Lélek cikkek

Frontok jönnek, frontok mennek - mit tehetünk magunkért?
A szívbetegeket nem csak a tartós nagy meleg viselheti meg, de szélsőségesen reagálhatnak az időjárási frontokra is. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont szakorvosa az elővigyázatosságra és a szükséges orvosi ellenőrzésekre hívta fel a figyelmet.

Pajzsmirigy: nem elég a vérvétel, kell az ultrahang is!
A laborvizsgálaton kívül szükség van a szerv ultrahangos vizsgálatára is, ugyanis a pajzsmirigy gyulladás, daganat, megnagyobbodás, illetve a benne lévő göbök is okozhatják a pajzsmirigy alul-vagy túlműködését. Az ultrahangos vizsgálatot célszerű rendszeres időközönként elvégeztetni, hogy nyomon lehessen követni a betegség alakulását.

Ennyi alkoholt és koffeint ihat egy kismama...Nem többet!
A terhesség sok lemondással is jár a kismamáknak, ilyenkor tiltólistára kerül a kávé, a tea és az alkohol is. Vagy esetleg mégsem? Talán a koffein, vagy az alkohol is megengedhető ésszerű keretek között? Mennyi a megengedett mennyiség?

Hoki repíti a nőket az igazgatói székbe!
A magyar jégkorong sport történetében elsőként indít karrier-modellt a GE, a Magyar Jégkorong Szövetség és a Kanadai-Magyar Hokiklub. Az együttműködés célja, hogy a háromszoros magyar bajnok, nemzetközi EWHL-ben (Elite Women’s Hockey League) játszó válogatott női jégkorongozók a sportág európai élvonalába kerülhessenek, miközben már sportolói pályafutásuk alatt elkezdhetik építeni további pályafutásukat. A program a GE számára is előnyökkel jár, hiszen a vállalati kultúra és versenyképesség fejlesztéséhez aktívan hozzájárulnak a hokis lányok sportban szerzett értékei. Amennyiben a magyar karriermodell sikeres lesz, mintául szolgálhat külföldi női jégkorong-csapatoknak is.

7 alaphiba, amit elkövethetsz a dezodorválasztáskor!
Itt a nyár, a jó idő, így egyre fontosabbá válik az izzadás megszelídítése, hiszen senki nem szereti az ilyen kellemetlen szagokat! Bármennyire is hétköznapi tevékenység a dezodorálás, mégis keveset tudunk róla. Az egyik ismert márka szakértői összegyűjtöttek néhány fontos tippet, amit érdemes megszívlelni!

Szuper! Ez is fejleszthető!
A maximális oxigénfelvétel szintje, vagyis a sokat emlegetett VO2 max megmutatja, hol helyezkedik el egy sportoló állóképességi teljesítményének határa. Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezetője szerint azonban ez az érték csupán egyetlen része a komplex teljesítménydiagnosztikának, amelynek eredményeire már egy igen hatékony edzésterv épülhet.

Mit reggelizzünk…, és mit ne?
A reggeli mindenkinek fontos étkezés - kellene, hogy legyen. Sajnos sok esetben még sincs így. A felnőttek rohannak, legtöbbször egy kávé az, ami nem marad el. Sokan pedig, akik gyermekeiket nem akarják üres gyomorral elengedni, gabonapelyhekkel látják el őket.

Így ápold kisbabád bőrét nyáron
Kiemelt figyelmet igényel a kisbabák bőre a nyáron. A nagy melegben nemcsak a napsugárzás elleni védelemre, hanem a pelus által fedett bőrfelületek megóvására is gondolnunk kell. Nem szabad elfeledkeznünk róla, hogy a babák bőre sokkal vékonyabb a felnőttekénél, a pelenka tartalma pedig könnyen kicsípheti a rosszul szellőző és nedvességtől felázott bőrt. Aggodalomra viszont semmi ok, mindenre van megoldás!

Hoppá! 30 felett ezt megúszhatod!
Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy az étkezés vagy a mozgás befolyásolná a striák kialakulását a várandósság alatt, azt viszont nemzetközi kutatások igazolják, hogy az életkor meghatározó hatással van a terhességi csíkok megjelenésére. Minél fiatalabb valaki, annál nagyobb valószínűséggel jelennek meg a bőrén terhességi csíkok: gyakoriságuk 20 éves kor alatt 80 százalék, ami 30 éves kor fölött 25 százalékra csökken.

