Életforma cikkei

A kocadohányosok sem ússzák meg tüdőbaj nélkül!
Magyarországon a lakosság közel 30 %-a dohányzik – a statisztika magába foglalja a láncdohányosokat és a csak alkalomszerűen rágyújtókat is. Számos súlyos betegség – légúti megbetegedések, szív- és érrendszeri megbetegedések – nagy része is a dohányzás számlájára írható. De vajon a kocadohányost is fenyegetik a dohányosokra jellemző kockázatok?

Finom csirke mártással
Csirkecombból könnyen és gyorsan készíthetünk laktató vacsorát. Ehhez az ételhez sem kell a húson, egy kevés újhagymán, tejszínen kívül semmi különleges hozzávaló. Gayer Taubert Szilviától kaptuk a leírást.

Új mozgásformák, régi fájdalmakra
Annak, aki most szeretne sportot választani, nincs könnyű dolga. Ezért szakemberek segítségével összegyűjtöttük a manapság lenépszerűbb sportokat, hogy megtudhassuk, melyik sport pontosan milyen mozgásformát takar, és hogyan hat az ízületeinkre.

Fejben dől el a verseny!
Minden sportolónak szüksége van arra, hogy a kudarcokat vagy éppen sikereket fel tudja dolgozni valakinek a segítségével. Egy frissen megjelent könyv szerzője, Sabi Hegymegi szerint azonban Magyarországon ez nem jellemző. Egyenesen azt állítja, hogy nagy többségben hiányzik a magyar sportolók mentális felkészültsége és az önbizalma.

Pajzsmirigy, a hangulatfelelős
Összecsapnak a fejed fölött a hullámok, és az átlagosnál feszültebb és ingerlékenyebb vagy? Ha ez az állapot nem múlik, nem kell feltétlenül pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulnod, mert meglehet, hogy a pajzsmirigy túlműködése okozza a panaszt.

Őzgerinc formában sült csirkemell
Bacon és csirkemell, a győztes páros! A recept könnyen elkészíthető és nagyon finom, ünnepi fogásnak is tökéletes. Fodor Emesétől kaptuk a receptet.

Tokaj nagykövete
Hogyan kerül egy budapesti vendéglátó szakember Dallasba étterem-menedzsmentet tanulni, és miképp lesz belőle egy ötcsillagos londoni luxushotel pohárnoka? Mi a legnagyobb szakmai elismerés, amit egy, a versenyeket tudatosan kerülő sommelier kaphat? És miért elképzelhetetlenek az élet nagy pillanatai − például egy családi vacsora a szeretet ünnepén – tokaji borok nélkül? Aki mesél magáról és a szakmájáról: Pongrácz Péter, a Michelin-csillagos Costes Downtown étterem pohárnoka.

Grillezett csirkemell sült zöldségekkel
Gayer Taubert Szilvia lelkes olvasónk sok receptet küldött nekünk, ez a grillezett csirkemell igazi adu ász lehet, mert gyors vacsorának éppúgy megfelel, mint vendégvárónak, vagy nyári grillpartik fogásának.

Hidegben gyakoribb a szívinfarktus!
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a következő napokban rendkívül hideg lesz. Az alacsony hőmérséklet, a szívproblémákkal küzdő emberek számára különösen veszélyes, ugyanis a beteg szív számára, a hideghez való alkalmazkodás nagyfokú megterhelést jelent. Sajnos ebben az időszakban megnövekszik a hirtelen szívhalál esélye, illetve megnő a szívinfarktusok száma is. Arról kérdeztük, Dr. Vaskó Pétert, a Kardioközpont kardiológusát, hogy miért jelent problémát a hideg idő, és milyen figyelmeztető jeleket kell komolyan venni annak érdekében, hogy elkerüljük a súlyos szív- és érrendszeri károsodásokat.

