Táplálkozás cikkek

A kiegyensúlyozott táplálkozás 7 szabálya
Ki ne szeretne karcsúbb, egészségesebb és nagyobb önbizalommal megáldott lenni, különösen ilyenkor a tavasz kezdetével? A sikerhez vezető út első lépése, az elhatározás után a helyesen kivitelezett megvalósítás, melyet 70%-ban a táplálkozás és 30%-ban a testmozgás határoz meg. Mint bármi más elhatározás, ez is az agyban dől el, de ha tudjuk is a helyes táplálkozás alapjait, vajon mindig emlékszünk mindenre? Ehhez nyújt rövid segítséget a kiegyensúlyozott táplálkozás 7 lépésben összegzett szabálya.

6 kevésbé ismert tünet, ami vashiányra utalhat
A vas a szervezet számára nélkülözhetetlen elem, mert biztosítja az oxigén eljutását a sejtekhez, vagyis a hiánya komoly problémákat okozhat. A vashiányt felismerni, amikor még a vérképen esetleg nem látszik, nem egyszerű, hiszen egyes tünetekről nem is tudjuk, hogy erre is utalhatnak.A témában dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa van a segítségünkre.

Az érszűkület figyelmeztető jelei
Tény, hogy az érelmeszesedés okozta tünetek inkább idősebb korban jelentkeznek, a folyamat már fiatalon, akár gyermekkorban elkezdődik és lassan halad előre. Megfelelő táplálkozással azonban megelőzhető, vagy lassítható a folyamat. Persze a tünetekkel is tisztában kell lennünk.

Reflux csecsemőkorban? A szörtyögő hang figyelmeztet!
Előfordul, hogy a fél év alatti csecsemő szinte folyamatosan szörtyögő hangot ad ki, évszaktól és attól függetlenül, hogy van-e a környezetében hurutos beteg. Ilyenkor érdemes reflux irányába vizsgálódni, gyakran a gyomorból a nyelőcső irányába visszajutó táplálék okozza a problémát.

Kemény dolgok születnek a wc-ben
Sokakat érint, mégis tabuként kezeljük, pedig a székrekedés nem szégyen, és a tévhitekkel ellentétben sok esetben nem tehetünk róla . A táplálkozás, az emésztés és a belek állapotán kívül, lelki okok is kiválthatják.

Vezess naplót, és lefogysz!
Sokan észre sem veszik, mennyi plusz kalóriát visznek be a szervezetükbe nassolnivalókkal, rendszertelen étkezésekkel, üdítőitalokkal vagy alkoholfogyasztással. Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos és testsúlygyógyász szerint a hatásos fogyókúra alapja a táplálkozási- és mozgásnapló vezetés!

Télen lazulnunk kell! Fogd vissza magad!
Érdemes már év elején összeállítanunk 2016-os egészségnaptárunkat, egy kis odafigyeléssel és tudatossággal ugyanis több eséllyel vészelhetjük át a betegségeket. Most akár téli álmot is aludhatnánk...

Csúnya pattanások a fehér kenyértől? Sajnos lehet...
Közismert, hogy bizonyos élelmiszerek fokozzák a pattanás-hajlamot, de kevesen hozzák ezt összefüggésbe a glikémiás index-szel. Dr. Pellion Szilvia, az Oxygen Medical esztétikai bőrgyógyásza a lehetséges kapcsolatról és a megoldási lehetőségekről beszélt.

Minden negyedik magyar iskolás túlsúlyos
A három évnél fiatalabb magyar gyermekek 80%-a az ajánlott napi mennyiségnél jelentősen több cukrot fogyaszt, és ez az arány az ünnepek alatt - nyilván - tovább nőtt. Minden tizedik szülő a hétköznap is édességgel jutalmazza a gyermekét, és az 1-3 éves korosztály csupán harmada kap külön nekik készített ételt.

