Kormos Olga cikkei

Mit esznek Japánban?
Ázsiában elképzelhetetlen a hagyományos reggeli szendvics, zabkása, müzli és egyéb péksütemények formájában, náluk még reggelire is rizst esznek.

Iskolaőrség: bilincs, rendőrbot is lesz náluk
Az eredeti elképzeléssel ellentétben még sem szerelnek fel kamerákat az iskolákban. "Csak" iskolaőröket vezényelnek – első körben – 500 iskolába, melyek harmada szakiskola. Az iskolai erőszak megszüntetésére és megelőzésére összeállított törvényjavaslat már a parlament előtt van.

Nyitnak a szabadtéri színpadok
Bár május 28-tól fogadhatnak nézőket a szabadtéri színházak és mozik, sőt, a vándorcirkuszok is, de nyilvánvaló, hogy olyan gyorsan egy intézmény sem tud reagálni, hogy már ezen a héten előadást tartson. A társadalmi távolságtartás szabályai miatt pedig kicsit olyan a helyzet, mint a népmesében: kaptak is, meg nem is.

A 3 legfontosabb lépés ráncok ellen
A ráncok mindig hívatlan vendégként jelennek meg, ezért nincs fontosabb, mint hangsúlyozni: ha nem is lehet megelőzni, de késleltetni igenis lehet, ha tudatosan állunk a szépségápoláshoz.

Peking a koronavírus-járvány után
Miközben az északkelet-kínai Sulan városában a járvány második hullámától tartva kijárási tilalmat rendeltek el tizenkét új fertőzött miatt, addig a több, mint három éve Pekingben élő Schvéger Ágneséknél már fokozatosan enyhítik a szigorításokat.

A koronavírus után új fertőzés jöhet?
A koronavírus-járvány miatt leállt üzemek, cégek, irodák, oktatási-nevelési intézmények, fürdők, egészségügyi szolgáltatók épületeiben az újrainduláskor gondot okozat a Legionella baktériumok felszaporodása, ami a tüdőbe jutva hasonló tüneteket okozhat, mint a COVID-19 – figyelmeztet a Nemzeti Népegészségügyi Központ.

A ballagásokat be kell pótolni, különben elmarad az iskolásévek fontos lezárása
Iskolapszichológusok arra figyelmeztetnek, mindannyiunkon láthatók már a kifáradás jelei. Cikkünk első részében egy budapesti iskolapszichológussal beszélgettünk, most pedig egy vidéki kisváros szakemberét kérdeztük.

Május 5.: az Asztma Világnapja
Hazánkban mintegy 300 000 asztmás beteget tartanak nyilván, az éves új megbetegedések száma pedig 15 000 - 20 000 között mozog. A jelenlegi járványügyi helyzetben különösen fontos az asztmások megfelelő terápiája, ezzel ugyanis csökkenthető az állapotromlás kialakulásának kockázata.

Vegyetek 9 euróért műalkotást és támogassátok a vakcinafejlesztést
Bíró Meli festőművész alkotói karrierje előtt egy nemzetközi oltóanyagcégnél dolgozott, ezért most, a koronavírus-járvány idején úgy gondolta: műveivel megpróbál hozzájárulni a vakcina előállításához szükséges financiális feltételek megteremtéséhez. Ha tetszik nektek a kezdeményezés, nincs más dolgotok, mint töredékáron letölteni a gyönyörű festmények egyikét.

