Tudomány cikkek

A társas távolságtartás véd a fertőzés ellen, de…
Elsődleges és megfellebezhetetlen szabály járvány idején a távolságtartás. A iselkedést vizsgáló kutatók ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy készüljünk fel arra, milyen nehézségeket okoz az ember saját társas természetével való megküzdés. Egyebek mellett erről írt Greg Miller tudományos újságíró a Science-ban. Az elszigeteltség főleg az idős embereket érinti érzékenyen. A magyarországi idősek szociális kapcsolataik alapján különösen magányosnak számítanak Európában. Az MTA anyagát olvashatjátok.

Tudományos megerősítés
Jelenleg nincs olyan tudományos bizonyíték, ami ellenjavalttá tenné az ibuprofén használatát a COVID-19 megbetegedés tüneteinek kezelésére – erősítette meg a WHO és az EMA frissített ajánlásában. Szó szerint adjuk közre a közleményt!

Szülinapos csillagkapu a Zselicben
Megérkezett az 55 555. vendég az idén ötéves Zselici Csillagparkba. Rengeteg látogatót vonzott az éji fények központja, mert tiszta égbolt idején Magyarországon ott látni a legtöbb csillagot! Sok látogató még lélegzetét is visszafojtja, amint meglátja a tündöklő égboltot.

Szívügyek - felsőfokon
A szívelégtelenségben szenvedő betegek kockázatbecslését segíti a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján kifejlesztett, mesterséges intelligencián alapuló, új rizikóbecslő rendszer. A betegek klinikai adatai alapján nyújt segítséget a kezelőorvosnak a magasabb halálozási kockázatú, következésképpen szorosabb utánkövetést igénylő szívelégtelen betegek azonosításában.

Bámulatos sírok legendái
Ki szerelemből, ki szeretetből, ki kötelességből, ki kegyeletből, ki csak szokásból ilyenkor kimegy a temetőbe. Útban a szeretett sírja felé sokan észre sem veszik, mennyi nagyszerű ember alussza csendes, örök álmát körülötte. Olyanok, akik egykoron oly sokat tettek ezért az országért. És gondoljunk azokra a remek építészekre is, akik nemcsak festői palotákat, de ismert emberek mauzóleumait is megtervezték.

Faljuk a műanyagot a popcornnal együtt
Gondolkodtál már azon, hogy az autóülésre dobott pizza-doboz miért nem zsírozza be a huzatot? Vagy, hogy miért nem lobban lángra a mikróban a túlhevített popcorn? Azért, mert egészségünkre veszélyes műanyagokat tartalmaznak.

Így lett egy nyomorék fáraóból Egyiptom leghíresebb uralkodója
Szinte napra pontosan 97 évvel azután léphetünk be Tutanhamon sírjába, hogy feltárták azt a Királyok völgyében. November 8-án rendkívüli kiállítás nyílik a Komplexben. A tárlatot szakmai berkekben a „Kiállítások királyának” tartják, és hamarosan Budapest kulturális palettáját gazdagítja a Király utcában.

Veszélyben a Balaton!
Egyelőre a kutatók sem tudják, mi okozhatta a nyár végén megfigyelt óriási mértékű algainváziót a Balaton nyugati medencéjében. A Balaton jó ökológiai állapotának biztosításában a vízszintszabályozás kulcsfontosságú, ám ennek kutatása a beígért finanszírozás elmaradása miatt egyelőre nem indulhatott el. Talán a mostani algainvázió kellő figyelmeztetés lesz a döntéshozóknak, hogy nem halogatható tovább a Balaton kutatásának az eddigieknél komplexebb, átfogó megújítása.

Bűvészkedő tudósok vagy tudós bűvészek? Most kiderül!
Ingyenes programokkal várják minden korosztály képviselőit a Kutatók Éjszakájának főszereplői, a tudósok. Szeptember 27-én a Pécsi Tudományegyetem 19 pécsi, valamint további négy vidéki helyszínen, több mint 250 varázslatos programmal várja az érdeklődőket!