A nyugtalan lába miatt nem aludt? Betegségre utal...
Sokak életét megkeseríti a nyugtalan láb szindróma, amely az alvászavar egyik oka lehet. Míg a férfiak estében a horkolás, a nőknél ez a betegség okoz gyakran álmatlanságot, és utazási gondokat. A felnőtt lakosság legalább 10 százalékát érintő probléma okairól szakembert kérdeztünk.
Éjjelente többször is levetkőzöm! Ez normális?
Most, hogy elérkeztek a melegebb napok, a vastag paplanok és pizsamák helyét átvették a vékony plédek és a könnyű alvóruhák. Ennek ellenére előfordulhat, hogy egy-egy éjszakát tönkretesz a hőség és a miatta fellépő fokozott izzadás. Ez mindenkivel megesik, ám ha a nyári hónapok eljövetele szinte egyet jelent az alvászavarral és a csökkent melegtűréssel, akkor érdemes utánajárni annak, mi is okozza a problémát. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint a panaszt gyakran pajzsmirigy túlműködés okozza.
5 tuti tipp a nyári hőség ellen
Van, aki forrón szereti, sokan azonban valósággal szenvednek a nyári kánikulában. A tartós meleg nagyon megviselheti az embert: éppen ezért fontos, hogy odafigyeljünk és megfelelően védekezzünk ellene. A szerencsésebbek vízparton, hűs koktélt szürcsölgetve vészelhetik át a hőhullámokat, ám azok se essenek kétségbe, akiknek otthonuk és a fülledt iroda között ingázva kell túlélniük a hőséget. Íme, 5 trükk, amelyek garantáltan elviselhetőbbé teszik a forró nyári napokat!
A hirtelen halál jelei a felső végtagokban
Végtagfájdalom, elszíneződés és a végtag bedagadása: ezek a panaszok leginkább a lábaknál jelentkeznek, így sokan nem is gondolnak trombózisra, ha ezek a karok esetében, vagy esetleg a koponyán belül fordulnak elő. Milyen jelek figyelmeztetnek a vérrögök kialakulására?
Mi a gond a gluténmentes étkezéssel?
A gluténtartalmú élelmiszerek fogyasztása szerteágazó tüneteket okozhat: az emésztőszervi panaszokon túl a fejfájáson át a menstruációs problémákig, hangulati ingadozások és bőrtünetek is jelezhetik, ha szervezetünk számára gondot okoz a glutén lebontása. Sokan ezért saját magukat tesztelve mellőzik egy időre a gluténtartalmú ételek fogyasztását, ami azonban több okból is kockázatos.
A félelem is okozhatja a meddőséget!
Igen magas, és évről évre egyre csak nő Magyarországon a meddő párok száma. Ez már önmagában is nagyon aggasztó, hiszen rámutat arra, hogy nagyon sok felderítetlen betegséggel állunk szemben. Ugyanakkor számolni kell azokkal a tényezőkkel is, melyeket mi magunk generálunk. Ebben az esetben a szüléstől való beteges rettegéssel, vagyis a tokofóbiával foglalkozunk. A témában dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvos segít eligazodni.
Így igyál tejet, ha cukorbeteg vagy!
A tej fontos tápanyag a szervezet számára, amelyből ajánlott naponta 0,5 l-t vagy ennek megfelelő tejterméket elfogyasztani. Azonban, mi a helyzet, akkor, ha valaki cukorbeteg. Lehet-e tejet fogyasztani vagy teljesen le kell mondani róla? Mennyit lehet meginni belőle? Mivel lehet helyettesíteni? Ezekre a kérdésekre segít választ adni Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.
Krónikus fejfájás, tejcsorgás, meddőség - mi ez?
A hipofízis jóindulatú daganata első hallásra igen veszélyesnek és ritka problémának tűnhet, ám valójában igen sokaknál alakul ki, és szerencsére az esetek legnagyobb részében teljes felépülés vár a betegre. Hogy milyen tünetek utalhatnak rá és hogy mi ilyenkor a teendő, arról dr. Polyák Annamáriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
Rémálommá válhat a családi vakáció
Vége a tanévnek, a legtöbb család nekiindul az országnak, vagy egy határon túli vidéknek. A vakáció azonban könnyen rémálommá változhat, ha nem ügyelünk az utazással járó körülményekre. Kevesen gondolnak ugyanis arra, hogy egy hosszú autó-, vagy repülőútnak is megvannak a veszélyei, amelyek számos álmatlan éjszakát okozhatnak.
