Lélek cikkek

Anya mindig sír, ha a nagypapáról kérdezem…
Nem szeretünk a halálról beszélni. A gyerekkel főleg nem. Pedig fontos lenne az ő nyelvükön, hogy megértsék, és képesek legyenek a gyászt feldolgozni. Mert nekik is fáj. Csak másképpen mutatják ki. Tudjunk róla...

Ismerd fel a stroke tüneteit - Te is lehetsz áldozat
Ma van a Stroke Világnapja. Világszerte évente 15 millió ember esik a szélütés áldozatául. Ahhoz, hogy a betegek idejében megkapják az életmentő vérrögoldó kezelést, ismerni kell a betegség tüneteit, és azonnal mentőt kell hívni.
Mitől lehet magas a pulzusa egy gyereknek?
A gyerekek pulzusszáma magasabb, mint a felnőtteké, ennek ellenére, ha a határértéken túli az érték, úgy érdemes szakemberhez fordulni, mivel betegséget jelezhet.

Így lesz a dundi óvodásból szép kövér felnőtt
A dundi óvodás cuki, a termetes iskolás jó húsban van - a kövér felnőtt pedig beteg? A nyugati világ egyik legsúlyosabb egészségügyi kihívása az elhízás-járvány, amelynek megfékezéséhez Sasvári-Szekeres Anita, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa, a gyermek dietetika specialistája szerint teljes szemléletváltásra van szükség már a fogantatástól.

Áldás, vagy átok?
Energiamegtakarítás? Egy órával több természetes fény? Kevesebb baleset és bűncselekmény? Talán nem is gondolnánk, de mindezekre egyformán hat az óraátállítás! Ahogy a szervezetünkre is. Október 29-én, hajnali 3 órakor a mutatók visszapörögnek egy órát – így látszólag tovább is alhatunk. De vajon testünk is így érzi? A nyári és téli időszámítás bevezetése óta vitatott, hogy mindennek csak „napos” oldala létezik, vagy az előnyök éppenséggel eltörpülnek a hátrányok mellett.

Karafiáth Orsolya: Nem vagyok leprás!
Egészségesként sokan el sem tudják képzelni, mennyi megláztatás éri a pikkelysömörrel élőket. Folyamatos külső és belső kontroll szükséges ahhoz, hogy túléljék a hétköznapokat. A LEO Pharma a Pikkelysömör Világnapja alkalmából 2017. november 11-én szeretettel várnak minden érdeklődőt Budapesten a Tegyünk együtt az egészséges bőrért rendezvényre, ahol a pikkelysömörrel érintetteket hasznos tanácsokkal látják el bőrgyógyász, dietetikus, gyógytornász és gyógyszerész szakemberek. A rendezvény ingyenes, de regisztrálni kell!

Így turbózd fel a gyerek immunrendszerét az őszi szünetben
Dübörög az iskolai szezon, így a gyerekek alig várják már az október 30-án kezdődő őszi szünetet. Az egyhetes vakáció nemcsak a pihenésre jó alkalom, hanem arra is, hogy az elcsigázott lurkókat kicsit felrázzuk, immunrendszerüket megerősítsük a nyirkos, megfázásos időszakban. Sebestyén Orsolya, a hévízi NaturMed Hotel Carbona gyermekanimátora ad egészséges tippeket, hogy miként turbózzuk fel gyermekünk szervezetét az őszi szünetben.

Keresd az azbesztet!
A mezotelioma egy olyan ritka, daganatos betegség, amelynek rendkívül hosszú a lappangási ideje és nehéz diagnosztizálni. A betegség kialakulásáért legtöbbször az azbeszt, egy súlyosan rákkeltő anyag lehet a felelős.

Végre van, ami hatástalanítja az új típusú véralvadásgátlók hatását
Trombózis megelőzésére egyre többször alkalmazzák a kumarin származékok helyett az új típusú véralvadásgátlókat (NOAC), hiszen használatuk lényegesen kevesebb laboratóriumi követést igényel, szemben a régebbi készítményekkel. A számos pozitívum mellett, néhány hátránnyal is számolni kellett korábban, pl. nem lehetett hatástalanítani őket, vagyis nem létezett antidótumuk. Viszont nemrégiben ez pozitív fordulatot vett, így dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa szerint használatuk még biztonságosabbá vált.