Hogyan jegyezzünk meg szinte mindent?
Lerajzolva tudjuk legkönnyebben megjegyezni az új információkat. Legalábbis erre a következtetése jutott a kanadai Waterloo Egyetem kutatócsoportja. Eredményeik szerint a rajzos memorizálás hatékonyabb volt, mint a jegyzetelés, és a jegyzetek újraírása, a vizualizációs technikák, illetve a passzív képnézegetés.
Tízezer vegyülettől a hatékony gyógyszerig – az alapkutatástól a klinikai vizsgálatokig
A gyógyszerjelöltek kiválasztása óriási munka: egy piacra kerülő gyógyszer kifejlesztése körülbelül 10 ezer vegyületből kezdődik, ebből alig néhány száz jut el a laboratóriumi kísérletekig, az állatkísérletekig még kevesebb, és csak szó szerint egy kezünkön megszámolható addig, hogy emberek is kaphassák. A tudomany.hu legújabb cikkében a gyógyszerfejlesztés egymásra épülő fázisait mutatják be szakemberek.
200 millió éves találmány a kemény tojás
Leheletvékony, mégis kemény héjuk volt a dinoszauruszok fosszíliákban ránk maradt tojásainak - derült ki egy most publikált tanulmányból. A korábban általános, lágy héjat felváltó evolúciós újítás nagyjából 200 millió éve robbanásszerűen terjedt el a gerincesek több fejlődési ágában is.
Ha komoly a baj, a modern gyógyszerekben bíznak a magyarok
Legfeljebb csak kiegészítők lehetnek a házi praktikák, homeopátiás készítmények igazi betegségnél − derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének országos reprezentatív kutatásából. Az eredmények alapján a megkérdezettek szerint az államnak jobban kellene segítenie a magyar betegek hozzáférését az új fejlesztésű, úgynevezett okosgyógyszerekhez.
Megjelent a hetedik, és adunk hozzá egy kis játékot!
1771 szócikkben 1753 önálló, illetve 568 alcímszó valamint 35 536 példamondat – idén mutatták be A magyar nyelv nagyszótára sorozat 7. tagját. A magyar nyelvtudomány eddigi legnagyobb szótári vállalkozása 240 év történelmi, társadalmi változásainak nyelvi lenyomatát mutatja be. A több mint húsz kötetesre tervezett mű elsődleges célja a szavak jelentéstartalmának kibontása, és e jelentések viszonyrendszerének ábrázolása.
Tudod mi a diné vagy a cupringer?
Vajon mennyire ismered a magyar nyelvet? Mindjárt kiderül! Mutatunk néhány szót a Magyar Nyelv Nagyszótárának most megjelent, VII. kötetéből! fejtsd meg, mit jelenthetnek?
Titokzatos múmia réjtélyeit fürkészik a magyar tudósok
Csupa rejtély annak a férfinek az élete és halála, akinek múmiája A világ múmiái kiállításon látható. A kutatók a következő hónapokban próbálják megfejteni titkait. A rendkívül jó állapotban megmaradt testet a Magyar Természettudományi Múzeum egyik alagsori gyűjteményében őrizték éveken keresztül. Most azonban a kiállításon bárki megtekintheti a férfi földi maradványait. Mivel neve nem ismert, valószínű származási helye után, erdélyi múmiának nevezték el.
Tudósok kontra kuruzslók
Új állásfoglalást adott ki a Magyar Tudományos Akadémia Orvosi Tudományok Osztálya A bizonyítékokon alapuló orvoslás elvei és a komplementer eljárások címmel. Ebben leszögezik: elengedhetetlen, hogy a terápiás eredményeket a komplementer eljárások („alternatív medicina”) esetében is tudományos módszerekkel bizonyítsák. Az MTA orvosi osztálya sürgeti a komplementer eljárások jogi szabályozásának újragondolását. Az osztály javaslatait az Egészségügyi Tudományos Tanács is támogatja.
