Lélek cikkek

8 biztos tipp a fogzománc védelmében
A fogzománc a test legkeményebb és legtöbb ásványi anyagot tartalmazó anyaga. De még ezt az erős védelmet is megbonthatják táplálkozási és fogápolási szokásaink. Mindezek következményeiről, a fogérzékenységről és a fogszuvasodásról is beszélt dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Fogászat szakorvosa.

Szinte stopperral sem mérhető a gyógyulás
Na, ilyen még nem volt! A világ leggyorsabb lézerével műtenek a Saint James Szemészeti Központban. Egy látásjavító kezelés mindössze 20 percig tart, a beavatkozás után pedig szinte tökéletesen lát a páciens – természetesen már szemüveg és kontaktlencse nélkül!

Anyuka, drága! Nem megijedni, segíteni kell!
A hüvelyi folyás a felnőtt nők többségének nem jelent újdonságot, hiszen olykor mindenki szembesül vele. Amennyiben a folyás színe, mennyiség, illetve állaga a normálistól eltér, az rendszerint valamilyen fertőzés, legtöbbször gomba következménye, amit a női nemi szervek elhelyezkedése miatt sajnos könnyen el lehet kapni. A probléma általában viszonylag könnyen kezelhető, de mi a helyzet akkor, ha a folyás kislánynál jelentkezik? A kérdést dr. Szőczei Beáta, a Nőgyógyászati Központ gyermeknőgyógyásza válaszolja meg.

Segítség, elhízott a gyerekem!
A Pécsi Tudományegyetemen működő centrum feladata lesz a már meglévő prevenciós tevékenységek, az elhízás megelőzésére irányuló szakmai kezdeményezések összehangolása, fejlesztése és népszerűsítése, egységes nemzeti koncepció kidolgozása, szakmai továbbképzés, oktatási anyagok összeállítása, egészségfejlesztési modulok kifejlesztése a gyermekek életének első ezer napjára.

Férfi vagyok, hódítani akarok! Itt az 5+1 tuti tipp!
Nincs az a férfi, aki ne szeretne sármos és hódító lenni! A legtöbben mégsem tesznek érte semmit! Elengedik magukat, legyintek, hogy azt ők nem tudják, meg nincs is kiért, vagy mert lusták, és nem veszik a fáradtságot, hogy tegyenek érte bármit! Pedig csak pár lépés uraim, és a finom ápoltsággal minden nőt levesztek a lábukról. Ez az út ugyanis tuti nyerő!

150 bordói Budapesten
Másodszor kapnak főszerepet Budapesten a világ legnépszerűbb szőlőfajtái. A Bordó Blend Nagy Bordói Kóstolón a cabernet sauvignon, a cabernet franc, valamint a merlot, és ezek házasításai állnak majd a középpontban november 21-én.

Lánygyerekek genetikai betegsége, de kezelhető!
Létezik egy olyan genetikai rendellenesség, ami a lánygyerekeket érinti, ám sajnos az egyik leggyakoribb genetikai kór, amivel találkozhatunk. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa elmondja, amit a Turner szindrómáról tudni kell, illetve a tüneteket és a kór kezelését is ismerteti.

Már 400 millió cukorbeteg
A cukorbetegek száma várhatóan drámaian növekszik az elkövetkező években. Az orvosok és a cukorbetegséggel foglalkozó szervezetek régóta próbálnak figyelmeztetni a betegség következményeire. A Diabétesz Világnapjának az a célja, hogy tudatosítsa a diabétesz jelenlétét a társadalomban. Az Allianz termékeivel segítséget nyújt a cukorbetegségben szenvedő és a diabétesz kockázatát feltérképező emberek számára.
A gyógyszer szörnyű mellékhatása: gyilkosság
A vérfagyasztó bűnesetek kapcsán sokszor kerül említésre, hogy az elkövető pszichiátriai kezelés alatt állt. Ám indokolatlanul kevesebb szó esik arról, hogy ezek a kezelések hogyan lehetnek okozói a könyörtelen erőszaknak. Erről szól egy új kiadvány, amelyet a napokban jelentetett meg egy magyarországi emberi jogi szervezet.

