Lélek cikkek

Anya tényleg jobban tudja!
Nagyobb részt ma is a nőkre hárulnak a magyar családokban a gyermekgondozással, az egészséggel, betegséggel kapcsolatos teendők. Éppen ezért kiemelten fontos a jövő generáció szempontjából a kisgyermekes anyák egészségértési szintje, azaz hogy mennyire tudnak ilyen kérdésekben és az egészségügyi rendszerben tájékozódni, mennyire képesek megfelelő döntéseket hozni a prevencióval vagy a betegségek kezelésével kapcsolatban.
Veszélyes-e az allergén immunterápia?
Három évig kell szednie azt az anyagot, amire allergiás, de a kezelés végére – sőt a tapasztalatok szerint már a kezelés első évében is – jelentősen, átlagosan 80 százalékkal csökkennek az allergiás tünetei. Ön bevállalná?

Így vált édessé az álom
Alvás közben a testnek és a gerincnek megfelelő támaszra van szüksége. Fontos tudnunk, hogy ha olyan felületen alszunk, amelyen a gerinc nem tarthatja meg „S” alakú görbületét, megfájdul a hátunk, és alvászavarok is felléphetnek. A szellőzés szintén nem mellékes, mert egyrészt a fekhely higiéniáját növeli, másrészt csökkentheti az esetleges allergiás panaszokat. Nem mindig voltak azonban ilyen igényeink!

Egy ritka, gyógyíthatatlan betegség: az idiopathiás tüdőfibrózis
Az IPF jelenleg nem gyógyítható betegség, így sem a betegnek, sem az orvosnak nincs könnyű dolga az idiopathiás tüdőfibrózis diagnózisának megállapításakor. Ugyanakkor a beteg életminősége szempontjából kulcsfontosságú az alapos tájékoztatás – ezt erősíti meg egy, a témában végzett friss nemzetközi kutatás.

Nemcsak a kókuszolaj véd a fogszuvasodástól
A kókuszolaj is kipróbálható fogkrémként, de a professzionális fogorvosi szájhigiéniai kezelés bizonyítottan beválik a fogszuvasodás ellen. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogorvosa a kókuszolaj hatásairól és a leghatékonyabb megelőző módszerekről beszélt.

Mikor kell kivetetni a mandulát?
A gyakori torokfájás, vagy légúti betegségek önmagukban még nem indokolják a mandulaműtét elvégzését. Azonban ha a betegség évente gyakran ismétlődik, krónikus mandulagyulladás alakul ki, esetleg tályog vagy a gyulladások következtében másodlagos betegségek lépnek fel, akkor mégis szükség lehet rá, hogy megváljunk az egyébként fontos védőfunkciót betöltő szervektől.

Enyhül, majd romlik...Miért tart évekig a hátfájás?
A felnőtt lakosság nagyobb részének életében legalább egyszer tartósan fáj a háta, a dereka. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopéd orvosa az akár évekig elhúzódó hátfájás okairól és kezeléséről beszélt.

Van 5 hatékony tippünk álmatlanság ellen!
Hullafáradtan zuhansz esténként az ágyba, de hosszabb idő elteltével még mindig csak álmatlanul forgolódsz? Nem vagy egyedül a problémáddal, az alvászavarok egyre több ember életét nehezítik meg. Van 5 tippünk, amitől hamarabb álomba szenderülsz!
Lombikra készülsz? Nem elég a Leiden mutáció ellenőrzése!
Manapság egyre több pár kénytelen orvosi segítséget kérni a teherbeeséshez, és sokan vannak azok, akiknek egyetlen lehetőségük a gyermekáldásra a lombik programban való részvétel. Bár a lehető legbiztonságosabb körülmények közt zajlik a beavatkozás, azonban néhány veszéllyel még így is számolni kell. Ilyen például a mélyvénás trombózis lehetősége, melynek kialakulását esélyét a Leiden mutáció megléte megnöveli. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája azonban felhívja a figyelmet arra, hogy más genetikai mutációt is fontos lenne kiszűrni, hogy minimálisra lehessen csökkenteni a rizikót.

Mutasd a kezed, megmondom, mi a baj!
