Facebook hozzászólás
119

Eljött az idő! Most már süthetjük a gesztenyénket is…

Sülve, főve, süteményben vagy a pulykában, köretként, vagy pástétomban – egyaránt fenséges.Az őszi időszak és a téli hideg egyik legkedveltebb csemegéje a szelídgesztenye.

De azt talán kevesen tudják, hogy gyógyító hatása is van. Erről én is a Diéta c. lap oldalán olvastam a napokban.

– A népi gyógyászat már régóta tudja, hogy belseje nyersen, kiváló hasmenés elleni szer.

– A nyáron szedett leveléből főzött teát légcsőhurut, köhögés és tüdőbetegségek, míg szárított termését és a fa kérgét görcsoldásra használják. Porrá tört kérge mézzel összekeverve köhögés ellen és vérzéscsillapításra is alkalmas.

– Mézet is készítenek belőle, de ez sütésre kesernyés íze miatt nem alkalmas. Inkább magában vagy ízesítőként javasolt. Színe a borostyán sárgától a sötétbarnáig terjed.

– Jó hatású a vérszegénység, kimerültség, legyengült állapot, étvágytalanság és visszértágulat kezelésére is.

Néhol kenyérfélét is sütnek belőle, ezért a gesztenyét a szegények kenyerének is nevezik.

A gesztenye termését védő, tövises burok veszi körül, a szüzesség, a tisztaság, a kísértés feletti győzelem és az erény jelképe. Fája Kínában a nyugatot, az őszt és, mivel télen is terem, a viszontagságokban is hű barátot jelenti.

 Gyakran használunk a gesztenyével kapcsolatos szólást, közmondást: Mással kapartatja ki a gesztenyét (mással végeztet neki hasznos, veszélyes feladatot). Otthon süti a gesztenyét (otthon ül). És nem igazán dicséret az sem, ha valaki „olyan buta, hogy megsül a kezében a gesztenye„.

A napokban már megjelent városomban a gesztenyét sütögető bácsika. A sült gesztenye illata betöltötte az egész sétálóutcát. Otthon azonban hiába próbálkoztam a sütésével, egészen addig, míg a szomszédasszony fel nem világosított ennek praktikájáról:

A magokat a lapos végén késsel be kell vágni, majd vízbe kell áztatni, végül sütőbe kell helyezni. Addig süssük a gesztenyét, míg a héja szét nem nyílik. Végül hámozzuk meg, azaz a belső, barnás burkát is távolítsuk el. Ez könnyen leválik, ha a héjából kiszedett gesztenyét néhány percig forró vízben áztatjuk, de nem forraljuk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!