Életforma.hu


Ez a leghatékonyabb érméreg! Te is megszívhatod...

Ez a leghatékonyabb érméreg! Te is megszívhatod... 

Régóta köztudott tény, miszerint a dohányzás számos betegség kialakulásának kockázatát megnöveli - köztük az artériás trombózisét is -, ám kutatások szint a vénás rendszerre is komoly befolyást gyakorol. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezért a dohányosok trombózis rizikóbecslésének és genetikai szűrésének fontosságát hangsúlyozza
Vezess naplót, és lefogysz!

Vezess naplót, és lefogysz! 

Sokan észre sem veszik, mennyi plusz kalóriát visznek be a szervezetükbe nassolnivalókkal, rendszertelen étkezésekkel, üdítőitalokkal vagy alkoholfogyasztással. Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos és testsúlygyógyász szerint a hatásos fogyókúra alapja a táplálkozási- és mozgásnapló vezetés!

A korai menopauza tünetei 

Napjainkban a későbbi terhességek, a 35, vagy akár 40 év feletti gyermekvállalások sem olyan ritkák. Ám azzal számolni kell, hogy egyes esetekben az a bizonyos óra sajnos gyorsabban ketyeg, mint ahogyan számítanánk rá. A témában dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.
4 tévhit a reggelivel kapcsolatban

4 tévhit a reggelivel kapcsolatban 

A reggeli étkezéssel kapcsolatban nagyon sok tévhit él a köztudatban. Fontos tudni, hogy a reggelinél is vannak olyan szabályok, amelyeket érdemes betartani, ha azt akarjuk, hogy jobban induljon a napunk, és hogy lendületünk a nap folyamán végigkísérhessen minket. Most erre szeretné felhívni a figyelmet a Cappy Great Start!, hiszen egy reggeli gyümölcslé vagy gyümölcsital remek választás lehet a reggelink mellé is
Jó évet zárt a hüvelygyűrű

Jó évet zárt a hüvelygyűrű 

A tavalyi év integrált, HPV elleni védőoltást is népszerűsítő kampányának köszönhetően a teljes lakosság körében 7%-kal, a 2015-ben kiemelt célcsoportnak számító 15-19 éves korosztályban pedig 22%-kal nőtt a hüvelygyűrű ismertsége.
Énekelj és megszabadulsz a horkolástól!

Énekelj és megszabadulsz a horkolástól! 

Egy friss kutatás szerint, a rendszeres énekórák nemcsak a tiszta hangzás elérésében segítenek, de a hangképzés, énektechnika fejlesztésével a horkolás is csökkenthető.
Mit együnk a hideg ellen?

Mit együnk a hideg ellen? 

A hideg téli időjárás, a kevés napfényből és egysíkú táplálkozásból adódó vitaminhiány nyomot hagy bőrünkön is, amelynek eredménye a repedezett, kipirosodott kézfej, száraz ajkak, hámló arcbőr. Télen jellemzően több, kevésbé egészséges ételt fogyasztunk, és kevesebb folyadékot iszunk.
Kellemetlen, de éld túl!

Kellemetlen, de éld túl! 

Télen még az egyébként normál ápolást igénylő bőr is érzékenyebb, szárazabb lehet. A fűtési szezon kezdetével a lakások levegője gyakran túl száraz, és emellett a hűvösebb, szeles időjárás is kiszáríthatja bőrünket. A száraz bőr ápolásához Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikusának tanácsai nyújtanak segítséget.
Tüsszögsz? Így különböztesd meg a tüneteket!

Tüsszögsz? Így különböztesd meg a tüneteket! 

Tüsszögés, orrdugulás, kaparó torok és kínzó köhögés – az allergia és a megfázás tüneteit könnyen össze lehet téveszteni. Egy nagyszabású kutatás szerint az allergiások mindössze 10 százaléka ismeri fel biztosan, ha a panaszait meghűlés okozza, ezért utánajártunk, hogyan lehet megkülönböztetni a két állapotot a megfelelő kezelés kiválasztása érdekében.
Életkor kontra trombózis: van rizikó!

Életkor kontra trombózis: van rizikó! 