Sokan tehetetlenek, hiszen a munkájuk miatt nagy terhelésnek teszik ki minden nap kézfejüket, csuklójukat. A megfelelő életminőséghez viszont ugyanolyan szükségünk van a kezünkre, mint testünk többi részére. Az ínhüvelygyulladás, a pattanó ujj, az alagút szindróma egyre gyakoribb jelenség a hazai lakosság körében, Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd szakorvosa szerint azonban ezeket még azok is el tudják kerülni, akik munkájuk miatt terhelik meg felső végtagjukat.
10 sportos tanítás, ami sikeressé teheti a vállalkozásodat
Mi a közös a sikeres sportolók és a sikeres vállalkozókban? Összegyűjtöttünk 10 olyan dolgot, ami a sportolóknál már bevált, és vállalkozóként is a csúcsra vihet. Annyit elárulunk, hogy a szerencsének csak kis része van benne...
Szemünk fénye
Életünk előrehaladtával nagy a valószínűsége annak, hogy látásunk romlik, és kialakulhat valamilyen szembetegség is. A teljesség igénye nélkül a leggyakoribbakról kérdeztük Dr. Milibák Tibor főorvost, az Uzsoki Kórház szemészeti osztályának vezetőjét.
Ha fogyni szeretnél, egyél fehérjét!
A fehérjedús étrendnek, a fogyókúrában is jelentős szerepe van. Kérdés az, hogy milyen típusú fehérjéket válasszunk, ha egészségesen szeretnénk étkezni, és le is szeretnénk adni a testsúlyunkból? Sárga Diánát, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa válaszol.
Mert mindenkinek kell a szex!
A nők többségének a változókorba lépve számos negatív testi és lelki tünettel kell szembe néznie. Ezek között igen gyakran fordul elő a libidócsökkenés. Ehhez nyújthat segítséget az a libidónövelő étrend-kiegészítő, melyet egy magyar szakemberekből álló csoport fejlesztett, kifejezetten nőknek.
A bőrön lévő sötét foltok alattomos kórra is utalhatnak
A mellékvese betegségei közül leginkább a Cushing kór és a Conn szindróma ismert szélesebb körben, ám sajnos kevesebb szó esik az Addison kórról, mely általában alacsony testsúllyal, krónikus fáradtsággal, alacsony vércukor szinttel- és vérnyomással jár. Bár a tudomány jelen állása szerint gyógyíthatatlan betegségről van szó, a szakorvos szerint megfelelő kezeléssel remekül kordában tartható.
Futottak a rákgyógyításért
Ismét nagy sikerrel rendezték meg Pécset a Fuss a rákgyógyításért elnevezésű sportnapot. A nevezési díjakból és a tombolából összegyűlt pénzt a pécsi székhelyű Nőgyógyászati Daganatos Betegekért Alapítványnak utalták át.
Így csillapíthatjuk a krónikus derékfájást!
Krónikus derékfájásra sokan, csupán a tüneteket enyhítő fájdalomcsillapítókat, vagy nem túl hatékony étrend kiegészítőket fogyasztanak. Ezek a készítmények azonban, csak a tüneteket kezelik, de az okokra nem hatnak. Vajon mit javasol erre a problémára a szakorvos?
Tisztában vagy az IR diéta szabályaival? Teszteld!
Az inzulinrezisztencia diéta bár elsőre bonyolultnak tűnik, ám kis idő elteltével a legtöbbeknek már nem okoz gondot a megfelelő ételek kiválasztása. Vajon mennyire vagy profi a megfelelő étrend összeállításában? Töltsd ki tesztünket és kiderül!
Rettegett HELLP szindróma
A várandósság alatt olykor felléphetnek sajnos olyan állapotok, melyek veszélyeztetik a kismama és a magzat egészségét is. Az egyik legveszélyesebb ilyen kórkép az a HELLP szindróma, melynek hátterében akár fokozott trombózishajlam is húzódhat. Éppen ezért, ha az előző babavárása alatt ezzel küzdött, érdemes trombofília szűrést végeztetnie, hogy a következő várandóssága biztonságban és aggodalmak nélkül teljen. A témában dr. Szélessy Zsuzsannát, a Trombózisközpont hematológus főorvosnőjét kérdeztük.
Elképesztő! Pont a cipőtől fáj?
