Lélek cikkek

Így figyelj a gerincedre: tippek a gyógytornásztól
Mindannyian ismerjük az ülőmunka kellemetlen velejáróit, a derekunkban és a nyakunkban sajgó fájdalmat. Nem kell azonban beletörődni a kínzó tünetekbe, előzzük meg a problémát! Az alábbiakban az egyik legismertebb hévízi hotel gyógytornásza segít néhány praktikus tippel.

Zárd ki a rizikófaktorokat, ismerd fel a jeleket!
Napjainkban a világon körülbelül 80 millió ember esett már át stroke-on, közülük pedig több mint 50 millió túlélőnek kell a rokkantság valamilyen fokozatával együtt élnie a későbbiekben. A helyzet Magyarországon is problémás, a szélütésként is ismert betegség nálunk is a vezető halálokok egyike. A stroke bekövetkezése után azonban kellő odafigyeléssel és gondoskodással elkerülhető annak megismétlődése, és a felépülés folyamata is könnyebbé válhat. Így október 29-én a megfelelő rehabilitációra és a betegséggel kapcsolatos tudatosságra hívja fel a figyelmet az idei Stroke Világnap.
Valóban olyan nagy mumus, vagy csak eltúlozzuk?
Egészen más reakciót vált ki a férfiakból elsőre a családalapítás, mint a nőkből. Főleg akkor, ha azt előre eltervezik, vagy akkor, ha nem sikerül olyan gyorsan, mint szeretnék. Ilyenkor a stressz veszi át az uralmat, ami akár a szexualitásra is rányomhatja a bélyegét. A témában Ratkó Tünde szülésznő van a ratkotunde.hu segítségére.

Ősz és nyár – északnyugaton járnak legrosszabbul
Továbbra is meglepetéseket hoz ez az ősz, ami alaposan meg is terheli a szervezetünket. Alig éltük túl a markáns hidegfrontokat és a fagyos reggeleket, máris egy erőteljes melegedés indul be!

És ki az a fofó?
Nem ki, hanem mi! Amikor szépségápolási rutinról vagy bőrápolásról van szó, azokhoz a készítméníekherz, termékekhez nyúlunk, amikről feltételezzük, ideális a bőrünknek. Az otthoni arcápolás azonban magasabb osztályba lépett, mert megszületett az első, mobilapplikációval használható arctisztító készülék. A kis fofó megvizsgálja a bőrödet és kialakítja a számodra megfelelő arcápolási rutint.

Legyen ez is egy férfias ügy!
20 perc. Azaz ezerkétszáz másodperc. Nagyon kevés idő. Sokszor egy-egy telefonbeszélgetés tart ennyi ideig, máskor a várakozás arra, hogy végre odaérjen a kávézóban hozzánk a fizetőpincér. Néha a busz jön meg 20 perc várakozás után, és néha egy üzlet kasszájánál is simán eltelik ennyi idő. 20 perc. Ez az, amit viszont sokkal jobban kihasználhatunk. Naponta húsz percet egészen biztosan mindenki találhatna, amellyel testi-lelki egészségért tehetne valamit, bármit.

Népbetegség, amit nem szabad szégyelni
Vannak betegségek, amelyek nemcsak kellemetlen tüneteket okoznak, de orvoshoz sem szívesen fordulunk vele, mert kényelmetlen róla beszélni, vagy, mert tartunk a vizsgálatoktól. Ilyen az aranyér is, amelyet bizony gondosan titkolunk mindaddig, míg a panaszaink otthoni kezeléssel megszüntethetők. Pedig jó, ha tudjuk, hogy a lakosság majd 40 százaléka szenved tőle, így nem vagyunk egyedül a problémánkkal. Mit kell tudunk a betegségről?

Férfibajok kendőzetlenül
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a hiánybetegségek bizony a férfiakat is érinthetik. Ráadásul erősen, és sokszor nagyon hasonló következményekkel, mint a nők esetében. Megoldás azonban erre a problémára is van, de tenni kell érte! Ratkó Tünde szülésznő segít.

