Életforma.hu


Kemény a víz? Akkor ezt idd!

Kemény a víz? Akkor ezt idd! 

A kemény vízre sokan mint káros dologra gondolnak, pedig a valóság más: a kemény víz egyáltalán nem káros az egészségre, sőt, a keménységért felelős ásványi anyagok élettanilag kulcsfontosságúak a szervezet számára. A kalcium a csontok, a fogazat felépítésében, a magnézium az idegrendszer és az izomzat működésében játszik szerepet, de a magnéziumvegyületek a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen is védenek.
Tudtad? Víz és víz között is van különbség! Nem is kevés...

Tudtad? Víz és víz között is van különbség! Nem is kevés... 

Színtelen, szagtalan, átlátszó, és nélküle elképzelhetetlen a létezés. Életelixír vagy „csak” szomjoltó folyadék a víz? Nem kétséges, hogy mindkettő. Ám hogy milyet fogyasztunk, az bizony nem mindegy! Mert ugye sokféle van…
Spóroljunk a vízzel!

Spóroljunk a vízzel! 

A víz és így a víztakarékosság fontosságára sok minden figyelmeztet bennünket nap mint nap. Hogy csak a két végletet említsük: a Föld fogyó vízkészletéről szóló hírek éppúgy érintenek minket, mint a kézhez kapott borsos víz- és csatornaszámlák. Új, korszerű készülékek, megoldások otthoni használatával – természetesen, ha pénztárcánk engedi – és a napi rutin ésszerű átalakításával egyaránt sokat tehetünk a környezetünkért, de a rezsink csökkentéséért is.
Kulturális Örökség Napjai

Kulturális Örökség Napjai 

A hétvégén rendezik meg a Kulturális Örökség Napokat, a fő téma az idén a víz. A természetes tavak és folyók védművei, hídjai, a kastélyparkok és közterületek tavaihoz kapcsolódó építmények, a forrásházak, kutak, víztornyok és tározók, a fürdők, a csatornázással kapcsolatos létesítmények épített örökségünk mindennapi és nagyon fontos részei. Bemutatásukkal szeretnének tisztelegni a szervezők ipari építészetünk, technikatörténeti eredményeink előtt.
Miért van Víz Világnap?

Miért van Víz Világnap? 

A világon 400 millió ember van ma is, aki nem jut hozzá mindennap egészséges ivóvízhez. Ezért van a Víz Világnapja... De ne csak ezen a napon gondoljunk bele, mit is jelent számunkra a víz, hanem minden egyes napon.

Változatosan igyál! 

 Egészségünk, jó közérzetünk, de akár teljesítményünk is mind azon múlhat, iszunk-e eleget. Amíg az közismert tény, hogy a változatos étrend segíthet, hogy minden szükséges tápanyagból megfelelő mennyiséghez jusson a szervezetünk, azt kevesen tudják, hogy a változatosság elve a folyadékpótlásban is alkalmazható. A kutatási eredmények alátámasztják, hogy aki naponta többféle italt fogyaszt, az nagyobb valószínűséggel teljesíti a javasolt napi 2-2,5 liter folyadékbevitelt. Ezért az Európai Hidratációs Intézet (EHI) szakértői szerint fontos a tájékozottság, és érdemes leszámolnunk mindazokkal a tévhitekkel, amelyek szerint egyes, az étrendünkben szereplő italok hidratációs szempontból kevésbé előnyösek.
A gyermekek többsége folyamatosan szomjaztatja szervezetét

A gyermekek többsége folyamatosan szomjaztatja szervezetét 

Ma már sok kisgyermeket a rendszeres vízivásra is tanítani kell - legalábbis ez derül ki abból a nemzetközi felmérésből, amely megállapította, hogy napjainkban a 6-14 évesek jó része folyamatosan szomjaztatja szervezetét. Pedig már az enyhe dehidratáció is rossz hatással van a pszichés funkciókra; kimerültséget, izomgyengeséget, fejfájást és szájszárazságot okozhat. Az értelmi és mentális képességek is gyengébb eredményt mutatnak, ha a szervezet nem jut rendszeresen megfelelő mennyiségű folyadékhoz, lehetőleg tiszta víz formájában. 
A kánikula miatt Vérnyomásriadó!

