Lélek cikkek

Kemény dolgok születnek a wc-ben
Sokakat érint, mégis tabuként kezeljük, pedig a székrekedés nem szégyen, és a tévhitekkel ellentétben sok esetben nem tehetünk róla . A táplálkozás, az emésztés és a belek állapotán kívül, lelki okok is kiválthatják.

Kövek a testünkben
Kő, sőt kövek meglehetősen sok helyen kialakulhatnak a szervezetünkben, leggyakrabban az epében és a vesében, de előfordulhat a húgyhólyagban is. Dr. Marton Anna, az Oxygen Medical belgyógyásza a felismerésről és a kezelésről beszélt.

Gombafertőzés - szex nélkül
Vannak olyan kellemetlen betegségek, melyekkel szinte minden nő találkozik élete során. Ilyen a hüvely gombás fertőzése is, amiről gyakorisága ellenére igen keveset tudnak az emberek. A kialakulás okairól és a kezelési lehetőségekről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszél.

Égi manna az illóolaj!
Tél végére, amikor már elegünk van a hidegből, ködből, a nehéz, téli ételekből, vagy az esőből, a kevés napsütésből, és a nyomott hangulatból, kellemes, testet-lelket tisztító forróságra és nyugalomra vágyunk. Bevehetjük magunkat egy fürdőbe!

Nincs menekvés? Mindannyian allergiásak leszünk?
Nyakunkon az idei allergiaszezon, az első éger és mogyoró pollenek már megjelentek a levegőben. Prof. Nékám Kristóf allergológust, a Budai Allergiaközpont orvosát, az évről-évre egyre több embert érintő betegségről kérdeztük.

A gyerekeknél is jelentkezhet inzulinrezisztencia
A gyerekek egészsége a szülőknek a legfontosabb. Ez nem is lehet kérdéses, ám sok esetben egyszerűen nem veszik észre a betegségre utaló jeleket. Ennek nem is mindig az az oka, hogy nem ismerik azokat, hanem az, hogy nem gondolják, hogy az a gyerekeiket is érintheti. Ilyen az inzulinrezisztencia is, melyről sokan gondolják azt, hogy a felnőttek betegsége, a gyerekeket nem érintheti. Ez azonban sajnos nem igaz. A témában dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa van a segítségünkre.

Mikortól kóros a tavaszi fáradtság?
Gyakran mi okozzuk a krónikus fáradtságot az életmódunkkal, de van, amikor ez az állapot betegséget jelez. Fogadd meg a szakember tanácsait, és ha három hónap után sem érzed magad frissebbnek, akkor érdemes utána járni, mi okozza a tartós energiahiányt a szervezetben!

Ez nem varázslat! Fénnyel a sportsérülések ellen!
Azok, akik rendszeresen sportolnak – legyen az futás, kerekezés, edzőterem vagy éppen a jóga –, már biztosan elszenvedtek kisebb-nagyobb sportbaleseteket. Ezeket legtöbbször csak felületiek, és kevésbé súlyosak, úgy, mint kisebb ficamok, húzódások, zúzódások, rándulások, de a kisebb problémákat se söpörjük a szőnyeg alá!

A világ leggyakoribb betegsége
Kutatások szerint a világ 291 leggyakoribb betegsége közül az első helyen a fogszuvasodás áll, amelynek kezeletlenül komoly következményei lehetnek. Dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Medical fogorvosa szerint megfelelő kezeléssel mind a fogvesztés, mind akár a súlyos betegségek megelőzhetők.