5 tipp, hogy ne vérfagyasztó legyen a zsírfagyasztás
A zsírfagyasztás népszerűségének az oka, hogy gyorsan, látványosan és maradandóan tünteti el a nem kívánt zsírpárnákat. Azonban a kezelés nagy szakértelmet és körültekintést igényel, mert egyáltalán nem veszélytelen. Mire kell figyelni a zsírfagyasztó kezelés kiválasztásánál, hogy ne a mosoly fagyjon le az arcunkról.
Romlik a hallásod? Több oka is lehet!
Ahhoz, hogy hallásunk tökéletes legyen, a külső-, közép- és belsőfül, illetve a hallóidegek összehangolt működésére van szükség. Bármelyik területen is keletkezik zavar, azt a hallás csökkenése jelzi, de egyéb tünetek is kialakulhatnak. Sokan fülzúgásról, zajérzékenységről, vagy szédülésről is beszámolnak.
Piadina, Tiramisù, Chianti – Szerelmünk, Toszkána
Képzeld magad elé, ahogy egy toszkán kávézó teraszán ülve csodálod a mesés tájat! Közben elfogyasztasz egy mozzarellás-rukkolás piadinát, desszertnek egy habkönnyű tiramisùt, melyhez Chianti-t kortyolgatsz. Ugye, milyen csodálatos? Ezt az élményt most itthon is megtapasztalhatod!
Mentsd meg magad, mert teheted!
Magyarországon évente körülbelül 1200-1400 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak, ezek mintegy 1/3-a halálos kimenetelű. Az Európai Unióban évente 60 ezer nőnél állapítanak meg méhnyakrákot, és 30 ezer nő hal meg ebben a betegségben. Világszerte a méhnyakrák a 45 év alatti nők körében a második leggyakoribb rákfajta, minden évben több mint 500 ezer nő betegszik meg és közel 240 ezer nő hal meg a betegség következtében. Leggyakrabban 45-50 éves korban diagnosztizálják, de ma már a huszonévesek körében sem ritka, kialakulásában szerepet játszik az aktív szexuális élet, és az ezzel együtt járó HPV-fertőzés.
Egészség, tradíció, szertartás, művészet, barátság - találd ki, mi az?
Válaszd a holdfényt, a lankás hegyoldalt, a lágy szellőt, a kellemes zenét, a szilvafa virágának illatát, a tökéletes vizet, az avatott szemmel válogatott leveleket, és máris majdnem minden kész egy tökéletes teaszertartáshoz! A teázás ugyanis nem csak egy pár perc felfrissülést jelent, vagy, hogy valamit iszom, ha beteg vagyok! Ez egy 2000 éves hagyományokon nyugvó kínai művészet, amiből fantasztikus ízelítőt kaptak azok, akik a hétvégén ellátogattak a Chaina Smart Expo Kínai Teakultúra Fesztiváljára.
Miért ne egyél almát, ha allergiás vagy a nyírfapollenre?
Évről-évre nő a nyírfapollenre-allergiások száma, közöttük pedig különösen magas a keresztallergia előfordulása. Létezik ellene tartós kezelés, az immunterápia, melyet október-november hónapban kell megkezdeni.
A nők rejtélyes betegsége: az endometriózis
A meddőséggel küzdő nők tizede szenved ettől a betegségtől, amely sokszor kellemetlen vagy fájdalmas tünetekkel is jár. Az érintettek gyakran bélbetegséggel is küzdenek. Hogyan kezelhető? A lehetőségekről szakember beszél.
Milyen betegséget jelez a heves szívdobogás?
