Életforma cikkei

Isten veled, narancsbőr!
Ha narancsbőr elleni módszereket keresgélünk, akkor bizonyosan a narancsbőr elleni masszírozásra is rátalálunk. Ez az a módszer, amit a legtöbb nő legalább egyszer kipróbál, legyen szó kézi vagy gépi masszírozásról.

Elképesztő, mit néz a gyerek!
Kevesebbet kommunikálnak a gyerekek világszerte - derült ki a Kapersky Lab legújabb, a gyerekek számítógép-használati szokásairól szóló jelentésből. Az elemzés azt mutatja, hogy alapvetően a fiatalok elsősorban játszanak a világhálón, és több hozzáférésük van a felnőtt tartalmakhoz, mint egy évvel ezelőtt! Sőt, több oldalt nyitnak meg, amelyek a kábítószerekről, az alkoholról és a cigarettáról szólnak. Ez utóbbi téma különösen az észak-amerikai, és a nyugat-európai fiataloknak fontos.

Okostégla! Mi a manó? Ettől lesz intelligens a kéglid?
A megfelelő építőanyagok kiválasztásával kezdődik a fenntartható és takarékosan üzemeltethető ház építése. Az intelligens otthonok alapját pedig azok az okos falazási rendszerek teremtik meg, melyek az energiahatékonysági mutatóik alapján eredményesen veszik fel a harcot az elillanó hővel szemben.

Hoppá! Tényleg mellrákot okoz a melltartó?
Még mindig nem tudja pontosan az orvostudomány, hogy mitől alakul ki az emlőrák, de a közéletben sok tévhit kering a betegséggel kapcsolatban. Az biztos, hogy az elhízás, a túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás növelheti a kialakulásának kockázatát. Az egyik ismert kozmetikai cég a Mellünk Egészségéért Védőnői Program keretében összegyűjtötte a legismertebb tévhiteket.

Életveszélyes, ha idő előtt abbahagyod!
Az artériás és a vénás trombózis hatékony prevenciós módja a véralvadásgátló terápia, melyet a szakember által meghatározott ideig szükséges alkalmazni. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját arról kérdeztük, hogy vajon mi mindennel kell számolni akkor, ha a beteg önszántából, idő előtt hagyja abba a gyógyszer szedését.

Meghökkentő terápia cukrosoknak
A cukorbetegség okozta lábszárfekély komoly életminőség romlást eredményezhet, mivel nagyfokú fájdalommal és fertőzésveszéllyel jár. Súlyos esetekben tartós mozgásképtelenséghez vezethet, szélsőséges esetekben a végtag amputációját is szükségessé teheti.

Lappangó, láthatatlan gyilkosaink
Több olyan betegség létezik, ami lappangva, szinte tünetmentesen, láthatatlanul pusztítja szervezetünket. Ezek a rafinált kórképek a magyar emberek mentalitásával kiegészülve - nem kell orvoshoz menni, hisz nem fáj semmim - könnyedén életveszélyes párost alkothatnak. A WEBBeteg.hu összegyűjtöttea leggyakrabban előforduló, rejtőzködő betegségeket...

Mit tehetünk a horkolás ellen?
Minden 10 férfiből 4 rendszeresen horkol és a nőknek is több, mint ötödét érinti ez a probléma, amely azonban akár veszélyesebb is lehet, mint csupán zavaró éjszakai zaj. Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, szomnológus az okokra és a megoldási lehetőségekre hívta fel a figyelmet.

Napi két-három menettől még nem lesz gyereked
Tény, ha természetes úton szeretnénk gyereket, ahhoz az együttlét elengedhetetlen.Sokan azonban úgy gondolják, ha naponta akár többször is együtt vannak a párjukkal, maximalizálhatják az esélyeiket. Akkor most mikor, és mennyit szexeljünk a gyermekáldásért?