Minden, amit tudni akartál a szemölcsökről
Vírusos szemölcs a test bármely pontján megjelenhet, nagy valószínűséggel, élete során legalább egyszer már mindenki találkozott a zavaró növedékekkel. Annak, aki hajlamos rá, és a szemölcs folyamatos kiújulásával küzd, érdemes elolvasnia dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosának javaslatait a kezelésről és a megelőzésről.
Kell vagy sem? Vita az orrmandula körül
Az orra helyett a száján át veszi a gyerek levegőt? Ne vedd természetesnek! Ha a tartósan bedugult orr mellett gyakori középfülgyulladás és horkolás is jelentkezik nála, akkor valószínű, hogy a megnagyobbodott orrmandula okozza a panaszokat. Szükséges-e megszabadulni tőle?
Súlyos betegséget is jelezhet a fejfájás!
A fejfájás gyakori vendég a tavasz közeledtével. Ez ellen nem igazán lehet tenni semmit, de azt azért jó tudni, hogy valóban csak a frontok okolhatóak-e a fájdalomért. A háttérben ugyanis sokkal súlyosabb gond, a néma gyilkos is állhat. A témában dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája van a segítségünkre.
Egy kis terpesz, így kapsz nemi herpeszt!
Fura reklámszlogennek tűnik, ám a betegség mégsem ilyen vicces. Sokáig lappang és mire észrevesszük, fertőzéssel már tovább is adtuk. Hogyan ismerjük fel a tüneteket és miként szabadulhatunk meg a kellemetlenségektől?
A kisugárzás titka: élvezd a tested!
A szépség belülről fakad, tarja a mondás, és ez így is van. Ha nem érezzük jól magunkat a bőrünkben, ha hiányzik az önbizalom és harmónia, akkor hiába a legszebb öltözet, vagy szexi fehérnemű. Az érzékiség megéléséhez a legfontosabb, hogy nőiesen vagy férfiasan vonzónak érezzük magunkat, mert az érzéki magabiztosság másokra is azonnal hat. A test és lélek kölcsönösen hatással van egymásra, így ha az egyiket rendbe tesszük, a másik is hozzá idomul.Mit tehetünk érzéki kisugárzásunk visszanyeréséért?
Fénnyel a bébipopsiért
A babáknál fellépő egyik leggyakoribb probléma a pelenkakiütés. Valószínűleg nincs is olyan csöppség, akinél legalább egyszer ne jelentkeznének ezek a kellemetlen tünetek. Még a legjobb minőségű pelenkák használatánál is előfordulhatnak allergiás reakciók a hirtelen felgyülemlett nedvességtől.
Gombóc a torokban?
Nincs egyedül a tüneteivel, a fül-orr-gégészeti rendelésekre érkező betegeknél ez az egyik leggyakoribb panasz. Globus pharyngeus-nak nevezik, ha valaki fájdalommal nem járó csomót, duzzanatot érez a torkában. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégészt, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát a betegség lehetséges okairól kérdeztük.
Torokfájás – mikor van szükség antibiotikumra?
A vírusos eredetű megfázás tüneteként sokszor jelentkezik torokfájás, gyakran ez a betegség első tünete. A torokfájás lehet bakteriális eredetű is, a gyógyuláshoz ilyenkor antibiotikumra is szükség van. Milyen tünetek alapján különböztethetjük meg a vírusos fertőzést a bakteriálistól, mikor forduljunk orvoshoz?
5 tuti tipp a síszemüveg kiválasztásához
A síelés a téli időszak egyik legkedveltebb sportja, azonban mielőtt nekiindulunk a hatalmas csúcsoknak, nem árt felkészülnünk. A speciális ruházat mellett nagy hangsúlyt kell fektetnünk a megfelelő szemüveg kiválasztására is, amely talán a legjobban befolyásolhatja havas élményünket. Tartsd szem előtt a következő öt szempontot, és nem fogsz csalódni!
Mi az az anémia? Ismerd fel a tüneteit!
A téli hidegben mindenki fázik, de nem mindegy mennyire, hiszen a túlzott hideg-érzékenység mögött betegség is állhat. Milyen tünetek jelzik, hogy súlyosabb problémával állunk szemben, mint egyszerű didergés?