6 + 1 tipp őszi fáradtság ellen
Az őszi munkák lefoglalják minden idejét, így aztán Geszler Dorottyának sem könnyű energikusnak maradnia a sokszor ködös, borongós szürkeségben. A Miss Hungary helyezéséről is ismert műsorvezetőnőnek azonban van jó pár praktikája, amiket fitnesz és életmód-rendezvényeken szívesen megoszt másokkal is.
Hitek és tévhitek az intim higiéniáról
Alapvető fontosságú a hölgyek intim testrészeinek tisztán tartása. Ezzel kapcsolatban azonban számos kérdés merül fel. Milyen terméket használjunk és milyen gyakorisággal? Túlzásba vihetjük-e az intimhigiéniát? Párunk számára is jó, ha intim mosakodókat használunk? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat szakértő segítségével.
Itt az ősz - ismét kiújult az ízületi gyulladásod?
Kifejezetten fokozhatja az ízületi gyulladást a hűvösebb, szeles idő. A betegeknek ilyenkor hatékonyabb gyógymódokra van szükségük. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista az okokról és a megoldási lehetőségekről beszélt.
Hívd a dokidat! Most!
Megérkezett az influenza elleni ingyenes védőoltás a háziorvosokhoz, összesen 1,3 millió adag érhető el térítésmentesen - mondta az egészségügyért felelős államtitkár. Az MTI beszámolója szerint Ónodi-Szűcs Zoltán arra figyelémeztetett, hogy minden év januárja körül éri el Magyarországot az influenza. A védettség kialakulásához körülbelül két hétre van szükség, ezért október végén kezdődik a kampányszerű oltás.
Természetes vérnyomásemelő módszerek
Bár leginkább a magas vérnyomásról lehet tudni, hogy kockázatos és kezelendő állapot, az alacsony vérnyomás is okozhat gondokat. Dr. Kapocsi Judit, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája az esetleges tünetekről és a kezelés szükségességéről beszélt.
Hoppá! A reflux is okozhat orrdugulást?
Az elhúzódó és nehezen kezelhető, a felnőtt lakosság 15 százalékát érintő krónikus orrmelléküreg-gyulladás kialakulásában szerepet játszhat a mára népbetegséggé lett gyomorégés, a reflux is. Az orrdugulás kezeléséhez ilyen esetben a kiváltó okot, a gyomorsav nyelőcső felé visszaáramlását kell megszüntetni.
Mielőtt beléd mar, tudj meg mindent a Skorpió jegyűről
Végletességük miatt a skorpió jegyben születettek nagyon sokfélék, nehéz őket kiismerni és a legmegosztóbb jegyek egyike. Az tény, hogy mellettük lehetetlen unatkozni, inkább felkavarják az állóvizet, mintsem eléldegéljenek a langyos vízben. Itt van minden, amit érdemes tudni róluk!
Hányszor kell megbocsátanom az ellenem vétkezőknek?
A megbocsátás az egyetlen lehetőség, amely segíthet a lelki sebek gyógyulásában. Nem teszi semmisé a történteket, mint, ahogy a begyógyult seb helyén is sokszor ottmarad a heg. A másiktól elszenvedett bántás, erőszak, támadás maradandó nyomot hagy a lelkünkben, személyiségünkben. Hányszor kell hát megbocsátanunk?
Erre figyelj, ha gyógyszert szedsz a pajzsmirigyedre
Sajnos véget ért a nyár, már visszafordíthatatlanul beköszöntöttek a hűvösebb hónapok, és ezzel együtt a betegeskedésekkel teli időszakok és a rosszabb közérzet. Azonban a megfázás mellett az esetleges pajzsmirigyzavarra is nagy figyelmet kell fordítani - még akkor is, ha azt már kezelik, ugyanis meglehet, más dózisra van szüksége a betegnek, mint nyáron! A témában dr. Békési Gábor PhD a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.
Kiderült Ada nagy titka