Magyar tudósok életért vívott fantasztikus sikere
Az úgynevett terhességi toxémia a várandós nők 5-8 százalékában a terhesség 20. hete után kialakuló, fehérjeürítéssel járó magas vérnyomás, mely súlyos, életveszélyes komplikációkkal járhat. Than Nándor Gábor, az MTA TTK Reprodukció Rendszerbiológiája Kutatócsoport tudományos főmunkatársa vezetésével, hat ország kutatóinak együttműködésében, rendszer-biológiai módszerekkel a világon elsőként sikerült azonosítani a praeeclampsia kialakulásában szerepet játszó korai molekuláris útvonalakat és szabályozási hálózatokat. Eredményeik hozzájárulhatnak korai diagnosztikus eljárások kidolgozásához, illetve terápiás eljárások kifejlesztését segíthetik elő.
Most jó ücsörögni Pécsett
Azt már megszokhattuk, mennyire romantikus egyetemváros Pécs! Gondoljunk csak a lakathegyekre, az andalító hangulatú utcácskákra, remek kávézókra, és most itt a legújabb csoda, az okospad! Azt már tudjuk, nemcsak a csókolozásra jó!
Hírek a síron túlról
Hamarosan feltárulnak a túlvilági titkok! Augusztus 16-án a belvárosi Komplexbe érkezik az egyedülálló A Világ Múmiái Kiállítás. A tárlat a földkerekség legnagyobb múmiagyűjteménye, a testeket és tárgyi leleteket számos múzeumtól, egyetemtől, tudományos szervezettől és magángyűjteményekből kölcsönözték, hogy a nagyközönség szemtől szemben találkozhasson a történelem ezen különleges emlékeivel. A tárlat szakmai partnere a Magyar Természettudományi Múzeum.
Nem divat, igazi probléma - mi az?
Gyakran szembesülnek azzal a gluténmentesen étkezők, hogy étkezési szokásukra a közvélemény divatdiétaként tekint annak ellenére, hogy sok esetben szerteágazó, az életminőségüket negatívan befolyásoló panaszaikat egyértelműen a glutén fogyasztása okozza. Hogy a gluténmentes étkezés nem divat, hanem valós probléma, arra a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság éves kongresszusán több szakember előadása is felhívja a figyelmet.
Nem minden fa alszik, de mindegyiknek van pulzusa
A fákról eddig úgy tudtuk, hogy nem mozognak, legfeljebb passzívan alkalmazkodnak a környezetükhöz, így a nappal és az éjszaka váltakozásához is. Magyar és dán kutatók egy új kísérlettel kimutatták, hogy a fákban a víz nyomása néhány órás időközönként változik. Az eredmények a fák vízszállításának egy eddig ismeretlen mechanizmusát sejtetik: a fák úgymond pumpálják a vizet.
Melegben még félelmetesebbek a pókok
Legalábbis a tökbogarak számára. Az MTA Agrártudományi Kutatóközpont és a Kentucky Egyetem közös kutatásának eredményei arra is rámutatnak, hogy a biotermesztőknek vannak tartalékaik a globális felmelegedés ellenében.
Mit csinál egy szupernóva, mielőtt felrobban?
Először észleltek csillagfényt az Európai Déli Obszervatórium új berendezésével az észak-chilei Paranal Obszervatóriumban. A MATISSE a világ legnagyobb teljesítményű, közép-infravörös hullámhosszakon működő interferometrikus berendezése, amely az obszervatórium négy távcsövének fényét kombinálja.
Kapócs Zsóka: mindig is lányos anyukaként láttam magam
Már csak néhány hét és megérkezik Kapócs Zsóka kisfia. A színésznő mindig is biztos volt abban, hogy kislánya lesz, így nagyon meglepte a hír amikor megtudta, hogy kisfiút hord a szíve alatt. Gyorsan át kellett gondolnia mindent, hiszen már babaruhákat is vásárolt és a neveken is elkezdtek gondolkozni párjával. Az anyasággal kapcsolatban kettős érzések kavarognak benne – vannak dolgok, amelyekben nagyon határozott, de akad olyan is, amikor ő is elbizonytalanodik.