Lökéshullámokkal a fekély ellen
A diabéteszes fekély hosszútávú kezelése gyakran nehézségekbe ütközik, ugyanis nehezen mutat gyógyulási hajlandóságot, ráadásul nem ritka, amikor a probléma kiújul. Sajnos az panasz igen gyakori szövődménye a diabetes-nek, melyet jobb megelőzni, mint kezelni. Ám ennek ellenére mégis sokan küzdenek vele, nagyban rontva az életminőséget. Dr. Pop Gábor, a Cukorbeteg Központ sebésze szerint bár gyakran igen nehéz a gyógyítása, több tanulmány is igazolta már a lökéshullám terápia hatékonyságát, mellyel eredményesen fel lehet venni a harcot a diabéteszes fekély ellen.
Itt a vakáció, figyeljünk az asztmás gyerekekre!
Az Amerikai Asztma, Allergia és Klinikai Immunológiai Akadémia hírlevélben figyelmezteti az asztmásokat és asztmás gyermekek szüleit a nyár veszélyeire. Tapasztalatok szerint ugyanis a vakáció idején, táborokban és a nyaralás alatt sokan elfeledkeznek a rendszeres gyógyszerszedésről, amivel a súlyos asztmás roham kialakulását kockáztatják.
Hitek és tévhitek a nyári vitaminpótlásról
Számtalan tévhit kering a köztudatban a vitaminokkal kapcsolatban, és ha ezeket készpénznek vesszük, azzal nem teszünk jót a szervezetünknek. Lássuk, mi az igazság a nyári vitaminpótlásról!
Magas vérnyomás? Ilyen szövődményeket kell elkerülni!
Gyakori tévedés, hogy sokan a magas vérnyomásra csak, mint egy értékre tekintenek, és nem tartják fontosnak a helyzet rendezését. Holott az állandósult, kezeletlen magas vérnyomás évek alatt súlyos szövődményekkel járhat - figyelmeztet dr. Sztancsik Ilona, Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.
Így lesz szép a hasad, a lábad és a feneked
Minden férfi és nő álma, hogy a strandszezonra úgy nézzen ki, mintha rajzolták volna a testét. A Természetgyógyász Magazin egy remek súlyzós tornasort ajánl, amivel biztosan szép lehetsz! Persze, ez csak akkor hoz eredményt, ha becsülettel végigcsinálod! Én neked szurkolok, nem a súlyzónak!
Megfázni 40 fokban? Van rá esélyed!
A legtöbb időt a nyári hőségben is a munkahelyünkön töltjük. Hogy a nagy meleg az irodában is elviselhető legyen, klímát kapcsolunk, ám, napokon belül náthásan, torokfájósan fekszünk otthon, míg kint 36 fok felett táncol a hőmérő higanyszála. Hogyan kerülhetők el a kellemetlen panaszok?
Itt van minden, amit az Ikrek jegyűről tudnod kell
Kettős énjük miatt, hol egyik, hol másik oldaluk kerekedik felül, a jó és a rossz közötti állandó vívódásaik miatt kiszámíthatatlanok, nehéz eligazodni rajtuk. Pár nap, és 21-én kilépünk a jegyükből, de még időben elmondjuk, miért is szeressük az Ikreket. De még azt is, mit ne tegyünk, ha találkozunk velük.
Fájdalmas tünetek szex után - vajon mi okozhatja?
A szexuális együttlétek után olykor előfordulhatnak kellemetlen, fájdalmas tünetek, melyek akár betegségre is utalhatnak. Dr. Lőrincz Ildikótól, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológustól megtudhatja, vajon melyek a leggyakoribb panaszok, és hogy mi állhat ezek hátterében.
3 ok, amiért nyáron sűrűbben kopogtatunk a bőrgyógyásznál
A napfény hatására különböző kiütések, foltok, csalánkiütések jelenhetnek meg a bőrünkön. Ezt a jelenséget nevezzük fényérzékenységnek. De a napfény mellett a napozószerek, bizonyos növények, gyógyszerek és a vízparti koktélozás is okozhat kellemetlen tüneteket. Hogyan előzhetjük meg a panaszokat?
Alattomos ügy
A magas koleszterinszint alattomos: nem okoz tünetet, ugyanakkor közvetve kiváltója lehet az infarktusnak, a stroke-nak és az érszűkületnek. Dr. Babai László, az Életmód Orvosi Központ alapítója, életmód orvos a koleszterincsökkentés két hatékony módjáról beszélt.
Pattanj nyeregbe!