Az egészség 17 tippje
Sokan megfogalmazták már az örök élet titkát. Sokan sokféle ígéretet is tettek már szilveszterkor. Egy darabig tartott a fogyókúra, a reggeli futás vagy úszás, azután elfogyott a lendület. Mi most 17 olyan tanácsot gyűjtöttünk össze, ami mindenképpen fontos! Igazán nincs benne olyan újdonság, amiről ne hallottál volna, de csak számold meg, hogy ebből mennyit tartasz be?
Viharos évünk volt
A 2016-os év időjárási viszonyai hektikusabban alakultak a tavalyinál, így a mezőgazdasági piac egyik meghatározó biztosítójához is mintegy 15%-kal több mezőgazdasági kárbejelentés érkezett idén. Magyarország legtöbb térsége érintett volt az egész nyáron át tartó heves viharokban, esőzésekben, jégesőkben, de a legnagyobb mezőgazdasági károk Kelet-Magyarországon keletkeztek az idén.
Tandoori csirke - Mariann kalandozása az indiai konyhában
Az autentikus tandoori csirkét a pácolás után speciális kemencében sütik, és tulajdonképpen egy nagyon élénk színű, ropogós csirkesült lesz a végeredmény. Nagyon sokféle fűszer van benne, de nem kell megijedni, mert lehet kapni kész fűszerkeverékeket, és ami még kell hozzá, az elmaradhatatlan gyömbér, koriander, és római kömény.
Házi csirkemáj pástétom Mariann konyhájából
A bolti, adalékanyagokkal telepakolt májkrémek helyett kis időráfordítással készíthetünk isteni finom házi májpástétomot. Egyszerű az elkészítése, többféleképpen lehet ízesíteni, mindenkinek az ízlése szerint.
Pulykasült Czakó Marianntól
Pulyka felső combból készítem - írja Mariann -, mert ez a része kicsit szaftosabb, és ha jól van megsütve, akkor csak úgy omlik-bomlik a hús a csontról. Különösebb fűszerezést nem igényel, csak só-bors-majorannát szoktam, és amit köré pakolok, fokhagyma, hagyma,és valamilyen savanykás alma vagy birsalma is lehet vegyesen.
5 dolog, ami koraszüléshez vezethet
Magyarországon a csecsemők megközelítőleg 8,5 százaléka koraszülött. Vannak, akik nem érik meg az egyéves kort sem, és vannak, akikre akár élethosszig tartó küzdelem is várhat a maradandó károsodások miatt. A koraszülést leggyakrabban kiváltó kockázati tényezők, előjelek felismerésével azonban lehet tenni azért, hogy elkerüljük a bajt, ezért fontos tudni, hogy mire kell odafigyelni a várandósság alatt.
Zsebes karaj Czakó Marianntól
Nagyon könnyen és rövid időráfordítással elkészíthető, és ahhoz igazíthatjuk a receptet, amit éppen itthon találunk. Nem kell hozzá más, mint egy szép sovány sertéskaraj egyben, valami jóféle házikolbász vagy sonka, esetleg szalonna, pár szelet sajt, és zöldfélék, fűszerek.
Mákos guba torta Czakó Marianntól
A mákos gubából - ami lássuk be, roppant egyszerű étel - ilyen csodálatos ünnepi desszertet is lehet varázsolni, legalábbis Czakó Mariannak ez sikerült.
Hajdina puding
A hajdina sokoldalúan hasznosítható növény, jelentőségét leginkább a kivételesen kedvező táplálkozás-élettani és gyógyhatású jellemzői adják. Kiválóan alkalmas gabonaféléink, ezen belül a búzából készített termékek kiegészítésére, helyettesítésére. Hasznos összetevője a diétás étrendnek.
Paleo gesztenyés alagút Putóczki Gáborné konyhájából
Olvasónk párja egészségügyi állapota miatt gluténmentesen étkeznek, és most ismerkednek a paleo étkezés szabályaival is. Ezt a gesztenyés alagutat azonban bárki megkóstolja, imádni fogja.
Paleo gyümölcstorta
A párom betegségéből kifolyólag gluténmentesen étkezünk. Mostanában pedig már a paleo konyhával is ismerkedem. Paleos szárnypróbálgatás - brutál finom torta. - írja Putóczki Gáborné, aki több receptet is küldött nekünk.
Ilyen a szívroham, és ezt kell csinálni!
A szív- és érrendszeri megbetegedések közül a szívinfarktus, az egyik vezető haláloknak számít Magyarországon. Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusának segítségével válaszolunk, a szívrohamra vonatkozó leggyakoribb kérdésekre.
Testtudatos oktatás - ez most a kamasz lányok kedvence
Új oktatási téma kezd terjedni a felvilágosító órák kiegészítéseként: a testtudat oktatás. A kamaszkori változásokat rendhagyó módon megközelítő Manna Suli című program keretében tabuk nélkül beszélgetnek a tinilányokkal a nővé válás kérdéseiről.
Sütőtök leves - Oláh Krisztián receptje
Oláh Krisztiántól kaptuk a sütőtök leves receptjét, használjátok egészséggel!
Zöldséges borjúragu - Kovács György receptje
