Lélek cikkek

Fáj a vádlid? 10 gyakori oka is lehet!
A vádlifájdalom olyan súlyossá válhat, hogy akár a járást is akadályozhatja. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint az orvosi diagnózis azért is fontos, mert az izomhúzódástól az érproblémáig számos ok állhat a háttérben.

BRAF génmutáció vizsgálata - vajon mikor van rá szükség?
A pajzsmirigy daganatos megbetegedéseinek differenciál diagnosztikájánál igen nagy jelentősége van a jó-és a rosszindulatú elváltozások elkülönítésének, hiszen ez nagymértékben meghatározza a további teendőket. A vékonytű biopszia elvégzése ebben igen nagy segítséget jelent, ám vannak esetek, amikor az ún. BRAF génmutáció vizsgálatára is szükség van. Hogy pontosan mit takar az elnevezés, és hogy mikor érdemes ellenőriztetni a zavar fennállását, arról dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.

Ábel Anita virágba borult
Kiütések, tályogok, kelések a legkellemetlenebb testtájakon, gennyedzés, kellemetlen szagok. Ezek a tünetek teszik pokollá több tízezer magyar életét, akik legszívesebben elrejtőznének a világ elől, félnek minden emberi kapcsolattól, érintkezéstől. Ábel Anita ruha nélkül, virágokba öltözve állt a kamerák elé, hogy felhívja a figyelmet egy ritka, ám rendkívül fájdalmas betegség, a krónikus verejtékmirigy-gyulladás (latinul hidradenitisz szuppurativa) tüneteire, és az érintettek küzdelmeire. És arra is, hogy van kiút.

Meddőséget is okozhat a pajzsmirigy?
Magyarország nagy része közepesen jódhiányos terület, ami sajnos előrevetíti azt is, hogy a pajzsmirigybetegség igencsak gyakori, mondhatni népbetegségnek számít. A gond - mindegy hogy alul, vagy túlműködéssel nézünk szembe - mindenképpen érinti a várandósságot is, éppen ezért kiemelt figyelemmel kell kezelni. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít eligazodni.

Hasonlóság vagy emberi belső kettősség?
Nyári napfordulóig futnak ki az ikrek. A tavasz végét, és a tomboló nyár kezdetét hozzák. Kettősségük az ókortól napjainkig fellelhető a szakirodalomban. Néhol a templomok bejáratának két oldaloszlopa sötét, illetve világos - jelképezvén a nappalt és az éjszakát. Nézzük, mit hoz a gyors felfogású, ékesszólásukról híres ikereknek a következő egy hónap!

40 %-kal növeli a rákbetegek túlélési esélyeit a mozgás
Bebizonyosodott: a mozgás a daganatos betegségek kezelése alatt is jelentősen növeli a túlélés esélyeit. Dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság (ÉMOT) elnöke szerint az evidenciák egyértelműek, a szakma is nagy lelkesedéssel fogadta az eredményeket!

Magas a vérnyomásod? Így tervezz nyaralást!
Nemcsak a láblógatás ideje a nyaralás, hanem az utazás, az új ízek és az ezzel járó stressz időszaka is. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás- és érkockázat specialistája szerint a magasvérnyomás-betegeknek külön is érdemes felkészülniük ezekre a hetekre.

TBC - már nem népbetegség, de...
Tüdőnk egészsége: a tbc már ritka, de van több olyan betegség, amit komolyan kell venni. Nem véletlen, hogy az Európai Tüdőgyógyász Társaság 2010-et a tüdő évének nyilvánította, felhívva ezzel is a figyelmet a világszerte több százmillió embert érintő krónikus tüdőbetegségek jelentőségére, és arra, hogy bár a legtöbb tüdőbetegség gyógyítható, a megelőzés a leghatékonyabb módszer ezek kivédésére. Igaz, ennek már nyolc éve, azonban aktualitása vitathatatlan. A tüdő betegségeit komolyan kell vennünk, hiszen a tüdő az egyik legfontosabb szervünk. A tüdő három veszélyes betegségéről szól a WEBBeteg.hu összefoglalója.

