Életforma.hu


Gyógyszerből a magyart szeretjük!

Gyógyszerből a magyart szeretjük! 

Kevesen tudják, hogy a hazai gyógyszergyártás milyen jelentős mértékben járul hozzá a magyar betegek gyógyításához és a hazai munkahelyek teremtéséhez, megtartásához A betegek mintegy fele magyar gyógyszert kér a patikákban.
Zsibbadnak az ujjaid? Komoly is lehet a baj!

Zsibbadnak az ujjaid? Komoly is lehet a baj! 

A leggyakrabban a nőket érinti a Raynaud-szindróma, ez a viszonylag gyakori, a lakosság 5–8 százalékánál előforduló, az ujjak zsibbadásával, elfehéredésével járó betegség. Jelentkezhet önállóan, vagy egyéb kórképek kísérő tüneteként is.
Láthatatlan kórokozók - Tuti, hogy tiszta a lakásod?

Láthatatlan kórokozók - Tuti, hogy tiszta a lakásod? 

Semmi sem az, aminek látszik, főleg nem, ha mikroszkóp alá kerül. Hitted  volna, hogy még egy tisztának tűnő konyhapulton vagy akár a saját kezünkön is annyi izgő-mozgó apróság nyüzsög, mint ahány ember egy zsúfolt bevásárlóközpontban? Legyünk elővigyázatosabbak!
A munkahelyüket féltik az SM-el élők

A munkahelyüket féltik az SM-el élők 

A betegek többsége nem mer beszélni betegségéről a munkahelyén, attól félnek, hogy ha fény derülne az állapotukra, elveszítenék munkájukat. Ez derült ki a Magyar SM Társaság által a betegek körében végzett, nem reprezentatív online kutatás eredményeiből.
Allergiás vagy? Ezt a négy hibát ne kövesd el!

Allergiás vagy? Ezt a négy hibát ne kövesd el! 

Jártál már orvosnál, de úgy gondolod, az allergia tüneteit egyedül is képes vagy csillapítani? Szedsz valamilyen gyógyszert, de nem tudod pontosan, mire? Ez csak kettő azok közül a tévedések közül, amelyekkel kínszenvedéssé változtathatjuk az allergiaszezont.
Kíméld a gyomrod! Így!

Kíméld a gyomrod! Így! 

A gyomorbántalmak, gyomorfájdalmak megkeseríthetik mindennapjainkat, nyűgössé, beteggé vagy akár letargiássá is tehetnek bennünket. Ha odafigyelünk a táplálkozásunkra, elkerülhetjük a gyomorbántalmakat.

Hullik a hajad? Lehet, hogy atka az oka 

Tavasszal, a fésülködés és hajmosás során elvesztett hajszálak mennyisége ijesztően megszaporodhat. Az évszakkal járó természetes hajhullás mellett aggodalomra adhat okot, ha reggel a párnán vagy napközben a ruhán folyamatosan újabb hajszálak jelennek meg. Az alapos kivizsgálás nemcsak az esetleges vitaminhiányt vagy hormonproblémákat kutatja, de kiterjed a fejbőrben lévő élősködők ellenőrzésére is.
Egy rossz mozdulat, és mozdulni sem bírsz

Egy rossz mozdulat, és mozdulni sem bírsz 

Itt a jó idő, irány a kert! Jöhet a kapálás, virágültetés, fűvetés, trágyázás. Igazán kellemes időtöltés, sokan mégis megszenvedik, hiszen elég egy rossz mozdulat, és moccanni sem tudunk. Ráadásul a rossz mozdulat és aztán a mozdulatképtelenség nem csak a kertben fenyegethet.
Segítség! Miért nem érzem a szagokat?

Segítség! Miért nem érzem a szagokat? 

A szaglás csökkenését nátha vagy túlzásba vitt orrcsepp-, orrsprayhasználat is okozhatja, de orrpolip miatt is bekövetkezhet. A szagok érzékelésére való képesség elvesztése a korral is járhat, de súlyos betegségeket is jelezhet.
Száraz a szemed, szád? Komoly baj is lehet!

Száraz a szemed, szád? Komoly baj is lehet! 

Sokan az égő, viszkető szemük miatt fordulnak orvoshoz, és meglepődve hallják, hogy egy ritkán emlegetett betegségben szenvednek. Az autoimmun betegségben érintettek részére a szem- és szájszárazság nemcsak kellemetlen tünet, de szövődmények forrása is lehet.

Mit gondolunk az egészségügyről? Rémes… 

Kimondottan romlott a közegészségügyi ellátás színvonala az elmúlt évben Magyarországon – ez minden második ember véleménye. Ezért, ha pénztárcájuk megengedné, legtöbben a fizetős magánintézmények szolgáltatásait vennék igénybe.