A kánikula miatt Vérnyomásriadó! 

A közhiedelemmel ellentétben a hőség hatására nem emelkedik, hanem csökken a vérnyomás. Ám ettől a magas vérnyomásúak sem lesznek jobban, akinek pedig alacsony, az akár el is ájulhat.
Kánikulai túlélő, hűsítő tippek a munkahelyre és otthonra

Kánikulai túlélő, hűsítő tippek a munkahelyre és otthonra 

Itt a kánikula! Aki nem víz mellett nyaral, vagy nincs a kertben medencéje, hogyan bírja elviselni a hőséget? Íme néhány hűsítő tipp munkahelyre és otthonra.
Ásvány-és gyógyvízek- milyen betegségre jók?

Ásvány-és gyógyvízek- milyen betegségre jók? 

Az ásvány- és gyógyvizeket elsősorban összetételük és gyógyászati alkalmazhatóságuk alapján csoportosítják. Az egyszerű, oldott anyagban szegény termálvizeket például a mozgásszervek reumás betegségeinek kezelésére használják.

Egészséges ember természetes ivóvizet igyon! 

"A természetes ivóvíz ugyanakkor nem tévesztendő össze az ásványvízzel, amiben valamelyik összetevő a megszokottnál jóval nagyobb mennyiségben fordul elő. Ezeket a speciális ásványi anyag tartalmú vizeket valamely betegség vagy hiánytünet kezelésére, kúraszerűen ajánlott fogyasztani. Mindennapos használatra a természetes ivóvizeket javaslom." 

Bármi lehetséges a teraszon... 

A medence már rég nem egy kocka alakú betonteknő, belelógatott létrával. Az igényeknek, helyszínnek és pénztárcának megfelelően bármi lehetséges a teraszon is elférő kültéri masszázsmedencétől a saját, épített tóig.

Táncolj a vízben! Erősít és fogyaszt is... 

A speciális vízi mozgás nem csak kellemes, de a rendszeres edzések növelik a teherbírást, az állóképességet, formálják az alakot és bizonyos állapotok, betegségek rehabilitációjában is segítenek. Kifejezetten hasznos gerincbántalmak, ízületi panaszok esetén is, sőt, a fogyást is elősegítheti.

Ma éjjel fényfestés a Dunánál! Danube Flow- Hív a Duna! 

A Víz Világnapja alkalmából ma éjjel a Danube Flow - Hív a Duna! program résztvevői fényfestéssel üzennek a főváros lakóinak. A nagyszabású akcióval elkezdődik a Danube Flow - Hív a Duna! elnevezésű Dunához kapcsolódó programsorozat.

Zalakaros, ahol gyógyulva pihenhetsz 

Sanus per Aquam - egészség a víz által. Ez a hitvallása az ország délnyugati szegletében, idilli környezetben fekvő Zalakarosnak, ahol a gyógyító erejű termálvízé a főszerep. 

Lassú víz, partot mos? 

A víz szimbóluma valami olyan ősi mondanivalót hordoz, ami egyetemes. Tulajdonságaiban (folyékony, sodró, csordogáló, áradó), különböző megjelenési formáiban (csepp, tó, tenger, folyó) az ember mintha önmaga arcait látná visszatükröződni.

Mi is meghosszabbíthatjuk életünket? 

A hunza népcsoport, illetve az okinawai japánok akár 100 évig is elélnek, ráadásul egészségesen. Nem szenvednek a nyugati országokban gyakori betegségektől, mint a rák vagy a magas vérnyomás, a nők pedig nem ismerik a klimaxot. Miben rejlik hát a hosszú és egészséges élet titka? 

Mikor, mit és mennyit igyanak a gyermekek? 

