Stroke cikkek

Tudatossággal a megelőzésért: a stroke elkerülhető!
Magyarországon mintegy 45-50 ezer ember kap stroke-ot évente, közülük kb. 15 ezren nem élik túl a szélütést. Pedig a stroke tudatossággal elkerülhető! Íme néhány jó tanács neked is, hogy elkerüld!

Október 29. a Stroke Világnapja - fókuszban a D-vitaminhiány
Október 29-e a Stroke Világnapja, mely alkalomból az agyi érkatasztrófák gyakoriságára és a megelőzés fontosságára hívják fel a figyelmet világszerte. A legújabb kutatások szerint van összefüggés a D-vitaminhiány és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása között.

COVID-19: Az egészséges ember szíve is károsodhat
A koronavírus különböző szövődményeivel kapcsolatban évek múlva bizonyára sokkal többet tudunk majd, azonban már napjainkban is számtalan jel utal arra, hogy az elsősorban légzőszervi betegségnek tartott kór a szívet is károsíthatja. Egyre több olyan vizsgálati eredmény lát napvilágot, amely korábban egészséges embereknél mutat ki szív-érrendszeri érintettséget a fertőzést követően. A COVID-19 vírus szívet érintő szövődményei egyszerűen megelőzhetők, kiszűrhetők egy fertőzés utáni
általános kardiológiai vizsgálattal - hívják fel a figyelmet Czeizel Intézet kardiológus szakemberei.

Egyre több a stroke-ot okoz koronavírus
Világszerte egyre több fertőzött fiatalt és középkorú pácienst diagnosztizálnak stroke-kal. Még a járványkitörés kezdetén a kutatók arra mutattak rá, hogy a vírus elsősorban a tüdőt támadja meg. Az elmúlt hónapokban azonban több olyan esetről számoltak be, melyekben a koronavírus és a stroke kialakulása között találtak összefüggést.

A stroke valós veszély!
A stroke bármikor, bárkinél és bárhol kialakulhat. A stroke az elhalálozás egyik vezető oka, a WHO adatai szerint hazánkban évente több mint 10 000 ember haláláért felelős. Élete során 4-ből 1 felnőtt átesik stroke-on, melyből a legtöbb elkerülhető lenne, kialakulás esélyének csökkentésével. Mutatjuk a rozikófaktorokat!

Kulka János: „Felmentem az égbe”
A stroke világnapja alkalmából beszélt arról a közkedvelt színész, hogy ő mit érzett, amikor szélütést kapott és most hogy van.

Mit is él meg egy stroke beteg?
Mit is él át pontosan az az ember, aki stroke-ot kap? A háziorvosi rendelők várójában mindig megnézem azokat az információs plakátokat, melyek felsorolják azokat a jellegzetes tüneteket, amiket ilyen esetben produkál a páciens. Ezek így, egy külső megfigyelőnek is elég riasztónak tűnnek, de milyen lehet mindezt belülről, valóban megélni? Baji Anikó Katalin sürgősségi betegosztályozási és egészségügyi médiakommunikációs szakember erről készül „12 óra” címmel filmet forgatni a Richter Anna Díj milliós támogatásának segítségével.

Ez a kicsiket sem kíméli
Vezető halálozási okok egyike Magyarországon a stroke. A legfrissebb adatok szerint 2018-ban 11 267 ember életét követelte a betegség. Bár az elmúlt évtizedekhez képest ez a statisztika javuló tendenciát mutat, mégis megfelelő elővigyázatosság és egészségtudatosság mellett még több esetben lehetne megelőzhető. Míg a betegség és a prevenciója egyre nagyobb figyelmet kap, arról kevés szó esik, hogy a közhiedelemmel ellentétben a probléma nemcsak a felnőtteket érinti. Az idei stroke világnap alkalmából fordítsunk megfelelő figyelmet a gyerekkori stroke felismerésére és megelőzésére!

