Orvosi tanácsok cikkek

5 tévhit a fogproblémákkal kapcsolatban
Négyből három felnőtt szenved fogágybetegségben, de a legtöbben nem, vagy csak későn fordulnak szakorvoshoz. Sokan nem tudják, de a fogágyat, az ínyt érintő betegségekkel specialista foglalkozik: a parodontológus.

Kinek veszélyes egy hosszabb repülőút?
Jön a nyár, és vele az utazások. Közismert, hogy a hosszas repülőút fokozza a vérrögösödés kialakulásának kockázatát, ezért ha valaki túl van már egy trombózison, speciális kezelésre szorul, ha repülőre akar ülni.

Szelíd szerek feszültségoldásra - segít a homeopátia!
Ez a bolond áprilisi időjárás-változás, a tavaszi fáradtság, a stressz bizony sokunknak okoznak nyugtalan napokat, álmatlan éjszakákat. Ráadásul lassan itt az érettségi-időszak, amelyet az egész család végigizgul. Még mielőtt nyugtatókhoz, altatókhoz nyúlnátok, ajánlunk valami jobbat!
Nem megy a munka? Lehet, hogy vashiány!
A vashiányos vérszegénység igen változatos tüneteket produkál, és ezek legtöbbje a mindennapjainkat is jelentősen befolyásolja. Sajnos, az állandó fáradtságot és gyengeségérzést sokan bagatellizálják, pedig nem ritka, hogy betegség áll a háttérben.

8 tipp a sportsérülések megelőzéséhez
Közismert, hogy a sport mennyire pozitívan hat az egészségre, az önbizalomra, de nem szabad elfeledkezni a lehetséges sérülésekről sem. A biztonságos edzésnek is megvannak a maga szabályai.

A hipertónia és a túlkezelés csapdája
A népbetegségnek számító hipertónia kezeletlen esetben számtalan veszélyes szövődményt okozhat, többek között agyvérzést és szívinfarktust. Éppen ezért érthető, hogy terápiájában nagy jelentőséggel bírnak a gyógyszeres készítmények, amelyek megfelelő dózisáról a kezelőorvos dönt.

Zsibbadnak az ujjaid? Komoly is lehet a baj!
A leggyakrabban a nőket érinti a Raynaud-szindróma, ez a viszonylag gyakori, a lakosság 5–8 százalékánál előforduló, az ujjak zsibbadásával, elfehéredésével járó betegség. Jelentkezhet önállóan, vagy egyéb kórképek kísérő tüneteként is.
A kontaktlencse-viselés 11 alapszabálya
Bár a kontaktlencsét viselők egy felmérés szerint úgy vélik, hogy megfelelően kezelik a lencséjüket, csupán töredékük jár el valóban gondosan. Érdemes az alaposságra és a veszélyekre is figyelni!

Támadnak a pollenek!
Kaparó torok, tüsszögés és orrfolyás? A tünetek náthára utalhatnak, ám egyáltalán nem biztos, hogy megfázással van dolgunk. Kora tavasszal ugyanis a levegőben található pollenek már allergiás reakciókat válthatnak ki. Az általuk okozott panaszok hasonlóak a náthához, de azoknál, akik érzékenyebbek, akár asztmás rohamok is jelentkezhetnek.

