Életforma.hu


Cukorbeteg? Ez az 5 vizsgálat életmentő lehet!

Cukorbeteg? Ez az 5 vizsgálat életmentő lehet! 

A cukorbetegség egy igen gyakori és veszélyes szövődménye a diabeteszes láb, mely elhanyagolt esetben akár járásképtelenséget, sőt, amputációt is okozhat. Milyen szűréseken, vizsgálatokon kell részt venni, hogy ez elkerülhető legyen, vagy kiderüljön, hogy  milyen szinten károsodtak az idegek?
Szelídül a bárány

Szelídül a bárány 

Magyarországon már több város indított bárányhimlő-megelőzési programot, például Hódmezővásárhely, Kaposvár, Eger, Miskolc és Salgótarján. A betegséget nem lehet felszámolni, ha csak a serdülők és a rizikócsoportok kapják meg a védőoltást, ehhez általános oltási programra van szükség. Ennek eredményeképpen akár 90%-kal is csökkenhet a fertőzöttek száma, így a kapcsolódó egészségügyi kiadások is a töredékükre esnek vissza.
Cseh Laci már vágja a centit

Cseh Laci már vágja a centit 

Már csak néhány hónap van hátra a budapesti vizes világbajnokságig, így az úszó már gőzerővel készül a megmérettetésre. Cseh László hajnali edzés után mesélt felkészülésről, személyes várakozásairól, verseny előtti rituálékról és arról, hogy az edzés mellett mire kell még figyelnie, hogy formában tartsa magát.
Már nem hatnak az allergia gyógyszerek?

Már nem hatnak az allergia gyógyszerek? 

Megeshet, hogy a régóta jól beállított allergia elleni készítmények mellett egyszer csak felerősödnek a tünetek. Újra jelentkezik a tüsszögés, amint az utcára lépünk viszketni, könnyezni kezdenek a szemeink vagy éjszaka nem hagy aludni az állandó orrdugulás. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosával utána jártunk, mi okozhatja a panaszokat.
Genetikai rendellenesség, de kiszűrhető

Genetikai rendellenesség, de kiszűrhető 

A Down-szindróma talán a legismertebb genetikai rendellenesség. A Down-szindrómát a 21-es számú kromoszóma rendellenes osztódása okozza, melynek következtében a kromoszóma triplázódik a sejtekben.
Na ne! Ebbe is bele lehet halni?

Na ne! Ebbe is bele lehet halni? 

Stressz, mozgásszegény, ülő életmód, a telefon, vagy a számítógép folyamatos nyomkodása – a fejlett civilizáció velejárói, amelyek nagy szerepet játszanak egyes egészségügyi panaszok kialakulásában. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő felméréséből kiderül, melyek azok a tünetek, amelyekkel a leggyakrabban fordulunk orvosi segítségért. Ezek nagy része azonban elkerülhető lenne tudatosabb életmóddal.
Tudod, mire jó a napi tesi óra?

Tudod, mire jó a napi tesi óra? 

Továbbra is veszélyt jelent az elhízás az iskolásoknál Magyarországon. Minden negyedik tanuló túlsúlyos, a 10-18 év közötti fiúk majd egyharmada, a lányok több mint húsz százaléka. A közép-magyarországi diákok a legfittebbek, míg az északi megyékben a legkritikusabb a helyzet.
Litkai Gergely: inspirálnak a behéz helyzetek

Litkai Gergely: inspirálnak a behéz helyzetek 

Litkai Gergely hamarosan egy olyan előadást tart a Papp László Budapest Sportarénában, ahol nemcsak a nevetésen lesz a hangsúly. A humorista inspirációs előadást tart majd a Wak-Up! Day tízezres közönsége előtt, ennek kapcsán nyilatkozott a nehéz helyzetekről, s arról, hogy mikor boldog igazán.
5 tipp a jobb emésztésért

5 tipp a jobb emésztésért 

Rendszertelen étkezés, stressz és kevés mozgás - mind oka lehet az emésztési panaszoknak. Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével áttekintjük a leggyakoribb problémákat, és kezelésükkel kapcsolatban is igyekszünk megoldást kínálni.
Cukorbeteg lettél? Csak semmi pánik, ezekre figyelj!

Cukorbeteg lettél? Csak semmi pánik, ezekre figyelj! 

A 2-es típusú cukorbetegség hátterében legtöbbször a helytelen életmód és a genetikai hajlam áll. Sokan, amikor szembesülnek a diabetes diagnózisával, úrrá lesz rajtuk a pánik, mivel úgy gondolják, nehezen kordában tartható a betegség, és az életük gyökeresen felborul. Mire kell mindenképp figyelniük a betegeknek?

