Egészség cikkek

A mozgás megtanulható - kúszástól a versenysportig
Sokan példát vehetnénk a gyermekekről, milyen kitartással gyakorolják az egyes mozdulatokat, hogy ülésből állásba jussanak, vagy, hogy először bizonytalan, majd később stabil járással elinduljanak és felfedezzék a világot. Rengeteget gyakorolnak, lehuppannak, de újra és újra felállnak, amíg tökéletessé nem fejlesztik az egyes mozzanatokat.

Így befolyásolhatja általános egészségünket otthonunk fűtési rendszere
Amikor az egyes fűtési alternatívák közötti különbségeket mérlegeljük, akkor elsődlegesen a költség-, illetve energiahatékonyságukat vesszük számításba. Nem elhanyagolandó szempont azonban az sem, hogy milyen hatással vannak életminőségünkre. A legtöbb fűtési metódus esetén sajnos ugyanis elmondható, hogy olyan veszélyeket rejtenek, amelyek károsan hathatnak egészségünkre, amennyiben nem megfelelően működnek.

Kifogyunk az ivóvízből a magyar fiatalok szerint
A hazai huszonévesek kétharmada használ mobilappot az egészsége megőrzéséhez

A SPAR lett az év egészségtudatos kereskedője
Egyre többen vannak Magyarországon, akik valamilyen érzékenységgel rendelkeznek, illetve tudatosabban szeretnének étkezni. A SPAR az országos hálózatában több mint 1500 féle árucikket kínál számukra, s kiemelten kezeli az egészségtudatos életmód népszerűsítését is.

A szívünk az egyik legsokoldalúbb szerv: ismerd meg te is jobban!
Szívünk egy sokoldalú, többfunkciós, interaktív szerv, jóval több mint egy pumpa, mely segít vérünk keringését fenntartani.

Örömteli hírt jelentett be Bangó Margit
A Kossuth-díjas énekes az Almárium vendége volt, ahol interjút adott, és mesélt az elmúlt évek megpróbáltatásairól is.

Újra itt a kánikula: így érdemes védekezni ellene
Az extrém forróság megvisel mindenkit.

Almaecet: igazi filléres csodaszer, ami segít a fogyókúrában is
Már az ókorban ismerték a képességeit az almaecetnek, ám mostanság lett igazán ismert és elismert a természetes gyógyításban. Tudd meg, hogy hogyan érdemes fogyasztani az almaecetet, és mi mindenben segít a testednek.

Okosóra mentette meg a szerencsés férfi életét
Egy barátja óráját próbálta fel csak kíváncsiságból, ám az óra jelzett, hogy valami nagyon nincs rendben a férfi egészségével.