Szívszorító tények
Évente 15 ezer infarktus és 40-50 ezer stroke, vagyis mintegy félóránként egy infarktus és tíz percenként egy stroke. Évente hétezer, naponta kb. 20 végtag-amputáció. A halálesetek feléért a szív-érrendszeri betegségek tehetők felelőssé. Riasztó magyarországi adatok, ám a legmegdöbbentőbb, hogy túlnyomó részük megelőzhető lenne, hiszen ezek civilizációs betegségek, melyek alapvetően a túlzott kényelemből és káros szenvedélyekből fakadnak. Szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja, amely tökéletes alkalom arra, hogy újra felhívjuk a figyelmet a prevencióra.

Miért nem érti a Nagyi, amit mondok?
Dr. Andrew E. Budson neurológus a Psychology Today oldalnak írt cikkében egy nemrégiben nála járt betegét idézi fel. Remekül eltársalogtak az időjárásról és a férfi terveiről azzal kapcsolatban, hogy hamarosan golfozni fog. Úgy tűnt, hogy a gondolkodási folyamatai teljesen épek. Ám amikor a golf részleteire terelődött a szó, a doktor számára egyértelmű lett, hogy a férfi szinte semmit nem ért a párbeszédükből.
Így ismerheted fel a stroke-ot
Zavaros beszéd, szédülés, homályos látás, eszméletvesztés. Sokszor nem vesszük komolyan a tüneteket, és bizony előfordul az is, hogy közömbösen elsétálunk egy földön fekvő ember mellett. Ám jó, ha tudjuk, hogy az ájulás, erős fejfájás, tudatzavar vagy az egyik testfél hirtelen fellépő zsibbadása akár életveszélyes agyi vészhelyzetre, stroke-ra is utalhat! Hogyan győződhetünk meg róla, hogy stroke-ról van szó, és mi a teendő?
Zárd ki a rizikófaktorokat, ismerd fel a jeleket!
Napjainkban a világon körülbelül 80 millió ember esett már át stroke-on, közülük pedig több mint 50 millió túlélőnek kell a rokkantság valamilyen fokozatával együtt élnie a későbbiekben. A helyzet Magyarországon is problémás, a szélütésként is ismert betegség nálunk is a vezető halálokok egyike. A stroke bekövetkezése után azonban kellő odafigyeléssel és gondoskodással elkerülhető annak megismétlődése, és a felépülés folyamata is könnyebbé válhat. Így október 29-én a megfelelő rehabilitációra és a betegséggel kapcsolatos tudatosságra hívja fel a figyelmet az idei Stroke Világnap.
Mi a különbség a szívinfarktus és a stroke tünetei közt?
Egy-egy kevésbé intenzív tünet, lassabban kialakuló fájdalom elbizonytalaníthat bárkit, szükséges-e az azonnali orvosi ellátás vagy sem? Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa a szívinfarktus és a stroke tüneteinek sokszínűségére és azok különbségeire hívta fel a figyelmet.
Még mindig nem vesszük elég komolyan a strokot
A stroke, más néven szélütés világszerte, így Magyarországon is a vezető halálokok közé tartozik. Az emberek azonban mégsem veszik elég komolyan egészségük megőrzését. A betegség egészséges életmóddal, kellő odafigyeléssel számos esetben megelőzhető lenne, illetve stroke esetén a probléma felismerése, és a gyors reakció életet menthet. Dr. Szapáry László, a Magyar Stroke Társaság elnöke a betegség megelőzésére, felismerésére és a legfontosabb teendőkre hívja fel a figyelmet.
Lehet, hogy baj van a koleszterineddel
A magas koleszterinszint az esetek zömében csak a következményeivel hívja fel magára a figyelmet, azonban a szem körül látható jelei is lehetnek. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a kezelés kiemelt jelentőségéről beszélt.
6 alattomos tünet, amiről tudnod kell
A menedzser életmódot folytató nők és férfiak életében jelenlévő stressz számos probléma forrása lehet. A bajt nemcsak a feltűnő mellkasi fájdalom és az erős szívdobogás jelezheti, de apróbb tünetek is. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa azokra a jelekre hívja fel a figyelmet, amelyeket a menedzserkardiológia hivatott kivizsgálni.
Miért vitték le a vérnyomás értékeket?