A legújabb vizsgálatok alapján ma már egyértelműen látszik, hogy a fejlett országokban az életkor emelkedésével együtt komoly problémát jelent a pitvarfibrilláció, illetve az ennek következtében kialakuló stroke, és tromboembólia. A témában prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája van a segítségünkre.

Tudsz okosan sörözni? 

Sikerrel zárult a Dreher Sörgyárak Ésszel iszom!, a kulturált alkoholfogyasztást támogató 2015-ös programja. A projekt, amelynek fókuszában a magzati alkoholszindróma, az ittas közlekedés veszélyei és a kulturált alkoholfogyasztás állnak, 2016-ban is folytatódik!

Már a vikingek is söröztek az influenza ellen 

A világ szüntelenül változik, mely változás az utóbbi időben elég dinamikus és kiszámíthatatlan. Sokszor, ha a rohanás közben megállunk egy pillanatra, már megint a következő, sokkoló, tudományos újdonságról lehet hallani. Elképesztő, hogy a nem is olyan távoli múlt, már archaikusnak számít. A változásokat az orvostudomány világában is meg lehet figyelni. Ehhez egyáltalán nem kell orvosnak lennünk. Elég, ha elolvasunk egy öt évvel ezelőtt írott könyvet, vagy a nagymamánkkal és nagypapánkkal elbeszélgetünk. Vannak ugyanakkor olyan dolgok, amik az idő múlásával sem változnak…  

Gondok a Protein C-vel: végzetes lehet? 

A véralvadás egyensúlyának felborulása súlyos, életveszélyes következményekkel járhat, így érdemes fokozott figyelemmel kezelni. Sajnos örökletes, és szerzett formában is előfordulhatnak olyan betegségek, melyek ezt az egyensúlyt eltolhatják egyik, vagy másik irányba.

Isten biz' betartom, vagy mégse? 

Január a nagy fogadalmak időszaka, amikor is a legtöbben a súlyfeleslegüktől szeretnének megszabadulni. Februárra azonban mégis elfogy a lendület, és a kitűzött célokat csekély mértékben vagy egyáltalán nem sikerül elérni. De vajon mi lehet ennek az oka és mit tehetünk ellene? A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének alábbi tanácsaival sikerre viheted a fogadalmad! 

Meddőség: még nem biztos, hogy nem lehet gyereked! 

Sok nők számára talán az a legszörnyűbb, amikor több hónapos vagy éves sikertelen próbálkozást követően orvosuktól kapnak egy papírt, amin ez áll: meddőség. Érdemes tisztázni, hogy a meddőség egészen mást jelent a köznyelvben, mint orvosi értelemben, és persze a kiváltó okok között szép számmal találunk olyanokat, melyeket a szakember közreműködésével kezelni-gyógyítani lehet. Mindebben dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza segít. 

68 évig csuklott egy disznó miatt 

Hogyan lesz valakiből a Guinnes Rekordok Könyvének kategória győztese? El kell mennie egy disznóvágásra, és ott az áldozattal közelebbi kapcsolatba kerülni. Persze rekorderünk, aki 1922 és 1990 között minden nap 10. másodpercében csuklott sokkal hamarabb szeretett volna megszabadulni a kellemetlen tünettől, mint 68 év

Így előzzük meg a téli fülfájást 

Télen a hallójárat vékony laphámja könnyebben kiszáradnak, berepedeznek, ami a hallójárat gyulladásához vezethet. A létrejövő mikro-repedésekben könnyebben megtapadnak a betegségeket okozó baktériumok, a hallójárat melege pedig kedvező feltételeket teremt ezek elszaporodására. A gyógynövény olajokat tartalmazó fülcseppek rendszeres használatával azonban hosszú távú védelmet nyújthatunk az érzékeny füleknek. 

Milyen betegséget jelezhet a töredező köröm? 

A könnyen törő körmök nem csak esztétikai problémát jelenthetnek, a háttérben könnyen meghúzódhat akár pajzsmirigy probléma is, mely esetben a következmények sokkal rosszabbak is lehetnek. A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.

Vigyázat! Nem mindegy, hogy mit szedünk köhögésre! 

A köhögés az egyik leggyakoribb tünet, amivel a téli időszakban orvoshoz, gyógyszerészhez fordulunk, vagy épp a házi patikából keresünk gyors megoldást a kezelésére. Dr. Hidvégi Editet, a Budai Allergiaközpont tüdőgyógyászát a köhögéscsillapítók és köptető hatású szerek szedésével kapcsolatban kérdeztük.