A gyerekek folyadékigénye az életkorral és az évszakokkal együtt változik. A kevés folyadékfogyasztás csecsemőknél könnyen vezethet kiszáradáshoz, nagyobb gyerekeknél pedig csökkenti a koncentrációs- és teljesítőképességet, fejfájás alakulhat ki. Mikor, mit és mennyit igyanak a gyermekek?  

Te sem tudnál élni nélküle! 

Naponta megtisztulunk, mikor megfürdünk, feltöltődünk, mikor megiszunk egy pohár vizet. Spirituális szinten is jelentése van a víznek, a lélek is megtisztulhat általa. A víz a legfontosabb elemünk, nem létezik élet nélküle. A víz tisztító ereje közismert

Hőségriadó!- vízosztással segítenek a regionális vízművek 

Vízosztással küzdenek a nagy meleg ellen a regionális vízművek.Ilyen hőségben elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű folyadékpótlás. A szokatlan augusztusi hőség miatt hűsítő csapvizet osztanak.

Iható tisztaságú a Balaton vize, persze nem a strandokon! 

„Méréseink azt mutatták, hogy idén a főszezon végén is iható tisztaságú maradt a Balaton vize. - mondja Dr. Vörös Lajos, az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézetének kutatója. „Vigyázat, ez nem feltétlenül lehet igaz a strandokon!"- teszi hozzá a szakember.

A nyár különösen veszélyes időszak! 

A gyermekek étkezési szokásai az egész életükre kihatnak. A helytelen vagy éppen nem megfelelő ritmusban történő táplálkozás könnyen szokássá válik, és később is nagyon nehéz megszabadulni tőle. A táplálkozástudomány szakértői már régóta figyelmeztetnek, hogy a gyermekkori étkezési szokások fontos szerepet játszanak a felnőttkorban kialakuló betegségek megelőzésében. 

Hőségriadó a Soundon! 

Az elkövetkező napokban nagy melegre számíthatunk, ezért a Heineken Balaton Sound orvosa felhívja a figyelmet, hogy minél több folyadékot fogyasszanak a látogatók, és lehetőleg hordjanak fejfedőt. A szervezők a hőségriadó időtartamára felfüggesztik az ásványvíz behozatalának mennyiségi korlátozását. 

Új sportőrület! Jelentkezni lehet... 

A '70-es, '80-as években „Balcsin" alakult ki és terjedt el a vízben fejelés művészete. Ez nem csak sport, a szabadidő aktív eltöltése, kikapcsolódás, hanem annál sokkal több volt: életérzés. A fejelők megszállottak, fanatikusak voltak. És azok ma is...

Mit gyógyítanak az ásványvízek? 

Sokan tudják, hogy a természetes ásványvizek nem csupán szomjoltásra, a napi folyadék szükséglet biztosítására kiválóak, hanem a bennük lévő ásványi anyagok egészségünk megőrzését is szolgálják.

Víz-elemű emberek: halak, rákok, skorpiók 

A víz elemű embereket az érzelmek és az intuíció jellemzi, vagyis a víz ember erős érzelmi világban él, és kitűnőek a megérzései. Nagyon jó az empátiás képességük, könnyen megérzik és átérzik mások érzelmi problémáit. Fantáziájuk rendkívüli, gyakran különböző művészetekben fejezik ezt ki. Romantikus és szentimentális emberek, vérmérsékletük flegmatikus.

Gróf Széchenyi István Emlékverseny és Sportnap 

Ezt a versenyt éppen 21 évvel ezelőtt, 1991-ben a Széchenyi István által alapított első magyar evezős klub, a Hajós Egylet megalakulásának 150. évfordulóján rendezte meg az akkori egyik legfiatalabb evezős egylet, a Danubius Evezős Klub és a Széchenyi-féle Hajós Egylet jogutódja az éppen újraalakult Nemzeti Hajós Egylet. A következő évtől kezdve e két klub egyesülése révén létrejött Danubius Nemzeti Hajós Egylet a rendezvény főszervezője. Társrendező a Magyar Evezős Szövetség, 1998-tól a Budapesti Evezős Szövetség, Néhány év múlva a Budapesti Egyetemi és Főiskolai Sportszövetség is csatlakozott hozzájuk.

