Japán cikkek

Hétfőn kezdődik az ingyenes online japán filmfesztivál
Az elmúlt évek japán filmterméséből 20 alkotást láthatnak az érdeklődők a JFF Online Japán Filmfesztiválon február 14. és 27. között.

Ezekben az országokban különös szokásokkal ünneplik a karácsonyt
Nálatok is különös szokásokkal ünneplik a karácsonyt? Vagy minden a hagyományos módon zajlik? A világ számos pontján a karácsony valami mást is jelent, mint eddig hittük.

Minden, amit tudni akartál a japán királyi család mindennapjairól
A nemezetközi királyi családok származása, története sokak számára izgalmas téma. Köztük vannak a britek, a spanyolok vagy a dánok. De mi a helyzet a japán király család tagjaival kapcsolatban? Ismered a világ legrégebbi, folyamatosan öröklődő monarchiáját? Ha még nem, akkor itt az idő, ugyanis a japán királyi család mindennapjai sok érdekességet rejtenek.

Napilapból kiskert
Japánban egy olyan napilapot dobtak a piacra, melyből az olvasás után apró kertet is ültethetünk. Tipikus kettő az egyben, azaz olvassunk és kertészkedünk, mindegyik a javunkra válik. Ráadásul mi is tehetünk valamit környezetünk védelméért.

Utazz velünk a virágzó cseresznyefák hazájába
Spirituális szempontból a cseresznyefák az újjászületés energiáit adják az embernek, Japánban áprilisban szinte mindenki ezt ünnepli. A parkok megtelnek piknikező emberekkel, akik a cseresznyefák alatt gyönyörködnek a természet virágzó csodáiban. A sakura ünnepre külön iparág épült, ebbe beletartozik a sakura-térkép és a cseresznyevirág ihlette fagylalt és desszert is.

Tíz éve tarolta le a szökőár Fukushimát
A tíz évvel ezelőtti fukusimai földrengés, szökőár és atombaleset áldozatairól emlékeznek ma Japánban. Bár a legfrissebb ENSZ jelentés szerint statisztikailag nem bizonyítható, hogy sugárzás okozta károk érték volna a lakosságot, az azonban bizonyos, hogy a sugárszennyezés miatt Fukusima egy része kimarad az újjáépítésből és 2050 előtt nem várható, hogy elbontják a sérült reaktorokat. Közben már szervezik, hogy az elhalasztott tokiói nyári olimpia lángja útnak induljon, honnan máshonnan, mint Fukusimából...

Itt a japán cseresznyefavirágzás
Japánban javában tart a csereszenyefavirágzás, március végétől egészen május elejéig végig vonul végig a szigetországon, akár az egy sorba rendezett dominók, ahol az első darabot megbökve egymás után dőlnek el. Budapesten április 18-19-re jósolják a meteorológusok az ELTE Füvészkertjében a szirombontást, de a járvány miatt a hagyományos Sakura Ünnep most elmarad.

Nem lesz olimpia az idén!
Jövőre halasztják a tokiói olimpiát, amit legkésőbb 2021 nyarán kell megrendezi - jelentette be a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. Korábban már neves sportolók és politikusok is arra tippeltek, hogy július 24-én nem lobban fel az olimpiai láng a felkelő nap országában.

Megy a műtárgy vándorútra
Napokon belül útnak indul az Iparművészeti Múzeum Japonizmus és Art Nouveau című kiállítása, amit Japán négy jelentős múzeumában mutatnak majd. A mintegy kétéves „turné” első állomás a Fukusima Prefectural Museum lesz. Szeptembertől az Ishikawa Prefectural Museumban, 2021. áprilisában a Yamaguchi Prefectural – Hagi Uragami Museumban, októbertől pedig a tokiói Panasonic Museumban láthatja a japán közönség a 241 tárgyból álló különleges válogatást.

