológusa azonban úgy vélte, nem minden esetben a legkézenfekvőbb megoldás a célravezető.
Miért éppen a só a veszélyes?
A magas vérnyomás több mint 2 és fél millió embert érint ma Magyarországon. A jelenségnek számos oka van, amelyek közül az egyik a túlzott sóbevitel.
A kánikula miatt Vérnyomásriadó!
A közhiedelemmel ellentétben a hőség hatására nem emelkedik, hanem csökken a vérnyomás. Ám ettől a magas vérnyomásúak sem lesznek jobban, akinek pedig alacsony, az akár el is ájulhat.
Igyunk tejet a magas vérnyomás ellen!
A tejfogyasztás csökkenti hipertóniát, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának rizikóját A tejfogyasztás segít megelőzni és mérsékelni a magas vérnyomást, ezáltal pedig a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát - derül ki a Gyógyhatású és Funkcionális Élelmiszerek Intézetének (Institute of Nutraceuticals and Functional Foods, INAF) kutatásából.
Fontos kérdések és válaszok magas vérnyomásúaknak!
Vajon miért magasabb a vérnyomásunk, ha rendelőben mérik? Sportolhatunk-e magas vérnyomással, vagy éppen ihatunk-e alkoholt? Bár hazánkban a felnőttek 16-20 százaléka, a 60 éven felüliek több, mint fele magas vérnyomás betegségben szenved, mégis sokan nem ismerik a választ a leggyakrabban felmerülő kérdésekre. Dr. Sztancsik Ilona, az Oxygen Medical kardiológusa, foglalkozás egészségügyi orvosa válaszol.
Vérnyomáscsökkentés természetes módszerekkel
A magas vérnyomásra való hajlam öröklődhet, de ahhoz, hogy hajlamból betegség legyen, az életmódunk is jelentősen hozzájárul. Hart Nikolett, az Oxygen Medical humánkineziológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy elhatározással és szakértő segítséggel a már kialakult betegséget is rendezni lehet.
Már egy üdítő is növeli az infarktus kockázatát
Korábbi kutatások már rámutattak, hogy a cukros üdítők rendszeres fogyasztása hozzájárul az elhízáshoz, a vérnyomás emelkedéséhez, az inzulin-rezisztenciához. Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási szakértője, belgyógyász, klinikai farmakológus a legújabb kutatásról beszélt, amely az infarktust is a lehetséges kockázatok közé sorolja.
Tíz mondat, amitől mindenkinek felmegy a vérnyomása!
Vannak mondatok, amiktől egy nő egészen biztosan kifut a világból. És olyanok is, amitől egy férfi kap hidegrázást. Alább persze erősen viccesre vesszük a figurát, de hölgyeim és uraim, azért gondolják meg: mindegyik állításnak van egy kis igazságalapja.
A halálos magasvérnyomásról ...
Minden év május 17-e a magasvérnyomás-betegség világnapja.Globálisan 7 millió ember halálát okozza hipertónia, ami különféle formákban másfél milliárd embert érint a földön. Ez a probléma a halálozás ma ismert legnagyobb egyedi rizikófaktora a világon.
Mit tehet a veséjéért? 8 aranyszabályt tartson be!
Mit tehet a veséjéért? A vesebetegségek az életminőséget nagyban befolyásoló „csöndes gyilkosok". Mégis számos dolgot tehetünk, hogy a vesebetegségek kialakulásának kockázatát csökkentsük!
Mennyi a vérnyomása?
A magas vérnyomás Magyarország vezető megbetegedései élén állva, több, mint 3 millió embert érint. Alattomosan, tünetek nélkül támad és szinte észrevétlenül is képes súlyos károkat előidézni a szervezetben. Rendszeres méréssel és az értékek megfelelő értelmezésével időben felismerhető a baj!
Egyszer fent, egyszer lent van a vérnyomásom!
A vérnyomásunk nem állandó, hanem az egyes napszakok során folyamatosan változik. A különböző időpontokban mért, eltérő vérnyomásértékek nem feltétlenül jelentenek rosszat, de jó tudni, mikor mi számít normálisnak.
5 fontos szempont vérnyomásmérő vásárlásnál
Manuális, digitális, felkaros, csuklós, validált, nem validált... Csak néhány kifejezés, amivel egy vérnyomásmérő vásárlásánál találkozhatunk. Nem könnyű eligazodni az útvesztőben. Pedig nem mindegy, hogyan döntünk.
A helyes vérnyomásmérés 10 aranyszabálya
A vérnyomásmérés helyes technikájának ismerete nélkül hibás értékeket kaphatunk, mellyel nem csak magunkat csapjuk be, hanem akár a kezelésünket is rossz irányba terelhetjük.
Vérnyomásnapló, vércukornapló- Miért jó, ha írjuk?
Talán sok esetben felesleges nyűgnek tűnhet a vérnyomás és vércukor eredmények folyamatos naplózása, ám krónikus betegként jó ha tudjuk, ennél hatékonyabb módja talán nincs is a megfelelő terápia kialakításának.Miért jó, ha írjuk?
Doktor Natúr Sziget (ingyenes) Egészségnap
2011. június 26-án vasárnap 09:30-17:00-ig a Budafoki Klauzál Ház ad helyszínt az országos, ingyenes Doktor Natúr Sziget egészségnap-sorozat első rendezvényének.
Kedden Hipertónia Világnap-ingyenes szűrésekkel
2005 óta minden év május 17-e a magasvérnyomás-betegség elleni küzdelem világnapja. A Világnap központi eseményeként a Magyar Hypertonia Társaság közreműködésével ingyenes szűrővizsgálatokra kerül sor május 17-én, 10 órától a Duna Plaza előtti szűrőkamionban, ahol az egészségtudatosság, az öngondoskodás, az otthoni vérnyomásmérés kerül a középpontba.
Elhízás és magas vérnyomás az üdítőktől
„Csak üdítőt ittam"- mondják sokan, és csak kevesen vannak tudatában, hogy a cukros üdítők nem csak jelentős plusz kalóriát tartalmaznak, de hosszútávon is rossz hatással vannak az egészségre. Dr. Babai László, az Oxygen Medical életmód orvosa a kutatásokról és a személyre szabott tanácsadás jelentőségéről beszélt.
7 arany szabály-a vesédért!
Mit tehet a veséjéért? A vesebetegségek az életminőséget nagyban befolyásoló „csöndes gyilkosok". Mégis számos dolgot tehetünk, hogy a vesebetegségek kialakulásának kockázatát csökkentsük!
Hogyan mérjünk jól vérnyomást?
Akik rendszeresen mérik otthon a vérnyomásukat, jó, ha néhány alapszabályt betartanak. Hogyan mérjem jól?- teszik fel a kérdést sokan. Íme egy kis segítség!
Babavárás és magas vérnyomás
A magas vérnyomás nem csak a kismama egészségét, de a magzat fejlődését is veszélyezteti. Megfelelően beállított gyógyszeres kezelés és helyes életmód mellett azonban a kismama és a baba egészsége is megőrizhető, a szövődmények kialakulása megelőzhető.