Életforma.hu


Az idei év legdivatosabb sportjai - vágjunk bele!

Az idei év legdivatosabb sportjai - vágjunk bele! 

Új év, új élet. Gyakran halljuk ezt a mondatot másoktól és fogalmazzuk meg magunkban is. Az év végi ünnepek ráadásul a legtöbb esetben gasztronómiai szempontból is kiemelkedőek voltak, így biztosan sokan kezdik 2017-et az edzőtermekben. De vajon mit jelent pontosan a számos új, gyakran azelőtt sosem hallott nevű mozgásforma?
Alkalmi smink problémás bőrre

Alkalmi smink problémás bőrre 

Ugyan az ünnepek már elmúltak, de a farsang csak most indul! Aknés, ekcémás, vagy rosaceás bőr esetén sok gyakorlást és tapasztalatot igényel, hogy a megfelelő kozmetikumot használjuk, amivel a bőrhibákat természetes hatást elérve fedjük el. A problémás bőr sminkeléséhez Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikusa ad tanácsokat.
Csobot Adél, a laza anyuka

Csobot Adél, a laza anyuka 

Alig múlt 22 éves, egy gyönyörű kisfiú édesanyja, a magánéletében és a szakmájában is sikeres… Csobot Adél életének egyik legboldogabb időszakát éli, és párjával, Istenes Bencével a kisfiukkal kapcsolatos dolgokban is teljes az összhang köztük. Ahogy Adél fogalmaz, Bencével ösztönösen működnek, és nem aggódnak feleslegesen Nátánnal kapcsolatban sem, ami persze nem azt jelenti, hogy ne lennének megfontolt és tudatos szülők.
Az egészség 17 tippje

Az egészség 17 tippje 

Sokan megfogalmazták már az örök élet titkát. Sokan sokféle ígéretet is tettek már szilveszterkor. Egy darabig tartott a fogyókúra, a reggeli futás vagy úszás, azután elfogyott a lendület. Mi most 17 olyan tanácsot gyűjtöttünk össze, ami mindenképpen fontos! Igazán nincs benne olyan újdonság, amiről ne hallottál volna, de csak számold meg, hogy ebből mennyit tartasz be?     
Hidegben gyakoribb a szívinfarktus!

Hidegben gyakoribb a szívinfarktus! 

Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a következő napokban rendkívül hideg lesz. Az alacsony hőmérséklet, a szívproblémákkal küzdő emberek számára különösen veszélyes, ugyanis a beteg szív számára, a hideghez való alkalmazkodás nagyfokú megterhelést jelent.  Sajnos ebben az időszakban megnövekszik a hirtelen szívhalál esélye, illetve megnő a szívinfarktusok száma is. Arról kérdeztük, Dr. Vaskó Pétert, a Kardioközpont kardiológusát, hogy miért jelent problémát a hideg idő, és milyen figyelmeztető jeleket kell komolyan venni annak érdekében, hogy elkerüljük a súlyos szív- és érrendszeri károsodásokat.
Pasi vagy? Akkor segíts!

Pasi vagy? Akkor segíts! 

Gondoskodásukkal, odafigyelésükkel a férfiak is sokat tehetnek azért, hogy kedvesüknek, közeli hozzátartozójuknak ne kelljen szembenéznie a Humán Papillomavírus, azaz a HPV súlyos következményeivel. Erre figyelmeztetett nemrég a Mályvavirág Alapítvány. Magyarországon évente több, mint 1000 nővel közli a lesújtó hírt az orvosa, hogy méhnyakrákja van. Majd 400 család válik csonkává a feleség, az édesanya vagy a lánytestvér elvesztésével méhnyakrák miatt.
5 dolog, ami koraszüléshez vezethet

5 dolog, ami koraszüléshez vezethet 

Magyarországon a csecsemők megközelítőleg 8,5 százaléka koraszülött. Vannak, akik nem érik meg az egyéves kort sem, és vannak, akikre akár élethosszig tartó küzdelem is várhat a maradandó károsodások miatt. A koraszülést leggyakrabban kiváltó kockázati tényezők, előjelek felismerésével azonban lehet tenni azért, hogy elkerüljük a bajt, ezért fontos tudni, hogy mire kell odafigyelni a várandósság alatt.
Zséda hisz a gondolat teremtő erejében

Zséda hisz a gondolat teremtő erejében 

Talán a két legfontosabb dolog, amit egy szülő a gyermekének kívánhat: az egészség és a boldogság. A boldogság elérésében a családon kívül hatalmas szerepe van az iskolai, óvodai környezetnek is, amellyel gyakorló édesanyaként Zséda is egyetért. Az énekesnő azt is elárulta, miért tartja lényegesnek, hogy már egészen kis kortól tudatosan rávezessük a gyerekeket a pozitív gondolkodásra.
Ilyen a szívroham, és ezt kell csinálni!

