Életforma cikkei

Ideje beadatni a másodikat!
A bárányhimlő elleni hatékony védelemhez két oltásra van szükség, ezért a szeptemberben közösségbe kerülő gyerekeknek legkésőbb augusztus második felében célszerű beadatni az ismétlőoltást is – hívja fel a szülők figyelmét a GSK infektológus szakértője. A legfrissebb statisztikák szerint a betegség tényleges hazai előfordulása több mint duplája a jelentett évi 35-40 ezer esetnek. A szakértő hozzátette: veszélyes tévhit, hogy a bárányhimlőn át kell esni, hiszen a betegség akár súlyos szövődményekkel és kórházi kezeléssel is járhat. Hét uniós országban már az oltási rendben szerepel a kétadagos védőoltás. A fertőzés elleni magas fokú védettség a második adag beadása utáni hetekben alakul ki.

A vád: pedofília - a reverenda árnyékában
Augusztus elején mutatta be a Kétely című darabot a balatonföldvári Kultkikötőben a Mediszin Kft. és az Orlai Produkciós Iroda. John Patrick Shanley Pulitzer-díjas drámájában a pedofíliával megvádolt papot Fekete Ernő alakítja, akinek régi álma teljesült azzal, hogy egy atyát játszhat a színpadon. A Jászai Mari-díjas művésszel a szeptember 11-ei Belvárosi Színházas premier előtt beszélgettünk.

Inzulin vagy tabletta - mikor melyikre van szükség?
A 2-es típusú cukorbetegség diagnózisa hallatán a legtöbben úgy gondolják, hogy életük végéig inzulin kezelésre szorulnak, pedig van, hogy elég a gyógyszeres terápia. Hogy mikor melyiket kell alkalmazni, és hogy mikor van szükség váltásra, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Miért nem elég a bőratka otthoni kezelése?
A pattanásoktól, rosaceától szenvedők közül sokan már beazonosítani vélték, hogy bőratka okozza a problémájukat, esetleg már be is szerezték az otthoni kezelésre alkalmas szereket. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikusa azonban az öndiagnózis veszélyeire és a professzionális kezelés jelentőségére figyelmeztetett.

7 tévhit a fogamzásgátlásról és a meddőségről
Nagyon sokat olvasunk és hallunk a fogamzásgátlásról és a családtervezésről, ennek ellenére sok téves információ kering velük kapcsolatban a köztudatban. Dr. Lőrincz Ildikóval, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusával összeszedtük a legfontosabbakat.

Elsős lesz? Így könnyítsd meg számára az iskolakezdést!
Az iskolakezdés mégis okozhat nehézséget a kicsik számára, hiszen egy teljesen új világba csöppennek, amikor első osztályosokká válnak. Ez az időszak nem csupán fizikailag és szellemileg jelenthet plusz kihívást a gyerekeknek, hanem pszichésen is megterhelő lehet. Hogyan könnyíthető meg az átmenet? Mit tehet a szülő?

Nem jó, ha az anya akarja a császármetszést!
Napjainkban valamiért a nők egy jelentős hányada egyszerűen fél a szüléstől. Ezért úgy gondolják, egyszerűbb megoldás, ha császármetszéssel szülnek. Ez azonban elég messze van az igazságtól! A császármetszésről, és az ezzel járó esetleges gondokról dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos beszélt a Ratkó Tünde szülész-nőgyógyásznak, és segítségével Nektek, kedves kismamák!

Nem egymás szemére kell hányni!
Szomorú tény, hogy Magyarországon a meddő párok aránya kifejezetten magas. Ám ennek ellenére is nagyon sokan nem igazán értik, hogy mit is takar ez a kifejezés, és hogy kire is vonatkozik. Ugyanis a meddőség nem egyenlő a nők problémájával, ugyanúgy érintheti a páros másik tagját is. A témában Ratkó Tünde szülésznő segít eligazodni.

Új tanév, új gyerekszoba
Kezdődik a tanév, de a gyerekszoba felújítását nem jó az utolsó pillanatokra hagyni. Érdemes néhány szakértői tippet megfogadva újragondolni a gyerekszobát és a tanulósarkot, hiszen a profik sokat segíthetnek a költséghatékony, mégis mutatós végeredmény elérésében.