A nyári hajápolás három fő szabálya
Az UV-sugárzás fakítja, a forró levegő szárítja, és a gyakori hajmosás is roncsolja a hajat. Sőt, a káros hatások összeadódnak… Hogyan ápoljuk a frizuránkat nyáron?
Üdítő pillanat - kóstold meg a Balaton kávéját
Mi más is lehetne egy citrommal, naranccsal és szirupokkal megbolondított jeges kávénak a neve, mint - Üdítő pillanat? Ez a folyékony élvezet lett nemrég a Balaton kávéja a Balatoni Barista Bajnokságon Gyenesdiáson, ahol megválasztották a régió legjobb kávémesterét is – tájékoztatta az onlinebalaton.hu-t Somogyi Zoltán Max, a rendezvény ötletgazdája, szervezője.
5 dolog, amit nem tudtál a pulykáról
A magyar konyha egyik kedvelt alapanyaga a pulykahús, mégis az utóbbi időben méltatlanul háttérbe szorult. Pedig rengeteg jó tulajdonsága van ennek az alapanyagnak, kezdve azzal, hogy zsírszegény és fehérjében gazdag. Összegyűjtöttük, miért érdemes ezt a szárnyast választani sütéshez, főzéshez.
Ez a szívroham előszobája
Jelenleg 41 millió ötévesnél fiatalabb gyermek túlsúlyos vagy elhízott világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet szerint pedig ez a szám 2025-re megduplázódhat! Sajnos a magyar szülők sem elég tudatosak, ha megelőzésről van szó: a legfrissebb kutatási eredmények alapján minden harmadik 1-3 éves gyermek rendszeresen kap olyan ételt, ami felnőttek számára készült, és a maximálisan ajánlott cukormennyiség több mint másfélszeresét fogyasztják minden nap.
Egy gyékényen a nemtudom lekvár és a molnárkalács
Az idén 50 éves Skanzen Pünkösdi Örökség Ünnepen közel 30 szellemi kulturális örökségét őrző közösség mutatkozik be pünkösdvasárnap és pünkösdhétfőn. Mindkét nap zene, tánc, kézműves bemutatók és kirakodóvásár várja az érdeklődőket, ahol átélhetjük a sok évszázados hagyományok közösségi kapcsolatokat teremtő erejét is.
Lehet, hogy cukros vagy!? Töltsd ki őszintén!
Gyakran csak akkor derül fény a cukorbetegségre, amikor már súlyos szövődményeket okozott, hiszen tünetei félrevezetőek lehetnek, és a beteg még csak nem is sejti, hogy diabétesz áll a problémái hátterében. Az alábbi tesztünk segítségével azonban felmerülhet a gyanú, hogy a panaszokat talán cukorbetegség okozza.
Mi van, ha trombózist kapsz véralvadásgátló mellett?
A mélyvénás trombózis akut kezelése után nagy szerepe van a véralvadásgátló terápiának, ugyanis ekkor a hangsúly az ismételt trombózis prevencióján és a posttrombotikus szindróma elkerülésén van. Azonban olykor megesik, hogy a kezelés ellenére az illetőnél mégis kialakulnak vérrögök. Ennek okairól prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.
60 éves a Fény utcai Auguszt Cukrászda
Ünnepel a legendás Fény utcai Auguszt Cukrászda, a napokban lettek hatvan évesek. Süteményeik, fagylaltjaik fogalommá váltak egész Budapesten.
11 ok, amiért pattanásos lesz a bőröd
A pattanások, aknék rengeteg fiatal, sőt felnőtt életét megkeserítik. Az okok közt számos közismert és kevésbé ismert tényezőt lehet beazonosítani, amelyekről Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere beszélt.
Meddőség: szemléletváltás kell!
A népszaporulat a nyugati világban krízisben van, minden ötödik-hatodik pár meddő, a családmodell fénye megkopott, a babavállalási kedv drasztikusan csökkent. Most kezd igazán reflektorfénybe kerülni a férfimeddőség ténye is, ami sokfelé változatlanul tabutéma. Szakértők szerint Kelet-Magyarországon és Erdélyben nagy szükség van a szemléletváltásra.
Kikészíti ereinket a meleg
A nyári melegben és magas páratartalomban szervezetünk számos veszélynek van kitéve, amelyek ellen sokszor nem is tudunk megfelelően védekezni. A magas hőmérsékletben vénáink kitágulnak, lábaink pedig elnehezülnek, éjszaka görcsölnek. Az érsebész szerint a vénák megtámasztása kompressziós kezeléssel átmeneti megoldást jelenthet a panaszok csökkentésére.