Hogyan élik meg a gyerekek a kórházi tartózkodást? 

Minden gyerek számára nehéz a kórházi tartózkodás, legyen bármilyen korú is. Az otthontól és a barátoktól való távollét, az idegen hely és helyzet, a vizsgálatok, a szokásos napi rutin megváltozása mind-mind frusztrációt okoznak számukra.

Minden, amit a gyógyböjtről tudnod kell! 

A böjt megállásra, szünettartásra szólít fel. Ez azonban korántsem jelent önsanyargatást, magunk választotta étkezési tilalom görcsös betartását. Ám ha nekiállunk, higgadtságot, befelé fordulást, külső-belső megtisztulást eredményez. Most a gyógyböjtöléshez adunk néhány hasznos tanácsot is!  

Cseng a füled? Ne vedd félvállról! 

Az influenza és a légúti fertőzések csúcsidőszakában gyakori jelenség a fülfájás – a fertőzések, vírusok tüneteként jelentkezik, és néhány nap múltán meg is szűnik. Rosszabb esetben azonban a fülfájás erősödik, fülzúgás lép fel, ami aztán hetek, sőt hónapok elteltével sem múlik. A csengést fontos komolyan venni, és hamar kezeltetni!

Atomi szinten vizsgálják: biztonságos a pálinka! 

Atomi szinten elemzik a pálinkamintákat a hatósági laboratóriumban, ahol a pálinkák mindössze 7 százalékával kapcsolatban merült fel bármilyen kifogás. Biztonságosan fogyasztható tehát a hungarikum, amit az is jelez, hogy a bevizsgált termékek csupán 2 százalékánál észleltek nem megengedett cukorhasználatot. Tavaly összesen 15 ezer alkoholos italt ellenőriztek, és 786 esetben találtak hibát.

Horkolsz? Lehet, hogy orrsövényferdülés miatt! 

Az orrsövényferdülés gyakorlatilag mindenkit érint, de súlyossá akkor válik az eset, ha például visszatérő arcüreggyulladást, gyakori légúti fertőzéseket és horkolást is okoz. Sőt, jele lehet az orrhangú beszéd is.

Több mint nyolcmillió diák kap naponta gyümölcsöt! 

A gyerekek helyes táplálkozási szokásainak kialakításában vállal hosszú távon szerepet az a program, amelyhez eddig 25 uniós tagállam csatlakozott, köztük Magyarország, így ma már több mint félmillió hazai kisdiák jut rendszeresen gyümölcshöz az iskolában.

Vedd fel a harcot az isiásszal! 

Az ülőmunkával járó egészségügyi panaszok igencsak meg tudják keseríteni az ember hétköznapjait. Azoknál, akik szinte egész napra a székhez vannak kötve, gyakran alakul ki ülőidegzsába, más néven isiász, ami könnyen rányomhatja bélyegét a dolgos napokra.

Az életet jelentheti a „halálmadár” 

Szokatlan szövetségesre leltek a vadon élő baglyokban a chilei illetékesek a fertőző hantavírus elleni küzdelemben, amelynek már több mint tucatnyi halálos áldozata van a dél-amerikai országban.

Itt a lista! Szavazz az Év Orvosára! 

Néhány napja elindult a 2013-as Astellas-díj – Az év orvosa pályázat internetes közönségszavazása. A zsűri döntése szerint idén minden korábbinál több, összesen 115 jelölt kap lehetőséget arra, hogy a nagyközönség szeretetével és támogatásával zajló nemes versengésen a legjobbak közé kerülhessen.

Vigyázz a szoláriummal, ha lupusod van! 

A szisztémás lupus az egész szervezetet érintő autoimmun betegség. Az érintettek jelentős hányada fényérzékeny, az ultraviola sugarak 40–70 százalékuknál a tünetek súlyosbodását okozzák. Az ő esetükben a fényvédelem különösen fontos.

Van remény a mogyoróallergia ellen! És nem csak az ellen… 

Biztató eredményeket hozott egy új kezelés a mogyoróallergia ellen. A részt vevő gyermekek a kezelés után panaszmentesen fogyaszthatták a korábban súlyos tüneteket okozó magvakat. Az immunterápia korántsem számít újdonságnak, több éve sikerrel alkalmazzák, elsősorban légúti allergia kezelésében.

Szétrobban a fejed, mert megint újabb front közeleg? Tehetsz ellene! 