Asztmás gyerekeknek nagy veszély a passzív dohányzás!
A dohányzás károsítja az egészséget, de mindenki a saját egészségéért felel – vélekednek gyakran azok, akiknek a füstölgés a mindennapok része. A dohányfüst azonban a környezetet is érinti, és különösen igaz ez a lakáson belül. A passzív dohányzásnak ugyanis nemcsak a betegség kialakulásában van szerepe, de a kezelés eredményességét is csökkenti.
Miről ismerjük fel a pajzsmirigydaganatot?
Nyelési nehézség, nyaki duzzanat, tartós rekedtség – nem biztos, de lehet hogy pajzsmirigydaganatról van szó. Jó hír viszont, hogy a pajzsmirigydaganatok többsége jól kezelhető, a gyógyulási arány magasabb, mint más daganatos betegségek esetében.
A stressz felerősíti az allergiát - de tehetsz ellene!
Öröklött hajlam esetén a stressz szerepet játszhat az allergia megjelenésében, meglévő betegség esetén pedig fokozza a panaszokat. A tudatos életvezetés és a stresszcsökkentő technikák segíthetnek.
Vérnyomáscsökkentő? Nem árt néha változtatni a dózison
Azok, akiknél egyszer már megállapították a hipertóniát, legtöbbször kénytelenek egész életükben vérnyomáscsökkentőt szedni. Igen ám, de ez még nem jelenti azt, hogy mindig ugyanolyan dózisban kell kapják a tablettákat, előfordulhat, hogy többre, esetleg kevesebbre van szükségük. Mikor kell változtatni a gyógyszeradagon?
Ne vedd félvállról a tüneteket! Lehet, hogy tüdőembólia!
A trombózis legsúlyosabb szövődménye a tüdőembólia, amely sajnos életeket is követel. Ha valakinél egyszer már gondot okozott egy elszabadult vérrög, onnantól kezdve fokozottabban fennáll a megismétlődés veszélye. Mi a teendő, ha valakinek már volt tüdőembóliája?
Pajzsmirigygöbök – nem csak esztétikai probléma
A pajzsmirigy betegségei hazánkban is népbetegségnek számítanak. A diagnózist sok esetben nehezíti, hogy a csökkent vagy emelkedett hormontermelés szerteágazó, sok esetben egyéb szervi panaszra utaló tüneteket okozhat. Az elváltozások egyik formája a pajzsmirigygöbök megjelenése. Most kialakulásának okairól és a kezelési lehetőségekről lesz szó.
Szexuális problémák? Cukorbetegség is okozhatja
A cukorbetegség közismert következménye lehet a férfiaknál jelentkező merevedési zavar, de a nőknél is felléphetnek szexuális kihatású problémák. Ne szégyelljünk ezekről a témákról beszélni az orvosunknak, mert megoldás csakis az esetleges alapbetegségek orvoslásával, a lelki zavarok kezelésével érhető el.
Vigyázz, a nem múló köhögés komoly bajt jelenthet!
Már rég kikecmeregtél az influenzából, és még mindig köhögsz? Akkor jobb, ha orvoshoz fordulsz! Könnyen lehet, hogy az elhúzódó köhögés hörghurutot jelez, amely a megfázás szövődményeként alakult ki. Ha a tünetek évente visszatérően, átlagosan három hónapon át jelentkeznek, javasolt a háttérben álló okokat is felderíteni.
Allergiás vagy? Ezt a négy hibát ne kövesd el!
Jártál már orvosnál, de úgy gondolod, az allergia tüneteit egyedül is képes vagy csillapítani? Szedsz valamilyen gyógyszert, de nem tudod pontosan, mire? Ez csak kettő azok közül a tévedések közül, amelyekkel kínszenvedéssé változtathatjuk az allergiaszezont.
Tavaszi fáradtság? Segíthet a homeopátia!
Itt a tavasz! Ja, hogy te fáradtsággal, ingerültséggel, alvászavarral, koncentrációzavarokkal küzdesz? Esetleg testi panaszaid is vannak? Ez rossz hír, a jó viszont az, hogy nem kell feltétlenül gyógyszerekhez folyamodnod: panaszaidat a homeopátiás szerek is enyhíthetik.
Serena Williams is folytatta - te is megteheted! Tüdőembólia után is
Nemrég Serena Williams életveszélyes állapotától volt hangos a sajtó: a sportoló tüdőembóliát kapott. Sokan úgy gondolják, hogy a betegség után életük gyökeresen megváltozik. Ám ha betartanak néhány szabályt, akkor szinte ugyanolyan életet élhetnek, mint azelőtt. Sőt, akár még sportolhatnak is!
Ezek a vastagbélrák rizikófaktorai
A vastagbéldaganatok húszból egy embert veszélyeztetnek, különösen 50 éves kor felett. Mindenképpen jó, ha a tüneteivel tisztában vagyunk, és azzal is, hogy ha időben szűrésre megyünk, az akár az életünket is megmentheti. A betegség megelőzése azonban rajtunk is múlik. Megmondjuk, mit tehetünk ennek érdekében!
Egy rossz mozdulat, és mozdulni sem bírsz
