Életforma.hu


Éhezésmentes alakformálás – mutatjuk, hogyan csináld!

Éhezésmentes alakformálás – mutatjuk, hogyan csináld! 

A tartós fogyás egyetlen igazán hatásos módszere az életmódváltás, amely során nem vonod meg szervezetedtől a szükséges makrotápanyagokat. Íme az éhezésmentes megoldás azoknak, akik az életmódváltásra szavaznak.
Tudatossággal a megelőzésért: a stroke elkerülhető!

Tudatossággal a megelőzésért: a stroke elkerülhető! 

Magyarországon mintegy 45-50 ezer ember kap stroke-ot évente, közülük kb. 15 ezren nem élik túl a szélütést. Pedig a stroke tudatossággal elkerülhető! Íme néhány jó tanács neked is, hogy elkerüld!
Súlyos betegségekhez vezet, hogy túl kevés rostot fogyasztunk

Súlyos betegségekhez vezet, hogy túl kevés rostot fogyasztunk 

A magyarok csak az ajánlott rostbevitel felét fogyasztják el, ami hosszú távon súlyos egészségügyi problémákhoz vezet. Ma már azonban a zöldség- és gyümölcsfogyasztás mellett is számos alternatíva létezik, hogy fokozzuk a rostbevitelt, hatékonyabbá tegyük a fogyókúránkat, és tovább maradjunk egészségesek.
5 tipp az egészségtudatos étkezéshez

5 tipp az egészségtudatos étkezéshez 

Az egészséges táplálkozást már rövid távon is meghálálja a szervezet: sokkal jobb lehet a közérzet, erősödik az immunrendszer, így pedig a betegségekkel szemben is ellenállóbbak leszünk.
Multivitamin. Kinek kell szedni?

Multivitamin. Kinek kell szedni? 

Immunerősítés. Soha nem ennyire aktuális ez a téma, mint most a Covid-járvány idején. De tényleg mindenkinek szüksége van vitaminpótlásra? Mikor járunk jobban: ha a multivitamin készítményeket választjuk, vagy ha vitamin típusonként vesszük be ugyanezeket? Németh Sándor, a BioTechUSA táplálék-kiegészítő specialistája és oktatási referense válaszolta meg a vitaminszedéssel kapcsolatos legfontosabb kérdéseket.
Az vagy, amit megeszel. Vagy mégsem?

Az vagy, amit megeszel. Vagy mégsem? 

Elsőre lehet nem is gondolnánk, hogy valóban mennyi igazságot tartalmaz a bölcs mondás. Ám ha jobban belegondolunk, az elfogyasztott ételek hatással vannak egészségünkre, energiaszintünkre, hangulatunkra, sőt, akár még szépségünkre is. Egészséges étrenddel hosszútávon energikusabbá válhatunk, immunrendszerünk erősödhet és testünk is a megfelelő irányba fejlődhet, legyen szó akár fogyásról, akár hízásról.
Tegyük tisztába spermákat!

Tegyük tisztába spermákat! 

Nemcsak a megtermékenyítésben merül ki a férfiak szerepe a családalapításban. A sperma minősége ugyanis a baba egészségét, sőt, a várandósság lefolyását is befolyásolhatja. Mindezek ellenére viszonylag keveset tudnak az emberek a spermáról, illetve arról, hogy mit is tehetnek a mennyiség és minőség javítása érdekében. Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember foglalja össze a tényeket.
Szelíd ragadozók álmai

Szelíd ragadozók álmai 

Jelentősen csökkent a kutyák várható élettartama az utóbbi években. Szakemberek szerint oka elsősorban a táplálékukban keresendő. Mások mellett ez is téma lesz szeptember 15-én a kutyaegészség fesztiválon. Böszörményi Zsolt kutyaséf tart bemutatót kutyáival együtt arról, hogyan készíthetünk el mindössze öt perc alatt egészséges menüt kedvencünknek!
5 érdekesség a spermáról

5 érdekesség a spermáról 

Íme, 5 olyan információ a spermáról, amivel nem találkozik minden nap az ember, és amelyek között több meglepő is lehet. Tisztázzunk hát néhány félreértést, és tárjunk fel néhány érdekes tényt! Ratkó Tünde szülésznő segít eligazodni.
Így készítsd el a kicsi első szülinapi tortáját!

