Életforma.hu


Őrült tévhitek a kismamasportról

Őrült tévhitek a kismamasportról 

Csavarodó köldökzsinórt okoz, ha a kismama tornázik - ilyen, és ehhez hasonló téves információkat adnák át egymásnak a várandósok, amitől alaposan meghökkennek a szakemberek. Ezeket segít most rendbe tenni dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos a ratkotunde.hu-nak.
Nem divat, és még veszélyes is

Nem divat, és még veszélyes is 

A túlsúly, mint probléma, ritkán jár egyedül. Aki túl sok kalóriát visz be, és nem mozog, nagy valószínűséggel társbetegségeket is beenged az életébe. Ha pedig ez a körhinta beindul, meglehetősen nehéz kiszállni. A metabolikus szindrómáról és a kilépés lehetőségeiről beszél dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.
Banyaláz kánikulában

Banyaláz kánikulában 

Sokaknak jelent nagy megterhelést a nyári hőség. Azok szenvednek még ennél is jobban, akik már beléptek a változókorba. Ekkor a kánikulától függetlenül olyan kellemetlen tünetek gyötrik a hölgyeket, mint az izzadás, a hőhullámok, az ingerlékenység és az alvászavar. Ezeket sajnos csak súlyosbítja, ha magasra kúszik a hőmérő higanyszála. Hogy miként lehet elviselni a nyári kánikulát klimax idején, arra dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza adott hasznos tanácsokat.
IR: tényleg ennyit kell vele foglalkozni?

IR: tényleg ennyit kell vele foglalkozni? 

Napjainkban rengeteg nő küzd egy betegséggel, amit csak két kis betővel szoktak jelölni, ez az IR. Az inzulinrezisztencia hasi hízással is jár, talán ez az a tünet, amitől a legjobban rettegnek. Ennél azonban lényegesen több rombolást végez a szervezetben, sőt, a családban is! Az IR ugyanis kezeletlenül meddőséget okoz, és egy sor más betegség kialakulásához vezet, melyek tovább erősítik a fogamzóképtelenség meglétét. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos sietett a ratkotunde.hu segítségére.
Hogyan hackeljük meg a hájat?

Hogyan hackeljük meg a hájat? 

A negyedik X után könnyen azon kapja magát az ember, hogy egyre könnyebben szaladnak fel a kilók, de egyre nehezebben mennek le,... hogy aztán még könnyebben jöjjenek vissza. Hiába a fogyókúra és az edzés, a mérleg alig mozdul, ez nem fair. Semmi pánik, van megoldás: hackeljük meg a zsírsejteket.
9 ok, amitől majd rogyadozhatsz

9 ok, amitől majd rogyadozhatsz 

Az ízületi gyulladás, vagyis az ostheoarthritis komoly fájdalmat és mozgáskorlátozottságot is okozhat. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint nem szabad kétségbeesni, a fájdalom csökkenthető, a gyulladás enyhíthető.
Rossz hír a strandoló nyaralóknak

Rossz hír a strandoló nyaralóknak 

Marad a változékony, a szokásosnál hűvösebb időjárás és vele a fokozott meteogyógyászati panaszok. Napok óta és a hétvégére is az ilyenkor szokásosnál lényegesen rosszabb időre számíthatunk. A hőmérsékletek és a szeles idő inkább a koranyarat idézi, nem július elejét.
Nyáron D-vitaminhiány? Igen, ilyen is van!

Nyáron D-vitaminhiány? Igen, ilyen is van! 

Itt a nyár, és a hőség, amikor az ember nem feltétlenül szeret a napon lenni, főleg akkor, ha várandós. De a napfénynek nagyon fontos szerepe van az életünkben, amit mindenképpen szem előtt kell tartanunk, ha egészségesek szeretnénk lenni. Ez pedig ilyenkor, nyáron is igaz, hiába hiszik sokan az ellenkezőjét. A D-vitamin szerepéről, valamint képzéséről beszél a ratkotunde.hu-nak dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos.
Ronaldóról beszél mindenki

Ronaldóról beszél mindenki 

Kiverte a biztosítékot a vb-n az Irán-Portugália meccs. A szakértők és a nem szakértők is azon vitatkoznak, hogy ki kellett-e volna állítani Cristiano Ronaldot? A felzúdulás nem véletlen. A világ egyik legismertebb sportolója a gyerekek példaképe, nők milliói epekednek utána és férfiak ezrei akarnak úgy kinézni, mint ő. Tulajdonképpen bármit megtehetne, amit csak akar. Ronaldo mégis szigorú edzéstervet követ, egészségesen táplálkozik, és nagyon odafigyel az életvitelére. Amíg a szakértők és a nem szakértők vitatkoznak, íme Ronaldo receptje az élethez. 
Gyuri bácsi ismét kaput nyit