Miért emelték a magas vérnyomással diagnosztizáltak számát 75 millióról 103 millióra az amerikai szakmai szervezetek? Miért kell az idősebbeknél is azokat az értékeket megcélozni, mint a fiatalabbaknál? Miért olyan fontos az életmód a magas vérnyomás kezelésében? Ezekre a kérdésekre kereste a választ dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája és dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke.
Téged is fenyeget a gyilkos!
A magyar lakosság átlag életkora és egészségben leélt életéveinek száma jóval elmarad az Európai Uniós átlagtól. Az idei Stroke Napján született szűrési eredmények aggasztóak. A statisztikai adatai tükrében kijelenthető, hogy a vizsgálatokon részt vevők majdnem fele a kiemelt kockázatú csoportba tartozik, és ha nem kezeltetik magukat, nem változtatnak életvitelükön, akkor néhány éven belül nagy esélye van arra, hogy szélütést kapjon.
Ismerd fel a stroke tüneteit - Te is lehetsz áldozat
Ma van a Stroke Világnapja. Világszerte évente 15 millió ember esik a szélütés áldozatául. Ahhoz, hogy a betegek idejében megkapják az életmentő vérrögoldó kezelést, ismerni kell a betegség tüneteit, és azonnal mentőt kell hívni.
Cigit, cukrot eldobni!
A harmadik leggyakoribb halálok, és a rokkantságot okozó betegség a stroke vagy agyvérzés Magyarországon. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint azoknak, akik rizikófaktorokkal élnek, rendkívül fontos a rendszeres ellenőrzés.
Stresszes? Ezek a szűrések megelőzhetik a bajt!
Naponta számtalan stresszhelyzetnek vagyunk kitéve, amelyek kezeletlenül szinte időzített bombaként fenyegetik az egészségünket, és szívbetegségekhez vezethet. Érdemes évente-kétévente néhány vizsgálattal feltérképezni, milyen állapotban is van a szerveztük. Soroljuk a lehetőségeket!
Magas vérnyomás? Ilyen szövődményeket kell elkerülni!
Gyakori tévedés, hogy sokan a magas vérnyomásra csak, mint egy értékre tekintenek, és nem tartják fontosnak a helyzet rendezését. Holott az állandósult, kezeletlen magas vérnyomás évek alatt súlyos szövődményekkel járhat - figyelmeztet dr. Sztancsik Ilona, Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.
Alattomos ügy
A magas koleszterinszint alattomos: nem okoz tünetet, ugyanakkor közvetve kiváltója lehet az infarktusnak, a stroke-nak és az érszűkületnek. Dr. Babai László, az Életmód Orvosi Központ alapítója, életmód orvos a koleszterincsökkentés két hatékony módjáról beszélt.
Óránként hal meg valaki stroke-ban!
Számtalan ember életét veszélyezteti, és a legfrissebb adatok szerint Magyarországon óránként egy halálesetért felelős a vérrögök okozta stroke. Az adatok évről évre jobbak, ugyanis a betegek egyre nagyobb figyelmet fordítanak mind a megelőzésre, mind a mihamarabbi segítségkérésre. Hogy miként lehet elkerülni az újabb stroke-ot, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.
4 és fél órán múlik az élet
Magyarország halálozási statisztikájában első helyen állnak a szív- és érrendszeri betegségek évente 13.000 halálesettel. Az egyik leggyakoribb halálozási ok a stroke. Korai felismeréssel a halálesetek száma csökkenthető lenne, a gyors cselekvés és a megfelelő terápia pedig segíthet a betegség kedvezőbb kimenetelében és a jobb életminőség elérésében. Május a stroke-tudatosság hónapja.
Végzetes lehet az infarktus utáni depresszió
Az infarktus és a depresszió kölcsönhatásai eddig is ismertek voltak. Mostanra azonban az is bebizonyosodott, hogy a szívbetegség utáni depresszió jelentősen növeli a halálozási kockázatot. Dr. Matusovits Andrea, a Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta éppen ezért az infarktus utáni rehabilitációs program jelentőségét hangsúlyozta.
Vigyázat! A szédülés, kettős látás stroke-ot is jelezhet!
