Életforma.hu


Vele született rendellenességek: mi a titok?

Vele született rendellenességek: mi a titok? 

Nyitott gerinc, kamrai sövényhiány, ajak- és szájpadláshasadék, dongaláb és Down-kór. Csak néhány, a Magyarországon leggyakrabban előforduló magzati veleszületett rendellenességek közül, amelyek a születések mintegy hat százalékában sajnos előfordulnak. Ez évi 5000 – 6000 esetet jelent, amelyek közül van, ami akár halállal is végződhet. A fejlődési rendellenességek egy részét már magzati korban ki lehet mutatni, kezelni, illetve esetenként kialakulásukat meg is lehet előzni!
Kimerültség, puffadás, hasmenés? Baj van a vékonybélben!

Kimerültség, puffadás, hasmenés? Baj van a vékonybélben! 

A tél végéhez közeledve többségünk túl van már egy-két légúti betegségen, antibiotikum kúrán, esetleg hányással-hasmenéssel járó fertőzésen. Ilyenkor hajlamosak vagyunk szervezetünk vészjelzéseit az elmúlt betegségekre, kiadós ünnepi étkezésekre vagy a mozgásszegény téli időszakra fogni, ám ha már hosszabb ideje fennálló panaszoktól szenved, érdemes egy egyszerű vizsgálattal megbizonyosodnia arról, nincs-e komolyabb betegség a tünetei hátterében!

Honnan tudom, hogy van-e peteérésem?

Honnan tudom, hogy van-e peteérésem? 

Sokan mindent megtesznek azért, hogy mihamarabb megtörténjen a várva várt fogantatás. Azonban olykor megesik, hogy már egy év próbálkozás után is csalódás éri a párt.  Vajon hol lehet a hiba? Lehet, hogy a peteérés hiánya az ok? Szakembert kérdeztünk.
Olyan gyógyszert kérek, amit ki is tudok fizetni!

Olyan gyógyszert kérek, amit ki is tudok fizetni! 

Egy nemrég elfogadott állásfoglalás szerint az elmúlt évtizedek gyógyszerár-emelkedése oly mértékű volt, hogy sok uniós állampolgár már nem vagy alig tudja megfizetni ezeket. Veszélybe került a nemzeti társadalombiztosítási rendszerek fenntarthatósága is. A magán és közérdek egyensúlya érdekében jobban nyomon követhetővé kéne tenni a kutatás-fejlesztési és marketing költségeket valamint az állami támogatásokat - állítja az Európai Parlament.
1 csomag = 1 védőoltás

1 csomag = 1 védőoltás 

Tizenegyedik alkalommal indította útjára 1 csomag = 1 védőoltás közös kampányát a UNICEF és a Pampers. Összesen 404.000 tetanusz elleni védőoltás gyűlt össze a magyar családok segítségével. Ez a mennyiség több mint 130.000 anya és újszülött életét mentheti meg a harmadik világ országaiban. A mostani kampánynak itthoni vonatkozása is volt: a Pampers az újságírók segítségével egy hazai gyermekotthonnak, a Fővárosi Sztehlo Gábor Gyermekotthon és Fogyatékosokat Befogadó Otthonok részére adományozott pelenkákat.
Állítsd be magadnak!

Állítsd be magadnak! 

Mielőtt bárki kizárólag a genetikára fogná a magas vérnyomását, fontos tudni, hogy az életmódunkkal jelentősen befolyásolható ez az érték. Dr. Babai László, az Életmód Orvosi Központ orvosa, kiemelt szakmai vezetője szerint az életmódorvoslással nemcsak az esetleges fejfájástól szabadulhatunk meg, de jelentősen csökkenthetjük az infarktus kockázatát is.
Vérrögök a menstruációs vérben - mit jelezhet?

Vérrögök a menstruációs vérben - mit jelezhet? 

