Életforma.hu


Öt dolog, amit nem tudsz a dobozos üdítőkről

Öt dolog, amit nem tudsz a dobozos üdítőkről 

Fontos a megfelelő folyadék-utánpótlás a nyári melegben: a dietetikusok ajánlása szerint ez lehet víz vagy tápanyagban gazdag és egészséges gyümölcslé. Vajon igaz az, hogy a hosszabb szavatossági idővel rendelkező dobozos gyümölcslevek legalább olyan egészségesek, mint amit otthon készítünk? Az alábbiakban lerántjuk a leplet az 5 legelterjedtebb mítoszról, ami a dobozos gyümölcsleveket övezi.
Fülelj csak, barátom!

Fülelj csak, barátom! 

Tombolnak a nyári fülproblémák: a légkondicionáló miatti meghűlés, az allergia és persze a fülgyulladás. Ebben a cikkben sorra vesszük azokat a fülbetegségeket, amik a leggyakrabban érintik a gyermekeket, és amikkel jó eséllyel számolni lehet a meleg hetekben. 
Még egy görögdinnye is lehet veszélyes

Még egy görögdinnye is lehet veszélyes 

A nyári hőségben jól esik a hűvös, lédús gyümölcs, ám sokan már egy szelet elfogyasztása után is kellemetlen tüneteket tapasztalnak. Ennek oka lehet az is, hogy a szervezetükben csökkent a cukrok lebontását végző szacharáz enzim mennyisége. A fruktóz felszívódási zavarról dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont főorvosát kérdeztük.
Erre vigyázz a strandon, ha cukros vagy

Erre vigyázz a strandon, ha cukros vagy 

A cukorbetegekre, főként a 2-es típusú cukorbetegekre lehet veszéllyel a diabéteszes láb, amely az erek elváltozásai és a perifériás neuropátia következtében alakul ki. A nyári sérüléseket is vegye komolyan, és forduljon szakorvoshoz, hogy kiderítse a háttérben lévő okokat. Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.
Na, ezt már tényleg nem birom!

Na, ezt már tényleg nem birom! 

A nyár, a frontok és a hőmérséklet-ingadozás erősen megnehezítik a kismamák dolgát. A hatalmas pocakkal ugyanis ezeket a hatásokat sokszor nehezebben viselik a nők, mint előtte. Szerencsére azonban lehet ellene tenni. A védekezés módjáról, és a frontok, hőmérséklet-ingadozás hatásairól Ratkó Tünde szülésznő beszélt. 
Durván életveszélyes hőségnapok! Lesz itt minden!

Durván életveszélyes hőségnapok! Lesz itt minden! 

Hiába várunk egy megváltó hidegfrontra, a hétvégén is csak egy gyenge front érkezik. Marad a kánikula, sőt további meteogyógyászati veszélyek is jelentkeznek!
Nyaraláskor csúnyán lustulunk

Nyaraláskor csúnyán lustulunk 

A gyaloglás, a biciklizés és a futás - ezek a leginkább kedvelt mozgásformák a magyarok körében - derül ki a legismertebb sárvári hotel megbízásából készített országos reprezentatív kutatásból. Az eredmények szerint a többség napi, heti rendszerességgel mozog valamilyen formában, ugyanakkor nyaralás alatt inkább lazítunk: úgy gondoljuk, ilyenkor elmaradhat a rendszeres aktivitás.
Mozgás trombózis után? Igeeeeeeeen!!!

Mozgás trombózis után? Igeeeeeeeen!!! 

A rendszeres testmozgás mindenkinek elengedhetetlen az egészséges életmódhoz, de a trombózist követően nem mindegy, hogy milyen sportot választ az ember, és azt milyen intenzitással űzi – nyilatkozta Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász, klinikai farmakológus, a Trombózisközpont orvosa.
Gyere táncolj, gyere táncolj még!...

Gyere táncolj, gyere táncolj még!... 

Emlékeztek erre a jó kis Szűts Judit nótára? Roptuk rá a dizsiben! De ez régen volt, most azonban a Let’s groove csapata hív tánca. Nemrég a Szabadás hídon rendeztek közös bulit, és majd nyolcvanan ropták az Earth Wind & Fire "Let's groove" című dalára készült koreográfiát. Augusztus 20-án délután 4-kor a Kopaszi gáton várnak mindenkit, nagyjából 9-től 99 éves korig egy kis mozgásra! Húzzunk bele!
Lehetnek forró perceid!