Rémálom a pecsételő vérzés terhesség alatt
Valószínűleg minden nő rémálma a pecsételő vérzés, amikor éppen babát vár. Ezen sajnos nem is lehet csodálkozni, hiszen például a vetélés egyik előjele is lehet ez a jelenség. De hogy pontosan mi is állhat a hátterében terhesség alatt, arról Ratkó Tünde szülésznő beszélt a ratkotunde.hu-nak.
Trombózisom volt a repülőút után. Mit tegyek?
A repülőutak – akárcsak hosszabb busz/autó/vonatút - jelentősen megnövelik a trombózis kialakulásának kockázatát az arra hajlamosaknál, ezért olykor előfordulhat, hogy a nyaralás tragédiába, kórházi tartózkodásba torkollik. Amennyiben az életveszély elhárult, úgy a betegnek a jövőben több tényezőre is kiemelt figyelmet kell fordítania. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezekről ad tájékoztatást.
Mit tettek Pöttyös Pannival a laborban?
A Magyarország Cukormentes Tortája győztes tortakölteményét, Pöttyös Pannit elégették, kiszárították, kénsavval roncsolták, és még lúgban is megfőzték. Hogy minderre miért volt szükség? Erről szól a Laboratorium.hu legfrissebb összeállítása.
Spontán vetélés, minden kismama rémálma - Mi az oka?
Hazánkban sajnos minden negyedik terhesség vetéléssel ér véget. Vajon mi lehet a spontán vetélések oka, és tehetünk-e valamit ellene? Szakember siet a kismamák segítségére...
Újabb fipronillal szennyezett tojást talált a NÉBIH
A tojásokra és tojás termékekre elrendelt célellenőrzés során fipronilt mutatott ki a „3HU1503T03/4” azonosító számú tojás tételben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) laboratóriuma. A szennyeződés forrásának és módjának felderítését a hatóság haladéktalanul megkezdte, emellett elrendeli a tétel forgalomból történő kivonását.
Nem mindegy, hogy mit nyalunk... fagyiban sem
Van a laktózmentes, a vegán, a paleo és a többiek... Széles a választék ma már a fagyi és jégkrémkínálatban, ám néha magunk se tudjuk kiválasztani a nekünk valót. Sőt, az sem mindegy, hogy laktóz- vagy tejmentes! Hogyan válasszunk fagyit?
6 szívproblémára figyelmeztető tünet - Vedd komolyan!
A szív-és érrendszeri betegségek okozzák a halálozások több, mint felét Magyarországon. Jó tudni, hogy a megelőzés, vagy időben történő beavatkozás életet menthet. A szakember most azokról a tünetekről beszél, amelyek okát feltétlenül ki kell vizsgáltatni.
Hamarosan kezdődik a Vegetáriánus Fesztivál
21. alkalommal rendezik meg a Vegetáriánus Fesztivált Kőbányán. Az érdekes, sokszínű programok ingyenesen várják az érdeklődőket és a tanulni, tájékozódni vágyókat.
Kezdődik a napfogyatkozás! Itt nézd ÉLŐBEN!
A Hold száguldó árnyéka közép-európai idő szerint most, 19 óra 15 perc 51 másodperckor, Oregon államnál éri el az Egyesült Államok partjait. Ezzel megkezdődik a teljes napfogyatkozás az USA szárazföldi területén. Mit kell tudni a sokak által legszebbnek tartott természeti jelenségről? Mikor lesz hozzánk közelebb teljes napfogyatkozás? Mindent elárulunk!
Amikor a rák visszaharap!
Ki ne kóstolná meg a nyaraláskor a helyi konyha specialitásait. A halak és a különböző tengeri herkentyűk sokak kedvencei, ám az arra érzékenyeknél fogyasztásuk allergiát okozhat, melynek ellátása azonnali orvosi segítséget igényel.
Agyad eldobod! Érintőajtós okossütő, okostelefonról nézhető sütési folyamat
Az ajtó nyitogatása nélkül, akár okostelefonról követhető sütési folyamat, 19 colos teljes érintőajtó, melyről videóreceptek nézhetők; mindez csak néhány azon különleges újdonságok sorában, mellyel az itthon is kapható Watch&Touch sütő rendelkezik. A vásárlókkal együtt fejlesztett termék a videórecept megfelelő fázisában még a sütő előmelegítését is elvégzi.