Borjúragu receptet kaptunk Kovács Györgytől, és ez az étel nagyon finomnak tűnik. Borjúhús hiányában nyugodtan készíthetjük marhából.
Emlőrák: mit lát a röntgen és mit az ultrahang?
A nők rettegett betegsége az emlőrák, élete folyamán minden tizedik nőnél jelentkezik. A korai diagnózis azonban életet ment, amely röntgen mammográfiával és emlő ultrahang vizsgálattal történik. Mikor melyiket érdemes alkalmazni?
Csak természetesen! A kevesebb néha több!
Egy kozmetikai márka megkérdezte a hazai beauty, lifestyle és vegán bloggereket, hogy milyen tanácsokat adnának a nőknek és férfiaknak , ha szépségápolásra kerül a sor. Kiderült, hogy a természetesség és a megelőzés szerintük is elsőbbséget élvez.
5 dolog, amit tudnia kell, hogy megelőzze a hallásromlást
A hallás az öt érzékelés egyike, melynek épségére már gyermekkortól kezdve ügyelnünk kell. Ebben dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosának tanácsai is segíthetnek.
Így lesz csodás kandallód a panellakásodban
A kandalló drága, beépítése bonyolult, sok helyen pedig egyáltalán nem lehetséges. De ekkor sem kell teljesen lemondanunk róla! Az úgynevezett látványkandallók a kellemes hangulatot éppúgy megteremtik, mint hagyományos társaik, némelyekkel pedig még fűteni is lehet.
Különbözőek vagyunk, de mégis ugyanarra vágyunk
Mindannyian ugyanazt akarjuk, pedig nem vagyunk egyformák. Ugyanazok az élethelyzetek, hatások, stressztényezők másként hatnak ránk attól függően, milyen a személyiségünk. Okai és egyben megváltoztatói is magunk vagyunk sorsunknak.
Újévi virsliáldozat - a tuti főzési technika
A szilveszteri buli ráirányította a figyelmet a helyes virslifőzésre. Biztos mindenki elgondolkozott már a tökéletes főzési technikán, ahogy azon is, hogy miért olyan finom a hentesnél vásárolt virsli. Nos, igyekszünk mindkét kérdésre választ adni, és ezúttal is a kémia, azaz a konyhakémia tudományát hívtuk segítségül... - írja Szomorné Orosz Lotti a laboratorium.hu oldalán.
Nem biztos, hogy a pezsgőtől vörös
A vörös szemek nem mindig jelentenek komoly problémát, de az esetek többségében kezelésre szorulnak. Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész orvosa szerint nem kizárólag kötőhártya-gyulladás állhat a tünet hátterében.
10 trend, amely meghatározza az életünket 2017-ben
Tíz olyan technológiai trendet leplezett le a Samsung Electronics Europe, amelyek jövőre nagy hatással lesznek az életmódunkra. A Samsung Design Europe és a Foresight Factory kutatóintézet által készített előrejelzés olyan kulturális és társadalmi átalakulásokat, valamint technológiai fejlesztéseket gyűjtött össze, amelyek amellett, hogy meghatározzák vásárlási és munkahelyi szokásainkat, életvitelünket is megváltoztathatják.
Egyre jobb befektetés a panel
Saját használatra és befektetésnek is egyre vonzóbb a panellakás, különösen, ha felújított. A budapesti paneleknek az elmúlt két évben 65%-kal nőtt az átlagára, a használt lakások piacán pedig keresettebbek, mint téglaépítésű társaik. A fővárosba, a megyeszékhelyekre költözők körében is ez a legnépszerűbb lakástípus. Kevesen tudják, hogy a korszerűsítéséhez szükséges tőke könnyedén összegyűlhet állami támogatásból is.
Pikkelysömörrel a kozmetikusnál
Gyakran jelennek meg a fejbőrön a pikkelysömör tünetei. Láthatók a hajas fejbőr és a homlok határán, de érinthetik a fülkagyló, a külső hallójárat területét is. A pikkelysömörös bőr kozmetikai kezelése ezért speciális hatóanyagokat és különös gondosságot igényel, de nem nem fertőz!
7 lépés a Candida fertőzés ellen
Alig van olyan nő, aki életében legalább egyszer ne szembesülne a Candida fertőzés tüneteivel. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza a candidiasis okaira és a megelőzés, kezelés lehetőségire hívta fel a figyelmet.
8 tipp, hogy megúszd az ünnepeket gyomorrontás nélkül
Az ünnepek alatt sokan úgy gondolják, itt a büntetlen evés-ivás szezonja. A mértéktelen fogyasztás azonban jelentős súlygyarapodást és gyakoribb a gyomorrontás is okozhat. Gasztroenterológus ad tippeket az egészséges ünnepléshez.
Toros káposzta
Télen jól eshet egy-egy nehezebb fogás is, az igazi savanyú káposzta pedig olyan egészséges, hogy azzal mindent jóvá tesz ez az egyébként nem éppen diétás recept.
Ezek a hal és dióallergia tünetei - felismered?