Gyuri bácsi ismét kaput nyit 

Egészségtudatos fiatalok, fiatalos idősek mottóval XII. alkalommal rendezik meg a Bükkszentkereszti Gyógynövénynapokat július 7-én és 8-án! A tervezett szakmai előadásokból kiderül, hogy a gyógynövények minden korosztálynak hasznosak. A résztvevők választ kapnak arra, hogyan őrizhető meg a fiatalság, az egészség az aktivitás érettebb korban is. Arról a pozitív jelenségről is szó lesz, hogy napjainkban egyre több az egészség- és a környezettudatos fiatal.

Negatív a lelet, mégis búzaallergiád van? Van ilyen! 

Orrfolyás, tüsszögés, szemviszketés, esetleg asztma, hasfájás, hasmenés, hányás, csalánkiütés? Ha régóta szenved a felsorolt, gyakran jelentkező tünetektől, akkor érdemes utána járni, hogy mi okozza a panaszait. A tünetek hátterében ugyanis búzaallergia is állhat, mely fizikai terhelés mellett, egyeseknél súlyos esetben anafilaxiát is okozhat. A kivizsgáláskor a hagyományos allergiatesztek nem adnak választ, a diagnózishoz speciális, multiplex allergiateszt elvégzésére van szükség.

Segítség! Pánikrohamom van! 

Egyre nehezebb a szervezetnek, hogy nincs átmenet a tél és a nyár között, ezáltal nem tud kellemes ritmusban átállni a meleg évszakra. Drenovits Zsuzsanna egészségnevelő szerint ez nemcsak testi, hanem lelki tüneteket is előidézhet, a félelmek és szorongások könnyebben a felszínre kerülhetnek.

Segítség! Eldugultam! 

A fülben található verejték- és faggyúmirigyek a melegben, vagyis például a nyáron, intenzívebben dolgoznak, ezért ebben az időszakban azoknál is jelentkezhet fülzsírdugó, akik egyébként nem hajlamosak rá. Az otthoni eltávolítás veszélyeire figyelmeztet és a szakszerű gyors megoldást is elmondja dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.

Pajzsmirigyben nem ismerünk tréfát 

Számtalan oka lehet a meddőségnek, amelyek egy része hormonális eredetű. Ilyen például a pajzsmirigyhormon termelésének elégtelensége – mondta el dr. Rencz Rita endokrinológus, a Svábhegyi Gyógyintézet szakorvosa. Az endokrinológus doktornő a folyamatot és a lehetőségeket mutatja be interjúnkban.

Rosszul éltek? Gerincsérv lehet belőle! 

A túlterheltség, az alváshiány és a krónikus stressz komoly gerincpanaszokat okozhat. A pszichés feszültség jelentős hatással van a mozgásrendszerre és az izmok tónusára; ha valaki nem képes kezelni egy tartósan fennálló élethelyzetet - például egy rossz párkapcsolatot – akkor a testben kialakított biomechanikai változások jelentős tényezők lehetnek a különböző mozgásszervi fájdalmak, idővel degenerációk kialakulásában – állítja Bene Máté gerincspecialista, fizioterapeuta.

Ez nagyon durva! Biztosan ezt az időt vártuk? – Kár volt! 

Nagyon sokan várták már ezt a hidegfrontot, a nagyon megterhelő kánikula után. De ez most elsősorban újabb terhelést hozott a legtöbb ember szervezetére. És a hétvégi strandot is elfelejthetjük!

Kiderült, mi is okozza pontosan a PCOS-t! 

Szinte népbetegségnek számít a PCOS napjainkban. Nőgyógyászati, valamint endokrin eltérések és tünetek mellett a nehezített teherbeesés egyik vezető okának is tekinthető, így nem csoda, hogy számos kutatás irányul az okok felderítésére. Egy nemrégiben megjelent közlemény jelentős lépést jelent a folyamatok megértésében - ezzel kapcsolatban kérdeztük dr. Lőrincz Ildikót, a Budai Endokrinközpont  nőgyógyász-endokrinológusát.

Pajzsmirigy és túlsúly, nem jóbarátok…. 