Mit tegyünk érelmeszesedés ellen?
Az érelmeszesedés egy érdekes fogalom. Ilyen betegség ugyanis nincs - világít rá Dr. Gulyás Tamás orvos-szakértő. Tudjuk, hogy meszes plakkok (csomók) le tudnak rakódni az érfalakon, és ha azok megrepednek, akkor az ott keletkező alvadék elzárhatja az eret, ha a plakk lassan nő, akkor fokozatosan beszűkíti az eret, de az erek csak úgy nem “meszesednek el”. Márpedig a fogalom ezt sugallja.
A Balatonnál már nem a nyaraló a menő
A magyarok legszívesebben a Balaton parti településeken keresnek pihenési lehetőséget, ahol nem csak az árak, hanem az ingatlanok típusa és a vásárlóközönség is jelentős változásokon megy keresztül. Mér nem annyira nyaralóvásárlásban gondolkodunk...
Vetélést, rendellenességet is okozhat az anya pajzsmirigyzavara
Több tanulmány bizonyította már, hogy az anyai pajzsmirigyfunkciók elégtelen működése a babánál súlyos idegrendszeri és fejlődésbeli zavarokat okozhat, ezért a megfelelő kezelése elengedhetetlen. Azonban erre ma még a kismamákat nem szűrik általános jelleggel, pedig már többször felvetődött a szükségessége. A témáról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.
Vigyázat! A fogszuvasodásból szívinfarktus is lehet!
Az eddig is közismert tény volt, hogy a magas vérnyomás- és koleszterinszint, az elhízás és a dohányzás a szív-érrendszeri betegségek rizikófaktorai. Most dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a rossz fogak és a szívbetegségek kapcsolatára hívta fel a figyelmet.
Apró konyhai trükkök IR diéta esetén
Azok, akik inzulinrezisztenciában szenvednek, jól tudják, hogy a cukron kívül a fehér lisztből készült ételeket érdemes rostosabb változatra cserélni. Ez első hallásra könnyűnek tűnhet, ám főzéskor, sütéskor előjöhetnek a problémák: Mivel sűrítsünk? Hogy lehet kelt tésztát, illetve piskótát készíteni? Mivel panírozzunk? Ezeket a mindennapokban felmerülő kérdéseket Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa válaszolta meg.
4 és fél órán múlik az élet
Magyarország halálozási statisztikájában első helyen állnak a szív- és érrendszeri betegségek évente 13.000 halálesettel. Az egyik leggyakoribb halálozási ok a stroke. Korai felismeréssel a halálesetek száma csökkenthető lenne, a gyors cselekvés és a megfelelő terápia pedig segíthet a betegség kedvezőbb kimenetelében és a jobb életminőség elérésében. Május a stroke-tudatosság hónapja.
A terhességi mérgezésről, - őszintén
A fejlett orvostudomány ellenére még mindig komoly gondot okoz a kismamáknak az úgynevezett terhességi toxémia. Nem szabad félvárról venni a lehetőségét, mivel az anyai halálozások többségéért ez a kórkép a felelős! Dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos tájékoztat ebben a témában.
Kart karban a bámulatos tradíció és a mai design - Szegeden!
Ha létezhet lelki rokonság egy bormárka és egy vendéglátóhely között, akkor a Holdvölgyet a szegedi Tiszavirág Hotellel egész biztosan valami ilyesmi köti össze. Családi indíttatás és tudatos márkaépítés, modern lendület és a hagyományok tisztelete, a vizualitás és a design iránti érzékenység, a minőséghez való ragaszkodás – mind, mind közös vonások, amelyeket a tulajdonos-üzletvezetővel, Bakos Orsival beszélgetve jártunk körbe.
Miénk a legjobb védőnéni!
- Az elsők között értesítettem, miután megszületett a kisfiam… Sosem felejti el megkérdezni azt sem, én hogy vagyok… Még a férjemet is felkészítette a rá váró feladatokra… Akár hajnal 2-kor vagy hétvégén is hívhatom, nincs az a banális kérdés, amire ne válaszolna készséggel - özönlöttek a kedvesebbnél, kedvesebb történetek az elmúlt hetekben. A Magyar Védőnők Egyesületének, immáron hetedik éve meghirdetett Év Védőnője Díjának jelölési határideje április 30-án ugyan lezárult, de a szavazás tovább folytatódik. Az eddigi öt kategória mellett idén egy különdíjast is megválasztanak, akire június 11-ig a közönség szavazhat.