Vásáry André már lépett ki a testéből
Peller Mariann Utazás a lelked körül című műsorának legújabb vendége a különleges hangú énekes, Vásáry André. A művész nagyon sokat foglalkozik a lelkével, rendszeresen felkeres asztrológust, sőt, volt, amikor úgy érezte, hogy kilépett saját testéből.

Mi köze az epernek a csalánhoz? Itt a válasz!
Bizonyos ételek fogyasztását követően allergiás panaszok jelentkezhetnek. A bőrtünetek közül is kimagasló, a lakosság majd 20 %-át érintő probléma a csalánkiütés. Az arra érzékenyeknél csalánkiütést okozhat a magas hisztamin tartalmú ételek, így például az eper fogyasztása is. Segít a szakember!
Őrület! A stressz is okozhat ekcémát?
Bőrviszketés, bőrpír, apró hólyagos kiütések. Az ekcéma tipikus tünetei. Annak ellenére, hogy ez az egyik leggyakoribb bőrbetegség, keveset tudunk róla, és kiváltó okairól. Sokan azt gondolják, hogy fertőző betegség, ám az ekcéma nem más, mint a bőr felszínes gyulladása. De valóban ilyen egyszerű lenne a diagnózis? Mi okozhat ekcémát, és hogyan tudjuk a tüneteket megszüntetni?
Jön a nyár, és nem tudsz lefogyni? Segítek!
Lassan egyre melegebbre fordul az idő, így egyre inkább felváltják a vastag, sokat takaró ruhadarabokat a lenge, többet mutató fazonok. Éppen ezért sokan különböző diétákba kezdenek, és nekiállnak mozogni, hogy formába hozzák magukat a nyárra. Sajnos azonban előfordulhat, hogy azok a plusz kilók nem akarnak eltűnni, bárhogy is próbálkozik az ember. Dr. Lőrincz Ildikó, a Budai Endokrinközpont endokrinológus-nőgyógyásza ekkor azt javasolja, hogy érdemes lenne hormonvizsgálatokkal megbizonyosodni arról, hogy nem lehet-e, hogy hormonzavar okozza a problémát.
Lehet, hogy meddő vagyok?
A családra vágyó nők többsége egy idő után – ha sikertelen a próbálkozás – elkezd gyanakodni, hogy valami esetleg nincs rendben. Sajnos azonban viszonylag kevesen tudják, hogy mikor is érdemes szakemberhez fordulni, mennyi az az idő, amit érdemes megvárni, és hogyan is lehet fokozni az esélyeket. A Témában Ratkó Tünde szülésznő segít.
Apró tippek, nagy eredmények
Rohanó hétköznapjainkban is gondoskodhatunk arról, hogy megőrizzük egészségünket, frissességünket. A BODY Kiállítás bemutat néhány olyan praktikát, amelynek segítségével néhány perc alatt felrázhatjuk szervezetünket! Próbáld ki!
Ezért kell a szűrés!
A nőgyógyászati rosszindulatú daganatok közül a legtöbben főleg a méhnyak- és a mellrákra gondolnak, viszont a petefészekrák is sok emberéletet követel, ráadásul az esetek háromnegyedében késői stádiumban diagnosztizálják. Hogy kik a veszélyeztetettek, és milyen tünetek utalhatnak rá, arról dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal foglalkozó orvosát kérdeztük.
Nem divat, igazi probléma - mi az?
Gyakran szembesülnek azzal a gluténmentesen étkezők, hogy étkezési szokásukra a közvélemény divatdiétaként tekint annak ellenére, hogy sok esetben szerteágazó, az életminőségüket negatívan befolyásoló panaszaikat egyértelműen a glutén fogyasztása okozza. Hogy a gluténmentes étkezés nem divat, hanem valós probléma, arra a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság éves kongresszusán több szakember előadása is felhívja a figyelmet.
A fejfájástól a beszédzavarig...
Aki megélte már a migrént, sokszor az első, legapróbb tüneteknél tudja, mi vár rá. Dr. Vida Zsuzsanna, a Budai Fájdalomközpont neurológusa, fejfájás specialista szerint éppen ezért a rohamkezelésre és a megelőzésre is van lehetőség.
Művészfilmmel kampányol a Mályvavirág