A menstruációs vérzéssel kapcsolatban számtalan probléma adódhat, nem csoda, hogy a nőgyógyászati rendelők tele vannak olyan paciensekkel, akiknél valamilyen zavar áll fenn a vérzésükben. Ilyen panasz lehet pl. a darabos vérzés, vagyis ha kisebb-nagyobb vérrögök jelennek meg menstruációkor. Hogy ez miért fordulhat elő, illetve, hogy kóros állapotról van-e szó, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.
A hét legutálatosabb híre!

A hét legutálatosabb híre! 

Tüsszögsz, viszket a szemed, könnyezel? Ne csodálkozz, itt a tavasz! Virágzik a mogyoró, a tiszafa! Pollenjei pedig mindenhova eljutnak, különösen az Alföld déli részén és a Dunántúlon - adta hírül az Országos Meteorológiai Szolgálat. 

Cukorbeteg vagyok és terhes. Szükségem van-e véralvadásgátlóra? 

A cukorbetegség számtalan szövődménnyel, többek között fokozott trombózis-készséggel járhat, ezért komoly odafigyelést igényel a megelőzése. Várandósságkor még nagyobb hangsúlyt kap a trombózis prevenciója, hiszen már maga a terhesség is jelentősen megnöveli a vérrögök kialakulásának rizikóját. Dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosától megtudtuk, vajon van-e esetükben szükség véralvadásgátló terápiára a várandósság alatt és után.
Amikor a pajzsmirigy alulmúlja magát

Amikor a pajzsmirigy alulmúlja magát 

A pajzsmirigy a szervezetünk fő energetikai irányítója. Hormonjai meghatározzák az anyagcsere sebességét, és így működészavara szinte minden sejt, minden szerv funkciójának zavarát okozhatja. A pajzsmirigy alulműködése által fellépő tünetek más, tőle független betegségekben is jelen lehetnek, így sokszor nehéz rájönni, hogy mi is a zavar oka. Pedig nem mindegy, mivel sokféle természetes megoldásra is lehetőség van, bár tudni kell, hogy sokszor szükség lehet gyógyszeres kezelésre.

Világnapja van: beszéljünk most a ritka betegségekről! 

Február utolsó napján tartják meg világszerte a Ritka Betegségek Világnapját. A ritka betegségben szenvedők és azok hozzátartozói gyakran küzdenek a betegség ritkaságából eredő nehézségekkel is. Az ebbe a körbe tartozó betegségek nehezebben felismerhetők, és a kezelésükben sincs akkora tapasztalat, mint a gyakoribb betegségek esetében.

Vigyázat! Fülproblémákat is okozhat a pikkelysömör 

A pikkelysömör tünetei a könyök, térdek és körmök mellett a hajas fejbőrön, a fülek területén, a fülcimpán és a hallójáratokban is megjelenhetnek. A fülek és a dobhártya érzékenysége miatt az itt jelentkező tünetek speciális kezelést igényelnek.

Nyári Dia és Diaz együtt járnak? 

Érdekes sztárpárra lehettek figyelmesek múlt szerdán azok a korán kelők, akik az egyik budapesti CrossFit terem környékén jártak, ugyanis Nyári Dia, a Barátok közt színésznője a Wellhello egyik frontemberével, Diazzal közösen kóstolt bele a CrossFit világába. A fiatalok - akik egyébként is rendszeresen sportolnak – az edzőterem meghívására érkeztek a terembe, hogy közelebbről is megismerkedjenek ezzel az energikus sporttal.

8 furcsa jel, ami szívritmuszavarra utal 

A gyengeség, a szédülés, a lassú vagy felgyorsult szívverés, csak néhány jel azok közül, amelyek akár szívritmus zavarra is utalhatnak. Mikor kérjünk orvosi segítséget? Erre is válaszol, valamint a korai felismerésének jelentőségére is felhívja a figyelmet a szakember

Hajnali háromkor indul útjára a fájdalom 

Eleinte csak éjszakai zsibbadás, később egész napos fájdalom jellemzi a csukló- és könyöktáji alagút szindrómát, amely éppúgy érintheti a cukorbetegeket, a kismamákat, mint a sokat számítógépező, nagy súlyokat emelőket. A szakorvos szerint a panaszokkal minél előbb foglalkozni kell, hiszen az idegek összenyomása miatt izmaink elsorvadhatnak, kezünk pedig nem tudja majd ellátni a megfelelő funkcióit.