Ilyen a szívroham, és ezt kell csinálni! 

A szív- és érrendszeri megbetegedések közül a szívinfarktus, az egyik vezető haláloknak számít Magyarországon. Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusának segítségével válaszolunk, a szívrohamra vonatkozó leggyakoribb kérdésekre.
Emlőrák: mit lát a röntgen és mit az ultrahang?

Emlőrák: mit lát a röntgen és mit az ultrahang? 

A nők rettegett betegsége az emlőrák, élete folyamán minden tizedik nőnél jelentkezik. A korai diagnózis azonban életet ment, amely röntgen mammográfiával és emlő ultrahang vizsgálattal történik. Mikor melyiket érdemes alkalmazni?

5 dolog, amit tudnia kell, hogy megelőzze a hallásromlást 

A hallás az öt érzékelés egyike, melynek épségére már gyermekkortól kezdve ügyelnünk kell. Ebben dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosának tanácsai is segíthetnek.

Újévi fogadalmak - így csináljuk jól! 

Újévkor nagy lelkesedéssel és örömmel megfogadjuk, hogy valamit máshogy fogunk csinálni. Elhisszük, hogy képesek vagyunk rá, ki fogunk tartani, és ettől szebbé és boldogabbá válik az életünk. El is kezdjük a változásokat. Kezdetben nagy a siker és az öröm. Majd 1-2 hét múlva a lelkesedés egy lefelé haladó exponenciális görbe sebességével válik semmivé. Úgy 1-2 nap alatt. És hirtelen nem értjük, hova lett a kitartásunk, és úgy mégis, miért történt ez az egész. Feladjuk, és megfogadjuk: na, majd jövőre! Akkor biztos menni fog.

Különbözőek vagyunk, de mégis ugyanarra vágyunk 

Mindannyian ugyanazt akarjuk, pedig nem vagyunk egyformák. Ugyanazok az élethelyzetek, hatások, stressztényezők másként hatnak ránk attól függően, milyen a személyiségünk. Okai és egyben megváltoztatói is magunk vagyunk sorsunknak.

A 7 legdurvább alkoholos sláger - macskajajra 

Nagy buli volt az éjjel vagy csak szolidan koccintgattál? Ha most éppen macskajajgatsz, akkor ráerősítünk egy-két pohárka alkoholos slágerrel. Jöhet a kutyaharapás szőrivel, néhány tavalyi, ám hasznos szeszes információval együtt. Hallgasd, olvasd és józanodj!  

Nem biztos, hogy a pezsgőtől vörös 

A vörös szemek nem mindig jelentenek komoly problémát, de az esetek többségében kezelésre szorulnak. Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész orvosa szerint nem kizárólag kötőhártya-gyulladás állhat a tünet hátterében.

Tuti ellenszer a másnaposságra 

Előfordul néha egyesekkel, különösen az év végi bulik és szilveszter idején, hogy valaki kirúg a hámból, és a kelleténél több alkoholt iszik. Nem árt tisztában lenni azzal, hogy ilyenkor milyen élettani folyamatok zajlanak le a szervezetben, és hogyan segítheti a folyadékpótlás, hogy gyorsabban túljussunk a másnaposságon.

Pikkelysömörrel a kozmetikusnál 

Gyakran jelennek meg a fejbőrön a pikkelysömör tünetei. Láthatók a hajas fejbőr és a homlok határán, de érinthetik a fülkagyló, a külső hallójárat területét is. A pikkelysömörös bőr kozmetikai kezelése ezért speciális hatóanyagokat és különös gondosságot igényel, de nem nem fertőz!

7 lépés a Candida fertőzés ellen 

Alig van olyan nő, aki életében legalább egyszer ne szembesülne a Candida fertőzés tüneteivel. Dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza a candidiasis okaira és a megelőzés, kezelés lehetőségire hívta fel a figyelmet.  

8 tipp, hogy megúszd az ünnepeket gyomorrontás nélkül 

Az ünnepek alatt sokan úgy gondolják, itt a büntetlen evés-ivás szezonja. A mértéktelen fogyasztás azonban jelentős súlygyarapodást és gyakoribb a gyomorrontás is okozhat. Gasztroenterológus ad tippeket az egészséges ünnepléshez.