Itt az idő egy kis tavaszi feltöltődésre! 

Nehezen kelünk reggelente, elalszunk munka közben, és hiába isszuk literszámra a kávét, nem bírunk felpörögni. De miért így reagál szervezetünk, mikor már minden körülmény adott lenne, hogy újult erővel vessük bele magunkat a tavaszba? Itt a válasz!

Szűresd! Szájüregi HPV-ből könnyen lehet tumor! 

A szájüregi daganatok kialakulásában a dohányzás és a túlzott mértékű alkoholfogyasztás a fő rizikófaktor. Az utóbbi években a HPV fertőzés oki szerepe is egyre gyakrabban megjelenik, és növekvő számban igazolódnak HPV (Humán Papilloma Vírus) eredetű daganatos elváltozások a szájüregben.

Néhány napig használhatatlanok leszünk 

Legyen elnéző magával és munkatársaival, a hétvégi óraállítás miatt ugyanis ma sokan ébredtek fáradtan és kialvatlanul, a dekoncentráltság pedig még néhány napig eltarthat.

5 hatékony módszer- önbizalom erősítésre 

Mindannyian vágyunk arra, hogy jó és stabil önbizalmunk legyen, de ennek elérése sokszor meglepően nehéz feladat. Ha önbizalmunk megfelelő, nem csak jobban érezzük magunkat a bőrünkben, hanem ellenállóbbá is válunk a lelki megterhelésekkel szemben. Íme egy kis segítség önértékelésünk erősítéséhez!

Amikor az anya szervezete megöli a saját gyermekét... 

Hazánkban is nehéz helyzetben van egy szülő, ha magzata a várandósság második harmadában minden előjel nélkül elhalt, vagy halott magzatot szült, vagy gyermekénél a születést követő néhány napban agyvérzést diagnosztizálnak, és tanácstalan az okokat illetően. Ilyen esetekben érdemes a NAIT-ra gyanakodni, amely jelenléte legtöbbször mind az orvosok mind a szülők előtt ismeretlen marad.

Nem mindenütt jó a merevség! 

Sokunk életét megkeseríti az ízületi merevség, amelynek okozója több esetben a krónikus sokízületi gyulladás. Erről a problémáról és a betegség terápiájáról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont aktív fájdalomspecialistáját.

Ne sirasd a fiatalságod! Van más dolgod! 

A menopauza a nők életében nagy változás mind testi, mind lelki értelemben. A legtöbben igen nehezen birkóznak meg ezzel az időszakkal, hiszen nemcsak a fiatalságukat siratják, de több kellemetlen tünettel is szembe kell nézniük. Dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát arról kérdeztük, vajon mit lehet tenni a panaszok enyhítése érdekében, és mikor van szükség hormonterápiára?

Nehéz elbújni előle, de muszáj! 

Jórészt a klímaváltozás, illetve a szabadtéri szabadidős tevékenységek népszerűsége áll a kullancs által okozott vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladásos megbetegedések gyakoribbá válása mögött - tartalmazza a WHO 2011-ben kiadott, átfogó jelentése. 

Amikor hullik a hajad, barázdás a körmöd és nem tudsz fogyni 

Sokan bosszankodnak nagyfokú hajhullás, töredezett körmök, illetve a kudarcba fulladt fogyókúrák sorozata miatt, ám a legtöbben egy idő után belenyugszanak, gondolván alkati sajátosság az okozója a problémájuknak. Való igaz, léteznek olyan külső jegyek és állapotok, melyekért a genetika a felelős, viszont gyakran pajzsmirigyzavar áll a kellemetlen panaszok hátterében. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ismerteti azokat a külső tüneteket, amik a szerv elégtelen működését jelezhetik.

Sztárok kísérik a Magyar Everest Expedíciót 

Újra támad a Klein Dávid és Suhajda Szilárd páros. Ezúttal nem lesznek - annyira - egyedül, hiszen az RTL és igazi sztárok kísérik a csúcsra készülő fiúkat! Március 28-án indul a Magyar Everest Expedíció 2017. Hegymászíónk a Föld legmagasabb, 8848 méteres csúcsát szeretnék elérni - a magyar expedíciós hegymászás történetében először - oxigénpalack nélkül. 

Nem ilyen volt a gyerekem, vajon mit rontottam el? 

Amikor megváltozik a gyermekünk viselkedése, gyakran pánikba esünk és megijedünk, vajon mit ronthattunk el. Pszichológus felkeresése helyett érdemes ilyenkor laborvizsgálatot  végeztetni, mert lehet, hogy pajzsmirigyzavarok okozzák a viselkedési,- és koncentrációs problémákat.