Betegséghez vezethez a helytelen (hozzá)táplálás 

Csaknem minden negyedik ember vérszegény a világon, ami nagyrészt a gyermekkori vashiánynak köszönhető – derül ki a WHO adataiból. A vashiány az egyik leggyakoribb betegség a gyerekeknél, de a lisztérzékenység is majd 3 millió embert érint Európában. Mindkét betegségért főként az idő előtt vagy helytelenül megkezdett hozzátáplálás felelős: az élet első 1000 napjának környezeti hatásai, azon belül is a táplálás ugyanis kulcsszerepet játszanak a későbbi egészség alakulásában. Az allergiás megbetegedések, a gluténérzékenység és a vashiányos vérszegénység mellett olyan felnőttkori népbetegségek is megelőzhetők az első 1000 napban, mint az elhízás, a cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések.

Hogyan ne haljunk bele az önkúrálásba? 

A tél utolsó heteire többnyire kiürülnek szervezetünk vitaminraktárai, immunrendszerünk kimerült és ráadásul még javában tart az influenza szezon is. Ebben az időszakban sokan ágynak dőlnek, torokfájás, orrdugulás, fülfájás a leggyakoribb panasz. Az első tünetekkel rendszerint még nem rohanunk orvoshoz, recept nélküli készítményekkel igyekszünk helyre jönni, ám fontos tudni, hogy ezeket sem szedhetjük tetszőleges dózisban. A betegtájékoztatóban leírtaktól eltérően használva, ezek a készítmények is kellemetlen mellékhatásokat okozhatnak.

Menedzserbetegségbe esett a főnököm 

A nagy stressznek kitett és túlhajszolt munkavállalók, vezetők egészsége tipikus tüneteket mutatva rendül meg. Az úgynevezett menedzserbetegség miatt rendszerint tele vannak a fül-orr-gégészeti rendelők.

Vannak anyajegyeid? Azonnal ellenőriztesd! 

Úgy néz ki, mint egy ártatlan kis pötty a bőrödön, de nem az! Életet menthet, ha tudod, hogyan ismerd fel a melanomát! Magyarországon évente 2000 új, ilyen tipusú megbetegedést diagnosztizálnak. Kevesen tudják, hogy ez a daganatos betegség az esetek többségében genetikai eredetű, és korra, nemre való tekintet nélkül bárkinél előfordulhat. Pánikra azonban nincs ok, hiszen ha időben felfedezzük, 100%-ban gyógyítható és túlélhető. Dr. Horváth Béla bőrgyógyász szakorvos, a MelanomaMobil bőrgyógyászati szűrőközpont vezetője segítségével alább összefoglaljuk a legalapvetőbb tudnivalókat.

Megjelent a lélek szerepe - könyvbe kötve 

A lélek szerepét mutatja be az emberiség szellemi fejlődésében a Lélekenciklopédia második, frissen megjelent kötete, amelyet hétfőn mutattak be a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központjában.

Változókorban a csendes infarktus végzetes lehet 

A hormonális változások miatt, a változókor után a betegségek kockázata magasabb nők körében. A hölgyeket elsősorban az infarktus „csendes”, gyakran minden előjel nélküli, tünetmentesen lezajló formája érinti, mely az esetek többségében végzetes kimenetelű.

