Életforma.hu


Hoppá! Tényleg mellrákot okoz a melltartó?

Hoppá! Tényleg mellrákot okoz a melltartó? 

Még mindig nem tudja pontosan az orvostudomány, hogy mitől alakul ki az emlőrák, de a közéletben sok tévhit kering a betegséggel kapcsolatban. Az biztos, hogy az elhízás, a túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás növelheti a kialakulásának kockázatát. Az egyik ismert kozmetikai cég a Mellünk Egészségéért Védőnői Program keretében összegyűjtötte a legismertebb tévhiteket.
Mit tehetünk a horkolás ellen?

Mit tehetünk a horkolás ellen? 

Minden 10 férfiből 4 rendszeresen horkol és a nőknek is több, mint ötödét érinti ez a probléma, amely azonban akár veszélyesebb is lehet, mint csupán zavaró éjszakai zaj. Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, szomnológus az okokra és a megoldási lehetőségekre hívta fel a figyelmet.
Lappangó, láthatatlan gyilkosaink

Lappangó, láthatatlan gyilkosaink 

Több olyan betegség létezik, ami lappangva, szinte tünetmentesen, láthatatlanul pusztítja szervezetünket. Ezek a rafinált kórképek a magyar emberek mentalitásával kiegészülve - nem kell orvoshoz menni, hisz nem fáj semmim -  könnyedén életveszélyes párost alkothatnak. A WEBBeteg.hu összegyűjtöttea leggyakrabban előforduló, rejtőzködő betegségeket...
Ez a szívroham előszobája

Ez a szívroham előszobája 

Jelenleg 41 millió ötévesnél fiatalabb gyermek túlsúlyos vagy elhízott világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet szerint pedig ez a szám 2025-re megduplázódhat! Sajnos a magyar szülők sem elég tudatosak, ha megelőzésről van szó: a legfrissebb kutatási eredmények alapján minden harmadik 1-3 éves gyermek rendszeresen kap olyan ételt, ami felnőttek számára készült, és a maximálisan ajánlott cukormennyiség több mint másfélszeresét fogyasztják minden nap. 

Mi van, ha trombózist kapsz véralvadásgátló mellett? 

A mélyvénás trombózis akut kezelése után nagy szerepe van a véralvadásgátló terápiának, ugyanis ekkor a hangsúly az ismételt trombózis prevencióján és a posttrombotikus szindróma elkerülésén van. Azonban olykor megesik, hogy a kezelés ellenére az illetőnél mégis kialakulnak vérrögök. Ennek okairól prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.
Csúnyán leéghetsz a kocsidban is!

Csúnyán leéghetsz a kocsidban is! 

A napsütéses órák számának növekedésével bőrünk is egyre nagyobb terheléssel néz szembe, hiszen a káros sugárzás bőrpírt, leégést, bőröregedést, legrosszabb esetben bőrrákot is okozhat. A szakorvos szerint nem kell teljesen megvonni magunktól a napozást, de van néhány szempont, amely betartásával elkerülhetjük a kellemetlenségeket!
Lehet, hogy cukros vagy!? Töltsd ki őszintén!

Lehet, hogy cukros vagy!? Töltsd ki őszintén! 

Gyakran csak akkor derül fény a cukorbetegségre, amikor már súlyos szövődményeket okozott, hiszen tünetei félrevezetőek lehetnek, és a beteg még csak nem is sejti, hogy diabétesz áll a problémái hátterében. Az alábbi tesztünk segítségével azonban felmerülhet a gyanú, hogy a panaszokat talán cukorbetegség okozza.

Meddőség: szemléletváltás kell! 

A népszaporulat a nyugati világban krízisben van, minden ötödik-hatodik pár meddő, a családmodell fénye megkopott, a babavállalási kedv drasztikusan csökkent. Most kezd igazán reflektorfénybe kerülni a férfimeddőség ténye is, ami sokfelé változatlanul tabutéma. Szakértők szerint Kelet-Magyarországon és Erdélyben nagy szükség van a szemléletváltásra.
Mit tegyünk érelmeszesedés ellen?

Mit tegyünk érelmeszesedés ellen? 