Mennyi alvásra van szükségünk életkoronként? Mutatjuk! 

Mi, magyarok az alvás minőségét tekintve a dobogós harmadik helyen állunk.  Átlagosan több mint hét órát alszunk, ám az alvás minősége egyenesen katasztrofális. Vajon mi ennek az oka?

13 ok, ami szívritmuszavarhoz vezethet 

Életmódbeli és genetikai okai is lehetnek a szívritmuszavarnak, de egyes betegségek is okozhatják az aritmiát. Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta segít megérteni, mi vezethet a normális szívveréstől a szívritmuszavarig.   

Így maradhatunk örök ifjak 50 után is! 

Az idő múlásának látható nyomait ma már számtalan módszerrel kendőzhetjük, és jó tudni, hogy a szervezetünkben lejátszódó változások ellen is tehetünk. Dr. Babai László, az Életmód Orvosi Központ alapítója az életmód öregedést gátló hatásait összegezte.  

Miért ennyire gyakoriak a gerincfájdalmak? 

Kutatások szerint a felnőtt lakosság 90%-a szenved életében legalább egyszer valamilyen gerinc-elváltozás miatt jelentkező fájdalomtól, ami az érintetteknél gyakran a munkából való kieséssel is jár. Megfelelő életmóddal a problémák nagy része megelőzhető lenne, ám akkor is van megoldás, ha a már kialakult fájdalmat kell kezelni. Erre nyújt lehetőséget az aktív gerincterápia.

Minek köszönhető ez a remek kondi, Rippel fivérek? 

A Sportorvosi Központban jártak a Rippel fivérek,  nemzetközi hírű magyar artisták, többszörös Guiness-rekorderek, akik huszonnyolc éve lépnek fel a világ színpadain.  Kondíciójuk, az egészségük megőrzése mindkettejük számára rendkívül fontos, ezért is vettek részt az intézményben egy komplex teljesítménydiagnosztikai kivizsgáláson. A szereplésekre való felkészülés során végzett edzésprogramjukról, a prevenció és az egészség megőrzésének fontosságáról valamint a hivatásuk szeretetéről beszélgettünk velük.

Hoppá! A hajfesték is okozhat allergiát! 

Viszkető, égő érzés, vörös kiütések és hajhullás – a hajfesték összetevőire bármikor kialakulhat allergia. Az is előfordul, hogy az éveken keresztül használt hajfesték vagy dauervíz ismételt alkalmazása okoz tüneteket. Kivizsgálással a későbbi panaszok megelőzhetők.

Miért jó sportos kismamának lenni? 

Miután bebizonyosodik a terhesség, sok kismama inkább felhagy a korábban rendszeresen végzett testmozgással. Valójában szabad, sőt javasolt is a várandósság hónapjaiban sportolni, hiszen a fizikai aktivitásnak számos előnye van baba és mama számára egyaránt. A biztonságos testmozgáshoz Németh Vivien, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája ad tanácsokat.

Miért mindig a hasamra hízok? - 6 tipp ellene 

A haskörfogat növekedése sok összetevőből áll össze. Rögtön az elején kezdjük azzal, hogy a gyenge hasizom miatt a has jobban képes elődomborodni. Ha ehhez hozzávesszük, hogy egy kis emésztési zavar miatt tágabbak, gázosabbak a belek, akkor nem lenne csoda, ha még zsírfelesleg nélkül is elődomborodna a pocak. De nem csak erről van szó. Ha Te is így jársz folyton, és szeretnéd mgismerni a lehetséges megoldásokat, olvasd el Dr. Gulyás Tamás cikkét!

Pásztor Anna: Állandóan krízishelyzetekben vagyok, amik inspirálnak! 

Pásztor Anna énekesként és édesanyaként minden nap megoldandó helyzetekkel találja szemben magát. Ahogyan másoknak, neki sem könnyűek a napjai, ám amikor úgy érzi, hogy krízishelyzetbe került, saját technikáival ad erőt magának. Anna április elsején ezekről is beszél majd inspirációs előadásában a Wake-Up! Day-en.

Ki a legjobb védőnő idén? 

A várandósság időszakában a kismamák egyik legfőbb támogatójaként kísérik figyelemmel a babavárást, majd később a csecsemő és kisgyermek fejlődését: a védőnők nagyon fontos munkát végeznek. A szakemberek családokat segítő, áldozatos tevékenységét idén is szeretné elismerni a Magyar Védőnők Egyesülete, amely immáron hetedik alkalommal keresi az Év Védőnőjét.

