Lélek cikkek

Csipke, fürtös menta, kakukkfű – várjuk egészségesen a tavaszt!
Mától gyakorlatilag tavasz van, de ez a hőmérőkön nem nagyon látszik. Tél végére a kellemetlen megfázások, a bedugult orr, a kaparó torok egyre több embernél fordul elő. Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember gyűjtött össze néhányat azokból a gyógynövényekből, amelyek segítenek gyorsan kilábalni a megfázásos megbetegedésekből. Ha bodza, menta és kakukkfű van otthon, már sokat tettünk a megelőzésért!

Vitaminnal turbózott gyerekek
A tél vége felé még jobban oda kell figyelni, hogy a hozzátápláláskor milyen élelmiszerek közül válogatunk, hogy feltölthessük a kicsik vitaminraktárait. De mi a legjobb választás? Milyen zöldségek és gyümölcsök közül válogassunk, melyik milyen vitaminokat tartalmaz? Mit adjunk a babának, ha jönnek a fogacskái, milyen élelmiszerek ajánlottak kifejezetten a gyomor és a bélflóra helyreállítására, és mi segíthet a bőrregenerációban? Lássuk Dr. Makleit László szakértő tanácsait!

Koraszülött és császáros babáknál magasabb az ételallergia kockázata?
Az öröklött hajlam mellett külső tényezők is befolyásolják, hogy valakinél jelentkeznek-e allergiás tünetek csecsemő és kisgyermekkorban. Dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus a Prima Medica Szakmai Napon elhangzott előadásában a megelőzés kapcsán a bélflóra egészségének fontosságára hívta fel a figyelmet.

Csak napi egy cigi? Tudd meg, ez is sok!
A legújabb kutatási eredmények rossz hírt jelentenek a dohányosoknak: csak a teljes leszokás csökkenti a szív-érrendszeri betegségek rizikóját. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa az összefüggésekre világított rá. Miattad egy passzív dohányos sincs biztonságban! Olvasd el saját érdekedben!

Nem akarok szárazságtűrő lenni! Mit tegyek?
Igen sok nőt érint a hüvelyszárazság - akár időszakosan, akár krónikusan. Bár a problémával nem szívesen fordulnak orvoshoz, ám ha már jó ideje fennáll a panasz, úgy érdemes nőgyógyász véleményét kikérni, ugyanis a legtöbbször van rá megoldás. Hogy mi minden okozhat hüvelyszárazságot, és hogy miket lehet ellene tenni, azt dr. Hetényi Gábortól, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászától tudtuk meg.

Sokáig tünetmentes, ám életveszélyes - mi az?
A vérzékenység és a fokozott véralvadás ugyanazon vonal két vége, így a véralvadási zavarok vagy az egyikben, vagy a másikban nyilvánulnak meg. Ám léteznek kivételek, amikor ugyanúgy felléphet trombózis, mint vérzés. Ilyen az úgynevezett esszenciális trombocitémia (essentialis thrombocytosis, ET) is. Az állapotról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője beszélt.

Azt se tudom, hol áll a fejem?
A vertigo jellegzetesen forgó irányú szédülés, a beteg úgy érzi, hogy ő forog, vagy a környezete forog körülötte, pedig valójában mozdulatlanul áll, ül vagy fekszik. A szédülés más típusainál inkább bizonytalanság érzés jelentkezik, vagy a beteg attól fél, hogy elájul. Bármelyik típusú szédülésről is legyen szó, közös vonásuk, hogy nagyon ijesztő lehet a beteg számára, sokszor nehéz elkülöníteni az alaptüneteket, a félelem miatt kiváltott pánik tüneteitől. Ha ilyen panaszaink vannak, a szédülés körülményeit, kiváltó okokat, lefolyást jól meg kell figyelni és mielőbb orvoshoz fordulni! Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a különbségekről és a vertigo kiváltó okairól és kezeléséről kérdeztük.

Vastag a bőröd? Nem mindig jellemhiba!
A hiperkeratosis egy összefoglaló megnevezés, amely a bőr bizonyos területének megvastagodására utal. A problémának számos megjelenése formája létezik az ekcémától a szemölcsig, így dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza szerint a kezelés is a diagnózisnak megfelelően összetett.