Szőrszálhasogató kisokos 

Képzeld el, hogy életed legelső salsa óráján vagy! Táncpartnerként megkapod a dögös kubai tánctanárt. Örömünk nem lehetne nagyobb, ám akkor eszünkbe jut, hogy elfelejtettük leborotválni a hónaljunkat… Na ne!

Lomhává tesz a szalonna! 

A reggeli napunk legfontosabb étkezése. Több szempontból is. Egyrészt, a vacsora és a reggeli ébredés között legalább 8-10 óra eltelik, mialatt szervezetünk sem folyadékhoz, sem ennivalóhoz nem jut. Azt gondolnánk, hogy nincs is szükségünk az éjszaka energiára, hiszen alvás közben úgysem csinálunk semmit, de ez nem így van. Szervezetünk folyamatosan, így éjszaka is dolgozik.

Meglepő! Ételektől is folyhat az orrod! 

Orrfolyást és orrdugulást hisztamin intolerancia is okozhat. A téli időszakban gyakori náthás panaszok mellett bizonyos ételek is okozhatják, ha állandóan orrfolyástól, orrdugulástól szenvedünk. Ilyen esetben a magas hisztamin tartalmú ételek kerülésével, és a hiányzó enzim pótlásával szüntethetők meg a tünetek.

Mit tehetünk a stresszes és hizlaló menedzserszokások ellen? 

Szoros határidők, hatalmas felelősség, magas elvárások és kevés alvás: ha éveken keresztül ez a rutinod, még ma kezdj el változtatni! A rendszertelen életmód és étkezés ugyanis előbb-utóbb munkánk és egészségünk hátrányára is válhat! Az év eleje pedig különösen jó időpont egy új és sikeres életmód elkezdésére! Vágj bele!

5 ok, amiért szemészhez kell menni! 

Általában akkor fordulunk szemészhez, ha gyulladást tapasztalunk, vagy ha már nem látunk tisztán, élesen. A szemüveg vagy a kontaktlencse készítésekor az optikusnál csupán látást vizsgálják. Dr. Jánosházi Eszter, az Oxygen Medical szemorvosa szerint sok olyan tünetmentes, mélyebb probléma rejtve maradhat, amely idejében felfedezve még orvosolható lenne.  

Vérzés változókorban? Nagy a baj! 

A hormonális változások a nők életében nem csak kellemetlenségekkel járhatnak, hanem akár komoly problémák forrásai is lehetnek. Ezek között az egyik legjelentősebb a méh nyálkahártyájából kiinduló rák, illetve a méhnyálkahártya hiperplázia. A betegségek tüneteiről, a köztük lévő különbségről és a kezelési lehetőségekről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszélt.

Nézz rám, megmondom, hogy vagy! 

A pajzsmirigy betegségei nagyon sok kellemetlenséget és sajnos akár komoly problémát is okozhatnak a szervezetben. Sokszor a betegség olyan formát is ölt, amikor nemcsak a hormontermeléssel, hanem a szerv megnagyobbodásával is számolni kell – ilyen a Basedow-kór is. A témában dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája van a segítségünkre.

Így kávézunk mi! 

Ahány ember, annyi féle módon issza a kávét. Mindenkinek van kedvence, amivel kényezteti magát. Most egy olyan párosítást mutatok be, amelyet akár a laktózérzékenyek is nyugodtan fogyaszthatnak.   

Edzésterv az akaraterőhöz 

Januártól nem gyújtok rá, kétnaponta eljárok az edzőterembe, nem nyitom ki este hat után a hűtőt, több időt töltök a családommal, többet olvasok, kevesebbet panaszkodok, és úgy általában: jobb életet élek. Ismerős? Szilveszter éjszakáján sokan teszünk újévi fogadalmakat, amelyeket sokszor már az első hetekben megszegünk. De miért van az, hogy olyan hamar leteszünk a nagy elszántsággal kitűzött céljainkról?