10 tipp, hogy két lábbal állhass a földön! 

A Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság az európai „PAD and Vascular European Days” kezdeményezés részeként idén negyedszerre rendezte meg az országos Érszűkület Napot országszerte hat helyszínen. A szervezők az előző évekhez hasonlóan ingyenes méréssel, önpulzusmérés oktatással, tanácsadással és tájékoztató kiadványokkal várták az érdeklődőket. Idén külön figyelem irányult a cukorbetegek alsó végtagi panaszainak felismerésére, mivel a lábamputációk felét diabéteszes betegeken végzik el.

Kinn a bárány! 

Egyre több uniós ország vezeti be a bárányhimlő elleni védőoltást. Tavasztól Olaszországban is kötelező a varicella, a svéd és a magyar kormány jelenleg csak mérlegeli a döntést. Évente 4,2 millió szövődményes fertőzést és 4200 halálesetet okoz a bárányhimlő világszerte. 100-ból legalább egy négy év alatti kisgyermek kórházi kezelésre szorul a betegség miatt. A varicella elleni védekezés kiemelkedően sikeres azokban az országokban, ahol a védőoltás bekerült a nemzeti immunizációs programba.

Agyadra mehet! 

Nemcsak az erdőben, hanem szabadtéri sportoláskor a városi parkokban, a játszótereken is támad az élősködő. Az önvizsgálat elmulasztása miatt fokozottan veszélyeztetettek vagyunk. Nem lehet előre tudni, hogy kinél okoz súlyos szövődményeket a kullancsencephalitis vírusfertőzés. Gyógyszer nincs rá. Vannak olyan uniós országok, ahol az ezredfordulót követő évtizedben többszörösére emelkedett a kullancs-encephalitis előfordulása. A betegség súlyosabb esetekben komoly maradványtünetekkel gyógyul, a kórházi kezelésre szoruló betegek harmada-fele kénytelen elhagyni korábbi munkahelyét!

Mi az az ösztrogéndominancia? 

Az ösztrogéndominancia egyre több nőt érint manapság, és sajnos nem csak kellemetlen tüneteket okoz, de súlyos betegségekhez, akár meddőséghez is vezethet. Dr. Lőrincz Ildikótól, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusától megtudhatja, vajon milyen kezelési lehetőségek közül választhat a beteg.

A szabadság, az valami egészen más... 

Szabadság az, amikor nem félsz. Amikor úgy élhetsz, hogy eszedbe se jusson a szabadság. A szabadság a normális állapot. Valóban ilyen egyszerű lenne? Hogyan érhetjük el ezt az állapotot?

Milyen az élet szívinfarktus után? 

Bár szerencsére egyre jobbak a szívinfarktuson átesettek kilátásai, sokan úgy érzik, az esemény után már csak „lassan, öregesen” élhetnek. Holott dr. Matusovits Andrea, a Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint a rehabilitációba beillesztett mozgásprogram minden téren életfontosságú hatással bír.

Hová tűnnek el napi 15 percre a férfiak? 

Azt tudta, hogy ülőmunkát végzőknél  kétszer gyakoribb az érrendszeri betegségek előfordulása, sőt a rostszegény táplálkozás és az elégtelen folyadékbevitel miatt kialakuló székrekedés is tovább növeli az aranyeresség kockázatát? Szóval, hova is tűnik el hosszabb-rövidebb időre a férfiak többsége minden nap?

Zoltán Erika: Ez a betegség az önbizalmamat is kikezdte 

Bár genetikailag soha nem volt csont sovány alkat – a változókor beköszöntével Zoltán Erika is egyre többet küzdött a hízással. Egy kivizsgálás során aztán kiderült, hogy tüneteit pajzsmirigybetegség okozza. Most őszintén beszélt a betegségéről ...

Tavaszi láz ellen nincs orvosság?! 

Tavasz a lelki újjászületés, megújulás, felfrissülés időszaka. A természettel párhuzamosan újjáélednek az érzelmek és az élet megannyi formája. Ezzel együtt az érzelmi diszkomfort érzése és néha a reményvesztettség érzése is növekedhet, az öngyilkossági hullám áprilisban-és májusban éri el a tetőzést.

