Történelem cikkek

Egy igaz szerelem története: így szerette egymást Petőfi és Szendrey Júlia
Rövid, de síron túl is tartó boldogság volt az övék.

Ifjúsági regény az 1956-os forradalomról
Kiss Judit Ágnes regénye a Kórház az osztályteremben a magyar irodalom első ifjúsági regénye, amely értően, érzékenyen, a kamaszok számára feldolgozhatóan mesél az 1956-os forradalomról.

A történelem eltörlése vagy rasszizmus? Eltávolítják az egykori amerikai elnök szobrát
Theodore Roosevelt egykori amerikai elnök lovasszobrát is eltávolítják New Yorkban

100 éves budapesti fotók elevenednek meg az Animatiqua kisfilmjében
Budapest eltűnt épületeire – és kicsit magunkra is – ismerhetünk az Animatiqua legfrissebb filmjében

1921 sorsfordító esztendő volt a magyar történelemben
Gyerekkoromban az hittem, száz év iszonyatosan hosszú idő. Aztán felnőttem és rájöttem, hogy száz év, az szinte semmi. Mindannyian ismerünk vagy ismertünk olyanokat, akik 1921-ben már a világon voltak, az akkor történtek pedig mindannyiunk családjának az életét befolyásolták. Erre ébreszt rá minket a fiatal történész, Veszprémy László könyve, melynek címe 1921. Mörk Leonóra író, újságíró szubjektív könyvajánlója következik

A szóbeli történelem érettségi menete
Június a szóbeli történelem érettségi időszaka, amikor a fiatalok már kellően izgulnak a megmérettetés miatt. Utána már felszabadultan lehet ünnepelni, addig viszont kőkemény felkészülésre van szükség. Itt egyszerre adhatsz tudást minden középszintű tárgyból, köztük természetesen a már említett történelemből is. De vajon mi a menete? Ebből a cikkből minden kiderül!

Civil Negyed: Közös Halmaz Alapítvány
Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, melyeket az állam már nem tud elvégezni. A civil tevékenység nem a haszonról szól, kétirányú a hatása. Ahogy a bölcsesség szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. A XX. századi magyar történelmi traumák feldolgozására alakult Közös Halmaz Alapítvány munkájáról Varga Sárával, az alap oktatási projektvezetőjével beszélgettünk.

Ezer év, puha kötésben
Ízlelgessük a szót Bookazine. A tartalom könyvbe illően komoly, a forma pedig felgyorsult világunk követelményeinek megfelelően magazinos. A Kossuth Könyvkiadó most ebben a formában (is) közreadta a magyar történelem ezerszáz évét tárgyaló könyvsorozatát. A kiadványról Medgyesy Zsófiával, a sorozat szerkesztőjével beszélgettünk.

Megnyílnak a Szentszék archívumai
Az MTA Történettudományi Intézetének igazgatóját, Molnár Antal történészt nevezte ki a Pápai Történettudományi Bizottság tagjává Ferenc pápa.