Egyedülálló művészfilmmel kampányol a Petefészekrák Világnapján a Mályvavirág Alapítvány. Európa 100 másik betegszervezetével együtt, egységesen május 8-án jelenteti meg a berlini modell, Nancy Dietze részvételével készült kisfilmet. Nancy majd hét éven át küzdött a petefészekrákkal, a kisfilm az ő hagyatékaként hívja fel a figyelmet a korai diagnózis és a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságára.
A trombózisban is van felületes!
A vénás trombózisok közül a mélyvénás kelti a legnagyobb aggodalmat, hiszen könnyen tüdőembóliához vezethet. Ezzel szemben a felületes trombózis bár nem jár közvetlen életveszéllyel, viszont nagy fájdalmak kísérhetik. Hogy mi a teendő felületes trombóziskor és utána, azt prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája osztotta meg.
Ne dőlj be a tévhiteknek!
Kirándulunk az erdőben, piknikezünk a parkban, játszunk a gyerekekkel a játszótéren. Ám a melegnek és a napsütésnek nemcsak mi örülünk. A természetben, fák, bokrok között, de még a házak udvarán a fűben is előjöttek már a kullancsok, és csak arra várnak, hogy egy óvatlan pillanatban kedvencünk bundájára, a ruhánkra vagy a fedetlen testrészeinkre felmászva a bőrünkbe fúrják magukat.
Mi vagyok én? Mosómedve? Nem!
Naponta érintkeznek a bőrfelülettel a mosószerekhez adagolt összetevők, ami az arra érzékenyeknél bőrtüneteket is okozhat. Az egész testen jelentkező kiütések és bőrvörösség a mosópor allergia tünete is lehet. Nem árt utánanézni!
Milyen betegségek okozhatnak másodlagos fejfájást?
Sokan tapasztalhatták már, hogy a fejfájásuk más betegségek kísérőjeként jelentkezik. Dr. Vida Zsuzsanna, a Budai Fájdalomközpont neurológusa szerint ilyen esetekben az alapbetegséget és a fejfájást is kezelni kell.
Fülbevaló
Ahogy a legtöbb érzékszervünket, úgy a fülünket is különböző betegségek károsíthatják. Ezek a tévhitekkel ellentétben messze nemcsak a gyerekeket érintik, a felnőttek is sűrűn szenvednek az alábbi öt fülbetegségtől!
Párjával együtt fogyókúrázik Szögeczki Ági
Majdnem kétszer annyi a magyarországi szív- és érrendszeri betegséggel élők aránya, mint az egész unióban! És nem elhanyagolható diabétesz miatt elhunytak aránya sem! Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO felmérése szerint is, ez a betegség is a legmagasabbak közt van Európában.
Te is fulladozva köhögsz mostanában?
Minden évben, május elején kiemelt figyelmet kap az asztma, a betegséggel élők és a számukra elérhető terápiák a Globális Asztma Kezdeményezés (GINA) programjai által. Idén az Asztma Világnap május 1-re esik.
Tavaszi méregtelítés - okosan!
A hideg időszakban mindannyian nehezebben vesszük rá magunkat a méregtelenítésre, pedig érezzük, hogy a szervezet leterhelt, hiszen nemcsak a nadrág feszesebb, hanem a kedvünk is feszültebb. Tudomásul kell vennünk, hogy testünknek is szüksége van időnként egy nagytakarításra. A méregtelenítő eljárásokkal az a célunk, hogy semlegesítsük és eltávolítsuk a lerakódott toxinokat, éppen úgy, ahogy a port is letöröljük időnként lakásunk eldugott zugaiban.
Elmúltál 60? Ennek örülhetsz!
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy csak a gyermekeket érintheti az allergia, ám ez nincs így. Allergia bármilyen életkorban kialakulhat, egyáltalán nem jelenti azt, hogy úgymond megúsztuk a betegséget, ha eddig nem jelentkezett. Bárkivel megeshet, hogy évekig panaszmentes, aztán egyik tavasszal váratlanul szénanáthás tünetei jelentkeznek.
Pajzsmirigybaj: lehet, hogy műteni kell
A pajzsmirigyzavarok terápiája a legtöbb esetben gyógyszeres kezeléssel történik. Hyperthyreosis fennállása esetén van, hogy egyedül a műtét hozhat javulást. Hogy mikor, arról dr. Tihanyi Balázs, a Budai Endokrinközpont sebésze beszélt.
Fulladozunk a melegtől az ünnepek alatt