Tudta, hogy nem is kell ennie belőle, a dió már a sütemény készítése közben is okozhat allergiát? Felismeri a halallergia tüneteit? Az ünnepi menüben gyakran előforduló két allergénről dr. Hidvégi Edit gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.
Hokkaidón a tuti csúcs
Felejtsük el, amit az európai sípályákon megszoktunk! A tökéletes sípálya ugyanis egészen máshol van: a felkelő nap országában. Japán több mint ötszáz sí-területével igazi nagyhatalomnak számít a téli sportokat tekintve. Tokiótól mindössze néhány órára található a japán Alpokként ismert hegylánc, számos távol-keleti síparadicsommal, de Hokkaidó szigetén is remek lehetőségek várják a téli sportok szerelmeseit. Kiváló minőségű porhó található a hegyek lankáin, ami a síelők kedvencévé teszi. A Japánspecialista bemutatja a legjobb helyeket.
Karácsonyi fűszerek is okozhatnak allergiás tüneteket
Illóolajok, illatos gyertyák, fahéjas, vaníliás sütemények – az ünnep kellékei. Sajnos sokan mégsem élvezhetik az illatokat, használhatnak bizonyos kozmetikumokat vagy fogyaszthatják a fűszerek hozzáadásával készült ételeket, mert allergiás tüneteik jelentkeznek.
Párosan szép az ünnep
Káposztától édességig minden ünnepi fogáshoz társítható a sör. A sör-étel párosítás alapjai könnyen elsajátíthatóak. A Sör mi több sörgasztronómusa, Vásárhelyi István ünnepi ajánlót készített, amiből ihletet meríthetünk.
Segítsünk a Budapesti Korai Fejlesztő Központ felújításában!
Hamarosan életveszélyessé válhat a Budapesti Korai Fejlesztő Központ XI. kerületi épülete, ahol immár negyed évszázada a fejlődésükben veszélyeztetett csecsemők, fogyatékos kisgyermekek és családjaik számára nyújtanak komplex diagnosztikai és terápiás szolgáltatásokat. A terveket Vadász Bence irodája térítésmentes készítette el. A beruházás nyári megkezdéséhez az intézmény igazgatója, Czeizel Barbara és munkatársai megfeszített munkával igyekeznek összegyűjteni a minimum 200 millió forintot. Sajnos alig több mint 3 milliónál tartanak.
Aranyat ér, vigyázz rá!
A víz az élet szerves része: mindenhol jelen van, körülvesz minket, és az egyik legtermészetesebb anyagként tekintünk rá. Gondolhatunk akár kedvenc húslevesünk elkészítésére, vagy akár arra, mivel mossuk ruháinkat? Vajon mennyi vizet használunk naponta? Hogyan függ össze a felhasznált mennyiség a minőséggel? Horváth György háztartásigép-szervizvezető és Sass Dani gasztroblogger tanácsaival segítünk a tudatos vízfelhasználásban.
Stresszmentes karácsonyt!
Az év utolsó hetei a meghitt, karácsonyi készülődés helyett sokunk számára valóságos ünnepi rémálmot jelentenek: fejvesztve szaladgálunk a tökéletes ajándékok, csomagolások, díszek és hozzávalók után. Közben pedig teljesen elfelejtjük élvezni az ünnepi forgatagot, és mire a karácsonyi vacsora után összegyűlik a család a fenyő körül, már teljes végkimerülésben omlunk össze a stressztől. Pedig lehetne ez teljesen másképp is!
7 hasznos és ingyenes tipp a vizsgaidőszakhoz
Már tart a vizsgaidőszak a felsőoktatási intézményeken. Ha a hátralévő időszakot nem is tudjuk meghosszabbítani, abban mindenképpen segíthetünk, hogy könnyebb és hatékonyabb legyen a tanulás. Adunk néhány hasznos és ingyenes tippet, hogy az idei vizsgaidőszakban több idő maradjon a családra és a barátokra.
Nem fulladni, mérni! Különben gyilkol!
Évről-évre nő a szén-monoxid-mérgezések száma, de úgy látszik, még mindig nem vesszük elég komolyan a veszélyt. Pedig van megoldás: ahol szén-monoxid érzékelőt használnak, ott nem következik be a tragédia!
Figyelj a lábadra!
Várandósság alatt gyakran alakulnak ki a bőrből kiemelkedő, kanyargós visszértágulatok, melyek nem csak esztétikailag zavaróak, de igen fájdalmasak is lehetnek. Bár sok esetben csupán a terhesség alatt keletkeznek, ám nem ritka, amikor még az előtt megjelennek. Dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa azt tanácsolja a leendő kismamáknak, hogy még a gyermekáldás előtt kezeltesse a problémát az állapot súlyosbodásának és az esetleges szövődmények kialakulásának megelőzése érdekében!
5 dolog, amit ne ajándékozzon allergiás ismerősének
A legjobb szándékunk ellenére is kellemetlen perceket okozhatunk szeretteinknek, ha nem a megfelelő ajándékot választjuk az ünnepi alkalomra. Mivel az allergia ma már egyre több embert érint, nem árt, ha tisztában vagyunk a főbb allergénekkel. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosának tanácsai ebben segíthetnek.