25 éves a világ legismertebb böngészője
Ugyan a Google Chrome és a Mozilla Firefox egyre jobban kiszorítja a Microsoft saját böngészőjét, az Internet Explorer így is negyed évszázada a mindennapok része. Vasárnapi cybertörténelem.
Képregény készült a Mátyás-templom történetéről
A Múltébresztők címmel kiadott képregény a Budavári Nagyboldogasszony-, közismert nevén Mátyás-templom történetéről szól fiataloknak.
Bekerülhetnek-e a magyar történelemtankönyvekbe a romák? - interjú
A Nemzetközi Roma Nap a roma kultúra ünnepe, mely felhívja a figyelmet a romák társadalmi helyzetére is. 2020 tavaszán Derdák Tiborral beszélgettünk arról, hogy a romák történelme ma még nem képezi szerves részét a magyar történelemnek.
Trianonról objektíven
Nehéz objektív módon viszonyulni olyan eseményekhez, melyek érzelmileg is mélyen érintik az embert. Az éppen száz évvel ezelőtt megköttetett Trianoni békeszerződés is ilyen. A Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport történészei azonban megpróbálkoztak a "lehetetlennel", a Magyar Tudomány legfrissebb számában le lehet csekkolni, hogy milyen eredménnyel.
Eredetiben olvasható a trianoni békeszerződés szövege
A Francia Külügyminisztérium levéltára a napokban közzétette az 1920. június 4-én aláírt trianoni békeszerződés eredeti, letölthető szövegét honlapján. Aki végig olvassa az 523 oldalas dokumentumot, talán a korábbi legendák hamis illúziójával is képes lesz leszámolni.
Mitől csendes a Csendes-óceán?
500 éve érte el a Csendes-óceánt Magellán. A nemcsak tengerészeti eseményt alkalmi bélyeggel ünnepli a Magyar Posta. A miniatűr alkotást Orosz István Kossuth-díjas grafikus tervezte.
Négyévente: február 29.
Nem tudjuk, ki, hogy van vele, de mi még mindig nem vagyunk tisztában azzal, mi is az a szökőnap. Megpróbáljuk tisztázni...
A király háborúja
VI. György, a dadogását rendkívüli erőfeszítéssel leküzdő brit uralkodó II. Erzsébet apja és elődje volt. Beszédhibáját, ami súlyosan korlátozta volna a nyilvánosság előtti szereplésekkor, egy tapasztalt, ám felettébb furcsa módszereiről híres logopédus segítségével gyűrte le. A történetnek ezzel még nincs vége!
Így született a karácsony és a pulyka házassága
Ma már nálunk is a karácsonyi ebédek, vacsorák családi hagyományához hozzátartoznak a pulykából készült finomságok. Ezeket mi is kipróbálhatjuk az ünnepek alatt, hiszen így a megszokott fogásaink helyett idén változatos ízekkel lephetjük meg a családot és a vendégeket.
Rendszerváltás-történetek
Eufória – ez a szó sűríti leginkább magába azt az intenzív érzést, amelyet a magyarországi rendszerváltás eseményei váltottak ki a fordulatot üdvözlők körében. Bár az, hogy pontosan milyen érzéseket takar ez a szó, az egyénenként változó. A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ Eufória? - Rendszerváltás-történetek Magyarországról c. kiállítása emblematikus képek, fotósorozatok, dokumentumok, videómunkák és személyes visszaemlékezések segítségével idézi fel az eseményeket és azokat a képzeteket, amelyek ehhez a turbulens, várakozásokkal teli időszakhoz társultak.
Királykisasszonyoknak és lovagoknak
Csodálatos barokk kastély fekszik Budapesttől alig 45 percre Alsópetényben. Ősfák árnyékában egy csöppnyi, ám igen értékes történelmi relikvia. Ha igazán főúri környezetre, XXI. századi kényelemre vágysz, ezt nem hagyod ki!
Így lett egy nyomorék fáraóból Egyiptom leghíresebb uralkodója
Szinte napra pontosan 97 évvel azután léphetünk be Tutanhamon sírjába, hogy feltárták azt a Királyok völgyében. November 8-án rendkívüli kiállítás nyílik a Komplexben. A tárlatot szakmai berkekben a „Kiállítások királyának” tartják, és hamarosan Budapest kulturális palettáját gazdagítja a Király utcában.
Nemcsak Trumpnak jutott eszébe Grönland