Az érelmeszesedés egy érdekes fogalom. Ilyen betegség ugyanis nincs - világít rá Dr. Gulyás Tamás orvos-szakértő. Tudjuk, hogy meszes plakkok (csomók) le tudnak rakódni az érfalakon, és ha azok megrepednek, akkor az ott keletkező alvadék elzárhatja az eret, ha a plakk lassan nő, akkor fokozatosan beszűkíti az eret, de az erek csak úgy nem “meszesednek el”. Márpedig a fogalom ezt sugallja.
Kikészíti ereinket a meleg

Kikészíti ereinket a meleg 

A nyári melegben és magas páratartalomban szervezetünk számos veszélynek van kitéve, amelyek ellen sokszor nem is tudunk megfelelően védekezni. A magas hőmérsékletben vénáink kitágulnak, lábaink pedig elnehezülnek, éjszaka görcsölnek. Az érsebész szerint a vénák megtámasztása kompressziós kezeléssel átmeneti megoldást jelenthet a panaszok csökkentésére.

Vigyázat! A fogszuvasodásból szívinfarktus is lehet! 

Az eddig is közismert tény volt, hogy a magas vérnyomás- és koleszterinszint, az elhízás és a dohányzás a szív-érrendszeri betegségek rizikófaktorai. Most dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a rossz fogak és a szívbetegségek kapcsolatára hívta fel a figyelmet.

Vetélést, rendellenességet is okozhat az anya pajzsmirigyzavara 

Több tanulmány bizonyította már, hogy az anyai pajzsmirigyfunkciók elégtelen működése a babánál súlyos idegrendszeri és fejlődésbeli zavarokat okozhat, ezért a megfelelő kezelése elengedhetetlen. Azonban erre ma még a kismamákat nem szűrik általános jelleggel, pedig már többször felvetődött a szükségessége. A témáról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.

A terhességi mérgezésről, - őszintén 

A fejlett orvostudomány ellenére még mindig komoly gondot okoz a kismamáknak az úgynevezett terhességi toxémia. Nem szabad félvárról venni a lehetőségét, mivel az anyai halálozások többségéért ez a kórkép a felelős! Dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos tájékoztat ebben a témában.

4 és fél órán múlik az élet 

Magyarország halálozási statisztikájában első helyen állnak a szív- és érrendszeri betegségek évente 13.000 halálesettel. Az egyik leggyakoribb halálozási ok a stroke. Korai felismeréssel a halálesetek száma csökkenthető lenne, a gyors cselekvés és a megfelelő terápia pedig segíthet a betegség kedvezőbb kimenetelében és a jobb életminőség elérésében. Május a stroke-tudatosság hónapja. 

Tudod, melyik póz a legjobb? 

A vizsgaidőszak nemcsak az agyat, de a testet is igénybe veszi, ezért nem mindegy, milyen pózban tanulunk a most már online is elérhető jegyzetekből. A könyvek helyett manapság inkább a laptopok és táblagépek felett görnyedő hallgatóknak adunk pár hasznos tippet, amivel nemcsak az elméjüket, de a testüket is felrázhatják a maratoni tanulás alatt.

Nyújt, lazít, odafigyel!... Nyújt, lazít, odafigyel!... Nyújt, lazít... 

Rendhagyó Pilates-órán vettek részt a Stíluskalauz műsorvezetői; Iszak Eszti és Somogyi Zoli Geszler Dorottyánál járt, aki a mozgásforma alapjaira igyekezett megtanítani őket. A két műsorvezető ideális alany volt a tévhitek eloszlatására: mindketten dolgoznak, aktívan sportolnak, de a nyújtásra, lazításra kevés figyelmet fordítanak. Ja, és egyikük sem próbálta még a Pilatest.

Lehet, hogy a nyakad miatt fáj a vállad? 

A legtöbb felnőtt tapasztalta már a nyakfájdalmat, vagy éppen a karokba, hátba sugárzó fájó, zsibbadó érzést. Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a szerteágazó okokról, tünetekről és a kezelés lehetőségeiről beszélt.

Minden ötödik magyar pár hiába várja a gólyát 

Világszerte mintegy 70 millióra teszik a meddő párok számát, nálunk is minden ötödik küzd fogamzási nehézséggel. Rajtuk kíván segíteni az a férfi-női készítménypár, mely magyar-amerikai kutatási együttműködés révén jött létre, és amely egy nagyszabású világrendezvényen mutatkozott be Genfben. Magyarország svájci nagykövete, Nagy István biztatta a kiállító cég képviselőit, hogy a bemutatott meddőség elleni készítménypár Svájcban is nagy érdeklődésre számíthat, hiszen ott is gond, hogy kevés gyermek születik. 

