Lélek cikkek

Több korszerű gyógyszer támogatására vágyunk
A magyarok szerint az államnak jobban kellene támogatnia az új fejlesztésű gyógyszerek árát és hozzáférhetőségét. Ennek érdekében a jelenleginél sokkal gyakrabban kellene döntenie ezeknek a modern készítményeknek a társadalombiztosítási támogatásáról – derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének országos reprezentatív kutatásából. Az AIPM szerint annak érdekében, hogy a magyar betegek hozzáférhessenek a legújabb készítményekhez, a gyógyszerekre fordított közkiadás mértékét legalább a visegrádi országok átlagára kellene felemelni.

Kelj fel, és járj
Nincs időm, nincs erőm elkezdeni, nem találok megfelelő mozgásformát, nem tudom hogyan vágjak bele, nincs, aki támogasson: ezek a leggyakoribb kifogásaink, ha a sportról van szó – derül ki a világ egyik legismertebb dezodormárkájának februárjában végzett magyarországi online kutatásából. Bár a magyarok 2/3-a nem sportol, az eredmények szerint a megkérdezettek több, mint 40%-át motiválná, ha különböző mozgást segítő tippeket-trükköket ismerhetne meg, ezért a cég tavasszal egy új, az embereket megmozgató kampányt indít.

Jönnek-mennek a frontok, mi meg megszenvedjük!
Nem meglepő módon az első tavaszi hónap melegrekordokkal indított, helyenként 10 fokkal volt magasabb a hőmérséklet az ilyenkor szokottnál. Most úgy tűnik, lassú változás kezdődik a most érkező hidegfront mögött.

Alzheimer egy feleség szemével
Kampányt indított a kanadai Alzheimer Társaság most januárban, mellyel az Alzheimer-kórral kapcsolatos hozzáállást szeretnék megváltoztatni. Ennek keretében személyes történeteket tesznek közzé olyan hétköznapi emberektől, akik valamilyen módon érintettek az Alzheimer-kórban vagy más demenciában.

Arccal a strandszezon felé
Télen és tavasszal születik a nyári test – szokás mondani. Ahhoz, hogy idén sikerrel formálódjunk a strandszezonra, érdemes betartani néhány alapvető étkezési tanácsot. A Gallicoop szakértői szerint fontos, hogy a mindennapi szénhidrát egy részét jó minőségű fehérjével helyettesítsük, és kerüljük a tiltólistás termékeket. Hogy miért?

Ennél változékonyabb már nem is lehetne a tavasz
A rekordmeleget tartogató hétfői nap után a kedd hajnalra érkezett hidegfront már több fokos lehűlést, és erős szelet hozott. A front mögött nagyjából egy napig tart a hűvösebb levegő beáramlása, de még így sem lesz hidegebb a március elején szokásosnál. Amit leginkább megtapasztalhatunk, hogy tartósan erős marad a szél!

Egészséges ház allergiásoknak
Mivel életünk legnagyobb részét, mintegy 90 százalékát épület(ek)ben töltjük, ezért nagyon fontos egy olyan otthon kialakítása, ami támogatja egészségünket. Az allergiás betegek számára elengedhetetlen az olyan lakókörnyezet, amiben a betegségük minél enyhébben, és kisebb mértékben jön elő.

Gyakran csak ülünk a problémáinkon + 1 videó
Rengeteget hallhattunk, és olvashattunk az ülő életmód okozta különböző gerincbetegségekről, mint a 21. század népbetegségei. Kutatások és statisztikai adatok borzasztanak el minket, hogy mindenki valamelyest magáénak érezze a problémát. De mindez hiába, ha a tüneteket illetően tévhitben élünk, illetve ha a probléma megelőzésének, és kezelésének mikéntjéről nem esik szó. Szerinted te is a „nép betege” vagy? Mutatjuk az erre utaló jeleket és néhány kezdeti megoldást is.

Hitek és tévhitek a kismamasportról
Az örök kérdés: mozogjunk terhesség alatt? És ha igen, akkor hogyan? Most edzek a maratonra? Vagy vissza kell fognom magam, és mi a helyzet akkor, ha eddig egyáltalán nem mozogtam? Rengeteg a kérdés, és mindegyikre választ is kapunk Ratkó Tünde szülésznőtől.

