Életforma.hu


Tovább élhetsz, ha figyelsz a D-vitamin-pótlásra!

Tovább élhetsz, ha figyelsz a D-vitamin-pótlásra! 

A D-vitamin nagy részét a szervezetünk saját maga állítja elő napfény hatására – az elmúlt hónapokat azonban inkább a szürkeség, a napfényhiány jellemezte. Ilyenkor különösen fontos a D-vitamin pótlása, amelynek már rövid távú hatásai is igazoltak.

Veszélyt jelent a száraz orr! 

A száraz orrnyálkahártya minden lélegzetvételnél feszítő érzése nemcsak kellemetlen, de számos egészségügyi problémához is vezethet: gyakori orrvérzés jelentkezhet, a betegek fogékonyabbá válhatnak a fertőzésekre.
Nem árt ügyelni a pajzsmirigyünkre!

Nem árt ügyelni a pajzsmirigyünkre! 

A mélyvénás trombózisnak számos oka lehet, ennek ellenére kevesen gondolnak arra, hogy pajzsmirigy-túlműködés is állhat a probléma hátterében. Milyen tünetek esetén érdemes a betegségre gyanakodni?
Alvás teszi az embert! Ez egészségünk és szépségünk záloga

Alvás teszi az embert! Ez egészségünk és szépségünk záloga 

A jó megjelenéshez elegendő alvásra van szükség. Ha napi 7 vagy 8 óra alvás után sem ébredünk frissen és egész nap fáradtság gyötör, nyúzott külsőnk arra figyelmeztet, hogy az alvás minőségével van probléma!

Nőknél veszélyesebb! Vigyázz a magas vérnyomással! 

Bár mindkét nemet egyaránt érinti a magas vérnyomás, azonban a legfrissebb kutatások szerint a nőkre veszélyesebb a hipertónia. Így náluk korábban el kellene kezdeni a megfelelő terápiát.

Vizelési és szexuális zavarok – új népbetegség van kialakulóban? 

A férfiak több mint felének vannak urológiai jellegű panaszai, jobban tartanak a vizelési és szexuális zavaroktól, mint a fájdalomtól. Ennek ellenére 33 százalékuk soha nem, vagy nagyon ritkán megy el szűrésre.

7 tény az influenzáról - mit tegyünk, hogy kivédjük? 

Újra támad az influenza! A minden évben jelentkező járvány ellen nemcsak lehet, de érdemes is védekezni, és az sem árt, ha eloszlatunk néhány tévhitet.

Szeretnél teherbe esni? Ezt idd! 

Sok nő azt hiszi, hogy teherbe esni könnyű, és már az első próbálkozásokra sikerül is. Az igazság azonban az, hogy nemritkán hosszú hónapok telnek el, míg végre pozitív lesz a teszt. Van azonban olyan természetes szer, ami segíthet!

Álallergia ellen - kezdje diétával az újévet! 

Az arra érzékenyeknél csalánkiütést, arcdagadást, -kivörösödést, tüsszögést, orrdugulást okozhatnak azok az élelmiszerek, amelyek lebontása során hisztamin szabadul fel a szervezetben. A hagyományosan összeállított ünnepi menüsor több ilyen fogást is tartalmaz. A tünetek kezelésében a diéta segíthet.

Magas a vérnyomása? Lehet, hogy nem! 

A magas vérnyomás nem csak Magyarországon, az egész világon számtalan embert érint. Bár kezelése sok esetben nehézkes, de a legújabb iránymutatásokkal talán közelebb kerülhetünk a „néma gyilkos” sikeres terápiájához.

Nem biztos, hogy ott a baj, ahol a fájdalmat érezzük 

Mindenki érzett már fájdalmat, de valószínűleg csak kevesen gondolkoztak el azon, miért érezzük máshol, mint ahol képződik, vagy mi a különbség a sajgás, lüktetés és tompa fájdalom közt.

Így érdemes télen pótolnod az örömhormont! 

A szerotoninnal (úgynevezett „örömhormon”) kapcsolatos ismereteink hiányosak, sokszor ellentmondóak. A szerotonin hiányát számos betegséggel hozzák összefüggésbe, így például a migrénnel, depresszióval, idegi-, étkezési- és szexuális zavarokkal, vagy akár a premenstruációs szindrómával is. Dr. Hubina Erika, az Oxygen Medical endokrinológusa az összefüggésekre hívta fel a figyelmet.