Nem sikerül csökkenteni a vérnyomást? Conn-szindróma is okozhatja 

A magas vérnyomás egyik hatékony terápiás módja a gyógyszeres kezelés. Vannak azonban esetek, amikor a vérnyomás emelkedését egy mögöttes betegség váltja ki (másodlagos hipertónia)- ekkor javulás csakis abban az esetben érhető el, amennyiben az alap betegséget kezelik. Ilyen állapot például a Conn-szindróma, ami gyakran bújik meg a vérnyomás-problémák mögött. A témában dr. Bérczy Judittal, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosával beszélgettünk.

Gyakran fáj a csuklód? Zsibbadnak az ujjaid? 

Vajon hányan támasztjuk alá csuklónkat a billentyűzet vagy az egér használata közben? Egészen addig valószínűleg elég kevesen, amíg olyan egyszerű mozdulatoknál, mint egy kilincs lenyomása vagy épp a tenyerünkön támaszkodás hirtelen jelentkező, elviselhetetlenül fájó, szúró érzést nem okoz a csuklónkban.

Tanuljunk meg végre kezet mosni! 

Tekintettel az elmúlt időszakban többször is kialakuló járványügyi helyzetre, egyre többen ismerték fel a megelőzés fontosságát. Riasztó lehet, de csak amíg ezt a cikket olvasod, több millió kórokozóval találkozhatsz, ugyanis mindennapi használati tárgyaink, így akár a számítógép billentyűzete, az egér, a mobiltelefon vagy a táblagép is tele lehet velük. Egy helyi vállalat meglepetéssel segít a csongrádi kicsiknek a kórokozókkal szemben.

A vashiány a magzatra is komoly veszélyt jelenthet! 

A várandósság alatt sok olyan tápanyagból van szükségünk megemelt mennyiségre, amelyek komoly befolyással lehetnek a magzat fejlődésére is. Ezeket az anyagokat pedig mindenképpen be kell juttatni a szervezetbe, ami azonban sokszor nem is olyan egyszerű. Az egyik ilyen kiemelten fontos anyag a vas, melynek hasznosulásáról, és a várandósságban betöltött szerepéről dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos beszélt a ratkotunde.hu – nak.

Fájdalmas bütykök az ujjakon? Ez lehet az oka... 

Főként a középkorú és idősebb nőket érinti az a gyakran fájdalmas bütykösödés az ujjakon, amely nem csak esztétikailag zavaró, de a mozgás szabadságát is gátolja. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista szerint a fájdalmon hatékonyan lehet segíteni.   

6 ok, amiért viszkethet a torkunk 

Allergiások gyakran tapasztalják, hogy pollenszezonban a torkuk viszket, kapar, egyesek furcsa bizsergető érzésről is beszámolnak. A zavaró jelenség a szénanátha tünete is lehet, ám más okokból is jelentkezhet. Ezeket gyűjtöttük össze dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével.

Asztmás roham gyerekkorban: ezek a kezdeti tünetek! 

Mi okozza a gyerekkori asztmás rohamokat? Hogyan lehet időben felismerni és kezelni? Milyen egy asztma akciós terv? Szakember segít megválaszolni a kérdéseket.

Itt a beszélő vércukormérő - látássérülteknek 

Egy magyar fejlesztésű, a beteget szóban is tájékoztató vércukormérő segíti a látássérült diabéteszes betegeket. Azzal, hogy az utasításokat és felolvassa a mérési eredményt, lehetővé teszi a vércukormérést önállóan is - közölte a készüléket gyártó magyar vállalkozás kedden az MTI-vel.

Korai klimax - a női ego romba döntője 

Korai klimaxról akkor beszélünk, amikor a nőnél már 30-35 éves korban megindul a menopauza. Ekkor a nők rendszerint még fittnek és fiatalnak érzik magukat, ezért általában igen rosszul érinti őket a tény, hogy ők is beléptek ebbe a rettegett időszakba. Milyen tünetek jelzik?

5 tipp a nyári bikinialakhoz 

Még nem késő változtatni a rosszul berögzült szokásokon, hogy idén magabiztosan feszíthess a strandon. Ha megfogadod az étkezéssel kapcsolatos öt legfontosabb tanácsunkat és még velünk is mozogsz a Fitt a nyár!-on, neked is sikerülhet!