Így készítsd el a kicsi első szülinapi tortáját! 

Ugye, milyen gyorsan elrepült ez az egy év? Olyan, mintha családunk legújabb kicsi kincse tegnap született volna. A születésnapi ceremónia alkalmával is érdemes a hozzátáplálást szem előtt tartva elkészítenünk kisbabánk első szülinapi tortáját. Vida Ágnes, babapszichológus osztja meg velünk gondolatait.

Ronaldóról beszél mindenki 

Kiverte a biztosítékot a vb-n az Irán-Portugália meccs. A szakértők és a nem szakértők is azon vitatkoznak, hogy ki kellett-e volna állítani Cristiano Ronaldot? A felzúdulás nem véletlen. A világ egyik legismertebb sportolója a gyerekek példaképe, nők milliói epekednek utána és férfiak ezrei akarnak úgy kinézni, mint ő. Tulajdonképpen bármit megtehetne, amit csak akar. Ronaldo mégis szigorú edzéstervet követ, egészségesen táplálkozik, és nagyon odafigyel az életvitelére. Amíg a szakértők és a nem szakértők vitatkoznak, íme Ronaldo receptje az élethez. 

Szent ég! A feleségem is pukizik! 

Szinte minden terhes nő találkozik a várandósság kellemetlen tünetével, amit a bélgázok okoznak. Igen, ez az az időszak, amikor a férj kénytelen szembesülni azzal, hogy bizony a felesége is pukizik. Méghozzá igen sokat. Az okokról és a kikerülési lehetőségekről dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos beszélt a ratkotunde.hu-nak.

Már gyerekkortól kell küzdeni a rák ellen! 

Számos módon küzdhetünk a daganatos megbetegedések ellen - életkortól függően. A Magyar Rákellenes Liga 2018-ra meghirdette a Mozgás Évét annak érdekében, hogy minél több ember küzdjön önmagáért. Ezen túl a szervezet összegyűjtötte, hogy mire kell odafigyelnünk saját érdekünkben. Mint kiderült, nem lehet elég korán kezdeni!  

Segítség, anyuka szeretnék lenni! 

Nagyon sok nő keseredik el azon, hogy egyszerűen nem sikerül természetes módon teherbe esnie. Próbálkoznak sok dologgal, amik közül jó néhány hatékony is, de először mindenképpen rendbe kell tenni az alapokat, amikre építkezni lehet. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyászt kérdezte a ratkotunde.hu.

6 étkezési szabály állóképességi sportolóknak 

A sporttáplálkozásban el kell különíteni az erő- és az állóképességi sportágakat, hiszen egészen más a tápanyagszükséglete egy hosszútávfutónak és egy súlyemelőnek az eltérő sporttevékenység miatt. Akkor most ki, mit egyen? Segítünk!

A paleo mellett is lehetek terhes? 

Van egy igen nagy alapigazsága az életnek: a tökéletes egészséghez az étkezésen át vezet az út. Ez az oka annak, hogy megannyi tuti, elképesztő, hasznos és tévedhetetlenül biztos diétával, vagy étkezési nézettel találkozhatunk. Napjainkban az egyik legnépszerűbb a paleo. A kérdés csupán az, hogy ez a diéta mennyire befolyásolja a várandósság kialakulását, vagy annak megtartását? A kérdésben dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász van segítségünkre.

Természetes vérnyomásemelő módszerek 

Bár leginkább a magas vérnyomásról lehet tudni, hogy kockázatos és kezelendő állapot, az alacsony vérnyomás is okozhat gondokat. Dr. Kapocsi Judit, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája az esetleges tünetekről és a kezelés szükségességéről beszélt.

