Egészség cikkek
Melyik terhes vitamin való neked?
Napjainkban a boltok polcai roskadásig tele vannak különböző várandós vitaminokkal, így nem csoda, hogy legtöbbször a nők komoly dilemmával küzdenek, hogy vajon melyiket is válasszák. Íme, egy kis segítség Ratkó Tünde szülésztőtől, hogy lásson a reklámok és a csomagolások mögé.
Nátha vagy influenza? Antibiotikum vagy mézes tea?
Kaparó torok, rossz közérzet, levertség, láz. A náthára vagy influenzára utaló kellemetlen tünetek jelentkezésekor sokan nem fordulnak egyből orvoshoz, inkább igyekeznek házi praktikákkal kezelni azokat.
Ezért egyél kevesebb sót
A só szervezetünk számára elengedhetetlen anyag, ám túl nagy mennyiségű bevitele súlyos problémákat okozhat, hiszen általa megnő a magasvérnyomás, így a szív-és érrendszeri betegségek kockázata.

Ugye nem szeretnél borvirágos orrot?
A rosacea főleg az arc középső területein értágulatokkal, gyulladt csomókkal jelentkező bőrbetegség. A panaszok napfény hatására rosszabbodnak, így már most figyelni kell a fényvédelemre.

Enyhe télben jobban fertőz a bárányhimlő!
Ismét egyre több a pöttyös gyermek az orvosnál: az enyhe téli szezon kedvez a fertőző betegségek kialakulásának, így a lázzal, kiütéssekkel és viszketéssel járó, akár 2-3 hétig elhúzódó bárányhimlőnek is. A gyermekek 90 százaléka, jelentős többségében még óvodás korában átesik ezen a kellemetlen megbetegedésen, mely egy két adagból álló védőoltással megelőzhető lenne.

Ez a hosszú élet titka! Gondoltad volna?
A mozgáshiány majdnem kétszer annyi ember halálát okozhatja, mint a túl magas testtömeg index – derült ki egy brit kutatásból. Lóránth Kata, az Oxygen Wellness szakmai vezetője az összefüggésekről beszélt.

Napi egy pohár bor a depressziót is gyógyítja!
Már több ezer éve készítünk és fogyasztunk bort, de élettani hatásait kevésbé ismerjük. Pedig jó tudni, hogy a mértékletes borfogyasztás képes pozitívan befolyásolni szervezetünk működését. Még a depressziót is gyógyítja!

Egy jó alvás a tanulás kulcsa
Az ember fejlődésének korai szakaszában a hosszú alvás a kulcsa mind a tanulásnak, mind az emlékezésnek. A tanulásra a legjobb idő az alvást közvetlenül megelőző periódus, egyben hangsúlyozzák a lefekvés előtti olvasás fontosságát is.

Elbutulást okozhat az allergiagyógyszer
Amerikai kutatók összefüggést találtak az időskori elbutulás (demencia) és egyes gyakran használt, többek között altatóként vagy allergia kezelésére adott gyógyszerek szedése között.
A napsütés sokkal fontosabb nekünk, mint képzelnénk
A D-vitamin sokak számára a napfény vitaminjaként ismert, ami többek között a jó hangulatért felelős. Ám az elmúlt években a kutatók rávilágítottak arra, hogy sokkal fontosabb a szervezet működése szempontjából, mint azt korábban gondolták.
A porckopás már nem csak az időseket érinti
Egyre több emberre igaz, kortól függetlenül, hogy ízületi porckopás miatt térdprotézis beültetése jelenti számára az egyetlen megoldást. Míg korábban ez kizárólag az idős korra volt jellemző, ma már a középkorúakat is érinti ez a probléma.
7 tipp, hogy a munkahelyeden is szárnyalhass!
Bizalomhiány, rossz vezetés, elszigeteltség, a szoros határidők, mind-mind hozzájárulnak, hogy feszültek legyünk a munkahelyen. A tartós munkahelyi stressz azonban nem csak betegít, de rontja a termelékenységet, a morált és a lojalitást is. Mit tehetünk a jó munkahelyi közérzetért?
Ideális választás a fogyni vágyóknak
Egészséges táplálkozást, pár kiló leadását tervezted erre az évre? Nem kell különleges szerekhez, se módszerekhez folyamodnod, elég, ha többször beiktatod a halat az étrendedbe. Még meg is szépülsz tőle!