A pajzsmirigy egy igen összetetten működő szerv, melyről azonban sokan csak keveset tudnak. Pedig érdemes jobban megismerni, mert Magyarország jó része jódhiányos területnek számít, vagyis a pajzsmirigy megbetegedései viszonylag gyakoriak lehetnek. Fokozottan ügyelni kell erre a problémára várandósság, vagy babatervezés alatt is, főleg akkor, ha túlsúlyos a hölgy vagy a leendő kismama! A témában dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Hízunk, hízogatunk, de van remény 

Számos tanulmány látott napvilágot az utóbbi időben, amelyekből kiderül, hogy sajnos elhízás tekintetében Európa élmezőnyébe tartozunk. A GfK legfrissebb kutatásából az látszik viszont, hogy vannak biztató jelek. A Budapesti Nagybani Piac megbízásából készített 2017. őszi felmérés szerint ugyanis egyre többen fogadják meg a tanácsot, hogy érdemes naponta többször, kevesebbet enni.

Az asztma nem megy vakációra 

Nyáron mindent hajlamosak vagyunk kicsit lazábban venni, és ez sajnos az olyan krónikus betegségek kezelésére is igaz, mint az asztma. Emiatt a nyári időszakban rendszerint megnő a sürgősségi ellátást, kórházi kezelést igénylő asztmás esetek száma. A Children’s Hospital Colorado orvosai arra figyelmeztetnek, hogy a felírt gyógyszereket akkor is az előírtaknak megfelelően kell szedni, ha a gyermek jól van, hiszen a tünetmentesség csak így tartható fenn.

Segítség! Babát szeretnénk! 

Ma már az IR, vagyis az inzulinrezisztencia egy széles körben ismert fogalom, de a tünetekkel kapcsolatban még mindig sok a félreértés. Hogy miért is kell foglalkozni ezzel a betegséggel? Mert sajnos igen könnyen okozhat meddőséget is, így megkeserítheti a babára vágyó nők életét. A témában dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Karakas Hédi: A judo a szerelmem, a szerelmért pedig áldozni kell! 

Japánból adott exkluzív interjút a kétszeres olimpikon, ahová 6 hetes edzőtáborba utazott.Sportolónőnk elárulta, mi az oka annak, hogy időről-időre visszatér a szigetországba, és arról is mesélt, mi nem hiányozhat soha a táskájából, van-e valamilyen kabalája, illetve miért kerüli ki a padlón levő csíkokat, mielőtt a tatamira lép… 

Ne csak az időnek legyen vas foga! 

Mire a vashiányt diagnosztizálják, gyakran hosszú idő telik el, mivel a tüneteket a beteg legtöbbször másnak tudja be. Pedig, ha nem kezelik még idejében, úgy a hiány egyre fokozottá válik, mely komolyabb kezelést igényel. Hogy melyek a vaspótlás lépcsőfokai, azt dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője válaszolta meg.

Apa, nem is tudod, mennyire kellesz nekem? 

A kisbabák agyának tömege születéskor még mindössze a negyede a felnőtt emberi agy tömegének, azonban az első három évben olyan sebességgel fejlődik, mint később egy életszakaszban sem.  Az UNICEF Magyarország az apák kiemelt szerepe mellett a korai intervenció fontosságára is fel szeretné hívni a figyelmet a 2018. június 17-én a Marczibányi téri Sportcentrumban megrendezendő apák napi családi napjukon.

Hozza ritmusba szíve ütemét 

Még ha nem is figyelünk rá, szívünk rendületlenül tartja mindennapjaink tempóját, diktálva az ütemet egész szervezetünknek. Előfordulhat azonban, hogy a ritmus pontatlanná válik, a szívritmuszavar pedig kezelés nélkül később további komoly problémákat idézhet elő.

Ez a különbség a golf- és a teniszkönyök között 

A könyök érzékeny testrész, fájdalma akár éjszaka is kínzó panaszokat okozhat. A kivizsgáláskor sokszor derül fény ún. golf- vagy teniszkönyökre, amelyek azonban nemcsak a sport miatt alakulhatnak ki. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint a jó hír, hogy van megoldás a kínzó problémára.

Első ultrahangképek Tápai Szabina és Kucsera Gábor babájáról! 

Elérkezett a genetikai ultrahang ideje, így Szabináék babája is megmutathatja magát. Az anyuka és az apuka is nagyon várja a kis csöppséget, és mindent megtesznek a kicsi egészségéért.

Hűha! A fül tud úszni? 

A strandolás kellemetlen velejárója lehet, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran az úgynevezett úszófül. Megelőzéséről és kezeléséről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.