Az emberek több mint fele megérzi, ha időjárás-változás közeledik. Vannak, akiknél enyhébb, vannak viszont, akiknél súlyosabb tünetekkel jár a fronthatás. A nők általában frontérzékenyebbek, mint a férfiak, mint a férfiak. Tudvalévő azonban, hogy az időjárás maga nem tesz beteggé. Jellemző tünetek időváltozáskor a fejfájás, idegesség, izzadás, ingerlékenység vagy a levegőszomjúság.

Mit tegyünk, ha kijön a babán az ételallergia? 

Négyéves korukra az esetek 90 százalékában kinövik a gyerekek a táplálékkal szembeni allergiát. Addig viszont diéta tartására, az allergiás tüneteket okozó élelmiszerek mellőzésére van szükség.

Így teszi tönkre az ereidet a stressz 

Régóta ismert tény, hogy lelkiállapotunk nagy hatással van vérnyomásunkra. Igen ám, de ma már a stressz a mindennapok szerves része, így nem meglepő, hogy néha kiugró értékeket produkálunk. Mikor kell ezzel orvoshoz fordulnunk?

Nincs hangja? Irány az orvos! 

Gégegyulladás gyakran jelentkezhet pedagógusok, előadóművészek, valamint olyan foglalkozási körökben dolgozóknál, akiknek a fő munkaeszközük a hangjuk. A visszatérő panaszok kezelésében a helyes hanghasználat elsajátítása, a hangszalagok túlerőltetésének kerülése is segíthet.

Járjunk egy lépéssel az influenza előtt! 

Sokak örömére komolyabb mínuszok nélkül vészeltük át a téli hónapok nagy részét. Ám a fagy hiánya nem csak a természetben okoz károkat, a baktériumok és vírusok terjedésének is kedvez, így egyre nő a náthás és influenzás megbetegedések száma.

Nem tudsz szoptatni? Próbáld ki ezeket a praktikákat! 

Sok édesanya szembesül a gyerek születése után azzal, hogy bármennyire is szeretné, de nem tudja szoptatni a babáját, mert nem indult meg kellő mértékben a tejelválasztása. Most eláruljuk, milyen praktikákkal lehet segíteni a problémán!

Ne a laborlelettől várj diagnózist! 

A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, ám a beteg mégsem érzi jól magát. Ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.

Munkahelyi ártalom is lehet: a tüdőfibrózis 

A tüdőfibrózis különböző porok, gázok tartós belégzésének következményeként, de egyes gyógyszerek, sugárzás, autoimmun betegség hatására is kialakulhat. A kezdetben enyhe tüneteket okozó betegség mielőbbi felismerésével az állapotromlás lelassítható.

A zene segít a rákbetegség kezelésében is 

A zenei videók készítése erőt ad a fiatal rákbetegeknek, hogy végigjárják a kezelések hosszú útját – állapította meg egy amerikai tanulmány. A terápia közelebb hozza őket családtagjaikhoz, barátaikhoz is.

Nem árt ügyelni a pajzsmirigyünkre! 

A mélyvénás trombózisnak számos oka lehet, ennek ellenére kevesen gondolnak arra, hogy pajzsmirigy-túlműködés is állhat a probléma hátterében. Milyen tünetek esetén érdemes a betegségre gyanakodni?

Anya, ne stresszelj már engem! 

Vajon igaz-e, hogy az elborzasztó tartalmak ártalmasak a magzatnak, mert stresszelik az anyát? És le kell-e emiatt mondanunk a tévézésről, internetezésről, hírekről a terhesség alatt a baba és a saját védelmünk érdekében?

A tejallergia és a tejcukor-érzékenység nem ugyanaz! 

A tejallergia és a tejcukor-érzékenység közti különbségek és hasonlóságok gyakran keverednek a köztudatban, pedig lényeges eltéréseket találunk mind a betegséget kiváltó okok, mind a kezelés terén. Gasztroenterológus segítségével összegyűjtöttük a témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Nőknél veszélyesebb! Vigyázz a magas vérnyomással! 

Bár mindkét nemet egyaránt érinti a magas vérnyomás, azonban a legfrissebb kutatások szerint a nőkre veszélyesebb a hipertónia. Így náluk korábban el kellene kezdeni a megfelelő terápiát.

Strapabíró, de mártír nemzet a magyar 

Hány évet vesz el az életünkből a megfázás és az influenza? Mire esküsznek a világ különböző részein élők a megelőzéssel kapcsolatban? Miben acélosabbak a magyarok az oroszoknál vagy a németeknél? Megmondjuk!

7 tény az influenzáról - mit tegyünk, hogy kivédjük? 