Antifoszfolipid szindróma - a magzati halálozások egyik fő oka 

A vetélések hátterében gyakran bújik meg valamilyen véralvadási zavar, így manapság szerencsére egyre többen végeztetnek el ilyenkor trombofília vizsgálatot. Azonban dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője arra figyelmeztet, hogy antifoszfolipid szindróma is állhat a sorozatos vetélések mögött.

Fáj a csípőd? Már mozdulni se tudsz? Segítünk! 

A csípőízületi porckopás (csípőarthrosis) sok embert érint, és szinte mindenki találkozott már olyannal is, aki ezzel a betegséggel operáltak. Ennek az az oka, hogy sajnos a csípőprotézis a porckopás nagyon súlyos állapotában, már elkerülhetetlen. Fontos azonban tudni, hogy számos olyan kezelési mód létezik a betegség kevésbé előrehaladott stádiumaiban, amelyek segítségével, ez a beavatkozás elkerülhető. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistáját, valamint Sekk Patríciát, a Fájdalomközpont gyógytornászát, hogy melyek ezek a terápiás lehetőségek.

Hőhullámok növelhetik a szívbetegség esélyét 

Egy új kutatás szerint összefüggés van a menopauza körüli hőhullámok és a szív- és érrendszeri betegségek közt. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy a szív- és érrendszeri problémákra ma már nem mondhatjuk: férfibetegség.

Füstbe ment egészség? 

Ismert, hogy a dohányzás az egyik legfontosabb rizikófaktor a szívinfarktus, a szélütés és az érszűkület kialakulásában, de bebizonyosodott az is, hogy a passzív dohányzás is növeli a szív-és érrendszeri megbetegedések arányát. Dr. Kósa Éva, a Kardioközpont angiológusa az összefüggéseket világította meg.

Takács Nikolas megmutatja meztelen lelkét 

Hét éve, hogy megismerte nevét az egész ország, Takács Nikolas most újabb mérföldkőhöz érkezett karrierjében. Új zenei albumát június 16-án mutatja be nagy nyilvánosság előtt. Ebben hallhatod lelke puszta lenyomatát! Készülj fel!

9 tévhit a szív- és érrendszeri betegségekről 

Amennyiben nem ismerjük a szív- és érrendszeri betegségek rizikófaktorait, jeleit, a kivizsgálás és kezelés jelentőségét, vagy ha fél-információink, esetleg tévképzeteink vannak róluk, könnyen bajba kerülhetünk. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont szakorvosa a leggyakoribb tévedésekre hívta fel a figyelmet.  

Nem mindegy, mivel pótolod a magnéziumot! 

A baba tervezésének és a várandósságnak egyik kiemelkedően fontos ásványi anyaga a magnézium. A mindennapokban is szükségünk van rá, hiszen hiányában az éjszakai lábikragörcsök olyan kínzó fájdalmat jelentenek, amit minden ember szeretne elkerülni. Azonban a magnézium ennél lényegesen több dolgot befolyásol a szervezetben, ráadásul pótlása sem olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos erről az ásványi anyagról, és pótlásának mikéntjéről beszél a ratkotunde.hu-nak.

Nem növekszik ez a gyerek! Mi lehet a baj? 

Boldogan nézzük, ahogyan gyermekünk növekszik, és végül még le is hagy bennünket magasságban. De mi a helyzet akkor, ha a gyerek nem a megfelelő ütemben fejlődik? A gyermekgyógyász szerint a probléma hátterében sokszor hormonális okok állnak!

6 ok, amikor szükséges a kardiológiai kivizsgálás 

Jól beazonosítható az a 6 életmódbeli rizikófaktor, amely a négy legelterjedtebb krónikus betegség hátterében állhat - állítja az Egészségügyi Világszervezet. A veszélyeztetettek kivizsgálásának döntő jelentőségére hívta fel a figyelmet a szakember.  

Az 5 legfontosabb lelki vágy, ami a párkapcsolatunkra is kihat 

Nem bírtam tovább. Valahogy ki kellett lépnem ebből kínos beszélgetésből, ezért azt mondtam neki, kimegyek vizet inni. Nem voltam szomjas...Ezt ő is tudta. Ugye ismerős a helyzet? Mi az az 5 alapvető vágyunk, melyek megélése minden párkapcsolatban nagyon fontos, hogy jól tudjuk működtetni azt?