7+1 tipp a biztonságos futáshoz
A baj bárhol és bármikor megtörténhet. Az elmúlt napok történései, és az ultrafutó Makai Viktória elleni támadás ismét erre hívta fel a figyelmet. Kovács Ildikó, női önvédelmi oktató szerint éppen ezért rendkívül nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre. Úgy véli ugyanis, hogy tudatos felkészüléssel csökkenteni lehet a tragédiák bekövetkeztét. A szakértő hét+egy pontban foglalta össze, mit tehetünk futás közben a biztonságunk érdekében.

Stop a kilóknak!
Öt pontból álló ajánlást fogalmazott meg az elhízás és szövődményes betegségei megelőzése érdekében a Magyar Elhízástudományi Társaság. Végigolvasva ezeket, egyértelműen kiderül, hogy megelőzni egyszerűbb, és nem mellékesen olcsóbb is, mint a már kialakult betegség és a hozzá köthető egyéb terhek kezelése.
Életveszélyes és tünetmentes is lehet
A szívritmuszavar „alattomos” jelei gyakran tünetmentesk, de ha mégis szokatlan szívdobogásérzés jelentkezik, arra mindenképpen fel kell figyelni. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta mindezek mellett a kamraremegés kritikus jelenségéről is beszélt.
Az utolsó szép pillanatok, és támadnak a frontok!
Már csak egy-két napunk maradt az őszi nyárból, és nyakunkba szakad az igazi ősz, sok fronttal, csapadékkal. Használjuk ki az időt! Használjuk ki az őszi erdőt, mezőt, irány a természet!
Viszlát pánikroham!
Egyre több és több ember mindennapjait keseríti meg a pánikroham, ám szerencsére már számos hatékony megoldás létezik a szorongás és az ezzel járó kellemetlen rohamok leküzdésére. Lássunk 7 szuper módszert, melyek már sokakon segítettek!
4 dolog, amit biztosan nem tudtál a fogmosásról!
Nem túl izgi téma a fogmosás, valószínűleg nem is sokat járatjuk rajta az agyunkat, hiszen csak felkeléskor és lefekvéskor van vele dolgunk. Azonban az egyszerűnek tűnő rutin valójában nagyon is fontos része életünknek; jóval több funkciója van, mint hogy szép lesz tőle a mosolyunk! Ideje megismerkedni néhány fogápolással kapcsolatos tippel, amitől még ragyogóbb lehet a mosolyunk.
Nyert a Szép kis mákvirág
Mákos céklatorta az év gyógynövényes, házi cukormentes tortája. Idén a legfinomabb és a legkreatívabb, gyógynövényes tortát is díjazták a Magyarország Cukormentes Tortája háziversenyen, melyet Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány szervez meg minden évben. A rangos zsűriben Lopes-Szabó Zsuzsa, a Györgytea ügyvezetője, Szabó Gyuri bácsi lánya is helyet foglalt, aki a cég különdíját Kunsági Gabriella hobbicukrásznak ítélte oda.
Videóorvos: az operáció önmagában kevés
A csípőprotézisműtét az egyik leggyakrabban elvégzett mozgásszervi operáció, amellyel javítani lehet a páciensek életminőségén. Az alkalmazott módszerek azonban ma már olyannyira eltérőek, hogy az egyén életkorától is függővé teszik, hogyan és milyen protézis beültetésével hajtják végre az orvosi beavatkozást. A szakorvos elmondta, ma már 95 százalékos az aránya azoknak, akik egy ilyen műtét után teljes panaszmentesen élhetik az életüket.
Miből és meddig ehetünk még finomat?
Ha tudatosan figyelnénk rá, mi kerül az asztalunkra és a tányérunkra, nemcsak arról gondoskodnánk, hogy unokáink is ismerjék még a paradicsom vagy az eper igazi zamatát, hanem már most sokkal finomabbakat falatozhatnánk. De vajon miért nincs ezzel tisztában a magyarok több mint kétharmada, és hogyan lehetne őket meggyőzni?
Van egy jó és egy rossz hírünk az időjárásról
Semmi sem tökéletes! Ez a frontmentes, csendes nyárias időjárás sem. Jó hír legtöbbeknek, hogy a héten is folytatódik az októberi nyár, már legalábbis ami a délutáni 20 fok feletti hőmérsékleteket és a csendes, száraz időjárást illeti.