Magyarországon, de az egész világon vezető betegségnek számít a szív és érrendszeri megbetegedés. Ennek tünetei között szerepelhet a szapora szívverés is, ami azonban sokszor nem ehhez a betegséghez kapcsolódik, hanem hormonproblémákat jelez. Ám a pajzsmirigyzavarnak és a szívbetegségnek mégis van közük egymáshoz. Szakértő segít eligazodni
Mikor lesz végre megint olyan, amilyen sosem volt?
Joachim Meyerhoff német színpadi színész és író történetesen éppen egy gyermekpszichiátria falai között nőtt fel. Regényében a normalitás és az abnormalitás határait feszegeti. A néha fantasztikusan humoros máskor pedig groteszk történetek egészen különleges világot teremtenek: hétköznapjaikat egyszerre élik a normális világban, iskolában, családi körben, ugyanakkor jelen van az életükben egy egész más, szürreális, abnormális világ is. De vajon ki mondja meg, mi a normális és mi az abnormális? Vajon mekkora esélye van a gyerekeknek, hogy egészséges felnőttekké váljanak?
4 vizsgálat kell, hogy megnyugodjunk a pajzsmirigy ügyben
A pajzsmirigy betegségek diagnózisa összetett feladat, így előfordulhat, hogy az egyszerűbb pajzsmirigy funkciót reprezentáló vérvételen túl más vizsgálatok is szükségesek lehetnek a zavar pontosabb megállapításához és a kezelés személyre szabásához. Prof. Németh-Almási Attila PhD, a Budai Endokrin-központ endokrinológusa ezeket az eljárásokat és szerepüket ismerteti.
Egyszer volt, hol nem volt...
„Egyszer volt, hol nem volt” - több mint 10 000 alkalommal hangzott el ez a mondat az ország 44 kórházában a K&H gyógyvarázs mesedoktorok jóvoltából. A program kétéves születésnapja alkalmából rendezett fogadáson a 10 000. és a leggyakoribb meseolvasó mellett elismerést kapott a Szent László Kórház is, amely eddig a legtöbb meseolvasót fogadta.
Természetes gyógymódok asztmára
A természetes gyógymódok széleskörű alkalmazása kapcsán joggal merülhet fel bennünk, hogy létezhet olyan alternatív terápia, amely segíthet az asztma kezelésében. Bizonyos gyógymódokat valóban érdemes kipróbálni; akad olyan is, amellyel akár a szükséges gyógyszerek mennyiségét is csökkenthetjük. Van azonban néhány, amely kifejezetten veszélyes is lehet.
Szívd fel begyem a sok D-vitamint!
Igencsak megszaporodik a náthás, megfázásos betegségek száma a hűvös, nyirkos idő miatt az ősszel. Ma már tudjuk, hogy a D-vitaminnak jelentős szerepe van – többek között - az immunrendszer megerősítésében, viszont ahogy csökken a napsütéses órák száma, úgy egyre kevesebbet raktározunk belőle. Dr. Bérzcy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa így a D-vitamin pótlására, illetve annak hiánytüneteire hívja fel a figyelmet.
Puff neki! Már a földimogyoró is veszélyes!
A földimogyoró egyike azoknak az élelmiszereknek, amelyek gyakran okoznak táplálékallergiás tüneteket. Súlyosságuk az egészen enyhe irritációtól az életveszélyes reakcióig is terjedhet.
NOVEMBER, a férfiak hónapja – NOVEMBER mozgalom
Ahogy a nőknél a mell- vagy a méhnyakrák megelőzhető szűrésekkel, illetve időben felfedezve, az esetek döntő többségében gyógyítható, úgy érdemes imamalomként hajtogatni, hogy a férfiak betegsége, a prosztata rosszindulatú betegsége is megelőzhető és gyógyítható! Amíg a nők másfélszer többször mennek orvoshoz, mint férfi társaik, addig egy férfi sok esetben csak akkor, ha valamelyik családtagja – leginkább a párja „elküldi”, vagy már komoly indoka van arra, hogy orvoshoz forduljon. Ugyanakkor Magyarországon, a prosztata rosszindulatú elváltozása, a második leggyakoribb halálok az ötven éven felüli férfiak körében. Statisztikai adatok szerint évente ezerötszázan halnak meg és hatezer új beteget regisztrálnak. Pedig ez a betegség, időben felfedezve SZÁZ SZÁZALÉKOSAN gyógyítható!