Trombózis után sem kell lemondani a gyermekvállalásról 

A terhesség a nők számára boldog, ám félelemmel teli időszak. Az aggodalmat tetőzi, ha az illető átesett már trombózison. Az a helyes, ha a kismama speciális terhes gondozásban részesül, hogy a későbbi komplikációk elkerülhetőek legyenek. Hogy pontosan mit jelent ez, arról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.

Más kezelést igényelhetnek télen a pajzsmirigy betegek 

Ahogy hidegebbre fordul az idő, az sokaknál különböző egészségügyi problémákat von maga után. És itt sajnos nem csak az influenzára és a megfázásra kell gondolni, hanem az olyan betegségekre is, mint a pajzsmirigy túlműködés, ugyanis a téli hónapokban a benne szenvedők állapota romlik. Hogy pontosan miért, és hogy mit lehet ekkor tenni, arról Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

Beteg? Edzés helyett irány az ágy! 

A tél közismerten a nátha és az influenza szezonja. Ám miközben a legújabb kutatások is azt bizonyítják, hogy a rendszeres mozgással védettebbek lehetünk az ilyen jellegű betegségekkel szemben is, jó tudni, hogy az intenzív testmozgás akár még árthat is a betegeknek. Dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical belgyógyász, angiológusa az elővigyázatosságra hívja fel a figyelmet.

Csak óvatosan a karácsonyi pohárköszöntőnél! 

A közelgő ünnepi időszakban az is elfogyaszt néhány pohárral, aki év közben csak ritkán iszik alkoholt. A kulináris élvezeteken túl, egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen italt választunk majd a karácsonyi menü mellé, vagy az újévi koccintáshoz. Néhány alkohol hisztamin tartalma ugyanis kifejezetten magas, így az arra érzékenyeknél panaszokat okozhat.

Szoláriumozó nemzet vagyunk? 

Egy új, döntően nők körében végzett online felmérés 800 megkérdezettje közül mintegy 73 százalékuk rendszeresen jár szoláriumozni, de idő- és pénzszűke miatt mostanában kevesebbet.

Az ekcéma ezer arca 

A betegség különböző formáinak megismerése azért fontos, mert az eltérő típusú ekcémák másfajta kezelést igényelnek. Az allergiás bőrbetegségek leggyakoribb változatait dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa ismertette.

Így mérje meg rendszeresen a vérnyomását! 

Bizonyára tisztában van azzal, hogy a magas vérnyomás sokszor nem okoz semmiféle tünetet. Éppen ezért érdemes otthon olykor-olykor elővennie a vérnyomásmérőjét, mert – főleg ha stresszes, keveset mozog és dohányzik-, meglehet, hogy meglepetésként fogja érni az eredmény.

Az alvási apnoé is kiválthatja a „néma gyilkost” 

A néma gyilkosnak nevezett magas vérnyomás okai igen sokrétűek lehetnek, viszont van egy tényező, ami egyre gyakrabban fedezhető fel a betegség hátterében. Ez pedig nem más, mint az alvási apnoe, aminek kutatások szerint sokszor túl kevés figyelmet szentelnek.

40 feletti és dohányos? Irány a szűrés! 

A WHO halálozási listáján jelenleg a negyedik helyen áll a COPD, mégis keveset tudunk róla. Alattomos kór, a tünetek sok esetben csak előrehaladott stádiumban jelentkeznek. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa a rendszeres szűrések fontosságára hívja fel a figyelmet.

Ezért nagyon veszélyes a migrén! 

A migrén már önmagában is kellemetlen betegség, hiszen nem ritka, hogy a kínzó fejfájás akár órákra, napokra tehetetlenné teszi az embert. Azonban kutatások szerint ennél nagyobb veszélyeket is rejthet magában, ugyanis a stroke kialakulásának kockázatát is megnöveli.

Veszélyes betegségre utalhat a látásvesztés! 

A stroke előszobájának is nevezett TIA bár múló tünetekkel jár, fontos, hogy komolyan vegyük, hiszen súlyos problémákat is jelezhet. A betegség tünetei jellegzetesek, de látászavarral is járhat.

Barnás foltok a bőrön...vajon veszélyes? 

Jellemzően barnás esetleg szürkés színű, megvastagodott, száraz felszínű bőrképlet az úgynevezett szeborreás keratózis, amely sokakat zavarhat, különösen, ha az arcon vagy más látható testrészen jelenik meg. Dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyásza arra figyelmeztet, hogy bár nem rosszindulatú az elváltozás, de rendszeres kontrollt igényel.