Itt a jó idő, irány a kert! Jöhet a kapálás, virágültetés, fűvetés, trágyázás. Igazán kellemes időtöltés, sokan mégis megszenvedik, hiszen elég egy rossz mozdulat, és moccanni sem tudunk. Ráadásul a rossz mozdulat és aztán a mozdulatképtelenség nem csak a kertben fenyegethet.
Segítség! Miért nem érzem a szagokat?
A szaglás csökkenését nátha vagy túlzásba vitt orrcsepp-, orrsprayhasználat is okozhatja, de orrpolip miatt is bekövetkezhet. A szagok érzékelésére való képesség elvesztése a korral is járhat, de súlyos betegségeket is jelezhet.
12 tipp pattanások ellen!
Mielőtt bárki bagatellizálná a pattanásosság jelentőségét, érdemes figyelmet fordítani azokra a tanulmányokra, amelyek szerint a gyakori és zavaró pattanások akár a depresszió kialakulásához is hozzájárulhatnak. Ez teljesen érthető is, különösen, ha a szépséghibák éppen az arcot érintik. A pattanások, aknék rengeteg fiatal, sőt felnőtt önértékelését ássák alá.
Nem az számít, hányszor mosol fogat
Számos súlyos betegséget elkerülhetünk, ha betartjuk a legalapvetőbb szájápolási szabályokat. A helyes szájápolás tanulható, és érdemes már gyerekkorban elsajátítani, felnőttkorban ugyanis a szokások megváltoztatása már sokkal nehezebb. Március 20-a a Szájápolás Világnapja, ezért ilyenkor különösen fontos a szájhigiénia fontosságáról beszélni.
Száraz a szemed, szád? Komoly baj is lehet!
Sokan az égő, viszkető szemük miatt fordulnak orvoshoz, és meglepődve hallják, hogy egy ritkán emlegetett betegségben szenvednek. Az autoimmun betegségben érintettek részére a szem- és szájszárazság nemcsak kellemetlen tünet, de szövődmények forrása is lehet.
Szülés után: hosszabb a trombózisveszély, mint gondolták!
Nemcsak a terhesség, de a szülés utáni időszak is veszélyes a kismamákra trombózis szempontjából, ugyanis ekkor jelentősen megnő a vérrögök kialakulásának kockázata. Bár eddig azt hitték, hogy a szülést követő hat hétben a legnagyobb a veszély, a legfrissebb kutatások szerint kétszer ennyi ideig áll fenn a rizikó.
Nem csak a náthától lehet orrhangod!
A leggyakrabban ugyan a náthától lehet orrhangod, vagy allergia miatti orrdugulás a ludas benne, de számos más ok, akár szervi elváltozás is állhat a háttérben, amelynek kezeléséhez olykor műtétre is szükség lehet. De az is lehet, hogy csak rossz a beszédtechnikád!
Cseng a füled? Ne vedd félvállról!
Az influenza és a légúti fertőzések csúcsidőszakában gyakori jelenség a fülfájás – a fertőzések, vírusok tüneteként jelentkezik, és néhány nap múltán meg is szűnik. Rosszabb esetben azonban a fülfájás erősödik, fülzúgás lép fel, ami aztán hetek, sőt hónapok elteltével sem múlik. A csengést fontos komolyan venni, és hamar kezeltetni!
Asztma és várandósság? Nézz utána!
Felelőtlenek azok a kismamák, akik önkényesen, vélt veszélyek miatt abbahagyják vagy csökkentik az asztmagyógyszerek szedését. Ezzel nemcsak önmaguk, hanem a születendő gyermekük egészségét is veszélyeztetik. A szakemberek szerint nagyon fontos a kismamák megfelelő tájékoztatása, és a tévhitek eloszlatása. Most ezt tesszük...
Horkolsz? Lehet, hogy orrsövényferdülés miatt!
Az orrsövényferdülés gyakorlatilag mindenkit érint, de súlyossá akkor válik az eset, ha például visszatérő arcüreggyulladást, gyakori légúti fertőzéseket és horkolást is okoz. Sőt, jele lehet az orrhangú beszéd is.
Csökkenti a stroke és a szívroham kockázatát az influenza elleni oltás
Plusz egészségi haszonnal járhat a szezonális influenzaoltás:az injekció beadását követő hónapokban csökken az agyi érkatasztrófa és a szívinfarktus kockázata az angliai Lincoln Egyetem kutatása szerint.
Vigyázz a szoláriummal, ha lupusod van!
A szisztémás lupus az egész szervezetet érintő autoimmun betegség. Az érintettek jelentős hányada fényérzékeny, az ultraviola sugarak 40–70 százalékuknál a tünetek súlyosbodását okozzák. Az ő esetükben a fényvédelem különösen fontos.
A fokozott trombózishajlam a teherbeesést is megnehezíti
Családalapításra a legtöbb nő izgatottan készül, ám némi félelem kúszhat be ebbe a boldog időszakba, ha az illető trombofíliás. A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy egy trombózis után kezelésre van szüksége az illetőnek a várandóság során, azonban mi van akkor, ha a leendő kismamának igazoltan fokozott hajlama van rá, ám ezidáig szerencsésen elkerülte a trombózis?