Megvenni eddig nem sikerült Grönlandot, de a jég alatt épült amerikai támaszpontok máig radioaktívan szennyeznek. Az ötlet egyébként nem Trumpnak jutott először eszébe. Történészek kiderítették, hogy 1946-ban az amerikaiak több mint 100 millió dollárt ígértek Dániának Grönland átengedéséért.
Egyet szeretett Ady és Móricz!
A brandy-ről sokunknak egy hatalmas bőrfotelben üldögélő, a kandalló mellett csendben szivarozó, és öblös pohárból az italt kortyolgató idősebb úriember jut eszünkbe - valahonnan a múlt századból. Ez a berögzült kép azonban egyre inkább eltűnőben, hiszen a brandy napjainkban már nemcsak az idősebb korosztály kiváltsága - egyre több minőséget kedvelő, céltudatos modern férfi és nő választja a magyar brandy-t az elegáns gourmet-vacsorák zárásaként.
Összekapaszkodva ünneplünk
Már több mint egymilliárd euró gyűlt össze a párizsi Notre Dame felújítására! Szakértők szerint azonban ennek a tízszeresére lesz szükség! Az adományozás még javában folyik, és már biztos, hogy a világ megmenti a keresztény kultúra egyik legismertebb műemlékét!
Magyar és francia minőség, olaszosan tálalva
Ismételten egymásra talált a francia és a magyar konyha a festői botanikus kert közepén álló Károlyi Kastélyban. Fehérvárcsurgón az Accent Hotels közreműködésével immár harmadjára rendezték meg a Károlyi Gasztro Akadémiát, amelynek idén Angelica Károlyi grófnő és Gianni Annoni voltak házigazdái.
Fehérvárcsurgó, ahol Európa és Magyarország találkozik
Harmadszor rendezték meg Fehérvárcsurgón a Károlyi Gasztro Akadémiát a Károlyi-Kastély Hotel & Restaurant szervezésében. Először egynapos, majd kétnapossá vált maga a rendezvény, de a jövőben még ennél is hosszabb lesz. Ahhoz azonban, hogy megértsük a program minden részletét, először ismerkedjünk meg a helyszínnel, a kastéllyal, ami történelmünk csodálatos része, és bárki megnézheti, felkeresheti a parkot, megkóstolhatja a hazai és a francia konyha különlegességeit. Azután folytatom a rendkívüli gasztrobeszámolót!
Lotz-terem, a velünk élő történelmi ragyogás
Irodalmi és zenei estek színhelye is lesz a jövőben a fővárosi Andrássy út 39. Lotz Terme, melyben a napokban nyílt meg a Café Parisi. Budapest neoreneszánsz ékszerdobozában megkósolthatjuk a legfinomabb francia reggelitől az alkalomra készült édességen át a kávék és koktélok különleges választékát. A muzsikát is hallgatva úgy érezzük, egy pillanatra tényleg megáll az idő...
Döbbenet, ezt már az ókorban is tudták
Sokan már most fogalják szállodájukat az idei hosszú hétvégekre. Igazuk is van, mert a virágkorát élő wellnes nálunk is nagyon népszerűvé vált. A kényeztetést azonban nem mi találtuk fel. Ahogy mondani szokták, már az ókoriak is tudták, "mitől döglik a légy"!
Amikor Erzsébet tényleg lenyúlta
Zűrös politikai és családi helyzetben lopta ki Magyarországról a koronát az özvegy királynő, és ez csak egy, amikor az ország egyik legismertebb jelképe elhagyta az országot. Összesen tizenegyszer volt külföldön a korona. Legutoljára bő negyven évvel ezelőtt, 1978. januárjában tért haza a magyar államiság jelképe az Amerikai Egyesült Államokból. Van-e még valami, amit nem tudunk a Szent Koronáról. A tudósok szerint igen!
Fenyő nélkül nincs karácsony
Minden évben az az érzése az embernek, mintha csupán pillanatok teltek volna el a legutóbbi Karácsony óta. Ha már számba vetted az év végi feladataidat, a lista tetején biztosan szerepel a karácsonyfa beszerzése is. Hiszen fenyő nélkül nincs Karácsony! Gondolkoztál már azon, hogy vajon miért pont egy fenyőfa mellett ünneplünk minden esztendőben? Egyesek szerint ennek a története még a keresztény hagyománynál is ősibb időkre nyúlik vissza, ám számos különböző történet kering a köztudatban ezzel kapcsolatban. Tarts velünk és lessünk be együtt a régmúlt karácsonyaiba!
Egy kis karácsonyfa-történelem