Őszi bakancslista hedonistáknak
Lassacskán közeleg a tél, vége a barátokkal töltött vidám estéknek, a gourmet vacsoráknak, a közös nevetéseknek… Vagy mégsem? Íme tíz bakancslistás tippünk, amivel az ősz is garantáltan felkerül a kedvenc évszakaid listájára!
Ölellek, drágám!
Neked mit jelent az ölelés? Szeretetet, megértés, boldogságot, egészséget? Na, ez mind igaz! Ma, október 15-én tartjuk a Nemzetközi ölelés napját, úgyhogy rohanj kedvesedhez, gyerekedhez, barátodhoz, és tárd ki a karod!
Meddig leszünk még ilyen dagadtak?
Az elhízás népbetegség Magyarországon. A legfrissebb OECD-jelentés szerint a magyarok Európa legelhízottabb nemzete; a 15 év felettiek 30 százaléka elhízott, és sajnos világszinten is a negyedik helyen állunk. A kutatókból és orvosokból álló Magyar Elhízástudományi Társaság (MET) az elhízás prevencióját tűzte a zászlajára, és a nemzetközi Elhízás Világnap alkalmából ismét felhívja a figyelmet a megelőzés jelentőségére. A társadalombiztosítás ráfordításait tekintve a 2012 évi OEP-adatok alapján az elhízott és túlsúlyos betegek ellátásának direkt költsége 207 milliárd forintot tett ki, ami a teljes egyészségügyi alap kiadásainak 11,6%-át és a bruttó hazai termék (GDP) 0,73%-át jelentette.
Idegbecsípődés a vállban? Ezért kell kivizsgálni!
Komoly fájdalmat okozhat az idegbecsípődés amennyiben a vállban történik, úgy a karokban, a nyakban és a kezekben is. Dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr az egyértelmű és a gondosabb kivizsgálást igénylő esetekről és azok kezeléséről beszélt.
Anyu és a Miért-korszak
2 és 3 éves koruk között a gyerekek rengeteget változnak. A mozgásuk sokat ügyesedik, egyre több szót ismernek, beszédük egyre választékosabb. Megjelenik a dolgok működése iránti kíváncsiság, a Miért? korszak sajátossága, hogy csak úgy záporoznak felénk a világ dolgaival kapcsolatos kérdéseik. Az egymás mellett játszást egyre inkább felváltja az egymással játszás, a barátkozás. Képzeletük és kreativitásuk szárnyal, s ez egyértelműen megjelenik a játékaikban is. Tehát jó, ha van mindig a tarsolyunkban néhány játékötlet a borús, esős őszi és a közelgő hideg téli nappalokra. Licsár Szilvia pedagógus, a Játékliget szakértője ebben nyújt segítséget.
Amit azokról a napokról tudni kell...
Amikor nem, és nem jön a baba, akkor sok nőben felmerül a kérdés, hogy a menzeszük vajon rendben van-e? Vajon garancia-e a megfelelő működésre az, ha a vérzésük rendszeresen jelentkezik, és mennyire fontos, hogy hány napos a ciklusuk? A kérdések bizony jogosak, mivel sokszor ez az a pont, ahol egy probléma könnyen tetten érhető. A ciklussal kapcsolatos kérdésekre dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos válaszolt a ratkotunde.hu-nak.
Idén semmi sem normális! Kánikula a fagyok után!
Az idei évre jellemző rendkívüli időjárás októberben is folytatódik. A szeptemberi fagyok és fűtési szezon után most igazi nyár köszöntött ránk. Van, ahol a reggeli 6 fokról 30-ra ugrik a hőmérő.
Akkor most kinek az egészsége fontosabb?
Nem csupán saját magára nézve, hanem születendő babájára nézve is veszélyes, amennyiben a kismama cukorbeteg, és nem foglalkozik annak kezelésével szakorvos bevonásával! Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa megnyugtat mindenkit: gyakran elegendő az életmód terápia betartása!
Nevess rám, kicsikém!
Ugyan az állatvilágban a fogak mutogatása általában figyelmeztetést vagy fenyegetést jelent, a legtöbb emberi kultúrában a mosoly barátságos és üdvözlő gesztusnak számít. Fejünkben a mosolyt kellemes érzésekkel kötjük össze. Tudományosan bizonyított tény, hogy a gyerekek már azelőtt is mosolyognak, hogy megszületnének. Ez azt jelenti, hogy mosolygásra vagyunk programozva, és ahogy öregszünk, egyre fontosabb szerepet tölt be társadalmi életünkben, épp ezért fontos, hogy már gyerekkorban megfelelő módon ápoljuk a fogakat.