A kisgyermekek hirtelen heves köhögése komoly bajt jelezhet!
Ha a kicsi játék, vagy evés közben egyik pillanatról a másikra heves köhögésben tör ki, akkor elképzelhető, hogy félrenyelt, vagy lenyelt valamit. Egy apró falat, vagy játékdarab is okozhat súlyos tüneteket.
Terhesség pajzsmirigy problémával - mennyire veszélyes?
Azt szinte mindenki tudja, hogy ha gond van a pajzsmirigyével, akkor a terhessége is bajos lehet. de hogy mire is nyomra rá a bélyegét ez a szerv, az már nem ennyire tiszta. Hiszen a terhesség alatt a nőknek nem csak saját hormonjaikról kell gondoskodniuk, hanem a magzatuk megfelelő ellátásáról is.A témában dr. Lőricz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza van a segítségünkre.
Depressziót okozhat a változókor
Hangulati ingadozás, szorongás, lehangoltság – az 50 éves kor körül jelentkező menopauza a testi panaszokon kívül pszichés tüneteket is produkál. A gyermekvállalási képesség megszűnése magával hozza az önbizalom csökkenését és a nőiesség érzésének elhalványulását. Dr. Hevesi Kriszta szexuálpszichológus szerint a boldog és kiegyensúlyozott szexuális élet későbbi menopauzához vezethet, a partnerrel való beszélgetésnek köszönhetően pedig könnyebben kezelhetővé válhatnak a változással járó kellemetlenségek.
Hoppá! Már a cukormentes termékek is veszélyesek?
Érdemes óvatosnak lennünk a cukormentes italokkal és édességekkel, azok ugyanis éppen annyira roncsolhatják a fogat, mint a cukros társaik. A kutatások tanulságait dr. Komáromy-Poros Gergő, az Oxygen Medical fogorvosa ismertette.
Influenza vagy nátha? Van különbség!
A hasonló tünetek miatt gyakran nehéz megkülönböztetni a náthát és az influenzát. Érdemes-e antibiotikumot szedni, kinek ajánlott az influenza elleni oltás, és hogyan úszhatjuk meg legenyhébben a betegséggel töltött napokat?
Így böjtölj éhezés nélkül!
Szerda óta böjtölünk,megtisztulunk,és önkéntesen lemondunk valamiről. A szakember szerint azonban tegyük mindezt nagyon óvatosan, és fokozatosan, a hiánytünetek elkerülése érdekében. De van, akinek tilos akár csak egy napig is böjtöt tartani!
5 szuper ajándék ötlet - az allergiás kedvesnek
Valentin-nap alkalmából még az is próbálja a romantikusabb oldalát mutatni, aki egyébként a hétköznapokban hajlamos megfeledkezni a kedvesének szóló apróbb figyelmességekről. A következő tanácsokat érdemes megfogadni, ha valami meglepetéssel készülünk, főleg, ha allergiás a szerelmünk.
Rákmegelőzés: itt a legújabb HPV elleni vakcina
Vezető haláloknak számít Magyarországon a méhnyakrák. Évente 1000-1200 nőnél diagnosztizálják, és az érintettek fele életét veszti a daganatos megbetegedés miatt. Hiába a magas esetszám: az elváltozásért 99%-ban felelős HPV-ről a magyarok ötöde még az állami oltóprogram ellenére sem hallott, a lakosság fele pedig továbbra is a kevésbé megbízható óvszeres védekezésre hagyatkozik.
Nemcsak a szerelmesek eshetnek bele!
A „csókbetegség” elsősorban serdülők és fiatalok betegsége, cseppfertőzés útján terjed. Dr. Kádár János immunológustól, az Immunközpont főorvosától megtudhatjuk, hogy mi okozza, és hogyan kezelhetjük az influenzához hasonló tüneteket produkáló kórt.
Nemzetfogyás Európában - az egyénközpontú társadalmak csapdái
Sokat beszélünk Európa elöregedéséről, Magyarországon egyre gyakrabban hangzik el a nemzetfogyás, sőt a nemzetpusztulás drámai kifejezése. A népszaporulat kérdésével, meddőségi problémák kezelésével foglalkozó Dr. Ősapay György szerint a probléma lelki és testi kiváltó okain is lehet segíteni.