Tudod, mi okból állítunk december végén fenyőfát a nappaliban? És hogy miért pont fenyőt, és hogy egyáltalán, mióta él ez a szokás? Ha a karácsonyi rohanásban egy pillanatra már eltűnődtél ezeken a kérdéseken, de a válaszokat nem ismered, akkor most Megyeri Szabolcs kertészmérnök megpróbál segíteni, és így talán a karácsony mára kissé kiüresedett hagyománya is több értelmet nyerhet. Kezdjük az ünneplést!
Vacsorázzon á la Rákosi!
Rejtői módon, egy ciprusi szállodában, egy műbőr táskából került elő Rákosi Mátyás mintegy háromszáz irata. Ungváry Krisztián és Meruk József ezeket az igazolványokat, dokumentumokat olvasta át, elemezte ki. Rendkívül izgalmas, szinte krimibe illő kötet, aminek minden sorára oda kell figyelni! Mindenkinek ajánlom, akit egy kicsit is érdekel a nem túl távoli múlt sztálinista diktátorának valódi élete, jelleme.
Hogy múlik az idő!...
Felnőtt azóta egy nemzedék. Aki ma 28 éves, annak lehet, hogy ez a nap még csak nem is történelem... Érdemes visszagondolni, mi is történt azóta, mert azt hiszem könnyen felejtünk! Minden esetre nekem az élemet meghatározó nap volt. 28 éve kezdődött a taxisblokád.
Parádés ünnepünk
Vidámsággal, színes programokkal, hagyományőrző érdekességekkel várnak mindenkit szerte az országban az államalapítás és az új kenyér ünnepén. Körülnéztünk, és válogattunk! Íme, néhány olyan program, ami tetszeni fog nektek, és a meleg ellenére elindultok a családdal, a barátnőddel a lovagoddal vagy az unokákkal! Ha pedig este elmentek bármelyik tüzijátékot megnézni, gondoljon kedvenceitekre! Kutyákat, cicákat jól bezárni, mert félelmükben képesek tényleg világgá menekülni! Most szólok, hogy már csak 133-at kell aludni, és itt a szilveszter!
Mosolygó buborékok egy pohárban
Egész életében azon dolgozott a hautvilliersi Szent Benedek-rendi apátság pincevezetője dom. Pierre Pérignon, hogy ne legyenek tavaszra buborékok az üvegekben, mégis erről, vagyis a pezsgőtől vált áldottá a neve. Az akkor selejtnek tartott bor gyorsan vált a francia főúri reggelik és ünnepek kedvencévé a champagne. A pezsgő ma virágkorát éli! Óriási kedvenc, de sajnos Magyarországon még mindig csak szilveszter környékén fogy belőle igazán.
Hírek a síron túlról
Hamarosan feltárulnak a túlvilági titkok! Augusztus 16-án a belvárosi Komplexbe érkezik az egyedülálló A Világ Múmiái Kiállítás. A tárlat a földkerekség legnagyobb múmiagyűjteménye, a testeket és tárgyi leleteket számos múzeumtól, egyetemtől, tudományos szervezettől és magángyűjteményekből kölcsönözték, hogy a nagyközönség szemtől szemben találkozhasson a történelem ezen különleges emlékeivel. A tárlat szakmai partnere a Magyar Természettudományi Múzeum.
5+1 sikerfilm egy cseppnyi Skóciával
Mesébe illő zordon tájak, sejtelmes kastélyok, végtelen tavak: a fenséges skót vidék mindenképpen megér egy körutazást, de ha idén nyáron csak a szobánkból vágyódhatunk a káprázatos csodák és a legendák földje után, fedezzük fel Skóciát egy hétvégi filmmaraton segítségével! A klasszikusok rajongói természetesen ne hagyják ki a Hegylakó-sorozatot és A rettenthetetlent sem, de az alábbi tippekkel minden műfajban találkozhatunk egy cseppnyi Skóciával. Készítsünk be egy dobozzal a híres skót vajas kekszekből, és dőljünk hátra a skót nemzeti itallal, egy pohár The Famous Grouse-szal a kezünkben.
Ezért szerettünk bele Krakkóba
Tízmillió ember nem tévedhet: évente ugyanis körülbelül ennyi turista választja Krakkót. Európa egyik legkedveltebb turisztikai célpontja megunhatatlan, a lenyűgöző történelmi épületektől a sokszínű lengyel gasztronómiáig számtalan okunk van rá, hogy legalább egyszer ellátogassunk oda. Kocsival sincs nagyon messze, de Ferihegyről repülővel már 1 óra alatt ott lehetünk!
Amikor elvarázsol a Baltikum Szilícium-völgye
Biztosan nem Lettország jutna eszünkbe először, ha a nyaralást tervezzük. Pedig több szempontból is ideális úti cél, és nemcsak nyáron: vannak gyönyörű homokos tengerpartjai, miközben sokszínű kultúrája, lenyűgöző épületei és rohamosan fejlődő üzleti is figyelemreméltóak. Ferihegyről hetente három gép is repül Rigába.