A sportos nők elégedettebbek a testükkel 

A 18-59 éves magyar nők közül azok elégedettebbek a testükkel, akik rendszeresen mozognak vagy kiegyensúlyozottabban, egészségesebben táplálkoznak – derül ki egy piackutató és egy karcsúsítókrém márka közös felméréséből. A nők nagy része azt nyilatkozta, hogy kerüli az alkoholos italok fogyasztását és a dohányzást, vélhetően azért is, hogy formában legyenek. Míg a különböző fogyasztótablettákat inkább mellőzik. Életmódtól függetlenül azonban vannak olyan megoldások, amelyek mindenkinek segíthetnek a csúcsforma elérésében.

Ezt kell tudnod a gyermekbalesetekről! 

Négyévente átlagosan egyszer minden magyar gyermek bekerül az egészségügyi ellátórendszerbe valamilyen baleset miatt. A legfrissebb – 2016-os – adatok alapján 30 ezren szorultak kórházi felvételre, 470 ezren pedig ambuláns ellátásra. Bár a halálos kimenetelű sérülések száma az elmúlt több mint másfél évtizedben felére csökkent, a Magyar Gyermekorvosok Társasága szerint aggodalomra ad okot, hogy az utóbbi időben új veszélyforrások jelentek meg, amelyek miatt egyre több a súlyos végtag- és fejsérülés. A szervezet elismert szakemberei felhívták a figyelmet az óvintézkedések, valamint a szülői odafigyelés, az állandó gyermekfelügyelet fontosságára.

Nagy Adri: már most igazi paramami vagyok 

Nagy Adri terhessége alatt sem lassít a tempón. Néhány hónapja még folyamatosan forgatott, fellépésekre járt, de heti 1-2 alkalommal még most is felbukkan a képernyőn. Az énekesnő a hátralévő időszakban szeretne sok programot szervezi magának, és persze igyekszik ráhangolódni az anyaságra. Érzi, hogy kisbabája is aktív lesz, egy igazi kis rosszcsontot hord a szíve alatt, akiért már most talán picit többet aggódik a kelleténél.  

Ez durva! Végeláthatatlan hőhullámtól szenvedünk 

Már harmadik hete tart, és egyelőre nem is tágít a korai hőhullám. Súlyosak lehetnek a következmények! Ezúttal a derék Medárd sem lesz nagy segítségünkre!

Várjátok a gólyát aktívan! 

A meddőség bizony egyre és egyre több párt érint, nem csak hazánkban, hanem világszerte. Azonban sok esetben egy kis utánajárással fény deríthető egyes elváltozásokra, melyek gátolják a családalapítást. Mindemellett pedig maguk a párok is tehetnek azért, hogy a baba mielőbb megfoganhasson. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít eligazodni a ratkotunde.hu segítségével.

Alig észrevehető tünetek 

Egyre többet hallunk a napvédelem fontosságáról - főként itt, a nyár elején! Ha a napon tartózkodunk, használjunk a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet, ne napfürdőzzünk 11 és 15 óra között, kerüljük a tűző napsütést. Ennek ellenére sokszor döntünk úgy, hogy nem tartjuk meg ezeket a tanácsokat, azt gondolva, hogy mi baj is történhet, ha egy picit megpirulunk. De vajon tisztában vagyunk-e azzal, hogy a leégés mellett milyen káros hatása lehet a túlzásba vitt napozásnak?

Még mindig nem vesszük elég komolyan a strokot 

A stroke, más néven szélütés világszerte, így Magyarországon is a vezető halálokok közé tartozik. Az emberek azonban mégsem veszik elég komolyan egészségük megőrzését. A betegség egészséges életmóddal, kellő odafigyeléssel számos esetben megelőzhető lenne, illetve stroke esetén a probléma felismerése, és a gyors reakció életet menthet. Dr. Szapáry László, a Magyar Stroke Társaság elnöke a betegség megelőzésére, felismerésére és a legfontosabb teendőkre hívja fel a figyelmet.

Ezzel csökkenthető a cukorbetegség kockázata 

Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg a családban előfordul ez a betegség, fontos tudnia, hogy a mozgás bizonyos formái komoly védelmet jelenthet a diabétesszel szemben. Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája nemcsak elméletben segít.

Kardiológia vagy valami más? 

Az ödéma egy szemmel is látható duzzanat, amelyet könnyű beazonosítani az érintettnek is. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet, hiszen akár komoly betegség is meghúzódhat a tünet mögött.

Az utolsó otthon 

Különleges idősek otthona nyitja meg kapuit Budán idén decemberben. A Rege Residence egyedülálló küldetést vállal fel azzal, hogy a hagyományos idősotthon paradigmát áttörve új életstílust kínál a szépkorúaknak. Az aktív életmódot  többféle szabadidős tevékenységgel, számos kulturális és sport programmal segítik. A cél egy összetartó, támogató közösség felépítése, ahol a lakók ebben az életkorban is új ismeretekkel, új barátságokkal gazdagodhatnak.

