Életforma.hu


7 tipp, hogy a munkahelyeden is szárnyalhass!

7 tipp, hogy a munkahelyeden is szárnyalhass! 

Bizalomhiány, rossz vezetés, elszigeteltség, a szoros határidők, mind-mind hozzájárulnak, hogy feszültek legyünk a munkahelyen. A tartós munkahelyi stressz azonban nem csak betegít, de rontja a termelékenységet, a morált és a lojalitást is. Mit tehetünk a jó munkahelyi közérzetért?

Inni járnak össze a kollégák 

Ha a vállalat megszervezi, szívesen találkozunk a kollégákkal munkaidőn kívül, de a többség nem tartja a kapcsolatot a munkaidőn kívül. Ha mégis találkoznak, akkor az valamilyen formában az alkoholfogyasztáshoz kötődik.
Így használd ki a drága időd, ha utazol

Így használd ki a drága időd, ha utazol 

Tudtad, hogy az európaiak átlagosan 45 percet töltenek naponta munkába járással, ami évente 180 órát jelent, vagyis egy teljes hetet vesztegetnek el a lakóhelyük és a munkahelyük közötti ingázással? Az utazásra fordított időt könnyedén hasznos időtöltéssé változtathatjuk. Vannak ötleteink...  
Milyen munkahelyre vágynak a magyarok? Nem fogod elhinni!

Milyen munkahelyre vágynak a magyarok? Nem fogod elhinni! 

Nem a munkahely érdekessége és a vállalati autó az elsődleges a magyar munkavállalók számára, - derült ki egy legutóbbi felmérésből. Sokkal fontosabb a vonzó fizetés és a munkahelyek megbízhatósága, stabilitása. Meglepő?
Generációs problémák a munkahelyeken! Kivel a legnehezebb?

Generációs problémák a munkahelyeken! Kivel a legnehezebb? 

Az eltérő generációkba tartozó munkatársak nehezebben találják meg egymással a hangot, mint saját kortársaikkal. A generációs különbségek kihatnak a munkahelyi együttműködés hatékonyságára is – állapítja meg egy legutóbbi felmérés. Vajon kikkel a legkönnyebb együttműködni?  
A női vezetőké a jövő! Ugye nem meglepő?

A női vezetőké a jövő! Ugye nem meglepő? 

Egyre nagyobb az igény a „nőiesebb” vezetői stílus elterjedésére, miközben világszerte még mindig válságban van a vezetői kommunikáció. Az európai vezetők a legkevésbé bizakodók a jövőt illetően – állapítja meg egy felmérése
Szinglirangsor - mely foglalkozások képviselői vanak leginkább egyedül?

Szinglirangsor - mely foglalkozások képviselői vanak leginkább egyedül? 

A legtöbb egyedülálló az írók, a vándormunkások, a sportolók és az énekesek között van - legalábbis Kínában. Túlhajszoltság, alulfizetettség vagy a stressz állhat a szingliség hátterében?Nem titok...
Mellékhelyiség a munkahelyen - ugye nem mindegy, milyen?

Mellékhelyiség a munkahelyen - ugye nem mindegy, milyen? 

Gondoltad volna, hogy a munkahelyi illemhelyek nemcsak közhigiéniai feladatokat látnak el, hanem gyakran az alkalmazottak privát teréül is szolgálnak? Márpedig erre is fényt derített a világ 13 országában 13 492 alkalmazott részvételével végzett kutatás. Például a munkahelyi mosdók gyakran szolgálnak az alkalmazottak privát tereként, ahol kiengedik a fáradt gőzt, magánbeszélgetéseket folytatnak, vagy akár mozgásgyakorlatokat végeznek.
Mobbing, a munkahelyi pszichoterror! Te is áldozat vagy?!

Mobbing, a munkahelyi pszichoterror! Te is áldozat vagy?! 

Szórakoznak veled a kollégák? Rajtad gúnyolódnak, rólad pletykálnak, igaztalanul vádolnak? Ha ez már rendszeres megpróbáltatás, és már inkább bántó, mint vicces, akkor komoly a baj. Te is a mobbing, a munkahelyi pszichoterror áldozata vagy! Mit tehetsz ellene? Segítünk!
Így kerülheted el az izomcsomók kialakulását!

Így kerülheted el az izomcsomók kialakulását! 

Számtalan kellemetlenséget okozhatnak  testben kialakult izomcsomók, amelyek az idők folyamán több helyen is megjelenhetnek, olykor komoly fájdalmakat okozva. Keletkezésük hosszú idő alatt megy végbe, így eltüntetésük sem lehetséges egyik napról a másikra. Hogy milyen módszerekkel lehet mégis megszabadulni tőlük, azt most elmondjuk!

Elkelt a nyár legmenőbb melója! 

Sokan irigylik most azt a lányt, akinek másból sem fog állni a nyara, mint hogy fesztiválról fesztiválra utazzon, és az élményeiről posztoljon.

Még van 2 napod! Jelentkezz a „férfias” Lányok Napjára! 