A citromhéj jótékony hatásai
Azt tudjuk, hogy a citrom tele van C-vitaminnal, és finoman ízesíthetjük vele a teánkat, salátánkat, ételeinket, de vajon mit kezdjünk a citrom héjával? Semmiképpen se dobjuk ki, mert a citromhéjnak sok jó tulajdonsága van. Mutatjuk is őket.
Az áfonya 6 jótékony hatása
Szerencsére az áfonya télen-nyáron kapható gyümölcs, ráadásul rengeteg jót tesz a testünkkel. Fogyaszd te is bátran és gyakran! Csak jót tehetsz vele!
Kutyája ismerte fel a 78 éves nő mellrákját
Az okos kutya megmentette a gazdája életét.
8+1 ok, amiért az uborka igazi csodaszernek számít
Lúgosít, segít a vese optimális működésének, serkenti az emésztést, de a rák megelőzésében is hatásos. Ismerd meg te is az uborka jótékony hatását.
A babér sok mindenben segíthet az egészségednek: ismerd meg te is!
A babérlevelet évezredek óta használják, hiszen különleges ízt ad az ételeknek, de nem csak az ízfokozásra kiváló. Rengeteg mindenben lehet a segítségünkre. Jöjjenek a babér jó tulajdonságai.
Avokádó: ismerd meg a lúgosító csodagyümölcsöt
Az avokádó évek óta tartja magát az egészséges élelmiszerek között. Ez a csodagyümölcs rengeteg féle módon elkészíthető, és tele van jó féle zsírokkal, proteinnel és alacsony a kalória tartalma. Ismerd meg, hogy mi mindenben kiemelkedő az avokádó.
Plasztikai sebeszét: még mindig sok az előítélet
Amennyiben valaki csak egy egészen picit is jártas a plasztika témakörében, tudja, hogy már a régi időktől kezdve létezik, él, és létjogosultsága van az ilyen irányú beavatkozásoknak. Tény, hogy bizonyos korokban (például világháborús időszak) inkább a rekonstrukció, mintsem az esztétika volt előtérben, de létezett olyan korai időszak is - többek között az ókori Rómában, amikor már a tökéletes megjelenést segítették elő az ilyen beavatkozások. Most azonban mégis előítéleteink vannak. Miért?
Pokoli fájdalmakkal került kórházba Pataki Ádám, Liptai Claudia férje
Kórházi kezelés szüntette meg Pataki Ádám pokoli fájdalmát
5 wellnesstrend, ami hódítani fog 2022-ben
Az elmúlt közel két évben a pandémia hatására még fontosabb lett az állapotfelmérés és megelőzés, előtérbe kerültek a szabadban is végezhető mozgásformák, a szépségápolás területén pedig az otthon is alkalmazható, innovatív megoldások. Ezek a változások a wellness területén is megjelennek, és hatással lesznek az idei év legfontosabb trendjeire.
Ezért felesleges öblítőt használni
Kevés olyan háztartás van ma Magyarországon, ahol a mosáshoz nem használnak öblítőt. Az a tudat él az emberekben, hogy öblítőre szükség van, mert attól lesz a ruha puha tapintású és illatos. Azt, hogy használatának káros hatása is lenne, kevesen gondolják, pedig nem véletlen, hogy az Európai Unió által kibocsátott Eco Label minősítést nem adják meg erre a termékkörre.
Október 29. a Stroke Világnapja - fókuszban a D-vitaminhiány
Október 29-e a Stroke Világnapja, mely alkalomból az agyi érkatasztrófák gyakoriságára és a megelőzés fontosságára hívják fel a figyelmet világszerte. A legújabb kutatások szerint van összefüggés a D-vitaminhiány és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása között.
Koronavírus: a legrosszabb forgatókönyv is bekövetkezhet a negyedik hullámban
Ha nem védekezünk az oltáson túl a korábban jól bevált eszközökkel, könnyen a legrosszabb forgatókönyvet élhetjük meg - véli Dr. Oroszi Beatrix a Semmelweis Egyetem epidemiológusa, járványügyi szakértője
Gajdos Tamás műsorvezető 63 évesen napi 3-4 órát edz
Gajdos Tamás televíziós újságíró 63 évesen sem lassít, sorra nyeri a nemzetközi versenyeket. Meg is látszik rajta, simán letagadhatna korából akár 20 évet is. Igazi inspiráló történet az övé.
Smoothie bowl: egészséges, szép és akár egy diétába is beleillik
Ősszel kevesebb a napsütés, ezért csökkenhet szervezetünkben a “boldogsághormon”, valamint a szerotonin- és a dopamin szint, így testünket és kedvünket is érdemes színes és tápláló prés- és gyümölcslevekből készült smoothie bowlokkal feldobni. A Funky Forest dietetikusból és food stylistokból álló csapata 3 olyan smoothie bowl receptet alkotott, amelyek akár egy színes és változatos őszi diétába is beilleszthetőek.
Az a csodálatos kókuszolaj
Van, aki szereti a kókusz illatát, ízét, van, aki nem. Abban viszont mindenki egyetért, ha kipróbálta: a kókuszolaj fantasztikus ápoló, szépítő hatással van bőrünkre, hajunkra. A természetes szépülés hívei önmagában alkalmazzák, de kozmetika ipar is felfedezte és egyre több készítményébe használja ezt a csodálatos hatóanyagot.