Lehetnek forró perceid! 

Tudtad, hogy a leégés vércukorszint-emelkedést is előidézhet? A cukorbetegeknek fokozottan ügyelniük kell állapotukra a nagy melegben, miután gyakoribbak lehetnek a vércukor-ingadozások. Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Ez nem tejbepapi 

A szoptatás egyszerű, kényelmes és biztonságos, az anyatejben a kicsi fejlődéséhez szükséges összes tápanyag megtalálható. Az Anyatejes Táplálás Világnapján dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gyermek gasztroenterológusának segítségével hívjuk fel a figyelmet a szoptatás fontosságára.

Amit tudnod kell a fülgyertyázásról! 

A fülgyertya használata azoknak javasolt, akik sokat tartózkodnak a szabadban, vízi sportokat űznek, esetleg fülproblémáktól szenvednek. Működése nagyon egyszerű. A gyertyából áramló hő átmelegíti a fülcimpa mikrorendszerét, hatással van a reflexzónákra, továbbá szabályozza a fül -nyirokmasszázs tisztító működését is.  Az igen magasfokú gyógyítási ismeretekkel rendelkező Pueblo Hopi indiántörzs által nemcsak Európába került a fülgyertya, hanem a széleskörű használata, és elterjedése is nekik köszönhető.

Kínos betegségekre is van megoldás! 

Herpesz, aranyér, emésztési zavarok – néhány azok közül a kínos betegségek közül, amelyekről nem szívesen beszélünk, a szájról szájra terjedő házi praktikákat viszont előszeretettel alkalmazzuk. Ezt tapasztalja Eördögh Zsófia diplomás homeopata és piackutató, a Budapesti Metropolitan Egyetem tanársegédje is, aki számos lakossági kutatást végzett a természetes megoldásokkal kapcsolatosan.  A szakértő úgy látja, nem szívesen rohanunk orvoshoz ezekkel a problémákkal, az alternatív gyógymódokkal mégsem vagyunk mindig tisztában. Az önsanyargatás helyett tehát inkább tájékozódjunk, és használjuk a következő, valóban kíméletes megoldásokat! 

Ezektől is lehet meddő egy férfi 

Igen keveset tudnak az emberek a meddőséggel kapcsolatban, kivált, ha az a férfiakat érinti! Pedig ez a probléma koránt sem olyan elhanyagolható, mint azt sokan gondolják. A férfiak életmódja ugyanis legalább akkora hatással van a családalapításra, mint a nőké! A férfiak termékenységét rontó tényezőkről Ratkó Tünde szülésznőt kérdeztük. 

Dühöngő hőhullám! 

Nagyon tartós az első idei hőhullám, megszenvedünk a hétvégén. Továbbra sem várható front, de egyre nagyobb veszélyben van az egészségünk! A tartós hőterhelés már szinte mindenki szervezetét kikészítette, de a helyzet még romlani fog. Íme, a meteogyógyász legfontosabb tanácsai.

Ezt teszed, ha jót akarsz neki 

Elsősorban anyatejes táplálással lehet megalapozni a kisgyermekek egészségét, hiszen az anyatej tápanyagtartalma és összetétele tökéletes, igazodik a baba mindenkori igényeihez. Az utóbbi 15 évben világszinten mégis szinte stagnált a kizárólagos szoptatás aránya, az újszülötteknek pedig majdnem a fele nem jut időben az egészséget megalapozó előtejhez. Felmérések szerint évente több mint 820 000 öt év alatti gyermek és 20 000 kismama halálában játszik szerepet a szoptatás hiánya.

Ez még belefér a hátizsákba 

A fesztiválok nem éppen a tökéletes higiéniás körülményekről híresek, ráadásul a hőség, a szárazság és a por a bőrünknek sem tesz jót. Amennyiben pedig mindehhez nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás is társul, a bőrünk csakhamar dehidratált, szürke lesz, sőt, az eltömődött pólusok miatt pattanások is megjelenhetnek rajta.