Mi is el tudjuk készíteni otthon!
Aki szereti a japán konyhát, és akár minden héten tudna sushit falatozni, érdemes kipróbálnia az otthoni elkészítést, hiszen egyáltalán nem nagy ördöngösség!
Szemüveges nő nem kell
Ma már nálunk sem jelent különlegességet, ha bizonyos munkahelyek dresszkódot vezetnek be. De Japánban még ennél is továbbmennek! A főnökök még a cipőt, a hajszínt, a sminket is előírják. A szemüveg meg egyenesen tilos – hallottuk az atv lapszemléjében.
A százéves fodrász története
A 102 éves Shitsui Hakoishi nyolcvanöt éve dolgozik fodrászként, és egyelőre nem tervezi, hogy nyugdíjba menne. A japán Idősek napja ünnepe alkalmából a kameráknak mesélte el élettörténetét.
Diplomáciai küldetést kapott a kamilla és a cseresznye
10-10 bélyegből álló bélyegkisívet bocsát ki a Japán és a Magyar Posta a magyar-japán diplomáciai kapcsolatfelvétel 150. évfordulójának alkalmából. 2 bélyeg közös kiadású, tervezője: Jamada Jaszuko. A további 8, azonos témájú bélyeget mindkét posta saját tervezésben készíttette el. A magyar bélyegek Berta Ágnes tervei alapján készültek.
Digitális perverzek riogatnak a metrón
Intim fotókat küldenek japán férfiak a metrón iPhone-jukkal női utastársaik mobiljára. Úgy látszik, senki sincs biztonságban még a szigetországban sem! Hölgyeim, a japán megoldás szerint üvölteni kell!...
Óriási magyar gasztronómiai siker Japánban
Nagyon tisztes helytállással zárta a versenyzést a magyar csapat az egyik legfontosabb japán szakácsversenyen. A Washoku World Challenge negyedik helyezettje a magyar Kurkó Zsolt lett. Miután 2018. szeptember 13-án Párizsban Európa legjobbjának bizonyult a séf, Japánban már az volt a cél, hogy a japán fővárosban is megmutassa tudása legjavát a szerény, de ambiciózus szakember.
Folytatódhat a sikertörténet Tokióban
Kurkó Zsolt Európa legjobb “külföldi japán” séf címe után a világ legjobbja címre tör! A budapesti Sushi Sei étterem séfhelyettese az európai verseny után a tokiói döntőn már az egészt kontinenst képviseli a Washoku World Challenge versenyen! Szurkoljunk együtt!
Leleplezzük a japán nők szépségének titkát
Tradicionális japán kozmetikumokon keresztül mutatjuk be a szigetország szépségfilozófiáját. A felkelő nap földjének hölgyei évszázadok óta híresek gyönyörű és hibátlan arcbőrükről. Ennek titka a különleges, több lépcsős szépségápolási rituáléban rejlik, amely kizárólag a legkiválóbb minőségű összetevőkből készült kozmetikumokat tartalmazza. Mostantól ez az egyedülálló japán rituálé a mi mindennapjainknak is része lehet.
Ez így, ahogy van, tökéletes!
Kurkó Zsolt, a budapesti Sushi Sei étterem Sous chéfje nyerte a Washoku World Challenge európai versenyét Párizsban, így ő képviseli majd kontinensünket a tokiói döntőn 2019 elején.
Karakas Hédi: A judo a szerelmem, a szerelmért pedig áldozni kell!
Japánból adott exkluzív interjút a kétszeres olimpikon, ahová 6 hetes edzőtáborba utazott.Sportolónőnk elárulta, mi az oka annak, hogy időről-időre visszatér a szigetországba, és arról is mesélt, mi nem hiányozhat soha a táskájából, van-e valamilyen kabalája, illetve miért kerüli ki a padlón levő csíkokat, mielőtt a tatamira lép…
Tokió - magyar szemmel
Nyüzsgés, rendezett terek, modern, folyamatosan fejlődő, lendületesen lüktető nagyváros. Soós Bertalan Tokióról készült fotóit a Bálnában nézhetjük meg! Szinte kedvünk támad azonnal repülőgépre szállni!
5 figyelemre méltó japán szokás, amit érdemes követni
Bővelkedik a pozitív szokásokban a japán kultúra a mindennapi életben, melyek mindenkinek követendő példák lehetnek. Ezekből mutatunk be néhányat a Magyarországon élő és dolgozó Maki Stevenson séf, a tokiói útjáról a napokban hazatért Soós Bertalan fotós és a Japánt többször megjárt Jókuti András, a Világevő blog szerzője ajánlásával, akik egyúttal az Asahi Super Dry, Japán első számú sörének magyarországi márkanagykövetei.