Kapócs Zsóka: mindig is lányos anyukaként láttam magam
Már csak néhány hét és megérkezik Kapócs Zsóka kisfia. A színésznő mindig is biztos volt abban, hogy kislánya lesz, így nagyon meglepte a hír amikor megtudta, hogy kisfiút hord a szíve alatt. Gyorsan át kellett gondolnia mindent, hiszen már babaruhákat is vásárolt és a neveken is elkezdtek gondolkozni párjával. Az anyasággal kapcsolatban kettős érzések kavarognak benne – vannak dolgok, amelyekben nagyon határozott, de akad olyan is, amikor ő is elbizonytalanodik.

Magas a vérnyomásom? Akkor megmondom, mi van! BAJ! NAGY!
Olyan extra terhet ró a szívre és az erekre a magas vérnyomás, amely gyengítheti és rombolhatja azokat. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája a következményeket vette számba. Saját érdekedben nagyon fontos, hogy tudj minderről!
Vizet prédikálok, és nem hiába!
Viszonylag fiatal tudományág a balneológia, a gyógyvizek szervezetre gyakorolt hatásával foglalkozik. Mindenki tapasztalta már, hogy egy fárasztó nap után elmerülni egy kád meleg vízben már önmagában is stresszoldó, lazító erejű. Ám még komplexebb hatás érhető el a gyógyvizes fürdők, kezelések által, hisz nemcsak a görcsös izomzatot lazítják el, hanem az ásványi anyagok bőrön keresztüli felszívódása révén gyógyítanak is.
Cukor miatt is késhet a gólya
Akár teherbe szeretne valaki esni, akár nem, fontos, hogy ha a normálisnál eltérő a ciklusa, mindenképp vizsgáltassa ki magát, ugyanis akár súlyos betegséget is jelezhet! Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondása szerint meglehet, hogy cukorbetegség áll a hátterében.
Már gyerekkortól kell küzdeni a rák ellen!
Számos módon küzdhetünk a daganatos megbetegedések ellen - életkortól függően. A Magyar Rákellenes Liga 2018-ra meghirdette a Mozgás Évét annak érdekében, hogy minél több ember küzdjön önmagáért. Ezen túl a szervezet összegyűjtötte, hogy mire kell odafigyelnünk saját érdekünkben. Mint kiderült, nem lehet elég korán kezdeni!
Már heti egy is jelent valamit!
A krónikus betegségek megelőzésében már az első alkalommal végzett mozgásnak is lehet szerepe – a heti egyszeri edzés nagyobb szerepű, mint eddig gondoltuk. Dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság (ÉMOT) elnöke egy átfogó európai kutatás eredményeiről és a rendszeres fizikai aktivitás további hatásairól beszélt.
Mivel foglalkozik a nőgyógyászati endokrinológia?
A nőgyógyászat és az endokrinológia két különálló területe az orvostudománynak, ám vannak olyan állapotok, amikor e két szakterület összefonódik, így ma már léteznek olyan orvosok is, akik a nőgyógyászati endokrinológia területében mélyedtek el. Erről bővebben dr. Lőrinc Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász endokrinológus szakembere beszélt.
Ételallergiás is lehet az éjjel gyakran felsíró baba
A jellegzetes tünetek mellett a gyakori éjszakai felriadások is utalhatnak ételallergiára. Érdemes erre a lehetőségre is gondolni, mielőtt az éjszakázástól a szülők teljesen kimerülnek – hívta fel a figyelmet dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Prima Medica Szakmai Napon elhangzott előadásában.
Mikor jó a fájdalomra a meleg?
Hideg vagy meleg? Nedves vagy száraz? Mikor használ a mozgásszervi fájdalmaknál a meleg terápia és hogyan érdemes alkalmazni azt? Ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr.
Ni csak, ki hall ott?
A kismamák rettegett rémálma, hogy a babájával nem lesz minden rendben. A szülés pillanatában a legtöbben már megnyugodnak, hiszen látják, alaptalanul aggódtak. Sajnos azonban egyes problémák – például a hallásnál fellépők – később is kialakulhatnak, amik ellen azonban még a várandós korszakban lehet tenni. A témában Ratkó Tünde szülésznő van segítségünkre.