Ettől szenved az emberek majdnem fele 

Megerőltetés, rostszegény táplálkozás, várandósság, de akár az idő múlása is hozzájárulhat az aranyerességhez, amely a fejlett országokban a lakosság majdnem 40 százalékát érinti. Sokan nem veszik elég komolyan, vagy szégyellik felkeresni az orvost, pedig az aranyerességnél gyakran jelentkező vérzés előhírnöke lehet a vastagbél daganatos megbetegedéseknek, amely Magyarországon a tüdőrák után a második legtöbb ember halálát okozza.

Fény az Európai Unióból 

Sok embernek okoz komoly egészségügyi panaszokat az időjárás. Ezért indította el az ICI Interaktív Kommunikációs Zrt. egy alapvetően új szemléletű meteogyógyászati® diagnosztikai eszköz és szolgáltatás kutatását, illetve fejlesztését 2016. augusztus 1-jén. Az európai uniós támogatással indított projekt most fejeződött be, az új eszközök már a páciensek rendelkezésére állnak a Meteo Klinikán.   

Hogy repül az inzulin? 

Nyáron is gondot kell fordítani a tudatos cukorbeteg-kezelésre egyeztetve a kezelőorvossal a terápia részleteiről. Mikor és hányszor kell beadnia az inzulint, figyelve a megfelelő használat mellett a tárolásra is. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa lát el tanácsokkal.

Ez már magzati korban eldől 

Rengeteg nő életét keseríti meg, és teszi szinte lehetetlenné számukra a családalapítást a PCOS. A betegséggel kapcsolatban sok még a sötét folt, de egy új kutatás felfedett néhány új aspektust, melyet a PCOS megértéséhez mindenképpen ismerni kell. A témában dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász van a ratkotunde.hu segítségére.

Húz a csúz? Ajjaj! 

Sokan nem ismerik a kapcsolatot az ízületi gyulladás, a torok- és fejfájás, valamint a légkondicionálás közt, holott ez bizonyos körülmények között fennállhat. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos a megoldási lehetőségekről beszélt.

Nemcsak a húszéveseké a világ! 

Nem mozgunk eleget! A mozgásszervi megbetegedések, a fájdalom és számos időskori probléma hátterében ez áll! Csupán minden ötödik magyar sportol rendszeresen, a 60 év felettieknél pedig még rosszabb ez az arány. Ennek következtében a nyugdíjasok 80%-ának fáj a mozgás! A terápiás lehetőségekről és a megelőzésről beszélt Dr. Zolnay Péter reumatológus, fizioterápiás szakorvos, aki a Szenior-mozgásprogram szakértője.

5 szokás, amivel akár 10 évvel is tovább élhetünk 

Az életmódunk olyan jelentős hatással van az egészségünkre, hogy bizonyos szokások bevezetésével, megváltoztatásával hosszú évekkel tovább élhetünk. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa összegezte a legfontosabb tudnivalókat.

Erre figyelj, ha nyáron antibiotikumot kell szedned! 

Bizonyos gyógyszerek napfény hatására bőrkiütéseket, csalánkiütést, ekcémát okozhatnak. Leggyakrabban az antibiotikumok és a gyulladáscsökkentő krémek használata miatt kialakult bőrtünetekkel kell orvoshoz fordulnunk.

Nem tudod begombolni derékban? 

Ha a gerinc görbülete a has irányába mutat, és ez a görbület a deréknál túl nagy, ágyéki lordosisról (vagy hyperlordosisról) beszélünk. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos elmagyarázza, miért jelenthet ez problémát.

Anya, nagyon fáj a pocim! 

Kevés mozgás, rossz táplálkozás és betegségek is okozhatják, ha a gyereknél ismétlődő hasfájás, ritka és fájdalmas székelés jelentkezik. A székrekedés gyakrabban fordulhat elő gluténmentesen étkező gyermekek körében. Ennek okait és kezelési lehetőségeit foglalta össze Rajcsik Enikő gyermek táplálkozási szakértő, a Budai Allergiaközpont dietetikusa.