Kiderült Ada nagy titka 

A népszerű műsorvezető és kétgyermekes anyuka, mindig is odafigyelt arra, hogy egészségesen étkezzen. Gyermekkora óta sportol, sőt az elmúlt években már ő is tart rendszeresen edzéseket, elmondása szerint így még fittebben tudja magát tartani! Természetesen, a rendszeres edzés megkívánta a megnövelt fehérjefogyasztást is, azonban ekkor derült ki, hogy mint oly sokan mostanában, ő is laktózérzékeny!

Terhességi magasvérnyomás: fertőzés is okozhatja 

Egy tanulmány összefüggést mutatott ki a kialakuló fertőzések, és a terhesség alatt jelentkező magasvérnyomás, vagyis a preeclampsia között. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos segít eligazodni. 

5 toplistás étel és ital az öregedés ellen 

Sok nő aktív harcot folytat a ráncok ellen, melyek komoly fenyegetést jelentenek az önértékelésükre. Ránctalanító krémek, drága pakolások, extrém kozmetikai kezelések helyett, most megmondjuk mit egyél, hogy az öregedés látható jeleit eltüntesd. De van még egy plusz egy ajánlatunk is!

Nem égő! Adunk 5 tippet az egészséges napozáshoz 

Tombol a nyár, és amikor csak tehetjük, igyekszünk a vízparton sütkérezni és D-vitamint gyűjteni. Mennyit legyünk a napon, mivel, mikor és hogyan kenjük magunkat, mit együnk napozás előtt? Orvos szakértő ad öt tippet az egészséges napozáshoz.

Rémálommá válhat a családi vakáció 

Vége a tanévnek, a legtöbb család nekiindul az országnak, vagy egy határon túli vidéknek. A vakáció azonban könnyen rémálommá változhat, ha nem ügyelünk az utazással járó körülményekre. Kevesen gondolnak ugyanis arra, hogy egy hosszú autó-, vagy repülőútnak is megvannak a veszélyei, amelyek számos álmatlan éjszakát okozhatnak.

Mit tegyünk érelmeszesedés ellen? 

Az érelmeszesedés egy érdekes fogalom. Ilyen betegség ugyanis nincs - világít rá Dr. Gulyás Tamás orvos-szakértő. Tudjuk, hogy meszes plakkok (csomók) le tudnak rakódni az érfalakon, és ha azok megrepednek, akkor az ott keletkező alvadék elzárhatja az eret, ha a plakk lassan nő, akkor fokozatosan beszűkíti az eret, de az erek csak úgy nem “meszesednek el”. Márpedig a fogalom ezt sugallja.

A terhességi mérgezésről, - őszintén 

A fejlett orvostudomány ellenére még mindig komoly gondot okoz a kismamáknak az úgynevezett terhességi toxémia. Nem szabad félvárról venni a lehetőségét, mivel az anyai halálozások többségéért ez a kórkép a felelős! Dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos tájékoztat ebben a témában.

Működj, azaz mivel etessük meg a pajzsmirigyünket? 

A pajzsmirigy alulműködés elsődleges terápiája a megfelelő gyógyszeres kezelés, viszont igen sokat tehet az állapot javulása érdekében kellően összeállított étrenddel is.Vajon mely ételeket érdemes ekkor a tányérra tenni, és miket lenne célszerű kerülni?

5 tévhit a margarinról 

Nincs háziasszony, aki a konyhájában ne használna zsiradékokat. Csak az nem mindegy, hogy milyet!? Az Unilever Magyarország most összegyűjtötte, milyen téves nézetekkel találkozhatunk nap mint nap a margarinról! Olvasd el gondosan, mielőtt hozzáfogsz a húsvéti készülődésnek!     

Mit ettél ma az iskolában? 

Az 1991-ben alakult Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének ajánlása arra nézve, mit lehessen az iskolai büfékben kapni.