Egy előre megtervezett szökés
Ezzel a szökéssel azonban senki nem kerülhet a szenzációt ígérő hírlapok főoldalára! Ehhez a szökési tervhez bárki csatlakozhat következmények nélkül. Miről is van szó ilyen talányos bevezető után? 2018. február 28-án, szerdán újra lesz Szökjön ki egy fürdőbe! akció.
Képesek vagyunk rá! Képesek vagyunk rá!
A Rákellenes Világnap (World Cancer Day) idén ezzel a szlogennel jelentkezik, hogy mindenki felfedezhesse, hogy – akár egyedül, akár társakkal közösen – tehet a rákbetegség ellen. Idén a mozgás szerepe áll a középpontban.
Itt az influenza! Segítség! Mit csináljak?
Kézmosás, inhalálás, mézes tea... és még ezek praktika... A védőoltás mellett ugyan milyen trükköket, egészségügyi fortélyokat érdemes bevetni, hogy elkerüljük az influenzát vagy hogy ne adjuk tovább a fertőzést?
Most született, és máris szőrös! És így is marad?
Sok szülő megdöbbenve veszi tudomásul, hogy éppen megszületett csemetéjének háta, hasa, homloka, vagy kis lábacskái szőrösek. És ez nemcsak egy – két pihét jelent, hanem akár vastag, sötét szőrszálak tömegét is. Ennek oka azonban banálisan egyszerű, így megijedni sem kell tőle. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász segít nekünk és a ratkotunde.hu-nak.
Hogyan hat az akupunktúrás fájdalomcsillapítás?
Aki próbálta, és hatásosnak tartotta, nem biztos, hogy tudja, mitől vált be az akupunktúrás fájdalomcsillapítás. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr szerint is több teória létezik, amelyek egymást erősítve bizonyítják az akupunktúra hatását.
Jaj, vérrögök a bugyimban! Beteg vagyok?
A menstruációs vérzéssel kapcsolatban számtalan probléma adódhat: ilyen pl. a túl sok, a túl kevés menstruációs vér, illetve az is sokakat visz a nőgyógyászati rendelőbe, ha vérrögök is távoznak. Hogy a darabos vérzés kórosnak számít-e, és hogy mi minden állhat a hátterében, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.
4 dolog, amitől a gyerek nyála csöpög
Leggyakrabban fogzás, de bizonyos logopédiai vagy akár műtéti kezelést igénylő betegségek is okozhatják. Ezekről is beszélt dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.
Add magadnak a legnagyobb ajándékot!
Számos cikk és tanulmány szól a dohányzás káros hatásairól és következményeiről, és amíg a nemzetközi és a hazai statisztikák riasztó számokat mutatnak a dohányosok számáról és a dohányzás okozta betegségekről, addig nem is lehet elégszer elismételni ezeket az intelmeket. De talán nemcsak a figyelmeztetés és az elijesztés lehet hatékony a dohányzás elleni küzdelemben, hanem a leszokással járó pozitív következmények tudatosítása is. Mert ezekből is van bőven.
Miért nem múlik a náthám?
Télen akár több alkalommal is elkaphatjuk a főként orrfolyással, orrdugulással, rossz közérzettel járó náthát. Jó esetben egy hét alatt különösebb kezelés nélkül is kigyógyulunk belőle, de mit tegyünk, ha mégsem? Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta, hogy mi okozhatja, ha a gyógyulásunk nagyon elhúzódik.
Érdemes szintetikus vitamint enni?
Gondolkozott már azon, hogy mi is történik a szervezetében, amikor vitaminkészítményeket szed? Mert hogy nem mindig az a hatás, mint amire gondolunk. A szintetikusan előállított vitaminok ugyanis messze nem képesek azt az eredményt elérni, mint amit a természetből kapunk. Egyes esetekben mégis szükségünk van rájuk.
A korai menzesz és a menopauza is okozhat szívbetegséget
Friss kutatások szerint a korán érkező menstruáció, a korai menopauza és a vetélés is a szívbetegségek rizikófaktorainak számíthatók. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a további hajlamosító tényezőkről és a kivizsgálás jelentőségéről beszélt.