Diagnózis: ismeretlen eredetű láz 

Az ismeretlen eredetű láz nem egy önálló kórkép, hanem elsősorban az orvos hozzáállása a lázas betegséghez: amikor annak oka az elsődleges vizsgálódás és esetleg kezelés kapcsán is felderítetlen marad.

Félünk az influenzától, de az oltástól még jobban? 

Miközben növekszik világszerte a veszélyes vírusmutációk okozta járványok kockázata, a magyar lakosság mégis egyre kevésbé figyel az influenza megelőzésére. A Kutatópont átfogó felmérése szerint százból csak 13 ember kér védőoltást.

A kis vérkörre is veszélyes a magas vérnyomás! 

A magas vérnyomás egy komoly betegség, ráadásul nem is csak egy vérkört érinthet. Hiszen előfordulhat az is, hogy nem a test, hanem a tüdő vérkörének nyomása tolódik el, ez azonban – ahogyan dr. Kapocsi Judit tanárnőtől, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistájától megtudhattuk - más tüneteket, és más kezelést is igényel.

A pálinka nem melegít! 

Hátrahajtott fej orrvérzésnél, felülni rosszullétkor, nyállal kezelt seb, szorítókötés a vérzésre, kiszívott méreg méhcsípéskor vagy éppen citromlé a herpeszre, esetleg nyers hús a sebes duzzanatra – csak néhány a leggyakoribb hibák közül, amelyeket sokan elkövetnek, ha magukat vagy a környezetükben megsérülteket kezdik gyógyítani. Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány a leggyakoribb tévhiteket oszlatja el, azokat a téves megoldásokat, amelyek alkalmazásával sokkal többet árthatunk, mint gondoljuk.

Hirtelen jelentkező csalánkiütések- Mit tegyünk? 

A hirtelen megjelenő csalánkiütések (orvosi néven urticaria) kellemetlen viszketéssel, gyakran riasztó formában törnek ránk. Csalánkiütés esetén először mindig valamilyen újdonságra kell gondolnunk az életvitelünkben, ami a kínzó tüneteket hirtelen kiváltotta.

Veszélyben a női szívek! 

A nők 55 százalékának szív és érrendszeri betegség okozza a halálát, ennek ellenére a legtöbben nem fordítanak kellő figyelmet a megelőzésre. Holott, ha egy fiatal nő kap infarktust, nagyobb az esélye, hogy meghal, mint a hasonló korú férfié. A dohányzó nőknél pedig sokkal súlyosabb érszűkület alakul ki, mint az erősebbik nemnél.

Gyilkos szenvedély a dohányzás! 

Tíz évvel tovább élhetnének a munkaképes korú dohányosok, ha nem hódolnának káros szenvedélyüknek. A dohányzás a koszorúér-betegségek egyik legfontosabb kockázati tényezője, a betegség kialakulásáért 25-30 százalékban felelős.

A férfiaknál veszélyesebb a melanoma 

A férfiaknál gyakrabban válik végzetessé a melanoma, mint a nőknél – állítják brit kutatók. Dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyásza a korai felismerés jelentőségéről beszélt.

A terhesség alatti vizesedés komoly gondokra utalhat! 

A terhesség számos kellemetlen tünet jelentkezhet, így például a lábak bedagadása. A vizesedés során a végtagok felpuffadnak, a bőr feszül, fájdalom is jelentkezhet. Nyáron a meleg hatására a tünetek fokozódhatnak.

A gyomorégés valódi rizikófaktor, vegyük komolyan! 

Új kutatások szerint gyakori gyomorégés 80 százalékkal is növelheti a torok- és a hangszáldaganatok kialakulásának esélyét. Dr. Mármarosi István, gasztroenterológus főorvos szerint a kellemetlen érzés és a reflux kezelhető.

Ezerarcú csodaszer: a szelén 

Az őszi-téli időszakban gyakori vírusos eredetű megbetegedések megelőzése mellett több súlyos, népbetegségnek is számító kórkép megelőzésében és kezelésében is alkalmazható. A szelén gyógyászati jelentőségéről Prof. Balázs Csaba, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa számolt be.

Tényleg veszélyesek a kozmetikumok összetevői? 

Vajon veszélyesek, vagy hasznosak a különféle összetevők a kozmetikumokban? Az egyes hatóanyagok értelmezéséhez Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikusának segítségét kértük.