Ismerkedj meg Asahival, a felkelő nap urával
Elegáns környezetben, autentikus dobkísérettel, a japán konyha remekművei kíséretében mutattak be minket egymásnak. Így találkoztam az Asahi Super Dry-jal, Japán első számú sörével, amit világhódító körútja keretében Közép-Kelet-Európában először kóstolhat meg a közönség. Az úr száraz, ugyanakkor friss jelenség, igazi tavaszi tavaszi partner! Ajánlom a foci vb-re készülő férfiaknak csakúgy, mint az ezalatt különleges élményekre vágyó hölgyeknek! Mi még biztosan találkozunk!
Mi mikor ünnepelünk végre egy villát?
Tudtad, hogy Japánban augusztus 4. az evőpálca napja? Aliz, a Japánspecialista vloggerének legújabb videójában az 1500 éves pálcikaetikettet mutatja be, megtudhatod hogyan lehet és hogyan tilos az evőeszközt használni?
Amikor a hegy istene vörösre festi a leveleket
Számos hagyományt teremtett a természet tisztelete Japánban az évszázadok során. Ilyen például a cseresznyevirágzás, a Sakura-ünnep, de csak kevesen tudják, hogy a juharfák őszi átváltozását is milliók várják a szigetországban. A momiji, a japán juharfa az ősz egyik szimbóluma, amely ilyenkor mesés, misztikus tájakká változtatja a hegyeket, erdőket. Ráadásul ilyenkor az idő is igen kellemes Japánban, így a Japánspecialista szakértői szerint nem véletlen, hogy a momiji ünnep a második legkedveltebb utazási időszak a magyarok körében.
Amit ősszel látnod kell: a legszebb momijigari helyszínek Japánban
A természet tisztelete Japánban számos hagyományt teremtett az évszázadok során. Ilyen például a cseresznyevirágzás, a Sakura-ünnep, de csak kevesen tudják, hogy a juharfák őszi átváltozását is milliók várják a szigetországban. A momiji, a japán juharfa az ősz egyik szimbóluma, amely az őszi hónapokban mesés, misztikus tájakká változtatja a hegyeket, erdőket. Ráadásul ilyenkor az idő is igen kellemes Japánban, így a JTB Hungary Japánspecialista márkájának szakértői szerint nem véletlen, hogy a momiji ünnep a második legkedveltebb utazási időszak a magyarok körében.
Káprázatos ruhaköltemények Japánból - Szájtátva néztük!
Ha a japán öltözködésre gondolunk, a többségnek a kimonó jut eszébe, vagy az extrém színekben, extravagáns darabokban megjelenő manga rajongók. A szigetország öltözködési szokásai azonban nem is állnak annyira távol az európai ízléstől. Jámbor Aliz, a Japánspecialista Tokióban élő videós tudósítója szerint a helyi divatot alapvetően a kifinomultság és a visszafogott elegancia jellemzi.
Szőlőkönnyek és Ezüstkanál - ehető lesz a Japán Filmhét
Magyarországon sosem vetített öt japán alkotást láthatunk az idei Japán Filmhéten június 13. és 17. között a fővárosi Toldi moziban. Az alkotások betekintést nyújtanak a szigetország tradicionális konyhaművészetébe, többek között egy nem mindennapi borászat és egy tejgazdaság világába is. Közös a változatos műfajú filmekben, hogy a főszereplők fáradhatatlanul küzdenek választott mesterségük fortélyainak elsajátításáért, miközben a gasztronómia hagyományain keresztül saját gyökereikhez is utat találnak
Utazzunk! Miért válasszuk éppen Japánt?
Japán a világ egyik legbiztonságosabb és legtisztább országa, így bátran választhatjuk páros úti célnak, amely jó alternatíva akkor is, ha nem a szokásos nyári időszakban kívánunk utazni. Hogyan készüljünk fel az útra, mit érdemes megnézni és hogyan lehet ott spórolni?
Jó kis üzlet a cseresznye, de ennyire?
A Japán Meteorológiai Ügynökség március 21-én hivatalosan is bejelentette a Sakura kezdetét, ugyanis ekkor bontott virágot a tokiói Yasukuni-szentély előtt álló világhírű cseresznyefa. Ezzel kezdetét is vette Japán egyik legnagyobb ünnepe, a „hanami”, vagyis a cseresznyevirág-nézés, amely előtt a legnagyobb világmárkák is limitált szériás termékekkel tisztelegnek. Ezekből válogattunk a Japánspecialista Japánban élő szakértőjével.
Sei nabe - forró leves a hideg napokra