A karantén veszélyeket is rejthet
Iskolapszichológusok arra figyelmeztetnek, mindannyiunkon láthatók már a kifáradás jelei. Budapesti és vidéki szakemberrel beszélgettünk arról, hogy az összezártság miatt megnőhet a családi bántalmazások száma, s hogy miképp tudnak a karanténban segíteni szülőknek, gyereknek, pedagógusoknak.
Bizonytalan a nyári gyerektáborok sorsa
Egyre több cég kezdte el szervezni nyárra a táborait, hogy a szülőket tehermentesítse, ezért megkerestük a Bátor Tábort és a People Team-et, hogyan látják nyári táboroztatásaik esélyeit.
Tökfőzelék kicsit másképp a Kitchen Factory-tól
Néha kell egy kis kísérletezés. Egy apró trükk, némi kreativitás - s már kész is egy régi-jó fogás újragondolt változata. Ilyen ez a tökfőzelék is, amely minden ízében a tavaszt idézi.
Korona, ami nem vírus
Egy világ tanulta meg rövid idő alatt: koronavírus. Összeszedtünk 6 dolgot, melyben szerepel a korona szó. Bizarr összeállításunk.
Pulled pork, avagy tépett hús
Fesztiválokon, kézműves hamburgerezőkben garantáltan találkozhattatok már a tépett sertéshússal, amit hamburgerzsömlébe vagy más jófajta szendvicsalapba kell belehalmozni, végül sült krumplit tálalni mellé. Sokáig sül, de garantált - ahogy mi hívjuk - a cafatos husi sikere. Mindenki megnyalja utána mind a tíz ujját.
A Meztelen bohóc ma a "MÜPÁ-ban"
A 2012-ben a Szigeten debütáló Recirquel Társulat egyik legsikeresebb darabja először lesz teljes egészében látható online a MÜPA -Home közvetítéssorozat keretében. Egy csodálatos előadás az újcirkusz műfaj magyar képviselőitől, akiket a világon mindenütt a legjobbak között tartanak számon.
Itt a spárgaszezon!
Bár még az egekben a zöld és a fehér spárga ára, érdemes elgondolkozni, mit főznétek, ha kicsit elérhetőbb lesz ez az egészséges, egyben energetizáló zöldség.
A járvány következményeit még csak sejtjük
A feszített munkatempó, az átlagosnál több haláleset látványa, az újfajta vírussal szemben érzett tehetetlenség és a szokásosnál megterhelőbb napi helytállás miatt a járvány alatt, illetve lezajlása után akut, vagy akár krónikus poszttraumás stressz-szindróma is várhat az egészségügyi dolgozókra – mondta lapunknak Dr. Almási Kitti klinikai szakpszichológus.
A krémes csoda: milánói rizottó
Az olaszok elég sok olyan fogást feltaláltak, amelyek világhódító utat jártak be. Az egyik ilyen a milánói rizottó, amely sima fehér rizs megbolondítva sáfránnyal, némi fehér borral és parmezánnal. Amíg lehetetlen Olaszországba eljutni, próbálkozzunk meg vele otthon!
Itt lehet fogfájással jelentkezni a járvány idején
Bár a március 14-i kormányrendeletek értelmében még mindig szünetelnek a fogorvosi szolgáltatások, egy rendelő hiányt pótló listát állított össze, hogy Budapesten és Pest megyében hol teheti meg.
Amerikai sajttorta
Az amerikai sajttortát, vagy ahogy sokan hívják, a new yorki sajttortát kétféle módon lehet készíteni. Sütés nélkül, illetve sütéssel. Mi most a melósabb, sütéssel készült változatot ajánljunk, de higgyétek el, megéri a fáradtságot. Mondjuk, így is roppant egyszerű.
Kampány a hazai termelőkért
A járvány okozta nehézségek áthidalására, a munkahelyek megőrzéséért indít kampányt a Magyar Termék Nonprofit Kft. A „Vedd a hazait! Védd a hazait!” akcióhoz bárki csatlakozhat, akinek fontos az itthon előállított termékek vásárlása és a hazai szolgáltatások igénybevétele.
Itt a japán cseresznyefavirágzás
Japánban javában tart a csereszenyefavirágzás, március végétől egészen május elejéig végig vonul végig a szigetországon, akár az egy sorba rendezett dominók, ahol az első darabot megbökve egymás után dőlnek el. Budapesten április 18-19-re jósolják a meteorológusok az ELTE Füvészkertjében a szirombontást, de a járvány miatt a hagyományos Sakura Ünnep most elmarad.
A smoothie-k csodálatos világa
Elég csak egy kicsit beleásnunk magunkat a smoothie-k világába, az arra fogékonyakat egyből rabul ejti. Pár hozzávalóból csodálatosan egészséges, finom, ugyanakkor szemet gyönyörködtető italokat készíthetünk.