Kegyetlen vírusölő, ami még szebbé is tesz! Megfejtés?
A szaunázás nem csak élményt és felfrissülést jelent, de kényezteti a bőrt, javítja a közérzetet, edzi az ereket és még a vírusokat is elűzi. A kellemes és hasznos kikapcsolódási formáról Szerencsés Lajos, az Oxygen Wellness szaunamestere beszélt.
Új készítmény segít a cukorbetegeknek – már januártól
Az intenzív vércukorszint-kontrollt igénylő, 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek gyakran szenvednek testsúlygyarapodástól. Számukra új lehetőség az az új SGLT2-gátlók családjába tartozó készítmény, amelyhez januártól már hazánkban is OEP támogatással juthatnak hozzá a cukorbetegek.
Az antibiotikum mégsem okoz asztmát?
Korábbi kutatások egyértelmű összefüggést véltek felfedezni a terhesség alatt, illetve a kora gyermekkorban szedett antibiotikum és az asztma megjelenése közt, az elmélet azonban most megdőlni látszik.
Mozgassuk a fájós térdet, vagy pihentessük?
Olykor-olykor minden ember panaszkodik kisebb-nagyobb mértékű térdfájdalomra, melynek hátterében számtalan dolog állhat. Ekkor persze felmerül az örök kérdés: vajon mivel teszünk jót? Ha mozgatjuk, vagy ha inkább pihentetjük a végtagot? A kérdést dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája válaszolja meg.
Fogadja meg, hogy az idén többet és jobban alszik!
Kevesebbet alszik, hogy többet tanuljon, a vizsgákra készüljön, dolgozzon, hogy feljebb jusson a munkahelyi ranglétrán? Érdemes mérlegelni, mert úgy tűnik, hogy ez a módszer csak rövidtávon vezet eredményre. Idővel az alváshiány következményei miatt fog egyre távolabb kerülni a céljaitól.
Árulkodó tünetek: ne vedd félvállról!
A szakemberek szerint hazánkat is elérte az influenzajárvány. A környező országokban már minket megelőzve felütötte fejét, de itthon is egyre többen keresik fel a rendelőket influenzaszerű tünetekkel. Ezért most fokozottan érdemes odafigyelünk a megelőzésre annak érdekében, hogy egy komolyabb betegség, vagy akár egy kellemetlen nátha, megfázás elkerüljön minket.
Unalmas sportok helyett sí-fitnesz
Ha már unod az egyhangú speedfitness, spinning vagy éppen aerobic órákat, és valami izgalmasabb sporttal szeretnéd formában tartani magad, akkor nem kell tovább keresgélned, hiszen megérkezett a sí-fitness!
Kik hajlamosak a foglepedék képződésre?
Foglepedék mindenkinél képződik, de vannak bizonyos kockázati tényezők, amelyek növelik a valószínűségét. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Fogászat szakorvosa szerint nekik különösen fontos a professzionális fogápolás.
Miért esik egyre több sportoló trombózis áldozatává?
Az utóbbi időben egyre többször hallani, mikor egy profi sportoló trombózis okozta tüdőembóliában életét veszti. Így sokakban felmerülhet, hogy azok, akik versenyszerűen sportolnak fokozottabban ki vannak téve a veszélynek? A kérdést prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája válaszolja meg.
Vigyázz! Az egészséges kaja is tele van cukorral!
Ha a cukros ételekről beszélünk, a legtöbb embernek az édességek, csokoládé, fagylalt jut eszébe, ám jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy számos egyéb termék is tartalmaz hozzáadott cukrot.
Mennyi életerő van még benned? Teszteld!
Fáradtság, kedvetlenség, ingerlékenység, alvászavarok, gyomor – és bélpanaszok, csak néhány jel, ami arra utal, hogy fogytán az életerőd. Ez a teszt segít felmérni mennyi tartalékod van még a végső „kiégésig”. Az alacsony értékek azonnali életmódváltásra figyelmeztetnek!
Rejtélyes kór pusztít a faluban!
Az észak kazahsztáni Kalacsi faluban már két éve feltűnt a szokatlan betegség. Az érintettek váratlanul elszunnyadnak, majd akár napokig alszanak, később pedig emlékezetkiesésről, vagy néhány esetben hallucinációkról panaszkodnak.
A mandulád miatt is lehet rossz szájszagod!