Itt a bomba forma titka
Az alakformálás kétségtelenül egy olyan örök téma a női társaságokban, amit nem lehet megunni és mindenki hozzá tud szólni. Lévén, manapság talán nincs is olyan nő a világon, aki meg lenne elégedve az alakjával. Mindenkinek van valamilyen problémája itt-ott: egyesek úszógumira vagy lovaglónadrágra panaszkodnak, míg mások a megnövekedett pocakjuktól vagy a fenekük vagy felkarjuk löttyedtségétől szenvednek.
Nem jó jel, ha folyton fázik
A pajzsmirigy hormonjai számos alapvető életfunkcióhoz nélkülözhetetlenek, az agy, a test, az izmok és egyéb szervek normál működéséhez is szükségesek. Alulműködés esetén a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont ahhoz, hogy a feladatát megfelelően el tudja látni, ezért megjelennek a hiányállapot tünetei.
Ezekkel a vizsgálatokkal mutatható ki az allergia
Ha az elmúlt időszakban tüsszögött, folyt, vagy bedugult az orra, esetleg szűnni nem akaró kiütések, viszketés kínozza, vagy rendszeres hasi fájdalmaktól, puffadástól szenved, itt az ideje kivizsgáltatnia, mi okozza a panaszait. Ha tünetei alapján felmerül az allergia gyanúja, kezelőorvosa a szükséges vizsgálat elvégzését fogja javasolni. Az allergia vizsgálatra szükség van a diagnózis megállapításához, ahhoz, hogy megismerjük mi az allergén, ami az allergiás tüneteket okozza.
A spermák nem szeretnek telefonálni
Károsíthatja a férfiak nemzőképességét a mobiltelefonok sugárzása. Aki naponta egy óránál többet beszél a készüléken, annál kétszeresére nőhet a spermaszám terméketlenséggel fenyegető csökkenésének a kockázata - állapították meg izraeli kutatók.
A 4 leggyakoribb sportsérülés - így kerülheted el!
Akár az edzés közben szerzett sportsérülések, akár csak egy esés komoly zúzódásokat, bevérzéseket és erős fájdalmat okozhat. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopéd orvosa a friss sérülések természetes kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
5 dolog, amit nem tudtál a gabonapelyhekről
A gabonapelyheket sokan összekeverik a müzlivel. Pedig ez olyan, mintha Beyoncét kevernénk Shakirával. Érdekességek és újdonságok közül válogattunk: Beyoncé speciális diétája, hozzáadott cukor nélkül készülő újdonságok és ehető műalkotások is szerepelnek az „ötösfogatban”.
Horkolás miatt is kialakulhat hörghurut?
Krónikus bronchitisz esetén érdemes alvásvizsgálatot végeztetni – erre hívják fel a figyelmet dél-koreai kutatók. Vizsgálatuk szerint ugyanis a rendszeres horkolás és a tartós hörghurut gyakran együtt jelentkezik, és kialakulhat alvás közbeni légzéskimaradás is.
Ajjaj! Fájhat a fejed a csokitól és a sajttól is!
Fejfájás több okból is jelentkezhet: az időjárási változások, a frontok következtében, a nyaki csigolyák elváltozása, az izmok merevsége, a kialvatlanság miatt, de a stressz is jól ismert hajlamosító tényező. Sokaknál a fájdalom megjelenése az étkezésekhez köthető, ezért érdemes megfigyelni, hogy mit fogyasztottunk a tünetek megjelenése előtt.
Támad az influenzajárvány! Jön a D-vitamin!
A tíz európai országban, köztük a szomszédos Szlovéniában és Ukrajnában tomboló influenzajárvány Magyarországra is megérkezett. Összegyűjtöttük, mit tehetünk, hogy elejét vegyük a megfertőződésnek, az influenza kellemetlen tüneteinek, és esetlegesen veszélyes szövődményeinek.
Három lépéssel a tavaszi hajfáradtság előtt