Sommelier-bajnok: A győzelem még szerényebbé teszi az embert...
Hogy milyen egy sommelier-bajnokság belülről, a győztes szemével? Hogyan lehet felkészülni rá, és milyen váratlan – vagy akár vicces – szituációk fordulhatnak elő? Melyik iskola a sommelier-k „jedi-képzője”? Mindez kiderül, interjúnkból, amelyben Horváth Máté országos sommelier bajnok, a budapesti MÁK Bisztró munkatársa mesél az Év Sommelier-je 2017 verseny és az Európa-bajnokság legemlékezetesebb pillanatairól, valamint a munkájáról és a Tokaji Borvidékhez fűződő kapcsolatáról.
Interneten nyomozunk orvosok után
A megkérdezett magánorvosok 90%-a a magán egészségügyi szektor fejlődéséről és kiélezett piaci versengésről számolt be, amelyben egyre nagyobb szerepe van az online jelenlétnek, illetve a marketingmunkának – derül ki a Praxis Akadémia legfrissebb kutatásából. A legtöbb információt az internetről szerezzük betegségekről, szakorvosokról, és weblapok, illetve ajánlások alapján döntjük el, végül kit keresünk fel egészségügyi panaszainkkal.
Hogy meg ne süketüljön az a gyerek a fesztiválon!
Javában dübörög a nyári fesztiválszezon, a jobbnál jobb zenei és kulturális kínálat pedig a kisgyermekes családok kedvét is meghozza a jól megérdemelt kikapcsolódáshoz. A felhőtlen szórakozás közben azonban érdemes odafigyelni a fiatalok és a kisgyermekek különösen érzékeny hallásának védelmére is, hiszen a szélsőségesen magas zaj maradandó halláskárosodást is okozhat.
Így védd a gyerek szemeit a naptól!
A nap elleni hatékony védekezés ma már természetes velejárója az önfeledt strandolásnak. A nyaraláskor azonban nemcsak bőrünket kell óvnunk a káros ultraibolya sugaraktól, hanem szemeinket is. Megfelelő elővigyázatosság nélkül ugyanis számos olyan hosszútávú szemészeti problémával szembesülhetünk, mint a retinagyulladás, vagy az idősebb korban kialakuló szürke- és kúszóhályog. A gyerekek fokozottan érzékeny szemeinek védelme pedig külön odafigyelést érdemel.
Rendben van a pajzsmirigyed? Ebből a tesztből kiderül!
Legtöbbször nagyon nehéz rájönni a pajzsmirigyzavarok meglétére, hiszen a tüneteket gyakran másnak tudjuk be, ezért van, hogy csak hosszú évek múlva derül rá fény. Alábbi tesztünk segítségével azonban megtudhatja, érdemes-e laborvizsgálattal ellenőriztetnie pajzsmirigy funkcióit!
Nemcsak a ráncaidat veszítheted!
Biztos mindenkinek ismerős az arcápolási folyamat: először az otthon elkészíthető pakolásoktól és a drága krémektől várunk megoldást, majd tényleges eredmény híján elkezdünk érdeklődni a kozmetikai szalonok időigényes és drága kezelései iránt. Ezután jönnek a kényelmesebb otthoni ránctalanító készülékek,és velük a kérdések. Megbízhatunk-e bennük, nem okozhatunk-e magunknak károsodást? A gyors eredmény mennyire biztonságos?
Mire figyeljenek nyáron a kismamák, ha el akarják kerülni a trombózist?
A kánikulában a kismamáknak több dologra kell ügyelniük, hogy zavartalanul teljen a melegebb hónapokban is a terhességük. Az egyik legfontosabb a trombózis megelőzése, hiszen a várandósság, a nyári hőség, a hosszú utazás mind megnövelik a vérrögök kialakulásának rizikóját. Hogy miként lehet elkerülni, azt dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosától kérdeztük.
Jaj, anya, mitől nőtt ki a szakállad?