Csak legyél vele, amíg lehet!
Már az ókori Görögországban is megünnepelték az édesanyákat. Angliában az 1600-as években még vallási színezetet is kapott a húsvétot követő negyedik vasárnap ez okból. Bostonban 1872-ben ünnepelték az első amerikai anyák napját. Azóta a Föld nagyon sok országában köszöntik a mamikat, a nagyikat - más és más időpontban. Ma Magyarországon kívül Portugáliában, Spanyolországban, Litvániában, Romániában és Szerbiában ünnepelnek. Köszöntsük együtt legdrágább kincsünket!
Hívott már Hugó?
Tudod, hogy ki az április bolondja? Lehet, hogy pont Te, vagyis akit ma rászednek, akivel a bolondját járatják! Több országban is ismert a kifejezés, de hogy mi az eredete, azt senki sem tudja biztosan! Az viszont biztos, hogy bolondozni, rászedni másokat sokan szeretnek, mert a siker hatalomérzést ad a rászedőnek!
Kossuth-kifli
Kossuth kedvence volt ez a sütemény - a legenda szerint. Ez a diós, illetve a mandulás változat is igencsak ízlett a pozsonyi országgyűlés képviselőinek. Kossuth akkor a pozsonyi Gundel néven is emlegetett Palugyay Jakab vendéglőjében lakott, és épp ebben a konyhában készült a remek sütemény. Egy biztos, 1848. március 17-én Kossuth a Palugyay tulajdonú Zöldfa szálló erkélyéről hirdette ki Magyarország újjászületését. Ja, és a nagyim is teljesen biztos!
Különc borvidék
A Wineglass Sajtóklub borkóstolóján találkoztam ezzel a gyönyörű könyvvel! Horváth Ferenc újságíró, a Soproni Téma főszerkesztője írta, a legtöbb fotót Filep István, az MTI munkatársa készítette. A kötet először 2005-ben jelent meg, de világörökségi területen azóta annyi minden történt, annyi fiatal borász tette le a névjegyét, hogy át kellett dolgozni azt. Aki belelapoz, egy nagyon izgalmas világba csöppen, és biztos kedvet kap egy soproni kékfrankoshoz!
Vizes rongytól az internetig
A takarítás mindennapjaink kikerülhetetlen része. Az évszázadok során ez a tevékenység is rengeteg változáson ment keresztül, új eszközök jelentek meg, új elvárások alakultak ki, idővel pedig egyesek számára még hivatássá is vált. Hogy jutottunk el az ősemberektől az olyan online rendelhető takarítószolgáltatásokig?
5 dolog, amit nem tudtál Hugh Hefnerről
Hugh Hefner korszakalkotó tevékenysége nagy hatást gyakorolt az egész világra. Rengeteget tett hozzá, hogy megdőljenek a szexualitást övező tabuk, kiállt a sajtószabadságért és a rasszizmus ellen is. Az itthon megjelenő Playboy, hogy tisztelegjen az ikon emléke előtt olyan lépést tett, mint eddig még soha. A kendőzetlen női szépség helyett ebben a hónapban az alapító fiatalkori portréja került a címlapra. A megszokott tartalmon kívül a magazinban most 15 oldalt szenteltek annak, hogy Hugh Hefner életének emlékezetes pillanatait tárják az olvasók elé. Íme 5 érdekesség, amit biztos nem tudtál a világhírű playboyról.
Rajtunk van a világ szeme!
Az október 23-án történt eseményekről íróink és költőink is megemlékeztek egy-egy szívhez szóló írásukban. Van, aki a forradalmi történéseknek aktív részese is volt. Most a legszebb négy irodalmi alkotásból idézünk. Mi így emlékezünk!
Mi lehet a derviskolostor titka?
Újabb fordulóponjához érkezett a Szigetvár melletti ásatás. A Szulejmán-sírkomplexum feltárásának harmadik kutatási szezonjában, vagyis most szeptemberben a három szárnyból álló kolostort, az épületegyüttes legnagyobb részét teljes egészében feltárják! A munkálatokat magyar és török diákok végzik tanáraik irányításával.
Bélyeget kapott a sorsfordító magyar király
Szelvényes forgalmi bélyeg kibocsátásával köszönti a Szent László-emlékévet a Magyar Posta. Az Üzenet bélyegem IV. – Belföld35 forgalmi bélyeghez kapcsolódó szelvényen az emlékév emblémája látható. A bélyeg Benedek Imre, a kapcsolódó szelvény Gábor Tamás tervei alapján a Pénzjegynyomdában készült.