Mégiscsak megérkezett! Itt a vénasszonyok nyara!
Mi lenne, ha egyszer az évszaknak megfelelő időnk lenne?! Most ugyanis – így október közepén – késő nyarat, kora őszt fog idézni az időjárás!
Perifériás érbetegség? Ezt tedd ellene!
A perifériás érbetegség (PAD) kezelése a tünetek csökkentésére, és az állapotromlás megelőzésére épül. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint mindezekben az orvosi kezelésen túl rendkívül sokat lehet tenni életmódbeli változtatásokkal is.
Anyu, nem kapok levegőt!
Gyerekkorban gyakran okoznak panaszokat az orr- és a garatmandulák. Hol a gyulladás, hol csupán a méretük a probléma alapja. A tünetekről és kezelésről dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.
Ezt egye egy igazi férfi!
Sokszor halljuk, hogy egy férfi termékenysége a spermiumok optimális minőségén múlik, és ezért érdemes egészségesen étkezni. De ez mit jelent pontosan? Még egy salátalevelet a hamburgerbe? Vagy reggelente egy turmixot? A kérdés ennél azért bonyolultabb. A választ Ratkó Tünde szülésznőtől kapjuk.
Ezt már el sem hisszük! Végre jó idő lesz! Regenerálódjunk!
Végre kezd megnyugodni a légkör, és lassanként az évszaknak megfelelő szintre áll be az időjárás. Használjuk ki a hétvégét a feltöltődésre! Gyerünk a szabadba!
Teszteld magad őszintén!
Ma már nem kétséges, hogy az életmódunk milyen óriási hatással van az egészségünkre, betegségeket okozhat, és gyógyíthat is. Dr. Vernes Réka, az Életmód Orvosi Központ életmód orvosa szerint éppen ezért is van kitüntetett szerepe az életmód orvoslásban a gondos felmérésnek, ami túlmutat a hagyományos orvosi felmérésen. Íme, a legfontosabb kérdések, amelyeket végig kell gondolnunk az életmódunkkal kapcsolatban.
Viszket a szemhéjad? Na, ez se jó hír!
A szemhéj viszketése igen kellemetlen tünet lehet, ami mögött számos különböző ok húzódhat meg. Ezek közül a leggyakoribbakat dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza vette számba.
Mikor és miért fontos a pajzsmirigy panelvizsgálat?
Többféle diagnosztikai módszer is képbe kerül, amikor felmerül a pajzsmirigy betegségének gyanúja. Az úgynevezett pajzsmirigy panel teljes képet nyújt a pajzsmirigy funkcióról, ráadásul egyetlen vérvételből kapunk információt. A különböző hormonszintek meghatározásai a tünetek ismeretében jó támpontot jelentenek a megfelelő kezeléshez. Dr. Polyák Annamáriától, a Budai Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológus, diabetológus szakorvosától tudjuk meg a legfontosabbakat!
Nemcsak a gyomorégés jelezhet refluxot
A reflux népbetegség, sokan küzdenek a gyomorégés, gyomorfájás tüneteivel. A betegségnek létezik azonban egy másik formája is. Csendes reflux esetében nem jelentkeznek a jellegzetes panaszok, gombócérzés, gyakori fertőzések és kialvatlanság figyelmeztethet rá.
Gyuri bácsi és a szív gyámolítói
Érszűkület, magas vérnyomás, szívritmuszavar, visszér, érelmeszesedés – ezek a panaszok vezetik a magyarok körében a szív-érrendszeri betegségek listáját. Szerencsére ezek nagyon jól kezelhetők gyógynövényekkel is, mutatjuk, mit ajánl a bükki füvesember keringésjavításra, szíverősítésre.
Nem más ember, csak beteg lett...
Általában tabutémának számít az emlődaganat ma Magyarországon, pedig lehet, hogy pont beszélgetéssel, odafigyeléssel vagy kellő érdeklődéssel segíthetünk leginkább az e betegségben szenvedő nőnek. Hogyan lehet valódi segítséget nyújtani a környezetünkben élő érintetteknek? Erről kérdeztük Kónya Ilona klinikai szakpszichológust.