Puff neki: súlyos tüneteket okozhat a diétás smoothie 

Az újévi fogadalmakat megtartva, januártól sokan kezdtek fogyókúrába. Az önsanyargatás üde színfoltja a minimális kalória tartalmú smoothie, amit otthon is bárki elkészíthet reggelire, vacsorára. A gyümölccsel és zöldségekkel is jól variálható finomság azonban kellemetlen panaszokat is okozhat allergiásoknál, nem árt figyelni a tünetekre!

Nevesd ki a telet! 

A kevés napfény, a hideg, a túl rövid nappalok, vagy a mozgáshiányos hónapok miatt leszünk télen gyakran betegek? Esetleg az étkezésünk változik, vagy a higiéniára nem fordítunk kellő figyelmet? Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa segít választ találni a kérdésekre.

A szeretet osztálya 

Naponta hallunk elképesztő történeteket a hazai egészségügy állapotáról, az orvos- és ápolóelvándorlásról, a gyógyszer- és eszköztelenségről. Azt is sokat hallani: jaj, csak betegek ne legyünk! ... Egykori televíziós kollégám, Katona Sándor sem hitt a szemének, amikor kórházba került. Írását azért adom közre, hogy tudjátok, most is vannak kivételek, dolgoznak kivételes emberek az egészségügyben, akik tudják: a szeretet, a figyelmesség, a törődés maga is gyógyít. Megérdemlik az elismerést!    

Komoly oka is lehet a reggeli fáradtságnak! 

A mindennapok stresszes helyzeteit elviselni nem egyszerű feladat, de sokan rosszabbul érzik magukat tőle, mint kellene. Az ő esetükben előfordulhat, hogy csökkent kortizol szinttel, hétköznapi nevén mellékvese fáradtsággal küzdenek.Hogy pontosan mit is jelent ez, és mit tehetünk ellene, arról dr. Molnár Jeannette, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszél.

Csúnya pattanások a fehér kenyértől? Sajnos lehet... 

Közismert, hogy bizonyos élelmiszerek fokozzák a pattanás-hajlamot, de kevesen hozzák ezt összefüggésbe a glikémiás index-szel. Dr. Pellion Szilvia, az Oxygen Medical esztétikai bőrgyógyásza a lehetséges kapcsolatról és a megoldási lehetőségekről beszélt.    

A csontritkulás tünetei gyerekkorban 

A csont a szervezet páncélja és tartószerkezete, ami azonban ugyanúgy karbantartás és táplálást kíván, mint minden egyes szervünk. Ha ezt nem kapja meg, akkor csontritkulással szembesülhetünk, ami kialakulhat betegségek következtében is, de akár ismeretlen okokból, sőt, gyerekeknél is!

Képzeld el! - így lesz sikeres az újévi fogadalmad 

Ismét megfogadtad, hogy sosem fogadsz meg semmit, mert eddig sem tartottad be? Ezzel bizony nagyon sokan vannak így.  De mi lenne, ha most nem a mit-re, hanem a hogyan-ra koncentrálnál? Talán így végre sikerülhet...

2016-ban 12 kedd reggel biztos különleges lesz! 

 2016. január 5-től minden hónap első kedd reggelén közös napindításra hívja az érdeklődőket a MagNet Közösségi Ház, ahol mindenki kedvére töltődhet, ébredezhet, táncolhat, jógázhat és reggelizhet a többi korán kelő társaságában.  

Rád is ráférne egy olajcsere! 

Túl macerás, bele se kezdek! – adjuk fel egy kiegyensúlyozottabb életmódra való áttérés nulladik lépésénél. Pedig nem kell drasztikusan megváltoztatni étkezési szokásainkat azért, hogy egészségesebbek lehessünk. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének 3 tippje remek kiindulópont lehet az új kezdethez. Itt az újévi fogadalmak ideje, vágjunk bele!

Madame Poumpadour már tudta 

Megfeleltek a pezsgők az elvárásoknak! A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb Szupermenta terméktesztjén a hazai és külföldi száraz pezsgőket vizsgálta. Összesen 30 terméket teszteltek élelmiszerbiztonsági, minőségi és kedveltségi szempontok szerint. Kisebb jelölési hiányosságok miatt ugyan figyelmeztetnie kellett a hatóságnak, de a vizsgált tételek beltartalmi és élelmiszerbiztonsági jellemzői minden estben kiállták a próbát.

Mitől fájhat a női mell? 