Hazánkban évente megközelítőleg 40-50 ezer embert érintő szélütésnek általában vannak bizonyos előjelei, illetve ismerjük azokat a betegségeket is, amelyek megnövelik a kialakulásának a kockázatát. Erről kérdeztük dr. Kapocsi Judit tanárnőt, a Kardioközpont magas vérnyomás specialistáját.
Szelénnel a vírusok ellen
Az őszi-téli időszakban gyakori vírusos eredetű megbetegedések, náthás tünetek enyhítésére a házipatika jól bevált módszere a fokhagyma különböző formában történő fogyasztása. Természetesen nem az erős illat az, ami a vírusokat távol tartja, sokkal inkább a fokhagyma szelén tartalma. Prof. Balázs Csaba endokrinológus, az Endokrinközpont orvosa az alábbi cikkben a szelén további kedvező hatásairól is beszámolt.
Fontosabb az éjszakai vérnyomásmérés, mint gondoltuk!
Már rég ismert tény, miszerint a magas vérnyomás jelentősen megnöveli a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Hogy tisztába kerüljünk értékeinkkel, annak egyszerű és gyors módja az otthoni vérnyomásmérés, ám a szakemberek szerint ennek vannak hiányosságai. Ilyen például az, hogy így nem kapunk képet éjszakai és hajnali értékeinkről, pedig friss kutatások szerint az ekkor mért szisztolés eredmény komoly figyelmeztetés lehet. A témáról dr. Kapocsi Judit tanárnőt, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistáját kérdeztük.
A stroke tünetei
Nem vesszük komolyan, vagy nem is gondoljuk, hogy az előjelek a stroke-ra utalnak, amely ma már a harmadik leggyakoribb haláloknak számít a világon. Ezért fontos hogy tisztában legyünk a tünetekkel, és ha a szélütésnek csak a gyanúja is felmerül, azonnal hívjunk mentőt.
Véres jelenetek a szekszárdi főtéren!
Összetört autók, sikoltozás, úttesten fekvő és roncsokba beszorult sérültek, szirénázó rendőr-, mentő és tűzoltóautók, kiérkező mentőhelikopter. Ez a látvány fogadta az érdeklődőket Szekszárdon a Szent István téren.
Hogyan előzhető meg a stroke?
A magas vérnyomás és koleszterinszint is rizikófaktora a rettegett betegségnek, a stroke-nak. Dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical radiológusa azokra a kockázati tényezőkre hívta fel a figyelmet, amelyek indokolják a rendszeres kivizsgálást.
Életkor kontra trombózis: van rizikó!
A legújabb vizsgálatok alapján ma már egyértelműen látszik, hogy a fejlett országokban az életkor emelkedésével együtt komoly problémát jelent a pitvarfibrilláció, illetve az ennek következtében kialakuló stroke, és tromboembólia. A témában prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája van a segítségünkre.
Szívvel a stroke ellen!
Ön ismeri a stroke tüneteit? Magyarországon évente 40-45 ezer ember szenvedi el és csupán négy százalékuk kap vérrögoldó kezelést. Ennek egyik oka a késlekedés! Az emberek kis hányada ismeri a stroke tüneteit, későn hívják a mentőt, a beteg nem kerül időben kórházba, és nem történik meg időben a vérrög feloldása vagy eltávolítása, mely jelentősen javítja a betegség kimenetelét.
A nap kérdése: hány éves a szíved?
Ma van szív világnapja. Azt tudtad, hogy annak, aki dohányzik, magas a vérnyomása és a koleszterinszintje, könnyen előfordulhat, hogy a szíve „öregebb”, mint a valós életkora? Dr. Marton Anna, az Oxygen Medical kardiológusa az összefüggésekre és a tennivalókra hívta fel a figyelmet.
Kinek ajánljuk a mágnesterápiát?
A mágnesterápia világszerte ismert és elismert kiegészítő egészségügyi kezelés , amelyet többek között mozgásszervi panaszokra, gyulladásokra és fájdalom csökkentésére használnak. Megoszlanak ugyan arról a vélemények, alkalmazható-e mindenkinél sikeresen, a statisztikák azt mutatják, bizonyos betegségtípusok esetében jó eredményt lehet elérni a módszer segítségével.
Az első figyelmeztetés már halálos is lehet