Magányosan a szeretet ünnepén? Így túlélheted! 

Sok egyedül élő embernek a karácsony a legfélelmetesebb ünnep a világon. Ha legyőz minket az önsajnálat, akkor biztosan nem fog jól sikerülni az ünnep, viszont ha tudatosan készülünk a karácsonyra, sokkal jobban érezhetjük magunkat. Adunk pár túlélő tippet! Még időben vagyunk...

Ezek a hal és dióallergia tünetei - felismered? 

Tudta, hogy nem is kell ennie belőle, a dió már a sütemény készítése közben is okozhat allergiát? Felismeri a halallergia tüneteit? Az ünnepi menüben gyakran előforduló két allergénről dr. Hidvégi Edit gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.

Karácsonyi fűszerek is okozhatnak allergiás tüneteket 

Illóolajok, illatos gyertyák, fahéjas, vaníliás sütemények – az ünnep kellékei. Sajnos sokan mégsem élvezhetik az illatokat, használhatnak bizonyos kozmetikumokat vagy fogyaszthatják a fűszerek hozzáadásával készült ételeket, mert allergiás tüneteik jelentkeznek.

Fontosabb az éjszakai vérnyomásmérés, mint gondoltuk! 

Már rég ismert tény, miszerint a magas vérnyomás jelentősen megnöveli a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Hogy tisztába kerüljünk értékeinkkel, annak egyszerű és gyors módja az otthoni vérnyomásmérés, ám a szakemberek szerint ennek vannak hiányosságai. Ilyen például az, hogy így nem kapunk képet éjszakai és hajnali értékeinkről, pedig friss kutatások szerint az ekkor mért szisztolés eredmény komoly figyelmeztetés lehet. A témáról dr. Kapocsi Judit tanárnőt, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistáját kérdeztük.

Stresszmentes karácsonyt! 

Az év utolsó hetei a meghitt, karácsonyi készülődés helyett sokunk számára valóságos ünnepi rémálmot jelentenek: fejvesztve szaladgálunk a tökéletes ajándékok, csomagolások, díszek és hozzávalók után. Közben pedig teljesen elfelejtjük élvezni az ünnepi forgatagot, és mire a karácsonyi vacsora után összegyűlik a család a fenyő körül, már teljes végkimerülésben omlunk össze a stressztől. Pedig lehetne ez teljesen másképp is!

Figyelj a lábadra! 

Várandósság alatt gyakran alakulnak ki a bőrből kiemelkedő, kanyargós visszértágulatok, melyek nem csak esztétikailag zavaróak, de igen fájdalmasak is lehetnek. Bár sok esetben csupán a terhesség alatt keletkeznek, ám nem ritka, amikor még az előtt megjelennek. Dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa azt tanácsolja a leendő kismamáknak, hogy még a gyermekáldás előtt kezeltesse a problémát az állapot súlyosbodásának és az esetleges szövődmények kialakulásának megelőzése érdekében!

Nem fulladni, mérni! Különben gyilkol! 

Évről-évre nő a szén-monoxid-mérgezések száma, de úgy látszik, még mindig nem vesszük elég komolyan a veszélyt. Pedig van megoldás: ahol szén-monoxid érzékelőt használnak, ott nem következik be a tragédia!

5 dolog, amit ne ajándékozzon allergiás ismerősének 

A legjobb szándékunk ellenére is kellemetlen perceket okozhatunk szeretteinknek, ha nem a megfelelő ajándékot választjuk az ünnepi alkalomra. Mivel az allergia ma már egyre több embert érint, nem árt, ha tisztában vagyunk a főbb allergénekkel. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosának tanácsai ebben segíthetnek.

Titokzatos betegség, a befagyott váll szindróma 

Befagyott váll szindrómának nevezik azt a betegséget, amelynek hatására a szalagok, izmok megrövidülnek, a vállízület teljesen lemerevedik és mozgásképtelenné válik. Egyelőre nem tudni biztosan, hogy milyen tényezők lehetnek felelősek kialakulásáért, viszont az időben megkezdett kezeléssel a folyamat visszafordítható.

Hogyan maradhatunk szellemileg frissek? 

Hogyan képesek az előadóművészek és a nagy lexikális tudást igénylő tudósok észben tartani a sok szöveget, neveket, információt? Mi befolyásolja  az idősek agyműködését? Mennyit mozogjunk, tanuljunk és mit fogyasszunk, hogy szellemileg frissek maradjunk?       Szakembertől kaptunk választ a kérdésekre.

Azt hiszed, hogy nincs több időd? Így még lehet... 