Általában jó hír, hogy nyári időre számíthatunk az ünnepek alatt, de az egy hónapot előreugró időjárás komoly veszélyeket is rejt magában. Naptej és napszemüveg kötelező! Jó lesz ezekre figyelni!
Tények és tévhitek az allergiáról
Habár az allergiások száma folyamatosan emelkedik, a betegséggel kapcsolatban még mindig sok tévhit kering a köztudatban. A leggyakoribb tévedéseket tisztázzuk dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológussal, a Budai Allergiaközpont főorvosával.
Ezért fontos a kardiológiai kivizsgálás vesebetegeknek
Minden vesebetegnek tisztában kell lennie azzal, hogy a beszűkült vesefunkciók több mint tízszeresére növelik az idő előtt bekövetkező szív- és érrendszeri eredetű halálozás kockázatát. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a rendszeres vizsgálatok jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Gondoskodik rólunk a természet, de nem eléggé
Amit valószínűleg nem kell senkinek magyarázni, az az, hogy miért is olyan fontos a tápanyagok pótlása a várandósság alatt, de az azért egy kicsit kevésbé megfogható, hogy miért kell már előre készülni, vitamint szedni, egészségesen élni, ha babát szeretnénk? Ez nem jön magától? Ratkó Tünde szülésznő ad tanácsokat.
Van a gyereknek elég D-vitaminja?
A tavasz beköszöntével végre kiszabadulhatunk a lakásból, gyerekek és felnőttek egyaránt. Persze, csakis akkor, ha a kisebbek nem nagyon fáradtak, levertek, esetleg már megint betegek. Ezekre a tünetekre nem árt odafigyelni, mivel D-vitamin hiányt is jelezhetnek, amit nem szabad fél vállról venni! A témában dr. Tar Attila a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa van a segítségünkre.
7 tipp, hogy jobb legyen a lakás levegője
Több oka is lehet, ha túl a tavaszi nagytakarításon még mindig nem érezzük elég frissnek lakásunk levegőjét. Dr. Magyar Donát aerobiológus, a Budai Allergiaközpont szakembere összefoglalta, hogyan javíthatunk a belső levegő minőségén.
Így készítsd fel az aknés bőrt a napsütésre!
Most már elkerülhetetlenül itt a tavasz, ami sokkal több napsütést, de szelet, esőt is hozhat, és amire éppen e változékonyság miatt érdemes felkészíteni az arcbőrt, különösen, ha esetleg aknékkal is küzdünk. Peterman Krisztina, a Dermatica mesterkozmetikusa, gyógykozmetikusa adott tanácsokat.
5 fontos érvünk van, hogy miért válaszd idén az allergén immunterápiát!
Újra itt a pollenszezon, egyre több embernél tüsszögés, szem-és orrviszketés, orrfolyás, orrdugulás jelentkezik. Ha Ön is unja már az évről-évre visszatérő allergiás tüneteket, az allergén immunterápia segítségével hosszú távra száműzheti, sőt már erre a nyárra is 80%-kal csökkentheti az allergiás tüneteit! Parlagfű allergiások, idén még április végéig kezdhetik a kezelést.
Mellkasi fájdalom jobb oldalon - mi lehet az oka?
A szívproblémák kapcsán szinte mindenkinek a bal oldali szorítás és mellkasi fájdalom jut eszébe, ezért érdemes áttekinteni, mi minden miatt jelentkezhet a jobb oldalon a fájdalom. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakértője segít a tájékozódásban.
Nyári Dia és Nagy Alexandra tavasztündérnek állt
Folytatódik a JOY magazin jótékonysági programja, amelynek keretében támogatják a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületet. A JOY-Tündér nagyköveteiként a Barátok közt két sztárja, Nyári Dia és Nagy Alexandra is szeretnék, hogy minél többen megismerjék az egyesület működését, melynek egyik fő célja a fogyatékossággal élő emberek érdekképviselete és társadalmi beilleszkedésének elősegítése speciálisan képzett segítőkutyákkal.
Mi számít normálnak, és mi van, ha késik?