Megelőzhető a szélütés, ha időben felismerjük a bajt 

A stroke sajnos sok embert érint napjainkban. Egyes esetekben azonban a bénulás csak rövid ideig tart és legfeljebb 1 napon belül elmúlik, azt hihetjük, csoda történt. Pedig csupán arról van szó, hogy a szélütés előszobájával, a TIA-val  (transient ischemic attack - átmeneti vérhiányos eset) találkoztunk, ami azonban nagyon komoly problémákat vetít előre. Hogy a bajt elkerülhessük, műtéti beavatkozásra is van lehetőségünk.

Felébresszük-e az alvajárót? 

Ijesztő érzés, ha az éjszaka közepén egy öntudatlan állapotban járkáló családtag motoszkálása ébreszt álmunkból. Alvajárás gyermek- és felnőttkorban egyaránt jelentkezhet, a népesség 5-10 százaléka is érintett lehet.

Zavartalan átállás a szeptemberre 

Az augusztus kicsit olyan, mint a hét napjai közül a vasárnap: még pihenünk, de már tudjuk, hogy hamarosan indul a teljes erőbedobás, munkában és az iskolában. Nézzük, mire figyeljünk szeptember közeledtével, hogy az átállás zavartalanul mehessen végbe. Csökkentsük például a megfázásos betegségek esélyét!

Nem az élővizekben van a legjobb esélyünk a fülgyulladásra! 

A nyári szezonban sokan tapasztalhatják, hogy fáj a fülük, a fülkagylójuk és mintha beszűkült volna a hallójáratuk. Dr. Augusztinovicz Monika, az Oxygen Medical fül-orr-gégésze szerint a hallójárat-gyulladást gyakran az uszodákban, medencékben „szedjük össze”.

Meszesedés ellen hiába a diéta 

Az érelmeszesedés korunk egyik népbetegsége. Nem válogat, egyaránt érintheti a fiatalabbakat és az idősebbeket is, de a kor előrehaladtával mindenképpen megjelenik. Hogy mit tehetünk ellene, és hogyan kezelhetjük, arról Blaskó György főorvos beszélt.

Nem csak az idősek betegsége a visszeresség 

Szeretnénk azt gondolni, hogy amíg az ember fiatal, esetleg még a 30-at sem érte el, addig nem kell különösebben foglalkoznia a testével, hiszen az olyan problémák, mint a visszeresség, ilyenkor még elkerülik.

Összefüggés a szteroid-injekciók és a gerinctörés közt? 

Világszerte milliók vetik magukat alá orvosi kezeléseknek a hátfájdalom miatt, ami ma már népbetegségnek számít. Mégis vannak olyan kezelések, amikkel nem árt óvatosan bánni.

Itt a pollenszezon! Mit tegyünk? 

A parlagfű pollenkoncentrációja már az ország nagy részén elérte a riasztási szintet, a legtöbben már felkeresték szakorvosukat és a szükséges gyógykezelések megkezdésével, felkészülten várják az előttük álló időszakot. De mit tegyen, aki nem készült fel?

Komoly kockázatot jelent a terhesség megszakítása! 

A családtervezés az ember életének egyik legfontosabb mozzanata, ám vannak, akik úgy estek teherbe, hogy érzelmileg, vagy anyagilag nem tudtak felkészülni a kis jövevény fogadására Ilyenkor sokan élnek azzal a lehetőséggel, hogy elvetetik a magzatot, ám ez komoly gondokat is okozhat. Nem csak arról van szó, hogy lelkileg nehéz feldolgozni egy ilyen döntést, hanem ahogyan azt dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, akár a hormonrendszerben is tartós változásokat vonhat maga után.

Nem csak a melegtől izzadhat! 

Ha a kánikula elmúltával is verejtékezik, alvászavari vannak, nem tud megszabadulni a plusz kilóktól, és változókorban van – érdemes részt vennie egy kivizsgáláson. A menopauza számos kellemetlen tünetet okozhat, amelyek enyhítéséről dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza, a Magyar Menopauza Társaság vizsgájával rendelkező szakorvos beszélt.

Ismerje fel az időskori vérszegénységet! 

Az idő sajnos nyomot hagy az emberen: nem csak a ráncok jelennek meg, hanem a szervezet minden része elhasználódik, elkopik. Nincs ez másként a vérképző szervvel sem, így a csontvelő sem kerülheti el az idő vasfogát.

Mindent a mélyvénás trombózisról 

Amikor trombózisról beszélünk, a legtöbb ember szemei előtt az az állapot jelenik meg, ami sürgős kórházi ellátást igényel, ebből adódóan minden elzáródást mélyvénás trombózisként aposztrofálnak. Pedig ez nagy tévedés, mivel sok esetben szerencsére „csak” a felületes vénák elzáródásáról van szó.