A nőknek több, mint ötven százaléka tapasztalja a mellfájdalmat, többnyire középkorukban. De az esetek döntő többségében nem az emlődaganat jele. Akkor mégis mi okozza?

Kutyaharapást szőrivel? 

Így január elsején reggel többen is szembesülnek a ténnyel, hogy valószínűleg az éjjel picit több alkohol csúszott le a trombitázás közben, mint kellett volna... Nincs más hátra, kezeld a helyzetet - lehetőleg méltósággal. Ehhez adok néhány ötletet! Majd meglátod, neked melyik válik be!     

Ünnepek utáni diéta a plusz kilók ellen 

Nem is jöhet jobbkor egy ünnepek utáni diéta, mint a több napos lakomák után. Sokan csak ilyenkor jönnek rá, hogy nem kellett volna megállás nélkül enniük, és egy kicsi mértéket kellett volna tartaniuk. Ezért célszerű utólag egy kis diétát tartanod, hogy egyensúlyba hozd a szervezeted - javasolja Teremy Alex, testsúlycsökkentő tanácsadó, a Diet Maker diéta és fogyás blog írója.

Új év - új élet! iCoach - a személyi edző 

Az év vége mindig a visszatekintés, az év eleje pedig a fogadalmak ideje. Ilyenkor nagy tervekkel és komoly elhatározásokkal indulunk neki az új évnek; az „új év – új élet” szellemében sokan fogadják meg, hogy szakítanak káros szenvedélyükkel és egészségesebb életet fognak élni.

A tüdőgyulladás tünetei 

A tíz vezető halálok között van a tüdőgyulladás világszerte, pedig azt gondolhatnánk, hogy manapság egy ilyen betegség könnyen gyógyítható. A gyógyuláshoz az idejében megkezdett kezelés fontos lenne, a betegek többsége azonban nem fordul orvoshoz, amíg nem tapasztal súlyosabb tüneteket. Pedig a betegség nem minden esetben okoz erős köhögést, vagy magas lázat, sokszor csak enyhe, meghűléses panaszok jelentkeznek.

Minden negyedik magyar iskolás túlsúlyos 

A három évnél fiatalabb magyar gyermekek 80%-a az ajánlott napi mennyiségnél jelentősen több cukrot fogyaszt, és ez az arány az ünnepek alatt - nyilván - tovább nőtt. Minden tizedik szülő a hétköznap is édességgel jutalmazza a gyermekét, és az 1-3 éves korosztály csupán harmada kap külön nekik készített ételt.

Utazgatunk? Kóstolgatunk? Buli van? 

Van, aki filmeket néz, van, aki albumokat lapozgat vagy földgömböt forgat és igen, van, aki eszik. Ízeket, színeket, élményeket nem csupán utazáskor lehet gyűjteni, hanem akár a saját otthonunkban, kényelmes kanapénkon, vagy éppen a munkahelyünkön is. A NetPincér idei évvégi akciója erre buzdított minden vállalkozó szellemű házhoz rendelőt, hogy tesztelje tíz héten keresztül több nemzet konyhájának különlegességeit, ezzel akár egy new york-i utat nyerve.

Hét dolog, amit tuti tudnod kell a nátháról 

Az őszi-téli időszakban sokszor még ki sem heverjük az egyiket, máris egy újabb betegség miatt nyomjuk az ágyat, rossz a közérzetünk, az orrdugulás, orrfújás, köhögés miatt alig alszunk. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa a nátha kezeléséhez és megelőzéséhez ad tanácsokat.

Így éld túl a szilvesztert mindenórás terhesen 

Az ünnepek közeledtével a stressz is egyre csak nő, hogy minden jól menjen, a menüvel, és a takarítással is végezzen az ember. Ám még nehezebb a dolga, ha történetesen a várandósságának utolsó szakaszában van. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza van a segítségünkre.

Mennyi alkoholt ihat, akinek magas a vérnyomása? 

Az ünnepek, főleg az év végiek sokszor nem csak a családról és a jó ételekről, hanem a finom italokról is szólnak. Az alkoholt azonban óvatosan kell kezelni, hiszen nagyobb mennyiségben nem csak az ítélőképességet, hanem a májat és az ereket is tönkre teheti. Akinek magas a vérnyomása, az különösen legyen óvatos, ha italozásról van szó.