Újra támad az influenza! A minden évben jelentkező járvány ellen nemcsak lehet, de érdemes is védekezni, és az sem árt, ha eloszlatunk néhány tévhitet.

Láttad már? Itt a világ egyik hihetetlen, eldugott turisztikai látványossága! 

„A világ 25 hihetetlen, ritkán látogatott, eldugott turisztikai látványossága” közé sorolta be az amerikai Business Insider hírportál a tordai sóbányát, ahol minigolf- és bowlingpályák várják a látogatókat, óriáskerék is van, és csónakázni is lehet.

Növények között jobban koncentrálunk 

Jól tudjuk, hogy a szobanövények oxigéndúsabbá tehetik közvetlen környezetünket, ezáltal sokkal kellemesebb a helyiségben töltött idő. Norvég és amerikai kutatók kiderítették, hogy a növények ennél sokkal többre képesek.

James Bond "a lábán sem tudott volna megállni", annyit ivott 

James Bond nemhogy a világot nem tudta volna rendszeres időközönként megmenteni, de "a lábán sem tudott volna megállni" annyi alkoholtól, amennyit Ian Fleming, a Bond-regényfolyam szerzője Őfelsége leghíresebb titkos ügynökével megitatott - erre a következtetésre jutott két brit orvos szakértő.

Vigyázz mit veszel a gyereknek karácsonyra! 

Ezekben a napokban vesszük a legtöbb játékot, de általában nem gondolunk bele, hogy akár fejlődési rendellenességet okozó anyagokat és más szempontból veszélyes tárgyakat is találhatnak gyermekeink a fa alatt, ha csak az árra koncentrálunk. A szakértők szerint körültekintő vásárlással minden baj megelőzhető, és mindig az életkor szerint kell választani.

Veszélyes lehet a túl szűk farmer? 

Egyre nagyobb a meddőségi probléma a férfiak körében, akiket a stressz, az alkohol, a dohányzás, az egészségtelen, mozgáshiányos élet, a környezetszennyezés, a tartós gyógyszerhasználat és a helytelen öltözködés is veszélyeztet. Bár a segítő lehetőségek köre példátlanul szélesedett az elmúlt években, ezekkel kevesen élnek.

Megnyíltak az influenza oltópontok 

Nagy várakozás előzte meg idén is országszerte az influenza oltópontok megnyitását, ahol az influenza elleni védőoltás néhány perc alatt megkapható. Közeledik az influenza szezon és egészségügyi szakemberek szerint azért érdemes minél előbb beadatni a védőoltást, mert a védettség kialakulásához 2-3 hét szükséges.

40 feletti és dohányos? Irány a szűrés! 

A WHO halálozási listáján jelenleg a negyedik helyen áll a COPD, mégis keveset tudunk róla. Alattomos kór, a tünetek sok esetben csak előrehaladott stádiumban jelentkeznek. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa a rendszeres szűrések fontosságára hívja fel a figyelmet.

Érszűkület szűrés: akár életet is menthet! 

Magyarország élen jár a szív-és érrendszeri megbetegedésekben, ennek ellenére nem elegendő azok száma, akik tüneteikkel időben orvoshoz fordulnak. Az érfal szerkezetének átalakulása már egészen fiatalon is elkezdődhet, ami később olyan betegségekhez vezethet, mint a stroke, a szívinfarktus vagy az érszűkület.

Vigyázat! Egyre több az országban a veszett állat 

A veszettség a magyar vörös rókák körében ismét sűrűbben fordul elő. Szeptember közepe óta már tucatnyi állatnál igazolták a fertőzést, a vírus Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Pest megyét érinti. Egyelőre rejtély, hogy a betegség hogyan jutott be észrevétlenül az ország közepére.

Mit tehetünk a tüsszögés ellen? 

 A tüsszentés a szervezet védekező mechanizmusa, egy reflex, amely – a köhögéshez hasonlóan – a felső légutakat hivatott megtisztítani a nem kívánatos betolakodóktól, hosszú távon azonban igencsak legyengítheti szervezetünket.

A pálinka nem melegít! 

Hátrahajtott fej orrvérzésnél, felülni rosszullétkor, nyállal kezelt seb, szorítókötés a vérzésre, kiszívott méreg méhcsípéskor vagy éppen citromlé a herpeszre, esetleg nyers hús a sebes duzzanatra – csak néhány a leggyakoribb hibák közül, amelyeket sokan elkövetnek, ha magukat vagy a környezetükben megsérülteket kezdik gyógyítani. Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány a leggyakoribb tévhiteket oszlatja el, azokat a téves megoldásokat, amelyek alkalmazásával sokkal többet árthatunk, mint gondoljuk.