Lilu és Malek Andi meglepetése Illés Fanninak
Lilu, Malek Andi és Illés Fanni a vízi sportok szerelmesei. Lilu tinédzser korában műugrónak készült, Andit korábban vízipólózó édesapja tanította meg úszni, Fanni pedig a riói olimpiára készülve minden reggel úszóedzéssel kezdi a napjait. A három híresség ezúttal együtt, az uszodában töltötte a délelőttöt, ahol Lilu és Malek Andi lelkesen biztatták a világversenyre készülő sportolót.
5 tipp őszi immunerősítésre - gyógyszerek nélkül
A nyirkos, hideg őszi idő kedvez a megfázásnak, egyre több a köhécselő, szipogó ember körülöttünk. Előzzük meg a bajt, és turbózzuk fel az immunrendszerünket, gyógyszerek nélkül. Van ehhez 5 természetes tippünk!
Ezt még mi sem gondoltuk a tejről!
A tejfogyasztás szükségességét illetően számos vita látott már napvilágot, vannak azonban tények, amelyek vitathatatlanul jótékony hatásait igazolják. Kalcium és D-vitamin tartalmának köszönhetően segít a csonttömeg kiépülésében és megtartásában, az izomfelépítéshez magas minőségű fehérjeforrásként járul hozzá, és talán kevesebben tudják, de az idegrendszerre is rendkívül kedvezően hat.
6 jel, ami magas vérnyomásra figyelmeztet
A magasvérnyomás egyik legnagyobb veszélye abban rejlik, hogy specifikus tünetekkel nem rendelkezik, panasz nélkül is előfordulhat. Ugyanakkor vannak olyan intő jelek, melyek megléténél erre a betegségre is gyanakodni kell.
Csukd be szemed, nyisd ki szád, jó móka a fogmosás!
Már az élet első pár évében eldől, milyen fogai lesznek a gyerekeidnek! Számos tanulmány mutatott rá, hogy a helytelen fogmosási gyakorlat, a nem megfelelő táplálkozás nagyon erős összefüggésben áll a fogromlással - mondja a szakember, Dr. Balsai Tamás.
Szívvel a stroke ellen!
Ön ismeri a stroke tüneteit? Magyarországon évente 40-45 ezer ember szenvedi el és csupán négy százalékuk kap vérrögoldó kezelést. Ennek egyik oka a késlekedés! Az emberek kis hányada ismeri a stroke tüneteit, későn hívják a mentőt, a beteg nem kerül időben kórházba, és nem történik meg időben a vérrög feloldása vagy eltávolítása, mely jelentősen javítja a betegség kimenetelét.
Baj van! Egyre több a vashiányos testépítő
Bár a rendszeres sportolás nagyon fontos az egészség megőrzésében, de vannak, akik néha túlzásokba esnek, így aztán különböző betegségek alakulhatnak ki náluk. Az egyik leggyakoribb állapot, amit a mértéktelen edzés és a nem megfelelő táplálkozás okoz, az a vashiányos vérszegénység.
Életveszélyes bárányhimlő! Kezdődik a szezon!
Nemcsak néhány piros, majd viszkető pöttyöt és 3-4 hetet jelent a bárányhimlő! Az esetek 2-6 %-ában nagyon súlyos szövődményei lehetnek a fertőzésnek. A betegek közül évente 300-400 beteg kerül kórházba - rendszerint a tüdőt, az agyvelőt, a lágy szerveket, a szívizmot, a csontozatot támadja meg a kór. Magyarországon 2015. októberéig 35 %-kal nőtt a bárányhimlős megbetegedések száma az előző év azonos szakához képest. Ez majd 10 ezerrel több kisdedet, gyereket, felnőttet jelent. Védőoltással mindez megelőzhető volna!