Kövek több ponton is kialakulhatnak a szervezetben. A vese- és epekő mellett a mandulákban is létrejöhetnek kemény és olykor fájdalmas képződmények. Jelenlétükre a kellemetlen lehelet is felhívhatja a figyelmet.
Télen jobban kell ügyelnünk a pajzsmirigyünkre!
Ahogy hidegebbre fordul az idő, az sokaknál különböző egészségügyi problémákat von maga után. És itt sajnos nem csak az influenzára és a megfázásra kell gondolni, hanem az olyan betegségekre is, mint a pajzsmirigy túlműködés, ugyanis a téli hónapokban a benne szenvedők állapota romlik.
Aki fiatalnak érzi magát, tovább is él
Hosszabb ideig élhetnek azok az idős emberek, akik koruknál három-négy évvel fiatalabbnak érzik magukat, mint azok, akik annál idősebbnek - derült ki egy friss brit tanulmányból.
EgészségGPS - életmentő segítség az ünnepek alatt!
Az EgészségGPS nevű patika- és orvosi ügyeletkereső mobilalkalmazás segíti az ünnepek alatt az arra rászorulókat. Az ingyenes alkalmazás és webes keresői megmutatják az utat a legközelebbi egészségügyi intézményhez vagy patikához. Segítségével az ügyeletes gyógyszertárakat is könnyedén megtalálhatjuk – ajánlja a HáziPatika.com
Bogárburger, műhús és nyomtatott ételek – ezt esszük a jövőben!?
Az évszázad végére mintegy 10,9 milliárd ember él majd a Földön az ENSZ legfrissebb előrejelzése szerint. Rovarok, műhús, tengeri moszat és 3D nyomtatóval elállított ételek, mind lehetnek az éhezés alternatívái, de vajon a gyomrunk is bírni fogja ezeket?
Ne tedd boldoggá a bacikat!
Még most, a 21. században sem mindig természetes a kézmosás - ezt felmérések tanúsítják. Napjainkban például hét ember közül egy nem mos kezet WC-használat után. Sőt, vannak olyanok is, akik egyáltalán nem szoktak kezet mosni. Ez igazán elgondolkodtató, különösen akkor, ha mondjuk egy kézfogás után ülünk le ebédelni, vagy ha mondjuk megosztunk egy szendvicset valakivel.
Mi a helyzet az édesítőszerekkel? Barát vagy ellenség?
A mesterséges édesítőszerek már jó ideje támadások kereszttüzében állnak, nem egy cikk jelent már meg rákkeltő, illetve hizlaló mellékhatásaikról. Mi az igazság? Valóban az ördögtől valók? Szakember válaszol.
Húzogassunk, vagy ne húzogassunk? Tanácsok fiús szülőknek
Állandó kérdés a fiús babák esetében, és még mindig vannak tévhitek ez ügyben is. Megoszlanak a vélemények, hogy kell-e, szükséges-e a fiúgyermekek nemi szervén az előbőrt húzogatni, vagy sem. Erre az egészségügyi kérdésre kerestük a választ.
Sokaknak fáj az élet - de tehetünk ellene!
A 35 évnél idősebb magyarok fele megterhelőnek érzi az olyan hétköznapi tevékenységeket, mint a házimunka, a cipekedés, a lépcsőzés, a közlekedés, a kisgyermekek emelgetése vagy a kertészkedés. Ráadásul a 35–50 évesek fele fájdalmat is tapasztal közben. A fájdalom leggyakoribb oka lehet a porckopás, amely már a korosztály egynegyedét érinti – derült ki egy friss hazai felméréséből.
Mi köze a táncoló kecskének a kávéhoz?
A szeptember végi kávé világnapja sokak fantáziáját és kutatókedvét feltüzelte. Érdekes és furcsa dolgok kerültek elő a kávéról és a kávézásról. De mivel a kávé élvezete nem egy napra korlátozódik, a fekete ital szerelmesei számára - és talán nem csak nekik - így október közepén is szórakoztatók lehetnek ezek a minilegendák.
Immunerősítés - idén még hamarabb el kell kezdeni!
Idén az időjárás nemcsak a nyaralóknak nem kedvezett, de az immunrendszerünknek sem tett jót: az enyhe nyár után korán megérkezett a hideg, csapadékos ősz, vele pedig az első meghűlések, felső légúti megbetegedések. Az első betegséghullám meglepően korán, már szeptember elején végigsöpört az iskolákban, óvodákban. Ezeket az őszi betegségeket gyerekek és felnőttek erős immunrendszerrel kerülhetik el legkönnyebben.