Így bulizott a Felelős Gasztrohős 

Hasadon keresztül vezet az út a környezetvédelemhez is - vallja a Felelős Gasztrohős Alapítvány, amely a napokban ünnepelte ötödik születésnapját. Sajtótájékoztatójukat a Belvárosban, a Prezi munkahelyi éttermében tartották - ízelítőt adva az igazán trendi ételválasztékhoz, fogyasztási és munkahelyi kultúrához.  

Mennyi zsír szükséges a sportolók számára? 

A sportolók számára is nélkülözhetetlen tápanyag a zsír - a megnövekedett energiaigény fedezéséhez. Nem mindegy azonban, hogy milyen mennyiséget fogyasztunk belőle, és hogy azt milyen forrásból tesszük. Szakember ad most ehhez tanácsokat.

Kelj fel, és járj! 

Egyre  több azoknak az irodai dolgozóknak a száma, akik krónikus ízületi fájdalmakról számolnak be. Ennek elsősorban a napi több órás egy helyben ülés, valamint a túlzott számítógép használat az oka. Fokozza a problémát az is, hogy sokan nem táplálkoznak helyesen, munkaidő után pedig nem fordítanak elég figyelmet a megfelelő mennyiségű mozgásra.

7 hasznos és ingyenes tipp a vizsgaidőszakhoz 

Már tart a vizsgaidőszak a felsőoktatási intézményeken. Ha a hátralévő időszakot nem is tudjuk meghosszabbítani, abban mindenképpen segíthetünk, hogy könnyebb és hatékonyabb legyen a tanulás. Adunk néhány hasznos és ingyenes tippet, hogy az idei vizsgaidőszakban több idő maradjon a családra és a barátokra.

Baj lehet, ha fontosabb a játék! 

Gyakori probléma a székrekedés gyermekkorban. Kialakulása általában a táplálkozási szokásokkal és a mozgáshiánnyal függ össze, ám bizonyos esetekben súlyos betegséget is jelezhet. Szakember mondja el a legfontosabb tudnivalókat!

Milyen fehérjét és mennyit fogyasszunk edzés után? 

A fehérjéknek a sportban betöltött szerepe, a teljesítményre gyakorolt hatása, az egyik legtöbbet kutatott és vitatott terület a sporttáplálkozással foglalkozó szakemberek, az edzők és a sportolók körében. A témát Angyal Viktória, a Sportorvosi Központ sportdietetikusa segít körbejárni.

Nem lehet elég korán kezdeni! 

Sokféle dologra igaz ez, de az egészséges életmódra nevelésre mindennél inkább! Persze eleinte könnyű, hiszen a hozzátápláláskor a kisbabák nem igazán tehetnek mást, mint megismerkednek szép sorban az alma, a sütőtök, a sárgarépa, a brokkoli és megannyi tápláló, vitamindús zöldség és gyümölcs ízével!

Mit egyen a sportoló kamasz? Van 6 ötletünk! 

Egyél úgy, mint egy bajnok, mondjuk a sportoló gyereknek, ám nem elég csak a mennyiségre, a táplálkozás minőségére is figyelni kell! Van 6 hasznos tippünk a szakembertől, hogy mit és hogyan egyen a gyerek, ha sportol vagy versenyez.

Jó, ha tudod! Ez vár rád a dietetikusnál! 

Akár betegségmegelőzésről, akár valamilyen probléma gyógyításáról van szó, a megfelelő étrend összeállítása igen lényeges lépés. Mivel az életmódváltás elsőre igen bonyolultnak tűnhet, ezért érdemes dietetikushoz fordulni. De mi történik egy-egy ilyen konzultáció alkalmával?

Titokzatos pöttyök a baba arcán 

Ha apró, vörös vagy fehéres, kissé kidudorodó göbök jelennek meg a baba arcán, a legtöbb édesanya valamilyen allergiára gondol. Mivel ezek a tünetek rendszerint az első hónapokban jelentkeznek, kiváltó okként a tápszer, vagy az anyatej merülhet fel, hiszen a csecsemő abban az életkorban még mást nem fogyaszt. Mikor gondoljunk allergiára és miről ismerhető fel az ártalmatlan tejkiütés?

Húzz bele, itt az ősz! 

