életmódváltás cikkek

Életmódváltás okosan: ne fogadalmakkal indítsd az évet, hanem új szokásokkal
Több sikeres embertől hallani, hogy a dolgait nem most intézi, hanem azonnal! Ezt a hozzáállást az év elején nekünk is fontos megszívlelni, hiszen, ha csak tervezzük a változtatásokat, akkor abból előbb-utóbb halogatás lesz, aztán gyakorlatilag semmi.

Éhezésmentes alakformálás – mutatjuk, hogyan csináld!
A tartós fogyás egyetlen igazán hatásos módszere az életmódváltás, amely során nem vonod meg szervezetedtől a szükséges makrotápanyagokat. Íme az éhezésmentes megoldás azoknak, akik az életmódváltásra szavaznak.

"Biztos vagyok benne, hogy az életmódomnak is köszönhetem, hogy életben maradtam" - interjú Dankóné Resinger Magdival a Vegasziget alapítójával
Magdi igazi túlélő, aki egy súlyos betegség miatt váltott életmódot, és azóta saját weboldalán és szakácskönyvein keresztül másoknak is segít.

Itt a nyár, helló bikiniszezon!
11 praktikus tipp az álomalak megszerzéséért és megtartásáért

Tudatos életmódváltással a testi-lelki harmóniáért
A globális világjárványt követő időszakban ma az egyik legaktuálisabb téma a mentális egészségmegőrzés. A pandémia szinte mindent megváltozatott körülöttünk az elmúlt időszakban és ezt csak tetézi a korábban megjelent és már hosszú ideje tartó klímaválság miatti aggodalom is. Ezek így, együttesen hatalmas mentális terhet jelentenek mindannyiunk számára. Egyúttal azonban – mint az a különböző válságok esetében általában lenni szokott – a változás és a változtatás lehetőségét is magukkal hozták, hiszen ráirányították a figyelmet az egyéni, a társadalmi és a környezeti ártalomcsökkentés fontosságára. Dr. Petke Zsolt addiktológust kérdeztük, mit tehetünk mentális egészségünk megőrzéséért.

12 tipp a sikeres életmódváltáshoz
Ezekben a hetekben sokan szembesülünk azzal, hogy az újévi életmódváltással kapcsolatos fogadalmaink nem éppen a tervek szerint alakulnak. Talán a januári lelkesedésből mostanra már nem maradt semmi és egyre gyakrabban nyitogatjuk esténként a hűtőszekrény ajtaját, kimaradnak az edzések, újra beindult a munka, sok a stressz és azt gondoljuk, hogy bárcsak el se kezdtük volna. Van azonban egy jó hírünk: még semmi sincs veszve. Összegyűjtöttünk egy tucat hasznos tippet, amik segíthetnek, hogy idén mégis sikerüljön az életmódváltás.

Böjtölés okosan!
Ma indult a nagyböjt, de nem mindegy hogyan csináljuk, mert komoly betegséget is okozhatunk magunknak azzal, ha nem tartjuk be a szabályokat. Íme egy szakorvos tanácsai.

Hétfő van és elseje - jöhet az új fogadalom?!
Legyen szó az ideális alak eléréséről, vagy az egészségesebb életmódról, az emberek többsége nem veszi szigorúan az újévi fogadalom újévi jellegét. A betartását vajon igen?

Feladtad a fogyókúrát? Sebaj!
Vegyél egy nagy levegőt és kifújáskor engedd el minden bűntudatodat. Ugyanis kiderült, a január egyáltalán nem alkalmas egy diéta vagy életmódváltás elindítására.