Lehet, hogy a nyakad miatt fáj a vállad?
A legtöbb felnőtt tapasztalta már a nyakfájdalmat, vagy éppen a karokba, hátba sugárzó fájó, zsibbadó érzést. Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a szerteágazó okokról, tünetekről és a kezelés lehetőségeiről beszélt.
Gubás Gabi: találjátok meg a haza vezető utat!
Magyarország hírességei évek óta összefognak az Ezer Lámpás Éjszakáján az eltűnt gyermekekért. Gubás Gabi az idei kampány arca elárulta, hogy miért különösen fontos számára édesanyaként ez a téma, Kárász Róbert – a kezdeményezés megálmodója – pedig arról mesélt, hogy milyen személyes indíttatás vezetett ahhoz, hogy életre hívja a mozgalmat.
Nem sikerül csökkenteni a vérnyomást? Conn-szindróma is okozhatja
A magas vérnyomás egyik hatékony terápiás módja a gyógyszeres kezelés. Vannak azonban esetek, amikor a vérnyomás emelkedését egy mögöttes betegség váltja ki (másodlagos hipertónia)- ekkor javulás csakis abban az esetben érhető el, amennyiben az alap betegséget kezelik. Ilyen állapot például a Conn-szindróma, ami gyakran bújik meg a vérnyomás-problémák mögött. A témában dr. Bérczy Judittal, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosával beszélgettünk.
Minden ötödik magyar pár hiába várja a gólyát
Világszerte mintegy 70 millióra teszik a meddő párok számát, nálunk is minden ötödik küzd fogamzási nehézséggel. Rajtuk kíván segíteni az a férfi-női készítménypár, mely magyar-amerikai kutatási együttműködés révén jött létre, és amely egy nagyszabású világrendezvényen mutatkozott be Genfben. Magyarország svájci nagykövete, Nagy István biztatta a kiállító cég képviselőit, hogy a bemutatott meddőség elleni készítménypár Svájcban is nagy érdeklődésre számíthat, hiszen ott is gond, hogy kevés gyermek születik.
A Bor Világnapján
Magyarországon is egyre többen tudják, hogy május 25. a Bor Világnapja, amely Szent Orbán napjához, a szőlő és bor védőszentjéhez kapcsolódik. Ezért is tartanak ilyenkor sok helyen Orbán napi ünnepet a Bor Világnapját követő hétvégén, legyen szó a Tokaji Szent Orbán zarándoklatról, vagy az Orbán napi Bor és Pinceünnepről.
204 és fél szeletes tortával hívják fel a figyelmet a jó éttermekre, cukrászdákra
204 és fél szeletes az a torta, amelyet szerdán este kóstolhatnak meg a vendégek a 2017-es MOL Nagyon Balaton rendezvénysorozat indító eseményén, az Akvárium klubban. A tortát azért vágják 204 és fél szeletre, mert éppen ennyi kilométer az a kerékpáros út, amely a tavat veszi körül.
Mária Terézia forog...
Egyedülálló a vállalkozásba kezdett a Cseh Televízió, az osztrák ORF, a szlovák RTVS, a német Beta Film az MR Film és az MTVA: közösen készítenek történelmi dráma sorozatot Mária Terézia életéről. Ez az első alkalom, hogy négy európai közszolgálati televíziós csatorna közösen készít televíziós produkciót. A két epizódból álló történelmi sorozat első kockái a csehországi Kromerzsízsben készültek.
A vashiány a magzatra is komoly veszélyt jelenthet!
A várandósság alatt sok olyan tápanyagból van szükségünk megemelt mennyiségre, amelyek komoly befolyással lehetnek a magzat fejlődésére is. Ezeket az anyagokat pedig mindenképpen be kell juttatni a szervezetbe, ami azonban sokszor nem is olyan egyszerű. Az egyik ilyen kiemelten fontos anyag a vas, melynek hasznosulásáról, és a várandósságban betöltött szerepéről dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos beszélt a ratkotunde.hu – nak.
Tanuljunk meg végre kezet mosni!