A csendes gyilkosként emlegetett magas vérnyomás bár népbetegségnek számít, sokan mégsem veszik eléggé komolyan. Sajnos a legtöbben már a súlyosabb tünetek megjelenésekor fordulnak orvoshoz, így az sem ritka, amikor az első figyelmeztető jel már maga a stroke.
Aszpirinnel a trombózis ellen? Nem biztos, hogy használ!
Az aszpirin régóta kedvelt terápia az artériás trombózis megelőzése céljából. Bár sok esetben valóban hatásosnak bizonyul, ám nem ritka, amikor az illető nem reagál a kezelésre. Az aszpirin rezisztenciáról szakembert kérdeztünk.
TIA-hoz vezethet a magas vérnyomás
A TIA a stroke-hoz hasonló állapot, mely bár közvetlenül nem veszélyezteti az életet, ám a stroke előrejelzője lehet. A probléma egyik fő rizikófaktora a magasvérnyomás, így annak kordában tartásával a kockázat lényegesen lecsökken.
Az alattomos gyulladások növelik a stroke kockázatát!
A stroke az egyik leggyakoribb halálok világszerte, és vezető tényező a maradandó rokkantság kialakulásában. Az esetek többségében egy agyi ér elzáródásakor alakul ki, melyet az ér által ellátott agyterület gyors elhalása követ. A szervezet egészében lejátszódó gyulladásos folyamatok is kockázati tényezők.
Vérnyomásgondok – Mit jelent, ha csak az egyik érték magasabb?
Mindenki jól ismeri 140/90- es számot, hiszen ezen felül magas vérnyomás betegségről beszélünk, amit kezelni szükséges, De mi a helyzet akkor, amikor csupán az egyik érték magasabb a kelleténél, a másik viszont a normál tartományon belül mozog? Szakember válaszol.
Ezen a pár órán múlhat az életed, vagy a nyomorúságod
A szívinfarktus és a stroke vezető haláloknak számítanak az egész világon, így hazánkban is. Sokszor csak pár órán múlik, hogy ne következzenek be visszafordíthatatlan károk a szívben, illetve az agyban. A korai segítségkérés fontosságára hívja fel a figyelmet Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
Így megelőzheted a stroke-ot!
A magas vérnyomás és a magas koleszterinszint is lehet okozója a rettegett betegségnek, a stroke-nak. A kiemelt kockázattal élőknek éppen ezért nagyon fontos a rendszeres kivizsgálás, amelynek egyik alapköve a nyaki ultrahangvizsgálat.
Így veheted észre a stroke tüneteit! - Minden perc számít!
Ma van a Stroke Világnapja. Magyarországon a szívbetegségek és rosszindulatú daganatok után a harmadik leggyakoribb halálozási ok és a leggyakoribb rokkantsághoz vezető betegség az akut agyi érkatasztrófa. A stroke jelei még időben észrevehetők! Összegyűjtöttük a tudnivalókat!
Pitvarfibrilláció - életmentő lehet a véralvadásgátló kezelés
A pitvarfibrilláció, vagy más néven pitvarremegés az egyik leggyakoribb szívbetegség, a szívritmuszavar egyik formája. A probléma legsúlyosabb veszélye a szíven belüli vérrögképződés, ami akár halálos kimenetelű is lehet. De létezik prevenciós kezelés.
Így ismerheted fel, ha érszűkületed van! – Íme a 4 stádium
A szív- és érrendszeri betegek számában sajnos az élmezőnyhöz tartozunk. Az elhanyagolt érszűkület súlyosabb fekélyhez, infarktushoz és stroke-hoz is vezethet. De vannak figyelmeztető jelek! Ezek azok!
A polymyalgia rheumatica az érrendszert is károsítja
Egy 15 ezer fő bevonásával végzett kutatás nyomán egyértelművé vált, hogy az izomfájdalommal és döntően reggeli merevséggel jelentkező polymyalgia rheumatica megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A kutatók az érrendszeri szövődmények szűrésére és megelőzésére irányuló intenzív terápiát javasolnak.
A néma gyilkos nem válogat - a sztárok között sem!
Csendes gyilkosként is emlegetik, mert nincsenek kézzel fogható, konkrét előjelei. A stroke váratlanul jelentkezik, és nem válogat. Olyan hírességek is elszenvedték már ezt a betegséget, mint Sharon Stone, Kelly Osbourne, Margaret Thatcher, Belmondo vagy Gábor Zsazsa. Vajon megelőzhető-e?