Az erős szívdobogásérzés leggyakoribb okai 

Az éjszakai alvásból felébresztő szívdobogásérzés, a napközbeni erős kalapálás, - amikor majd kiugrik az ember szíve a mellkasából - szívritmus zavarra utal. Ilyenkor gyakori, hogy a nyakban, a fülben is érezhető a szívdobogás. Melyek a szívdobogásérzés leggyakoribb kiváltó okai, miért nagyon fontos az alapos kivizsgálás? Szakembert kérdeztünk.

Amit az elegáns nevű betegségről tudni kell 

Sok ember életét keseríti meg a teniszkönyök, ami a könyök, az alkar és a csukló túlterhelése miatt kialakuló, gyulladással és heves fájdalommal járó mozgásszervi betegség. Az otthoni fájdalomcsillapító praktikák ennél a betegségnél nem segítenek, hiszen a fájdalom rövid idő elteltével ismét visszatér, általában még erősebb panaszokat okozva, mint azelőtt. Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont traumatológus-sportorvos fájdalomspecialistája arról beszél, hogy milyen kezelési mód létezik, amellyel a teniszkönyököt okozó masszív gyulladás, valamint az ennek talaján kialakult fájdalom hatékonyan és tartósan megszüntethető. 

Rendkívüli macska-örökbefogadó nap a Rexnél 

A bújóstól a játékosig, a tornásztól a rövidtávfutóig mindenféle személyiségű macska várja gazdáját február 18-án, szombaton a Rex Alapítványnál. A Macskák Világnapja alkalmából szervezett rendkívüli örökbefogadó napon ideiglenes macskakávézó is nyílik a Rex Állatszigeten, az örökbefogadók pedig ajándékot kapnak új kedvencük mellé.

Szúrós gyöngyajak a hosszú élet titka? 

A pajzsmirigyzavarok elsőszámú terápiás módszere a gyógyszeres kezelés. Amennyiben a természetes gyógymódok híve vagy, akkor kiegészítésként segítségül hívhatsz bizonyos gyógynövényeket, melyekkel akár csökkentheted is gyógyszeradagodat. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa ezeket a ismerteti.

Mindenki érintett a küzdelemben! 

A rák továbbra is a vezető halálokok között szerepel a fejlett országokban, így Magyarországon is. Az orvostudomány fejlődésével egyre többet tudunk a különböző típusú rákos megbetegedések kialakulásának okairól, és egyre korszerűbb eszközök állnak a rendelkezésünkre ahhoz, hogy a betegség minél korábban felismerhető legyen, és a beteg mielőbb elkezdhesse az esélyt adó terápiát.

Bújj ki a bőrödből! 

Természetes, hogy a téli hónapokban kissé megfakul, megkopik a bőrünk, erőteljesebben látszanak a bőrhibák és az öregedés nyomai. Sutka Beáta, az Oxygen Medical Ultherapy szakértője szerint azonban vannak olyan módszerek, amelyekkel kívülről-belülről támogathatjuk a bőrfeszesítés folyamatát. 

Bőratka, a gaz! 

Sokan kétkedve fogadják, vagy el sem hiszik, van, aki undorral gondol rá, pedig valóban létező élősködő a bőratka. Egyes feltételezések szerint a szőrtüszőkben élő, faggyúval táplálkozó bőratka neve több bőrprobléma kialakulásával is összefüggésbe hozható. Ennek jártunk utána, a közelmúltban megjelent tudományos vizsgálatok eredményeinek segítségével.

Április elseje az ébredés napja lesz! 

Lisa Nichols, a világ egyik legismertebb transzformációs trénere, Marisa Peer, a hipnózis nagymestere és Jeffrey Allen lifecoach tízezer fős közönség előtt mutatkoznak be a Papp László Budapest Sportarénában. Mellettük Hosszú Katinka és férje, Shane Tusup is inspirációs előadással készülnek a Wake-Up! Day-re.

Amíg a szívem utolsót nem dobban... 