A népszerű műsorvezető és kétgyermekes anyuka, mindig is odafigyelt arra, hogy egészségesen étkezzen. Gyermekkora óta sportol, sőt az elmúlt években már ő is tart rendszeresen edzéseket, elmondása szerint így még fittebben tudja magát tartani! Természetesen, a rendszeres edzés megkívánta a megnövelt fehérjefogyasztást is, azonban ekkor derült ki, hogy mint oly sokan mostanában, ő is laktózérzékeny!
Ezért betegeskednek ennyit az óvodások
Sokan máris otthon lábadoznak az ősszel közösségbe került, óvodáskorú gyermekek közül. A leggyakoribb betegség ilyenkor a nátha, ezzel egy időben sok kicsinél jelentkezik fülfájás, fülgyulladás is. Dr. Holpert Valéria gyermek fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, milyen okai lehetnek, ha a betegségek gyakran követik egymást.
Hetedikes a lányod? Akkor ezt tudnod kell!
Idén október 25-éig igényelhetik az ingyenes oltást a hetedikes lányok szülei. Négy éve sikeres a hazai méhnyakrák-megelőző program. 2014 óta több mint 100 ezer 12 éves lány kapta meg a méhnyakrák elleni védőoltást a Nemzeti Védőoltási Programban; idén újabb 40 ezer lány szerezhet védettséget a súlyos betegség ellen.
Mondj nemet az uszodai fertőzésekre!
Nincs is jobb érzés, mint egy fárasztó munkanap után utunkat az uszoda felé venni, hogy néhány tempós hossz leúszását követően a wellness-részlegben relaxáljunk. Ne feledkezzünk meg azonban az úszás-szauna váltakoztatása között sem az intim egészségünkről, hiszen az uszodák és környékük köztudottan a fertőzések melegágyai. Nem is annyira a klóros vízben, sokkal inkább a medencék mellett, a közös zuhanyzókban, öltözőpadokon számos kórokozó található, amelyeknek a nyirkos közeg kiváló lehetőséget teremt a szaporodásra. Azonban van néhány olyan óvintézkedés, amelyek betartásával szó szerint megúszhatjuk a fertőzéseket.
Heti 750 perc - csak ennyi kell, hogy életben maradj
A legújabb, 17 országra kiterjedő vizsgálat igazolta az életmód orvoslás rég hangoztatott állítását, miszerint a mozgás akár életet is menthet. Dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke a felmérés eredményeit és a pontos ajánlásokat ismertette.
Az 5 leggyakoribb kérdés a cukorbetegségről
A cukorbetegség az egész életre kiható állapot, mely teljes életmódváltást kíván. Mind a frissen diagnosztizált, mind a „régebbi” diabetes- esek megannyi kérdéssel találhatják szemben magukat. Most a leggyakoribbak válaszolja meg a szakorvos.
Én ezek után mosom kezeimet!
Megfelelő kézmosással a betegségek jelentős része megelőzhető lenne, hiszen ez a legegyszerűbb módja annak, hogy megakadályozzuk a fertőzések terjedését. De vajon tudunk-e helyesen kezet mosni? No, és hányszor kellene? Ma különösen aktuális a téma a Kézmosás Világnapján.
5 tipp a gyermekünk lelki egészségéért
A K&H gyógyvarázs mesedoktorok program a kicsik testi és lelki egészségének támogatójaként öt tippet ajánl a szülőknek arra, hogyan tehetnek gyermekük lelki egyensúlyáért a mindennapokban. Talán ismerős ötletek...?
Mozdulj a fájdalom ellen!
A népbetegségnek számító mozgásszervi fájdalom miatt nem sportolunk rendszeresen, holott ez a testi és a lelki egészség kulcsa! - állítják a szakemberek. A Nyugdíjasok Országos Szövetségének Szeniormozgásprogramja a mozgással járó fájdalom legyőzésében segíti az idősebb korosztályt! A záróeseményt Budapesten, október 19-én rendezik.
Az élet túl rövid ahhoz, hogy ne halljuk
Először meghallani a madarak csicsergését, vagy szeretteink hangját? Hallóként nehéz elképzelni, milyen lehet átélni egy siketen született gyermeknek ezt az élményt. Magyarországon majd 60 ezer ember siket és ennél jóval többen vannak, akik súlyos halláskárosodásban szenvednek. Közülük azonban sokan szinte teljes értékű életet élhetnének egy modern hallásjavító rendszer segítségével.