A magas tesztoszteronszint számtalan problémát okozhatnak a nőknél, hiszen amellett, hogy jelentősen megnehezíti a teherbeesést, olyan önbizalom romboló külső panaszokat is okozhat, mint az arcon lévő fokozott szőrnövekedés, hajhullás, pattanások, túlsúly. Hogy mi minden állhat az állapot hátterében, arról dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
Így védheti szemeit az allergia ellen
Az allergia az orrdugulással, tüsszögéssel és orrfolyással járó tünetek mellett a szemeket sem kíméli: irritáció, viszketés, vörösség, kötőhártya-gyulladás is jelentkezhet. A tünetek megelőzéséhez és kezeléséhez szakértőnk tanácsait gyűjtöttük össze.
5 orvosi tipp a klíma helyes használatához
Jólesik a forróságban a légkondi hűsítő levegője, azonban használata sokféle egészségügyi kockázattal jár, főként, ha nem tartunk be bizonyos alapszabályokat. Most a reumatológus ad tippeket ad azzal kapcsolatban, hogy mire érdemes odafigyelni a klíma használatakor.
5 betegség, ami fehér foltokat okozhat a mandulákon
Ha valakinek fáj a torka, az első, hogy megnézi, látható-e valamilyen elváltozás, például vörösség, duzzanat, illetve fehér foltok a mandulák területén. Ezek azonban több betegséget is jelenthetnek. Arról, hogy milyen esetben fontos mindenképp orvoshoz fordulni miattuk, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégéközpont orvosát kérdeztük.
Erre az 5 dologra figyeljenek a cukorbetegek a kánikulában
Még a személyre szabott terápia is veszélybe kerül, ha a cukorbeteg nem veszi figyelembe a környezeti tényezők változásait és nem alkalmazkodik azokhoz. Ilyen külső körülménynek számít a nyári kánikula, illetve a nyári szabadság kapcsán a megváltozott napirend vagy külföldi utazás. Mire kell ilyenkor fokozottan figyelni? Segítünk...
Jön a Konyhafőnök VIP második évada
A Konyhafőnök VIP tavaszi sikere után nem volt kérdés, hogy a gasztro reality sztár verziójából újabb évad érkezzen az RTL Klubra. Az ősszel képernyőre kerülő új adásokban két ismerős arc is feltűnhet, ugyanis a nézők most lehetőséget kapnak arra, hogy visszaszavazzanak két sztárt az előző szériából.
Elhunyt porcsejtek nógatása
40 év felett sokan ismerik a porckopás miatt jelentkező térdfájdalom érzését. A szinte népbetegségnek számító porckopás okairól, megelőzéséről és egy innovatív, a porc újjáépítést serkentő kezelésről dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista beszélt.
Sárgadinnyés tápióka puding dinnyehéjba töltve
Megszerettük, és gyakran eszünk tápióka pudingot. Ezúttal sárga dinnyével ízesítettük és színeztük. Intenzív ízű, édes és nagyon finom lett. Gluténmentesen, növényi tejjel is készíthető, vegán életmódba beilleszthető.
Még mindig fenyeget a májgyulladás!
A hepatitiszes betegek feltétel nélküli, azonnali kezelésére szólított fel a Vírusos Májbetegek Országos Egyesülete valamint a Májbetegekért Alapítvány. Annak a WHO-s kezdeményezésnek a végrehajtását kérték, aminek célja: 2030-ra a krónikus vírushepatitisz, ezzel együtt a népegészségügyi probléma teljes felszámolása.
Jöhet most már hideg, meleg!
Bár a fognyaki érzékenység egy apró problémának tűnik, ugyanakkor igen komoly fájdalmat okozhat. Egy jéghideg fagylalt, vagy üdítő elfogyasztását követően érzett kellemetlen érzés jelezheti a fognyaki érzékenység megjelenését. Egy speciális kezeléssel igen hamar orvosolni lehet ezt a problémát, mely így legalább egy évig nem jelentkezik újra.
Megelőzhető az autizmus?
Egy olyan típusú pánik eredménye az autizmus, ahol a kommunikáció gátlódik, a vizuális és a verbális integráció sérül az agyban - derül ki az autizmus okával és kialakulásával kapcsolatos felismerésekből, amiket Tóth Zoltán és Krisztin Fruzsina kutatócsapata hozott felszínre a 2014-ben kifejlesztett Stabil Pont Technológiával. A traumát a nagyik, a dédik élték meg, a ma gyermekei szenvedik el.
Most megint a Budapestről KI a trendi!