…szeretni foglak az életemnél is jobban” – áll a híres idézetben. Ma Valentin napon különösen sokat foglalkozunk a szívügyeinkkel, szerelmünkkel, szeretteinkkel, azonban szívünk egészségéről hajlamosak vagyunk megfeledkezni.  Pedig a szív egészsége a hosszú, és teljes élet meghatározó része, amely egészséges életmóddal és rendszeres szűrővizsgálatokkal megőrizhető  erre hívják fel a figyelmet a Szív tudatosság hónap szervezői világszerte.

Valentin-nap inzulinrezisztenciával - nassolhat, de nem mindegy, hogy mit 

Valentin-napon a fiúk virággal és csokoládéval kedveskednek a szívük választottjának, cukrászdába mennek, megédesítve ezzel az együtt töltött napot. De mi a helyzet akkor, ha valaki IR-rel küzd? A csoki és a sütemények teljesen tiltólistára kerülnek? A témában Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa igazít el minket.

Vigyázat! A szédülés, kettős látás stroke-ot is jelezhet! 

Hazánkban évente megközelítőleg 40-50 ezer embert érintő szélütésnek általában vannak bizonyos előjelei, illetve ismerjük azokat a betegségeket is, amelyek megnövelik a kialakulásának a kockázatát. Erről kérdeztük dr. Kapocsi Judit tanárnőt, a Kardioközpont magas vérnyomás specialistáját.

7 dolog, amit tudnod kell a tejcukor érzékenységről 

A tejcukor érzékenység bármilyen életkorban kialakulhat. Tejcukrot nemcsak a tejtermékek, hanem többek közt számos húskészítmény, pékáru is tartalmazhat, ugyanakkor nem mindenkinek kell örökre száműznie az étrendből a laktóz tartalmú ételeket. A laktóz intoleranciáról további fontos tudnivalókat árult el dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.


Milyen édes! Csak nem kömény? 

Hevenyészett közvélemény-kutatásunk szerint a háziasszonyok nagy része egyáltalán nem ismeri az édesköményt, jó néhányan egyáltalán nem is találkoztak még vele a boltokban. Néhányan látták már, de sosem próbálták, elvétve találni a merítési mintában egy-két olyan alanyt, aki már kipróbálta. Olyannal sajnos nem találkoztunk, aki rendszeresen használná.

7 menopauza-tünet kezelése - természetes módszerekkel 

A negyvenes éveiben jár és hőhullámok, álmatlanság, hangulatzavarok gyötrik? Elképzelhető, hogy a menopauzát, vagyis a hormonrendszer átrendeződését éli át, amellyel kapcsolatban Dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza jó tanácsokkal szolgált.

Olajozottan az olajokról 

Süssün vagy ne süssünk olajban, melyiket használjuk salátához, egyáltalán mennyire egészségesek a különböző alajok? Ehhez adunk egy gyors összefoglalót! 

A zeller csodája 

Számos ételünk elengedhetetlen ízesítője a zeller, melyet sokan imádnak, mások pedig kizárólag szükséges rosszként tekintenek rá a főzés során, már a neve hallatán is elhúzzák a szájukat. Pedig amilyen egyszerű, olyan hasznos is.

Várandós vizsgálatok régen és most 

Tudta, hogy a várandóssági vizsgálatok alapját is képező ultrahang-vizsgálatot valójában a haditechnika ihlette? Vagy, hogy a modern terhességi diagnosztikai módszerek előtt még a magzatra káros röntgent alkalmazták? Honnan indult és hova fejlődött a prenatális diagnosztika? Melyek a legújabb vizsgálati módszerek?

Minden, amit csak a szójáról tudnod kell! 

A szója egészségre gyakorolt hatása viták tárgya. Ennek fő oka a szója izoflavonokkal a fitoösztrogénekkel kapcsolatos tévhit, illetve az, hogy nem mindegy a feldolgozás módja. Dr. Gulyás Tamás mondja el, mi az, amit a szójáról érdemes tudni.