Jó ég, kiszáradtam!
Sokan jól ismerik a száraz bőr kellemetlen érzését. Bár szokás mondani, hogy elsősorban télen, a fűtéstől, az otthon száraz levegőjétől vagy éppen a szeles időjárástól szárad ki a bőrünk, de a nyári események, fürdőzés, napozás is hozzájárulhat ahhoz, hogy felboruljon az egyensúly, és a szép, hidratált, telt bőrsejtjeink összehúzódjanak, viszkető, zavaró érzést okozva. Megint másokat az évszakok váltakozása visel meg, mindegy, hogy éppen hidegből lesz meleg, vagy fordítva, a bőr reakciója azt váltja ki, hogy csökken a komfortérzetünk.
Miért éppen a só?
A magas vérnyomás kialakulása számos okra vezethető vissza, amelyek közül jónéhány döntés kérdése. Az egyik ilyen a sófogyasztás, amelynek visszaszorítására dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás- és érkockázat specialistája hívta fel a figyelmet.
Puff neki! Már megint hidegfront!
Már éppen kezdtünk bizakodni a javuló időben, de korai volt az öröm: szombaton újabb hidegfront veti vissza a felmelegedést. 6-8 fokos lehűlés jön, szinte novembert jellemző idő jön!
Fájdalmas és viszket is? Baj van!
A kellemetlen hüvelyi fájdalom már önmagában megnehezíti a nő mindennapjait. Többen az otthoni tüneti kezelés mellett döntenek, nem érdemes azonban késlekedni az orvosi kivizsgálással, mert sajnos a probléma hátterében kóros folyamatok is állhatnak. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.
Hogyan éljünk örökké?
Bár a kutatók többnyire az egészséges, aktív életmódban látják a hosszú élet titkát, a száz év felett is friss matuzsálemek időnként igen furcsa szokásaiknak tulajdonítják kivételes életkorukat. A centenáriumot megéltek között akad, aki a minőségi alkoholfogyasztásra esküszik, de van, aki nem veti meg az édességeket vagy a reggeli sült szalonna illatát sem.
Hogyan kezelhető az asztma?
Az asztma nem gyógyítható, de megfelelően beállított gyógyszeres kezeléssel a betegség tüneteit minimálisra lehet csökkenteni. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát arról kérdeztük, hogy mitől függ, hogy kinél milyen gyógyszerekre van szükség, és hogyan változik a kezelés az évek alatt?
Mi a különbség a szívinfarktus és a stroke tünetei közt?
Egy-egy kevésbé intenzív tünet, lassabban kialakuló fájdalom elbizonytalaníthat bárkit, szükséges-e az azonnali orvosi ellátás vagy sem? Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa a szívinfarktus és a stroke tüneteinek sokszínűségére és azok különbségeire hívta fel a figyelmet.
Hoppá! Valami van a gyerekkel!
Elkezdődött a tanév, a gyermekek újra beültek az iskolapadba. A kezdeti lelkesedést azonban hamar felválthatja a figyelmetlenség, türelmetlenség, sőt gyakran szembesülhetünk azzal is, hogy gyermekünk nem akar iskolába menni. Mielőtt azonban megdorgálnánk, járjunk utána annak, hogy miért viselkedik így. A magatartásproblémáknak ugyanis korábban nem sejtett szervi okai is lehetnek, amelyek sokszor csak az iskolakezdés után derülnek ki.
Így lehetsz igazi férfi!
A sperma minősége áll a férfi meddőség hátterében a leggyakrabban. Ez önmagában nem egy jó dolog, mégis szerencsésebb, ha nem betegség okozza a gondot, hiszen a sperma minőségén mi magunk is képesek vagyunk javítani, ráadásul nincs is olyan nehéz dolgunk. Ratkó Tünde szülésznő segítségít eligazodni.
Dilis vagyok! Ugyan mitől?
Idegesség, hangulatzavar és a napjainkban olyan sok problémát okozó pánikbetegség is jelentkezhet a pajzsmirigy rendellenes működésénél. Miért nem gondolnak a páciensek és a háziorvosok egyből pajzsmirigy zavarra? Ezt is megtudjuk dr. Békési Gábor PhD-től, a Budai Endokrinközpont orvosától.