Te is elkezdted ma a fogyókúrát?
Az elsejei diéta csak aszkétáknak való, hiszen ott van még a maradék lencse, a malac, a korhelyleves és a sok süti, de a hétfő mindig remek alkalom, hogy belekezdjünk valami újba, ezért rengetegen ma indítják az idei (első) fogyókúrájukat. Ehhez hoztunk nektek három receptet is.
Amikor felborul az agyad
Akut stresszállapotban él a mai kor embere, és mivel ez a mindennapok részéve vált, sokan gondolják azt, hogy csak akkor szükséges egyáltalán foglalkozni vele, ha igazán látványos tüneteket okoz. Pedig pont az apró jelzések hívhatják fel a figyelmet arra, hogy szervezetünk működése nincs egyensúlyban, és ha nem kezeljük megfelelően, az hosszútávon negatív hatással lehet az egészségünkre. Az egyik leghatékonyabb stresszoldó módszer a Bowen-technika, amely nemcsak segíti a szervezetet visszaterelni a természetes regenerálódás folyamatába, hanem az egész testet is kezeli – fizikai, mentális, érzelmi, kémiai és energetikai szinten.
10 + 1 hatékony segítség a vízvisszatartás ellen
Ilyenkor, a tél második felében egyre fáradékonyabbak, levertebbek vagyunk. Szívünk mélyén már a tavaszt várjuk, de tudjuk jól, hogy addigra érdemesebb jobb formába keveredni. Ha sóhajtva nézünk a tükörbe reggelenként, itt az idő valamit tenni az egészségünkért. Ha előfordul, hogy estére kicsit bedagad a lábfejünk, nehezen vesszük le a gyűrűt az ujjunkról, vagy egyszerűen csak gyakran úgy érezzük, hogy mindjárt kipukkadunk, akkor nagy valószínűséggel nekünk is a vizesedés a problémánk. A vízvisszatartás kellemetlen tünetei elsősorban a nőket érintik, de szerencsére azért egy kis odafigyeléssel és rásegítéssel ezt kíméletesen karban lehet tartani.
Jók a „házi praktikák” a PCOS ellen?
Sokan nem értik, mit is tehetnének a PCOS ellen, így rábízzák magukat a sorsra, és teszik azt, amit mondanak nekik. Jó esetben a szakemberre hallgatnak, rosszabb esetben pedig olyan praktikákat próbálnak ki, melyek semmilyen, vagy félmegoldást jelentenek, vagyis a helyzeten nem fognak lényegesen változtatni. Ahhoz, hogy a megoldási folyamatát megértsük, látnunk kell, mi is indítja el a szervezetet a lejtőn. A kérdésben dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.
Gombás-sóskás spagetti életmódváltóknak
Lépésről lépésre kell haladnunk, ha a tavaszi megújulás saját életmódváltásunkkal szeretnénk „megspékelni” – tanácsolta Barcza Zoltán, az egyik legismertebb hévízi séf. Arra is figyelmeztetett, hogy érdemes keresgélni okos és praktikus gasztro eseményeket, ahol jó fogásokat, recepteket tanulhatunk. Nemrég a Hotel Carbonában rendeztek egy különleges örömfőző estet, ahol 13 hévízi séf vacsoráján leshettünk el jó ötleteket az egészséges táplálkozáshoz! Ekkor osztotta meg velünk Barcza Zoltán gombás-sóskás spagettijének receptjét is, melyet szívből ajánlok minden kezdő életmódváltónak egy húsmentes nap megkoronázásaként!
Felejtsük el a drasztikus fogyókúrát!
Felejtsük el az összes fogyókúrát, így járunk a legjobban! Testünk arra programozódott, hogy tartalékolja az energiát, ezért lehet, hogy egy sztárdiéta egyszer beválik, másodszor azonban már szervezetünk befékez. Dr. Bajnok Éva, a Duna Medical Center obezitológusa szerint egy-egy drasztikusabb diétának akár 6 évig tartó, a fogyásra nézve negatív hatása is lehet.
Drágám, esküszöm, hogy elmegyek
Leszokom a dohányzásról, gyakrabban olvasok majd, több időt töltök a családommal. Az újév közeledtével hajlamosak vagyunk fogadalmakat tenni arról, mely dolgokon szeretnénk változtatni jövőre. Legtöbben azonban megfeledkezünk a legfontosabbról: az egészségünkről. Betegen utazni, szórakozni, vagy dolgozni sem tudunk, de a legegyszerűbb mindennapi teendőink is nehézségekbe ütköznek. Legyen hát első helyen a fogadalmak között az egészségünk! Rendszeres szűrővizsgálattal például nagyon sokat tehetünk érte!
Úgy szeretnélek magamhoz ölelni