Az év végi rohanásban tartalékaink kiürülnek, és a túlterheltség, kimerültség lesz úrrá rajtunk. Itt az ideje lassítani és végiggondolni, hogyan változtathatunk ezen az állapoton. Van néhány hasznos időgazdálkodási praktikánk. Még jól jöhet!

Miért pont karácsonykor veszekszünk? 

Ma márt kimutatható stresszt okoz egy csomó családnál a karácsony. Sokszor nagyon magasra állítjuk magunknak a lécet, és szorongunk, hogy nem tudjuk megcsinálni, de ha segítenek, akkor az a baj. Kiderülhet, hogy nélkülem is minden megy. A probléma összetett, a Nielsen piackutató cég egy nemzetközi felmérés kapcsán készített interjút Tuulia Ortner osztrák pszichológusnővel. A beszélgetés második részét itt közöljük, olvassátok el gondosan!     

Szemen szedett pajzsunk 

Panaszok széles skáláját eredményezhetik a pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák, ám sokan nem gondolnak arra, hogy az elhúzódó szemészeti tünetüket a pajzsmirigy zavara is okozhatja. Pedig e szervünk túl- vagy alulműködése igen gyakran vált ki szemészeti panaszokat, melyek megfelelő kezelés után az esetek többségében megszűnnek. Hogy pontosan milyen tüneteket okozhat a pajzsmirigy kóros hormontermelése, arról dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.

Hat eset, egy D-vitamin 

Egyre inkább előtérbe kerül a megfelelő D-vitamin szint fontossága a tél beköszöntével. Csökkent mennyisége következtében nem csupán a szervezetünk védekező képessége romlik, de gyermekeknél csontfejlődési rendellenesség alakulhat ki, ráadásul - a kutatások szerint - a D-vitamin hiánya megnöveli a mellrák kialakulásának kockázatát is. Hogy pontosan milyen esetekben érdemes ellenőriztetni a vitamin szintjét, arról dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont felnőtt és gyermek endokrinológusát kérdeztük.

Baj lehet, ha fontosabb a játék! 

Gyakori probléma a székrekedés gyermekkorban. Kialakulása általában a táplálkozási szokásokkal és a mozgáshiánnyal függ össze, ám bizonyos esetekben súlyos betegséget is jelezhet. Szakember mondja el a legfontosabb tudnivalókat!

Mozdulni kell a vastagbélrák ellen 

Kutatások bizonyítják, hogy a rendszeres mozgás megelőzheti a vastagbélrák kialakulását, a szűrés pedig életet menthet. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológusa a prevenciós módszerekről beszélt.

Fogyaszthat-e mézet, aki allergiás? 

Télen szívesen kortyolgatunk forró teát, különösen megfázás, torokfájás esetén esik jól egy csésze forró ital, mézzel ízesítve. Ebben az időszakban sokan szednek különböző propolisz tartalmú készítményt is immunerősítésre, vagy használnak propolisz krémet különböző problémákra. Néhányan azonban kellemetlen tüneteket is tapasztalhatnak, amennyiben virágporra allergiásak és mézet, vagy propolisz tartalmú készítményt fogyasztanak.

Ezek a leggyakoribb szívbetegségek 

Nagyon sokféle betegség tartozik a szív- és érrendszert érintő kórok csoportjába: szívinfarktus, mellkasi fájdalmat (angina pectoris) okozó koszorúér-szűkület, szívritmus zavar, szívbillentyű hiba. Hogyan előzhetők meg? Megkérdeztük a szakembert.

Veszélyes a lábon kihordott megfázás! 

Több liternyi forró tea, citrom, méz, használt zsebkendők tornya, rosszabb esetben pedig gyógyszerek hada? Ugye ismerős? Vajon csak egy egyszerű megfázásról van szó, vagy egy komolyabb influenzával nyomjuk otthon az ágyat? A tünetek egyformán kellemetlenek, azonban korántsem mindegy, hogy melyik kórokozóval állunk szemben.

Üzletemberek és szívbetegségek 

Ha folyamatos stresszben élünk, ha minden nap teljesítmény kényszer alatt dolgozunk és túlhajszoljuk magunkat, akkor állandósul szervezetünkben ez a megfeszített, készültségi állapot, és a teljesítőképesség határának rendszeres túllépése végül felemészt minket. Ez néhány év alatt krónikus kimerüléshez vezet, a szervezet jelzéseként pedig kezdenek mutatkozni különféle testi és lelki panaszok. Gyakran megjelennek a különböző krónikus betegségek is, többek között a szív- és érrendszeri problémák: a szívritmus zavarok, a magas vérnyomás, a koszorúér-szűkület és annak súlyos következménye, a szívinfarktus.