Gyógyszerek nélkül is kezelhető a fülzúgás 

Cseng, bong, zúg? Megközelítőleg fél millióan tapasztalják meg naponta a hosszabb-rövidebb ideig tartó fülzúgást. Az elhúzódó probléma kezelésében hatékonyan alkalmazhatók a keringésjavító gyógyszerek, de emellett több alternatíva is létezik a kezelésre.

10 élelmiszertípus, ami nélkül nincs egészség! 

Tudtad, hogy a halálozások felét a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke és a 2. típusú diabétesz okozzák? A betegségek kialakulásában a táplálkozásnak óriási a szerepe. Vajon mire van alapvetően szükségünk, és mennyit fogyasszunk belőle?

Működj, azaz mivel etessük meg a pajzsmirigyünket? 

A pajzsmirigy alulműködés elsődleges terápiája a megfelelő gyógyszeres kezelés, viszont igen sokat tehet az állapot javulása érdekében kellően összeállított étrenddel is.Vajon mely ételeket érdemes ekkor a tányérra tenni, és miket lenne célszerű kerülni?

Végzetes lehet az infarktus utáni depresszió 

Az infarktus és a depresszió kölcsönhatásai eddig is ismertek voltak. Mostanra azonban az is bebizonyosodott, hogy a szívbetegség utáni depresszió jelentősen növeli a halálozási kockázatot. Dr. Matusovits Andrea, a Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta éppen ezért az infarktus utáni rehabilitációs program jelentőségét hangsúlyozta. 

Veszélyes parlagfüvet enni! 

Gyomnövény, nem pedig „új gyógynövény” a parlagfű: elfogyasztása károsíthatja az egészséget, mert olyan vegyületeket is tartalmaz, amelyek sejtmérgező hatását korábban már kimutatták. A Szegedi Tudományegyetem kutatói elsőként vizsgálták meg a parlagfű tartós alkalmazásának veszélyeit. Az eredményeiket bemutató cikk 2017 májusában jelent meg a PLoS One tudományos folyóiratban.

Pariban a kilók és a vérnyomás 

Erősen befolyásolja a vérnyomást, valamint a koleszterinszintet a súlytöbblet. Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta, sportorvos szerint az elhízás önmagában is növeli az értékeket, a jó hír azonban, hogy a többlet csökkentésével a vérnyomás és koleszterinszint is csökkenthető.  

5 hormon, amelyeket minden nőnek ismernie kell 

A hormonrendszer egy igen bonyolult szerkezet, mely hatással van az egész szervezet működésére. A benne szereplő hormonok mind igen fontos feladatot látnak el, és működésük egymással összehangolt. Éppen ezért, ha valamelyik termelődésébe hiba csúszik, úgy az egész rendszer zavart szenved és egy dominószerű folyamatot indít el. Ez az az 5 hormon, melyet minden nőnek ismernie kell.!

Így bringázzunk helyesen! 

Az ember azt gondolná, hogy csak rápattan a bicajra, és már mindent megtett az egészséges sportolás érdekében. Pedig nem mindegy, hogy milyen biciklit választ, hogyan állítja be, milyen iramban teker, és főleg hogyan ül rajta. Ez utóbbihoz adunk most hasznos tanácsokat!

Miért gyógyul olyan nehezen a lábszárfekély? 

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye a lábszárfekély, mely nem csupán esztétikailag nyújt zavaró látványt, de igen fájdalmas is lehet, súlyos esetben akár az érintett végtag amputációjához is vezethet. A betegek gyakran orvostól orvosig járnak problémájukkal, de lényeges változást nem tapasztalnak az állapotukban. A Cukorbeteg Központ munkatársai, Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus és dr. Pop Gábor sebész szerint ennek egyik fő oka az, hogy az érintettek nem részesülnek komplex terápiában.

Valóban annyi idős vagy, mint az ereid? 

Egy felnőtt érhálózatának hossza a hajszálerekkel együtt elérheti a 100 ezer km-t, ami az Egyenlítő két és félszerese. Kézenfekvő, hogy vigyáznunk kell rá, és rendszeresen felül kell vizsgáltatnunk ezt az érzékeny rendszert - tanácsolja Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.