Egészséges japán ételeket, köztük sushit tanított nemrég Kovács Lázár magyar szépségkirálynőknek a budai Sushi Sei étteremben. Most egy különlegsséggel leptek meg Titeket, vagyis Életforma és az Otthon főzök olvasóit. Az étterem chefjének nevét viselő levesük, egyszerű, otthon is elkeszíthető, és mindenki saját maga ízlése szerint alakíthatja. Feltétlenül próbáld ki, mert még látványra is maga a csoda!
Sósban az édes, Tajvanon a Balaton
Nagypál Krisztina, a Miss Balaton by Cosmopolitan nyertese Tajvanon járt nemrégiben, a szépség egy forgatás és fotózás kedvéért repülte át a fél világot. Azonban nem ő az egyetlen a Miss Balaton modellek közül, aki a Távol-Keletre utazott a közelmúltban. Király Lili, a 2014-es győztes Japánban töltötte az ünnepeket is.
Ahol kötelező a randi!
Már azon is meglepődhetünk, hogy Japánban megünnepelik a karácsonyt, hiszen a társadalom nagy része nem keresztény. Márpedig ünnepelték idén is - nem is akárhogy. Náluk ez sokkal inkább kereskedelmi ünnep, mint vallási. Sehol egy klasszikus karácsonyfa, karácsonyi dalok és tradicionális menük. Mi köze például a szerelmespároknak, vagy a KFC-csirkének a mi kedvenc ünnepünkhöz? A Japánspecialista karácsonyi körképéből mindez kiderül!
Hokkaidón a tuti csúcs
Felejtsük el, amit az európai sípályákon megszoktunk! A tökéletes sípálya ugyanis egészen máshol van: a felkelő nap országában. Japán több mint ötszáz sí-területével igazi nagyhatalomnak számít a téli sportokat tekintve. Tokiótól mindössze néhány órára található a japán Alpokként ismert hegylánc, számos távol-keleti síparadicsommal, de Hokkaidó szigetén is remek lehetőségek várják a téli sportok szerelmeseit. Kiváló minőségű porhó található a hegyek lankáin, ami a síelők kedvencévé teszi. A Japánspecialista bemutatja a legjobb helyeket.
Ahol egy nő egyedül is bátran utazhat
Képzeljük el, hogy utánunk küldetik elhagyott pénztárcánkat, visszakapjuk metrón, vonaton felejtett táskánkat. Nem könnyű elhinni, hogy ez megtörténjen, igaz? Bizony, létezik egy hely, ahol mindez a hétköznapi valóság. Japán sok szempontból kiérdemelte jó hírnevét, de a közbiztonsága messze földön híres, sokan egyenesen a világ legbiztonságosabb országának tartják. A Japánspecialista utánajárt, mik teszik olyan megbízható hellyé, hogy akár nőként, egyedül is bátran nekivághatunk az utazásnak!
Hagyd a kocsiban a kulcsot, ha reng a Föld!
Japánt sokszor nevezik a földrengésekre, cunamikra legjobban felkészült országnak. Az állandó készenlétet a szükség hívta életre, kormányuk törekvése valóban az, hogy az emberekben készségszinten éljen az elővigyázatosság és tudják, mit kell tenniük egy-egy vészhelyzet esetén. A gyakorlatok célja elsősorban a szükségállapotokban követendő eljárási módok ismertetése. Ez a kis ország bizony valóban mindent megtesz, hogy a természeti csapásokból lehetőleg ne legyen katasztrófa. A Japánspecialista megmutatja, mik azok a módszerek, melyekkel a Japánok felkészülnek a veszélyre.
Meztelen japán igazság
Ahogy napról-napra hűvösebbre fordul az idő, úgy válnak egyre népszerűbbé Japán forró vizű fürdői, más néven onsenek. Ezekből a természetes forrásokból több ezret találunk szerte a szigeten. Japánt nem érdemes úgy elhagynunk, hogy ne jártunk volna valamelyikben. Van azonban néhány alapszabály, melyet minden körülmények között be kell tartanunk. A Japánspecialista összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat, hogy az onsenélmény teljes legyen. Kezdődjön hát az onsen utazás!
Ahol a fekete macska szerencsét hoz
Japánról egyszerre jut eszünkbe a végtelen udvariasság és a rájuk jellemző rengeteg furcsaság. Az országban sok olyan szokás dívik, ami nekünk első látásra furcsa lehet, de persze mindegyikre megvan az igazi japán magyarázat. Miért óvakodnak például a négyes számtól, vagy kik azok az egyenruhás, fehér kesztyűs emberek a metrómegállóban? A Japánspecialista rendhagyó kis útikalauzából mindez kiderül, avagy min ne lepődjünk meg, ha Japánban járunk.
Momiji – az ősz ajándéka
Nem sok hely van a Földön, ahol az évszakok változását olyan látványos természeti csodák kísérik, mint Japánban. Ami tavasszal a cseresznyevirág, az ősszel a vörösre festett levelek, vagyis Momiji tarka kavalkádja a szigetországban.
Három csoda, amit csak ősszel láthatsz Japánban
Japánban a négy évszak váltakozása egész évben különleges szépséggel vonja be a tájat. Ez alól természetesen az ősz sem kivétel sőt, létezik sok-sok olyan hely az országban, melyek ebben az időszakban nemcsak teljesen átváltoznak, de felejthetetlen élményt adnak azok számára, akik kilépnek a japán városok forgatagából. A Japánspecialista utazási iroda összeállította azt a három japán helyszínt, ahova feltétlenül érdemes ellátogatni ősszel, vagyis a Momiji idején.
Cuki Disney divat most a menő
A ’Destination: Disney Style’ elnevezésű Youtube sorozat a világ különböző részeire kalauzolja a nézőt, amely során egy-egy híres vlogger mutatja be az aktuális Disney stílusirányzatokat. Az első részben a Japán kawaii stílust ismerhetik meg a nézők Lauren jóvoltából.
Izgalmas, virtuális sétára hívunk a japánkertbe
A telt házzal és rendkívüli sikerrel zárult első alkalmat követően újra klubesttel várja a Japán iránt érdeklődőket a Japánspecialista Klub. A középpontban ezúttal a japánkert áll majd, melyről Dani Zoltán, Kiotóban tanult kertépítő osztja meg a legérdekesebb információkat. A 2. Japánspecialista Klub július 21-én lesz a Komachi Bistróban.
Klubot alakítottak Japán szerelmesei
Új, Japánspecialista Klub elnevezésű programsorozatot indított útjára a Japánspecialista utazási iroda a Komachi Bisztróban. Az eseménysorozat szervezői azt szeretnék, hogy hasznos ismeretekkel segítsék a Japán iránt érdeklődőket, és az országba készülőket egyaránt. Az első összejövetel a gasztronómiai kalandozás jegyében telt.
Rajzolj, nyerj és repülj Japánba!
Idén tizedik alkalommal hirdette meg a Nemzetközi Manga Díjat a Japán Külügyminisztérium, hogy elismerésben részesíthesse azokat, akik hozzájárulnak a manga nemzetközi népszerűsítéséhez, valamint az általa elérhető kulturális kapcsolatteremtéshez. A legjobbak találkozhatnak japán mangaalkotókkal, továbbá bejárhatják az animekultúra fellegvárának tartott Akihabara városrészt is.
Magyar öltöztetőnő sikere Japánban
Tóth-Vásárhelyi Réka, magyar kokeshiművész nyerte a japán gazdasági, kereskedelmi és iparügyi miniszter díját. A Shiroishiben rendezett 58. Japán Országos Kokeshi Versenyen az „Öltöztetős kokeshi-szekrénnyel” vitte el a pálmát a magyar művész - adta hírül a Japánspecialista.
Japán meteor: szirmot bontott a Somei Yoshino cseresznyefa
Hivatalosan is megkezdődött a cseresznyefavirágzás Japánban, jelentette be a Japán Meteorológiai Szolgálat. A szigetországban a cseresznyefa virágzásának idején meteorológiai előrejelzéseket is készítenek, mely szerint 2016-ban körülbelül április végéig látható az egyedülálló természeti jelenség.
4 dolog, ami azonnal agyadba villan!
Pikachu, Charmander, a Rakéta-csapat és persze az elmaradhatatlan tazók; a 2000-es évek kultikus, japán rajzfilmje, a Pokémon máig nosztalgikus emlékeket ébreszt azokban, akik néhány évvel ezelőtt minden szombat és vasárnap reggel felkeltek, csak hogy megnézzék Ash és Pikachu kalandjait.
A szilva az új cseresznye
Bármily meglepő, Japánban a tavasz előhírnöke nem a cseresznyefavirágzás. A hanami, vagyis a cseresznyefák virágzásának ünnepe már magát a csodálatos tavaszt jelenti, míg a szilvafák rügyezése a szürke hónapok után nagyon várt tavasz közeledtét jelzi.
Ő a japán Don Juan - láttad már?
November óta látható a a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeumban az a kiállítás, amely hagyományos japán művészet esztétikai ideálját és annak európai felfogását állítja reflektorfénybe egy ezeréves férfieszmény, Gendzsi herceg alakjának segítségével.