A legcukrosabb ünnep egy cukorbetegnek
A karácsonyi ételarzenál különösen nagy kihívás elé állítja azokat, akik valamilyen ételallergiával vagy alapanyagokhoz köthető betegséggel küzdenek. Az egyik ilyen, mind több embert érintő probléma világszerte és nálunk is a diabétesz. A cukorbetegséggel élők arányának az elmúlt évtizedekben tapasztalt növekedése miatt egyre sürgetőbb lett, hogy bizonyítékokon alapuló információkkal rendelkezzünk arról, hogy az alacsony kalóriatartalmú édesítőszerek hogyan segíthetnek a túlzott cukorbevitel csökkentésében azok számára, akik ragaszkodnak az édes ízhez.
Több C-vitamin és kevesebb érbetegség
A L’Oréal-UNESCO ösztöndíj egyik díjazottjának kutatási eredményei hozzájárulhatnak a zöldségek, gyümölcsök C-vitamin termelésének fokozásához, másrészt lehetővé tennék az algák hidrogéntermelésének bioenergetikai hasznosítását. A másik idei győztes kutatásai nyomán új gyógymódot kaphatnak a vérzékeny betegek és eredményesebben lehetne kezelni a trombózist is.
Telediabetológiával könnyebb a cukrosoknak
A cukorbetegség megfelelő terápiája mind az orvos, mind a beteg részéről nagy odafigyelést kíván, hiszen a páciensnek egy merőben más életmódra szükséges ekkor áttérnie, mint amit addig követett. A diabetes-szel küzdőknek nagy segítséget nyújt a telediabetológia, mellyel a beteg még nagyobb biztonságban érezheti magát, hiszen ekkor az orvos-páciens kommunikáció két konzultáció közt is megmarad. Az újdonságnak számító szolgáltatásról dr. Babai Lászlót, a Cukorbetegközpont telediabetológia szakértőjét kérdeztük.
Szuper! Ez is fejleszthető!
A maximális oxigénfelvétel szintje, vagyis a sokat emlegetett VO2 max megmutatja, hol helyezkedik el egy sportoló állóképességi teljesítményének határa. Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezetője szerint azonban ez az érték csupán egyetlen része a komplex teljesítménydiagnosztikának, amelynek eredményeire már egy igen hatékony edzésterv épülhet.
Elhunyt Oláh György Nobel-díjas kémikus, az MTA tiszteleti tagja
Életének kilencvenedik évében Beverly Hillsben elhunyt Oláh György, a 20. század egyik legmeghatározóbb kémikusa, a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja – tájékoztatta Robert Aniszfeld, a Loker Szénhidrogén-kutató Intézet ügyvezető igazgatója március 9-én Hargittai István akadémikust. Oláh György 1994-ben kémiai Nobel-díjat kapott a karbokationok kutatásában elért eredményeiért.
Ez nem vicc! Trump utálja a védőoltást
Trump klímaszkepticizmusán kívül az oltásellenes mozgalommal való rokonszenvezése a másik olyan téma, amely intenzíven foglalkoztatja a sajtót - olvasható a Magyar Tudományos Akadémia lapszemléjében, amit Tátrai Péter állított össze.
Megjelent a lélek szerepe - könyvbe kötve
A lélek szerepét mutatja be az emberiség szellemi fejlődésében a Lélekenciklopédia második, frissen megjelent kötete, amelyet hétfőn mutattak be a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központjában.
Trump: a klímaváltozás egy Kína által kreált kacsa
Utcára vonulnak az amerikai kutatók április 22-én, a Föld napján, hogy a Trump-kormányzatnak a tudomány eredményeit kétségbe vonó intézkedései ellen tiltakozzanak. Más országokban eddig legalább száz helyszínen szerveznek szimpátiatüntetést. A Magyar Tudományos Akadémia honalapján lapszemle jelent meg a témában Tátrai Péter összeállításában, amelyből idézünk.