Ne hagyd száradni, a pergamen a múzeumba való 

Érzékenyebb és szárazabb lehet az arcbőr télen. Ápolása érdekében kérd ki kozmetikusod tanácsát, addig is olvasd el Peterman Krisztina, a Dermatica szakértőjének tanácsait. 

Mikor büfi, mikor nem ? 

Meddig tekinthetjük normális jelenségnek a csecsemőkori bukásokat, és mikor gyanakodjunk refluxra? Erről, és a betegség egyéb tüneteiről is mesél dr. Vass Noémi gyermek gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Süss egészségedre! 

Főzzük, süssük, vagy pároljuk? Létezik-e vasárnapi ebéd klasszikus rántott hús nélkül? Hogyan válasszuk ki, hogy milyen zsiradékban süssünk? Rengeteg a tévhit a sütő zsiradékokról, olajakról, de mi jusson eszünkbe a polcok előtt és otthon a konyhában? Nem minden olaj alkalmas ugyanis az úgynevezett hőkezelésre, vagyis, hogy ételeket süssünk benne. Figyeljünk az összetételre, valamint a címkén található információkra, így pontos iránymutatást kaphatunk a javasolt felhasználásról. Ha betartjuk, megszívleljük, azt az egészségünk is meghálálja!

Egy vicces zöldség: a csicsóka 

A természet nagy mókamester. Hogyan kerülhetne másként a csicsóka az őszirózsa félék családjába, és hogyan állhatna közeli rokonságban a napraforgóval? És egyáltalán, miért nem főzünk vele gyakrabban?

Mutasd a szíved, megmondom, mit sportolsz! 

Aki sportol, az biztosan egészséges, gondolhatjuk azok alapján, amit a mozgás jótékony hatásairól tudunk. Az azonban talán kevésbé közismert tény, hogy az intenzíven sportolók között gyakoriak a szív szerkezetét, illetve funkcióját érintő különböző eltérések, mint például a szív megnagyobbodása, a szívizom megvastagodása, a szívüregek kitágulása, vagy éppen az alacsony pulzusszám.  Mit jelentenek ezek az elváltozások? Mire kell gondolnunk, ha azt halljuk, hogy valakinek sportszíve van? Miért van szüksége a hobbi- és élsportolóknak egyaránt rendszeres kardiológiai szűrésére? Ezekre a kérdésekre válaszol  Dr. Sztancsik Ilona, a Sportorvosi Központ sportorvos-kardiológusa.

Kagylózz, picim! 

A halláskárosodás az egyik leggyakoribb fejlődési rendellenesség. Ha időben felismerjük, és a megfelelő kezelést is megkapja a kicsi, a gyermek meg tudja értetni magát, és később gond nélkül be tud illeszkedni a társadalomba. Nézzük, hogy mely esetekben kell nagyon odafigyelni és milyen módszerekkel lehet megvizsgálni az újszülöttek hallását?  

Régi ismerős, új barát: a csicseriborsó 

Ha eddig nem tettünk próbát vele, akkor itt az ideje, ha régi kedvenc, akkor meg szeressük továbbra is: megéri! Meglepetések, klasszikusok és sok minden más a csicseriborsóból.

Már több mint száz food truck cirkál az országban 

Soha nem volt ekkora a hazai street food választék, megszaporodtak a food truckok, néhány kocsi igazi ínyencségeket kínál az utca népének. Nem csoda tehát, hogy mesterszakácsokat is rabul ejt a műfaj, hiszen az újhullámos street food minőségi, gyors, és olyannyira változatos, hogy már kategorizálni lehet egyes elemeit. A legfőbb irányzatokról Vad-Horváth Zoltán, a Magyar Street Food Egyesület vezetője számolt be.

Miért probléma egy letört fog? 

A fogak számos ok miatt megrepedhetnek, letörhetnek, amit mindenképpen orvosolni kell. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogorvosa a törés okait és a kezelési lehetőségeket veszi számba.