Amit a kullancs elleni védőoltásról tudnod kell
Közeleg az idő, amikor a parkban sütkérezünk vagy nagyokat sétálunk a természetben, ezért nem árt időben felkészülni a piknikezésre, és a nagy játszóterezésekre kullancs terjesztette agyvelőgyulladás elleni védőoltással. A fertőzés ellen ugyanis csak a több lépésből álló védőoltás nyújt védelmet. Mit kell tudnunk az oltásról, és mi a teendő kullancscsípés esetén?
Hidegfronttal és lehűléssel indít a március
Kifejezetten enyhe idővel zárult a február. A meteorológiai tavasz első napján viszont hidegfront érkezik, és okoz hirtelen lehűlést, ez pedig alaposan megterheli szervezetünket!
Így lehetsz makkegészséges tavasszal is
Sokan megfogadjuk szilveszterkor, hogy fittebb és egészségtudatosabb életet élnünk majd az új évben. Az egyik legismertebb, ötcsillagos sárvári hotel szakértője hasznos tippekkel segít, hogy a kezdeti lelkesedés valóban egész évben kitartson és hónapról hónapra fittebbek legyünk! A telet már megtanultuk, most jön a tavasz.
Jogi ügyek Alzheimer-betegségben
Amikor valakiről megállapítják, hogy Alzheimer-kórral vagy más demenciával él, a hosszú távú tervezés részét képezi az adott személy jogi ügyeinek intézése is. Azért, hogy megfelelő támogatást nyújthassanak ügyfeleiknek, a brit Alzheimer Társaság külön tréningeken oktatja az ügyvédeket a betegség jellegzetességeire és kihívásaira. Ezen kívül azt is megtanítják a résztvevőknek, hogy milyen megközelítéssel tudják a leginkább támogatni a demenciában érintetteket és szeretteiket a szükséges jogi lépések meghozatalában.
Mikor jöhet az első
Ritka az olyan szülő, akinek legalább egyszer ne kellett volna döntést hoznia arról, hogy a kisgyermekének hány éves korában engedélyezi az állattartást. Egy kis élőlény befogadása és gondozása amellett, hogy rengeteg felelősséggel jár, megfelelő körültekintés hiányában akár fertőzésveszélyes is lehet. Dr. Kovács Ilona, a Duna Medical Center allergológusa segítségével összegyűjtöttük mire kell ügyelnünk, ha szülőként a kisállattartás mellett döntünk.
Kismamaként is csinosan, fitten, ápoltan
Minden nő életének különleges időszaka a várandósság 9 hónapja. Akár először éli át, akkor többedik alkalommal, mindig kiemelt figyelmet érdemel ez az állapot. Egy új élet létrejöttének megélése óriási belső utazás a kismamának, fontos, hogy harmóniában élje át. A lelki összhang, a befelé fordulás, a ráhangolódás mellett persze a leginkább szembetűnő változások a női testben történnek, ahol a magzat egyre nagyobb helyet követel magának, s ezt a változást természetesen az édesanya bőre is jelzi.
Túl súlyos és túl szőrös a pasid? Lehet még belőle baj
Jellemzően a férfiak betegsége az úgynevezett pilonidiális ciszta, ami a felesleges kilókkal és erősebb testszőrzettel rendelkezők, illetve ülő életmódot folytatók körében fordul gyakrabban elő − sajnos elég kellemetlen helyen, a farpofák találkozásánál. Dr. Sipos Péter, a Duna Medical Center sebész szakorvosa elmondja, hogy milyen kezelési formák érhetőek el, és milyen tünetek esetén érdemes azonnal szakorvoshoz fordulnunk.
Tavaszi szél hoz hideget, meleget
A hétvégére hidegbetörés érkezett, de szerencsére ez a komoly lehűlés csak átmeneti volt! Hétfőtől ismét visszatért a tavaszias idő, de ez a melegedés nem lesz töretlen.
Segítség! Székrekedésem van
Sok olyan kellemetlen tünettel kénytelenek szembenézni a kismamák, amikről szívesen lemondanának. A reggeli rosszullétek és a hányinger elmúlnak, azonban az aranyér akár az egész várandósság alatt, és utána is gondokat okozhat. Tenni lehet, és kell is ellene, hiszen a már kialakult gondot most is sokkal nehezebb kezelni, mint megelőzni annak létrejöttét! Dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít a gondon nekünk és a ratkotunde.hu-nak.
Mindent hallottál a fülgyulladásról
Fülfájással küzd a gyermekorvosi rendelőben megforduló betegek mintegy 30%-a, de néha még több is. Dr. Sebő Zsuzsanna gyermekgyógyász főorvos, homeopata elárulta, hogy mi ennek az oka, mit tehetünk, hogy megelőzzük a bajt, valamint a gyógymódokról is beszámolt.
Markáns hidegfront repít vissza a télbe
Vedd vissza gyorsan a vastagabb kabátot, a sapkát, a kesztyűt! Vége a tavaszváró hangulatnak! A pénteki erős hidegfront visszahozza a fagyokat, és rendkívül nehéz napokat okoz az időjárásra érzékenyeknek.
Füstbe ment citromos víz
Számos sztárdiéta javasolja, hogy kezdjük a napot egy pohár langyos, citromos vízzel, hiszen attól majd felgyorsul az emésztésünk, és rohamtempóban olvadnak majd le rólunk a kilók. Horváth Kata, a Duna Medical Center dietetikusa lerántja a leplet a citromos víz mítoszról, és elmondja, hogyan árthat többet ez a reggeli rutin, mint amennyit használ, ha használ egyáltalán.
Így készüljünk az évszakváltásra
Lassan megszokhattuk az elmúlt években, hogy az évszakok néha egyik pillanatról a másikra váltanak át, igazából minden különösebb átmenet nélkül. Nem mondhatjuk, hogy ezen a télen nem volt hideg, és még hó is akadt, mégis hirtelen beköszöntött a februári „ajándék-tavasz”. Amely persze nagyon jólesik mindenkinek, hiszen a szervezetünk már örült módon vágyakozott napfény és friss levegő után, de azért ennek nem mindig csak pozitív oldalai vannak. Bár az egészen biztos, hogy a mentális állapotunknak jót tesz a tavasz, és a D-vitamin raktárainkat is gyorsabban újratöltjük, de az amúgy már éppen vitustáncot járó influenza- és egyéb vírusok is sajnos remek táptalajt kapnak ebben az enyhe időben.
Még pár napig velünk marad a tavasz
Lassan egy hete örülhetünk a korán jött tavasznak! Reggelente ugyan hűvös, fagyos az idő, de délutánonként már élvezhetjük a nap melengető sugarait. Ezzel együtt csapadékos napban is régen volt már részünk, habár a hajnali ködök idején átmenetileg nedvesebb a levegő.
Fújhatod, ha folytatod
A dohányzás kifejezetten káros hatásairól nagyon sokat lehet olvasni. Ma már az is tény, hogy a férfiak esetében a bagó a nemzőképességre is rányomja bélyegét, de a hölgyek sem lehetnek nyugodtak, a cigaretta esetükben is gátló tényezője lehet a családalapításnak! Dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít nekünk és a ratkotunde.hu -nak.
Több ezer szívbeteg élete megmenthető
A tünetek időbeni felismerése, megfelelő kezelése, a megelőző betegségek gondozása, illetve az influenza elleni védőoltás időbeni beadása. Ezek azok a fontos lépések, amelyekkel mi magunk is sokat tehetünk a szívelégtelenség okozta halálozások elkerüléséért. A betegség egyre többeket érint, ma majdnem kétszer annyi a beteg, mint 15 évvel ezelőtt. A Magyar Kardiológusok Társasága az idei Szívelégtelenség Napok alkalmából hívja fel a figyelmet a tudatosságra, ami a legfontosabb mind a betegek, mind az orvosok számára.
Influenza ellen csak természetesen
A megelőzéshez tartozik a sűrű és alapos kézmosás, még orrfújás előtt is! Miért? Mert lehet, hogy a kezünkre került vírusokat épp akkor tunkoljuk az orrnyálkahártyánk közelébe. Ide tartozik még a zsúfolt tömeg kerülése, arcunk eltakarása stb. Emellett jó, ha az immunrendszerünket felkészítettük a kórokozók fogadására, hogy minél hamarabb megakadályozzák a vírusok szaporodását. Ezekből az ötletekből raktunk össze egy csokrot!
Napsütéssel robban be a tavasz
A hét elején átvonult nagyon erős hidegfront mögött több napig a szél tépázta az idegeinket, de a hétvégére már melegszik az idő. A következő napokban egyre több napsütésre számíthatunk, csapadék sem várható, így nyugodtan kijelenthetjük, hogy már menthetetlenül elkezdődött a kitavaszodás.
Jön a baba! Megy a cica?
Rengeteg kérdés és tévhit kering a világhálón azzal kapcsolatban, hogy a várandós anyukáknak távol kell-e tartaniuk magukat a macskáktól. Dr. Kovács Ilona, a Duna Medical Center allergológusa segítségével összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, és lerántottuk a leplet néhány tévhitről.
Viharossá fokozódó szél – napokig tartó kínzó fejfájás
Erős hidegfront halad át felettünk, amely mögött nagy területen viharossá fokozódik a szél, sőt akár erősen viharos széllökések is előfordulhatnak. A szeles idő igencsak próbára teszi szervezetünket!
12+1 érdekesség a szívről
Februárban tartják a Szívtudatosság Hónapját, mely alkalomból összegyűjtöttünk néhány érdekes, meghökkentő, illetve hasznos tényt. Fontos, hogy minél többen tisztában legyünk a szív, mint egyik létfontosságú szervünk működésével, mert Magyarországon még mindig a vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszerbeli megbetegedések.
Lustálkodd magad egészségesre
Felgyorsult élettempónkban az ébrenléti időnk alatt szinte egyfolytában csinálunk valamit. Amikor néha mégis néhány percnyi szünethez jutunk, nem tudunk mit kezdeni vele, nyomban lelkiismeretfurdalás tör ránk, hogy nem csinálunk semmi hasznosat. Pedig nemcsak az „édes semmittevés” szófordulat igazolja, de számos tény is alátámasztja, hogy a lustálkodásra igenis szüksége van a szervezetnek.
Így füstölöd el gyereked egészségét
Nagyon sok férfinél derül ki, hogy terméketlen. Ma már a meddő párok majdnem felénél a férfi oldalán keresendő a gond! Ezt pedig tovább súlyosbítja az a tény, ha az apa DOHÁNYOS! Ratkó Tünde szülésznő mondja el, milyen kárt pokozhat egy dohányos apa, ha mégis összejön a baba.
Mennyi mozgás túl sok az agynak?
Az egyik újonnan közzétett szakirodalmi áttekintés szerint az optimális fizikai aktivitás mennyisége a szellemi teljesítőképesség támogatása szempontjából 52 óra – méghozzá 6 hónapra elosztva. Ez összességében heti két órányi testmozgást jelent, amibe számos típusú aktivitás beletartozik, az aerobiktól kezdve a súlyemelésen keresztül a sétáig. Dr. Richard Isaacson Alzheimer-kór szakértő a Medscape orvosi szakportálnak számolt be a testmozgással kapcsolatos legfrissebb tudományos ajánlásokról.
Szél! Szél! Szél! Fájhat a fejünk miatta
Az elmúlt héthez hasonlóan, most is hétvégére érkezik az enyhülés, ráadásul erős széllel. A szeles időjárás sokunkat megvisel majd!
Szívesen vagyunk kísérleti alanyok
20 000 ember – évente nagyjából ennyien próbálnak ki Magyarországon elsőként új terápiákat, gyógyszereket. Mennyire vagyunk nyitottak, egyáltalán mennyit tudunk a klinikai gyógyszervizsgálatokról? Az ismert klinikai kuttásokra szakosodott vizsgálóhely megismételte tavalyi kutatását a témában.
Már a fiatalokat is támadja a vastagbélrák
A végbél- és a vastagbélrák az összes rosszindulatú daganat 15%-át teszi ki. Gyakorisága a civilizált országokban egyre nő. Magyarországon férfiaknál a második, nőknél a második-harmadik daganatos halálok, ezzel világelsők vagyunk. A vastagbélrák az esetek többségében évek alatt alakul ki, korai stádiumban még nagy eséllyel gyógyítható, ezért is fontos 50 év felettieknek a szűrés. Prof. Dr. Banai János, a Duna Medical Center gasztroenterológiai részlegének szakmai konzulense szerint rengeteg megbetegedést meg lehetne előzni, ha többen járnának vizsgálatra, és ha az emberek jobban hinnének a daganatos betegségek gyógyíthatóságában.
Barát vagy ellenség az antibiotikum
Évente a felnőttek 1, a gyermekek 2 doboz antibiotikumot szednek be, vagyis az elmúlt években minden magyar emberre átlagosan egy doboz antibiotikum jutott. Ezzel Európában a középmezőnybe tartozunk. Dr. Sal Péter gyermekorvos, homeopata szerint a legnagyobb sorskérdések között kell kezelnünk az antibiotikum-használatot, hiszen az az 500 ezer tonna antibiotikum, melyet az emberiség elfogyaszt 1 év alatt, megjelenik a világunkban, természeti környezetünkben. Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, ezzel olyan kórokozókat termelünk ki, melyek le fognak győzni minket!
El sem hisszük: végre frontmentes idő jön
Úgy látszik a következő napokon megnyugszik a légkör, front nem érkezik, a keddi még kissé változékony, borongós időt követően – szerdán - szikrázóan napos időben lehet részünk! Használjuk ki!
5 egyszerű túlélőtipp a tél végére