Több vér, kevesebb titok 

Nincs agyonhallgatottabb téma manapság a menstruációnál – derült ki egy átfogó nemzetközi felmérésből, amit egy ismert, női higiéniai termékeket gyártó cég készített. A 10 000 megkérdezett majd harmada gondolja úgy, hogy a menstruáció tabunak számít, amiről egyáltalán nem szabad beszélni. A számok beszédesek: 10-ből 9 nő a végsőkig elmegy, hogy titkolja, ha éppen menstruál!

Nem lesz kánikula, mégis fulladozunk! 

Egyelőre nem tér vissza a kánikula, a hétvégén, főleg vasárnak több fokkal 30 fok alatt leszünk. Viszont erősen fülledtté válik az idő, szombat délutántól ezt nagyon megszenvedik főleg az asztmások és a szívbetegek.

Amikor Kulcsár Edina könnyeivel küzd 

Alig győzzük kapkodni a fejünket mostanában, elképesztő, micsoda bébiboom van a hazai sztárvilágban. Lassan Kulcsár Edináékhoz is megérkezik a gólya, és megszületik a csinos műsorvezető kisfia. Edina nagyon szerencsésnek tartja magát, mert már most egészen biztos benne, nagymamák egész serege áll majd csatasorba, hogy vigyázhassanak Medoxra.

6 leggyakoribb betegség a fesztiválokon 

Egy fesztivál sajnos akkor is igazán emlékezetessé válhat, ha nemcsak önfeledt bulizásra, hanem egy jó kis betegségre is jegyet váltunk. Dr. Szeles Géza, a Sziget Fesztivál egészségügyi ellátásának vezetője szerint ezeket már egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük, de ha már megvan a baj, akkor is van megoldás!

Mi is történik egy kismamában? 

Minden trimeszterben más, és más, sok esetben kellemetlen, sokszor boldogságot hozó változások, melyekre fel kell készülni. Egyes részletek, mint például a második és harmadik trimeszterre jellemző légszomj, kikerülhetetlenek, mások azonban a megfelelő segítséggel javíthatóak, eltüntethetőek. A témában Ratkó Tünde szülésznő segít.

Doktor úr! Biztos, hogy a szív fáj? 

Gyakran ijesztő, sokan rögtön a szívinfarktusra asszociálnak, ha mellkasi fájdalmat éreznek. Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint az eseteknek csupán kisebb része az, amikor szív eredetű a fájdalom, de a kivizsgálást mindenképpen érdemes elvégeztetni!

Jó az orrcsepp, de melyik, ha kell? 

Javában tart a pollenszezon, az allergiásoknál ebben az időszakban szem-, torok- és orrviszketés, tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás jelentkezhet. A kezdeti orrtüneteket akár recept nélkül kapható készítményekkel is csillapíthatjuk, használatukról dr. Augusztinovicz Monika allergológus, fül-orr-gégészt, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük. Szakértőnk azt is elmondta, hogy mit tegyünk akkor, ha az orrcsepp kevésnek bizonyul.

Anya, belement valami a fülembe 

Mindenki álma a vízparti nyaralás, de senki sem vágyik arra, hogy egy fülgyulladás, elrontsa a jól megérdemelt szabadságot. Sajnos a gyerekekkel gyakran előfordul, hogy egy kiadós fürdőzés után este a fülüket fájlalják, ezt könnyen megelőzhetjük, de akár gyorsan kezelhetjük is. Dr. Gerlinger Imre, a Duna Medical Center fül-orr-gégésze elmondja nekünk, hogyan.

Autóval? Repülővel? Így utazz, ha cukorbeteg vagy! 

Cukorbetegként a nyaralás, utazás megtervezése külön feladatot jelent. Más-más előkészítést igényel, ha a szabadság pihenésből vagy aktív programokból áll. Egyeztetni kell az légitársasággal és a szállodával is. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusának hasznos tanácsai.

Ver a víz, kismama? Jó lesz vigyázni! 

A nyári kismamáknak a meleg mellett szembe kell nézniük még egy kellemetlen részlettel, ez pedig a fokozott izzadás. A várandósság alatt egyébként is fokozottan izzadunk, ami nyáron még intenzívebb, ez pedig gondokat is okozhat, hiszen az izzadság nem csak víz! A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos van a mi, és a ratkotunde.hu segítségére.