Jó hír! Nem az ünnepek alatt szaladnak fel a kilók!
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a mindössze egy-két hetes ünnepi túlevés felelős az elhízásért, és hogy pár hetes diéta képes orvosolni a bajt. Pedig nem így van...
Mi véd meg a szájüregi daganattól?
A szájüregi daganat világszerte a vezető halálokok közé tartozik világszerte, és amerikai tanulmányok szerint már évtizedek óta nem javul az ilyen típusú daganatos betegségek túlélési aránya. A fogszakorvos szerint az éves szűrések többek közt ezért is elengedhetetlenek.
Csukd be szemed, nyisd ki szád, jó móka a fogmosás!
Már az élet első pár évében eldől, milyen fogai lesznek a gyerekeidnek! Számos tanulmány mutatott rá, hogy a helytelen fogmosási gyakorlat, a nem megfelelő táplálkozás nagyon erős összefüggésben áll a fogromlással - mondja a szakember, Dr. Balsai Tamás.
Ez a hosszú és egészséges élet titka
Tény, hogy a legtöbb civilizációs betegség visszavezethető a nem megfelelő táplálkozásra, a mozgáshiányra valamint lelki egyensúly elvesztésére. Az életmódorvoslás több mint a gyógyszeres kezelés, hiszen itt a páciens aktív részvevője a gyógyításnak, mely során megtanulja a helyes étkezés, a testedzés és a mentális egészség alapjait.
Mikortól kell figyelni a gyermek táplálására?
Az élet első 1000 napjának, azaz a várandósság ideje alatt az anyaméh védelmében eltelő időnek és az első két életévnek a körülményei hosszú távon lehetnek hatással a csecsemők későbbi, egészséges növekedésére és a kora gyermekkori fejlődésre, sőt a felnőttkori egészségi állapotra. Ennek ismeretében a táplálás kiemelt jelentőséggel kezelendő már a magzati élet kezdetétől - olvasható a Magyar Diabetikusok Országos Szövetségének hírlevelében.
Miért sovány a gyerek, ha normálisan eszik?
Megfelelő táplálkozás mellett a gyerekek testsúlya leginkább genetika, egyéni hajlam kérdése. Ennek ellenére sok szülő számára igen aggasztó, ha az egészséges, tápláló ételek mellett gyermekük kifejezetten vékony alkatú. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa elárulja, mely esetekben kell betegségre gyanakodni.
A Szív Napja - viseld a szíveden!
2000 óta minden szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja. Célja, hogy necsak a betegségek kapcsán törődjünk létfontosságú szervünkkel, ami életünkben majd 2,6 milliárdot dobban. Szívünk testünk mozgatórugója: szívdobbanásról szívdobbanásra élünk, mégis csak akkor szembesülünk működésének fontosságával, amikor valamilyen probléma jelentkezik. A Budai Egészségközpont szakértői úgy vélik, egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással sokat tehetünk szívünk védelméért.
Himalájai, asztali vagy tengeri? Te tudod mi a különbség?
A nevek sokasága kémiailag ugyanazt a vegyületet, nagyrészt a nátrium-kloridot rejti, melynek köznapi neve a konyhasó, a geológiai tudományban ásványra használt neve pedig a halit.
Mit együnk a böjt után?
Egy böjtkúra ideális alkalom arra, hogy megváltoztassuk korábbi rossz szokásainkat. Amennyiben a böjt alatt leadott kilókat is szeretnénk megőrizni, van pár alapszabály, melyekre oda kell figyelni.
6 életveszélyes étel, amit biztos, hogy te is eszel
Egyes tengeri halak fogyasztása nem ajánlott várandós anyukáknak, a burgonya idegmérget tartalmaz, a növényi csírák óriási járványok kiindulópontjai. A hot dog és a földimogyoró pedig közismert gyilkosok. Íme, a legveszélyesebb ételek, amit nap-mint nap fogyasztunk!
Az vagy, amit a nagyszüleid ettek
A legfrissebb genetikai kutatások szerint nem csak saját egészségünket, hanem még unokáink örökítőanyagát és így egészségét is befolyásolja, hogy mivel táplálkozunk.
Vigyázat! A túl sok fehérje is árt a csecsemőnek!
A baba fejlődésének első két életévben a túlzott, illetve nem megfelelő szerkezetű fehérje fogyasztása növeli mind a későbbi elhízás, mind az allergia kockázatát - írta a Magyar Gyermekorvosok Társasága az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.
Bogárburger, műhús és nyomtatott ételek – ezt esszük a jövőben!?