Sokba kerül kisállataink gyógyítása! Te kötnél rájuk biztosítást?
Igazi állatbarátok vagyunk, hiszen a lakosság kétharmada tart otthonában valamilyen háziállatot. Nem sajnáljuk a pénz, ha a családtagnak számító kis kedvencünkről van szó, holott ez több százezres kiadást is jelenthet. Most már rájuk is köthető biztosítás!
Jobb, ha nem mosod meg a nyers csirkehúst! Elmondjuk, miért
A szülői mintát az élelmiszer-higiéniai szokásokat tekintve a gyerekek még felnőttkorukban is követik. Ám vannak olyan megrögzött szokások, amelyeket nem kellene átvennünk elődeinktől Ilyen például az, hogy a nyers csirkehúst elkészítés előtt általában megmossuk, pedig jobb lenne, ha nem tennénk!
Ezért egészséges az alma! Egyél még többet!
Kevés almát, mintegy évi 15 kilót fogyasztunk, holott a duplája lenne ideális az egészségünk megőrzése érdekében. Mivel idén rekordtermés várható almából, kampány indul az almafogyasztás népszerűsítésére.
7 jó tanács azokra a bizonyos napokra
A bizonyos napok előtt a férfiak már fedezékbe vonulnak, és tudják, hogy jobb ilyenkor óvatosan bánni a nővel. A nők pedig idegesebbek, bosszúsabbak, érzékenyebbek, és különféle fájdalmas tünetekkel várják a menzeszt. Mivel enyhíthető ez a kellemetlen időszak?
Gyógyítsd magad! 13 praktika labilis vérkeringésre!
Vérnyomás-ingadozás, szédülés, fül- és fejzúgás, tompa és kábult fejfájás, jéghideg kezek és lábak, bedagadt bokák. Ismerős? Mindezek együtt, de külön-külön is azt jelzik, hogy labilis a vérkeringésed! Ám egyszerű praktikákkal könnyen segíthetsz magadon. Összegyűjtöttük őket!
Te is teszel engedményeket magadnak, amikor diétázol?
A nők nyitottabbak a diétára, mint a férfiak, viszont nagyobb arányban igaz rájuk, hogy időnként engedményeket tesznek maguknak. Orvosi tanácsot diétához csak akkor kérünk, ha betegek vagyunk.
Zsibbad a lábad ülés közben? Porckorongsérv is lehet!
Mindenkivel előfordul olykor, hogy ülés közben elzsibbadnak a végtagjai. Ám ha ez a kellemetlen tünet ugyanazon a területen rendszeresen előfordul, érdemes utánajárni a problémának, mivel akár porckorongsérv jele is lehet. Most az állapot kialakulásáról és kezelési módszereiről beszél orvos szakértőnk.
Nem segít a gyógyszer? Akkor is van megoldás!
A magas vérnyomás általában nem gyógyítható, ellenben jól kezelhető betegség. Sajnos azonban vannak olyan esetek, amikor a normál értékek gyógyszeres beállítása nehézségekbe ütközik.
Egy diabéteszgyógyszer a hosszú élet titka?
A metformin a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használt készítmény. Egy kutatás szerint azonban a gyógyszer a nem diabéteszes egyének egészségét is kedvezően befolyásolja.
Mit mutat a hasi ultrahang?
Az ultrahang segítségével a belső szervek állapotáról kaphatunk képet. Fájdalommentes és gyors eszköz az epehólyag-, vese- és hasnyálmirigy-panaszok kivizsgálására is.
Süket vagy, édes fiam?
Hangosabban hallgatja a televíziót, rádiót, gyakran fülzúgástól is szenved, és néha tényleg nem hallja elsőre, hogy szólnak hozzá. A halláscsökkenés megelőzését már fiatalon el kell kezdeni. Szakértőnk segít ebben.
5 dolog, amiért előnyös egészségpénztári tagnak lenni!
Évente minimum 50 ezer forintot költünk gyógyszerekre, így ez az összeg egy négytagú család esetében 200 ezer forintra is rúghat. Kevesen tudják viszont, hogy milyen előnyökkel jár az egészségpénztári tagság. Íme, 5 fontos tudnivaló erről!