Bőratka, a gaz!
Sokan kétkedve fogadják, vagy el sem hiszik, van, aki undorral gondol rá, pedig valóban létező élősködő a bőratka. Egyes feltételezések szerint a szőrtüszőkben élő, faggyúval táplálkozó bőratka neve több bőrprobléma kialakulásával is összefüggésbe hozható. Ennek jártunk utána, a közelmúltban megjelent tudományos vizsgálatok eredményeinek segítségével.
6 érdekesség az evolúcióelmélet atyjáról
Charles Darwin születésnapján, február 12-én, a tudományt ünneplik világszerte. A jeles nap alkalmából a Spektrum a Ki volt Charles Darwin? című műsorral tiszteleg az evolúcióelmélet atyja előtt. A filmből számos meglepő dologra derül fény a tudós fiatal éveiről, a világkörüli hajóútjáról és magánéletéről.
Mr. Robot, kérem vegye ki a vakbelemet!
Robotok veszik át az uralmat a műtékben - is! A Universal Robots szakértői úgy vélik, hogy bevezetésük az egészségügyi rendszerbe nagy segítséget jelenthet a sebészeknek, ápolóknak, terapeutáknak. Ez forradalmi fejlesztés lehet, amely jelentősen javíthatja a betegek életminőségét, illetve hatékonyabbá teheti ellátásukat. Különösen felértékelődhet a robotok jövőbeni szerepe, amennyiben az Egyesült Nemzetek becslése helyes, és 2030-ra 56%-kal nő a 60 év felettiek száma!
Itt a budai délkör csillaga
Alkalmi bélyeg kibocsátásával köszönti Regiomontanus Magyarországra érkezésének 550. évfordulóját a Magyar Posta. A miniatűr alkotás Kara György grafikusművész tervei szerint az ANY Biztonsági Nyomdában készült. A bélyegképen Regiomontanus portréja és egy munkásságát idéző metszet látható, melyen középen a föld és a csillagjegyek, fent az ég, lent balra Ptolemaiosz, jobbra pedig a neves tudós szerepel. A borítékon Regiomontanus asztrolábiuma található.
Hétköznapi életünk csodái - új kiállítás a Csodák Palotájában
Az élelmiszerpazarlás és az erdőtűz megelőzés fontosságáról is szól a Csodák Palotájában napokban megnyílt interaktív kiállítás , amely augusztus végéig látogatható. A tárlat a körülöttünk lévő világ tudományos kihívásaira, elsősorban a természet- és környezetvédelem fő témáira fókuszál.
Terjed az autizmus, de mitől?
Az utóbbi évtizedekben meredeken emelkedett az autizmussal diagnosztizáltak száma, amit teljes egészében sem a nagyobb odafigyelés, sem a növekvő diagnosztikus pontosság nem magyaráz. Az autizmus iránti fokozódó társadalmi és tudományos érdeklődést szem előtt tartva az MTA a Magyar Tudomány Ünnepén kiemelt előadást szentelt a területnek: Sperlágh Beáta, a KOKI igazgatóhelyettese előadásában először az autizmussal kapcsolatos jelenlegi tudásunkat vázolta, majd ismertette a Nemzeti Agykutatási Program keretében a témában tett legújabb, alapvető felfedezését, végül kitért a megelőzés és a kezelés jövőbeli lehetőségeire is.
Brutális biológia
Negyedik éve a Spektrumé a legjobb ismeretterjesztő műsor. A Spektrum nagyon büszke rá, hogy a szakmai zsűri negyedik éve ítéli a legjobbnak a csatorna saját gyártású műsorait a Kamera Korrektúra seregszemlén. Idén a kulturális-ismeretterjesztő-tudományos kategória győztese lett a Brutális biológia sorozat.
