Valóban pénzkérdés az egészség?
Többen úgy gondolják, az egészséges táplálkozáshoz sok pénz kell, a wellness csak divat, „úri passzió”, az ínyenckedés pedig, a gazdagok kiváltsága
Pedig nem. Sőt, ha úgy vesszük, mi magyarok nem is vagyunk szegények.
Na nem pénzben vagyunk gazdagok, hanem felesleges kilókban. Statisztikák igazolják, hogy a magyarok közel fele túlsúlyos. Azaz sokat eszik. Többet, mint amennyire szüksége van az életviteléhez. Azaz költ pénzt rendesen az étkezésre, de nem „rendesen” táplálkozik, s a felesleges kilóknak „hála”, azután további egészségügyi problémákkal kell megküzdenie.
S akkor nézzük csak az ínyenckedés és az egészséges táplálkozás fő irányvonalait: igényesség, változatosság, mértékletesség, az étkezés összeállítása és módja.
Minden gazdag igényes is, és minden szegény igénytelen? Ugye, hogy nem!
A változatosság biztosítása sem pénzkérdés, csak leleményesség (és igényesség) kell hozzá, hogy a kosztpénzből milyen menüt állítunk össze.
A mértékletesség pedig, éppen a súlyproblémák miatt különös fontossággal bír – függetlenül a jövedelemtől.
Az étkezés összeállítása szoros összefüggésben van a változatossággal: miért csak egy fogással lehet jóllakni? Ha több fogást készítünk, az is elegendő lehet összességében. De egy-egy fogáshoz kevesebb alapanyag kell, így a kosztpénzt is el lehet osztani többfelé, s a keretet sem kell túllépni.
Az étkezés módja, és az étkezés élvezete pedig, elsősorban terített asztalt jelent, melyhez leülünk, s nyugodtan, közösen családtagjainkkal fogyasztjuk el az elkészített ételt.
S mindez miért fontos, legyünk bár szegények, vagy gazdagok?
Mert a táplálkozás egészségünk legfőbb alapja. S az egészségünkért elsősorban mi vagyunk felelősek. Szegényen talán még inkább, mint gazdagon. Hiszen a kevés fizetésből, szűkösen gazdálkodók végképp nem engedhetik meg maguknak, hogy betegek legyenek, s táppénzből kelljen megélniük.
Lovas Katalin
Hozzászólás zárolva.