Egyre több nő által ismert és rettegett rövidítés a PCOS. Nem ok nélkül, ugyanis a policisztás ovárium szindróma a vezető meddőségi ok napjainkban: a fogamzókorú nők 6-15 százaléka szenved ezen leggyakoribb hormonális rendellenességtől. Pedig, ha időben felismerjük a tüneteit és szakorvos segítségét kérjük, némi odafigyeléssel kordában tartható a betegség, és a fogantatás esélye is növelhető. Jelenlegi ismereteink szerint ugyan a betegség közvetlenül nem gyógyítható, viszont jól kezelhető.
5 egyszerű tipp az egészséges irodai étkezéshez
Reggeli kapkodás, napkezdő meeting, e-mailek, üzleti találkozó, újabb céges megbeszélés, rohanás… Ha neked is ismerős a helyzet, akkor biztosan szembesültél már azzal a problémával, hogy a pörgős mindennapok során nemhogy egészségesen táplálkozni, de általában pár egészségtelen falatot bekapni sincs idő. Íme, pár egyszerű, életmódváltóknak kötelező tipp, amivel nemcsak időt spórolhatsz, de az egészségedért is tehetsz, ha irodai étkezésről van szó!
Ez most ne menjen az agyadra!
Számos szerv és folyamat működését befolyásolja a vérnyomás, és ez a megállapítás fordítva is igaz: számos szerv és folyamat hatással van a vérnyomás alakulására is. Éppen ezért nagyon fontos a rendszeres, otthoni és orvos általi vérnyomás-ellenőrzés és szükség esetén a megfelelő beavatkozás. Ez az enyhébb esetekben elsősorban életmódváltást, súlyosabb esetekben az életmódváltás mellé csatlakozó gyógyszeres kezelést jelenti, amelyet aztán rendszeresen kontrollálni szükséges – hangsúlyozza dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája.
Lehet, hogy baj van a koleszterineddel
A magas koleszterinszint az esetek zömében csak a következményeivel hívja fel magára a figyelmet, azonban a szem körül látható jelei is lehetnek. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a kezelés kiemelt jelentőségéről beszélt.
5 tévhit a cukorbetegségről
Egyre több embernél diagnosztizálnak 2-es típusú cukorbetegséget, ennek ellenére több tévhit is kering az állapottal kapcsolatban a köztudatban. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a leggyakoribbakat szedte össze.
Segítség! Ez csak nő!
Nőknél és a fiatal lányoknál a fokozott szőrnövekedés igen komoly önértékelési gondokat okozhat, hiszen hiába a gyakori szőrtelenítés, a kinőtt szálak ugyanolyan sötétek és erősek lesznek. A probléma azonban általában nem jelenik meg ok nélkül, hiszen hátterében betegség is állhat. Dr. Tar Attilától, a Budai Endokrinközpont gyermek és felnőtt endokrinológusa szerint a következő kóros állapotok idézik elő a legtöbbször a panaszt.
Cukorbetegen is finomat
Marton Adrienn a TV2 Ízes Élet, valamint a Life Tv Privát Séf című műsorának háziasszonya különösen figyel arra, hogy ne csak ízletes ételeket készítsen, hanem allergiával vagy akár bármilyen érzékenységgel, betegséggel küzdők számára is választékos étkezési ötleteket adjon.
Így lesz a dundi óvodásból szép kövér felnőtt
A dundi óvodás cuki, a termetes iskolás jó húsban van - a kövér felnőtt pedig beteg? A nyugati világ egyik legsúlyosabb egészségügyi kihívása az elhízás-járvány, amelynek megfékezéséhez Sasvári-Szekeres Anita, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa, a gyermek dietetika specialistája szerint teljes szemléletváltásra van szükség már a fogantatástól.
Kifogásokból sok van, életből csak egy!
Vannak időszakok, amikor nagyobb lendülettel kezdünk bele új célok megvalósításába, ilyen az ősz is, ami több okból is ideális évszak az életmódváltásra. A hosszú távú és tartós siker alapja - a kampányszerű fogyókúrázással szemben - a rendszeres mozgás és a tudatos táplálkozás kombinációja. De mi kell még a sikeres életmódváltáshoz? Erről kérdeztük az Életmódváltók program SCITEC mentorait.
Fájdalmas izomcsomók kínoznak? Van megoldás!
Izmaink feszülése gyakran fájdalmas izomcsomókat eredményez a hátunk, vállunk, derekunk tájékán. Ezek komoly fájdalmat okozhatnak, és megnehezíthetik mindennapjainkat. Keletkezésük hosszú idő alatt megy végbe, így eltüntetésük sem lehetséges egyik napról a másikra, de vannak módszerek, amellyel ez a folyamat felgyorsítható. Hogy melyek ezek a terápiás lehetőségek, erről kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont aktív fájdalomspecialistáját.