Magyar találmány a mobiltelefonokra
Kutatók szerint az ú jtípusú koronavírus akár három vagy négy napig is életben maradhat a mobiltelefonok kijelzőin és más üvegfelületeken. Elméletileg mindig négy napra karanténba kellene helyeznünk a telefonunkat nyilvános használat után, vagy használjunk egy új magyar találmányt a kütyü fertőtlenítésére.
Maradék sonka: alkossunk valami újat!
Szinte minden évben felmerült húsvét után, mi legyen a maradék sonkával? Kevés, hogy mindenkinek jusson, ám sok, hogy kidobjuk, miért is tennénk ilyet? Íme egy remek recept a maradék húsvéti sonka, vagy bárminemű hús felhasználására.
Most nem ismerhetjük meg előbb a tanítónénit
Több, mint egy hete, április 6-án, hétfőn megkezdődött az általános iskolai beiratkozás, a koronavírus-járvány miatt azonban másként zajlik, mint korábban: online minden intézhető, és a lakóhely szerinti körzetes iskola mindenkit automatikusan felvesz, aki nem jelzi, hogy másik intézményt választott.
Roston sült báránykaraj fokhagymás burgonyapürével
A karaj a bárány egyik legnemesebb része, épp ezért nem mérik olcsón. Egyszer-egyszer azért ünnepi alkalmakkor megjutalmazhatjuk vele magunkat és a családot.
Itt a legújabb kistestvér
Április elejétől már ott van a boltok polcain a Dreher IPA. A receptúra elkészítésével a sörfőzőmesterek célja az volt, hogy egy igazán markáns ízt hozzanak létre. Érdemes kipróbálni a húsvéti sonka mellé!
Ha egy tengerentúli körutazásra vágy
Mindig is egy nagy amerikai körutazásról álmodoztál? Most itt a lehetőség! De ne kezdj el csomagolni a koronavírus-járvány kellős közepén, inkább tegyél virtuális sétákat az Amerikai Egyesült Államokban. Körutazásunk második részében állatkertekbe, témaparkokba, előadásokra és élő webkamerás közvetítésekre invitálunk titeket!
A böjt utolsó napján
Akár tartjátok a Húsvét előtti negyven napos böjtöt, akár nem, a sókéreg alatt sült-párolt pisztráng mindenkinek jót fog tenni a mai napon, Nagypénteken. Könnyű, egészséges és zamatos.
Átneveztük az Év Színét
2020-ban az Év Színe a klasszikus kék. Ám az idei év a koronavírus-járványról, a karanténról, a bezártságról, a home office-ról szól. Körbenéztünk, otthon hogyan élvezhetjük ezt a gyönyörű színt, amikor épp korlátozva vagyunk a szabadságunkban.
Őszintén a gyermekek hazai helyzetéről
Immár negyedik alkalommal készült el a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány Gyermekjogi jelentése, amiből többek között az is kiderül, hogy a magyar gyerekek is aggódnak a klímaváltozástól, közel felüket zaklatták már interneten, a lelki segély-vonalakra napi három-négy öngyilkossági krízis jut el vagy hogy a 0-2 éves korú gyerekekből minden 100 él gyermekotthonban vagy nevelőszülőknél.
Ha egy tengerentúli körutazásra vágysz
Mindig is egy nagy amerikai körutazásról álmodoztál? Most itt a lehetőség! De ne kezdj el csomagolni a koronavírus-járvány kellős közepén, inkább tegyél virtuális sétákat az Amerikai Egyesült Államokban. Körutazásunk első részébe múzeumokba, városnéző sétákra és nemzeti parkokba invitálunk titeket!
Hétnapos villámdiéta
A káposztalevesre mindig lehet számítani, ha pár kilót le kell adnunk hirtelen. Home office-ban meg különösen jól jöhet: ha nagy adagot készítünk belőle, jó pár napig nem kell azon gondolkoznunk, mit főzzünk ebédre.
Fényfestési pályázat iskolásoknak
Négy évvel ezelőtt egy oroszlán sétált végig a Duna-parton, most a LaLuz Visuals csapata gyógyító és védelmező fantázia lények teremtésére, alkotására ír ki pályázatot a koronavírus-járvány miatt otthon tanuló általános- és középiskolás tanulók számára.
Medvehagyma, az új kedvenc
Pár éve új kedvenc tűnt fel a piacon, s ma már szinte minden áruházláncban kapható időről-időre. Ha mi magunk szedjük a természetben a medvehagymát, egyetlen egy dologra figyeljünk, de arra nagyon: nehogy a kísértetiesen hasonlító gyöngyvirág levelét vigyük haza, mert az mérgező!
Az igazi Cézár-saláta trükkje