Mi köze a D vitaminnak a pajzsmirigyhez?
Ahogy csökken a napsütéses órák száma, általában úgy nő a D-vitamin hiányosok aránya. Ez leginkább fáradtság, immungyengeség formájában jelentkezik, ám ha hosszú időn keresztül fennáll, akkor a pajzsmirigy működésére is hatással lehet. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ezért a pajzsmirigy funkciók ellenőrzését javasolja azoknak, akik D-vitamin hiánnyal küzdenek, hiszen a kettő erősítheti is egymás tüneteit.
5 dolog, ami rontja a pikkelysömör tüneteit
Hazánkban megközelítőleg kétszázezer beteget érint a pikkelysömör, a bőr gyulladásos hámlását okozó bőrbetegség. A vörös, vaskos, pikkelyes foltok elsősorban a könyöknél, a térdeken, a hajas fejbőrön jelentkeznek, de a betegség a körmökön és az ízületeknél is elváltozásokat okozhat. A pikkelysömör nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel jól kontrollálható, tünetmentes állapotban is tartható. Bizonyos körülmények esetén a tünetek fellángolhatnak, ezeket érdemes megelőzni, vagy mielőbb kezelni.
Jó hír a migréneseknek!
A migrén az európai lakosság közel 15 százalékát érinti, ugyanakkor a rohamokban jelentkező, féloldali fejfájás szindróma gyógyszeres kezelése nem mindig kielégítő. E súlyos egészségügyi probléma megoldására indították az uniós EUROHEADPAIN kutatási programot, amelyben a Szegedi Tudományegyetemnek a Magyar Tudományos Akadémia által támogatott kutatócsoportjai is részt vesznek.
Legjobb módszerek fogfehérítésre
A magabiztos mosoly és ezzel együtt az önbizalommal teli fellépés nagymértékben függ fogaink állapotától. Azonban nem csak a fogak egészsége fontos, hanem azok esztétikai megjelenése is. A fehér fogsorért ezért igyekszünk a mindennapokban mindent megtenni a minél világosabb árnyalat elérésére. Hogyan érhetjük el a leghatékonyabban?
3 súlyos tévhit a koleszterinről
A „csendes gyilkos” minden harmadik magyart érint, ám mégis keveset tudunk róla, vagy éppen rosszul. A koleszterinnel kapcsolatos három tévhited oszlatunk most el.
Itt az ideje, hogy vegyél egy hallókészüléket!
A hallásvesztés az évek múlásával gyakran bekövetkező folyamat, jellemzően az idősebb korosztályban találkozhatunk ezzel a problémával. Ezzel együtt egyre gyakrabban jelentkezik fiatalkori hallásprobléma is, ennek oka jellemzően a korai zajterhelés: a fülhallgatóval történő rendszeres és túl hangos zenehallgatás. Mikor vegyünk hallókészüléket?
Álomkóros a gyerekem! Valami baj van?
A gyerekek alapból sokat alszanak, de ha a szülő azt veszi észre, hogy gyermeke napközben is álmos, mert nem tudja megfelelően kipihenni magát, akkor felmerülhet, hogy valami betegsége van. Dr. Tar Attila, Budai Endokrinközpont. gyermek endokrinológusa elmondja, mikor gyanakodjunk betegségre.
Kényeztető ápolás kismamáknak – várandósság előtt és után
Áldott állapot. Várandósság. Kilenc hónap. Ez az az időszak minden nő életében, amikor minden korábbinál fontosabb, hogy remekül érezze magát a bőrében. A bekövetkező testi-lelki változásokkor minden kismamának kötelessége, hogy fokozott figyelmet fordítson saját testére. Hiszen ha ők maguk jól vannak, akkor nagyobb eséllyel érzi ugyancsak jól magát a magzat, majd később az újszülött is. Ezért a várandósság, majd a szoptatás idején is érdemes kiemelten ápolni, óvni a bőrt, és tekintettel a megváltozott hormonháztartásra, ilyenkor bizony speciális kozmetikumokkal is barátságot kell kötni.