Tarján Zsófi és az ördögi körbe került IR-esek
Az elmúlt időszakban sokat lehet hallani a Honeybeast énekesnőjének, Tarján Zsófi átalakulásáról, ugyanis miután diagnosztizálták nála az inzulinrezisztenciát, megfelelő kezelésben részesülve nagymértékű súlyfeleslegtől szabadult meg. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont inzulinrezisztencia és PCOS specialistáját az eset kapcsán a személyre szabott terápiáról kérdeztük, hogy más IR-es is büszke lehessen alakjára.
Hamarosan kezdődik a Vegetáriánus Fesztivál
21. alkalommal rendezik meg a Vegetáriánus Fesztivált Kőbányán. Az érdekes, sokszínű programok ingyenesen várják az érdeklődőket és a tanulni, tájékozódni vágyókat.
A terhességi mérgezésről, - őszintén
A fejlett orvostudomány ellenére még mindig komoly gondot okoz a kismamáknak az úgynevezett terhességi toxémia. Nem szabad félvárról venni a lehetőségét, mivel az anyai halálozások többségéért ez a kórkép a felelős! Dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos tájékoztat ebben a témában.
Egészséges churros
Imádom a spanyolok fánkját, a churrost, de mióta oda kell figyelnem a szénhidrát fogyasztásomra, szomorúan búcsút vettem - ettől is. Kata most megmutatja, hogyan cseréljük okos szénhidrátokra az egészségtelen fehér lisztet.
Van 8 hatékony tippünk gyomorégés ellen!
Már az utolsó falat után elkezd égni, fájni a gyomrod? Nemet mondasz egy jó pohár borra is, csak hogy elkerüld ezeket a kellemetlenségeket? A gyomorsav-túltengés problémájával a felnőttek közel fele legalább havonta egyszer küzd. Vajon van-e rá megoldás, vagy akinél egyszer jelentkeznek a panaszok, már soha többé nem lakmározhat „bűnhődés” nélkül?
Életmódváltóknak szóló cukkini főzelék
Cukorbetegek diétájába remekül illeszthető akár ebédre, akár vacsorára ez a percek alatt elkészülő étel, de szívből ajánlom azoknak is, akik "csak" odafigyelnek az étkezésükre.
Na ne! Ebbe is bele lehet halni?
Stressz, mozgásszegény, ülő életmód, a telefon, vagy a számítógép folyamatos nyomkodása – a fejlett civilizáció velejárói, amelyek nagy szerepet játszanak egyes egészségügyi panaszok kialakulásában. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő felméréséből kiderül, melyek azok a tünetek, amelyekkel a leggyakrabban fordulunk orvosi segítségért. Ezek nagy része azonban elkerülhető lenne tudatosabb életmóddal.
Cukorbeteg lettél? Csak semmi pánik, ezekre figyelj!
A 2-es típusú cukorbetegség hátterében legtöbbször a helytelen életmód és a genetikai hajlam áll. Sokan, amikor szembesülnek a diabetes diagnózisával, úrrá lesz rajtuk a pánik, mivel úgy gondolják, nehezen kordában tartható a betegség, és az életük gyökeresen felborul. Mire kell mindenképp figyelniük a betegeknek?
Milyen az élet szívinfarktus után?
Bár szerencsére egyre jobbak a szívinfarktuson átesettek kilátásai, sokan úgy érzik, az esemény után már csak „lassan, öregesen” élhetnek. Holott dr. Matusovits Andrea, a Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint a rehabilitációba beillesztett mozgásprogram minden téren életfontosságú hatással bír.
7 menopauza-tünet kezelése - természetes módszerekkel
A negyvenes éveiben jár és hőhullámok, álmatlanság, hangulatzavarok gyötrik? Elképzelhető, hogy a menopauzát, vagyis a hormonrendszer átrendeződését éli át, amellyel kapcsolatban Dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza jó tanácsokkal szolgált.
Hat tipp a hátért
Egész testünk tartópillére a gerinc, ezért egészségének megőrzése létfontosságú. Sok ember azonban folyton fájdalmat, feszülést érez gerincének háti, deréktáji, vagy nyaki szakaszán, ami rendkívül megnehezíti mindennapi teendőinek elvégzését. Ennek oka elsősorban, hogy rossz pozícióban túl sokat ülünk, vagyis a napi több óra számítógép előtt végzett munka. Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistája szerint, életmódbeli változtatásokkal már sokat tehetünk panaszaink csökkentéséért, emellett pedig az aktív fájdalomcsillapítás terápia az, amely hatékony segítséget nyújt a gerincproblémák megszüntetésében.