Ha valaki aktívan sportol, akkor nagyon fontos odafigyelnie a megfelelő étrendre. Ennek különösen akkor van jelentősége, ha olyan állóképességet kívánó eseményen vesz részt, mint például a maratoni futás. Októberben rendezték meg a 31. SPAR Budapest Maratont. Ebből az alkalomból kérdeztük Varga Dórát, a Sportorvosi Központ sportdietetikusát arról, hogy melyek a jó teljesítmény fenntartásának az alapszabályai, hogyan tudjuk a felkészülést megfelelő táplálkozással támogatni.

Kisokos a minőségi táplálkozásról 

Minőségi táplálkozás alatt a szervezetünk működéséhez elengedhetetlen tápanyagok bevitelét értjük, méghozzá megfelelő arányban és esetenként minél feldolgozatlanabb formában. A minőségi táplálkozásnak több alappillére van. Most három fontos összetevőt emelünk ki: a rostokat, a zöldség-gyümölcsöket és a fehérjéket.

Ezért vannak csúnya kis pattanások a szád körül 

A felnőttkori pattanások nem csak zavaróak, de sokszor az egészségünkkel kapcsolatos gondokra is figyelmeztetnek. A száj körül megjelenő pattanások például hormonális, vagy gyomor-és bélrendszeri problémákat is jelezhetnek, de kiválthatja például a fogkrém, vagy bizonyos ételek is.

Miért ájulhatunk el? Több oka is lehet... 

Sokszor érezzük úgy, hogy a nagy melegben az ájulás kerülget bennünket. Azért csak legyünk óvatosak és ne bagatellizáljuk el a dolgot, mert az ájulás bizony komoly betegséget is jelezhet!

Nem mindegy, hogy mit eszünk-iszunk az olimpia alatt! 

Sportos ez a nyár, most éppen az olimpia ragaszt bennünket napokig a tévé elé. Míg sportolóink kalóriát égetve mozognak, hajtanak, mi ülünk, nézzük őket, nassolunk és iszunk egyedül, családi vagy baráti társasággal. A nagy szurkolásban azonban figyeljünk oda, hogy mit fogyasztunk!

Mi a manó? Életmód orvoslás? 

A 2014-ben alakult Magyar Életmód Orvostani Társaság idén májusban felmérést végzett azzal a céllal, hogy megismerje az orvoshoz fordulók tudását és szokásait a táplálkozásról és a mozgásról. A kutatás több részterülete közül az egyik az elhízás és a krónikus betegségek közötti összefüggést vizsgálta.

Szoktasd igényességre szervezetedet! 

Egészségesen élni nem könnyű, de némi odafigyeléssel ki lehet alakítani egy személyre szabott ritmust, amit aztán kis áldozatok árán tartani is lehet.

Mennyire veszélyesek a mindennapi nassolások? 

Hogyan különböztethetjük meg a kis étkezéseket a nassolástól? Például a táplálkozási napló rendszeres vezetésével, amely rengeteg fontos dologra rávilágít, és segíthet abban, hogy végre leadjuk a plusz kilókat és egészségesebben éljünk!

Bajban a gyomrod? Van 5 tippünk a jobb emésztésért 

A rendszertelen étkezés, stressz és kevés mozgás miatt sokan küzdenek emésztési panaszokkal. A gyomor- és bélrendszeri problémák hátterében a banális problémáktól a súlyos elváltozásokig több kiváltó ok is meghúzódhat.

Fejfájás típusok - te melyiktől szenvedsz? 

Lüktet, nyilall vagy hasogat a feje? Oka sokféle lehet, a csokoládétól egészen a gerincproblémáig. Neked melyik jutott?

Az Okostányér megmondja, mit és mennyit egyél 

Az egészséges és helyes táplálkozáshoz nyújt segítséget a legújabb útmutató, amely a legfrissebb tudományos eredményeket figyelembe véve határozza meg, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz naponta milyen élelmiszertípusoknak, milyen arányban kéne a tányérunkra kerülnie.