Őszi stressz: így szabaduljunk meg a feszültségtől
Az új évszak, a gyerekek iskolakezdése, esetleg egy új helyzet mind-mind okozhat idegességet, és feszültséget. Az őszi stressz egyáltalán nem ismeretlen sok ember számára, ám jó hír, hogy van segítség. Ki lehet lépni a feszült időszakokból. Ebben segítenek a következő tanácsok is.
Ma van a Szív Világnapja - fókuszban a szívbetegségek
Szeptember 26-a a Szív Világnapja, amely az egyik vezető haláloknak számító szívbetegségekre hívja fel a figyelmet. Hazánkban annyian halnak meg szívbetegségben, mint rosszindulatú daganat következtében.
Koppenhága a világ legbiztonságosabb városa
A koronavírus járvány alaposan átírta a legbiztonságosabb városokról eddig készült rangsort. Az ázsiai helyszínek, melyek eddig általában dobogósak voltak, most hátrébb kerültek. Dánia fővárosa, Koppenhága lépett az első helyre.
Melyek az Alzheimer-kór tünetei és hogyan lehet őket enyhíteni?
Talán soha nem féltettük még úgy idős szüleinket, nagyszüleinket, mint amikor kitört a koronavírus-járvány. Sajnos bármennyire is óvjuk szeretteinket, az időskori betegségek többségétől nem védhetjük meg őket. Ezek közül az egyik legrejtélyesebb az Alzheimer-kór, amely az időskori elbutulás (demencia) leggyakoribb oka. Az Alzheimer-kór világnapján beszéljünk egy kicsit erről a betegségről.
Az az édes, finom füge…
Itt a fügeszezon. A piacon ugyan még mindig több száz forintért adják a füge darabját, a szerencsések saját kertjükben, vagy az utcára kilógó fügefákról szedhetik le ezt a finom, édes gyümölcsöt. Imádjuk az ízét és jó, ha tudjuk, milyen egyéb jótékony hatással van a füge az egészségünkre.
Ne csak beszívd a levegőt, hanem lélegezz!
Az idei nyár bestseller könyve James Nestor Lélegzet című műve, ami a helyes légzés elveszett tudását segít újra felfedezni. Közérthető, szórakoztató és nem utolsó sorban nagyon hasznos olvasmány, ha végigolvasod, biztos, hogy sokkal tudatosabban figyelsz majd a légzésedre és ezáltal jó irányba hatsz az egészségedre is.
A legcukibb digitális jóga nomád
Egyre többen indítják a napot otthoni jógázással, amihez az interneten keresnek inspiráló videókat. A Boho and Beautiful életmódcsatorna videóiban a gyönyörű Juliana Spicoluk ébreszti fel testünket és lelkünket, miközben a hátteret a világ leggyönyörűbb helyei szolgálják.
Érzelmi hullámvasút, avagy a változókor őrülete
Hőhullámok, éjszakai izzadás, testsúlygyarapodás, a bőr és a haj szerkezetének megváltozása – ezek a változókor legjellemzőbb fizikai tünetei. Nem könnyű elviselni őket, de a helyzet fokozódik, ha melléjük egyéb, lelki tünetek is társulnak. A menopauza ugyanis fokozza a nyugtalanságra, ingerlékenységre, csökkent koncentrációra, depresszióra, szorongásra, lehangoltságra, fáradtságra való hajlamot. Dr. Belső Nóra pszichiáter segít megválaszolni néhány fontos kérdést ebben a témakörben.
Stresszoldás jógával - Diószegi Ádám jógaoktató mesél
Sokan stresszoldás miatt kezdenek bele a jógázásba, s idővel felfedezik a gyakorlás egyéb pozitív hatásait is. A különféle testhelyzetek, légzőgyakorlatok hatnak az idegrendszerünk működésére is és ezáltal segítik a stresszkezelést. Diószegi Ádám jógaoktató most a jóga és a stresszoldás kapcsolatáról mesél nekünk.
Ezért érdemes minden nap biciklire ülni
A kerékpározás jótékony hatásairól nem lehet eleget beszélni, hiszen egészségesebbé tesz és védi a környezetünket, ráadásul szerepet játszik a városi zajterhelés és szmog csökkentésében. Nem csupán sporttevékenységként, hanem közlekedésként is tekinthetünk rá; a kerékpározásnak köszönhetően rendszeres testmozgást végezhetünk – megerőltetés nélkül.
Mit tegyél és mit ne a hőségriadó esetén?
Ez lesz az idei egyik legmelegebb hetünk. A hőmérő higanyszála bőven túl lesz a 30 fokon, akár a 37-39 fokot is elérheti. Jöjjön néhány alapvető jó tanács, hogy mire figyeljünk, ha szeretnénk épségben átvészelni a kánikulát!
Mitől más egy jógaóra, mint egy tornaóra?
Az emberek többsége a mozgás miatt tér be egy jógastúdióba és a jógával történő ismerkedése elején nem nagyon van fogalma arról, hogy miben különbözik egy jógaóra a tornaórától. Hiszen itt is testgyakorlatokat végzünk, erősítjük vagy éppen lazítjuk izmainkat. Diószegi Ádám jógaoktató segít megérteni a jógaászanák gyakorlásának lényegét.
Mi a jóga? Diószegi Ádám jógaoktató válaszol