Neked hogy ketyeg?
Vasárnap hivatalosan is elbúcsúzunk a nyári időszámítástól, és beköszönt a téli. Az óraátállításnak köszönhetően ugyan 60 perccel többet alhatunk, de a rövidebb nappalok és az egyre hűvösebb esték a hangulatunkra és a szervezetünkre is hatással lehetnek. A szürke időben hajlamosabbak vagyunk a depresszióra, az átállítás pedig felborítja napi ritmusunkat. Akad ugyanakkor néhány praktika, amellyel felkészülhetünk erre az időszakra, és könnyebben alkalmazkodhatunk a változásokhoz.
Nemcsak a nátha okozhatja!
Az őszi-téli hónapokban gyakori panasz az arc egyik, vagy mindkét oldalán jelentkező fájdalommal járó arcüreggyulladás. Kiváltó oka az esetek többségében valamilyen felső-légúti fertőzés, ám visszatérő panaszok esetén érdemes felderíteni a krónikus arcüreggyulladás egyéb lehetséges okait – például orrsövényferdülés, orrpolip, allergia, fogászati probléma - is.
Mivel főzz, ha inzulinrezisztenciás és gluténmentes étrendet is kell tartanod?
Inzulinrezisztencia (IR) esetén az étkezések többségében lassú felszívódású szénhidrátokat kell, hogy tartalmazzanak. Így nehéz helyzetbe kerülhet az, akinek emellett gluténmentes (GM) étrendet is kell tartania. Milyen alapanyagokkal főzzünk, hogyan egyeztethető össze a két étrend?
Tovább ne törj! - Ma van a csontritkulás világnapja
Magyarországon minden tizedik embert érinti a csontritkulás problémája, és egyes előrejelzések szerint ez a szám a jövőben emelkedni fog. Az újbóli törés pedig ötször nagyobb eséllyel következik be azok körében, akik nem részesülnek megfelelő terápiában.
Reggel vagy este? Nem mindegy, mikor veszed be!
Mikor, hogyan, mivel vegyük be a gyógyszert? Kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét hangzik a figyelmeztetés, amelyet érdemes komolyan venni. Nem érvényes minden esetben a - naponta 3x, étkezés után - szabálya, hiszen a modern gyógyszerkészítmények hatóanyagai gyakran mást tesznek szükségessé.
Ne spenóttal akarja megoldani a vashiányát
A vashiány az egyik leggyakoribb hiányállapot, elsősorban a nők körében. Mivel igen kellemetlen tüneteket okoz, így nem csoda, hogy az emberek igyekeznek minél hamarabb normalizálni az értékeiket. Ma már kaphatóak vastartalmú étrend-kiegészítők, ám vasraktáraink feltöltésében a táplálkozásunknak is jelentős szerepe van.
Nem a hossz, hanem a minőség a fontos!
A napi hat óránál kevesebbet alvókat könnyebben ledönti a lábáról a nátha. A pihentető alvás pedig nem csak az alvásidő hosszán múlik, hanem az alvás minősége is lényeges az egészség megőrzésének szempontjából - derült ki egy legutóbbi felmérésből. Akkor most mennyit és hogyan aludjunk?
Koponyavizsgálaton járt Várkonyi Andi
Nyaki ultrahang vizsgálat, feledékenységre vonatkozó mini teszt, koponya CT – sűrű programon van túl dr. Várkonyi Andrea, aki egy egész délelőttöt szentelt annak, hogy utánajárjon: minden rendben van-e az agyi vérkeringésével. A csinos képernyős - aki maga is orvos - magabiztosan mozgott a műszerek között, kellő türelemmel viselte a vizsgálatokat.