Az évszázad végére mintegy 10,9 milliárd ember él majd a Földön az ENSZ legfrissebb előrejelzése szerint. Rovarok, műhús, tengeri moszat és 3D nyomtatóval elállított ételek, mind lehetnek az éhezés alternatívái, de vajon a gyomrunk is bírni fogja ezeket?
5 tipp, hogy a legkisebb se betegedjen le az ünnepekre!
A téli napokat és az ünnepek hangulatát bizony nagyon meg tudja keseríteni, ha beteg van a háznál, főleg ha pici baba. Mit tehetünk, hogy a legkisebbeket megóvhassuk a fertőzésektől, vagy éppen gyorsabban vészelje át azokat? Vannak rá hatékony módszerek!
Fontos tudnivalók a tojásról, nem csak férfiaknak!
A néphit szerint a tojás bármely formában jót tesz a férfiasságnak. A kérdés csak az, hogy az aktív vagy a koleszterindús férfiakat szeretjük-e jobban? Mert ugye van, akinél egyetlen tojás is jelentős fokú vérzsíremelkedést idézhet elő. Ketyeg a koleszterinbomba…?
Mi kell, és mi nem a gyermektápszerbe?
Tehén- és kecsketej mehet a fehérje alapú tápszerekbe, de egy csomó anyagnak, például a taurinnak és krómnak semmi keresnivalója bennük, mint ahogyan feleslegesek bennük a probiotikumok is. A hatóság figyelmeztet több, külföldön lefülelt étrend-kiegészítőre.
A mi gyerekünk egész éjjel eszik! Ez normális?
A babák nem olvasnak szakkönyveket, amelyek arról írnak, hogy mikor és mennyit kell enniük. Ha éhesek, akkor bizony felébrednek még éjszaka is, hogy jóllakjanak. Vajon mi befolyásolja az éjszakai éhséget? Meddig normális, ha éjjel felkel a baba enni? Most megtudhatod!
Vigyázat! Ezeket ne edd gyógyszerek mellé!
Tudtad, hogy bizonyos gyógyszerek mellé nem mindegy, hogy mit eszel? Lehet, hogy ezért nem hatottak megfelelően? Íme néhány példa, hogy megelőzd a nagyobb bajt!
6 tévhit a terhesség utáni elhízásról!
Sok kismama aggódik, hogy a terhesség alatt felszedett pluszkilók a szoptatás idején tovább szaporodnak. A súlygyarapodás azonban gyakran a helytelen táplálkozási szokásoknak és azoknak a tévhiteknek a következménye, amelyek évtizedek óta közszájon forognak. Lássuk az igazságot!
Kismamáknak! - 6 tipp a reggeli rosszullétek ellen
Sok kismama éli át a reggeli rosszullétet, de csak keveseket érint igazán súlyosan. A rendszeres, extrém mértékű reggeli hányás, esetleges kiszáradás miatt ugyanis a baba nem jut elegendő mennyiségű táplálékhoz, ezért a súlyos terhességi hányás kezelése mindenképpen orvosi feladat.
Honnan tudod, hogy fruktózérzékeny vagy?
Rosszul lettél az első fagyitól? Esetleg ugyanazt a puffadást, szúró, görcsös fájdalmat érezted, amikor gyümölcsöt ettél vagy egy szelet finom süti után ittál egy pohár gyümölcslevet? Ha ilyet tapasztaltál, akkor valószínű, hogy a bélrendszered túlérzékeny a gyümölcscukorra, a fruktózra.
Nem jön össze a baba? Egyél időben!
A legtöbb nő arra panaszkodik, hogy hiába hagyta abba a fogamzásgátló szedését, mégis hosszú hónapokat, sőt éveket kell várnia a teherbeesésig. Talán eszükbe sem jut, hogy életmódváltással, helyes táplálkozási szokásokkal elősegíthetnék a fogamzást. Például így!
Mikor és mit adjunk a babának az anyatej mellé?
Kezdő anyukák egyik legfőbb aggodalma, hogy a szoptatás ideje alatt mikor kezdjék el új ételek bevezetését. Miből és mennyit szabad az anyatejhez hozzátáplálni? Hogyan ízesítsük a baba ételeit? Megválaszoljuk!
„Kabbe” ezt most anyuci kedvéért!
A gyerekkel többféleképpen lehet megutáltatni az evést. Többek között azzal is, ha olyan ételeket tuszkolunk belé, amit gyűlöl, ám szerintünk meg egészséges. De akár úgy is, hogy órákig ültetjük egy tál leves mellett, amíg meg nem eszi. Pedig nálunk jobban csak a gyerek tudja, hogy mit, mikor és mennyit kell ennie.
Mozogj, hogy elkerüljön a nátha!
Többen átestek már rajta, de sokan még csak most küzdenek az idei szezon első orrfolyással, köhögéssel, tüsszögéssel, torokfájással és levertséggel járó tüneteivel. Törvényszerű, hogy az ősz minden évben náthával kezdődjön, vagy létezik biztos módszer a megelőzésre?
Nem fogy a pasta Itáliában
Több mint tíz kilóval csökkent az olasz családok éves tésztafogyasztása az utóbbi majdnem tizenöt év alatt - derült ki egy tésztagyár által készített felmérésből. Az ok egyszerű: félnek az elhízástól.
A rezgő villa segít lefogyni