Százból kevesebb, mint tíz embernek egészséges a lába, ehhez pedig erősen hozzájárul a nem megfelelő cipő. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopédusa a lábfájás, a derék- és gerincfájdalom illetve a nem megfelelő cipőviselet közti összefüggésről beszélt.
Akkor most ki mehet a víz alá?
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendő sport a búvárkodás, hiszen egy teljesen más világ tárul a szemünk elé. Bár az ősz már beköszöntött, a mediterrán partoknál még annyira meleg a tenger, hogy akár október végéig elindulhatunk kedvenc tengerünkre. Az egészségmegőrzéshez mindenféle sportolás erősen javallott - így a búvárkodás is -, ám felvetődhet a kérdés, hogy mi van akkor, ha már egy régi búvárnál kiderül, örökletes trombofíiával küzd? Vajon elkerülhető megfelelő óvintézkedésekkel a trombózis? Vagy teljesen le kell mondani a merülésről? A kérdést prof. Blaskó György, a Sportorvosi Központ véralvadási specialistája válaszolja meg.
Fáj a válla? Másnak is!
A vállízületet leggyakrabban érintő probléma az ízületi porckopás, ami sajnos nagyon sokunk életét megkeseríti. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistáját, hogy milyen módon gyógyítható ez az elváltozás. Mint kiderült, a terápia három eleme a fájdalomcsillapítás, a gyulladáscsökkentés és a gyógytorna.
Mozdulj a koleszterinszintedért!
A koleszterin-anyagcsere 40 éves kor felett, sajnos gyakran felborul. Erre a problémára világszerte milliók szednek koleszterincsökkentő készítményeket, pedig vannak gyógyszer nélkül lehetőségek is, ennek a kockázati tényezőnek a megszelídítésére. Németh Vivien, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája arról beszél, hogy melyek azok a módszerek, amelyek hozzájárulnak a vér koleszterin szintjének csökkentéséhez.
A szénanáthást még a klímaváltozás is nyúzza
A következő 35 évben a szénanáthás betegek száma duplájára emelkedhet, a magasabb pollenkoncentráció és hosszabb parlagfű szezon miatt a parlagfű allergiások erősebb tünetekre számíthatnak. A kutatók ezért a parlagfű irtás és a klímaváltozás hatásait ellensúlyozó intézkedések fontosságát hangsúlyozzák.
Terhességi cukorbetegség - mennyire veszélyes a magzatra?
A terhességi cukorbetegség vagy gesztációs diabétesz az összes várandósság 1-14 százalékában jelentkezik világszerte, és előfordulása egyre növekszik. Holott megfelelő életmóddal és ellenőrzésekkel számos későbbi kockázati tényezőtől mentesülnének a mamák és a babák.
Van, amit nem veszünk be, pedig fontos lenne
A napi kávék, az elszívott cigik és a stressz miatt is fontos lenne, de az elfogyasztott zöldségek és gyümölcsök mellé is. Sokan úgy gondolják, hogy a kiegyensúlyozott étrend feleslegessé teszi, pedig a vitaminpótlásra mindenkinek szüksége van. Schmidt Judit dietetikus segít eligazodni a vitaminszedéssel kapcsolatos kérdésekben, és arra is választ ad, hogy miként befolyásolja a kávéfogyasztás a tápanyagok felszívódását szervezetünkben.
Menstruációs zavarokat is okozhat az ösztrogéndominancia
Kínzó fejfájás, vizesedés, szédülés, menstruációs problémák, ingerlékenység-szerteágazó tünetek, és látszólag semmi közük egymáshoz, ám a hormonális egyensúly felborulását jelezhetik. Az ösztrogéndominancia egyre több nőt érint manapság, és a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a menopauza tájékán jelentkezik. Dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát a probléma kezeléséről kérdeztük.
Ebben a három fürdőben csobbantunk a legnagyobbat idén
Eldőlt, melyik az Év Fürdője 2016-ban! Idén második alkalommal rendezték meg a szavazást, amelyben mintegy 200 magyarországi fürdőre három kategóriában lehetett voksolni. A végeredmény változatos képet mutat: a nyertesek az ország egymástól távoli pontjairól kerültek ki, és jellegükben is mások. Idén egy barlangfürdőt, egy gyógyfürdőt és egy aquaparkot szerettek Magyarországon a legjobban.