Megdöbbentően sok nő egyszerűen nincsen tisztában azzal, hogy milyennek is kellene lennie a menzeszének, mikor kellene, hogy jelentkezzen, és meddig kell, hogy tartson. És sajnos, ha csúszik, akkor sem fordulnak szakemberhez, csak legyintenek egyet, pedig a háttérben akár betegség is meghúzódhat! A témában dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.
Eljött az erőtől duzzadó bikák ideje
Itt valami nagyszerű készül - legalább is a bika jegyűeknek. Nemcsak a következő egy hónapban, hanem a következő hónapokban is telis-tele leszel energiával, ami nemcsak karriereden, hanem szerelmi életeden is elhatalmasodik majd. Duzzadj Te is, mint a rügyek!
Az idősebb nők betegsége
A középkorúnál idősebb nők jelentős részét érinti az ízületi gyulladás, aminek a fájdalmon túl is nagyon komoly következményei lehetnek. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista a jelenség okára, és a kezelési lehetőségekre hívta fel a figyelmet.
Kell-e félnünk a sáros esőtől?
Napok óta tapasztaljuk, hogy színes porréteg borítja a kültéri tárgyainkat, az autó szélvédőjén is alig látunk ki, pedig el sem mozdultunk vele. Mi a magyarázat, és mennyire veszélyes ez az egészségünkre?
Rendetlenkedik a ketyegő? Lehet, hogy a pajzsmirigy a ludas!
Olykor mindenkivel előfordul, hogy kisebb szívproblémákkal küzd. Ezek közül a leggyakoribb az extra ütem (extrasystole). Komolyabb problémát az ún. pitvarfibrilláció okoz, mely a felnőttek körében az egyik leggyakoribb szívműködési zavar. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ennek egyik lehetséges okát ismerteti.
Itt a hosszú élet igazi titka
Ha valaki hitelesen beszélhet a hosszú, egészséges élet titkáról, az Szabó György, Gyuri bácsi, aki családja és barátai körében a minap ünnepelte 90. születésnapját. Most is aktív a bükki füvesember, gyógynövénykertet épít, diófát ültet, és az országot járva ad tanácsot azoknak, akik az egészségük megőrzéséhez, a betegségek gyorsabb legyőzéséhez a gyógynövényeket hívják segítségül.
4 gyakori, ám nem tipikus jel
Gyakori vizelési inger, fokozott szomjúság, nehezen gyógyuló sebek: a 2-es típusú cukorbetegség igen gyakori tünetei, melyet a legtöbb ember jól ismer. Ezen panaszok esetén többen is orvoshoz fordulnak. Igen ám, viszont a betegségnek még sok más figyelmeztető jele is van, melyről nem ugrik be egyből az, hogy érdemes ellenőriztetni a vércukor értékeket. Hogy melyek a cukorbetegség gyakori, ám nem tipikus jelei, azokat dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa osztotta meg.
Zsebkendőt elő, itt a tavasz!
Végre megérkezett a tavasz. A különösen hosszúra nyúló tél után nincs is jobb dolog, mint elzárni a szekrénybe a télikabátokat, és élvezni a napsütést, a virágzó természetet. Ám néhányan nem tudnak felhőtlenül örülni. Az allergiával küzdőknek ugyanis nem a csodás napsütés, hanem sokkal inkább az orrfújás, a zsebkendők és a gyulladt szem jut eszükbe. Elkerülni ugyan nem lehet az allergiával járó kellemetlenségeket, de egy kis odafigyeléssel enyhíthetők a tünetek, és a szabadtéri programok is élvezhetővé válnak.
Brokkolival és kis bimbóval mire megyünk?
Bizonyos zöldségek csökkenthetik az érelmeszesedés és az ezzel összefüggésben a szív-érrendszeri betegségek kockázatát. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint sosem késő egészségesebb szokásokat kialakítani és időben kell meggyőződni az érelmeszesedés mértékéről is.
Műkörmöd van? Bajban lehetsz!
Megemelkedett az úgynevezett szubunguális melanoma előfordulásának gyakorisága az utóbbi években. A köröm alatt megjelenő melanoma kialakulásának veszélyét a nap és az ultraibolya sugárzás növeli, ezért a körmüket rendszeresen UV-lámpa alatt manikűröztető hölgyeknek fokozottan kell figyelni a kezdeti tünetekre.