Télen a kinti hideg és a fűtött helyiségek meleg levegője egyaránt szárítják a hajat.A hónapok óta tartó hideg, szürke, téli időjárás nemcsak a szervezetet viseli meg, hanem a hajat is. A frizura egyre fénytelenebb, egyre rakoncátlanabb és sokaknak okoz gondot a hajhullás. Megoldás a három lépéses hajápolás és a kiegyensúlyozott, vitamindús táplálkozás. Az új frizurával pedig várjunk, mert lehet, nem is arra vágyunk igazán!
A mióma mellett a polip is állhat a rendszertelen, pecsételő vérzés hátterében
Meddőséget és köztes, pecsételő vérzést sok betegség okozhat. Az igazán ijesztő helyzet azonban jellemzően akkor alakul ki, amikor szexuális együttlét után jelentkezik a vérzés, hiszen ilyenkor mechanikai sérülésre is gyanakodnak az emberek. Ha azonban a jelenség rendszeres, akkor nagyobb valószínűséggel polippal állunk szemben, melynek mibenlétéről, a diagnosztizálásról, és a kezelési lehetőségeiről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszél.
Meddőséget okozhat a korai menopauza
Magyarországon minden századik nőt érinthet a korai menopauza, ám kevesen tudják, mi okozza panaszaikat. A tünetek megegyeznek a változókorban tapasztaltakkal, viszont a rendszertelen menzesz, a hőhullámok, a hangulatingadozás már 40 éves kor előtt jelentkeznek. Dr. Szőnyi György nőgyógyász azt javasolja: akinek a családjában előfordult már hasonló probléma, az vállaljon minél hamarabb babát, mert a korai klimax meddőséget okozhat.
Mellvizsgálat a tükör előtt - így csináld!
Mindenki hallott már az önvizsgálat fontosságáról, ám ennek ellenére viszonylag kevesen élnek ezzel a lehetőséggel. Ennek oka elsősorban a feledékenység, másrészt az érdektelenség. Pedig a nemtörődömség sajnos olyan következményekkel is járhat, amitől minden nő retteg.
Mikor veszélyes a hasmenés?
Számtalan oka lehet annak, ha hasmenés nehezíti az életünket. Mitől alakulhat ki, mikor kell komolyan venni és orvoshoz fordulni? Ezekre a kérdésekre válaszol dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológusa.
Egy góc, több betegség - rejtélyek a szájban
Hajhullást, bőrproblémákat, sőt, akár szívbelhártya-gyulladást is okozhat egy fel nem fedezett fogászati góc. A góckutatás okairól és lehetőségeiről dr. Iványi Zoltán, az Oxygen Medical fogorvos, szájsebésze beszélt.
Fogamzásgátlás: mit vegyünk be az utolsó pillanatban?
Nem megfelelő vagy elmaradt védekezés esetén jöhet szóba a sürgősségi fogamzásgátlás, amely egy tabletta bevételét jelenti, a szeretkezés után 48-72 órában. Dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyásza szerint ez a módszer azonban semmiképp sem helyettesítheti az előrelátó védekezést.
Énekével mondott köszönetet az X-faktor sztárja
Horányi Juli az elmúlt 15 év munkájáért dalolt az ország drogmegelőzési hungarikumának, a Drogmentes Magyarországért Maratonnak. A 2014-es X-faktor sztárja maga is elítéli a kábítószerezést.
Lelkileg is megviseli az anyákat a megfázás
Gyereknevelés, munka, háztartás…. az anyukák sokszor a legügyesebb zsonglőröket is megszégyenítő módon egyensúlyoznak a teendőik között. Mi történik azonban akkor, amikor az összhang megbomlik és egy kisebb betegség, akár egy megfázás ledönti lábukról a mindent megoldó édesanyákat? A pszichológus szerint ez az egész családra negatív hatással lehet, leginkább mégis az érintettet, vagyis az anyát viseli meg lelkileg.
Ez a leghatékonyabb érméreg! Te is megszívhatod...
Régóta köztudott tény, miszerint a dohányzás számos betegség kialakulásának kockázatát megnöveli - köztük az artériás trombózisét is -, ám kutatások szint a vénás rendszerre is komoly befolyást gyakorol. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezért a dohányosok trombózis rizikóbecslésének és genetikai szűrésének fontosságát hangsúlyozza