Ránctalanító vizet a bőrnek! 

A víz az élet forrása, a szervezet minden sejtjének fontos alkotórésze - ha csökken a bőr víztartalma, megszaporodnak a ráncok, a bőr fakóvá, élettelenné válik.

Figyelmeztetés: rövid időre "behunyja sok szemét a Föld" 

A 21. század elején már nem csak az a kérdés, hogy unokáinknak milyen életlehetőségeik maradnak, hanem hogy a ma élő generációk hogyan tarthatják fenn jelenlegi életszínvonalukat? Teljen minden nap a víz védelmében, legyen minden óra a „Föld órája"! 

A csinos hölgyek vízbe rántották a versenyzőket 

Maximovits Anett, Lenkei Viki és Lévai Adrienn meglepte Tóth Imrét és Németh Balázst, a Superbike vb-n hazánkat képviselő versenyzőket, hogy megünnepeljék a vb első futamán nyújtott kimagasló teljesítményüket. A Motorfesztiválon tartott ünneplésből pezsgőfürdős parti kerekedett.

Tragédia jön: megfullad a Föld a szeméttől! 

Föld, víz, levegő: életünk nélkülözhetetlen feltételei. Vélhetnénk, ma is ugyanannyi van belőlük, mint évezredekkel ezelőtt, de ez csak a látszat. Elérkezett az idő, amikor szembe kell néznünk a tényekkel, hogy ha nem őrizzük életterünk egyre pusztuló elemeit, mi is elpusztulunk.

Mire figyeljünk a nyilvános pezsgőfürdők használatánál? 

Tél van. Hideg. Ilyenkor szívesen járunk fürdőbe, uszodába, ahol gyakran élünk a pezsgőfürdők kínálta ellazulás lehetőségével, az átlagosnál melegebb vizű medencék áldásos hatásait élvezve felfrissülünk. Sokszor egy-egy fürdőzős hétvégén gyermekeinket ki se lehet hozni a bugyogó, masszírozó, kellemesen meleg medencéből.A nyilvános pezsgőmedencék azonban amellett, hogy egész szervezetünkre jótékony hatással vannak, számos potenciális veszélyforrást hordoznak. 

Fürdők Éjszakája a fővárosban 

Az Est Media Group Kft. (EMG) és a Budapest Gyógyfürdői Zrt. közös szervezésében idén harmadik alkalommal kerül megrendezésre a Fürdők éjszakája 2011. február 18-án.  

Valótlan, hogy kizárólag a tisztított víz az egészséges 

A Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács a fogyasztók és az ásványvízgyártó cégek védelmében fellép azok ellen, akik a víztisztító berendezések értékesítése érdekében téves információkat terjesztenek, így keltve rosszhírét a kiváló hazai ásványvizeknek.

Időzített bombaként ketyeg a klór 

Jereván, december 8., Frisco (Texas) december 15., Corpus Christi (Texas) december 28., legutoljára pedig Sawtell (Ausztrália) január 11. Szinte nem múlik el olyan hét, amikor ne következne be klór baleset valahol a világban. Ezek legtöbbször az ivóvíz és az uszodák fertőtlenítéséhez használt vegyi anyag helytelen tárolásából és kezeléséből következnek be. A legsúlyosabb tragédia 2005. január 6-án történt, amikor a dél-karolinai Graniteville melletti vonatszerencsétlenség következtében nagymennyiségű klór szabadult fel, és a kiömlő gáz 9 ember halálát okozta.

Az egészséges ivóvízért 

Különleges, figyelemfelhívó kampánnyal nyitja a decembert közösségi oldalán a magyarországi UNICEF. Szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy bár minden gyereknek joga van az egészséghez, több száz millióan nap mint nap csak fertőzött vizet ihatnak. A Facebook-on meghirdetett kreatív kampányban mindenki részt vehet egy egyszerű beállítással.

Miben úsznak a gyermekeink? 