A vásárlók döntő részének van elképzelése, hogy lakást vagy házat választana szívesebben lakhelyének. A döntés meghozatala előtt érdemes figyelembe venni olyan objektív tényezőket is, mint például az ár-érték arány, a rezsiköltség, bővíthetőség, kiadhatóság, vagy éppen a leendő szomszédok, mondja a szakértő. Budapestről most éppen kifelé költöznek, házra cserélve a fővárosi lakást. Az elmúlt évek meredek áremelkedése után egy használt, budapesti lakás árából az agglomerációban, vagy a külsőbb kerületekben újépítésű házat lehet venni.
Csontritkulás, vesekőképződés? Keresd a mellékpajzsmirigyed!
A pajzsmirigy problémáiról sokat hallani, olvasni, ám a mellékpajzsmirigy zavarairól már lényegesen kevesebb szó esik, pedig viszonylag gyakori állapotról van szó. Akárcsak a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy is termelhet túl sok, illetve túl kevés hormont. Ez előbbi esetről dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.
Adrenalin, élménydömping – na de mennyiért?
Mi magyarok árérzékenyek vagyunk, ugyanakkor szeretünk kikapcsolódni. Főleg úgy, ha azt együtt tehetjük a családunkkal, ráadásul itthon. Számos családi parkból választhatunk, a felhozatal színes és változatos, de jól tesszük, ha odafigyelünk néhány részletre! Mutatunk néhány szuper Balaton-közeli helyet, pénztárcabarát tippekkel!
Utazási hasmenés: hogyan úszhatjuk meg?
Felnőtteknél többnyire inkább csak kellemetlen, de gyermekeknél, időseknél akár kórházi kezelést igénylő kiszáradást is okozhat a nyaralás alatt, vagy hazaérkezés után kezdődő hasmenés. A megelőzésben a probiotikumok szedése is segíthet.
Derékfájás vagy lumbágó? Mi a különbség?
A felnőttek négyötöde találkozott már a derékfájdalommal, amelyet sokan lumbágóként azonosítanak. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a derékfájás lehetséges okaira és a kezelés széleskörű lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
Répás keksztallér - a bikinibarát nassolnivaló
Ha már unod a strandos lángost és palacsintát, vagy éppen szeretnél valami egészségeset rágcsálni a fürdőzések után, akkor éppen jó helyen jársz. Ez a finom répás keksz csupa diétás összetevőből készült, így a bikinid se fog morgolódni miatta...
Jaj, azok a pokoli napok...
Számtalan nő életét keseríti meg, hiszen igen kellemetlen tünetekkel jár, nem beszélve az akkor fellépő hangulatingadozásokról. A PMS-ről, azaz a premenstruációs szindrómáról van szó. Mi okozhatja a panaszokat, és tehetünk-e valamit ellene?
Nem égő! Adunk 5 tippet az egészséges napozáshoz
Tombol a nyár, és amikor csak tehetjük, igyekszünk a vízparton sütkérezni és D-vitamint gyűjteni. Mennyit legyünk a napon, mivel, mikor és hogyan kenjük magunkat, mit együnk napozás előtt? Orvos szakértő ad öt tippet az egészséges napozáshoz.
Már több a kütyü, mint az állat otthon
Manapság a modern otthon radikális változáson megy át, ezzel együtt a háztartások összetétele is, ma már átlagosan 2,4 embert, 0,3 háziállatot és 6,3 csatlakoztatott készüléket találunk lakásonként. A készülékek egyre fontosabb szerepet játszanak a mai otthonokban - derült ki egy felmérésből.
Hogyan és mikor válasszunk sportágat a gyereknek?
Szomorú dolog szülőnek, gyereknek egyaránt, ha kiderül, hogy a választott sportág nem megy, nem tetszik, nem jönnek az eredmények. Ilyenkor a szülők, a pedagógusok az edzők sokszor magukat ostorozzák. Azon gondolkodnak, mit és hogy rontották el? Mi most ehhez adunk tanácsot. Dr. Lénárt Ágota sportpszichológus, a Testnevelési Egyetem Pszichológia és Sportpszichológia tanszékének vezetőja mondja el, hogy a sport milyen hatással van a gyermekek fejlődésére, és milyen szempontokat kell a szülőknek figyelembe venniük, hogy megtalálják gyermeküknek a legmegfelelőbb sportágat.