Ezek a leggyakoribb szívbetegségek
Nagyon sokféle betegség tartozik a szív- és érrendszert érintő kórok csoportjába: szívinfarktus, mellkasi fájdalmat (angina pectoris) okozó koszorúér-szűkület, szívritmus zavar, szívbillentyű hiba. Hogyan előzhetők meg? Megkérdeztük a szakembert.
Jó, ha tudod! Ez vár rád a dietetikusnál!
Akár betegségmegelőzésről, akár valamilyen probléma gyógyításáról van szó, a megfelelő étrend összeállítása igen lényeges lépés. Mivel az életmódváltás elsőre igen bonyolultnak tűnhet, ezért érdemes dietetikushoz fordulni. De mi történik egy-egy ilyen konzultáció alkalmával?
Radics Gigi döbbenetes átalakulása - rá sem ismersz!
A magyar iskolások negyede továbbra is súlyfelesleggel küzd – derül ki a Magyar Diáksport Szövetség legújabb fittségi mérése alapján. Hogyan lehetne elérni ezeknél a gyerekeknél, hogy egészségesebb életmódra váltsanak? Radics Gigi énekesnőnek ez sikerült, pedig 8 éves korára már elérte a 70 kilót. A Megasztárban feltűnt tehetséget személyi edző segítette az átalakulásban, de szülei is támogatták életmódváltását.
Fogyni 40 felett? Ez sem lehetetlen!
40 éves kor felett az addig karcsú hölgyeken is megjelenhet az utálatos úszógumi, illetve itt-ott ledolgozhatatlannak vélt zsírpárnák tűnnek fel. Jó hír, hogy erre a makacs problémára is létezik hatékony megoldás!
Lassíts! A turbó fogyókúráktól csak hízni fogsz!
Szeretjük a gyors fogyókúrás tippeket, módszereket, erre kattanunk a legtöbbször is a neten. Ám a sikertelen és veszélyes turbódiéták, valamint a szakember is arra figyelmeztet, hogy a tartós súlyvesztésnek nem a gyorsaság a kulcsa, ezek ugyanis még kövérebbé tehetnek.
Egy diéta, ami megváltoztatja az életedet
Csirke curry-leves, baconos tortilla chips, krumplipüré, tejkaramellás desszert, mogyorós praliné: nem éppen fogyókúrásan hangzó ételek, pedig ezeket és más hasonló ízeket élvezheti az, aki a Tomán Szabina által jegyzett életmódváltásba kezd. Szabina évek óta segít vendégeinek a kívánt testsúly elérésében, testi-lelki megújulásban. A Toman Diet programban, fehérjében dús táplálkozással egészségesen, gyorsan és valóban hatékonyan veszíthetünk súlyunkból.
Tudatos életvezetés? Kezdjük a konyhában!
A kampányszerű diéták anomáliája, hogy önsanyargatással szeretnénk egyensúlyba kerülni önmagunkkal. Amíg így gondolkozunk, nem tudunk igazi változást elérni. Időszakos megoldások helyett a saját életritmusunkhoz és személyiségünkhöz igazodva lassú léptekkel érhetjük el a testi-lelki egyensúlyt.
Kowalsky újjászületett!
Kowalsky meg a Vega frontembereként ismeri az ország, ám tehetsége ennél jóval sokrétűbb. Nevéhez köthető a legtöbb Vega-dal szövege, három könyvet írt, számtalan különleges képet festett és jógaoktatóként is sikeres. A négygyermekes Kowa a Class Utasban vallott Garami Gábornak egykori önpusztító életmódjáról, az újjászületésről és mottójáról is.
Ne add fel! Tippek a sikeres fogyáshoz
Bár sokan fogyókúráznak, a felnőtt lakosság 67%-a mégis túlsúlyos vagy kórosan elhízott az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint Vajon a fogyókúrás tévhiteink miatt nem sikerül fogyni? Van pár remek tippünk, mitől lesz sikeres a fogyókúra!
6 tipp a sikeres karrierváltáshoz
Úgy érzed elakadtál, és valami másra vágysz? Nem szereted a munkádat, vagy nem találsz számodra megfelelő munkahelyet? Lehet, hogy egy új szakma a megoldás! Tippjeink segítenek, hogy könnyebb legyen a döntés!
Mikortól kóros a tavaszi fáradtság?
Gyakran mi okozzuk a krónikus fáradtságot az életmódunkkal, de van, amikor ez az állapot betegséget jelez. Fogadd meg a szakember tanácsait, és ha három hónap után sem érzed magad frissebbnek, akkor érdemes utána járni, mi okozza a tartós energiahiányt a szervezetben!