Így dobd le a plusz kilókat!
Tavasszal a legtöbben gőzerővel vágnak bele az edzésbe, és ez a lelkesedés általában ki is tart úgy nyár elejéig. Aztán jönnek a forró nyári hónapok és ezzel együtt a pluszkilók is… Szeptemberben, októberben pedig, amikor kiderül, hogy a kedvenc farmer nem jön ránk, mindenki a legújabb diétákat keresi és persze a leghatékonyabb edzéseket!
Zsíros, pattanásos bőr: hormonzavar is lehet
A pubertáskor igen nagy hormonális változásokkal együtt járó időszak, melynek során kellemetlen tünetek is jelentkezhetnek. Az egyik leggyakoribb a bőr zsírosodása és a rajta megjelenő gennyes pattanások. Ez mind a fiúkra, mind a lányokra igaz, ám érdemes tudni, hogy a gyengébbik nem esetében, ha elhúzódik a probléma, illetve ha túlzott méreteket ölt, az akár PCOS szindrómára is utalhat. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa az állapot tüneteit és kezelési lehetőséget ismerteti.
Fáradtság és gombócok
Népbetegség a reflux, sokan küzdenek a gyomorégés, gyomorfájás tüneteivel. A betegségnek létezik azonban egy másik formája is. Csendes reflux esetében nem jelentkeznek a jellegzetes panaszok, gombócérzés, gyakori fertőzések és kialvatlanság figyelmeztethet rá.
Kifogásokból sok van, életből csak egy!
Vannak időszakok, amikor nagyobb lendülettel kezdünk bele új célok megvalósításába, ilyen az ősz is, ami több okból is ideális évszak az életmódváltásra. A hosszú távú és tartós siker alapja - a kampányszerű fogyókúrázással szemben - a rendszeres mozgás és a tudatos táplálkozás kombinációja. De mi kell még a sikeres életmódváltáshoz? Erről kérdeztük az Életmódváltók program SCITEC mentorait.
Ezeket a vizsgálatokat szükséges elvégeztetni mélyvénás trombózis után
Amennyiben kialakult már valakinél mélyvénás trombózis, úgy a jövőben nagyobb eséllyel lép fel ismételten a probléma, így igen fontos szerepe van a prevenciónak. Hogy minél kisebb legyen a rizikó, több vizsgálatot is érdemes elvégeztetni. Hogy pontosan miket, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.
Ezekkel a vizsgálatokkal megelőzheti az infarktust
Az infarktusnak számos rizikófaktora van, amelyeket ismerve és kezelve jelentősen csökkenthető a bekövetkezés esélye. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a legfontosabb megelőző vizsgálatokról beszélt.
Legfontosabb vizsgálatok meddőség esetén
Világszerte egyre több a teherbeesési nehézségekkel küzdő pár, melynek hátterében számtalan ok húzódhat. A sikertelenség okának felderítéséhez és a megfelelő terápia kiválasztásához elengedhetetlen az alapos kivizsgálás. A legszükségesebb meddőségi vizsgálatokról és azok menetéről dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza beszélt.
Pajzsmirigy műtétre megyek, mire számíthatok?
Egyre gyakoribb a pajzsmirigyzavarok műtéti kezelése, mellyel az olyan betegek állapota is javítható, akiknél valamilyen okból a gyógyszeres terápia nem használ. De pontosan hogyan is zajlik egy ilyen beavatkozás? Mikor van rá szükség, és mire kell figyelni a műtét után?
Tudtad? 21 féle betegségre gyógyír a méhpempő
A méhpempő az egyetlen olyan természetes anyag, amely több mint 150, biológiailag aktív összetevőt – fehérjét, zsiradékot, cukrot, vitamint, ásványi anyagot, nyomelemet, enzimet és még sok egyéb bioaktív anyagot – tartalmaz. Számos betegséget megelőzhetünk vele! Soroljuk...
Nagy a csend a pocakban - Mi lehet a baj?