Segíts a koraszülötteknek!
30 gasztroblogger idén ősszel is összefog egy jó ügyért: csodálatos süteményeket készítenek, melyekre a jó szándékú segíteni vágyók hétfőtől online licitálhatnak, és aki a legmagasabb összeget ígéri, viheti a sütit, és még azzal a jó érzéssel is gazdagabb lesz, hogy segített egy jó ügyért dolgozó alapítványnak.
Titkos féreg foga rág? Ellenőrizd a TSH-t!
A pajzsmirigy betegségek diagnózisának felállításakor minden esetben ellenőrzik a TSH-szintet. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, pontosan milyen hormonról is van szó, illetve milyen esetekben kell a pajzsmirigy megbetegedésére gyanakodni.
Egészségesebben élnek a melegek!
Magyarországon a lakosság 40 százaléka egyáltalán nem mozog, míg a melegeknél csupán 25 százalék ez az arány. A heterokkal szemben sokkal több vitamint, szednek, 40 %-uk igyekszik sok zöldséget és gyümölcsöt enni, mi több, rendszeresen figyelnek arra is, hogy párjuk is hasonlóan őrizze egészségét.
Na, ettől biztos nem áll fel!
Illegálisan forgalmazott és nem engedélyezett színezéket tartalmazó étrend-kiegészítőt talált ellenőrzésekor a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A DEVIL STAR potencianövelő – csakúgy, mint az ajándékként mellé adott pezsgőtabletta – engedélyezett színezékeket is tartalmazott, azonban a jelölésen ezeket nem tüntették fel, ráadásul mennyiségük több esetben a határértéket is jelentősen meghaladta. A NÉBIH azonnali hatállyal elrendelte mindkét termék kivonását a forgalomból.
Porcleválás, a sportolók réme
A köznyelv porcleválásnak ismeri, az ízületben található porcgyűrűk (meniscusok) sérülését, ami nemcsak a profi, hanem a hobbi sportolókat is érintheti. Arról kérdeztük Dr. Páll Zoltánt, a Fájdalomközpont traumatológus-sportorvosát, hogy mi áll ezeknek az eseteknek a hátterében, valamint, hogy hogyan kezelhető és gyógyítható ez a károsodás?
Szamba, gyerekek, szamba!
Budapesten rendezik az ország első, nagyszabású Szeniortánc-találkozója, amelyre több száz érdeklődőt várnak a szervezők. A kifejezetten az idősebb korosztály számára kifejlesztett szeniortáncot bárki ingyenesen kipróbálhatja a Csillebérci Szabadidő Központban szeptember 9-én, pénteken 12 órától. A találkozó fővédnöke Endrei Judit, szakmai irányítója pedig Csirmaz Szilvia, Magyarország egyetlen hivatalos szeniortánc-oktatója.
Mindent tudsz a méhnyakrákról?
A méhnyakrák a méhnyak nyálkahártyáján – általában hosszú évek alatt – lényegében panasz- és tünetmentesen kifejlődő rosszindulatú daganatos elváltozás, melyet az esetek elsöprő többségében a HPV rákkeltő típusai okoznak. A HPV szexuális úton, a bőrfelületek érintkezésével terjed, tehát minden szexuálisan aktív embert érinthet, kortól függetlenül. A hetedikes lányok szüleinek szeptember 13-áig kell kérniük az ingyenes védőoltást!
Egy kis dopping az iskolakezdéshez
Stresszes időszak az iskolaév kezdete gyereknek, szülőnek egyaránt. A nyári élményeket követően nehéz visszaszokni a tanórák kötött tempójához. Vitaminokkal és ásványi anyagokkal feltöltötten viszont könnyebb lehet a koncentráció, és a megfelelő fejlődésükért is sokat tehetünk. Íme, három példa arra, hogy mely vitaminokat és ásványi anyagokat érdemes most pluszban adni gyerekeinknek.
Itt van minden, amit az epehólyagról tudnod kell!
Milyen tünetek utalnak epehólyag gyulladásra? Hogyan kezelhető, és főleg hogyan előzhető meg? Szakértő segítségével összegyűjtöttük a fontosabb tudnivalókat az epehólyag gyulladásról.
Az 5 legnépszerűbb mozgásforma - te melyiket választottad?
A rendszeres testmozgás kiemelt szerepet játszik egészségünk megőrzésében, de legalább olyan fontos alakunk formálásában is. De melyek azok a mozgásformák, amiket egyre többen választanak, ha a mindennapi testmozgásról esik szó?
Ez a 4 legfontosabb szűrés ősszel - ne felejtsd el!
A szeptemberi nagyüzemben romolhat a teljesítményünk és a közérzetünk, ha nem teljesen egészségesen vágunk bele a munkába. Hava Róbert, az Oxygen Medical vezető asszisztense négy fontos szűrés lehetőségére hívta fel a figyelmet.
5 élelmiszer amit kedvelünk, de pusztítja a fogzománcot
Bizonyos ételek és italok, amelyeket nagyon szeretünk, sajnos nem tesznek jót a fogaknak, sőt kifejezetten károsítják a fogzománc anyagát. Szakember szerint ezek az élelmiszerek kiválthatók, a szuvasodás megelőzhető.
Még kérheted a méhnyakrák elleni oltást!
Újra több, mint 40 ezer hetedikes lány szerezhet védettséget egy súlyos, akár halált okozó betegség ellen. Az igénylőlapokat ez első szülői értekezleten osztják ki, leadási határidő: szeptember 13. A világon minden 2. percben, Európában minden 18. percben meghal egy nő méhnyakrákban. Magyarországon évente közel 400 nő veszti életét a betegségben.
Boszorkánylövés - nemcsak nőknek
Ez a népies neve a lumbágónak. A hát- és derékfájás, az ujjak zsibbadása, a kisugárzó fájdalom nem betegség, hanem jelzés, hogy a csigolyák elmozdultak, vagyis elindult egy folyamat, aminek következtében komolyabb problémák, sőt szövődmények is kialakulhatnak.
Húzzunk bele!
Az olimpiának vége, de a Legfittebb Munkahely Felmérés még javában zajlik. Amíg kiderül, hogy idén kik lesznek a győztesek, addig lássunk néhány érvet, amelyek alátámasztják miért érdemes, és főként miért éri meg munkavállalónak, de még inkább munkáltatónak, hogy alkalmazottai fittek legyenek.
Az orrdugulás 3 leggyakoribb oka
Az állandó orrdugulás nemcsak a nappalokat nehezíti meg, de a nyugodt alvást is akadályozza. Vajon mi válthatja ki, és hogyan orvosolhatjuk a problémát? Szakember segít.
Harkányban nemcsak a vénasszonyokat várják
Hiába a kedvezőtlenebb időjárás, a tavalyival időarányosan megegyező látogatószámmal zárta a nyarat a Harkányi Gyógy- és Strandfürdő. A középpontban most már az ősz áll: a gyógyhelyre szeptember elején érdemes felíratni a kedvezményes komplex kezeléseket, év végéig pedig folyamatos akciók várják a látogatókat.
Nem mindegy, hogy mikor és mit iszunk!
Nem iszunk eleget, még a nagy nyári melegben sem, és arról is keveset tudunk, hogy a legkedveltebb szomjoltók is elvonhatják a vizet a szervezetünktől. De még az sem mindegy, hogy milyen ásványvizet fogyasztunk, és mennyit.
Lassíts! A turbó fogyókúráktól csak hízni fogsz!
Szeretjük a gyors fogyókúrás tippeket, módszereket, erre kattanunk a legtöbbször is a neten. Ám a sikertelen és veszélyes turbódiéták, valamint a szakember is arra figyelmeztet, hogy a tartós súlyvesztésnek nem a gyorsaság a kulcsa, ezek ugyanis még kövérebbé tehetnek.
Így szabadulhatsz meg a fülbe jutott víztől!
Strandolások alkalmával, de akár egy hajmosás során is megeshet, hogy víz kerül a fülbe. Szerencsés esetben gyorsan távozik is, ám előfordulhat, hogy bent reked a fülben, a hallójáratot feláztatva pedig szövődményeket okozhat. Nem érdemes sokáig kísérletezni otthoni praktikákkal, fül-orr-gégészeti rendelésen gyorsan kezelhető a probléma.