Sportoljunk télen is biztonságosan!
Télen kétségkívül az egyik legjobb dolog a hóesés. Nemcsak, hogy gyönyörű látványt nyújt a friss hóval fedett táj, de hógolyózhatunk, hóembert építhetünk a gyerekekkel, vagy akár élvezhetjük a téli sportokat is. Ám amennyire élvezetes a havas lejtőn való lesiklás, annyira veszélyes is lehet. Éppen ezért mindig készüljünk fel alaposan, még akkor is, ha csak szánkóznánk egyet a közeli dombon.
Miről beszél a bugyid?
A méhnyakrák a nőket érintő egyik leggyakoribb daganattípus, és még mindig rengeteg nő életét követeli annak ellenére, hogy ma már szinte teljesen megelőzhető lenne. 2018. február 3-áig ez a betegség kerül reflektorfénybe a XII. Európai Méhnyakrák Megelőzés hetén. A kezdeményezés hazai rendezvénysorozatának főszervezője a Mályvavirág Alapítvány, “GyöngyöM” kampányának üzenete: legnagyobb részt rajtunk múlik, hogy a betegséget elkerüljük!
Egyre jobban szeretünk pancsolni
A magyarok harmada évente legalább egyszer termálfürdőzik, és a fiatalok közül sokan gondolják úgy, hogy a gyógyító hatású víz a mindennapi stresszel kapcsolatos problémákra is megoldást jelent – derül ki a hévízi NaturMed Hotel Carbona megbízásából készített országos, reprezentatív kutatásból. Az eredmények alapján a hazai gyógyvizeket a belföldi utazók számára is érdemes tovább népszerűsíteni, hiszen ismerik, de sokan még nem próbálták ki jótékony hatásukat.
Se tej, se anyatej?
Nem egyszer futunk bele hajmeresztő tévhitekbe a netet böngészve, amikkel a legnagyobb baj az, hogy sokan szentírásnak veszik, és ezzel megnehezítik a saját dolgukat a várandósság alatt, ami valljuk be, egyébként sem éppen könnyű. Az elfuserált tévhitek között az egyik legnagyobb a tejjel kapcsolatos. Ezt tesszük most rendbe, és ebben van dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos a ratkotunde.hu segítségére.
Kapócs Zsóka: Minden gondolatom egy olyan ember körül forog, akit nem is ismerek
Csupán néhány hónap és Kapócs Zsóka édesanya lesz. Már most rendkívül erős anyai érzései vannak, minden gondolata kisfia körül forog, még munkával is nehéz visszarángatni a valóságba. Teljesen felkészült a pici érkezésére, kivasalt mindent, kész a babaszoba is, és már a bőröndjét is bepakolta, amivel a kórházba megy majd, ha eljön az idő.
Mihez kezdjünk a fülbe vagy orrba szorult játékdarabkákkal?
Mihez kezdjünk a fülbe vagy orrba szorult játékdarabkákkal? Kisebb gyermek hajlamos arra, hogy egy-egy apróbb játékdarabot, például gyurmát, szivacsdarabkát vagy gyöngyöt beledugjon a fülébe vagy az orrába. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gégeközpont orvosát arról kérdeztük, hogy milyen tünetek utalhatnak erre, és mit tegyünk ilyen esetben.
Ismerd meg Náray Tamás és Kósa Erika legféltettebb titkait
Kezdj el tenni! a címe annak az egész napos rendezvénynek, melynek egyik sztárelőadója Náray Tamás nemzetközileg elismert divattervező, író, és aki életének legféltettebb titkairól is mesél majd a közönségnek. Az eseményt a Kósa Erika Akadémia szervezi, ez az EQ-szexi mozgalom 2018-as nyitórendezvénye.
Metabolikus szindróma vagy cukorbetegség?
A metabolikus szindróma több kóros állapotot is magába foglaló betegség, mely megfelelő kezelés hiányában könnyen 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet. Dr. Porochnavecz Mariettával, a Cukorbetegközpont diabetológusával a metabolikus szindrómáról, és annak veszélyeiről beszélgettünk.
Így kell okosan használni a vitaminokat