Hazánkban közel háromezer lány hódít a férfiasnak tekintett műszaki terülteken. Az április 24-én megtartandó Lányok Napján több országos helyszínen mintegy 70 program várja a műszaki pálya iránt érdeklődőket.  Április 20-áig lehet még jelentkezni!

Borzasztó, hogy mennyire nem törődünk magunkkal 

Sokan egyáltalán nem tartunk ebédszünetet, hanem a munkaasztalunk mellett dolgozva kapunk be valamit, tízórai vagy uzsonna szinte szóba sem jön. Napit ötszöri étkezés... Persze, tudjuk, hogy az lenne a jó, de ehelyett inkább vedeljük a kávét. Ezzel szembesít most bennünket egy felmérés.

Akkor is dolgozunk, ha beteg a gyerek 

A magyar cégek többsége elvileg rugalmasan áll a szabadságok kiadásához, a gyakorlatban azonban minden harmadik munkavállaló úgy gondolja, hogy akkor sem maradhatna otthon, ha egy beteg családtagot kellene ápolnia. A közép-európai régió többi országában viszont mindenhol 70 százalék felett volt azoknak az aránya, akiket ilyen helyzetben elengedne a főnöke.

Mi vagyunk az egyik legslamposabb nemzet 

Bár a munkáltatók jelentős része elvárja az alkalmazottaktól, hogy az előírásoknak megfelelően öltözködjenek, ennek ellenére kevesen gondoljuk úgy, hogy a ruhánk befolyással lenne a munkavégzésünkre – derült ki egy felmérésből.

Így ellenőrizhetjük a munkaadónkat! 

Számos rémtörténet kering arról, hogy valakit azzal hiteget az úgynevezett "munkaadója", hogy legálisan, bejelentve foglalkoztatja őt, aztán valamilyen probléma esetén szembesül csak vele, hogy ez nem volt igaz. Előzzük meg a kellemetlenséget!

Büntetésből nyuszifület adtak az alkalmazottra 

Kártérítés megfizetésére és bocsánatkérésre kényszerült a Kanebo japán kozmetikai cég, amiért büntetésképpen nevetséges jelmezek viselésére kötelezte egy eladóját.

Hogyan lehet egészségesebbé tenni a munkahelyeket? 

Az egészséges, dolgozóbarát munkahely nem csak a munkából való kiesés költségeit csökkenti, de a munkavállalók lojalitását és hatékonyságát is növeli. Dr. Sztancsik Ilona foglalkozás-egészségügyi szakorvos a leghasznosabb módszerekről beszélt.

A legtöbbet keresők lógnak a facebookon a legtöbbet munkaidőben 

A munkahelyi interneteléréssel rendelkező magyar munkavállalók 55 százaléka, több mint 800 ezer dolgozó használja munkahelyéről a közösségi oldalakat. Még nem korlátozzák a „lógást” a munkáltatók, de előbb-utóbb ez is megtörténhet.

Örömmel otthagynád te is a munkahelyed? 

De vajon mi kell ahhoz, hogy ne gyomorideggel menjünk be reggelente dolgozni, s hogy jól érezhessük magunkat munkánkban és munkahelyünkön is? A fejétől bűzlik a hal- tartja a bölcs mondás.

Nincs biztos állás, nincs nélkülözhetetlen ember 

Ha alkalmazott vagy akár főnökként, akár beosztottként, csak ritkán és rövid időre dőlhetsz kényelmesen hátra, mondván "ez egy tuti állás"! A realisták tudják, az önhittek viszont nem hiszik el: manapság nincs biztos állás.

Munkahelyi terror 

Az eredmények alapján az erőszakos bánásmód célpontjai gondolkodtak leginkább a távozáson, ugyanakkor párhuzam figyelhető meg a környezeti terror érzékelése és a kilépésre való hajlam között.

Ők minden munkahelyen ott vannak... 

Bizonyára Ön is tudja, hogy ahány iroda, annyi kolléga... Mégis vannak olyan "állandó arcok", amelyek egyetlen munkahelyről sem hiányozhatnak. Ilyen például a pletykagép, a telefontündér és a talpnyaló. Persze vannak egyéb kategóriák is, melyekbe beleilleszthetjük a kollégákat. Nézzük a "típusokat":

Lehet védekezni a pletyka ellen? 

Az egyetlen hatásos ellenszere az elhallgatás. Ha az érintett egyáltalán nem próbálja magyarázni, cáfolni, megerősíteni, akkor elsorvad. Ezt a "no comment" taktikát a politikusok is jól megtanultak, ezért fullad ki a legtöbb botrány anélkül, hogy kiderülne, mi is történt valójában.  

Szerelmek és igaz barátságok a munkahelyeken 

„Életünk jelentős részét töltjük a munkahelyünkön, így nem meglepő, hogy az itt kötött ismeretségek időnként szerelemmé alakulnak" - árnyalta az eredményeket Varga Balázs, a Randstad Hungary marketing és PR vezetője.  

Azt beszéli már az egész város... 

Az amerikai felmérés szerint a dolgozók háromnegyede pletykál a munkahelyén kollégái munkamoráljáról, magánéletéről. Ám egyáltalán nem biztos, hogy ez rossz. Egyes kutatók szerint ugyanis az irodai susmus növelheti is a cég teljesítményét.