Tudjuk-e, milyen vízben úszik a gyermekünk? Hogyan lehet megelőzni, hogy az úszásoktatás után ne fertőzéssel érkezzen haza? Mit tudunk tenni azért, hogy se a saját gyerekünk, se a többiek ne betegedjenek meg uszodalátogatás következtében? Ez csak néhány kérdés azok közül, amelyek a szülők fejében megfordulnak, amikor a legkisebbekkel babaúszásra járnak, nagyobb gyerekeik pedig úszásoktatáson és iskolai úszásórákon vesznek részt. 

A Magyar Fürdőkultúra Napja Budapesten-éjszakai programokkal 

Félárú jegyekkel, három kiemelt helyszínen pedig éjszakai nyitva tartással és programokkal várják a vendégeket a budapesti fürdők október 9-én, szombaton, a Magyar Fürdőkultúra Napján. 

Ivókút-vizit 

A Városfoglalás nevű programsorozat újabb állomásán a Tudatos Vásárlók Egyesülete és az ImagineBudapest a nyári forróságban arra hívja fel a figyelmet, hogy csomagolt víz helyett válasszuk az ivókutakat.  

Kristálytiszta víztükör a kertben 

Minden medencetulajdonos tiszta, átlátszó, csillogó víztükörről álmodik a kertjében. Persze a tiszta víz nem pusztán esztétikai kérdés, az egészségügyi szempontok legalább ilyen fontosak.

Mennyit és mit igyunk? 

A vízhiány különböző tüneteket produkálhat, mint például a fejfájás, más fájdalmak, bőrproblémák, stressz, fáradtság. Gyerekeknél könnyen figyelemzavar is felléphet, ha már egy kicsit is kiszáradnak. 

Víz, szél és szabadság? -ez kell, ez a levegő! 

A vitorlázás szerelmeseit régen is és ma is ugyanaz vonzza: a víz és a szél, és az a nagyfokú szabadság, amit a hullámokat szántó vagy az öbölben ringatózó hajó nyújt.

Vízkezelés tejjel, mézzel 

Az egészségi állapotunk egyik leghűbb tükre a bőrünk. Ha száraz és színtelen, bizonyára nem iszunk elegendő vizet. A bőr belső hidratálása elengedhetetlen, különösen a nyári intenzív napsütéses időszakban fontos a vízpótlás.

Proszit! 

A csapból is az folyik, hogy egészségünk és szépségünk szempontjából elengedhetetlenül fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása. A belső hidratálás különösen fontos a nyári forróságban, amikor akár órák alatt is kiszáradhat a szervezet.

Mit igyunk? Csap-vagy ásvány? Esetleg tisztított? 

Naponta több liter vizet megiszik minden felnőtt ember, és tetemes mennyiséget használunk tisztálkodásra és környezetünk tisztán tartására is. Utóbbiakhoz megteszi a csapvíz, de sokakban felmerül, vajon ivásra nem jobb-e a palackozott víz, vagy esetleg valamilyen víztisztító berendezéssel tegyék finomabbá a vizet.

A legjobb bőrfiatalító 

A kor előrehaladtával életmódunk egyre inkább nyomot hagy külsőnkön is. Az apróbb ráncok, a szárazabb bőr mind az idő múlásának figyelmeztető jelei. A különböző fiatalító kozmetikai beavakozások és arcápolók mellett azonban gyakran elfelejtkezünk arról, hogy már egy kis odafigyeléssel is sokat tehetnénk azért, hogy bőrünk üdeségét megőrizzük. Ehhez nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék fogyasztás. 

Az ivás a gyerekednek is jót tesz! 

A tudatos folyadékbevitelt legkésőbb a terhesség idején el kell sajátítani. Kismamák esetében ugyanis különösen fontos a megfelelő mennyiségű folyadékpótlás, hiszen a magzatvíz 3 óránként cserélődik, és ehhez vízre van szükség.  

Milyen lesz az idei budapesti strandszezon? 

Nyitnak a strandok, de vajon a klasszikus fürdőhelyek tudnak-e versenyezni idén a szaporodó élményfürdőkkel és a Balatonnal? A  strandok üzemeltetői most is bíznak a sikerben.