Mit tegyen az, aki terhes és trombofíliás?
A babavárásra a legtöbb nő izgatottan készül, ám némi félelem kúszhat ebbe a boldog időszakba, ha a leendő mama trombofíliás. A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy trombózis után kezelésre van szükség a várandósság során. De mi van akkor, ha a kismamának igazoltan hajlama van rá, ám ez idáig szerencsésen elkerülte a trombózis?
Hullik a hajad? Vigyázz, nagyobb is lehet a baj!
A fokozott hajhullás mind a nők, mind a férfiak esetében hatalmas megrázkódtatást okoz, főleg akkor, amikor még a fiatalabb éveikben kezd a haj nagyobb csomókban a fésű fogai közt maradni. Bár a hajhullás bizonyos kor felett már természetes jelenség, ám ha idő előtt következik be, az hormonproblémákra is utalhat.
Így teszi tönkre az ereidet a stressz
Régóta ismert tény, hogy lelkiállapotunk nagy hatással van vérnyomásunkra. Igen ám, de ma már a stressz a mindennapok szerves része, így nem meglepő, hogy néha kiugró értékeket produkálunk. Mikor kell ezzel orvoshoz fordulnunk?
Nincs hangja? Irány az orvos!
Gégegyulladás gyakran jelentkezhet pedagógusok, előadóművészek, valamint olyan foglalkozási körökben dolgozóknál, akiknek a fő munkaeszközük a hangjuk. A visszatérő panaszok kezelésében a helyes hanghasználat elsajátítása, a hangszalagok túlerőltetésének kerülése is segíthet.
7 ok, amiért kezeltetni kell a horkolást!
A párkapcsolatot is próbára tévő kellemetlen hanghatáson túl a horkolás az egészséget is veszélyezteti. Gyakran jár együtt alvási apnoe betegséggel, ugyanis annak egyik jellegzetes tünete.
Járjunk egy lépéssel az influenza előtt!
Sokak örömére komolyabb mínuszok nélkül vészeltük át a téli hónapok nagy részét. Ám a fagy hiánya nem csak a természetben okoz károkat, a baktériumok és vírusok terjedésének is kedvez, így egyre nő a náthás és influenzás megbetegedések száma.
Álmatlanság: mikor van szükség orvosi kezelésre?
Gondjai vannak az elalvással? Rendszeresen felriad éjszaka, nehezen alszik vissza? A tervezettnél akár egy órával korábban felébred? A legóvatosabb becslések szerint is a népesség minimum egyharmada szenved álmatlanságban, de vannak vizsgálatok, amelyek 65-66 százalékát érintettnek találták.
Visszerekkel az ülőmunka is fájdalmas!
A legtöbb ember manapság ülőmunkára van ítélve, ami különböző egészségügyi gondokat von maga után. Ilyen többek között a visszértágulat is, ami kezdetben inkább csak esztétikailag zavarja az embert, ám egy idő után fájdalmassá is válik.
Munkahelyi ártalom is lehet: a tüdőfibrózis
A tüdőfibrózis különböző porok, gázok tartós belégzésének következményeként, de egyes gyógyszerek, sugárzás, autoimmun betegség hatására is kialakulhat. A kezdetben enyhe tüneteket okozó betegség mielőbbi felismerésével az állapotromlás lelassítható.
Egyszerű náthától is fájhat a fül!
A középfülgyulladás okozója lehet vírus vagy baktérium. A fertőzés forrása gyakran más betegség – például nátha, influenza vagy allergia –, amely az orrjáratok és a torok duzzanatát okozza.
Prosztatarák: ügyeljünk a figyelmeztető jelekre!
Ma tartják a rákellenes harc világnapját. Ezen a napon egy sokak számára kellemetlen témáról is fontos megemlékezni: a prosztatarák veszélyéről, amely a férfiak jelentős részét érintheti. Vizelési problémáik hátterében ugyanis állhat prosztatamegnagyobbodás, de rosszindulatú elváltozás is.
Van megoldás az égő szemre!
Sokat ül számítógép vagy tévé előtt, légkondicionált környezetben tartózkodik, és gyakran tapasztal égő érzést vagy fáradtságot a szemében? A szárazszem-szindrómáról és a megoldási lehetőségekről érdemes többet megtudni. Most!
Így tesz tönkre a magas vérnyomás!
Szinte mindenki tisztában a magas vérnyomás főbb veszélyeivel, azt azonban kevesen tudják, hogy pontosan miket is okoz egyes szervek esetében.
Ne adj esélyt az influenzának!
Leginkább a gyerekek, az idősek és a krónikus betegségekben szenvedők a veszélyeztetettek, de az influenzával való megfertőződés, az esetleges súlyos szövődmények kialakulása az egészséges, fiatalabb emberekre is fenyegetést jelenthet.