Mozgásforma, stresszoldás, az elme lecsendesítése. Egy nézőpont a világgal kapcsolatban, ami személyes tapasztaláson alapszik, és nemcsak egy filozófia, amit nehéz átültetni a gyakorlatba. A jóga komplex élményt nyújt, ebben rejlik sikerének titka. A ma emberének egyre nagyobb szüksége van mindezekre. Diószegi Ádám jógaoktató az elkövetkezendő hetekben segít eligazodni a jóga varázslatos és végtelenül összetett világában.
Így védjük meg szemünket az UV-sugaraktól
Az UV-sugárzás – vagy, ahogy még nevezzük, az ultraibolya sugárzás – nélkül nem létezhetne élet a földön. Pozitív hatása, hogy szabályozza az anyagcsere-folyamatokat. Kedvezően hat a növényekre és a környezetre. Viszont számos maradandó egészségkárosodást okozhat az emberi szervezetben
Jógaválasztó kisokos
Hatha jóga, Himalája jóga, Astanga jóga, Iyengar jóga, gerincjóga…hogy csak néhányat említsünk a jógaformák közül, amelyeket a XXI. század embere szervezett formában is gyakorolhat. A Jóga Világnapján nézzünk egy kicsit körül: miért is jógázunk itt Európában, és melyik jógaforma passzol a legjobban a személyiségünkhöz?
Hogyan lehet csökkenteni a dohányzás ártalmait?
Orvosok és egészségügyi szakemberek, valamint civil és iparági szakértők, tudósok, kutatók, társadalmi szervezetek vezetői osztották meg gondolataikat a dohányzás ártalmainak csökkentéséről, cáfolva a füstmentes alternatívákkal és a dohányzással kapcsolatos tévhiteket.
Tartásjavító torna már óvodás korban
A mozgásszegény, ülő életmód a gyermekek egészséges fejlődését, többek közt a gerinc fiziológiás görbületeinek megfelelő kialakulását is veszélyezteti, s ezzel felnőttkori porckopásos betegségekre hajlamosít. Az egy éve tartó járvány csak ront a helyzeten: súlyosbodnak a gyerekeknél az ortopédiai rendellenességek, tartásproblémák.
Meddő férfiak, avagy mi lesz veled emberiség?
A férfiak nemzőképességének csökkenésével egyre többet foglalkozik a tudomány. A folyamatosan romló tendencia szakemberek szerint azt mutatja, hogy 2100-ra több lesz a Földön a meddő férfi, mint a termékeny.
Egészséges, kalóriaszegény és nagyon finom
Itt a spárga szezonja! Ami az ókori Rómában még csak a kiváltságosok eledele volt, mára egyszerűen beszerezhető a boltokban, piacokon. Sokan még mindig idegenkednek attól, hogy felvegyék az otthoni étlapra, pedig roppant egyszerű elkészíteni. Lehet belőle krémleves, köret, egytálétel, saláta, de akár szuflét is varázsolhatunk az asztalra. Ráadásul gyorsan. Íme, néhány érdekesség a spárgáról és hasznos tanácsok az elkészítéséhez, receptekkel.
Tankolj fel percek alatt energiával!
Egész nap ülsz a számítógéped előtt? Fáj a nyakad, hasogat a derekad és az esős, rossz időtől a hangulatod is mélyponton van? Itt az idő, hogy felállj az íróasztaltól, és végezz el néhány egyszerű, ámde nagyon hatékony jógagyakorlatot.
A köldökzsinor eredetű őssejtekben van az új remény
A COVID-19 betegekben a problémát elsősorban a túlzott immunrendszeri gyulladásos reakció (citokinvihar), másrészt a kialakuló tüdőszöveti károsodás (ARDS) jelenti. A köldökzsinór eredetű őssejtek gyulladásgátló, valamint a regenerációt, szöveti gyógyulást elősegítő hatásuknak köszönhetően kínálnak ígéretes terápiás opciót
Többszervi gyulladást is okozhat gyerekeknél a Covid
Egyre többet hallunk a gyerekek helyzetéről a járvány elleni harcban. Nem kell hozzáértőnek lenni, hogy rájöjjünk: a vírus nem válogat a korcsoportok között, csupán a fertőzöttek immunrendszere okozza a fertőzés lefolyásának különbségeit. Nagyon sok gyerek tünetmentesen, vagy enyhe tünetekkel vészeli át a betegséget, de ilyen esetekben is szükséges lehet sajnos a kórházi ellátás.
Aminosavak a testi-lelki egészségért
A stressz, a fokozott szellemi és fizikai igénybevétel szervezetünk egészére kihatással van, hiszen rövidtávon feszültek, idegesek leszünk, esetleg koncentrációs problémákkal találkozhatunk, hosszú távon pedig hamarabb kimerülnek energia- és ásványianyag-
tartalékaink. Kiegyensúlyozott táplálkozással, a fehérjék felépítéséhez szükséges aminosavak bevitelével, valamint a megfelelő mennyiségű pihenéssel azonban gyorsan feltölthetjük raktárainkat.
Mikor voltál kivizsgáláson?
Karbantartjuk az autónkat, lakásunkat, folyamatosan gondoskodunk arról, hogy használati tárgyaink megőrizzék jó állapotukat, azonban ez az odafigyelés a legtöbbünknél önmagunk irányába már nem igazán valósul meg. Legtöbbször csak akkor foglalkozunk saját egészségünkkel, amikor már valamilyen panaszunk van. Az új év tökéletes alkalom lehet arra, hogy ezen változtassunk, jobban odafigyeljünk önmagunkra, és ne hanyagoljuk el szervezetünk „karbantartását” sem