Speciális rezgő villa jelentheti a megoldást a túlsúllyal küzdők számára, legalábbis kifejlesztői ezt állítják. A reflux betegségre is megoldást kínáló készüléket a Las Vegas-i CES szórakoztató elektronikai kiállításon mutatták be.
Fogyókúra hússal és tojással! Heti étrenddel
Mindenki másfajta fogyókúrára esküszik, mindenkinek más a hatékony. Ám ha Ön szereti a tojást, akkor ezzel az étrenddel két hét alatt 5-6 kg-ot lehet fogyni, persze, csak ha betartja a szabályokat!
Júniustól a táplálkozás, mint gyógymód a rendelőkben
A június elsejétől életbe lépő módosítás nem csak a járóbeteg-ellátást érinti, de a kórházakban dolgozó dietetikusok munkáját is.Ez azt jelenti, hogy a szakrendelések ideje alatt a betegek rendelkezésére áll dietetikus szakember, aki dietetikai-táplálkozási szaktanácsadással segíti gyógyulásukat.
A lényeg, hogy gyors legyen és meleg...
A GfK Hungária 1989 óta vizsgálja meg időről időre a felnőtt magyar lakosság étkezési szokásait. A legfrissebb elemzés szerint a többség rendszeresen étkezik, ám csak tíz százalék figyel arra tudatosan, hogy az étkezés egyben egészséges is legyen. Az étellel szembeni elvárások egyik legfontosabbja, hogy hamar elkészüljön. Tízből hatan semmi kivetnivalót nem látnak a félkész ételekben, s az élelmiszeripari termékekbe kerülő kémiai anyagok miatti aggódást is túlzónak érzik.
Egyél a csillagjegyed alapján és nem fogsz elhízni!
Ha Kos jegyű vagy: -Test: szép, arányos testalkat (kerek formák), jó felépítés (vastag csontozat). Kockázati zónák: mindenütt (nyak és arc elhízása), főleg a has, a gyomor és a csípő...
Gabona gabona farkasa, avagy milyen gabonát fogyasszunk?
Ringbe szálltak a harvardi egyetem kutatói a világszerte mértékadó Táplálkozási irányelvek amerikaiaknak alkotóival. Míg utóbbiak a gabonafogyasztás felét, addig előbbiek teljes egészét teljes értékű alapanyagokból javasolják elfogyasztani. Hazánkban elsősorban a területen tapasztalt hiányos tudás okoz problémát: egy tavaly végzett felmérés szerint a magyar családanyák még alig ismerik a teljes értékű gabona fogalmát.
Zsírral mondunk búcsút a zsírnak...
A kalóriadús, zsírban gazdag ételek puszta látványától a kevésbé ízletes, diétás fogásokat is finomabbnak érezzük - állapították meg a Nestlé Research Center munkatársai.
Mennyi és milyen zsiradékot fogyasszunk?
A magyar lakosság átlagos táplálékfelvétele 2400-2800 kcal energiának felel meg naponta. Ennek kb. 35-40%-a a zsírok csoportjába tartozik, melyből 1 gramm energiatartalma 9,2 kcal. Fejenként körülbelül 100 gramm zsírt fogyasztunk naponta, ez 10%-kal több az ajánlottnál. A növényi eredetű zsír - például növényi olajok - egészségesebb, mint az állati eredetű zsiradék (sertészsír, zsíros húsok, sajt, vaj) fogyasztása. A növényi eredetű zsírok ugyanis egészségügyi szempontból sokkal kedvezőbbek, mint az állati eredetűek.
A kutya vacsorája- a legtöbb gazdi nem ért az etetéshez
A magyar kutyaetetési szokások rendkívül károsak kedvenceink egészségére - derül ki az egyik vezető angol állateledel márka, a Butcher's Pet Care hazánkban készítetett kutatásából. Nagylelkűek, önfejűek vagyunk, és konyhamalacként kezeljük a kutyákat.
Miért hízlal a tél?
Fény-, és vitaminhiány okozta "extra éhség", ráadásnak pedig a szervezet takarékos téli üzemmódja: van-e esélyünk ezek után megúszni, hogy rögtön egy sanyargató diétával kezdődjön a tavasz...?
Sajnos a szülők azt hiszik, hogy jól csinálják
A gyerekek felénél elmaradhat a reggeli, de ha mégsem, akkor többségük párizsis vajas zsemlét kap. Ráadásul az édesanyák nagy része úgy is véli, hogy ez az ideális reggeli - derül ki az októberben készült Magvas gondolatok a reggeliről felmérésből .
Tudjuk, hogy melyik ételt mivel ízesíthetjük?
Manapság az üzletekben nagyon sokfajta fűszerkeverék is vásárolható, mondhatnánk, a variációk száma végtelen. De vajon ismerjük-e őket? Tudjuk, hogy melyik ételt mivel ízesíthetjük? Segítünk eligazodni!
Kínai orvoslás a fogyásra
A hagyományos kínai orvoslás (TCM) szerint a súlyfelesleg és az egészségtelen táplálkozás egyéb negatív hatásai keserű ételek, forró tea és gyógynövények fogyasztásával illetve sok mozgással könnyen megelőzhetőek.