Ezt már el sem hisszük: jó idő lesz! De vigyázat! 

Végre piros lámpát kaptak a frontok! Régen volt ilyen: minden normális, júliusi hétvégi időjárásra készülhetünk. Két dologra azért ügyeljünk, mert nem veszélytelen!

Strandálló hajszobrászat 

Könnyen lehet tartós hajkárosodás egy kiadós strandolás vége, ha nem vagyunk elővigyázatosak. A tűző nap, a klóros medencevíz vagy éppen a sós tengervíz extrém igénybevételt jelent a hajnak, ami ezért különleges törődést igényel. Szakember segítségével mondjuk el, mit kell tenned?

Kutya egy ideje van a szívbetegeknek 

A szívbetegeknek fokozottan érdemes vigyázniuk magukra a kánikulában és az időjárási frontok idején. Különösen igaz ez, ha 50 év felettiek, társbetegségeik vannak és/vagy túlsúlyosak. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa hasznos tanácsokkal szolgál. 

Nem mindenkinek édeni a nyári gyümölcsszezon 

Az a legjobb a nyárban, hogy a gyümölcsök és a zöldségek sokkal nagyobb választékban, ráadásul frissen állnak rendelkezésre a piacon vagy a zöldségesnél. A nagy kánikulában az ember ki is van éhezve ezen lédús ételekre, így nem is csoda, hogy a melegebb hónapokban nagy mennyiségben fogyasztjuk őket. Azonban ha valaki cukorbetegséggel küzd, mindenképpen be kell tartania néhány fontos szabályt, ha gond nélkül szeretné élvezni a nyár ízeit! A témában Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont dietetikusa áll rendelkezésünkre.

5 tipp kullancstámadás ellen 

Ha házi kedvencünket is magunkkal visszük a természetbe, érdemes elővigyázatosnak lenni, ugyanis a kullancsok természetesen nemcsak az embereket szemelik ki maguknak mint potenciális lakókocsit, hanem az állatokat is. Dr. Mátray Árpád állatorvos, homeopata a megelőzés fontosságára hívja fel a figyelmet.

Erre figyelj a kerti partin, ha ételallergiád van! 

Gyakoriak és kedveltek nyáron a családi összejövetelek, a baráti társaságok találkozói, a kerti grillpartik. Mivel egyre több embert érint az ételallergia vagy ételintolerancia, így könnyen kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy egy-egy meghívott vendég kapcsán az úgynevezett mentes étkezésre is ügyelnünk kell. Rajcsik Enikő, a Budai Allergiaközpont dietetikusa néhány pontban összefoglalta, hogy mire figyeljünk.

Fáj a mellem! Ez normális? 

Végre terhes vagyok, éljen! De normális, hogy ennyire fáj a mellem? Vagy valami gond van? – nagyon sok nő teszi fel magának ugyan ezt a kérdés, így Ratkó Tünde szülésznő segített, hogy tisztázhassuk ezt a kérdést!

9 fájdalmas panasz, aminél egy jó lökés aranyat ér! 

A lökéshullám terápia számos mozgásszervi fájdalmat csillapít, legyen szó vállról, nyakról, derékról, csípőről, térdről vagy talpról. Dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr szerint a természetes kezelés előnye, hogy az azonnali hatáson túl az okokat is kezeli. 

Honnan tudjuk, hogy begyulladtunk? 

Gyulladás szinte bárhol felbukkanhat a szervezetben, szerteágazó, elhúzódó panaszokat okozva. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa az egyszerű vérvizsgálatról beszélt, amely segít felismerni, hogy zajlik-e bennünk gyulladás, és amellyel a szervezet kezelésre adott válasza is nyomon követhetővé válik. 

Nincs szerencsénk: hétvégére ront ránk a front! 

Egy pénteken érkező front töri meg a megindult felmelegedést, és okoz változékonyabb időt.Magyarul, megint hétvégére romlik el az idő. Görcsök ízületi fájdalmak - bármi jöhet, a fenébe!

5 kérdés a fülzúgásról 

A fülzúgás, fülcsengés gyakori panasz. Mi okozhatja és miért fontos, hogy mielőbb orvoshoz forduljunk, ha panaszaink vannak? Többek közt erről is kérdeztük dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát.