Lélek cikkek
Hogyan előzhető meg a stroke?
A magas vérnyomás és koleszterinszint is rizikófaktora a rettegett betegségnek, a stroke-nak. Dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical radiológusa azokra a kockázati tényezőkre hívta fel a figyelmet, amelyek indokolják a rendszeres kivizsgálást.

Magyar Európa első bormozija!
A dél-balatoni Kristinus Birtokon válthatunk jegyet Magyarország, sőt, Európa első bormozijába - adta hírül a turizmus.com! Kéthelyen, a Vinocinoban nemcsak díjnyertes borok és remek filmek várják az érdeklődőket.

A D-vitamin hiány a testsúlyunkra is hatással van?
Korunk egyik legnagyobb, mégis kevéssé ismert egészségügyi problémája a D-vitamin hiány. A D-vitamin, ami valójában nem is vitamin, hanem egy hormon előanyaga, a test több szövetére, például a zsírszövetre is hatással van, így akár még a testsúlyunkat is befolyásolhatja.

Frutti, és Tesla is küldetésre vár
Bűbájos labradorkölykökkel találkozva egészen biztosan sokan mosolyra fakadnak. A tündéri kutyákra gondolva valószínűleg többeknek eszébe jut az is, hogy ezek a kutyák fegyelmezettségükkel, intelligenciájukkal, kedvességükkel nem csupán házi kedvencnek alkalmasak. Nélkülözhetetlen társai lehetnek azoknak is, akiknek segítségre van szükségük a mindennapi életben.

Mitől romlanak könnyebben várandósság alatt a fogak? És mitől nem?
A baba „elszívja” a szervezetből a fogak számára szükséges anyagokat, ezért romlik az anyuka foga. Ez az egyik leggyakoribb tévhit a várandós nők körében. De nem ez az egyetlen: nem kellene félni a röntgentől és a fájdalomcsillapítástól sem. Ami pedig a legfontosabb: a fogak romlása könnyedén megelőzhető!

Hány évesen ideális a fogszabályozás?
Sokan felnőttként szabályoztatják a fogaikat és korrigálják a kisebb hibákat. Ugyanakkor a szakember szerint van egy optimális időszak a fogszabályozás elkezdésére, amely a legjobb eredményeket hozhatja. De kinek szükséges a fogszabályozás?

Miért kell megszabadulni a visszértől?
A kékes, kidagadó visszér, visszerek nem csak esztétikailag zavaróak, de gátlásokat és egészségi kockázatokat is okozhatnak. Dr. Sepa György, az Oxygen Medical érsebész főorvosa az okokról és az eltüntetés lehetőségeiről beszélt.
Mi okozhatja a nyirokcsomók megnagyobbodását?
Fertőzések következtében a nyirokcsomók megduzzadnak, majd a betegség leküzdésével visszanyerik eredeti állapotukat. Aggodalomra ad okot, ha a nyirokcsomók megnagyobbodása látszólag ok nélkül következik be, vagy a fertőzés megszűnését követően, hetek alatt sem múlik el.

5 önbizalomgyilkos szokásunk
Önbizalomhiánnyal küzdesz, és önsorsrontó szokásaid vannak? Szeretnéd magabiztosabbnak érezni magad? Lássuk, hogyan kerekedhetsz felül néhány nehéz akadályon, ami meggátol abban, hogy ezt elérhesd!
Nem jó jel, ha fejfájással ébred
Az alvászavarok szövődményeinek megelőzéséhez az első lépés, hogy az érintettek ismerjék a betegségüket. Aki egyedül alszik, az hogyan tudhat róla? Miért baj, ha reggel fejfájással ébredünk? Most a horkolást is okozó alvási apnoe felismeréséhez nyújtunk segítséget.
Menyasszony fogszabályzóval
Először is ott a ruha. Aztán kéne a ruhához kicsit fogyni. Kell még cipő, valami kék, valami új, valami régi. Ékszerész, fodrász, sminkes… Így ülnek most a tavaszi, nyári menyasszonyok a listájuk felett, amire nem árt, ha időben felkerül még egy tétel. A fogorvosé!...
Bodorrózsával és lángvörös kasvirággal a torokgyulladás ellen
Köhögés, torokfájás, tüsszögés – a kora tavaszi időszakban egymást váltják a kisebb-nagyobb megfázások, amelyek a pihenés és a mézes tea kortyolgatása mellett különféle gyógynövényekkel is orvosolhatók. A bodorrózsa, lángvörös kasvirág, orvosi zsálya és barbadosi cseresznye kivonatai nem csak a köhögés és torokfájás ellen hatékonyak, de különösen jól erősítik az immunrendszert, így általuk megelőzhető a vírusos toroklob és az influenza is!
Ó, boldog női kor! És ez nem vicc!
Egy oxfordi kutatás szerint a szigetországban élő középkorú hölgyek boldogabbak a változó kor beköszöntével és utána. Ugyanakkor a magyarok még mindig szükséges rosszként élik meg ezt az időszakot, és nem törődnek az időközben fellépő tünetekkel sem – hívta fel a figyelmet Prof. Dr. László Ádám, a Magyar Menopauza Társaság elnöke.
Mi lesz itt? Hízókúrázik Kováts Vera!
Nehéz elképzelni, de az énekesnőnek meghízni ugyan olyan nehéz, mint egyeseknek lefogyni. Kováts Vera profi edző segítségét kérte tömegének növeléséhez.
Mikor kell kivenni a mandulát?
A mandulák immunrendszerünk fontos részei, melyek az első védelmi vonalat képezik a kórokozók ellen, ezért nem is szabad indokolatlanul megválni tőlük. Dr. Sarkady László, az Oxygen Medical fül-orr-gégésze a kezelési lehetőségeket és a műtét lehetséges indokait ismertette.
7+1 tudnivaló a tojásallergiáról
Húsvétkor nem hiányozhat az asztalról, a sonka és a kalács mellett az ünnepi menü elmaradhatatlan része a tojás, mely egyben a leggyakoribb allergének egyike is. A tojásallergiával kapcsolatos érdekességek összeállításában dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa volt segítségünkre.
A tavaszi fáradtság legjobb ellenszerei
A tavasz minden pompájával már a küszöbön áll, az időjárás mellett azonban egy kevésbé kellemes dolog is eszünkbe juttatja az évszakváltozást: a tavaszi fáradtság. Lézengünk a munkában, a nap bármelyik pillanatában tudnánk egy jót szundítani, nem segít a kávé sem, és még a legapróbb feladat is szörnyen le tudja meríteni az energiáinkat. De vajon mitől vagyunk egyáltalán fáradtak tél végén?
Nikkel allergiások ne egyenek csokitojást?
A nikkel allergia nem csak bőrtüneteket okozhat, hanem az egész szervezetet érintheti. A legtöbb nikkel a mogyoróban, zabban, kakaóban (csokoládé) van, melyek fogyasztása az arra érzékenyeknél fej- és hasfájást, puffadást és csalánkiütést is kiválthat.
Kismamák! Csak óvatosan a wellness-szel!
A wellness, a melegvíz, az aromaterápia és a masszázs mind olyan dolgok, melyek hozzájárulnak az ellazuláshoz, a megkönnyebbüléshez. Sok ember szereti, ami nem is csoda, hiszen segít megbirkózni a munkahelyi stresszel. De mi a helyzet akkor, ha a munkahelyi gondok helyett egy hatalmas pocak okozza a galibákat, a fáradságot, kimerültséget? Lehet wellnessezni kismamaként is? A válaszokat dr. Lőrincz Ildikótól, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyászától kaptuk meg.
Levegőt a kicsinek!
Ha az újszülött, vagy a csecsemő orra eldugul, mindig nagy izgalmat jelent a szülőnek. Mivel a kicsik csak az orrukon át vesznek levegőt, ezért egy nátha is képes jelentősen megnehezíteni a nyugodt alvást és az evést. A megoldási lehetőségekről dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gyermekgyógyásza tájékoztatott.
A pecsételő vérzés mindig problémát jelez!
A nők kiegyensúlyozott mindennapjaihoz hozzátartozik az is, hogy a vérzésükkel ne legyenek gondok. Ez azonban nagyon sokszor nincsen így, számolniuk kell a köztes, pecsételő vérzéssel, vagy a barnás folyással. Ennek a jelenségnek a hátterében sokszor hormonális okok állnak, amiket mindenképpen orvosolni szükséges! A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa segít eligazodni!
Hat hazai tuti úti tipp a húsvéti szünetre
Lélegzetelállító helyekért nem kell átlépnünk az országhatárt; vízeséseink, tengerszemünk, sőt, Nemzetközi Csillagoségbolt-parkunk és bioszféra-rezervátumunk is van. A trivago.hu szálláskereső weboldal összegyűjtötte azokat a különleges, olykor eldugott vidéki úti célokat, melyek tökéletesek egy húsvéti családi kiránduláshoz! Csemegézz!
Ne fogj rá mindent a klimaxra!
A klimax a nők életének egy olyan szakasza, amikor a petefészkek hormontermelése lecsökken-megszűnik, ezért megszűnik a fogamzóképesség és elmarad a menstruáció. Elméletben az emberek tisztában vannak a jelenség mikéntjével, sokszor mégis olyan tüneteket tulajdonítanak neki, amikhez a menopauzának semmi köze. A témában Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza van a segítségünkre.
A cukorbetegség jellegzetes tünetei
A cukorbetegség sajnos jóval több áldozatot szed, mint amennyit kellene. Ennek oka az, hogy sokszor évekig sem veszik észre a betegek, miközben a testükben komoly károkat okoz. Vajon melyek a tünetei és mik a kezelési lehetőségei? Szakember segít eligazodni.
10 ok, amiért érdemes rendszeresen fürdőbe járni
A víz alapvető lételemünk, fogyasztása elengedhetetlen az életben maradáshoz. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy abban az esetben is számos pozitív élettani hatással rendelkezik, ha fürdőzünk benne. A március 22-ei víz világnapja alkalmából a termalfurdo.hu összegyűjtötte azt a 10 okot, amiért érdemes legalább egy hónapban egyszer ellátogatni egy fürdőbe.
Fura okok, amiktől romolhat a hangunk
Az utóbbi időben, mintha folyton berekedne? Minden megszólalás előtt köszörüli a torkát, az ismerősei figyelmeztették, hogy gyakran krákog? A hang megváltozását, rekedtséget a hang túlerőltetése, vagy dohányzás is okozhatja, de jelezhet akár pajzsmirigy, vagy autoimmun betegséget is.
7 dolog, amit megtehetsz a saját boldogságodért
Ma van a boldogság világnapja, ami arra a hőn áhított, harmonikus, tartósan kiegyensúlyozott állapotra hívja fel a figyelmet, amit a legtöbb ember egész életében keres. Elérni nehéz, de nem lehetetlen, sőt a boldogság tanulható. Íme 7 boldogságfokozó technika Bagdi Bella életmódfejlesztő trénertől, a Jobb Veled a Világ Alapítvány elnökétől és az országos Boldogságprogram elindítójától, ami hozzásegíthet boldogságunk eléréséhez.
Fáj az ínyed? Lehet, hogy mellrákod van!
A menopauza körül a fogágybetegség számos más egészségi probléma rizikóját fokozza, így a mellrákét is. Dr. Bajusz Örs, az Oxygen Medical fogorvosa, parodontológusa szerint a kezelés akár súlyos következményeket is megelőzhet!
Tavaszi arctisztító kúra ránctalanítással
Tavasz közeledtével a bőrünknek is szüksége van megújulásra. Télen a fagyos száraz idő igénybe vette arcbőrünket, márciusban szükség van egy alapos nagy tisztításra. Radírozás, tonizálás és krémezés. No, és a D –vitamin se feledjük el bepótolni!
Amit a szteroid orrsprayról tudnod kell
A helyileg ható készítmények a teljes pollenszezonban hosszútávon is biztonsággal használhatóak, hatékonyan kezelik a szénanátha tüneteit. Gyakran önmagukban is hatásosak, vagy kombinációban adják a tünetmentességet. Mivel fontos a megfelelő készítmény helyes megválasztása, és alkalmazása, ezért csak orvosi javaslatra használhatók.
Fókuszban a vese!
Rengeteget hallunk róluk, tudjuk, hogy akár életet is menthetnek, ha lehet, mégis megpróbálunk kibújni alóluk. Mert nincs időnk, mert bonyolultnak gondoljuk, mert egy kicsit félünk tőle, hogy kellemetlen, vagy csak egyszerűen, mert nem is tudjuk, hogy szükségünk lenne rá. Pedig a szűrővizsgálatok rendkívül fontosak, és meghatározó szerepet töltenek be az egyes betegségek felismerésében, amelyek a korai szakaszban még könnyen kezelhetők, lefolyásuk pedig nagymértékben lassítható. Így van ez a vesebetegség esetén is, amelyre minden év március második csütörtökén, a Vese Világnapján hívják fel világszerte a figyelmet. A kezdeményezéshez évek óta csatlakozik a B. Braun Avitum Hungary Zrt. dialízishálózata is.
Magyar rekord: 90 millió kakaós csiga évente!
Hagyományos és kreatív kategóriában versenyeztek egymással a hazai pékségek kakaós csigái, végül a legjobbakat a BaGaTech Nemzetközi Sütőipari, Cukrászati és Gasztrotechnikai Szakkiállításon mutatták be a készítők. A Magyar Pékszövetség becslései szerint évente 90 millió kakaós csigát eszünk mi magyarok!
Ezek a legfontosabb zöldségek zöldhályog ellen
Bár a zöldhályog egyelőre gyógyíthatatlan szembetegség, a zöld növények, a nitrátban gazdag élelmiszerek és a szemorvosi ellenőrzés segíthet a betegség megelőzésében, illetve korai felismerésében. Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemésze az összefüggésekről beszélt.
Az érszűkület figyelmeztető jelei
Tény, hogy az érelmeszesedés okozta tünetek inkább idősebb korban jelentkeznek, a folyamat már fiatalon, akár gyermekkorban elkezdődik és lassan halad előre. Megfelelő táplálkozással azonban megelőzhető, vagy lassítható a folyamat. Persze a tünetekkel is tisztában kell lennünk.
Amikor szorul a gyerek
Kevés mozgás, rossz táplálkozás és betegségek is okozhatják, ha a gyereknél ismétlődő hasfájás, ritka és fájdalmas székelés jelentkezik. Dr. Vass Noémi gyermek gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosát házi praktikákról és kivizsgálásról kérdeztük.
Él a csontod!
Van egy olyan betegség, amellyel az emberek többsége nem foglalkozik, egészen addig, amíg annak tünetei nem jelentkeznek, ám akkor már késő. A csontritkulás sajnos a korral is együtt jár, ám a megelőzése kiemelt szerepet kap, hiszen visszafordítani nagyon nehéz, teljesen rendbe hozni pedig lehetetlen! A témában dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa segít eligazodni.
Duplán áldott bodorrózsa
A kora tavasszal gyakori vírusfertőzések időszakában rendkívül fontos, hogy ne csak a tünetek kezelésére, de a megelőzésre is nagy hangsúlyt fektessünk. Ennek egyik legtermészetesebb módja a kevésbé ismert „csodaszer”, a bodorrózsa, amelynek kivonata erős vírusellenes hatással rendelkezik. Így kimondottan alkalmas a megfázás és influenza megelőzősére, sőt kezelésére is. Ám ennél jóval többre képes - íme, öt kevésbé ismert tény a bodorrózsáról.
Tévhitek a fogyókúráról
Te is futottál már bele extra gyors, és tartós eredménnyel kecsegtető diétába? Akkor valószínűleg csalódtál, és érezted, hogy átvertek. Ez azért lehet, mert a köztudatban rengeteg téves elképzelés kering arról, hogyan is lehet eredményesen fogyni. Lássuk most ezek közül néhányat, melyekről Varga Dóra, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa rántja le a leplet!
Miért fontos a D-vitamin?
Az utóbbi évek intenzív kutatásai igazolták, hogy a korábban vitaminnak gondolt biológiailag aktív anyag, lényegében hormonként viselkedik a szervezetünkben. Prof. Balázs Csaba endokrinológus, az Endokrinközpont orvosa összefoglalta a D-vitaminnal kapcsolatos fontosabb tudnivalókat.
Szex és tökmag - ez kell a prosztatának!
A férfiak rettegett betegsége a prosztatarák. Az egészséges életmód azonban nagy szerepet játszik a megelőzésben és a felépülésben. Ezért fontos a monogám párkapcsolat és a rendszeres nemi élet, némi tökmaggal fűszerezve. De van itt még más is!
Ne növeld a trombózisveszélyt!
A vezető halálokok között szerepel a trombózis és annak szövődményei. Ez nemcsak Magyarországon, hanem Európában és a világ több táján is így van. A betegség kialakulásának okai között pedig több olyan is akad, amelyekről nem is gondoltad volna, hogy gondot okozhat. Tanácsaival Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája segít.
Ne suttogj, írd le!
A vírusos gégegyulladás kezeléséhez az esetek többségében elegendő az odafigyelés és a gége, a hangszalagok kímélése. A gyorsabb felépüléshez dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa ad tanácsokat.
Fúj, bőrkinövés!
Jóindulatú bőrnövedékek a test bármely pontján jelentkezhetnek. Kialakulásuk helyétől függően esztétikai, vagy praktikus okokból idővel az eltávolításuk mellett dönthetünk. A bőrön több elváltozás is kialakulhat, ezek között van jó- és rosszindulatú is. Az évenként javasolt anyajegyszűrésre elmenni. A bőrgyógyász alaposan átvizsgálja a bőrön megjelent kinövéseket, dudorokat, kiütést és minden olyan eltérést, ami aggodalomra adhat okot.
Ez aztán a fekete leves!
Hosszan vagy röviden, a kávé a mindennapjaink részét képezi. De hogyan igazodjunk el a különböző fajták és keverékek között? Most elmondjuk, honnan származnak a világ legjobb kávéi!
Tükröm, tükröm! Meg se szólalj!
Bizonyos kor fölött minden születésnapunkon meglepődünk, mennyit változtunk. A művészek ezeket a jellemző változásokat használják a különböző korú emberek ábrázolásakor. Ezt programozzák be az alkalmazásokba is, melyek megmutatják, milyenek leszünk évek múlva. Dr. Gulyás Tamás orvos-szakértő cikkéből kiderül, hogyan változik arcunk lépésről lépésre, és – ha az idő kerekét nem is állíthatjuk meg – hogyan késleltethetjük a változásokat.
A felfázásból könnyen lehet vesegyulladás
A tél rendszerint az is jelenti, hogy a hölgyek, de akár az urak körében is megnő a felfázások száma. Ennek köszönhetően a legtöbben a hideggel hozzák összefüggésbe a betegséget, pedig az bakteriális eredetű. A gyulladásos betegségről, és a kezelési lehetőségekről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza beszél.
A pasikon múlik a világ
Ha nem változtatunk, a férfi meddőség 2035-re olyan kritikus szintre éshet, hogy átlagos spermaszámuk miatt sokan nem lesznek képesek a megtermékenyítésre. A népességfogyásról és a férfi meddőségről szervezett kerekasztal beszélgetésen neves szakemberek elemezték a problémát.
Béres Alexandra, a hegyek hercegnője
Végtelen lejtők, vakító fehérség, tiszta levegő… csak pár dolog, ami miatt Béres Alexandra rajong a téli sportokért. Az életmód tanácsadó egyik kedvenc sportja a síelés, de sajnos évente csak néhány alkalommal hódolhat szenvedélyének. Most azonban egy szimulátornak hála egy rövid időre újra a lejtőkön érezhette magát.