Elindult február, és már mögöttünk van a leghosszabbnak nevezett hónap. Szerencsére az a hétfő is elmúlt már, amit brit pszichológusok szerint az év egyik legdepressziósabb napjának neveznek, a harmadik januári hétkezdet, az úgynevezett „Blue Monday.” Ilyenkor már messze kerültünk a karácsonytól, általában rájövünk, hogy az újévi fogadalmainkból ezúttal sem lett semmi, és még eléggé távol van a tél vége is. Bár a nappalok már kicsit hosszabbak, de nagy szabadtéri programokra egyelőre nincs kilátás, azért minden nap megtalálhatjátok az örömet a napban, hogy könnyebben, vidámabban teljen a tél.
Penészgomba - lakásban veszélyes
Ha túl párás lakás, a nedvesség kedvező feltételeket teremt a penészgombák elszaporodásának. A túl száraz levegőjű lakásban viszont erősödhetnek az asztmások tünetei. Hol a középút? Hogyan ne legyen olyan magas a páratartalom, amely miatt a levegőbe került penészgomba spórái az arra érzékenyeknél kellemetlen, allergiás tüneteket válthatnak ki?
5+1 tipp, ha holnap is látni szeretnél
Hányszor ültél már rá szemüvegre? Hányszor esett bele a kukatárolóba, amikor kidobtad a szemetet? És hányszor homályosodott el a lencse, amivel nem tudtál mit kezdeni? Pedig a szemüveg túl fontos és drága dolog ahhoz, hogy épségét meg tudd őrizni! Turáni Antal, a Látszerész Ipartestület egykori alelnöke, Érd ma is elismert optikusa ad segítséget.
Rettegjetek, szeplők
A pigmentfoltok olyan szabálytalan alakú, többnyire barna színű elváltozások, melyek az arcbőrön megjelenve gyakran zavarják tulajdonosukat. Napjainkban azonban nem kell együtt élnünk szeplőinkkel akkor, ha kellemetlenül érezzük magunkat miattuk: a biotechnológiával előállított kozmetikumokkal ugyanis eredményesen halványíthatjuk őket.
Fellapoztuk Gyuri bácsi gyógynövényes naptárát, ezt találtuk
Év elején sokan határozzák el, hogy mostantól egészséges életet fognak élni, ám sokan segítség híján gyorsan fel is adják. A siker kulcsa a tervezés. Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember most a rendszerességhez és a tervezhetőséghez ad jó tippeket.
Így ismerheted fel a stroke-ot
Zavaros beszéd, szédülés, homályos látás, eszméletvesztés. Sokszor nem vesszük komolyan a tüneteket, és bizony előfordul az is, hogy közömbösen elsétálunk egy földön fekvő ember mellett. Ám jó, ha tudjuk, hogy az ájulás, erős fejfájás, tudatzavar vagy az egyik testfél hirtelen fellépő zsibbadása akár életveszélyes agyi vészhelyzetre, stroke-ra is utalhat! Hogyan győződhetünk meg róla, hogy stroke-ról van szó, és mi a teendő?
Nem mindegy, hogy mosolyogsz majd a keresztelőn
A kismamák tisztában vannak azzal, hogy bizonyos dolgokra figyelniük kell, és ellenőriztetniük kell azokat a megfelelő szakemberekkel. Ezek jellemzően nőgyógyászati dolgok, de akad köztük fogászati, vagy éppen emésztési, dietetikai kérdés is. A gond azonban az, hogy lényegében csak elmennek az ellenőrzésre, és ezzel letudták a dolgot. Pedig ez igencsak kevés, már ha az egészségük megőrzése, vagy éppen a fogaik megtartása a cél. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít eligazodni.
Na, erre mit lép a maci? Tavaszias idővel, de frontokkal indít a február
Erős melegedéssel köszönt be a február, lesznek olyan területek, ahol 15 fok közeli hőmérsékleti értékeket mérhetünk a hétvégén. A megterhelő helyzetet tovább fokozzák a sorra érkező frontok!
Állati jó párkapcsolat
A háziállatok egész életükben gazdájuk mellett állnak, mozgásban tartják őket, és támaszként szolgálnak magány vagy betegség idején. Egy nemrégiben végzett kutatás megerősítette, amit sok háziállat-tulajdonos már régóta gyanított: a kutyák, macskák és más háziállatok pozitív hatással vannak az egészségre és a jólétre.
Influenza gyorstalpaló
Betegek leszünk az oltástól, de élethosszig tartó védettséget ad, és egy szezonban csak egyszer lehet elkapni a betegséget – ezek a leggyakoribb tévhitek az influenzával kapcsolatban. Dr. Schandl László, a Duna Medical Center belgyógyász főorvosa elmondja, miért kell komolyan venni minden évben az influenzaszezont.