Okos nők egy munkahelyen? Rémálom 

Sok nő, ráadásul, ha okos is, kis helyen aligha fér el. Előbb-utóbb véres harc kezdődik a legjobb pozíciókért és a férfiak "kegyeiért". Persze fordítva is így van...?

Érzelmi intelligencia? 

Mára mindennapjaink szókincsének részévé vált az érzelmi intelligencia kifejezés. Folyamatosan használjuk, könyvek tucatjait találjuk a könyvesboltokban, és számos tesztet is kitölthetünk, hogy megtudjuk, hogy állunk érzelmi intelligencia kérdésében. Sőt, fejleszthetjük, változtathatjuk, tanulhatjuk... Mégis, minél inkább belemélyedünk a kérdésben, annál erőteljesebben merül fel bennünk a kérdés: akkor mi is az érzelmi intelligencia és milyen szerepe is van életünkben?  

Mennyire vagy stresszes? A stressz-szint mérhető! 

A munkahelyi és magánéleti stressz jelenti az egyik legnagyobb egészségügyi és biztonsági kihívást a civilizált országokban, így Magyarországon is. A stressz, illetve az azzal való megküzdés képessége azonban szűrhető és a kimutatott veszélyeztetettség ellen célzott lépéseket lehet tenni - mondja dr. Keresztényi Zoltán, az Oxygen Medical humánkineziológusa.  

Új népbetegség világszerte: a kiégés! 

Ha kiégésről van szó, a szakemberek már népbetegségről beszélnek. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) egyik legfrissebb felmérése szerint a kiégés (burnout) 2030-ra első helyen fog állni a leghalálosabb betegségek között, megelőzve a szívinfarktust és az AIDS-t is. A betegségnek gazdasági hatásai is jelentősek, Nagy-Britanniában 4 millió, az USA-ban pedig 550 millió munkanap vész el (az összes munkavállalóra vetítve) a kiégés miatt.

Ön még nem hallotta? Pedig sokan beszélik! 

Ahol közösség van, ott pletyka is van. A kettő feltételezi egymást. Kettős kötés jellemző rá: az erkölcs elítéli és tiltja, viszont mindennapjainkban sokszor fel sem tűnik, hogy szinte minden percben mi magunk is pletykálkodunk.

A munkahelyeken szervezett szűrésekről 

Egy munkahelyi egészségfejlesztési terv célja, hogy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb emberek dolgozzanak egy empatikus légkörű, korszerű munkahelyen. A megfelelő fizikális állapot, mentális és lelki kiegyensúlyozottság eredményeként már rövidtávon elkerülhető a tartós stressz, így csökkenhet a pszichoszomatikus megbetegedések száma. A lehetséges lépésekről dr. Sztancsik Ilona, az Oxygen Medical foglalkozás-egészségügyi szakorvosa beszélt. 

Ne feledd! Az Iskolakezdési támogatásnak most az ideje 

Több feltételt, illetve szabályozást is figyelembe kell vennie annak a munkáltatónak, aki iskolakezdési utalvánnyal szeretné motiválni alkalmazottait. Nem elég tudni a juttatásra vonatkozó adóterhet, vagy a maximális értékhatárt, oda kell figyelni például a dolgozók egyéni jogosultságára is. Ez utóbbit érdemes idejében elkezdeni, hiszen ennek az utalvány típusnak időben korlátozott a felhasználhatósága.

A munkahelyi környezet asztmát okozhat 

A bőrfelszín után a munkahelyi környezet főként a légutakban okoz panaszokat, az asztma a második leggyakoribb foglalkozási betegség világszerte. Kialakulásában fontos szerepet játszik a munkahelyi porok, gőzök, gázok, füstök tartós belélegzése. 

A te főnököd is nő? És melyik típus? 

Lehet bármilyen - határozott, vagy érzékeny, briliáns agyú és kreatív, hozhat bölcs döntéseket - a női vezetőket, főleg középvezetői szinten, sokszor még mindig ferde szemmel nézik beosztottai. Lehet, hogy rászolgálnak?

Szép és igényes - mindenki itt szeretne dolgozni! 

Nem csak magasabb fizetésekkel vagy vonzó juttatásokkal lehet egy céghez csábítani a jól képzett, kiváló munkaerőt. Az átlagon felüli irodai környezet is segíthet a megfelelő szakemberek odavonzásában.

Pszichoterror egyre több munkahelyen 

Amióta emberek együtt dolgoznak, vannak szakmai konfliktusok és hatalmi harcok, amelynek főként a nők vannak kitéve. Mégis úgy tűnik, az utóbbi években az egymás irányába gyakorolt „hangnem" egyre durvább lett. 

Vigyázat! Munkahelyi fúrás, versengés és rosszindulat 

Régen sztahanovista mozgalmak élére törtünk, brigádversenyeken brillíroztunk, ma a szupermarketekben öljük egymást az akciós sajtért, és a munkahelyen is megy a fúrás. A magyar társadalom versengési szokásai nagy átalakuláson mentek át az elmúlt évtizedekben.