Tekersz, és fáj? Itt a megoldás! 

Gyakran választják maguknak a kerékpározást a derék-, a hát- és a nyakfájással küzdők, mint a fizikai aktivitás kellemes formáját. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a helyes kivitelezésre, és a problémák megelőzésére, kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Van visszaút az elsárkányosodásból 

Számtalan kellemetlen tünettel jár a menopauza, amely nemcsak az érintettre, de annak családjára is kihathat. Ugyanis a hangulatingadozások és a libidó csökkenése komoly próbatétel elé állítják a párkapcsolatot, a házasságot. Míg régebben a változókorral járó panaszokkal kénytelen volt a nő együtt élni, ma már igen hatásos kezelési módszerek léteznek arra, hogy elviselhetőbb legyen az egész családnak ez az időszak - mondja Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.

Kismama vagy? Küzdj a toxaemia ellen! 

A kismamák esetében nem véletlen a folyamatos, rendszeres ellenőrzés. Nemcsak azért érdemes ezeken részt venni, mert a támogatások kiutalásának egyik feltétele. Azért is, mert akár a kismama életét is megmenthetik, hiszen olyan korképek időben történő felismerését teszik lehetővé, mint a terhességi toxaemia. A betegség megismerésében, és annak elkerülés lehetőségeinek ismertetésében dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász van a ratkotunde.hu segítségére.

Ezt megkönnyezed! 

Fájó, égő, viszkető, váladékozó szem. A kötőhártya-gyulladás legjellemzőbb tünetei, amelyek hirtelen, minden előzmény nélkül jelentkezhetnek. A panaszok előtt sokszor értetlenül állunk, hiszen nem találkoztunk, érintkeztünk a közelmúltban beteggel. Mivel fertőző betegségről van szó, így nem szükséges közvetlen kapcsolatba kerülni a vírussal. Elegendő lehet a közös kéztörlő használata, egy szennyezett kapaszkodó vagy uszoda használata, és máris megtörtént a baj. Hogyan védekezhetünk a kötőhártya-gyulladás ellen?

Más állapotban a hajad, a bőröd 

A fogantatás pillanatától kezdve számos változás megy végbe a szervezetben, amely gyakran haj- és bőrproblémákat is eredményez. Dr. Rózsa Annamária, a Dermatica bőrgyógyásza a várandósság alatti hormonális és kötőszöveti változások hatásairól, és a kezelési lehetőségekről beszélt.

Vércukormérő kisokos: kinek, mikor, hányszor? 

Cukorbetegség fennállása esetén a betegeknek  vizsgálniuk kell a vércukor értékeiket, hiszen így egyrészt az alkalmazott terápia sikeressége ellenőrizhető, valamint fény derülhet a hipo-esetleg a hiperglikémia fennállására is. Hogy pontosan hogyan is kell ellenőrizni a vércukor értékeket, arról dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa adott felvilágosítást.

Családtervezés felsőfokon 

A nőgyógyász szerint a családot tervező magyar nők negyedének van olyan súlyproblémája, amelyet a teherbe esés előtt rendezni kellene. Emellett a babára vágyó nőknek fel kellene tölteniük a vitaminraktáraikat is, mivel a megfelelő folsavbevitellel megelőzhetőek egyes fejlődési rendellenességek.

Trópusi hétvégére készüljünk! 

A hétvége valódi trópusi időt hoz a Kárpát-medencébe. Annak minden veszélyével. Nem árt rendszeresen figyelni az aktuális időjárás-jelentéseket!

5 tuti tipp a vérbeli szurkoláshoz - nemcsak ma estére! 

Ugyanaz lehet a titkos fegyver az idei Bajnokok Ligája döntőjében egymásnak feszülő Liverpool és Real Madrid kezében: a szurkolótáboruk. Az UEFA Bajnokok Ligája szponzoraként a Mastercard azt vizsgálta, milyen hatással van a csapatokra szurkolóik buzdítása és van-e jelentősége annak, hogy a játékosok miképp ünneplik góljukat.

Erre figyelj a grillpartin, ha cukorbeteg vagy 

A nyári hónapokban igen sokan tartanak - és mennek el - kerti partikra, ahol a bogrács és a grill mellett különböző alkoholos italok is előkerülnek. Viszont felvetődhet a kérdés, hogy vajon koccinthatnak-e velük a cukorbetegek, vagy inkább mást töltsenek a poharukba? A kérdést Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont dietetikusa válaszolja meg.