Lélek cikkek

Mindent elfelejtesz? Lehet, hogy a pajzsmirigyed a hibás
Hová tettem a kulcsom? Miért is mentem át a másik szobába? Mit is mondott a kollégám a tegnapi értekezleten? Ezek és ehhez hasonló kérdések szinte kivétel nélkül minden ember fejében megfordulnak, ám van, hogy a feledékenység már zavaró méreteket ölt. Azonban még mielőtt kezdődő Alzheimer-t diagnosztizálna magának, érdemes megnézetni pajzsmirigye működését, mivel meglehet, hogy a túl kevés pajzsmirigy hormon okozza a panaszt. A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa beszélt.

Igenis meg lehet szabadulni a szemölcstől!
Akinek volt már dolga szemölccsel, tudja, hogy nem olyan könnyű megszabadulni tőle. A különböző szemölcsöket a humán papillomavírus – HPV – okozza, amelynek több mint 65 típusa ismert. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza a sokakat érintő vírusfertőzés kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

5 tévhit a fogamzásgátlókról
Igen sokan nyúlnak fogamzásgátló tablettákhoz a nem kívánt teherbeesés ellen, melyek csaknem 100 %-os védelmet nyújtanak. Bár már jó ideje forgalomban vannak ezek a készítmények, még így is számos tévhit kering a köztudatban velük kapcsolatban. Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza a leggyakoribbakat szedte össze.
Segítség, anyuka szeretnék lenni!
Nagyon sok nő keseredik el azon, hogy egyszerűen nem sikerül természetes módon teherbe esnie. Próbálkoznak sok dologgal, amik közül jó néhány hatékony is, de először mindenképpen rendbe kell tenni az alapokat, amikre építkezni lehet. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyászt kérdezte a ratkotunde.hu.

Kell-e felmentés testnevelésből az asztmás gyereknek?
Ha a gyerek fizikai terhelésre rendszeresen befullad, nehezen veszi a levegőt, akkor kerülni fogja a testmozgást, így azonban idővel nemcsak az asztmájával, hanem a plusz kilók miatti következményekkel is meg kell küzdenie. A sport kerülése lenne a megoldás?

Mobiltelefontól könyökfájdalom? Van segítség!
A mobiltelefon-könyök egy olyan probléma, értelemszerűen a mobiltelefon túl gyakori használata miatt alakulhat ki. A szakorvosok által alagút-szindrómának nevezett jelenség okairól, tüneteiről, kezeléséről Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze tájékoztat.

Sport és intim higiénia
A rendszeres sport nagyon jó hatással van a szervezetre, ám a mozgás alatt és után számos kellemetlenség érhet bennünket. Dr. Supák Dorina, a Neutromed szülész-nőgyógyász klinikai orvosa összegyűjtött hét tippet, hogy a sportolás semmiképpen se vezessen diszkomfort-érzéshez.

8 hasznos tanács derékfájás ellen
Aki napi 8-10 órában ülőmunkát végez, az szinte biztosan megtapasztalta már a hátfájás, a nyak-, a kar- és a derékfájás érzését. A kínzó panaszok legjobb ellenszereiről, a megfelelően kialakított munkahelyről és a funkcionális gyógytornáról Bányai Nikolett, a Budai Fájdalomközpont gyógytornásza beszélt.

Tüdőrák tünetei: ha ezt tapasztalod, azonnal menj orvoshoz
November a tüdőrák hónapja, amely a betegséget sikeresen leküzdők pozitív példáira helyezi a hangsúlyt, és arra hívja fel a figyelmet, hogy a korai felismerés jelentősen megnöveli a kezelés hatékonyságát és a beteg gyógyulási esélyeit. Soroljuk a tüneteket, melyek gyors orvosi segítséget igényelnek!

Úristen, vajon milyen anyuka leszek?
Várakozás, izgalom, de egyben új kihívás és felelősség is - néhány hét és Szabó Zsófi édesanya lesz. A gyönyörű műsorvezető mindennél jobban várja kisfia érkezését. Ahogy ő fogalmaz, álomszerűen éli meg terhességét, szerencsére semmilyen nehezítő körülmény nem akadályozza élete egyik legcsodálatosabb időszakában. A babával kapcsolatos kérdésekben pedig családja, barátai véleményét, tanácsait is jó szívvel fogadja.
A magas vérnyomás 3 M-je: Mérj! Mozdulj! Monitorozz!
A magas vérnyomás - úgymond - lesből támad, vagyis a legtöbbször tünetmentesen van jelen, és csak a következményei hívják fel rá a figyelmet. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája a kezelés lépéseiről, dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke az életmód gyógyító szerepéről beszélt.
Ősszel gyógyul legszebben az anyajegy-eltávolítás utáni heg
Megelőzés céljából a szakemberek azt javasolják, hogy minden évben ellenőriztessük az anyajegyeink állapotát. Ha eddig még nem tettük meg, érdemes még most elvégeztetnünk! Az ősz azért is optimális időpont erre, mert ha egy anyajegyet el kell távolítani, akkor a feltételek ebben az évszakban a legideálisabbak a szép sebgyógyuláshoz.
Téged is fenyeget a gyilkos!
A magyar lakosság átlag életkora és egészségben leélt életéveinek száma jóval elmarad az Európai Uniós átlagtól. Az idei Stroke Napján született szűrési eredmények aggasztóak. A statisztikai adatai tükrében kijelenthető, hogy a vizsgálatokon részt vevők majdnem fele a kiemelt kockázatú csoportba tartozik, és ha nem kezeltetik magukat, nem változtatnak életvitelükön, akkor néhány éven belül nagy esélye van arra, hogy szélütést kapjon.
Mi a fene? Hullik a hajam? Ugyan mitől?
Időnként mindannyian tapasztalhatjuk, hogy kissé jobban hullik a hajunk a megszokottnál, ám rövidesen a probléma rendszerint megszűnik. Ezt okozhatja időjárás változás, stressz, de akár bizonyos gyógyszeres mellékhatásaként is felléphet. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint azonban gyakran hormonzavarok okozzák a panaszt.
11 fontos tipp térdfájdalomra
A térdünk számos akut és krónikus ok miatt fájhat, megsérülhet, kophat benne a porc. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos számos hasznos tanáccsal szolgál, amelyekkel kezelhető, kivédhető a fájdalom.
Biztos, hogy túl fiatal a porckopáshoz?
Sokan úgy vélik, a porckopás olyasféle állapot lehet, mint a csontritkulás, vagyis csak az idősebbeket, és főként a nőket érinti. Ez viszont korántsem igaz, mert egyre fiatalabb korban jelentkeznek a figyelmeztető tünetek. Mit tehetünk a porcainkért?
6 étkezési szabály állóképességi sportolóknak
A sporttáplálkozásban el kell különíteni az erő- és az állóképességi sportágakat, hiszen egészen más a tápanyagszükséglete egy hosszútávfutónak és egy súlyemelőnek az eltérő sporttevékenység miatt. Akkor most ki, mit egyen? Segítünk!
A rosszindulatú bőrdaganatok típusai
A festéksejtekből kiinduló melanoma malignum a legismertebb és egyben a legagresszívebb bőrdaganat, azonban a rosszindulatú bőrdaganatoknak ezen kívül több típusa is létezik. Ezek azért is jelentenek veszélyt, mert könnyen összetéveszthetők apróbb sérülések nyomaival, vagy pigmentfoltokkal, így szűrővizsgálat nélkül felismerésükre már csak a szövődmények megjelenésekor kerül sor.
A paleo mellett is lehetek terhes?
Van egy igen nagy alapigazsága az életnek: a tökéletes egészséghez az étkezésen át vezet az út. Ez az oka annak, hogy megannyi tuti, elképesztő, hasznos és tévedhetetlenül biztos diétával, vagy étkezési nézettel találkozhatunk. Napjainkban az egyik legnépszerűbb a paleo. A kérdés csupán az, hogy ez a diéta mennyire befolyásolja a várandósság kialakulását, vagy annak megtartását? A kérdésben dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász van segítségünkre.
Védd a gyerekeket az őszi megbetegedések ellen!
Már az őszi szünetnek is vége, eljött iskolai gyerekbetegségek időszaka. A közösségben könnyen terjedő fertőzések, a változékony időjárás és a dolgozatok előtt súlyosbodó panaszok is megnehezíthetik a kicsik kiegyenlített teljesítményét. A szakértő tanácsaival megelőzhetjük, és gyorsabban legyőzhetjük a törékeny szervezetekre leselkedő kórokozókat.
Sokan szedik rendszeresen a gyógyszert, ami tartós orrdugulást is okozhat
Ha eddig nem sikerült feltárni a hetek-hónapok óta fennálló orrdugulás okát, akkor érdemes a rendszeresen szedett gyógyszerek mellékhatásait is ellenőrizni. Egyes vérnyomáscsökkentők is okozhatnak orrdugulást, ha nem történik meg időben a gyógyszer cseréje, és az orrdugulás kezeletlen marad, akkor akár műtétet igénylő szövődmények is kialakulhatnak.
Így mosakodj intim tájaidon
A nők ápoltságához hozzátartozik az intim területek tisztán tartása is. Bár a hüvelynek van öntisztuló tulajdonsága, a külső nemi szervet szükséges naponta legalább egyszer megmosni. De miként használjuk az intim mosakodókat, melyiket válasszuk, és honnan tudjuk, hogy nem megfelelő termékre esett a választásunk? A Neutromed szakértője segít eligazodni.
Allergiát okozhatnak a túl színes élelmiszerek?
Rendszeres fogyasztásuk kapcsán különféle tünetek jelentkezhetnek. Ezekről kérdeztük dr. Hidvégi Edit gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát.
Stressz vagy szívbetegség? Mit jelez a mellkasi fájdalom?
A mellkasi fájdalom és szorítás érzése igen ijesztő lehet annak, aki megtapasztalja, különösen, ha fiatalabb vagy középkorú, ám stresszes életet élő személyről van szó. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a pánik szindróma és a szívbetegség okozta tünet különbségeire hívta fel a figyelmet.
Te is focizol? Akkor erre a sérülésre készülj fel!
Az egyik leggyakoribb és legsúlyosabb sérülés, ami egy futballistát érhet, az a térdsérülés. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a kezelési lehetőségekre és a szakszerű ellátás, rehabilitáció döntő jelentőségére világított rá.
50 felett ezt végzetes hiba lenne kihagyni
Férfiaknál negyvenöt-ötven év körül, nőknél pedig a változó korban ajánlott, akár panaszmentes állapotban, mintegy megelőzésképp kardiológiai szűrővizsgálaton részt venni – javasolja a szakorvos. Akinek azonban felmutatható rizikófaktorai vannak, külön ajánlott a kardiológiai vizsgálat.
3 jel, amikor már muszáj gyógyszert szedni a torokfájásra
Évről évre visszatérő téma a feleslegesen szedett antibiotikumok kérdése. Sokszor a beteg szedné a gyógyszert, a mielőbbi gyógyulás reményében akár feleslegesen is. Más esetekben viszont, amikor valóban szükség lenne rá, épp a beteg tiltakozik hevesen az antibiotikum szedése ellen, és nem veszi be a felírt gyógyszert. Mi alapján lehet eldönteni, hogy szükség van-e antibiotikumra torokfájás esetén?
Jégbe zárt tűz, avagy kielemeztük a Skorpió jegyűeket
A Skorpió jegy a víz elemhez tartozik, és a tüzes Mars uralja hagyományosan. A két erő (tűz és víz) ellentétesen hat, és a lélek erő – erőtlenség harcát képviselik az életünkben, amelyek minduntalan összecsapnak. Asztrológus segítségével próbáljuk most megfejteni őket.
8 dolog, ami csalánkiütést okozhat
Zavaró tünet, mely akár heteken-hónapokon át is jelentkezhet, a test bármely pontján. Sokszor nem is sikerül a kiváltó ok nyomára akadni, ahogy jött, úgy el is múlt, ám bizonyos körülmények hajlamosíthatnak a kiújulására. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológust, a Dermatica főorvosát a csalánkiütés lehetséges kiváltó okairól kérdeztük.
Ezért ne hagyd ki a reggelit!
A kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásból nem hiányozhat a reggeli! Még mindig igaz a mondás, hogy „reggelizz úgy, mint egy király”, ám annyi változott, hogy nem mindegy, hogy mit. A cukros, fehér lisztből készült pékárukat és müzliket ki kell húzni a bevásárló listáról, helyette zabos, teljes kiőrlésű vagy csökkentett szénhidrát tartalmú kenyereket és zabpelyheket válasszunk.
Egy csepp figyelem!
Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány november 12-én, vasárnap 10-18 óra között új helyszínen, Budapesten a Millenáris B épületében tartja ingyenes családi egészségnapját, az Egy Csepp Világnapot. Fellép többek között Tóth Vera, a Kolompos Együttes, a Talamba Ütőegyüttes, az X-Faktor énekesei és előadást tart Szabó György, büki füvesember is. Pataki Zita, Vadon Jani, Rákóczi Feri, a Barátok közt szereplői - Erős Antónia vezetésével - interaktív Egészség-Talkshowk-ban működnek közre. Lesz Egy Csepp Konyha és a Magyarország Cukormentes Tortája verseny győztesét, a Pöttyös Pannit is megkóstolhatják az érdeklődők.
Így betegedsz bele az ülőmunkába
Túl sokat ülünk, keveset mozgunk, táplálkozásunk is gyakran egysíkú. A szakorvos szerint testünk nem bírja ezt az életmódot, és egyre több a mozgásszervi megbetegedés, a szív- és keringési rendellenesség, az anyagcserezavar. Az átlag magyar majdnem hat órát ül egy nap, és vannak, akik akár 10-12 órát is eltöltenek ugyanabban a testtartásban. De vajon mit okozhat az ülő életmód? Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd-traumatológusa árulta el, milyen betegségek állhatnak a mozgásszegény élet mögött.
Tévhitek a várandós vitaminokról
Nagyon sok tévhit kering a köztudatban a különböző támogató szerekkel kapcsolatban. A terhesvitaminok egyik leginkább elterjedt - úgymond - mellékhatása sok ember szerint az, hogy a többlet tápanyag bizony hatalmas babákat eredményez. Hogy ebből a hiedelemből mi az, ami igaz, arról dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász beszélt a ratkotunde.hu-nak.
Mi van, ha cukorbetegen lépsz a változó korba?
A menopauza érkezése már önmagában nagy változásokat eredményez a szervezetben, és több folyamatra is hatással van, így léteznek olyan betegségek és állapotok, melyek nagyobb eséllyel alakulnak ki ekkor. Viszont felvetődhet a kérdés, hogy mi a helyzet akkor, amikor már eleve betegen, pl. cukorbetegséggel lép be a változókorba az illető? Miként hat a diabetes-re a klimax? Szükség van-e valamilyen változtatásra? A kérdéseket dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.
Változó korba léptél? Erre az öt dologra figyelj!
A változókor a nők életének egyik meghatározó szakasza, 10-15 évig is eltarthat. Jelentős hormonális változások mennek végbe ekkor, amelyek az egész szervezetre hatással vannak. Fontos hangsúlyozni, hogy ez az időszak nem betegség, hanem egy természetes folyamat, s a menopausa után is törekedni kell a nőiség megőrzésére, megélésére és a minél teljesebb életre. Dr. Supák Dorina, a Neutromed szülész-nőgyógyász klinikai orvosa összegyűjtötte azt az öt területet, amelyre fokozott figyelmet érdemes fordítani a változó korban lévő hölgyeknek.
Ezt a 7 dolgot tedd szívinfarktus után
A legtöbb ember túléli az első szívinfarktust, azonban dr. Matusovits Andrea, a Budai Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta az ezt követő életszakasz legfontosabb alapköveire hívta fel a figyelmet.
7 tipp a nyakfájás ellen
A nyakunk nem csak sérülés vagy rossz mozdulat miatt fájdulhat meg, de akár a helytelen tartás vagy akár egy „elalvás” is okozhat fájdalmat. Dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista hasznos tippekkel szolgál a probléma kezelésére, megelőzésére.
Tudta? Ezért fáj a háta felső része
A derékfájás mellett igen gyakori probléma a hát felső szakaszának fájdalma, amelyhez gyakran kapcsolódik a váll- és nyakfájdalom is. Az okok igen szerteágazóak,de akár akut, akár krónikus fájdalomról van szó, orvosi segítséggel szinte szó szerint nagy teher kerülhet le a vállunkról.
Kerülje ezeket az élelmiszereket, ha magas a vérnyomása!
A magas vérnyomás megelőzésében jelentős szerepe van a táplálkozásnak, sőt, a már kialakult betegség kezelésében is döntő szerepű az életmód. Összegyűjtöttük a tiltólistás élelmiszereket, amelyek között bizonyára és sajnos egy-két kedvenc is lehet...!
Nyugtalanul alszik? Lehet, hogy a pajzsmirigye a hibás!
Az alvászavarok igen gyakori problémának számítanak, melyek nagyban kihatnak az illető mindennapjaira. Bár sokszor pszichés ok áll a hátterében, ám nem ritka, amikor a pajzsmirigy működési zavara teszi tönkre az éjszakákat. Dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük a témában.
Csak óvatosan a műkönnyekkel!
Október a látás hónapja, ez alkalomból most a szemszárazság klasszikus tüneteiről és annak kezeléséről beszél a szakorvos. Mielőtt a műkönnyekhez nyúlnál, olvasd el, milyen problémákat okozhat egy rosszul megválasztott készítmény!
Mikor és miként kell fogamzásgátlót váltani?
A fogamzásgátló módszerek közül a tabletták igen nagy népszerűségnek örvendenek, ám érdemes tudni, hogy vannak olyan esetek, amikor célszerű más gyógyszerre váltani. Hogy mikor és hogyan, arról dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát kérdeztük.
Gyógyulj ki a hüvelygyulladásból!
Szinte minden nő találkozik vele élete során, mégis igen kevés szó esik róla. A hüvelygyulladás nemcsak kellemetlen, hanem visszatérő is lehet, ezért mielőbbi orvosi kezelést igényel. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza segít eligazodni.
Biztos, hogy a derekad fáj?
A derékfájdalom olyan általános panasz, ami miatt gyakran felkeressük a szakorvost. Neki azonban nagyon körültekintően kell felállítani a diagnózist, hogy megkezdődhessen egy valóban hatékony kezelés. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a diagnosztizálás fontos lépéseiről beszélt.
Őszi fáradtság vagy hormonzavar? Derítsd ki!
Sokan tartós fáradtságtól, depressziós hangulattól és fokozott álmosságtól szenvednek az őszi hónapok beköszöntével, amit általában a fényhiány, a nyaralás után a munkába való visszaállás és a nappalok rövidülése okoz. Azonban a tünetek hormonzavarra is utalhatnak, főleg akkor, ha hosszú időn át fennállnak. Hogy milyen endokrin problmákat jelezhet a túlzott fáradtság, arról dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa és inzulinrezisztencia specialistája beszélt.
Ezekre figyelj ősszel, ha kisbabád van
Az évszakváltást sokszor a felnőttek is megszenvedik, de a babák még érzékenyebben reagálhatnak az időjárás változására vagy éppen a levegő minőségének romlására. Mit tehetünk szülőként, hogy megkönnyítsük ezt az időszakot? Dr. Makleit László belgyógyász segít néhány hasznos tippel.
Túl gyorsan ver? Így ellenőrizd!
A pulzus, mint fogalom mindenki számára ismert, az eltérései pedig egyre gyakrabban kerülnek a kardiológusok fókuszába. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta az erős szívdobogás esetleges okairól, és a pulzus mérésének szabályairól beszélt.
Velünk élő láthatatlan kis szörnyek
Tudtad, hogy a családunkon, párunkon és háziállatunkon kívül másokkal is együtt élünk, akiket, ha igazán ismernénk, ki is tessékelnénk a lakásunkból? Ismerjük meg láthatatlan és kellemetlen lakótársainkat!