Számtalan recept kering a világhálón a Cézár-salátáról, mondhatni ahány ház, annyi szokás. Ám az igazi Cézár-salátában olyan ízek lakoznak, melyek az eredeti hozzávalóktól válnak fenségessé. Ha egyszer kipróbáljátok, mindig így készítitek majd. Íme a titok.
Szinte minden meddőségi centrum leállt (frissítés)
A koronavírus-járvány miatt csapot-papot otthagyva zártak be a meddőségi centrumok, tisztelet a kivételnek. Úgy tudjuk nem sok, mindössze két ilyen van jelenleg, a Versys Clinics-Humán Reprodukciós Intézet és a Róbert Magánkórház. Érintett pácienst, a Versys Klinika vezetőjét és munkajogászt kérdeztünk az áldatlan állapotokról. Frissítés: egyik állami meddőségi centrum sem zárt be, csupán speciális munkarendben látja el a feladatait lehetőség szerint csökkentve a személyes konzultálások lehetőségét ezzel is csökkentve a megbetegedés esélyét.
Megugorhat a molett társkeresők száma?
Nem elég a vírusveszély, ami közösségben leselkedik ránk, még a karanténnak is lehetnek egészségügyi következményei. De mi történhet velünk a bezártság során?
"Van egy fáradtság, de ott a lendület is, hogy helyt kell állni" - interjú
Harmadik hete zárva vannak az iskolák. A tanároknak, a diákoknak és a
szülőknek rekordidő alatt kellett alkalmazkodniuk a kialakult helyzethez. A tapasztalatokat foglalta össze lapunknak Koren Balázs matematika tanár, a Telenor HiperSuli programjának szakmai vezetője, az Oktatási Hivatal által ajánlott tanácsadók egyike, akit épp az ELTE matematikaszakos hallgatóinak tartott online órája után értünk utol.
#NapiNagyi: Gálvölgyi János
A Szülők Háza Digi Bölcsi célja az otthon maradt 1-3 éves korú gyermekek napközbeni elfoglalása, előre jól megszervezett napirenddel, interaktív zenés, mozgásos, kreatív programokkal és ismert emberek előadásaival. A NapiNagyi programrészben a nagyszülők is bekapcsolódnak majd mesemondással: elsőként Gálvölgyi János fog mesélni a legkisebbeknek és szüleiknek.
Koronavírus: a GVH figyelmeztetése
Az emberek hiszékenyek, Ezért jó, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a COVID-19 járványra tekintettel március 19-20-án átfésülte a vírusellenesnek hirdetett termékeket, valamint védőmaszkokat kínáló webshopokat. Voltak, akik fent akadtak a szűrőn.
Új blog kisgyerekes szülőknek
Egy anyuka úgy döntött, hogy 2 éves kislányának és 5 éves kisfiának otthon Montessori-óvódát nyit, melynek tapasztalatait folyamatosan osztja meg blogján.
Koronavírus és kreativitás
"Békeidőkben" természetesen a Greenroom sem betegségekkel foglalkozik, megrendelői között bank, popzenekar, élelmiszeripari cég, nagy stratégiai vállalat, felsőoktatási intézmény és még számtalan ügyféllel tolják az évet, most azonban a koronavírus járvány ihlette meg a csapatot. Hasznos kreatívságok.
Társkeresés járvány idején
Világszerte mintegy 600 000 embert fertőzött meg eddig a koronavírus, és a legtöbb országban szigorú intézkedéseket hoztak a járvány feltartóztatására. Sikeresen csak az emberek közötti távolság tartásával lehet lassítani a vírus terjedését, aminek sok más mellett az is hátránya, hogy egyre többen érzik magukat magányosnak, miközben a társkeresés sokkal nehezebbé vált.
A járvány összefogta az embereket
A koronavírus-járvány nem csak a higiénia betartásáról, a fegyelmezettségről és a pánik megelőzéséről szól, hanem a soha eddig nem tapasztalt összefogásról és a veszélyhelyzet pozitív hozadékairól. Összeszedtünk pár szívet melengető kezdeményezést.
Március 31.: az endometriózis világnapja
Egyre több nőnél állapítanak meg endometriózist, ami megakadályozhatja, hogy édesanyává váljanak. De mi is pontosan ez a rejtélyes betegség? Miről ismerhetjük fel és hogyan szállhatunk szembe vele? Ezekről is lehetőség nyílik közösen gondolkodni az endometriózis világnapján.
Közvéleménykutatás a koronavírusról
Egy frissen készült reprezentatív kutatásból az derül ki: a magyar társadalom háromnegyede abban bízik, hogy nem kapja el a vírust.