Idén is akkreditált lovasterapeuta képzést indít a Magyar Lovasterápia Szövetség Alapítvány. Gyógypedagógusokat és gyógytornászok jelentkezését várják!
Mennyinek kéne lennie, ha gyereket akarok?
Amennyiben valaki gyermeket szeretne, ám már hosszabb ideje próbálkozik, felmerülhet benne a gyanú, hogy vajon hormonális probléma okozza-e a sikertelenséget. Gyakori ugyanis, hogy pajzsmirigyzavar a negatív tesztek okozója, ám sajnos azt csak kevesen tudják, hogy a gyermekáldáshoz mi is a legideálisabb TSH szint. A kérdésre dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ad választ.
4 életveszélyes tévhit a napozásról
Tényleg büntetlenül süttethetjük magunkat délelőtt 11 és délután 15 óra között? Csak az kerülhet bajba, aki leég? Milyen fényvédőt érdemes használni? A HáziPatika.com Te mindent beveszel? egészségügyi tévhitekkel foglalkozó sorozatának új cikkében szakértők segítségével jár utána a napozással kapcsolatos tévedéseknek.
Óránként hal meg valaki stroke-ban!
Számtalan ember életét veszélyezteti, és a legfrissebb adatok szerint Magyarországon óránként egy halálesetért felelős a vérrögök okozta stroke. Az adatok évről évre jobbak, ugyanis a betegek egyre nagyobb figyelmet fordítanak mind a megelőzésre, mind a mihamarabbi segítségkérésre. Hogy miként lehet elkerülni az újabb stroke-ot, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.
Szia! Mit iszol?
Attól, hogy pontosan tudjuk, milyen káros az alkohol, még egyáltalán nem tántorít el senkit az ivástól. Sőt, akik saját megítélésük szerint sokat tudnak az alkohol egészségre gyakorolt hatásáról, kissé gyakrabban fogyasztanak alkoholt, mint azok, akik keveset tudnak róla. Ez derült ki egy friss felmérésből.
Mitől fájhat egy gyerek hasa?
Átvirrasztott éjszakák, fájdalmas görcsök és elkeserítő tehetetlenség. A gyerekek hasfájásnak számos oka lehet, de sokszor rendkívüli kihívás a szülők és az orvosok számára is kideríteni, hogy pontosan mi is a baj. A probléma korai felismerése azonban nagyon fontos, hiszen a hasfájás mögött akár komoly betegség is állhat. Nézzük, hogy melyek a leggyakoribb emésztőrendszeri problémák, és milyen módszerekkel vizsgálják a kicsiket.
Anyatejes babának is lehet ételallergiás tünete
Az anyatej a legtökéletesebb táplálék a csecsemő számára, ezért megdöbbentő lehet, ha anyatejes babánkról kiderül, hogy a hasfájását, vagy a kiütéseket a bőrén ételallergia okozza. Arról, hogy ez hogyan lehetséges és miként kezelhetjük, dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.
5 érdekesség, amit nem tudtál a hangodról
Azt tudtad, hogy 60 év felett változik a hangunk? No és azt, hogy nem csak a fiúk mutálnak? Vajon milyen betegségeket jelez a hang változása? A szakember a hanggal, hangszalagokkal kapcsolatos érdekességekre és problémákra hívja fel a figyelmet.
Mitől alakul ki az ödéma, és hogyan kezelhető?
A vizes, dagadt, ödémás láb egyik lehetséges oka a szívelégtelenség. Hogyan alakul ki, és hogyan kezelhető, erről szakembert kérdeztünk.
Szabad-e futni, kerékpározni fájós térddel?
Egyre többen pattannak biciklire, húznak futócipőt ebben a jó időben. De vajon jót tesznek-e ezzel a térdízületüknek, különösen, ha az eleve problémás? Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista erre a kérdésre adott választ.
Melanoma: nem elég a fényvédelem és az önvizsgálat
Nem ritka, hogy már a 18 évesnél fiatalabb korosztálynál is igazol a szövettani vizsgálat melanomát. A súlyos lefolyású betegség ellen a fényvédelem és az önvizsgálat mellett a rendszeres anyajegyszűrés, a korai diagnózis nyújt védelmet.
Nem hullik a gyerek foga? Lehet, hogy a pajzsmirigy a bűnös!