Aszpirinnal - a terhességért!
Végre tisztán láthatunk a terhességi toxémiával kapcsolatban. Ma már előre jelezhető az anyára és a magzatra is veszélye állapot! Szakorvos segítségével határozhatják meg a toxémia jellemzőit, kialakulásának okait, szűrését és megelőzési lehetőségeit.
Hihetetlen, de most ezek a legmenőbb gyerekjátékok
A közkedvelt Activity és a Gazdálkodj okosan társasjátékok mellett a legtöbb magyar szülő olyan játékokat vásárol, ami hozzájárul a gyermek szellemi fejlődéséhez, és ami a természettudományokhoz kapcsolódik. Egy friss felmérésből az is kiderül, hogy a 14 éven aluliak a biológia és a földrajz iránt érdeklődnek leginkább.
Szakácsbiblia mindenkinek
Az egész úgy kezdődött, hogy véget ért a francia forradalom. Utcára kerültek a főúri házak szakácsai. Ők csak a polgárosodó családokhoz szegődhettek el. Nem volt mást tenni, mint kialakítani az új stílust, és megnyílt az első étterem. Később megjelent az első konyhatechnológiai kézikönyv is, ami azóta egyfajta bibliája az európai stílusú szakácsoknak. Magyarországra több mint száz évvel később, csak most jutott el A főzés tudománya - konyhatechnológiai kalauz című könyv! Na ez a főzés ünnepe!
Már tudjuk, kik a legjobbak!
Baraczka Eszter, Kútvölgyi Erzsébet, Kőbán Rita és Medveczky Ádám is a kiválók között! A Prima Primissima Alapítvány Kuratóriumának elnöke, Csányi Sándor kihirdette az idei jelölteket. Ezúttal is tíz kategóriában választottak! Lapozgassatok a fantasztikus nevek, emberek, teljesítmények között! Lehet itt választani? Igen! Sőt, december elejéig meg is teheted!
Falánk baktériumok leplezték le az evolúciós újítások titkát
Hogyan jönnek létre az evolúció során azok az újítások, amelyek több mutáció együttes meglétét igénylik? Ez a kérdés Darwin óta komoly kihívást jelent az evolúcióbiológia számára. Az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont munkatársai baktériumok anyagcseréjének evolúcióját vizsgálva nemrég új mechanizmust javasoltak. A Nature Communicationsban megjelent munkájukban kimutatták, hogy az új, korábban hasznosíthatatlan tápanyagok felhasználását végző komplex biokémiai útvonalak egyszerűbb lépések sorozatával is kiépülhetnek amennyiben a baktérium környezete is változik.
Meglepi a kicsi Indiana Jones-oknak
Nem kell, hogy az idei gyereknap csak az arcfestésről és lufihajtogatásról szóljon, hiszen a gyereknap előnapja, május 28-a a Régészet Napja is! Egy magyar régészeti vállalkozás ezért különleges ingyenes programokkal készül a kicsiknek Biatorbágyon!
Tudós nők és traktoros lányok - ezt hozta a XX. század?
Mit hozott az egyenjogúság, hogyan lett előbb az írógép, majd a traktor is a nők munkaeszköze? Hogyan formálta a divatot a varrógépek megjelenése, vagy a kor szépségről alkotott képét az 1900-as évek hajszárítói, dauergépei? A múlt és a jövő női feltalálóival, kutatóival foglalkoznak, a gyűjteményből pedig megmutatják a 20. századi nőkép változásában szerepet játszó szépségipari és háztartási eszközöket is.
A kilencedik ősi titka
Nagyjából 27 millió évenként tömegesen hal ki az élővilág a Földön, amiért a Naprendszer feltételezett kilencedik bolygója lehet a felelős - állítja egy nyugalmazott asztrofizikus. Daniel Whitmire elmélete szerint a titokzatos planéta, időről időre üstököszáport zúdít a Naprendszer belső része, így bolygónk felé is - adta hírül az MTI.