Kongóban gyógyít a magyar Albert Schweizer 

Külföldre ment egy magyar orvos, Dr. Hardi Richárd. De nem Angliába vagy Németországba a jobb és biztonságosabb jövőért, életért, hanem Kongóba. Álma, hogy adományokból létre hozzon egy szemészeti központot. Szervez, épít, és közben műt, mert aki a dzsungelben nem lát, az nem lesz hosszú életű...   

Na, lökjünk rajta egyet! 

A mennydörgéskor keletkező lökéshullám ma már a gyógyításban is hatékony eszköz. Eitler Norbert, az Oxygen Medical egészségügyi szakasszisztense a modern fájdalomcsillapítás egyik alapvető eszközének hatékonyságáról beszélt.

Tízből heten behúznának a főnöküknek 

Stressz, megkülönböztetés, agresszió, szexista megjegyzések – a Work-Force munkaerő-kölcsönző és közvetítő cég online felmérése a beosztottak véleményét vizsgálta. A vélemények nem hízelgőek, csak a megkérdezettek 18%-a érzi kifejezetten jól magát a munkahelyén, 12% elégedett vezetőjével, 76% pedig olyannyira elkeseredett, hogy szívesen be is húzna a főnökének.

A por nem ellenség! 

Ha süteményeidhez te is használsz holland kakaóport, pudingport vagy gyermekednek időnként instant kakaóporból készítesz reggelit, akkor jól tudod, hogy ezek a termékek biztonságosak, és ésszerű keretek között beépítheted az egészséges étrendbe. Az italporokkal szemben azonban máig nagy az ellenérzés, pedig a tea, limonádé vagy jegeskávé italpor ugyanolyan szigorú biztonsági körülmények között készül, és ugyanúgy illeszkedhet az étrendbe, mint az egyelőre gyakrabban használt késztermékek. Ráadásul a minőségre odafigyelő cégek fogyasztóbarát termékei természetes alapanyagokból készülnek; sem mesterséges színezék, sem tartósítószer vagy ízfokozó nincs bennük, felhasználásuk pedig gyors, kényelmes; sőt, környezetkímélőbb és olcsóbb is mint az előre kikevert, palackos kiszerelésben kapható italoké.

Fókuszban a lisztérzékenység 

Mostantól jó pár évig találkozhatunk majd ezzel a logóval - ugyanis Magyarország részese az EU által támogatott új Interreg Central-Europe projektnek, melynek címe a FOCUS IN CD, azaz Fókuszban a Coeliakia.

Kuku és barátai 

A fogyatékos gyerekek iránti érzékenység fejlesztését szolgálja az a mesekönyv, ami a NEO Magyar Segítőkutya Egyesület segítségével jelent meg. A Kuku és barátai – Ismerjük meg közösen a segítőkutyák világát! című könyv látássérülteknek elérhető változatát a napokban mutatták be a Vakok Iskolájában.

Túlcukroz a Mikulás? 

Izgatott apróságok, csillogó kis csizmák az ablakban, édességhegyek. Végre kiderült, ki volt jó gyerek ebben az évben? Szerintem, nagyon sokan! Ilyenkor általában több cukorkát, csokoládét esznek a gyerekek, mint máskor. Lehet-e a megnövekedett édességfogyasztásnak káros hatása? Összeállításunkban Dr. Karoliny Anna gyermek gasztroenterológus elmondja, hogy a szülőknek mire érdemes odafigyelni az ünnepen?

Milyen fehérjét és mennyit fogyasszunk edzés után? 

A fehérjéknek a sportban betöltött szerepe, a teljesítményre gyakorolt hatása, az egyik legtöbbet kutatott és vitatott terület a sporttáplálkozással foglalkozó szakemberek, az edzők és a sportolók körében. A témát Angyal Viktória, a Sportorvosi Központ sportdietetikusa segít körbejárni.

Fejfájás gyötör? Lehet, hogy nem is a fejedben van gond 

Fejfájáskor általában a mindennapi stresszre, az időjárás-változásra, esetleg a magas vérnyomásra gyanakodunk. Ám a visszatérő probléma háttérben gyakran egészen más okok, pl. mozgásszervi elváltozások állnak, melyek a gyógytorna egyes módszereivel nagyon jól kezelhetők.  Vegyük sorra ezeket az okokat és kezelési lehetőségeiket, Sekk Patrícia, a Fájdalomközpont gyógytornásza segítségével.