Tekintettel az elmúlt időszakban többször is kialakuló járványügyi helyzetre, egyre többen ismerték fel a megelőzés fontosságát. Riasztó lehet, de csak amíg ezt a cikket olvasod, több millió kórokozóval találkozhatsz, ugyanis mindennapi használati tárgyaink, így akár a számítógép billentyűzete, az egér, a mobiltelefon vagy a táblagép is tele lehet velük. Egy helyi vállalat meglepetéssel segít a csongrádi kicsiknek a kórokozókkal szemben.
Gyakran fáj a csuklód? Zsibbadnak az ujjaid?
Vajon hányan támasztjuk alá csuklónkat a billentyűzet vagy az egér használata közben? Egészen addig valószínűleg elég kevesen, amíg olyan egyszerű mozdulatoknál, mint egy kilincs lenyomása vagy épp a tenyerünkön támaszkodás hirtelen jelentkező, elviselhetetlenül fájó, szúró érzést nem okoz a csuklónkban.
Fogkefe a kertből
Az afrikai „tojászöldség”, a padlizsán, nem véletlenül kapta az elnevezést. Zöld érett gyümölcse eleinte ovális formájával, fehér színével valóban tojásra emlékeztet. Ez az egyik olyan zöldség, amelyet a Boko Haram által elkövetett erőszaktól az ország északi részére menekült nigériai földművesek termelni kezdtek – az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) jóvoltából. A helyi nyelven gorongonak nevezett zöldség nemcsak a táplálkozásban, de a közösségi életben is fontos szerepet játszik. A nők gyakran fogyasztják a gorongo nyers termését, hogy fogsorukat tisztán tartsák. Emellett a padlizsán az esküvői vagy keresztelő ünnepségeken is előkerül.
6 ok, amiért viszkethet a torkunk
Allergiások gyakran tapasztalják, hogy pollenszezonban a torkuk viszket, kapar, egyesek furcsa bizsergető érzésről is beszámolnak. A zavaró jelenség a szénanátha tünete is lehet, ám más okokból is jelentkezhet. Ezeket gyűjtöttük össze dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével.
Fájdalmas bütykök az ujjakon? Ez lehet az oka...
Főként a középkorú és idősebb nőket érinti az a gyakran fájdalmas bütykösödés az ujjakon, amely nem csak esztétikailag zavaró, de a mozgás szabadságát is gátolja. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista szerint a fájdalmon hatékonyan lehet segíteni.
Átadták az első Gourmet-díjakat
A Gourmet Fesztivál eddigi történetének legsikeresebb fesztiválján vagyunk túl, ez a látogatók számában is megmutatkozott: idén a fesztivál átlépte a 20 ezer fős álomhatárt, mert mintegy 23.500 érdeklődő volt kíváncsi a legmenőbb hazai gasztrofesztiválra.
Asztmás roham gyerekkorban: ezek a kezdeti tünetek!
Mi okozza a gyerekkori asztmás rohamokat? Hogyan lehet időben felismerni és kezelni? Milyen egy asztma akciós terv? Szakember segít megválaszolni a kérdéseket.
Zabos, kókuszos aprósütemény
Nem sok munka, elronthatatlan, bármivel tovább dúsítható, tovább díszíthető, strapabíró, jól hordozható, akár a munkahelyünkre is magunkkal vihető. Egészséges tízórai vagy uzsonna gyerekek számára is.
Korai klimax - a női ego romba döntője
Korai klimaxról akkor beszélünk, amikor a nőnél már 30-35 éves korban megindul a menopauza. Ekkor a nők rendszerint még fittnek és fiatalnak érzik magukat, ezért általában igen rosszul érinti őket a tény, hogy ők is beléptek ebbe a rettegett időszakba. Milyen tünetek jelzik?
Antifoszfolipid szindróma - a magzati halálozások egyik fő oka
A vetélések hátterében gyakran bújik meg valamilyen véralvadási zavar, így manapság szerencsére egyre többen végeztetnek el ilyenkor trombofília vizsgálatot. Azonban dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője arra figyelmeztet, hogy antifoszfolipid szindróma is állhat a sorozatos vetélések mögött.
A te hősödben is Tejszív dobog?
Az én hősöm címmel iskolák közötti rajzpályázatot hirdet 1-6. osztályos gyerekeknek a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Az akció a hazai tejfogyasztás fontosságára hívja fel a figyelmet.