Asztma és allergia gyermekkorban 

Az allergiás betegségek – ide tartozik többek közt az asztma és allergiás nátha, a táplálékallergia és az ekcéma - előfordulása családi halmozódást mutat. Egy allergiás szülő esetében 30%, ha mindkét szülő allergiás, majd 80% az esélye annak, hogy a gyermeknél is megjelenik majd valamilyen formában. A gyerekek azonban csak a hajlamot öröklik, nem magát a betegséget. Ha például a szülő pollenallergiás, a gyereknél ételallergia, vagy asztma is kialakulhat, emellett az allergiás tünetek életkoronként is eltérő tünetekkel jelentkezhetnek.

Megtaláltuk a magány elleni receptet? 

Mindannyian tudjuk, hogy a rendszeres testmozgás szervezetünk számára milyen előnyökkel jár: többek között erősíti az immunrendszert, fejleszti az izomzatot, csökkenti a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát, hogy csak néhány egészségügyi hatást említsünk. A Randivonal.hu legújabb, az egyedülállók sportolási szokásairól szóló felméréséből azonban az is kiderült, hogy nagy valószínűség szerint a társkeresés esélyeit is jelentősen növelheti, ha valaki aktívan sportol. A Futó Expo együttműködésével készült kutatásban majd négyezer társkereső vett részt.

Tökéletes kényeztetés a Ritzben 

A főváros szívében megnyílt a The Ritz-Carlton Spa Budapest, amely mostantól kivételes fürdőélménnyel várja vendégeit! Különleges szolgáltatásai elvarázsolnak, és ez teszi egyedivé a helyet! A helyi fürdőkultúra több száz éves, egészen a római korig nyúló hagyományokra tekint vissza. Budapest 1934 óra viseli a Fürdők városa címet. Manapság is rengeteg fürdő és kapcsolódó szolgáltatás várja az idelátogatókat, ami tökéletes úti céllá teszi Budapestet azoknak, akik kényeztető feltöltődésre vágynak. Az új spa megnyitásával a The Ritz-Carlton, Budapest igazi luxus spa élményt hoz a magyar fővárosba!

Hangproblémák pajzsmirigy-műtét után 

A gége közelében zajló műtéti beavatkozások után a hang időnként megváltozhat. Átmeneti némaság, súlyos rekedtség, a hang erőtlensége a leggyakoribb tünet. Annak érdekében, hogy a panaszok mielőbb megszűnjenek, illetve ne rosszabbodjanak, javasolt foniáter és logopédus segítségét kérni.

Ölts nyelvet a tavaszi fáradtságnak! 

Erősen megviselte szervezetünket az idei, hideg és elhúzódó tél. Lemerültek szervezetünk tartalékai. Mit tegyen az, aki ilyenkor is szeretne megfelelő mennyiségű vitaminokat és ásványi anyagokat a szervezetébe juttatni? Megdöbbentő a magyarok vitaminbevitele, hiszen a legtöbb esetben messze az ajánlások alatti mennyiséget fogyasztunk el belőlük – derült ki egy 2014-es felmérésből, amit az OTÁP végzett.

Ma se feledkezzünk meg a hölgyek egészéségéről! 

A nőnap több mint ötven éve Magyarországon is a nők iránti tisztelet és megbecsülés kifejezésének ünnepe. Március 8-án a férfiak virággal, édességgel vagy egyéb aprósággal lepik meg az életükben fontos szerepet játszó hölgyeket. Az ünneplés közben azonban nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a fizikai és lelki jóllét az egyik legnagyobb kincsünk: az egészség megőrzése érdekében az alábbi tippeket mindenképp érdemes megfontolni.

Tényleg csoda a csodaharisnya? 

A mélyvénás trombózis akut terápiája után nagy hangsúlyt kell fordítani arra, hogy ne alakuljon ki újabb eset, valamint az úgynevezett poszttrombotikus szindróma (PTS) megelőzésére. A legtöbb orvos ekkor kompressziós harisnya viselését javasolja, de az elmúlt időszakban több tanulmány szerint is felesleges a hordása. Hogy valóban szükséges-e a PTS elkerüléséhez a kompressziós terápia - és ha igen, akkor meddig-, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.

Miért veszélyes, ha a cukorbetegnek bizsereg a lába? 

A cukorbetegség egyik igen veszélyes szövődménye a trophikus fekély, amely a lábon, a nyomásnak kitett helyeken, a talpon, a talp külső szélén és a lábujjakon jelentkezik. Ha ehhez fertőzés is társul, az akár az érintett végtag amputációjához is vezethet. Fontos tudni, hogy néhány tünet előrevetítheti a probléma kialakulását, így a beteg még idejében megkezdheti a megfelelő terápiát. A perifériás neuropátiáról és a diabeteszes láb kezeléséről dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbeteg Központ diabetológusát kérdeztük.