Facebook hozzászólás
242

Órára pontosan támad az influenza

Az influenzavírus belső órával rendelkezik, amely megmondja pontosan, mikor kell támadnia, hogy maximális hatást érjen el – derül ki a Cell Reports című szakfolyóiratban közzétett amerikai tanulmányból.

Egy belső molekuláris óra tudatja a vírussal, hogy mennyi ideje van az osztódásra, más sejtek megfertőzésére és arra, hogy átterjedjen más emberi lényekre. Ha a vírus túlságosan hamar támad, hatása gyenge lesz, ha későn, az ember immunrendszerének lesz ideje felkészülni ellene. A New York-i Mount Sinai Orvostudományi Iskola szakemberei szerint ezt a belső órát kellene átállítani ahhoz, hogy új gyógymódokat, új típusú oltásokat lehessen kifejleszteni az influenzavírus ellen.

Fotó: sxc / Kurhan

Amikor a vírus bekerül az emberi sejtbe, az osztódáshoz valamint, ahhoz, hogy ott megvesse a lábát, erőforrásokat kell elvonjon. A kutatók felfedezték, hogy a vírus lassan felhalmoz egy bizonyos NEP (nuclear export protein) nevű fehérjét, amelyre azért van szüksége, hogy elhagyhassa a sejtet, és más sejtekre, végül pedig más gazdaszervezetekre terjedjen. Ha ezt a fehérjét túlságosan lassan akkumulálja, az időt ad az immunrendszernek a válaszra, azaz megöli a vírust, megakadályozza a fertőzést.

Tudjuk, hogy a vírusnak mintegy nyolc órája van a sejtben arra, hogy elegendő kópiát gyártson önmagából, hogy folytathassa az átterjedést, mielőtt a sejt vírusellenes mechanizmusa életbe lépne, idézi az MTI a Cell Reports cikkét.

– A vírusnak két napra van szüksége ahhoz, hogy elegendő sejtet fertőzzön meg és átterjedhessen más emberekre. Be akarunk hatolni az influenza belső órájába, és megtalálni azt a módot, hogy leszereljük, hogy megakadályozzuk a vírus terjedését – idézte a tanulmány vezető szerzőjét Benjamin tenOevert professzort a BBC hírszolgálata.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!