A kismama a terhesség megállapítása után izgatottan várja az első ultrahangos képeket, a szívhangot, az első fontosabb vizsgálatokat, de a legjobban azt, hogy mikor mozdul már meg a baba! Hogy ez pontosan mikor történik meg, és mire kell figyelni a mozgással kapcsolatban, arra Ratkó Tünde szülésznő válaszol.
Így előzd meg az intim fertőzéseket!
A gyermekvárás életünk egyik legcsodálatosabb időszaka. A várandósság alatti hormonális változások felboríthatják a hüvely egyensúlyát, fogékonyabbá téve a kismamákat a hüvelyi fertőzésekre. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az áldott állapot ideje alatt is fokozottan ügyeljenek az intim testrészeik egészségének megőrzésére.
Tenisz vagy egér?
Egyre gyakrabban fordul elő a mindennapokban, hogy csuklónkat túlerőltetjük, például a napi 8-10 órás számítógépes munkával. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint nemcsak a csuklószorító segíthet.
Van rosszabb az orrdugulásnál!
Gyors megoldást nyújtanak a nyálkahártya-lohasztó szerek, (nátha esetén, recept nélkül kapható, orrdugulásra használt orrspray vagy orrcsepp) ha orrdugulástól szenved, ám a könnyen jött tünetmentességért nagy árat fizethetünk. A készítmények előírt időn túli használata tartós orrdugulást okozhat, sőt az orrnyálkahártyát is tönkreteheti.
Az orvos figyelme is gyógyít
Nemrégiben bebizonyosodott, hogy nem csak a gyógyszerek képesek csökkenteni a betegek fájdalmát, de a bizalomgerjesztő orvosi jelenlét is. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakembere a szakértelem és az empátia jelentőségéről beszélt.
Anyám csak terel, ha szexről van szó...
16 éves kor felett a kamaszok fele már aktív szexuális életet él, miközben kevesen ismerik a nemi úton terjedő betegségeket és a rendelkezésre álló megelőzési módokról sem tudnak. A legtöbb családban a szex szó még mindig tabunak számít. De akkor ki világosítja fel a gyerekeket?
9 ok, amiért szükséges az érvizsgálat
Az érszűkület gyakran évekig tünetmentes, szinte észrevehetetlen folyamat, amire sokszor már csak a súlyos problémák hívják fel a figyelmet. A szakorvos szerint nagyon hasznos lehet egy egyszerű módszerrel, az arteriográfiával megvizsgáltatni az erei állapotát. Nézzük, kik a veszélyeztetettek?
Beágyazódási problémák- ezek lehetnek az okai
A teherbeesés igen bonyolult és összetett folyamat, megannyi probléma állhat az útjában. Ugyanis, amennyiben megtörtént a petesejt megtermékenyülése, még rá vár a beágyazódás, mely különböző állapotok miatt könnyen meghiúsulhat.Soroljuk a leggyakoribb zavarokat...
R. Kárpáti Péter: az anyajegyem a védjegyem
Százezrek követték R. Kárpáti Péter sorozatbéli mindennapjait, évekig bújt estéről estére Berényi András bőrébe. Azt mondja, ha valaki elsőre még bizonytalanul fürkészi is az arcát, az anyajegyét látva biztosan felismeri. Mára ez lett a védjegye, nem csoda tehát, ha különösen odafigyel rá, mint általában az egészségére.
Rózsaszín kupolákkal a mellrák ellen
Különleges képeslap sorozatot adott ki az Egészség Hídja Összefogás a mellrák elleni küzdelem jegyében. A képeslapokon ismert magyarországi épületeket láthatunk egy kis csavarral: a kupolák a mellrák elleni összefogás hagyományos színében, rózsaszínben pompáznak.
Szerinted ideális a testsúlyod? Számold ki!
Az ideális testsúly megállapítása korántsem egyértelmű. Már csak azért sem, mert az egészséges súly számtalan tényezőtől függ és a hozzá vezető út is mindenkinél különböző lehet. Sasvári-Szekeres Anita, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa segít az eligazodásban.