A fogzás és fogváltás igen fontos mérföldkövek a gyermekek életében, mely több évig is eltart. A fogváltás rendszerint 6-7 évesen kezdődik, ám ha ennél később bújnak elő a végleges fogak, az a pajzsmirigy alulműködésre utalhat. A témáról dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusát kérdeztük.
6 dologra figyelj, ha már volt trombózisod
A trombózis esélye számos ember életét veszélyezteti, főleg akkor, ha az illetőnél korábban kialakultak már vérrögök. Az állapot után több életmódbeli változtatás szükséges, és vannak olyan dolgok, melyekre kiemelt figyelmet kell fordítani. Prof. Blaskó Györgytől, a Trombózisközpont véralvadási specialistájától megtudhatjuk, vajon mi mindenre kell ügyelni a melegebb hónapok során.
Angyali segítség
Világszerte hagyományosan június első hetében tartják a Szívritmus Hetét, amely a szívritmuszavarokra, azok okaira és kockázataira hívja fel a figyelmet. Az idei hét mottója: „Ellenőrizd a saját szívritmusodat!” Ezúttal a Szívritmus Hetét a szervezők a nemrég elhunyt kiváló színész, Roger Moore emlékének is ajánlják, aki szívritmuszavarának felfedezése óta számos alkalommal támogatta a szívbetegségekkel kapcsolatos felvilágosító kampányokat.
Csak természetesen!
Melyik évszakban érdemes méregteleníteni? Mit igyunk, ha fáj a fejünk, ha magas a vérnyomásunk, vagy ha épp fáradtak vagyunk? Mi használ a szúnyogok és mi a nap ellen? Mire jók a tibeti teák? Igaz, hogy a hagymából szinte bármi elkészíthető? Mit nevezünk Nero nektárjának? Igaz, hogy a böjt nemcsak lelki, hanem testi megtisztulást is jelent? Hogyan szüntethetjük meg a tavaszi fáradtságot? Hogyan kell gyógybort készíteni? Miért kell az arcunkon görgetni a forró tojást? Mi mindenre jó a gyömbér, az alma és a körömvirágkrém? Ha bezárt a gyógyszertár, kérj segítséget a természettől! Megnyílt a Kati Patika! Almásy Katalin természetgyógyász arra vállalkozott, hogy összegyűjtse: az egyes betegségekre mi a természetes gyógymód. Hasznos tanácsokkal lát el, hiszen sok kellemetlen tünet akár gyógyszerek nélkül is megszüntethető. Legyen tavasz, nyár, ősz vagy tél, a természet patikája mindig nyitva áll!
Pop up piknik a Várban
Szokatlan programmal várja látogatóit június 10-én, szombat délelőtt a Magyar Nemzeti Galéria. A ZÖLD/BENN pop-up piknikrésztvevői ezen a szombaton birtokba vehetik a várkupola alatt található impozáns teret és olyan teraszok is megnyílnak előttük, melyek a „hagyományos” nyitva tartás során nem látogathatóak. A piknik résztvevői olyan terekben jógázhatnak, falatozhatnak és kávézhatnak, ahol korábban még senki sem tette ezt.
Isten veled, narancsbőr!
Ha narancsbőr elleni módszereket keresgélünk, akkor bizonyosan a narancsbőr elleni masszírozásra is rátalálunk. Ez az a módszer, amit a legtöbb nő legalább egyszer kipróbál, legyen szó kézi vagy gépi masszírozásról.
Vedd komolyan! Szedd komolyan!
Miért van az, hogy egyes magasvérnyomás betegek csupán egyetlen gyógyszert szednek, míg másoknál 2-3 gyógyszert is kell kombinálni? Miért kell csökkenteni vagy növelni egyes gyógyszerek dózisát és miért lehet szükség új gyógyszerre a kontrollok után? Ezekre a kérdésekre adott választ dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont szakorvosa.
Meghökkentő terápia cukrosoknak
A cukorbetegség okozta lábszárfekély komoly életminőség romlást eredményezhet, mivel nagyfokú fájdalommal és fertőzésveszéllyel jár. Súlyos esetekben tartós mozgásképtelenséghez vezethet, szélsőséges esetekben a végtag amputációját is szükségessé teheti.
Életveszélyes, ha idő előtt abbahagyod!
Az artériás és a vénás trombózis hatékony prevenciós módja a véralvadásgátló terápia, melyet a szakember által meghatározott ideig szükséges alkalmazni. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját arról kérdeztük, hogy vajon mi mindennel kell számolni akkor, ha a beteg önszántából, idő előtt hagyja abba a gyógyszer szedését.