Gyakran olvashatunk arról, hogy a rendszeres testmozgás, valamint a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozás az egészséges életmód alapja. Vajon mikor együnk zöldséget, gyümölcsöt? Mikor hasznosul leginkább a vitaminkomplexum a szervezetünkben? Erről kérdeztük Szász Máté biológust, szakértőt.
Minden második ember képtelen erre
Mire jó a folsav? A legismertebb hatása, hogy elkerülhetjük általa az idegcső-záródási rendellenességek kialakulását. De valóban segít? Érdemes készítményként is szedni? A kérdésben dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász van a ratkotunde.hu segítségére.
5 tévhit a cukorbetegségről
Egyre több embernél diagnosztizálnak 2-es típusú cukorbetegséget, ennek ellenére több tévhit is kering az állapottal kapcsolatban a köztudatban. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a leggyakoribbakat szedte össze.
Árthat a baba szemének az ultrahang?
Nagyon sok kismama tart az ultrahang-vizsgálattól. Ennek oka, a sok rémhír annak káros hatásairól. Pedig ezeknek nincsen alapjuk, ahogyan azt Ratkó Tünde szülésznő elmondja Nektek, és blogjának, a ratkotunde.hu-nak.
Kövéren, és túl soványan is csak vágyakozhatunk?
Azon dolgok között, melyek meddőséget okozhatnak, nagyon kevésszer említik meg a testsúlyt, pedig nagyon fontos tényező. Ráadásul a túlságosan vékony és a nagy felesleggel rendelkező nőknek is szembe kell néznie a problémával. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos segített a ratkotunde.hu-nak és nekünk.
4 tipp egy tuti téli túrához
Látványosan csökken a kirándulók száma télen Magyarországon, pedig a túrázás minden évszakban lenyűgöző élmény, hiszen a természet mindig egy másik arcát mutatja. A legtöbb természetjárót a hideg időjárás tartja vissza a hosszabb-rövidebb kirándulásoktól annak ellenére, hogy néhány egyszerű, az öltözetre vonatkozó trükkel télen is bárki kiválóan érezheti magát a természetben.
5 rejtett hely, ahol melanoma alakulhat ki
A legveszélyesebb bőrdaganatról, a melanomáról tudjuk, hogy az anyajegyek formájában, méretében és színében látható eltéréseket okoz, vagy a bőrön újonnan jelentkező elváltozás formájában is kialakulhat. Emiatt könnyen megnyugodhatunk, ha a rendszeres önvizsgálatkor nem találunk olyan jelet, ami aggodalomra adhatna okot. Dr. Rózsa Annamária bőrgyógyász, az Anyajegyszűrő Központ orvosa azonban arra figyelmeztet, hogy a melanoma az önellenőrzéskor nehezen látható és hozzáférhető testrészeken is kialakulhat.
Mennyire fontosak a vitaminok? Jobban, mint hinnéd!
Egy közelmúltban megjelent tanulmány alapján kiderült, hogy egy új gyümölcsturmix akár 5 %-kal is növelheti a termékenységet. Ez az 5 % pedig igen sokat jelent - tekintve hogy egy normál ovuláció alatt a baba esélye nagyjából 20%. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász van a ratkotunde.hu és a mi segítségünkre.
Akupunktúrával a fájdalom ellen
Szakértő kezekben az akupunktúra hatékony fájdalomcsillapító módszer mozgásszervi panaszok esetében. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista és akupunktőr a módszer bizonyított hatásairól és az integratív megközelítés működéséről beszélt.
2018! Most mutatom az első lépéseket!
Ha elhatározzuk, hogy új cipőben kell továbblépnünk, rájövünk, hogy előkészületek nélkül nem fog menni! Ha sportolni szeretnénk szinte biztos, hogy ha csak nincsenek otthon elfekvő eszközök, be kell szereznünk ezt-azt.
Így tűnhetsz évekkel fiatalabbnak
A nők több mint 90 százaléka előbb vagy utóbb elkezd foglalkozni arcvonásai változásával, az arcfrissesség tompulásával. Akik újév alkalmával megfogadták, hogy idén többet törődnek a külsejükkel, azoknak az optikai arcfiatalítás 2018 válasza: néhány ügyes trükkel akár egy évtizedet is letagadhatunk a korunkból, ismerőseink pedig ránk sem fognak ismerni.